e /A •iLEVERTRAAT Uit de rechtspraak in vroeger tijd op het Eiland Flakkee. binnenland LOGEEREN BOERENVISCH WflRKT 12. bij de Groote Kerk strengelijk met roeden gegeeseld (mannen te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor Ugeplaatst. De scheepsramp aan den Hoek. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 19 JANUARI 1A29. reikt ten aanzien van koffiehuizen en restau- naar het boschje te sleepen? Maar Pulleman, rants door de exploitanten van zulke lokalen de vervoerder, verklaart zelf, dat het verschil voor de volle huurwaarde in de Personeele ten hoogste 15 ets. zou zijn. Belasting te treffen en ook het meubilair in Van belang is het, dat het boschje niet meer zulke lokalen te belasten als ware het in gebruik dan lOpO M. van het land van Pieterse ligt. En tot gemak en genot van den exploitant zelf. bovendien is de weg daarheen goed. Verdachte Het zal misschien menigen lezer bekend zijn, heeft, aangesproken over dat vervoer naar het dat de heer Prof. Treub, toen deze Minister van boschje, verschillende verklaringen gegeven. Financiën was in het Oorlogsministerie, een Hij heeft beweerd de uien in het boschje te wetsontwerp ingediend tot wijziging van de hebben gestaart, maar als hij ze om den hoogen Personeele Belasting, waarbij het karakter prijs zoo gauw mogelijk wilde van de hand doen van deze belasting als verteringsbelasting zeer waarom is dan het staarten gestaakt om andere zuiver tot uitting kwam. in zijn ontwerp wer- uien te gaan plukken. Bovendien heeft hij den dan ook alle vertrekken, die niet tot ge- 's avonds in Oude Tonge komende niet ge mak of genot van den gebruiker dienden, van tracht de uien te verkoopen. Wat de kwestie de Personeele Belasting vrijgesteld, daarbij van de verschillende soorten uien betreft, inbegrepen de logementen, in dit stelsel bleven daaraan hecht het O.M. niet veel waarde. Het winkels, café's en restaurants en ook kantoor- is immers niet geheel uitgesloten, volgens de lokalen voor de Personeele Belasting onbelast, deskundigen, dat Dit wetsontwerp bleef liggen tot na het aftre- uien zijn geoogst den van het Oorlogsministerie. Minister de bruikte zaad. Wat wel van belang is, aldus het c:A is de hoeveelheid door verdachte ver- Hij kan ten hoogste 55 H.L. hebben en naar de z,g „Noorman" gedreven. Blijk baar verkeert een der vaartuigen in nood, daar de vlag halfstok waait, zoodat de red dingsboot „Insulinde" van Oostmahorn het uoodig achtte daarheen te vertrekken. Later is de „Iaaulinde" echter teruggekeerd, daar de schippers wilden trachten met eigen hulp vlot te komen en naar Schiermonnikoog te 1» Vries, die in 1918 de portefeuille van Finan- O.M., is de hoeveelheid door verdachte ver- ciën kreeg, wijzigde dit ontwerp weer geheel kocht. Hij kan ten hoogste 55 H.L. hebber en bracht tal van elementen er in, die de geoogst en hij heeft 62 mud afgeleverd. Het '-A - 11 ~innoriiit vnlof Hnt Personeele belasting voor veicn met auw*. vww»- b een verteringsbelasting, maar bovendien tot verdachte zich onrechtmatig uien heeft toege- een verkapte bedrijfsbelasting maken. ëigend. Dat laatste doet de deur toe. Het O.M. Bij de behandeling van het wetsontwerp in wil er nog op wijzen, dat de deskundigen het 1919 werd getracht het stelsel-Treub weer te land van verdachte geen eerste kwaliteit bereiken. De toen ingediende amendementen noemen, dat het hoogste rendement zou geven, konden evenwel geen meerderheid verwerven. Verdachte staat niet gunstig bekend, zooals Zoo bestaat thans nog een toestand, welke aan blijkt uit de verklaringen van den burge- velen een groote ergernis en onbillijken vaak meester en de verbalisanten. Een ernstige bovenmatigen druk geeft. straf is hier op zijn plaats: eisch 6 maanden Indien thans dit terrein van belastingheffing gevangenisstraf, aan de Gemeenten wordt overgegeven, ont- De verdediger, mr. E. de Jong, zette uiteen, staat de kans voor nieuwen en grooten wille- dat reeds bij den opzet van deze zaak is uit- keur. Een voorbeeld daarvan is reeds de