i „Hotel-Restaurant SIMONS" J 3 KECHTZ\KEN. Onze oude rechtspraak. LOGEEREN BOERENÏISCHMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U Voor huis en hof. VERSLAGEN. DRAlSltlA-vANVALKEriBURQ'S'- e A --iLEVERTRy BINNENLAND B- °f \1 1 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1929. ter ten volle bewezen, dat een bodem waarinbrengen in een besmette wei, maar ze niet gebrek aan kali bestaat, dit bij een opzettelijke kalibemesting niet altijd direct toont. Dit wil zeggen dat men met een kalibemesting op zoo'n grond geen direct resultaat heeft. De grond heeft dan zoo een behoefte, een honger aan kali, dat deze al het toegediende voor zich houdt, en eerst later bij herhaalde bemestingen met deze voedingsstof het daarop staande ge was laat profiteerer.. Wij hebben dit herhaal delijk bij vele kalibemestingsproeven gezien. Een landbouwer moet daarom nooit deze proeven nemen voor één jaar, en dan direct zeggen, bij achterwege blijven van zichtbare resultaten, deze grond heeft geen behoefte aan kali, maar met deze bemestingen ieder jaar weer doorgaan, het resultaat zal dan in de meeste gevallen niet uitblijven. Bovenstaande is theoretisch zeer goed te verklaren, in de practijk echter nog weinig bekend, waardoor een rationeele bemesting wordt tegengegaan. Het is zeker dat er nog vele kleigronden zijn welke door gebrek aan kali geen volledige oogsten geven. Eigenaardig is ook dat een bodem zijn kali gebrek dikwijls niet alleen toont door een ver laagde opbrengst, maar ook door een afwijking in de kwaliteit der gewassen. Het bestek van dit artikel laat niet toe hierover uitvoerig te zijn, wij noemen slechts twee voorbeelden, waarbij men niet aan kaligebrek van den grond dacht, maar het gebrek aan een plantenziekte toeschreef, ik bedoel hier in de eerste plaats het typische verschijnsel in de uien, vooral op het eiland Goeree en Overflakkee veel voor komend, wat door de telers algemeen als een ziekte in de uien werd gehouden en de op brengst voor een groot gedeelte beinvloedde. Door het gebruik van kali was deze „ziekte" als met tooverslag verdwenen. En dan een ver schijnsel dat vooral den laatsten tijd op den voorgrond treedt, n.l. het blauw worden der aardappelen en de gevolgen daarvan (slap worden, rotten). Ook dit euvel wordt veroor zaakt door kaligebrek, wat uitvoerige proef nemingen ten duidelijkste hebben bewezen. In een volgend artikeltje hierover meer. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Overtreding van de Veewet. Dorpsveete? in hooger beroep heeft de rechtbank gisteren nog behandeld een zaak van S. K. 52 jaar, landarbeider te Sommelsdijk, die door den kantonrechter in de plaats zijner inwoning was veroordeeld tot 5,boete subs. 5 dagen hechtenis ter zake van overtreding van de Vee wet. Verdachte zou op 9 Juli zonder de ver- eischte toestemming van den burgemeester twee vaarskoeien, die volgens de wet nog als besmet moesten worden beschouwd, hebben vervoerd van de eene naar de andere weide. Als gemachtigde verscheen M. de Haas, de patroon van K., voorzitter van den Zuid-Hol- iandschen bond van veehandelaren. Deze ver klaarde, eigenaar te zijn geweest van land en koeien. De besmetverklaring van de koeien zou eindigen op 11 Juni. Gemachtigde produ ceerde een verklaring van den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst K. Vink, waarin deze constateerde, dat de dieren niet zijn vervoerd over den openbaren weg, dat de veearts A. J. v. Hemert toestemming had gegeven tot vervoer, dat de Haas, de patroon van K., waar noodig, volle medewerking ver leent om de Veewet toe te passen en in woord en geschrift voor de volledige toepassing op komt en het opmaken van proces-verbaai in dit geval beter achterwege ware gebleven. Gemachtigde gaf het feit van het vervoer van de eene wei naar de andere toe. Hij