I Ijsvermaak 1 TWEEDE BLAD Boerenleenbank ONZE EILANDEN AAT No. 20 12 Jan. 1929 lYliddelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk Kerkelijke conflicten te Herkingen. Plaatselijk Nieuws. geeft ruwe huid verzacht iiiiiiiiiiinii geneest Gemengd Nieuws. Burgerlijke -Mand 1 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 12 JANUARI 192 9. 'RUS 'RIJS ïlle De bank leent gelden aan leden tegen 4.6 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 °/0 'sjaais, ook van niet-ieden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier DIRKSLAND. In het naburige Herkingen spelen zich op kerkelijk gebied tooneelen af, die wel eens beschreven mogen worden om de I oorzaken en de gevolgen in het juiste licht te plaatsen: In genoemde plaats, waar reeds enkele gods dienstige secten zijn, had ook de oud Neder- duïtsch Gereformeerde gemeente een kerk gebouw hetwelk in 1903 aan deze gemeente geschonken was door wijlen D. v. d. Sluijs, met de uitdrukkelijke bepaling, dat dit gebouw alleen voor bovengenoemden godsdienst ge bruikt mocht worden zoolang het ledental niet beneden de 3 daalde. In den loop der jaren zijn echter de meeste leden overgegaan naar de Gereformeerde gemeente (z.g.n. Kerstengroep). Deze groep meende, dat zij ook het kerkge bouw voor hunne gemeente mochten gebrui ken en deden dat ook. Toen echter de over gebleven leden der Oud-Ned. Duit. Ger. ge meente een rechtsgeding over het eigendoms recht wilden gaan voeren, bleek, dat zij geen rechtspersoonlijkheid hadden en er dus geen procedure gevoerd kon worden. De groep Kersten had evenwel ook verzuimd om, volgens Art. 1 der wet op het bestaan Kerkgenootschappen, de regeering van haar bestaan kennis te geven. De regeering was het bestaan van de Gereformeerde gemeente dus onbekend. De overgebleven leden der oud Ned. Duitsch- Geref. 13, hebben echter rechtspersoonlijk heid aangevraagd en verkregen en kunnen dus overgaan tot het voeren van een procedure. De gemeenteraad, heeft in afwachting daarvan verboden om het nieuwe kerkgebouw, dat door de groep Kersten op 50 M. van de oude kerk is gebouwd in gebruik te nemen, want, ais zij dat wel deden, vreesden zij, als het oude kerkgeböiiw aan de Oud-Geref. zou worden toegewezen, groote moeilijkheden, ge zien de mentaliteit van de menschen, die bij het geschil betrokken zijn. De Kerstengroep is van dat besluit in beroep gegaan bij Ged. Staten, die evenwel het gevoelen van den Raad hebben goedgekeurd. Inmiddels is door de groep beroep gedaan op de Kroon. Uit bovenstaande blijkt zonneklaar, dat de wettelijke weg is bewandeld en men dus zou verwachten, dat de Geref. zich aan het wettig gezag zouden onderwerpen. Dat bleek helaas niet het geval, want op oudejaarsavond werd toch stiekum het nieuwe kerkgebouw gebezigd en, om de politie in den waan te laten, dat zij in de oude kerk waren, hadden zij daar de lichten opgestoken. Toen echter Burgemeester Visscher hoorde wat gebeurd was, is deze Nieuwjaarsmorgen naar de kerk gegaan om, geholpen door de politie van Dirksland en Herkingen, de toegang te beletten. De Burgemeester, die een bedacht- Jzaam man is en slechts noode tot geweld zou overgaan, gelastte de opdringende kerkgangers - zich te verwijderen, in plaats daarvan drongen zij nog meer op en greep zelfs een