Tandarts J. H. 6 DIJS Ploegen noodig? ik MUZIEKONDERWIJS ,1 Stoomwasscherij DAMES Agent gevraagd voor den verkoop van SIGAREN, Voorstraat 209 - Sommelsdiik v. RUMPT sdijk sdijk F. A. BERNARD ■IDDELHARNIS-TELEF. 85 OBLIGATIEN /GRONDBRIEVEN/ DER NEDEDLMMDSCHE GROM)BR!M-B\NK AMSTERDAM ANNO 190© WOENSDAG 23 JANUARI 1929 Pluimveeteelt. Na de Wasch Landbouw en Veeteelt. BRONCHITIS ABDIJSIROOP - ROSA MARINA DE SALAMANDER.l« Kipstraat 59, Rotterdam „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. ■V Op Iedere plaats een aan particulieren met20% korting. Sollicitaties aan G. M001WEER te Mlddelharnls. Telefoon 78. Spreekuren Dagelijks van 8l/a tot 10 uur voorm. en van 1 tot 2'/3 n.m. en volgens afspraak, Telefoon No. 236. ol inruilen, nieuwe of gebruikte. Kom dan eerst eens kijken bij STAD AAN 'T HARINGVLIET. leden ■neemt rs, ook linnen bij een |n en ■Maan- 168 LDDE STOCTELAAD QAJBAANUERS VERKRIJGBAAR TEN KANTORE VAN. Firma A. KOOPMAN, OUD-BEIERLAND DE E1LANDENBANK, MIDDELHARNIS De Centrale Proeltuin voor Goeree en Overilakkee te Mlddelharnls (Langeweg) Is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bU om Is sncces verzekerd. Vraagt ons boekfe met talrijke nf< beeldingen met duidelijke en vol ledige "inlichtingen in blanco ge sloten Convert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt In zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op delange baan geschoven te worden. WH zijn vanouds bekend het soliedste adres. Lel daar vooral opo Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 23 Vragendeze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnes worden gezonden aan Dr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde- singel 96a Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Diptherie-verschijnselen Gapende Kippen. De diphtherie treedt behalve bij kippen en duiven ook bij wilde vogels op, zooals patrijzen en soms bij eenden Onder jonge duiven kan zij zoo hevig heersclien dat alle jonge dieven sterven. Veredelde dieren en geïmporteerde dieren uit warmere landen hebben er meer van te lijden dan inheemsche dieren. De ziekte wordt zooals ik thans duidelijk uitgelegd heb, door een filtreerbare smetstof veroorzaakt terwijl een massa bacteriën op de ziekte plekken an de slijmvliezen woekeren. De ziekte wordt vooral overgebracht door drinkwater en voer. Feitelijk de meeste besmet telijke pluimveeziekten zijn drinkwater-ziek ten en als eenmaal in een koppel één kip ziek is, is het drinkwater in korten tijd besmet. Natuurlijk worden de dieren meest vatbaar in tochtige, vochtige hokken, verwondingen door onderling vechten, parasieten enz., Vitamine-arm voer enz. Het schijnt zelfs dat door een steek van een steek-vliegen de smet stof overgebracht kan worden. Vliegen in een kippenhok en vooral in een kuikenhok zijn a] heel ongewenscht, daar zij allerlei besmettin gen kunnen brengen, o.a. ook worm-kiemen. Natuurlijk zijn vrij vliegende vogels ook heel gevaarlijk met het oog op overbrenging der smetstof. Het slijmvlies van keel en neus schijnt gevoeliger dan de huid, want als men de kippen op de huid besmet krijgen zij vaak diphtherie in de keel, terwijl men zou verwach ten dat zich pokken op de huid zouden vor men. Als men kippen een klein beetje smetstof, in een der aderen spuit dan krijgen ze meestal diphtherie en geen pokken. Gaat men echter eerst de huid min of meer schaven, zoodat zij dus verzwakt wordt, dan krijgt men op die plekken vaak pokken. Verschijnselen. De ziekte kan in allerlei vormen voorkomen en dat maakt dan ook de onderkenning in den beginnen zeer moeilijk. Als een gewone ontsteking van neus en oog- slijmvlies, wat men meestal „snot" noemt. 