zake- gegaan van de veronderstelling, dat d. J. het lijke belasting op de bedrijven. Vele Gemeenten feit gepleegd heeft. Pleiter wil er de aandacht passen deze niet toe, ook al wegens de zeer op vestigen, dat Pulleman heeft verklaard onbillijk werkende factoren, die er in vervat meermalen uien te hebben opgehaald in het zijn. Anderen daarentegen halen er uit wat er boschje voor d. J. Deze had van den eigenaar in zit. Zoo ontstaat bovendien het nadeel van het recht door het boschje te fietsen en kan dus ongelijkheid van concurrentie in bedrijven, ge- op de fiets de uien daarheen vervoerd hebben, legen in eenzelfde streek, maar in verschil- Dat d. J. 's avonds de uien niet in het dorp lende Gemeenten. heeft verkocht, is zeer goed mogelijk. Een Bij het behandelen van dit wetsontwerp zal boer loopt zelf den koopman niet na, dat scheelt door de Middenstanders wel degelijk rekening hem een kwartje. Dat het staarten gestaakt is moeten worden gehouden met dit element, om te gaan plukken is uitstekend verklaarbaar. Misschien zijn er waarborgen te scheppen voor De verklaringen van d. J., kloppen naar een volkomen gelijke toepassing en dat in den pleiters meening wel degelijk op elkaar. Geen vorm van een verteringsbelasting geen verdere van de getuigen heeft precies uiteengezet, -i Ao „i„n nipt van het land van ver- bedrijfsbelasting op een burgerij zal worden KKCHTZAKÜ.N. UCiaSLJllg tv.mv» 0o bepaalde categorie der waarom de uien niet vaii het land van ver dachte kunnen zijn. Waarom zijn de uien niet te Wageningen onderzocht? Onzuiverheid in het zaad komt in een tweeden of derden na bouw zeer dikwijls voor. Hoeveel uien zijn er bij Pieterse weg? Dat is in het geheel niet vast te stellen. De schatting van de deskundigen aanvaardt verdediger niet, hoe is het land op meten door hen? DB REDDINGBOOT DORPS RIJEERS. Krjjgt een elcctrische insiallutie en een radio-out vungtoeste). Men schrijft uit Den Helder: De reddingboot Dorus Rijkers, gestatio neerd in Den Helder, zal in het voorjaar van een electrische licht-installatie worden voor zien, en de boot zal tevens een radio-ont vangtoestel krijgen. Vooral het laatste is voor de Dorus Rijkers van groote beteekenis. Verscheidene tochten, die b.v. tijdens den jongsten storm zijn gemaakt, hadden niet ondernomen behoeven te worden, als de boot een ontvangtoestel had gehad Het ge- b urt vaak, dat de reddingboot nog maar pas in zee is, of er wordt door de kustwacht bericht ontvangen, dat hulp niet meer noodig is, of dat de positie van een schip is ver anderd. Wanneer nu de reddingboot, een ont vangtoestel aan boord heeft, kunnen alle be richten van de kustwacht direct worden doorgezonden en kan de schipper daarnaar handelen. De Dorus Rijkers is de eerste redding boot in ons land, die een dergelijke installatie krijgt. ERGERLIJKE 1ULD t DIG HEID BIJ HELDIN. Predikaui mishandeld RIJSSEN, 16 Jan. - Toen Zondagmiddag ds V. uit Delden, na in het naburige Enter een predikbeurt te hebben vervuld, per auto huiswaarts keerde had hjj een kwartier op onthoud, daar de mot,or ten gevolge van de vorst weigerde Tijdens dit korte oponthoud hebben een paar aangeschoten paai dendrij vers, die den auto passeerden, zonder eenige aanleiding met zwepen de autoruiten stuk- ges'agen en daarbij de inzittenden mishan- de'd. De predikant liep eenige verwondingen aan zijn hoofd op, veroorzaakt door wegsprin geode glasscherven. De gemeentepolitie is de daders op het spoor. standvluchten, wil hij zeer speciale toestellen hebben, die buiten het kader van het door de K. L. M. gebezigde materiaal vallen. Het risico aan den bouw en de exploitatie van zulke spe ciale machines verbonden, is voor een jonge maatschappij als de onze te bezwarend en daar om hebben wij gezegd: Aan de eischen, die u ons stelt, mogen wij niet voldoen. Koopt u lie ver zelf een machine, neem eigen piloten in dienst en ga op eigen risico vliegen. Aldus is nu ook geschied. Het vertrek uit Verolme, en was toen een half uur aan de kaak gezet met twee roeden om haar hals