der Kerstianen den Burgemeester vast, waarop echter de Gemeentepolitie van Herkingen deze voorvechter op gevoelige wijze aan het ver stand bracht, dat hij zijn handen thuis moest houden. Onder het tumult viel ook nog een kerkgangster in onmacht, maar de aandrang werd zoo sterk, dat de Burgemeester voor de overmacht moest zwichten of tot geweld had moeten oveigaan. Dat wilde de Burgemeester liever niet en daarom liet hij de kerkgangers onder protest binnen, nadat de voorganger aan den Burgemeester bij handslag had be loofd, dat niet van den kansel gesproken zou worden. Ook deze belofte lapten zij aan hun laars, want na tien minuten stond dezelfde man reeds op het preekgestoelte. De Zondag daarop speelde zich driemaal een ongeveer zelfde tooneel af en werd weer de wet met voeten getreden. Maandagavond j.l. zou dominee Verhagen; predikant te Middelburg, het nieuwe kerk- gebouw officieel openen, welke evenwel, blij- ',.kens zijn optreden, onkundig was gelaten van den toestand. Burgemeester Visscher meende echter niet langer met zich te moeten laten spelen en had dien avond een zestal rijksveldwachters, plus de Gemeentepolitie van Dirksland en Melis sant opgeroepen teneinde, zoonoodig tot ge weld over te gaan, als zij ook dien avond het kerkgebouw binnen wilden gaan. Het had ook werkelijk tot een bloedige botsing gekomen als Ds. Verhagen, wien door den Burgemeester verlof was gegeven, niet tot de woeste menigte had gesproken.' Deze raadde de menschen aan kalm naar huis te gaan en zich niet tegen het wettig gezag te verzetten, maar rustig af te wachten wat de uitspraak der Kroon zou zijn of, dat onthef- :t fing zal worden verleend op Art. 7 der Kerkwet «die gebiedt dat kerkgebouwen onderling een afstand moeten hebben van 200 ellen (Meter). Intusschen is natuurlijk geheel Herkingen in een revolutiestemming, wat niet erg bevor- ■derlijk is het „zijt verdraagzaam onder eikan- gder" in toepassing te brengen. Humor in de reclame. In dit nummer zullen onze lezers in de advertentie-kolommen weer aantrtffen een humoristische advertentie van de ftörikante van de bekende D E ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI, geteekend door Ton van Tast. W(j twytelen niet, of deze serie zal, evenals het vorige jaar, weer met veel belang stelling worden gevolgd. M1DDELUARN1S* Deze week is onze dorpsgenoot de heer A. v. d. Valk Rz. ter verbetering z(jner positie naar Noord-Ame- rika vertrokken. Dinsdag 15 Januari 'sav. 7.30 uur zal de meisjes-vereeniging „Tabitha" haar 10de jaarvergadering houden in het koor der Ned. Herv. kerk onder leiding van ds. Dekker uit Bleisw(jk. Ook dit jaar zal weder een party goederen onder de behoeftigen worden uitgedeeld. In de Woensdagavond gehouden ver gadering der afd. „Middelharnis-Sommels- dijk" van de Staatkundig Geref partij ïsde volgende groslijst voor leden van de Tweede Kamer opgemaakt: No. 1 Ds. Kersten; No 2: Ds. Zandt; No. 3: Ir Van Dis; No 4: Kodde, burgem. van Zoutelande;No.5: Van Houdt; No 6: E. Kuyk. Alhier worden door commissionairs van elders Schokkererwten opgekocht a 14,40 per 80 kilo. Woensdagavond is de veldarbeider J. Blok Wz. op den zolder gevallen, waarby hy eenige ribben brak. Gisteravond is de filmvoorstelling niet doorgegaan De zoo bekende film „Potemkin" zou