'Ais echte diphteherie in keel, neus en oogen. Als pokken, die meestal beginnen op kam en lellen, oogleden, hoek van den mond, doch ook op de huid van den rug, de borst, vleugels of beenen voor kunnen komen. Als een mengsel van al deze vormen bij elkaar. Het beginstadium verloopt meestal zoo weinig opvallend; dat de eigenaar het vaak niet eens opmerkt. Let men er goed op dan con stateert men bij eènige dieren in den koppel in den beginne, moeilijk ademhalen, niezen, opzwellen en tranen der oogen, minder leven zijn, minder eetlust, stil in een hoekje zitten. Vooral 's avonds kan men het soms typisch hooren als men in het donker het hok opent, ter wijl de kippen rustig op stok zitten. Men hoort dan het bewuste dier min of meer piepend ademhalen en kan men dan zoo'n dier er voor- zcihtig uithalen dan voorkomt men ook veel besmetting. Als de neus aangedaan is worden de neus gaten al heel gauw vochtig en vormen zich kosrtjes van ingedroogd slijm en stof. Als we maar eventjes twijfelen aan een kip, doen we het best haar even te pakken, onder den linker arm te houden en nu voorzichtig met den duim der rechterhand van het oog naar de neus gaten te drukken. We verwijderen dan het ge vormde slijm in het neusgat en zien dan direct een paar druppels te voorschijn komen Zet zoo'n kip onmiddellijk apart en ontsmet uw handen grondig voor gij weer een andere kip onderzoekt. Door het niezen en schudden met den kop en het afvegen van den neus aan hals en borst- veeren worden deze al heel gauw vochtig en vies, wat ook bij goed toezien in een koppel opvalt. Zooals ik beschreven heb zwellen door het gevormde slijm ook al spoedig de holten onder de oogen op en krijgen de kippen dikke koppen. De holten in den kop kunnen zoo vol raken, dat het gehemelte als het ware uitzet en de kip haar bek niet meer dicht kan krijgen en met geopenden snavel zit te hijgen. De vogel houdt de ontstoken oogen dicht en deze kleven bovendien al gauw dicht door het taaie slijm. Verder gaat ook vaak het hoorn vlies zelf in ontsteking en worden de oogen dan troebel. Als het zoover is wordt de vogel volslagen blind. Gaat het proces in een verder stadium dan ontwikkelen zich in den mond en de keel typische gele puntjes en vliesjes der diphtherie. Bij duiven ziet men deze gele stukjes vooral in den hoek van den snavel. Krabt men met den vingernagel of een lepeltje of scherp houtspaantje deze vliesjes weg, dan houdt men een bloederige plek over en soms een diepe zweer. In het stadium zit oe kip meestal met geopenden bek heel benauwd adem te halen. Uit deze beschrijving volgt dat zoowel „snotstadium" als het diptheriestadium ge makkelijk te herkennen zijn. Een andere vorm is echter veel moeilijker te onderkennen en daarom staat men hierbij dan ook vaak voor raadselachtige sterfgevallen. Heel vaak krijgt de vogel namelijk alleen maar een diphtherie van de luchtpijp, vooral van het bovenste stuk, waar de luchtpijp met een nauwe spleet begint. Men ziet dan ook zoo'n kip plotseling doodvallen met blauw kam, dat op benauwdheid en verstikking wijst. Opent men dan de kip en knipt men de luchtpijp open, dan vindt men een klein propje gele kaasachti ge stof in de luchtpijpspleet of wel en dat is verbazend eigenaardig om te zien, men vindt in de luchtpijp als het ware een heele, dikke, gele worm van zulke kaasachtige stof, die men er in haar geheel uit kan halen. Men doet daarom wijs als men een benauwde kip heeft, het dier door een helper vast te laten houden, dan met de linkerhand den snavel te openen en met de rechterhand met duim en wijsvinger het strottenhoofd naar boven te duwen. Op die manier kan met het begin der luchtpijp dan goed bekijken en als men handig is en de zon of sterk licht er op laat schijnen, dan kan men de geheele binnenkant van de luchtpijp tot aan de borstingang bekijken. Dit is ook van belang omdat dezelfde verschijnselen soms ook door een typische worm veroorzaakt worden, de