en 't gestolen goed boven haar hoofd en voor tien jaar verbannen. Van dit laatste trok ze zich niet veel aan, want een paar jaar later was ze al weer terug en stal een hemd van de bleek van Jacob Janse en eenige boonestaken uit den tuin van Cornelis Kempe. Ze werd nu voor 15 jaar ver bannen uit Holland en Westvriesland. Ver behoefde ze niet weg te gaan, want dienst van Geysendorffer en Scholte Sommelsdijk was ZeelandI Ze was dan ook betreur ik zeer, maar ik kan ze tegen hun eigen wil in natuurlijk niet aan de K.L.M. binden. Het is een prachtig tweemanschap, dat elkaar op uitstekende wijze aanvult." „Zal hun vertrek nog van invloed zijn bp hetgeen de K.L.M. in den eerstkomenden tijd kan presteeren?" „Practisch gesproken waren Geysendorffer en Scholte reeds twee jaar lang uitsluitend voor den heer Van Lear Black werkzaam. Op de eene vlucht volgden de toebereidingen voor de volgende: zoo gaat het nu al twee jaar lang. Geysendorffer en Scholte hebben in het laatste jaar geen honderd vlieguren in onzen dienst gemaakt, zoodat hun overgaan in vasten dienst van den heer Van Lear Black niet van ingrij penden invloed op het werk van de K. L. M. zai zijn. Den laatsten tijd wordt vrijwel al onze aandacht en al onze energie gevraagd voor spoedig terug en woonde rustig te Middelhar- nis bij haar broer Teunis Langbroek tot er op 26 September 1713 ingebroken werd bij Leen- dert Jacobse van Hooxe. Teuntje werd gegre pen, doch ontkende alles, maar nadat ze door den beul gepijnigd was, bekende ze dat ze een ruit had stukgeslagen, daardoor naar binnen was gekomen, een hamer uit het achterhuis had gehaald, het paneel van de kast had stukgeslagen en daaruit had weggehaald 2 roodkoralen kettingen, 2 paar zilveren gespen, 6 zilveren knoopen en eenige zesthalven en dubbeltjes, en dit zilver in een zakje had gedaan en in een vrouwebroek genaaid, met intentie om het naar Rotterdam te brengen en te verkoopen. Dit zou haar laatste diefstal zijn, want bij vonnis van den 16en December 1713 werd zè 1 gecondemneert om gebragt te worden ter RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De uien van Oude Tonge. Voorts heeft terecht gestaan de 31-jarige landbouwer J. B. d. J. te Oude Tonge, ver dacht van diefstal van uien van het bouwland van Johannes Pieterse aldaar. Verdachte ontkende ten sterkste. De president wees hem er op, dat de burge meester van verdachtes woonplaats heeft geschreven, dat verdachte slecht bekend staat. De commissionnairs en kooplieden durven niet goed meer van hem te koopen. Getuige Pieterse verklaarde, dat zijn land slechts een honderd meter verwijderd is van het boschje van Mooyert, waarin de uien van ver dachte gevonden zijn. Een zoon van dezen getuige bevestigde dit. Er worden een 6-tal zakken vermist. Er werden nog een tiental getuigen gehoord, waaronder eenige deskundigen, die verkla ringen aflegden omtrent den oogst, dien ver dachte kan hebben binnengehaald, omtrent het door hem uitgezaaide zaad. Overigens bleek, dat het land van verdachte veel verder van het boschje ligt, dan de grond van Pieterse; bovendien voert er van het land van den laatste een goede weg naar de berg plaats, en is de weg van verdachte's grond naar het boschje moeilijk begaanbaar' Uit de getuigenverk:aringen kwam voorts vast te staan, dat verdachte op 15 Sept. reeds 62 zak uien had afgeleverd. De deskundigen waren tot de conclusie komen, dat verdachte van zijn land ten hoog ste 45 46 H.L. zou kunnen hebben geoogst, verdachte beweerde, dat hij van zijn tuin ook nog 10 H.L. had geplukt. Volgens den veld wachter zou die laatste opbrengst niet meer dan 4 H.L. zijn geweest. Verdachte had, zoo zeide hij, de uien aan het boschje gebracht, omdat ze vandaar ge makkelijker waren te vervoeren. Hij had de zakken daarheen gedragen, omdat hij nog niet kon gaan plukken en daardoor eenige uien over had. Dat zou 75 cent aan vracht sparen. Het O.M. had toen het oorspronkelijke pro- ces-verbaal inkwam, den indruk gekregen, dat de zaak zeer sterk was, ie. omdat de kwestie