afgedraaid worden, doch velen waren teleurgesteld. Van af het podium werd be kend gemaakt dat twee dagen te voren de film was afgezonden per Rotterdamsche Tram naar Middelharnis en dat de zending niet was aangekomen We kunnen haast niet gelooven dat dit het geval is. goederen olijven niet zoolang onderweg, temeer niet waar de R T.M tegenwoordig nauwkeurig zorgt dat de door haar ter bestelling gegeven goederen vlug aan den geadresseerde worden thuis bezorgd. Door het ijs en drukte zag de boot van de expeditie Bol en Bom zich genood zaakt een andere ligplaats te kiezen, en door overmacht gedwongen lag de plank juist op het stoombootplein. Proces-verbaal volgde en in snelrechten is zij veroordeeld tot ƒ2,— boete. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 8 Januari 1929. Savoye kool 6,50 per 100 stuks. Sinaasappels 1,50 tot 3,70 per lOOstuks. Spruiten 13,10 tot 15,40 per 100 K.G. Goudreinetten 31,— per 100 k.g. Zoete afpelen 25,- tot 26,— p. 100 K.G. Kaas (komljne) 0,35 tot 0,40 per pond. Boter ƒ1,— tot 1,20 per pond. üienveiling op Donderdag 10 Jan. '29. Prijzen per H L. (mud): 6,75 tot ƒ6.81 zonder tarra. Aangevoerd 21.000 K.G. IJSSPORT. De (jsclub alhier is voornemens om Zater dagmiddag baar banen op de Vliegers te openen. De banen moeten in buitengewonen goe den staat zijn en van het bestuur weldons medegedeeld dat ze nog nooit zulk mooi ijs; (op dat van de driehoekige vlakte na) ildaar hadden gehad. Een verheugend bericht dat welkom is SOMMELSDIJK. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Januari 1928 uit 1818 mannen en 1779 vrouwen. Totaal 3597 Door vermeerdering van geboorte 30 m 24 vr. en door vestiging 63 m., 64 vr. Totaal 93 m. en 88 vr. Totaal 181. Door vermindering wegens overlijdeD 14 m., 20 vr. en door vertrek 109 m., 112 vr. Totaal 123 m., 132 vr. Totaal 255. Zoodat de bevolking op 31 December 1928 bestond uit 1788 m. en 1735 vr. Totaal 3523 inwoners. Uit deze gemeente werden vorige week 147000 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept, Prijzen der aardappelen 2.25. uien 6 a 6 50, paardepeen ƒ1. Alles per H.L. DIRKSLAND. De uitvoer bedroeg de vorige week: 1000 H.L. aardappelen, 3000 balen ajuin en 6600 balen peen waarvan de prijzen op de Beurs van j.l. Donderdag waren resp. 2,ƒ7,en 90 cent per H.L. HERKINGEN. Mej. A Kiem geboren Be velander, oudste inwoonsters dezer gemeente, is thans in den ouderdom van 93 jaar en 2 maanden overleden. Tot geneeskundige, belast met het ver richten der doodschouw alhier is aangewe zen, de heer Dr. C. Huisman. Vorige week werden van hier uitge voerd 830 balen paardenpeen en 222 balen uien. STELLENDAM. Woensdagavond zal de IJsclub alhier de algemeene ledenvergadering houden. Aan de beurt van aftreden als be stuurslid zijn de Heeren Jobs. Koese Az. en J. van Dam. De Edel Achb. Heer Charbon, burge meester dezer gemeente, heeft een stuk tuin grond aangekocht van W. Polié, om daarop een woning te bouwen. A. M. v. d. Vlugt heeft van M. Groenen dijk die naar Veize'n, is Vertrokken, onders hands aangekocht diens woning met erf, aan de Molenkade. OUDDORP. Door de. Meisjesvereeniging „Werkt terwijl het dag is" waren Dinsdag onderstaande kledingstukken in de Doops gezinde Kerk te bezichtigen, die door hun ver vaardigd zijn en aan behoefige