z.g. gaapziekte-Iuchtpijpvorm, een roode worm ter lengte van 2:centimeter. Over deze gaapziekte spreek ik later wel eens in een apart artikel. Soms worden bij de diphtherie ook de longen en de luchtzakken aangedaan en sterft de kip aan longontsteeking. Bij duiven, doch ook bij kippen, ontwikkelt zich ook vaak darmontsteking en diarrhee. De gele Vliezen ontwikkelen een heele vieze lucht en als in een hok meerdere diphtherie- lijders zitten, ruikt men het al zoodra men het hok binnentreedt Soms ruikt men het nog gauwer ais men den bek van de kip open doet, dan dat men het ziet. Als we dus ai deze verschijnselen in aanmer king nemen, kunnen we het dus een fatsoen lijke kip niet kwalijk nemen, dat zij het het al heel gauw aflegt, als zij met diphtherie flink besmet is. Verder kunnen we nu zelf wel aan geven wat ik op volgenden brief antwoordde, die ik juist heden ontving. Ik merk er bij op dat deze trouwe lezer zoo vriendelijk was geen post zegel voor antwoord in te sluiten, zoodat hij eigenlijk heelemaal geen recht op antwoord had. Als lezer der Meppeler Courant ben ik zoo vrij U eenige inlichtingen te vragen over een ernstige ziekte onder mijn kippen. Volgens mijn meening hadden de kippen voor twee maanden snot. Door het verwaar- loozen van den oppasser werden de gevolgen slimmer en kregen de kippen diphtherie (dyphterit/s zegt de schrijver) waarom wij in het drinken permanganas kalicus gebruiken, doch dit helpt ook niet. Later werd mij echter te raden gegeven om ze 2 seconden met de kop er onder te houden en dan de bek in te smeren met jodium tinctuur en enkele zijn hiervan weer beter geworden. Nu koop ik er 270 kippen bij die ingeënt zijn en nu krijgen die kippen het ook. Wat te doen. Mijn pian is de hokken te ontsmetten met carbol." We hebben hier dus waarschijnlijk te doen met de z.g. diphtherie-snot, het eerste stadium der diphterie, dat later in echte diphtherit overging. Alles grondig ontsmetten, de zieke dieren apart zetten, het hok tochtvrij maken, kopbaden verstrekken, vitamme-rijk voer, daar beginnen we mee. Verder loopen we als een haas naar den direnarts om te mforineeren of de kippen werkelijk diphtherie hebben en dragen, hun de verdere behandeling op. Dat goed geënte kippen diptherie krijgen is zeld zaam, mogelijk zijn ze te iaat geënt. Dr. te Hennepe. heeit men vaak last van schrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Furol (Adv.) ,ijks, zoo mogelijk vóór 1 Februari moet ge ëindigd zijn. Eenmaal gereageerd hebbende dieren behoe ven niet telkenjare opnieuw te worden getube- lineerd; ze moeten echter wel klinisch worden onderzocht. Het bestuur kan bepalen, dat het klinisch onderzoek vóór 1 Juni wordt herhaald bij de dieren, welke het meest daartoe in aanmerklng komen. Twijfelachtige reactie op toepassing van tuberculine wordt beschouwd als positieve aanwijzing voor instelling van klinisch onder zoek. Jonge dieren kunnen bij herhaling met tuberculine worden behandeld. Dieren, welke door den behandelenden vee arts worden verklaard lijdend te zijn aan open tuberculose, worden geïsolleerd of afgemaakt, ter beoordeeling van het bestuur, gehoord den behandelende veearts. Voor den veehouder verdachte gevallen kan door bemiddeling van het bestuur tusschen- tijds onderzoek door den behandelenden vee arts worden verzocht. Zooveel mogelijk wordt getracht, het rea- geerende deel van den veestapel afzonderlijk te stallen; in het bijzonder zai al het mogelijke worden gedaan om te voorkomen, dat kalveren eri ander niet-reageerend jongvee in aan raking komen met reageerende dieren. INGEZONDEN MEDEDbtl FG Tegen Los het in de bronches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke AKKER'S f pi Voorde Borst die de veehouders van advies dient in alle aangelegenheden, de tuberculosebestrijding be treffend. Aan de