heeft 5 stukken weiland achter elkaar liggen in Sommelsdijk. Op 9 Juli had hij aan zijn knecht K. last gegeven toestemming te vragen tot verweiden aan den veearts van Hemert. K. had dat gedaan en de toestemming ontvangen, waarbij de veearts had gezegd: Maar je moet buiten het besmette gebied mogen brengen. Gemachtigde: K. heeft alleen toestemming gevraagd om te verweiden. Niet hoe hij het zou doen. Getuige van Hemert geeft toe, dat K. hein kan hebben misverstaan. Op een vraag van gemachtigde, of het vee eigenlijk nog verdacht was, zei de veearts nog, dat het volgens de wet nog wel zoo was, maar dat hij zelf het vee reeds vroeger vrij zou hebben gegeven. Het was al langer in observatie gehouden dan strikt noodig was. Gemachtigde komt er dan tegen op, dat K. is geverbaliseerd. Hij zelf als werknemer had K. den last gegeven aan den veearts toestem ming te vragen. De Veewet stelt dus hem zelf als werkgever uitdrukkelijk aansprakelijk en niet K. Het O. M. achtte het feit bewezen en achtte den knecht meer een zetbaas wel degelijk aansprakelijk. Pas als de rechtbank tot de conclusie zou komen, dat K. niet verantwoor delijk is, zou deze gemachtigde moeten ver volgd worden. Maar begint men op deze wijze, dan begint het spelletje van verschuilen van baas achter knecht en omgekeerd eerst goed. Het gaat hier om een formeele kwestie en volgens gemachtigde is het hier een veete tusschen den secretaris en dezen gemachtigde. Dit is een wat te krasse uitdrukking. Op de secretarie heeft men waarschijnlijk vervolging noodig geacht, omdat de burgemeester de be voegdheid heeft te beslissen over het opheffen van het vervoerverbod. De brief van den veeartsenijkiundgen dienst doet het O. M. wat zonderling aan. Eisch be vestiging van het vonnis. Nadat gemachtigde zijn argumenten nog eens had uiteengezet, werd de uitspraak be paald op 12 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. B. de J., 32 jaar, landbouwer te Oude Tonge, wegens diefstal van een hoeveelheid uien van het land van J. Pieterse, tot 4 maan den gevangenisstraf. INGEZONDEN MEDEDEELING. TWEE ORANJEKLANTEN. Op het eind der 18e eeuw was geheel Neder land in twee politieke partijen verdeeld, de oranjemannen en de patriotten, die elkaar op het feLt bestookten. Ook de gemeentebesturen hielden zich niet erg neutraal. In Goedereede werd tenminste al iemand in 1787 veroordeeld, omdat hij Oranje boven had geroepen. Het eigenaardige is, dat dit gebeurde in de herberg: de Oranjeboom en dat het nog 7 ja-r zou duren, voor Oranje het land verliet, want pas op 18 Januari 1795 ging Prins Willem V te Scheveningen scheep naar Engeland. Daar het vonnis in deze zaak verloren is gegaan, weet ik niet, wat voor straf aan dezen boos doener werd opgelegd, maar in allen gevalle zat hij preventief, want in zijn verhooren wordt hij steeds aangesproken met: gevangene. Deze gevangene dan was Koenraad Leenes. Hij was op 13 Februari 1787 gekomen in de om te worden gebracht op de stoep van den herberg de Oranjeboom van Aart Prol te raerhuijse en aldaer te aenhoren de navolgende Goeree om een leege flesch terug te brengen, sententie, nl. uat hij wordt verbannen uit Hol- Daar was een groot gezelschap soldaten van land, Zeeland en Westvriesland voor den tijd het regiment Waldeck, te Goedereede in van 20 jaar. garnizoen. Leenes raakte in gesprek met Eg- Bovengenoemde sententie werd gepronunci- en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. gebroeders van de Polder, afkomstig uit Som- geven, en die zelf altijd een zoogenaamde voor- melsdijk langs de publieke straat in de Nieuwe vechter is geweest, zooais blijkt uit de snede Tonge geroepen hadden: oranje boven, de over zijn aangezicht, veroordeeld om stryige- keezen in den oven, en dat Jan Admiraal aan lijk met roeden te worden gegeeseld, voorts een de