menschen zal worden uitgedeeld; 12 beddelakens, 6 handdoeken, 24 sloopen, I 8 onderjurkjes, 3 vrouwenrokken, 6 kinder- hemdjes, 3 kinderbroekjes, 3 mansbroeken, 12 vrouwenhemden, 3 manshemden, 8 vrouwe-1 broeken, 5 borstrokken, 7 schorten, 6 wollen j lappen en 2 paar koussen. Binnen enkele dagen wordt weer bij de inge- zetenen aangeklopt om een gift voor deze Vereeniging. Alle geve naar vermogen voor het goede doel. Donderdagavond gaf het Ouddorps Meis jes en Kinderkoor, directeur M. Boelaars een uitvoering. Opgevoerd werd Rqepelsteeltje, Kinder-operette in 5 bedrijven, welke zoowe als de zangstukjes goed werden afgewerkt. A.s. Zaterdagavond zal nogmaals een uitvoering plaats hebben. NIEUWE TONGE. Staat der bevolking op 31 December 1928: 1016 M. en 947 V. Totaal personen. Vermeerd door geboorten 18 M. en 19 V. Totaal 37. Gevestigd 47 M. en 57 V. Totaal 104. Alzoo een totale vermeerdering van 65 M. en 76 V. Totaal 141. Verminderd door overlijden 4 M. en 13 V. Totaal 17. Vertrokken 39 M. en 46 V. Totaal 85. Totaal 102. Vermeerdering 22 M. en 17 V. Totaal 39, zoodat de bevolking bedroeg op 31 December 1928: 1038 M. en 964 V. Totaal 2002 personen. In de maand December zijn ingekomen: Leendert Osseweijer en echtgenoote uit Oude Tonge, Elisabeth Verschoor uit Poortvliet, Dina Maria Troost uit Meiissant, Francina Kootte uit Sommelsdijk en Kaatje Cornelia van Alphen uit 's-Gravenhage. Vertrokken: Petrus Willems naar Middel harnis, Grietje Maria Bidevaate naar Middel harnis, Marinus Hanenberg naar Ver. St. van Amerika, Teunis Holleman en echtgenoote naar Middelharnis, Trijntje Holleman naar Wageningen. in het afgeloopen jaar zijn per Zieken auto 48 personen vervoerd. De handel in Uien zijn weer erg levendig. Men besteed thans 7,per H.L. koepeen 1,Aardappelen 2, Den heer L. C. B. alhier ving dezer dagen in zijn kippenhok een Torenvalk. Voor een vogelliefhebber wel eens aardig een kijkje te gaan nemen. in de maanden Januari en Februari zal alhier geen Zitdag worden gehouden door den Rijksontvanger. OUDE TONGE. Door den heer O. van Schel ven is vergunning gevraagd tot het plaatsen van een 30 P.K. ruwoliemotor tot drijving van diverse machines in een graanmalerij in het perceel Molendijk 57. Het komt telkenjare voor dat opge schoten jongens de ijsbaan op de Kerkgracht aftrappen. Ook dit jaar is dat het geval ge weest. Nu is er voor kinderen geen mooier baan te vinden dan juist de Kerkgracht. Dit weten ook die jongens heel goed daar het meerendeel juist daar voor het eerst op de schaats stond. Maar waarom dan geregeld die vernieling? Waarom de kindertjes hun baan misgund? Gelukkig heeft het Gemeentebestuur het nut van deze veilige ijsgelegenheid inge zien en heeft borden laten plaatsen, waarop ten strengste het vernielen en verontreinigen verboden is. We hopen dat nauwlettend toe zicht zal worden gehouden en onmiddellijk bij overtreding proces-verbaal zal worden opge maakt. We doen tevens een beroep op de ouders hun jongens deze vernielwoede onder het oog te brengen. OOLTGENSPLAAT. Het bestuur der Chr. Gem. Zangvereeniging „Sursum-Corda" heeft besloten dezen winter een uitvoering te geven. Voor de Landbouwvereeniging „Land bouwbelang" alhier thad Woensdag j.l. als spreker op de heer C. Smits, hoofd der Land bouwschool te