veehouders, die hun veestapel op grond van voorgaande bepalingen onder controle hebben gesteld, worden door het bestuur gehoord den behandelenden veearts, gezondheidsbewijzen van de onderzochte dieren afgegeven. Deze afgifte vindt niet meer plaats, indien tusschen den dag van het onderzoek en den dag van afgifte van het bewijs meer dan twee maanden zijn verloopen. Te dien einde wordt door het bestuur een nauwkeurige registratie van den gezondheidstoestand van de veestapels aangehouden; te welken behoeve de behandelende veeartsen de benoodigde ge gevens aan het bestuur verstrekken. Ieder veehouder, die op grond van deze be palingen de tuberculose wenscht te bestrijden, verbindt zich door onderteekening van deze regeling tot nakoming van de bepalingen en tot opvolging van door het bestuur nader te geven voorschriften. Bij deze zelfde vereeniging kunnen zich aan sluiten veehouders, die onder rijkscoorschnft de tuberculose wenschen te bestrijden. Zij zijn behalve hun naleving van bovengenoemde bepalingen verp/icht, hun reactieüieren te merken. Financieele steun van de regeering komt uitsluitend hun ten goede. Ut! L l \UlS it -ll.N Kil I Ie ina/iiifli'lyiwll gruel ran lie I -tl. Op 1 Decern ■'ei >9-8 i iel hieroiidei eeiiivMe -v eis iid diL -ij edel FEUILLETON. DOOR MELATI VAN JAVA. Vraagt graiis inlichtingen of prijscourant. NIEUW-HELVOET. 40) Als ze dan hooren dat de jonge mevrouw Van Haeren en Marie, de tweede meid van mevrouw Zandberg, dezelfde persoon is geweest, dan doet het er niets meer toe. Het staat interessant en daarmee uit, en jij gedraagt je verder als een braaf huisvader en Iaat je door je vrouwtje op de handen dragen." ...Op de handen dragen?" Frank? stem klonk bitter; „daarvoor is het noodig dat zij van mij houdt en dat doet ze volstrekt niet. Zij is met mij getrouwd uit zedelijken dwang en laat het me. genoeg voelen. Zij is goed en zal dus niets doen wat ik haar verwijten kan, maar overigens is er niets tusschen ons gemeen." „Des te erger! Je hebt het huwelijk geprofaneerd, Frank, en daardoor een groote fout begaan; het is billijk dat je daarvoor je straf draagt levenslang. En waarlijk je straf is zoo groot niet. Het kind bemint je nog niet. Je hebt trouwens nog niets gedaan om haar liefde te winnen; tracht er nu naar en je staat voor het begin van een gelukkig leven." „Oom, het leven is hier de kwestie niet; of ik gelukkig of ongelukkig word, wat maakt dat uit? Als ik dood ben heeft niemand er wat aanmaat BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE. In de provincie Utrecht. De Bond van Rundveefokvereenigirigen in de provincie Utrecht, heeft, in samenwerking met de landbouworganisaties in de provincie Utrecht, ten behoeve van bestrijding van de tuberculose onder het rundvee de volgende regeling vastgesteld. Veehouders, in het bezit van een eigen ge- fokten veestapel, als regel door eigen aanfok in stand gehouden wordend, die in hun veestapel voorkomende tuberculose wenschen te be strijden, verbinden zich telkens voor een jaar tot nakoming van de volgende bepalingen, welke bij niet-opzegging door een der partijen van kracht blijven. Zij geven van hun voor nemen kennis aan het bestuur van den bond. Alle runderen worden ten minste éénmaal per jaar onderzocht met behulp van tuber culine, samengaand met klinisch onderzoek van de reageerende dieren, welk onderzoek jaar mijn werk is voor mij de hoofdzaak. Dat overleeft mijl" „Ik dacht dat je genezen was en nu begin je weer! Kunst is een mooi ding, maar het leven staat er boven; het grootste kunstwerk, dat je moet maken, is je eigen leven, en om dat goed te kunnen voltooien zijn er middelen genoeg. Gods dienst, philosophie, moraal, wetten, de ondervin ding van vroeger geslachten, wat je maar wilt, dat alles staat tot je beschikking, dat moet je gebruiken