achterzijde van zijn muts een oranjestrik gloeiend zwaard op den rug gezet en ten had gedragen. Alzoo roepende en schreeuwende eeuwigen dage verbannen. waren ze aan den Vrijheidsboom (zijnde een taxisboom) gekomen en Teunis van de Polder bad het touwtje van den boom heen en weer getrokken, zeggende: kom, laten we nog eens luien. De drie heeren gaven elkaar de schuld en zeiden dat ze op den dijk bij den molen 4 officieren waren tegengekomen, dat daar toen van oranje boven was geroepen, waarop een der officieren zeide: aitijd boven. De baljuw vond dat de bewijzen, die te dier zake voorhanden waren, en die hij verder zou mogen bekomen, niet genoegzaam waren en ontsloeg Jan Admiraal bij handtasting, onder belofte van ten allen tijde desgewenscht weer te zullen compareeren. EEN RECALCITRANT HEER, De rechters in vroeger tijd voelden zich zeer gewichtige personen, ze waren de vertegen woordigers van goddelijk recht en namen elke schending van hun hoogheid zeer ernstig op. Het gebeurde trouwens zelden, dat een ver oordeelde hen niet de nooaige eer bewees. Een van dezulken was een zekere Jan de Stoeie- matter (een familienaam hield hij er blijkbaar nog niet op na). Hij werd op 23 Maart 1682 verhoord door den baljuw Diderick Junius in presentie van de leenmannen Jan Kattestaert, J van der Grift en Adam de Swaen. Toen men hem uit het hok onder het gemeentehuis van Middeiharnis wilde halen, weigerde hij tevoor schijn te komen „ende wilde uijt de detentie niet komen, stellende daer over een groote impertinentie om geëxamineerd te worden". Hij was geboortig van Krabbendijck in het land van Tergoes en, hoewel getrouwd met Marie Hendricks, had hij deze in den steek gelaten en woonde samen met een „vrou- mensch", een weduwe, Adriaentje Willems, bij wie hij een zoon van 6 jaar had. Hij werd met geweld voor de Heeren gesleept en bekende dat hij voor 3 weken naar Sommelsdijk was geweest en tot Heijn Ncusse gevraagt of daar geen lietjenszangers waren en hem wiert geseijtVan ja, soo heeft hij die verkocht aan een vrou- mensch voor 35 stuivers, zijnde een goede partije". Jan de Stoelematter was geen menschen- handelaar, want liedjenszangers zijn spotlied jes. Als hem gevraagd wordt, waar hij die lied jes vandaan heeft, zegt hij tot de leenmannen: „dat joului het beter weet waarze vandaan komen, dan ick, en dat hij daer sijn gadt aen veegt, en dat wij met malkanderen (de rech ters) hem geweld aandoen, als meer andere woorden, door sijn haestig en qualijck spree- ken niet van woort tot woort onthouden". Op 2 April 1682 werd het volgende vonnis gewezen. Aangezien hij, éên getrouwd man zijnde, een kind heeft geprocreëerd bij Arjaentje Willems, en nog bij haer woont, alsmede eenige liede kens, seer fameus tot ontstichting van een ieder heeft verkocht, wordt hij veroordeeld bert van Sprundel, bouwman op de woning Oostdam, een oranjeklant, in wiens huis zich de zoogenaamde Koningskamer bevond, waar in prins Willem III bij zijn overtocht uit Enge land, door den mist uit de koers geraakt en op Goeree geland, een nacht had doorgebracht. Onder het genot van eenige glaasjes werd de stemming rumoerig en Leenes stond van zijn stoel op en liep door het gezelschap heen en weer „met een onzinnig geschreeuw uit roepende: oranje", waarin hij door Egbert van Sprundel en de meeste soldaten gevolgd werd, „roepende allen evenzeer onzinnig: oranje." Een zekere Johan Goedknegt, een vurig patriot, vermaande hen, zich rustig te houden, het op de secretarie zeggen. Ook dat was vol- doch zij riepen alom heviger oranje boven, gens gemachtigde geschied. Maar toen waszoodat hij moest bekennen zich aan het schree- juist het vaische in deze geschiedenis gebeurd. I wen van oranje en oranje boven te hebben In plaats van dat men op de secretarie tot K. i schuldig gemaakt. had gezegd: dat mag niet zonder toestemming Verder werd hij bij zijn verhoor door den van den burgemeester vóór 11 Juli, had men baljuw onderhouden over de knoopen, die hij K. zijn gang laten gaan en later den veld- aan zijn hemdrok droeg, omdat daarop ge- wachter er op uit gestuurd om na te gaan of dreven is een man te paard en omschreven de koeien al verweid waren. Toen dat door! met de woorden: Vivat de Prins v. O. Jan den veldwachter was geconstateerd, heeftGoedknegt had hem al aan die knoop neeg- eerst de gemeentesecretaris en daarna de bur-1 trokken en gezegd: je bent een slegten blixem. gemeester last gegeven tot het opmaken van Gevangen zegt dat hij die knoopen 5 6 jaar proces-verbaal. De heele kwestie zit hem hierin, 'geleden gekocht had van den zilversmid van zoo vervolgde gemachtigde, dat de verstand-Dongen op de kermis alhier en meest altoos houding tusschen den gemeentesecretaris engedragen. Op de vraag of hem nooit onder de Haas niet goed is. I het oog is gebracht dat hij die niet mocht De veldwachter J. den Uyl verklaarde dat dragen, zegt hij dat dit hem eens door Johan verdachte geweten heeft op 11 Juli pas te Goedknegt is verboden, en dat hij die weer had mogen vervoeren. Dat was hem gezegd. Ge-aangedaan, omdat zijn andere rok gerepareerd tuige is van oordeel, dat een waarschuwing werd. hier alleszins voldoende zou zijn geweest. Uit! Toen het geschreeuw van oranje in de her- zich zelf zou hij geen proces-verbaal hebben1 berg aan den gang was, ging Juriaen de Graaff, opgemaakt. Hij heeft dit gedaan op last van bombardier bij de compagnie Waldeck heen zijn superieuren om zijn zijdgeweer te halen, zooals hij zegt, Het O. M.: Men moet nu eenmaal weten, om de twist die ontstond te bemiddelen, maar dat de dingen van den veeartsenijkundigen op den terugweg werd hij in de Kerkstraat dienst over den burgemeester loopen, deze mag met messen geattaqueerd door Aart van alleen ontheffing van het vervoerverbod geven.Huijse en Cornelis Roos, zoodat hij zich met De veearts adviseert slechts. zijn degen moest verdedigen en officier en De veearts A. J. v. Hemert had toestemming! eenige soldaten moesten komen om hen alle gegeven tot het transporteeren van de koeien, drie te arresteeren. Deze drie vechtersbazen maar daarbij bedoeld van de eene besmette i kwamen er met 14 dagen water en brood af. wei naar de andere. Dan was de baljuw van Middeiharnis, Cor- Gemachtigde: Maar daar heb ik geen toe-neiis Verschoor, heel wat oranjegezinder, hoe stemming voor noodig. De beesten vonden in wel hij in de plaats was gekomen van Lam- de' wei waarin ze liepen niet genoeg te eten, bertus Kolff, die wegens oranjegezindheid zijn en daarom was verweiden noodig. Maar naar betrekking had verloren. Hij kreeg op 17 een onbesmette wei, waarop voldoende voedsel Februari 1796, toen de zaak der patriotten dus stond. al had gezegevierd, bericht dat Jan Admirael, Het 0. M.: K. had alle koeien mogen sarqen- schippersknecht bij Pieter Visser en twee eerd en heeft de gedetineerde, zoo als den selven in de vierschaar kwam en de secretaris de sententie tot het woord van bannen toe had gelesen gezegd: soo sijn je ailegaer dieven en schelmen, als meer andere infameuse woorden, die de baljuw hem verbood, daai hij niet naar wilde hooren, maar hardiglijk voortging en komende op het bordes ofte stoepe van het raedhuijs om de sententie voor het volk bij klockgeslag te verkondigen, soo dede hij anders niet als het college uit te schelden voor schel men en dieven, en als 't woord leenmannen wiert gelesen, soo seiae hij: ben je leenmannen, je mogt duivels wesen en je bent niet waard dat je over honden sententie wijst, en ik heb de duijvel an je, jou sacramentse contlickers waerdoor van getier en grouwelijck schelden en vloecken nauwelijcks de sententie in 't op- lesen konde gehoort