Sommelsdijk, met het onder werp: Uienziekten en uienteelt." Nadat de voorzitter, de heer L. J. Schilpe- roort, de aanwezigen en den spreker een wel kom had toegeroepen, gaf hij dezen het woord In een uitvoerige beschouwing besprak de heer Smits verschillende uitenziekten en met name de kroefziekte, waarvoor hij verschil lende wegen aanwees, die de bestrijding naar alle waarschijnlijkheid met succes zouden be kronen. Vervolgens stond hij stil bij de ver betering van het uienras en stelde hij ver schillende eischen, waaraan een prima varië teit zou moeten voldoen. Om daartoe te ge raken, weest hij eveneens te bewandelen wegen. Eindelijk hield hij de vergadering op nadrukkelijke wijze voor, hoe de landbouwers, kunnen en moeten medewerken thans reeds een betere kwaliteit ui aan de markt te bren gen, opdat nieuwe afzetgebieden veroverd en verloren afzetgebieden heroverd kunnen worde Op deze inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Tal van vragen over het behan delde onderwerp en over zaken daar buiten liggende werden gesteld en beantwoord. De heer van Heest, directeur der veiling, die mede ter vergadering was, onderstreepte het laatste gedeelte van sprekers betoog nog eens. De voorzitter sloot tenslotte de goed be zochte vergadering met een woord van dank aan den heer Smits, dien hij een tot weerziens toeriep, aan den heer Van Heest voor diens gesproken woorden en aan de vergadering voor de opkomst. Zondagmorgen zal om half tien in de Ned. Herv. Kerk voorgaan Ds. C. van der Wal, van Dirksland. 's Namiddags 6 uur zal een leesdienst gehouden worden. Loop der bevolking gedurende 1928: Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1927: 1630 M. en 1594 V. Totaal 3224. Geboren 51 M. 33 V. Totaal 84. ingekomen 65 M. en 61 V. Totaal 1126. Vermeerdering 126 M. en 94 V. Totaal 210. Vermindering door: Sterfte 13 M. en 13 V. totaal 26. Vertrokken 71 M. en 66 V. Totaal 137. Vermindering 84 M. en 79 V. Totaal 163. Verschil tusschen de vermeerdering en ver mindering 32 M. en 15 V. Totaal 47. Bevolking op 31 December 1928: 1662 M. en 1609 V. Totaal 3271. Getal huwelijken 19. Getal levenloos aangegeven 2. DEN BOMMEL. Door het bestuur van 't Groene Kruis worden stappen gedaan om het 25-jarig bestaan der afdeeling te vieren met een lezing met lichtbeelden. Dit zal waar schijnlijk half Februari plaats hebben. De vorige week waren hier bij de arbeids bemiddeling 36 werkloozen ingeschreven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zij, die iets te vorderen hebben van de Ned. Herv. Kerk, kunnen hunne rekeningen inleveren tot Zater dagavond 12 Januari a.s. bij den kerkelijken ontvanger den heer M. Braber L.Jz. INGEZONDEN MEDEDEELING. Scfirale huid en gesprongen handen genezen direct en bleven I heerlijk zacht en lenig met AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! ?r,Geen goud zoo goed." INGEZONDEN MEDEDEELING. HELLEVOETSLUIS. Zaterdag 7 Januari j.l. gaf de Fanfare Muziekvereeniging „Sempre Cresendo" onder de goede leiding van haar Directeur den Heer M. v. d. Hor een uitvoering in de Casinozaal. Het korps bracht vijf muziek nummers ten gehoore, welke zeer verdienste lijk werden uitgevoerd. De vereeniging is met rassche schreden vooruit gegaan en belooft met haar jonge krachten intusschen en