tot een waar kunstwerk, en dan hebben anderen na je dood er nog meer aan dan'aan een schilderij hoe mooi ook. En heb -jé'eenmaal aan dat werk geknoeid, gevlakt, dan ziet het er treurig uit. Niets laat zich meer uitvegen en je heele leven is dikwijls niet lang genoeg, om goed te maken wat je in een oogenblik van roekeloosheid, ge dachteloosheid, weet ik wat, soms ellendig be dorven hebt." De dokter was opgestaan en ging heftig be wogen op en neer. Frank zag hem nadenkend aan. „Oom," vroeg hij na een poos, „u praat bij onder vinding!" „En als dat zoo was? Als ik ook eens iets had misdaan en er geen mogelijkheid meer in zie het goed te maken? Jij vindt mij een echte Philister omdat ik zoo spreek, maar bedenk dat ik sinds jaren "buiten de wereld sta. Hier tusschen deze eenvoudige mértschen heb ik afgeleerd te 'veel waarde te hechten aan af die ingewikkelde dingen uit den modernen tijd; het leven is hier tusschen die stoere mannen doodeenvoudig; men leeft om te leven en niet voor de kunst en voor itppressies, en voor de literatuur en plezier, en Joost mag weten, waarvoor meer, wat eigenlijk niets anders zijn dan tierelantijntjes van het leven. Hier leerde Van aan- en verkoop door de zich verbonden hebbende veehouders wordt aan het bestuur kennis gegeven. Aangekochte dieren worden opgestald overeenkomstig advies van den be handelenden veearts, rekening houdend met de plaatselijke omstandigheden); zij worden on derzocht binnen een week na aankoop en mogen bij verschijnselen van open tuberculose niet in den veestapel worden opgenomen. Dieren, welke waren verkocht en later worden teruggenomen, worden beschouwd als aange kochte dieren. Tenzij daarin op andere wijze kan worden voorzien, wórden de uiers van reageerende dieren vanwege het melkcontrolestation Utrect eenige malen per jaar geinspecteerd. Indien eenigermate verdenking van afwijking be staat, wordt de melk micropisch onderzocht. Bijproducten van zuivelfabrieken, voor vee- voedsel bestemd, moeten zoodanig zijn verhit, dat de reactie van Storch niet meer optreedt; melk van reageerende dieren of van dieren, lijdend aan open tuberculose, mag niet als veevoedsel worden gebruikt. De betreffende veehouders zijn geheel vrij in de keuze van een behandelenden veearts. ik den prijs kennen van het leven, hoeveel moeite het kost het te verdedigen tegen ziekte, minder nog dan tegen den storm en de zee, en daarom heb ik de banaliteit een goed besteed menschen- leven te kiezen boven een stuk- doek, hoe mooi beklad ook!" „Oom, u is geen artiest, 11 kan er niet over oor- deelen wat ik voel, nu mijn ziel vervuld is van mijn werk; als Rose-Marie nu maar wilde, doch zij weigert. Is dat niet het beste bewijs voor de weinige liefde, welke zij voor mij voelt, voor de weinige belangstelling die ik zelf en mijn werk haar inboezemen? Is het offer dan zoo groot dat ik haar vraag?" „Zij wantrouwt je en je hebt het verdiend. Op zich zelf is er niets in hetgeen je haar vroeg, dat zij niet aannemen kon. Maar wat haar tegen de borst stuit, is dat je haar uitsluitend beschouwt als model en niets meer, dat je haar gevoelens laat huichelen die zij niet bezit, alsof zij een actrice was en niet je vrouw. Br is maar één ding mogelijk, Frank; zet je Rosa Marina op den achtergrond, totdat je vrouw, genoeg voorbereid om haar taak ernstig op te vatten, haar rechtmatige plaats komt innemen in je huis." „En in mijn hart, niet waar? Conventioneeler kan het niet, maar ik houd het zoolang niet uit." „Om je Rosa Marina? Kerel, ben je dan een mensch van vleesch en bloed of een met bonte verf besmeerd palet? Meen je dat, of is dat maar aanstellerij? Hoe kan men nog kiezen tusschen een mooi, lief vrouwtje en een paar streken verf!" „W.e begrijpen elkaar nooit, oom! U voelt niet wat ik voel, wat mijn ziel vervult, die impressie, daarover worden wij het nooit eens. Wanneer ik doe wat u van mij vraagt, als zij een jaar op een Provincie. Gromugen Friesland Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zujd-Holia'-.d Zeeland Noord-Brabant Aantal leden y 8 9 8 y 1 8 8. -A y 87< 7.323 2 6 5 T t'. Ui* ling Totaal 100 194 ;98 Per 1. December 1928 traden als Int dei toe' 58 werkgever», uitbetait-j de aan 57 .057. Sderl 1 November 1928 e'me.r hei aantal le^en bij ie Ld.od'v.'uw Oipih met. '213 uitbetalen.'