van de verschillende soorten uien een zeer sterke aanwijzing was en 2e. omdat verschil lende boeren in dien tijd uien hadden vermist. Maar in de instructie is de zaak reeds aanmer kelijk verzwakt, omdat verschillende boeren hun verklaring omtrent de vermissing, introk ken. Alleen Johannes Pieterse bleef bij zijn oorspronkelijk afgelegde verklaring. Behalve de verklaring van dezen Pieterse, gesteund door die van zijn zoon, hebben we het door ver dachte zelf toegegeven feit, dat verdachte's uien in het boschje van Mooijert min of meer verborgen hebben gelegen er door verdachte zeif gebracht. Op zich zeif is dat al eigenaardig. i-,- vreemde kerkhof alhier begraven zal worden. En de secretaris schrijft met vaste hand onder dit vonnis: Nota. Ende is dese sententie op den 16 de cember 1713 des mergens omtrent de clokke halff twaaiff uure, naar alvoorens een psalm Motorboot op een steigor geworpen. Storm op Ameland. NES (Ameland), 16 Jan. Vandaag woed de hier een harde storm uit Noord-Noord- oosteljjke richting, die gepaard ging met een hoogen vloed, zoodat enkele deelen van Oost onze aanaacni en ai onze cncifcic het organiseeren van een geregelde verbinding plaetse daar men gewoon is"crimineele justitie met Indië. Dit werk legt groot risico op ons te doen en aldaar door den scherprechter aan bedrijf, zoodat ik het onverantwoordelijk achte een paal met een koorde geworgd te worden het risico, die de uitvoering van de plannen en dat haar doode lichaam in een kist op het van den heer Van Lear Black, ons zou brengen,1 oc-nw alhier hei er ook nog bij te nemen." „Is het tijdstip voor de volgende proefvlucht naar Indië al vastgesteld na de met Irak onder vonden moeilijkheden?" vroegen wij ten slotte. „U weet, dat wij na 1 April daar weer mogen gesongen en een gebedt tot Godt gedaen te landen. Ik hoop, dat wij voor den natten moes- hebben, geexecuteerdt en volbragt. son in April en Mei nog een tweetal proefvluch- ten zullen kunnen uitvoeren. Maar zekerheid Zelfs de dooden konden de heeren rechters daaromtrent bestaat er uit den aard der zaak niet met rust laten, tenminste de zelfmoorde- nog niet. Dan zetten wij, gelijk ik reeds eerder naars. mededeelde, de zaak gedurende den zomer stop Op 15 April 1665 werd rechtgesproken over en hopen in September met veertiendaagsche het doode lichaam van Frans Lokker, die op vluchten op indië te beginnen." den voorzolder van zijn huis aan den Ring door zijn zuster Aaltje hangende was gevonden en afgesneden. Er werd besloten: dat het doode lichaam van den voornoemden Frans Lokker zal worden genomen waar en zooals het gevonden is (n.I. in zijn kleeren) en vandaar door het venster afgelaten, gelegd op een horde, gebracht op het galgeveld en daar be graven, verklarende zijn goederen verbeurd. Hetzelfde besliste de bank van de Hooge ir, noouen vioea.zonuai eume uccicu KLT:lgLrhLVtltanl'n nfet anders. De Ameland overstroomd zijn. De motorboot 1 »vv het boschje hebben gelegen en niet anders. De rest bestaat uit vermoedens. Vrijspraak zal dus moeten volgen. Subsidiair acht pleiter de straf veel te hoog. INGEZONDEN MEÜEDEEL1NG DRAISHIA-VANVALKENBURG'S* r LEEUWARDEN HOE MEN TE MIDDELHARNIS DE DIEVEN STRAFTE. Aan groot go vaar ontsnapt. Een gezelschap van zeven Markers, be staande uit bakkers en bakkersgezellen, is Dinsdagavond nauweliiks aan den verdrin kingsdood ontkomen. Door den plotseliugen looi en het wassende wat.er is het ijs. rou- iom Marken gebroken, zoodat alle verkeer met dt-n vasten wal gestremd is Op het eiland bleek vandaag plotseling, dat. de hon vt-elheid gist en meel opgeteerd was, zoo- lat er fotmeel broodgebrek heeischte O idanks de hachelijkheid van een derge lL)ke onderneming, besloot een zevental in gezetenen van Marken den overtocht te wa gen. Van schots op schots springende be reikten zij ook werkelijk Monnikendam.Ge- durende hun verbliif aldaar echter trad de -b in en toen zij op den terugtocht waren b-mierkten zij op grooten afstand van het eiland niet verder te kunnen. Tot hun ontzetting