met den Heer v. d. Hor ervoor nog veel voor de toekomst. Hieruit blijkt dat met een beetje eensgezindheid veel kan gebeuren, want „Sempre Cresendo" is ontstaan uit samenvoe ging van Rijkswerf Harmoniekapel en Excel sior, twee kwakkelende vereenigingen, waaruit thans dus is gegroeid een vereeniging, die veel kan en zal presteeren. Het muzikale gedeelte dezer avond was zeer goed, eerlijk gezegd boven verwachting. Jam met dat het optreden van het duo Willy, dat voor het eerst doch zeer zeker ook voor het laatst in Hellevoetsluis was, een totale mis lukking was. Veel zullen wij hiervan niet zeggen, alle oude nummers welke wij hier reeds veel beter gezien hebben. „De arme Clown" b.v. werd op de laatst gehouden „Brinioavond" heel wat beter ten gehoore gebracht. Het bal was echter gezellig onder leiding van den Heer Zon, en met den in de omgeving zeer bekenden heer Boesnach aan de piano en den Heer Burger aan de Jasz. Het bleef dan ook zeer druk tot het einde, waarna wij uit een warme zaal in de koude, witte wereld kwamen. De Heer J. H. Moens van hier is met 1 dezer bevorderd van Inspecteur van Politie 2e kl, te Tilburg tot ie kl. De Heer H. J. Moens is Zaterdag j.l te Rotterdam geslaagd voor het diploma Handenarbeid (hout). De Commissie voor „Armenzorg" maakt bekend, dat de netto-opbrengst van den j „Brinio"-avond bedraagt 124,50. Na op 's Rijkswerf in reparatie te zijn i geweest, verliet H. M. Brinio Donderdag-i morgen j.l. 's-Rijkswerf, doch kwam voor de Marinebrug tegen de muur te zitten, waardoor i de voorsteven scheurde, zoodat de „Brinio" weder s' middags naar Rijkswerf terugkeerde tot herstelling, het wel weder een maand zal duren. ROCKANJE. 10 Januari. Een wandeling thans door het duin is een wandeling door een kil tooverland. De duinen even besneeuwd, zoodat het kleurige mos hier en daar nog zichtbaar met struiken en geboomte, door het ruig vriezen prachtig getooid met een weelde van ijskristallen, maken te midden van den mist, die het duin veel hooger doet schijnen, een verrukkelijke sprookjesachtige vertooning. En als men na eenigen tijd daarin heerlijk rond gezworven en tal van vogels opgejaagd te hebben, die zich aan de nog in verscholen duinhoekjes resteerende duindoorn en duin- rozenbessen te goed doen, eindelijk aan het eenzame strand komt, wordt het nog geheim zinniger daar alleen met zijn gedachten te zijn en dichten nevel op die even besneeuwde vlakte en daar geen meeuwen en geen zee j thans te zien maar haar verweg achter het dichte mistgordijn te' hooren grommen over j het gevangen zijn in zwaren nevel. Rockanjes Gemeentebelang de Kies vereniging, waaraan de Heer A. Visser, de vertegenwoordiger is in den Raad zal haar jaarvergadering op Donderdag 17 Januari, des avonds 6.30 in „De. Rots." SOMMELSDIJK. Geboren: Arie, z. v. Jan Hendrik van Heu- kelingen en Lijntje van de Ree; Sientje Teuntje, d. v. Simon Teunis Koote en Arendje Auperlee; Arie, z. v. Izak Grootenboer en Neeltje Verduin;Lijntje, d. v. CorneliaBoeter en Mjjndrina Petronella Mosselman. MELISSANT. Geboren: Abra, d.v. A. Bogert en H. van Moort; Hendrik Frans, z. v. C. van Putten en C. Koese. Overleden: Pieternella Molenaar, 38 jaar, echtgenoote van H. Overweel. OUDE TONGE. Geboren: Grietje, d. v. Cornelis Hage en van Isabella Cornelia