woraen, welke oplezing gedaen sijnde, seide de baljuw: bedankt de heeren voor haer genadig recht, soo seide hij: ik hadde liever dat ze de duivel haelde en meer andere ongehoorde lasteringen, o.a. zeide hij tot den baljuw: ben jij Junius, jij bent Judas, datje de duivel haalt, je bent een groote schelm en dief, soo heb je mij nog drie dukatons ont stolen" en dat alles met zulken grooten geraes en beweging van sijn lichaem, soo met stam pen met sijn voeten, dat het een grouwel was om aen te sien en dat in het aanschouwen van veel burgeren en ingezetenen, waaronder voor den raadhuis op de straat mede was de gemelde Arjaentje Willems, die onder de ge- meijnte op het afkondigen van de voorszegde sententie zoodanig mede heeft gevulmineerd, dat het coiiegie daardoor groote injurie en on lijdelijke afgrouwen heeft geleden, roepende, je bent schelmen, dieven. De baljuw eischt nu, dat beiden zullen wor den gegeeseld en gebrandmerkt en voor eeuwig verbannen, doch leenmannen veroordeelen hen om in opene vierschaar op de stoep van het raadhuis bij klokgeslag met ongedekten hoof de, gevouwen handen en gebogen knieen, God en de justitie om vergiffenis te bidden en laten de verbanning op 20 jaar. De rechters waren vindingrijk in het uit denken van straffen. In de Oude-Tonge werd zoo ongeveer jaarlijks iemand opgehangen, op 27 September 1729 had men iets nieuws be dacht. Toen werd Pieter Adriaense van Dijk die verscheidene menschen met zijn mes had gedreigd en een zekeren Mathijs Schoite wel 20 30 sneden over zijn rok en broek had ge- Vervroegde Spiraea^ japonica als kamerplant. De naam Spiraea japonica, in den volksmond kortweg Spiraea, is foutief en moet luiden Hoteia japonica. Onder deze geleerde naam is de plant bij menig plantenliefehbber onbeknd. Wij zullen ons echter houden aan de officieele betiteling en verder spreken van Hoteia's. De meeste onzer lezers zullen ze wei kennen en ze menigmaal om hun schitterende bloem- pluimen hebben bewonderd. Mij heeft het altijd verwonderd, dat ze nog nrt v el meer worden aangetroffen. Het zijn prachtige planten, die weinig zorg vereischen, overblijvend en niet duur. Zij zijn een sieraad voor iederen tuin en kunnen ook uitstekend worden gebruikt voor het samenstellen van smaakvolle bou- quetten. Behalve al de tuinplanten is de Hoteia eveneens geschikt om vervroegd, als kamerplan dienst te doen. In den tuin valt de bloeitijd in Juni-Juii, doch vervroegd in de kamer, bloeit ze van Maart tot Mei. Dat vervroegen gaat werkelijk heel gemakkelijk. Voor liefhebbers die hier een proef mee willen nemen, is het nu de tijd om daarmede te beginnen. Op de bloemmarkt of bij den bloemist koopen we voor een paar dubbeltjes een Hoteia, welke oogenschijnlijk niets anders is als een brok aarde met eenige wortels. Bezien we dit onoogelijke zaakje eens wat nauwkeuri ger, dan ontdekken we aan de platsten kant eenige verdikkingen, welke ons aan knoppen doen denken en die dit inderdaad ook zijn, doch die in den vakterm worden aangeduid als „neuzen." Uit deze neuzen ontwikkelen zich de bloemstengels en de bladeren. We plaatsen de plant in een bloempot met de neuzen naar boven. Onder in den pot brengen weer eerst wat scherven aan en brengen daarop een laagje aarde aan, en wel zoodanig, dat de aardbol nagenoeg. ic.M. onder den rand van den pot blijft. De wijdte van den pot moet zoodanig zijn, dat er tusschen aardbol en wand van den pot ongeveer eveneens i c.M. ruimte is. Daar na vullen we deze ruimte met voedzame aar de goed aan, overdekken alles nog eens met een dun laagje aarde en gieten alles aan. Het vervroegen kan dan een aanvang nemen. We brengen de aldus opgepotte Hoteia in een koude kas of in een koel slechts matig verwarmd vertrek. Zoodra de eerste, roest bruine blaadjes zich ontplooien en een glanzig- groene