zagen zij zich op den =fiooten schots in N-O richting naar open zee dieven Door langdurig schreeuwen wis ten zli eindelijk de aandacht van de in on gerustheid veikeerende eilanders te trekken. E-m vlet werd bemand en na een gevaar lijken tocht temidden van de driiveride schot sen wist men de g'-is-deerde Markers aan wal te brengen. Gelukkig was het weer helder, daar zij bij mist zeker verloren waren geweest. KRACHT VAN DEN STORM. Zware windsiooten. AMSTERDAM, 16 Jan - DeNoordelllke tot Nooro-Oosteliike storm van den afge- loopen nacht, ging af en toe gepaard met i-rachtige windstooten. Te één uur onge- ve-r wareD er flinke vlagen, vergezeld van stromende sneeuwbuien. De grootste wind 25 Meter met 70 K.G van den beurtschipper Hofker sloeg van de ankers en is op den aanlegsteiger van de postboot geworpen. Het schip ligt in zijn volle lengte over de breedte van den steiger juist ter plaatse waar de postboot aanlegt, HÜ dacht dat hjj zijn netten verspeeld had, En ving tienduizend haringen. HOORN, 16 Jan. Een visscher uit Medem blik achtte zijn netten, die door de vorst in zee waren gebleven, verlorer door den dooi kon hij heden er bij komen en tot zijn vreugde bleken deze onbeschadied te zljn,j terwijl hij bovendien een vangst kon ophalen van 10 0Ó0 haringen. Twee huizen afgebrand te Yeur (Z.-H.) VOORBURG, 16 Jan. Gisteravond brak een felle brand uit in een perceel aan de Veurstraat te Veur, bewoond door den heer De Groot Doordat de brand aangewakkerd werd door den sterken wind. werd ook het aangrenzende pand, met de daarachter gele gen bergplaats, waarin een voorraad hout, olie, enz. was opgeslagen, in korten tijd een prooi der vlammen Beide perceelen zijn tot den grond toe afgebrand De oorzaak van den brand is onbekend De bewoners waren slechts laag verzekerd. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen DOE ZULKS IN HPT HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. De heeren rechters te Middelharnis, of zooais Vierschaar van Grijsoort, gezegd de Nieuwe vroeger heetten, baljuw en, leenmannen,en 0utle Tonge lm™ l Qaar j,acj 0p '5 jullj j720 Jannetje Pieters, weduwe van Jan Peeberg, oud in de 30 jaren, wonende in de Nieuwe Tonge, zich zelf met een mes zeer moorddadig en onmenschelijk gestoken en vermoord, hebbende een pene trante wond tot in de lever, anderhalf duim diep en nog een kleinere daar in de buurt, terwijl zij na het toebrengen van die execrabile wonden, zonder het minste medelijden of coni- miseratie over haar zeiven, met haar bloed- geverfde moordhanden de achterdeur hebben de opengedaan, naar buiten is geloopen en aldaar in het water is bevonden. Ook haar lijk wordt op een horde naar het gageveld gesleept, in een kooi te kijk gezet en daarna aldaar begraven onder de galg. waren strenge heeren. Van hun vonnissen hoop ik u eenige staaltjes mede te deelen, en zal daarbij, om in stijl te blijven, zooveel mogelijk de oude termen en uitdrukkingen overnemen. Den 20en September 1774 werd er vonnis gewezen over Krijn Voogelaar, die zich niet had ontzien des nachts uit den boomgaard van Johannes Wittekoek, gelegen bewesten de Steenweg, een geruime quantiteit peren af te plukken, op een diefachtige wijze weg te nemen en naar zijn huis te brengen. Hij werd veroordeeld, dat hem door de dienaren der justitie de steenen, hangende aan den voor gevel van het Raadhuis alhier, zullen worden om den hals gehangen en hij daarmede langs de straten van dezen dorp rondom ten toon geleid zal worden en bij zijn terugkomst door den baljuw scherpelijk gecorrigeert en tegen volgende malversatiën gewaarschouwd T-?.