..-: 861 485 - t-. Tuin: ouw-Ond--rlingi ,.e 87 in' <-'-i '113 675 loor De Secretaris van' de P.O.'. O.'etfl." k> A W KRU7.ER Herkingen. 19 Januari 1929 CentTale Veiling or Uoeive t>verftakke« te Middel ha mis. Veiling van Vrüdag 18 Ja» uari 1929 Roode koo ƒ4,- per 10<> stuks Spruiten 14 80 tot 15.— p^r 100 K.G Boter, Kaas ei» Kieren. Kippeneieren 50-51 kg J 5 70 tot 6 id. 60-61 7.65 7,90 id. (bruin) 60 7 70 8,- Eendeneieren n 7} Per 100 stuks. Kaas (komijnej/ 0 40-0,43 per pond. Kaas (volvet) 0.65 per pond. Boter 1.20 tot 1,25 per pond. deftige' kostschool blijft, dan verliest zij haar ori ginaliteit, haar spontane expressies en ik heb er niets meer aan." „Als model! Frank, ik hoopte dat je bekeerd was, maar nu zie ik in dat je verstokter bent dan ooit; laat haar dan aan haar lot over; hoe treurig het ook moge zijn, het zal steeds eervoller zijn dan in jouw dienst." De dokter liep naar het raam en keek naar buiten naar den thans onder sneeuw bedolven tuin, waarachter als een licht geelbruin vlak de ruime zee zich ontplooide met haar witte kammen, eeuwig naderend, eeuwig vluchtend. Frank bleef zwijgen, in onzekerheid over hetgeen hij doen of zeggen zou; het was zoo zonderling; hij sprak maar hij meende niet meer alles wat hij zeide; het scheen haast of er twee menschen in hem waren; de eene die niet uitsprak, wat hij zeggen wilde, de andere die dacht, wat hij niet wilde denken. „Ben je nu tot iets besloten?" vroeg de dokter. „Neen, oom, nog niet 1 Ik vind een pensionnaat zoo'n ellendige nivelleeringsmachine, een pros pectus-bed; weet u niets andei-s?" „Misschien kun je haar in een familie brengen, waar zij nog wat omgang met de menschen aan leert. De keuze is dan moeilijker, dat is waar! Hoe staat het met haar ontwikkeling?" „Oja, dat weet ik eigenlijk niet." „Je hebt toch wel briefjes van haar?" „Jawel, zeker, die zijn heel netjes en correct geschreven, het viel me zelfs op, dat ze er zoo goed uitzagen." „Heb je er een bij je? Ik bedoel natuurlijk een waarin geen geheimen staan. Dat zal me misschien in staat stellen den graad van haar ontwikkeling te bepalen." Frank haalde uit zijn zak-portefeuille drie briefjes. „Geheimen zijn er volstrekt niet in. Zoo belangrijk was onze correspondentie nooit. Hier hebt u haar missive, waarin zij mij mijn congé gaf!" En hij reikte zijn otfm den brief over, door Rose Marie in Den Haag achtergelaten. „Hm, hm! Een aardig meisjeshandje, maar met veel meer karakter dan men er gewoonlijk in vindt." Hij las het door: „Doremael van Asperen, heet zij zoo?" „Ja, oom, dat heb ik later pas gemerkt. Op onze verlovingskaarten stond Gresinger, maar dat was haar stiefvader." „Weet je ook wat haar vader deed?" „Hij was zeeofficier. Ma had het er ten minste over dat het een chique familie was, en dat ik me eigenlijk niet over haar had te schamen en zoo meer." „Dan zal het zijn dochter wezen, Marietje, wier portret boven zijn schrijftafel hingMijn God, mijn God!" „Maar, oom, wat scheelt u?" vroeg Frank, en zag zijn oom aan, die het hoofd op de hand liet vallen en diep geschokt scheen. „Ik heb haar vader goed gekend, hij was mijn commandant." „Zoo iets zei ma ook, meen ik, indertijd." „Vreemd, zonderling!" Hij stónd op en ging met groote stappen de kamer op en neer. (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1