kleur aannemen, wordt de plant in het volle licht gebracht en tevens wat warmer gezet Spoedig wordt de bladerdos voller en schieten de bloemstengels door. Ook deze bloemsten gels zijn bebladerd, hoewel niet zoo dicht. De Koe op hol te Rotterdam. ROTTERDAM, 29 Jan. Hedenochtend heeft in de Boezemstraat een koe kans ge zien, zich los te rukken, waarna het dier op hol sloeg Een juist passterende dienst bode werd omver geloopen en kneusde haar linker dijbeen. Het razende dier holde in- tusschen verder, trachtte nog verschillende andere voorbijgangers omver te loopen, het- geen gelukkig niet geschiedde. Ten slotte kwam bet dier in de Tamboerstraat met den kop tegen een boom, waarna bet ineen zakte. Een burger heeft vervolgens het dier met den kop aan den boom vastgebonden, waarna een slager het met een schietmas- ker gedood heeft. De gewoDds dienstbode werd per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd, doch kon na behandeling weer naar haar woning terugkeeren. Zeeman verdronken in de Maashaven. ROTTERDAM, 29 Jan. - Hedenochtend omstreeks negen uur beeft de 23-jarige Deen- sche zeeman D. J. Hollenberg, toen hij in een roeiboot in de Maashaven wilde stappen, vermoedelijk het evenwicht verloren, waar door by overboord sloeg. Op zyn geschreeuw schoten twee werklieden toe, die er in slaag den, den drenkeling op het droge te trekken. Zy brachten den man naar een café aan de Veerlaan, waarna politie en G. G.D.ge waarschuwd werden. Personeel van den G. G. D. paste op den man, die nog teekenen van leven gaf, kunstmatige ademhaling toe en vervoerde hem vervolgens per auto-bran card naar het ziekenhuis Coolsingel. Kort na aankomst is de ongelukkige echter over leden. VIER PERSONEN AANGEHOUDEN. Verdacht van inbraken in Zuid-Limburg, MAASTRICHT, 29 Jan. Hedenmorgen werden naar het huis van bewaring alhier overgebracht zekere H. T. K., N. K., en - zekere J. H., verdacht de daders te zyn van verscheidene inbraken in de omgeving van Sittard en Geleec. Reeds eenige dagen ge leden was de politie ter oore gekomen, dat door enkele personen sigaren te koop wer den aangeboden, die by onderzoek bleken INGEZONDEN MEDEDEELING. •LEEUWARDEIT- L afkomstig te zyn van een diefstal by den heer Mantel te Lutterade. By een drietal personen, by H. in de Molenstraat, b(j T. K. op de Napoleonsbaan en by een broer van dezen laatste in de Hoogstraat te Sittard werden nu huiszoekingen gedaan en goe deren, afkomstig van diefstal by den heer Mantel, in beslag genomen. Alle drie als mede een kostganger van T K', zekere J, H., werden aangehouden. Een groot deel der gestolen goederen was al over de Duitsche grens gebracht. - (V. D.) Commensaal-oplichter aan het werk te Rotterdam. ROTTERDAM, 28 Jan. Da commen saal, uie voorgeeft, H Conneman te heeten en onder bet voorwendsel kamers te komen buren, toegang tot verschillende woningen tracht te krijgen om aller'ei voorwerpen te ontvreemden, is thans ook op den fin- ker-Maasoever in actie geweest. Zoo heeft ny een bezoek gebracht aan de wed S. aanvankelijk onrijpe, lichtgrijze bloemplui-dë Oranjeboomstraat.~Doch"*de" onïangs"ver° in on titArrl on n 11 o n o-o on ...l 4-4- n*> 4n4 Lil j - men worden allengs witter en witter, tot bij vollen bloei de pluimen wit zien met een room kleurige tint. Ook de vertakkingen der bloem- piuimen zijn wit. De kleine bloempjes zitten dicht opeen en het geheel maakt een waarlijk schitterend geheel. Moeilijkheden geeft het vervroegen dezer planten niet. Gewapend met het noodige geduld, want de ontwikkeling gaat slechts in een langzaam tempo, kan iederen hiermede slagen. De planten verlangen veel water en hoe verder de ontwikkeling en hoe warmer ze staan, zooveel te meer vocht verlangen ze. in een broeikas of serre gaat het.vervroegen het gemakkelijkst, doch in de kamer gaat het ook