- Ui: Innnmonnon tfütl WPUP höt igvuuv O En is bij leenmannen van wege het voort-1 We zuilen ons nu eens liciai uucuciccut i7v- -jrend slechte gedrag van genoemden Vooge- geven en zien hoe het daar toeging en het laar besloten, dat hij bij de eerste voorkomende eerste wat we daar ontmoeten is... schrik en te verkrijgen gelegenheid aan boord van niet... een dronken dominé. een schip zal worden gebracht om voor ma-1 in den avond van 9 Febr"->w '"a u» troos naar Oostindien te varen, waarvoor de heer Siingelant, procureur baljuw gelegenheid zal zoeken en zien te ver-1h" Hnminé Groen en krijgen dat de helft van zijn maandgeld wordt ingehouden om te kunnen dienen tot onder houd van zijn hier blijvende vrouw en kinde- Een makkelijke manier om van de'redici- visten af te komen. Zelfs jonge meisjes werden niet gespaard, doch kregen de volle maat. in Juli 1777 kwam Claas de Korte onver wachts thuis en betrapte Wijntje de Bruijn, de 15-jarige dochter van den dienaar der justi tie Jan de Bruijn, terwijl zij door een venster in 't huis van zijn vader Pieter de Korte aan den Steenweg klom. Ze bekende dat ze had willen stelen en al twee maal op die manier binnengekomen te zijn en in 't geheel 4 rijks- ll n i miiniioii daalders te hebben weggenomen. Ze werd voor rlntpl-llPCTSIiranT \l MflN V 14 dagen in strikte gevangenis onder het raad- «,IIU IM ULO lull I Uil l «JI111U1"«J huis gezet te water en brood, vervolgens bin- A:~ Ho vnllp viprsrhaai IIUlö gCOCL «.V, yuuv, w ondergingen deze behandeling op het schavot) - voor 5 jaar in een tucht- of werkhuis De heeren, voor dit malsche vonnis verant woordelijk, waren de baljuw Lambertus Kolff de leenmannen Andries Vink, Cornelis VAN LEAR BLACK EN DE K.L.M. C11 uc 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. Nu het reeds Romeijn, Jeroen van den Tol, Klaas Gouman, eenigen tijd hangende voornemen van den heer m nnsteriinc. Z.CI1 gcuiaun, vyp _.Qu j Die uien en dat boschje lagen op een afstand*"e,helcl was to®n «jj ul°' van 400 M. van verdachte's land, maar er .was ^ru't Per vlerkanteD Metrr. SCHIP IN NOOD BIJ SCHIERMONNIKOOG Reddingboot ..Insulinde" uitgevaren LEEUWARDEN 16 Jan - T^n gevolge van oen h-vigen Noorderstorm, die hedet - nacht woedde, z(1n op de reede van Schier- schelen, zelfs 75 cents. Maar zou hij daarvoor mnnnikoc g de beurtschepen van schippers al het werk hebben overgehad, om de uienVisser en Boersma van de ankers geslagen tusschen land en boschje een moeielijke weg. Kan de J. nu een aannemelijke reden opgeven op het vervoer van uien van zijn land naar het boschje? Naar de meening van het O.M. is verdachte daarin te kort geschoten. Hij be weert, dat het aanmerkelijk in de vracht zou UllltPljll, JV1VV.. M. Kooman, Willem Bouwer en M. Oosterling. Wijntje scheen voor verbetering vatbaar te zijn, want daar de leenmannen van den con cierge of binnenvader van het Sint Joris Gast en Tuchthuis te Delft, waarheen ze gebracht was, alleszins favorabele rapporten van haar goed gedrag kregen, werd haar op 29 Sept. 1780 een jaar kwijtgescholden, zoodat ze op 6 Augustus 1781 zal worden losgelaten Minder goed liep het af met Teuntje Willems Langbroek. Ze had al op 29 Augustus 1689 er komt een moment, waarop een una- j heimelijk in het huis van Willem van Aflaken, moet weten, dat hij niet verder mag gaan. i timmerman alhier weggenomen 2 boeken met uc zaak is n.I. deze, dat de lieer van Lear zilveren sloten en 1 zilveren ketting, mits- Black tot nu toe met standard-machines werd gaders een hemdrok met zilveren knoopen en vervoerd, doch voor zijn volgende groote af-j die verstopt in den boomgaard van Jacob Van Lear Black om een eigen vliegtuig met eigen piloten te bezigen voor zijn toekomstige groote vluchten, werkelijkheid is geworden en twee bekende piloten der K.L.M. in vasten dienst van den heer Van Lear Black zullen treden, hebben wij vanmorgen aan den heer Plesman, directeur der K.L.M., zijn meening over het geval gevraagd. „Onze maatschappij moest van twee kwaden het minste kiezen" aldus begon de heer Ples man. Wij hebben den heer Van Lear Black met veel genoegen bediend in zijn vluchten, maar er komt een moment, waarop een direc teur De dezer stede, op bezoek bij dominé Groen en samen hadden ze een behoorlijk glaasje gedronken, doch daar ze blijkbaar behoefte aan gezelligheid hadden, stuurde dominé om 8 uur zijn meid Catharina Vermande naar den secretaris Gerrit Goekoop om hem uit te