CITROEN is dc eischen des tijds eenige jaren vooruit Vertegenwoordiger1' „Hotel-Restaurant SIMONS" Vertegenwoordigd op Stand 34 en 171 der R. A. 1. Tentoonstelling 11-20 Januari a.s. te Amsterdam. RECHTZAKEN. LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U! BINNENLAND Winterhanden Wi ntervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Gemengd Nieuws. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 12 J A NU ARI 1929. (Woensdag) te openen „vrije veiling" hunne medewerking hadden toegezegd, op dit besluit teruggekomen en de coop, veiling trouw ge bleven. Wij hebben naar aanleiding van het lang durige geschil een onderhoud gehad met enkele belanghebbende kweekers en groentehande laren. Van beide partijen ziet men gaarne een spoedig einde der staking tegemoet en men ver heelt niet, dat de kleine koopman, bij een lang- durigen toestand, zooals die thans bestaat, het loodje zal leggen. Van de zijde der kweekers wordt weer naar een meer geregelden gang van zaken uitgezien. GEBRUIK GEEN VITREX-GLAS. Het beneemt licht, geeft later oogst en is duur. In den proef- en schooltuin te Hees, bij Nij megen, zijn, naar de „Tuinderij" mededeelt, dit jaar proeven genomen met den teelt van aardbeien onder ramen, welke voorzien waren van glas, dat ook de ultra-violette zonnestralen doorlaat. Het gebruikte glas was „vitrex-glas" en „viorayglas". Het blad schrijft over de resultaten dier proefnemingen het volgende: „De planten onder de vitrexramen begonnen zich vrij wat later te ontwikkelen dan de plan ten onder het gewone glas, de groei der plan ten was slechter, ze waren spilllger en lichter van kleur, de bloemen kwamen laat te voor schijn en de geheele ontwikkeling bleef achter. Dit behoeft nitt te verwonderen, daar het reeds met het bloote oog duidelijk waarneembaar was, dat de 1 ichtsterkte onder vitrexramen vrij wat kleiner is dan onder het gewone glas, al laten de vitrxramen dan het ultra-vilette licht door. Het fijne draadwerk beneemt veel licht, waarbij nog als een nadeelige werking optreedt het roesten van dit draadwerk, ter wijl zich voorts nog gemakkelijk vuil tusschen het ijzergaas afzet, waardoor nog meer licht wordt benomen. Verder is nog eenigermate een bezwaar van het „vitrex", dat de ramen door hun licht gewicht gemakkelijker bij wind van de bakken afwaaien. Terwijl onder de gewone ramen de eerste vruchten op S Mei konden worden geoogst, was dit onder de vitrexramen eerst op 21 Mei het geval en dan nog maar alleen van de rand- planten, die van het licht, 't welk door het gewone tuinderglas viel profiteerden. In den tuinbouw beteekent een 2 a 3 weken latere oogst meestal een aanzienlijk prijsverschil. Uit de 15 ramen gewoon glas werden totaal 12.50 K.G. vruchten geoogst en uit de 5 vitrexramen slechts 0.60 K.G. De resultaten, verkregen met de cultuur onder vitrexglas vergeleken met gewoon tuindersglas, waren dermale on gunstig dat van verdere proefneming werd afgezien. Ook bij de proef met „Viorauglas" bleek het gewone tuindersglas om verschillende redenen te verkiezen boven „viorayglas." Verslag der lezing met films over kalimest stoffen. Vanwege de Vereeniging van Oud-leerlingen van Landbouwcursussen „Ceres" werd Woens dagavond in Hotel Tabbers een lezing gehou den toegelicht door een 5-tal zeer interessante films, waarvan wij hierbij een kort verslag geven. De Heer Pen, eere-voorzitter der vereeni ging, opende de vergadering met in het kort de geschiedenis der kalibemesting op ons eiland in herinnering te brengen. Was .men voor 20 jaren algemeen de meening toegedaan dat een kalibemesting op onze kleigronden onnoodig was, proeven onder leiding van den Heer v. Bijleveld aangelegd toonden dit ook aan, thans zijn deze tijden veranderd en is het zaak ook aan de kalibemesting zijn volle aandacht te schenken. Spreker zegt over kalibemesting op klein nog heel wat te kunnen mededeelen, staat nog even stil bij het verschijnsel, van het blauw worden der aardappelen en geeft het woord aan den Heer Balk, vertegenwoordig# van de Kalimaatschappij te Amsterdam. Het zou te veel plaatsruimte vergen spreker in zijn voordracht op den voet te volgen. Na een overzicht te hebben gegeven over de bemestingleer in het algemeen bespreekt hij uitvoeriger de kalibemesting op kleigrond. Dat men de oude theorie, op kleigrond geen kali, moet laten varen, omdat proefvelden het tegendeel