Wesdorp; Lygje, d.v. Johannis de Boed en van Dina Klapmuts; TPeodorus, z. v. Johannes Jochems en van Dingena de Waal; Bastiaantje, d. v Mat- theus de Korte en van Lena du Pree; Jacoba Elise Maria, d. v. Cornells Leonardos de Wit en van Cornelia van Vugt. Gehuwd: Jan Seheffer, oud 28 j. wednr. en Jeanne Frederika Worrell, 32 j. jd.Hen- dricus Leonardus Nicolaas Enthoven, 25 j. im. en Johanna Maria Jacoba van Vugt, 25 jd. Overleden: Leendert Salie, oud74j.wedn. van Hester van den Bosch; Cornelia, oud3 mnd d. v. Adrianus Jacobus v. Peperstra- en van Allegonda van Bergen; JannekeEr- mina Baart, oud 46 j. echtgen. van Gerrit Slis. OOSTVOORNE van 1-31 Dec. 1928. Geboren: Bastiaan Ariez.v.B. A.Langen- duenenC.N Sprutjtenburk. CathaiinaMaria Helena d v. C. H A. Nobels en C. de Groot. Dirkje Neeltje d. v, L. J Heijnd(jkenL M.O. Bravenboer. Rebecca Suzanna, d. v. Th. F. Speet en M 't Mannetje. Ondertrouwd H. Bokma en A. v. d. Hoek. Getrouwd: H. van Duijn en A. Cassa, A. de Bruin en S. Roskam. Overleden: Maartje AntjeRuijlofwed.van L. Blok 82 j. MIDDELHARNIS. Geboren: Neeltje d. v. W. Vroegindeweij en S. Ie Comte; Jannetje d. v.B v.d. Weide en S v. d. Kreeke; Jan z. v. L v. d.Meide en M. Driesse. HEVIGE GRIEP-EPIDEMIE TE BERLIJN. De ziekenhuizen zyn overvol. BERLIJN, 5 Jan. Volgens de genees- heeren heeft de griepepidemie te Berlijn haar hoogtepunt bereikt. Van de 465.000 leden der grootste plaatselijke ziekteverzeke ring, z(jn er 35 000 door griep aangetast. Nog nooit heeft deze verzekering een zoo hoog zieken-percentage gekend. Alleen Vrij dag werden 725 nieuwe gevallen bij haar gemeld. De ziekenhuizen zijn zoo overvol, dat nog slechts uiterts zware gevallen kunnen wor den opgenomen. In de stedelijke bureaux ontbreekt 5% der ambtenaren Men neemt aan, dat een verdere uitbreidiDg der ziekte die iq bet algemeen een gunstig verloop heeft, niet te vreezen is. Het feit, dat de ziekenhuizen voortdurend patiënten moeten weigeren, zal ertoe leiden, dat door verschillende partijen in den ge meenteraad geïnterpelleerd zal worden over het gebrek aan voldoende ruimte in de ge meentelijke ziekenhuizen. EEN ADVERTEERDER, DIE SUCCES HAD. Een zeer vasthoudende adverteerder is Robinson Crusoë geweest. Hij wist, wat hij hebben wilde, n.l. een schip, en hij plaatste daartoe een advertentie op het hoogste punt van het eiland in den vorm van zijn hemd aan een langen stok. In de taal der zee was deze advertentie duidelijk voor iederen zeevaarder. Hem stond geen ander advertentie-orgaan ter beschikking en de circulatie was klein, maar Crusoë hield vol, ondanks het feit, dat hij langen tijd geen enkele aanbieding ontving. Hij veranderde den tekst telkens als een klee- dingstuk in flarden was gewaaid, maar ten slotte werd zijn vasthoudendheid beloond. Veronderstel dat Crusoë zijn advertentie na een poosje eens had ingetrokken onder de be wering, dat „adverteeren toch niet loont", waar zouden dan hij en zijn geschiedenis thans zijn? I Men begrijpe deze les en adverteere! Robin son Crusoë adverteerde onder zeer ontmoedi gende omstandigheden en.had toch succes! VAN DE TRAM GEWORPEN EN GEDOOD. Een tragische toevalligheid. Wie is de trampassagier? Op Vrijdag 4 Januari j.l, maakte een tram

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 5