noodigen. Deze kwam en het gezelschap ging in de keuken zitten. De dominé wilde Siingelant forceeren om een groot bierglas met wijn te drinken, doch deze wei gerde, waarop de dominé de deur van de keuken op slot deed, waartegen Siingelant protesteerde. Na veel dronkemansgepraat deed dominé de deur eindelijk weer open en ging Siingelant heen. Nadat deze vertrokken was, zei de dominé tegen Goekoop: als ik Johan Siingelant had kunnen houden, ik had den donder doen zuipen, dat hij over den vloer hadde gekropen als een hond Ik heb te veel sterken drank gedronken van dezen morgen, het incommodeert mij, Kaat, hangt water en maakt koffie. Onder het drinken van de koffie begon de dominé te schelden op den baljuw Everard de Jonge, waarop Goekoop zeide: „dominé, dominé, ik bid u, houdt u toch maar stil, wat kan het baten", en verzocht den dominé, dat hij dien avond toch thuis zou blijven en niet uitgaan, doch daarvan wilde dominé niet hooren, maar hij wilde uitgaan om tabak te gaan rooken bij de weduwe van Krijn Hoeck, een sterfhuis, en zeide verder: „dan moet ik nog een glaasje rijnse wijn drin ken ten uwen huize, secretaris" en samen ver trokken ze. Om 10 uur kwam de meid van Goekoop, Josina Vis de meid van den dominé roepen, zeggende: Kaat, den dominé stiert om u, gij moet bij hem komen. En samen gingen ze naar 't huis van Goekoop. Daar gekomen, vonden zij den dominé zitten in den hoek van den haard en Kaat vroeg hem: wat blieft gij van mij? Dominé keek verbaasd op en zei: wie donder heeft je hier laten komen, hier moet geen canalje komen. Goekoop zei: wel dominé, dominé, weet u dat niet dat u mijn meid Josina daarom heeft gezonden, is dat een taal! Josina, wie heeft u gezonden? waarop Josina zei: dominé dat weet gij web hëbt gij mij niet om uw meid gezonden? Doch domine raasde: „Die dat zeggen dat ik om mijn meid heb gezonden, die zeg ik dat ze liegen als donderse schelmen, wat hier, dit canalje, gaat uit mijn oogen", waarop zij allen verschrikt en verbaasd stonden over zulke vrouwelijke woorden. Kaat ging weer naar huis, maar werd even later weer geroepen door josina, doch ze had niet veel trek en zei: wat zal ik bij den dronkaard doen, hij heeft den secretaris verweten dat hij een schelm is, dat loopt niet goed af. Toen ze bij het huis van Goekoop kwamen, kwam dominé juist naar buiten en toen hij buiten de onderdeur was, zei Goekoop: „Goede nacht dominé, ik meen van avond bij mijn vrouw te blijven en niet te gaan, waar gij mij eischt," doch dominé wilde weer naar binnen en zei: ik verzoek bij U nog een glas wijn te drinken in vrindschap." „Dominee, ik wil zoo een geweld aan mijn deur niet lijden, weg dominé!" doch deze bleef aandringen en kwam ten slotte weer binnen met Josientje en Kaat, en liep al scheldende en vloekende door het huis van den secretaris, zeggende: .deze schelm zegt, dat gij mijn wijf zijt, Kaat." Baarop week de dominé naar den secretaris en naderde hem ai scheldende en vloekende, en sloeg op de tafel of bij alles wilde breken, zeggende: gij dubbele schelm, ik zal u hier het studentenleven eens leeren," en plukte den secretaris aan zijn mouw, zeggende: „hond, al ben jij secretaris en al waar u de duivel en zoo hoog als den toren, zoo zult u hier voor mij buigen," den secretaris naderende met de hand in den zak, alsof hij een mes te voorschijn wilde halen en hem doorsteken. Kaat zei: „ik bid u, mijnheer, gaat u naar huis, de secretaris moeit u niet," en greep hem bij zijn hals en kwam aan zijn gezicht om hem met zachtigheid naar huis te krijgen, doch niets hielp, zoodat de secretaris genoodzaakt was, den dominé buiten de deur te zetten, waarop hij vertrok, „zijn hand zeer lichtvaar dig tot een adieu opstekend". Dominé ging naar huis, maar had blijkbaar behoefte om zijn hart nog eens uit te storten. Hij liet om'11 uur meester Johan Swoert, chirurgijn en barbier, roepen en deze verklaart dat hij den zieleherder vond in zijn huis als woedend, scheldende, huilende en loopende als een dul obstinaat mensch, als vloekend, zooals