uitstekend. Duur zijn de pollen niet en het geheel ontwikkelingsproces, dat zich voor onze oogen voltrekt, is reeds een groot genot. De volop bloeiende hoteia's zijn prach tige planten, die onze bewondering ten volle verdwenen. Na het bloeien in de kamer worden de planten geleidelijk afgehard en overgebracht op een vochtig, warm plaatsje in den tuin. Later kunnen ze dan opnieuw voor vervroe ging dienst doen. Ook in den tuin bloeien ze prachtig, ver langen veel vocht en moeten bij langdurige droogte begoten worden. Het overhouden levert geen moeilijkheden en die ze eenmaal heeft aangeschaft blijft dus heel goedkoop in het bezit dezer sierlijke planten. Clandestiene jeneverstokerij te Halfweg ontdekt. HALFWEG, 29 Jan. Door kommiezen in samenwerking met ryks- en gemeente politie werd ten huize van zekeren V. een complete installatie in beslag genomen tot het vervaardegen van clandestiene jenever. spreide waarschuwing had haar uitwerking niet gemist en zoo had de man ditmaal geen succes met zijn truc. SPELENDERWIJS ZIJN BROERTJE GETROFEËN. Vierjarig kind te Nlanerbrug door hagel ernstig gewond. ENSCHEDE, 29 Jan. Te Glanerbrug (gem. Lonneker) by de familie P. wist een der zoontjes een jaebtgeweer te bemachti gen, dat geladen was met hagel, wat h(j niet wist. Hij legde aan op zijn vierjarig broertje, het schot ging af, met het gevolg lat de kleine jongen op korten afstand de volle lading in het gelaat kreeg. Veertig hagelkorrels werden uit zijn gezicht ver- wyderd. Hy zal een zyner oogen moeten missen en is in het ziekenhuis opgenomen. Verduistering? Uit Amsterdam wordt gemeld: Een commissionnair in effecten in de Vos- siusstraat had vanmorgen een banklooper voor een waarde van ƒ36,000 aan effecten meegegeven om deze aan verschillende bank instellingen af te geven en daarvoor contan ten te innen. Zijn boodschappen heeft hy gedaan, maar de cootanten is hij niet komeD afdragen. De man, van I., die ongeveer 40 jaar oud is, had reeds meer dan een jaar, wanneer de commissionnair het druk had, geassis teerd by het loopwerk. Hy was in betrek king by een kruier. By de politie is thans aangifte gedaan. Een Censor. „Wat is toch een censor?" vroeg een Engelsche dame aan haar man. „Dat is iemand, die al het verstandige uit een brief knipt en de rest laat doorzenden," luidde het antwoord. VERSLAG van het verhandelde in de Algemeene Vergadering van de Ver- eeniging „Steun in Bijzondere Geval len" geve*tigd te Goedereede, op Za terdag, 26 Januari 1929, des avonds 7 uur in het Hotel „De Goudeu Leeuw". Tegenwoordig 20 leden. Voorzitter den Burgemeester J. A.Charbon. 1. De Voorzitter opent deze jaarvergade ring met een hartelyk welkom. 2. Wordt overgegaan tot het voorlezen der notulen van de Algemeene Vergadering ge houden op 30 Januari 1928. 8. Wordt voorlezing gedaan van het jaar verslag der vereeniging, waaruit blykt dat het aantal leden op 81 December 1928, be droeg 134, waarvan 8 tevens lid en donateur waren, terwyi 3 donateurs geboekt stonden. Door vertrek verloor de vereeniging één lid, terwyi 33 leden bedankten. De Voorzitter dankt den Secretaris voor het gemaakte verslag en zegt dat hyjhet jam mer vindt dat er in het afgeloopen jaar zoo veel leden bedankten, daar toch niet alleen kan worden geleefd van de rente der bezit tingen en het Bestuur als het zoo door gaat niet aan de eischen zal kunnen voldoen. 4. Wordt voorlezing gedaan van de reke ning en verantwoording van den Penning meester, waaruit blykt deze per 1 Januari 1929 sloot met f 4936,31 J. In kas was f 61,78}. en aan effecten f 12000, terwyi op de Boerenleenbank was geplaatst f 719,17. Aan contributie was ontvangen f 820,40 (hieronder f 63,40 van afzonderiyke giften) en aan ondersteuning uitgekeerd f 1024,70. Tot het nazien dier rekening en verant woording worden verzocht de Heeren A. Neele, A. C. den Eerzamen en T. Renaud. Na onderzoek adviseeren zy de vergadering tot goedkeuring, waartoe wordt beBloten. De Voorzitter dankt de Heeren voor hun be moeiingen in deze, alsmede den Penning meester voor zyn accuraat beheer. 5. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Bestuurslid wegens periodieke af treding van den HeerP.Tanis.Nagehouden stemming verkrygt de Heer P. Tanis 19 stem men, terwyi 1 stembriefje van onwaarde wordt verklaard. De heer Tanis alzoo met meerderheid ge kozen, neemt staande de vergadering de herbenoeming aan. 6. In de rondvraag vraagt de Heer Renaud of soms de reden bekend zIJd, waarom er zooveel leden hebben bedankt, waarop de Voorzitter zegt, dat zulks niet bekend is maar by vermoedt dit mede wel verband zal hebben met de in het afgeloopen jaar nieuw opgerichte vereeniging S B Z. en vele huis moeders zullen zeggen ieder dubbeltje is er een en meer zullen voelen voor de vereeni ging S B.Z. welke ook niet anders dan een prachtige vereeniging is te noemen. Renaud is van meening als de leden, die reeds bedankten eens door het Bestuur wer den ingelicht omtrent de werking en strek king van deze vereeniging ze weer wel terug zullen komen. De Voorzitter zal dit punt in de eerst komende Bestuursvergadering nader bespre ken. 7 Daarna niemand meer het woord ver- laDgende, sluit de Voorzitter deze vergade ring onder dank voor de opkomst en roept allen toe tot een volgend jaar. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Melissant op Donderdag 31 Januari des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester de Visscher. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna werd overgegaan tot het beëedigen van het nieuwe raadslid I. Joppe. Struik en Kort onderzochten de geloofs brieven en adviseerden tot toelating van den heer Joppe als iid van den Raad. Daarna werden de bij de wet vereischte eeden afge legd in handen van den Voorzitter. De Voorzitter heette Joppe hartelijk wel kom in het college van den Raad en feliciteerde hem met zijn benoeming. Spreker hoopte dat de heer Joppe prettig wilde samenwerken voor de belangen van deze gemeente. Daarna werden de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een missive van Ged. Staten waarbij mede- deeling werd gedaan dat de wijziging in de verordening tot heffing der Opcenten op de Personeele belasting werd goedgekeurd. Idem dat de goedkeuring der Gemeente- begrooting dienst '29 is verdaagd. Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente Ontvanger, waaruit bleek dat een bedrag in kas was van 1783,40 overeen komstig boeken en bescheiden. Een verzoek van de Electriciteitscommissie om de 15,over te maken voor het ver menigvuldigen der plannen. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen, omdat het anders den betrokken ambtenaar zou schaden en de plannen nu een veel vas- teren vorm gaan aannemen. Alzoo werd besloten. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een wethouder. Met 6 van de 7 stemmen, een blanco, werd gekozen, de Heer J. A. van Nieuwenhuijzen. Voorzitter wenschte van Nieuwenhuijzen geluk met deze benoeming en hoopte dat hij zijn krachten zal blijven geven aan de ge rente zooals hij dit gedaan heeft tijdens zijn 'Jdelijk wethouderschap. En dat de wijze waarop de belangen werden beslecht besten digd moge worden. VarJ tot van I naar Totl benoe stemn Een gedurl mogei De Warei stemn uitget B. den f van \A Str' in vei „mell Vol om tf overt?. verzo Veret den, Stf instel; Vereé! Vo was i die o: Vo want komt Stl Dó van H| Midd iigd. D opzi< te hl sluiz beslc vast B. dooc ƒ16' te g| van stel verh het j] roed B. daai mal gras hum gelv der Hel hur geli sch inq het mo onj insfl Lal lea 4 vef de del en ee or ge Sc 3c el al di oi zi 01 ee in D

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2