geen dominé betaamt, zeggende, slaande en wringende zijn handen: dien schelm, canalje, vagebond, dien schurk (bedoelende hiermede den secretaris Goekoop), dien donderschen schelm, als ik hem op een weg of veld alleen had, ik zou hem voor mijn knieën in stukken breken, dien hond, hij is niet waardig dat zijn naam genoemd wordt, en meer dergelijke scheldwoorden, waarvan Swoert zegt dat ze zeer 'afgrijselijk en gruwelijk zijn geweest en hij die niet gaarne zou uitspreken. Den volgenden avond werd het feest voort gezet ten huize van juffrouw Coomans, her bergierster. Daar zaten de dominé en Pieter Siingelant weer gezellig samen wijn te drinken, de dominé danste, sprong en zong: heb je wel in den Briel geweest, en dergelijke meer, en affronteerde Siingelant, zeggende: gij zijt een gek, en uw geheele familie, ik ben in staat om UEdele aan stukken voor mijn knieën te bre ken en de stukken op het vuur te leggen." De dominé bestelde zeer veel kaarsen om die op de tafel en in de kamer tegelijk te branden en maakte een leven en gebaar, „het welk zeer onbetamelijk is voor een particulier, veel min voor een predikant." Verder com mandeerde hij juffrouw Coomans, schreeuwen de: „Juffrouw, saa, tap rinsewijn, franse wijn, froude j'ack", kloppende met zijn vuist op tafel, haalde een groot mes in de scheede stekende, uit zijn rok, en dreigde daarmee den baljuw, die ten slotte den dominé op die kamer in arrest stelde en hem tot 5 uur 's mor gens door den dienaar der justitie liet bewaken. Dominé Groen werd kort daarna door de synode uit zijn ambt ontzet. Had hij voor zijn vloeken moeten verschij nen voor de vierschaar van Grijsoort, dan was hij er waarschijnlijk niet zoo afgekomen, want die moesten van vloeken niets hebben. Daar stond op 17 September 1728 terecht Krijn Pes, in de wandeling genaamd Geleijn, die des nachts eenige disordres en moedwillig heid op 's Heeren straten had gepleegd door een kraam om te gooien, terwijl hij bovendien eenige dagen te voren den naam Gods zeer schrikkelijk misbruikt, zijn Hoogheid en macht geschonden en gelasterd had. Hij had namelijk op 29 Augustus, toen het regende en slecht weer was, gezegd: Wat donderse, biixemse hagelse weer is dat, 't is of God niet thuis is, ik wil God geen goed woord geven, of ik in hel of in den hemel kom, want ik zal in de hel niet komen en in den hemei ook niet, ik zal zweven tusschen hemel en aarde. Voor deze misdaden wordt Krijn Pes ge bracht ter plaatse waar men gewoon is, crimi- neele justitie te doen en aldaar met een op schrift boven zijn hoofd: dit is een Godslaste raar, door den scherprechter strengelijk ge geeseld, voorts met een gloeiend ijzer de tong doorboord en voor eeuwig verbannen uit de Vereenigde Nederlanden. (Adv.) DE VALKA GESTRAND. De reddingboot Prins der Nederlanden omgeslagen. HOEK VAN HOLLAND, 16 Jan. Het uitgaand' weg van morgen De Val 1265 torn Kalnin t van kapi| 25 man Er zijl uitgevare Ook di landen,sl van Hoet verleenerl reddingbl de Valkaj was om I De Val omgeslagl kende wi Aan de een boot was, dat hooge ze Voortsl met de boot huï De Va; van Hol Daar is I' Een pf zou niet bovendie Er be' landen In eenl die Hoef heeft, dc „Prins df.1 kwamenf Loodswd verneme ramp, di, trof, lee ring. Zo< I „Preside gingen o ramp all Van der I vreest n I allen hu Aan b' schipper I Meiboom vijf matl dijk, Vel De m: bemanni hoorde is I het aiarn Holland meer hac is toen burg, va Om te nist van Lifeboat': Dadel terugges reddingsj van de F het antrl Gelijk reddingll reddingsl A. Jagers is van G de Prin met der Inmid niet stii thans o Heel Nederlal getrokkf een tocii er nog i laarzen, werden liggendel belangstj van Hol stond ul van deil J. Benal is de eel Presideif voor de zij was Nederia landen Preside: schen h De m haven u bedoeliij Rozenb zoo doo nen gaa bericht Oostvoq Het 1 mensch; open ro varende kou, dc overkon Om StellendT ongerus'! boot Ki geruime hoogte verond^ In dat De Ic land, di hier beF binding de sleep

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2