bewezen hebben. Vele kleigronden hebben groot gebrek aan kali, zoo groot gebrek zelfs dat de eerste giften geheel door den grond geabsorbeerd worden en deze niet ter beschik king der gewassen komen. Het is een neiging, der grond om in zijn oude hoedanigheid terug te keeren. Eerst bij verdere toediening blijft het succes niet uit. Hoeveelheden aan te geven welke men gebruiken moet is zeer lastig dat hangt geheel af van de toestand ter plaatse. Enkele cijfers volgen hier nog. Voor aardappelen 500800 K.G. 40 kalizout per H.A. in November of vroeger, of 800—1000 K.G. Patent-kali. Voor Suikerbieten 500—800 K.G. per H.A. Voor Helmgewassen 250400 K.G. per H.A. In de tuinbouw 15001600 K.G. Patent kali per H.A. Spreker staat hierna eenigszins uitvoerig stil bij de verschijnselen aan de gewassen welke lijden aan kaligebrek, hoofdzakelijk behande lende het blauw worden der aardappelen, (wat zeker tegenwoordig wel een kardinaal punt 'genoemd mag worden), het rotten van bieten, branderigheid bij kool, randjesziekte bij bes sen, legeren van graangewassen, wat alles door kaligebrek veroorzaakt kan worden. Met de mededeeling dat het vorige seizoen in Nederland is uitgezaaid 40.000 wagons kalimeststoffen of per H.A. 40 K.G. zuivere kali besluit spreker zijn voordracht. Daarna worden de films vertoond, de eerste de winning en bereiding der kali-meststoffen vanaf de groote stukken ruw zout tot het mooie fijne zout in baaltjes, werkelijk een zeer interessante film. De tweede film is een komi sche een wedstrijd tusschen twee boeren in het telen van aardaappelen, de eene met stal de andere met kunstmest, zeer leuk. In dit genre zagen wij later nog een getiteld het „bietenoproer" welke zeker in koddigheid voor de andere niet onderdeed. Vervolgens een film, niet direct voor deze streek van belang, de bestrijding van onkruid door fijngemalen kaïniet. Zeer mooie resul taten, vooral bij herikbestrijding. Prachtige microskopische, honderden malen vergroote afbeeldingen van het afsterven der weefsels van een onkruidblaadje, door het onttrekken van vocht, veroorzaakt door de kainiet. Per slot nog een groeifilm, ontkieming van het zaad en groei van enkele gewassen in een honderden malen versneld tempo. Zeer aardig is het te zien welke bewegingen een groeiende plant maakt. En hiermee was deze leerzame avond ten einde. De Voorzitter dankte den spreker voor wat hij ons doen hooren en laten zien had, doet nog enkele mededeelingen omtrent zijn onder vinding van bestrijding van koperworm door gemalen kainiet, acht het van groot belang dat deze proeven worden voortgezet, wekt nog op tot het nemen van proeven met kali meststoffen, sluit de bijeenkomst. De Vereeniging van Oudleerlingen „Ceres" mag trotsch zijn op deze schitterend geslaagde avond. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. (Adv.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzittingen. De klok van Heinenoord gaat 7 minuten voor. In een zaak van M v R 24 jaar en J. K fi Uitkweeker. 34 jaar, beiden alhier, appellan ten van een vonnis van den kitonrechter te Sommelsdjjk, waarb(j zij wegens over treding van de Jachtwet zij zouden op Vitjuag 24 Augustus 1928 des namiddags te ongeveer 83/i uur, althans meer dan een half uur na zuusondergaDg (welke zonson dergang op gemelden datum plaats vond om 8 05 zomertijd) te Rhoon in een weilaDd. te zamen en in vereeoiging, althans iedei afzonderlijk hebben gejaagd op eerideD, dooi op die eenden ieder met een jacbtgeweei te schieten, ten einde zoodoende eenden te bemachtigen, altbaDS te dooden waren veroordeeld tot f 5U boete subs. 10 dagen hechtenis, heeft het O.M geëischt, beves tiging van het vonnis. Ook met de stra' kan het O M zich vereenigenbeide verdach ten nemen het met de Jachtwet niet zoo nauw. Verdachten kwamen er tegen op, dat z(j een half uur na zonsondergang noggejiagu zouden hebben Ztj waren op hun teiugtucht reeds te 10 miD. voor 9, aan het veer; dat was 12 minuten loopen van de plaats, waar ze zijn aangehouden Eu in de laatste 10 miDUteD, dat ze in het veld waren, hadden ze geen schot meer gelost. De kooilrer M. v. Herk was om te zien of jagers te laat schoten, te half 9 van huis gegaan op dien 24en August us" Hij had geeü horloge bjj zich, maar de klok van HeineD- oord had 9 uur geslagen, toen v. R. het laatste schot loste. Getuige weet zeker, dat K. en v. R. hebben geschoten. Getuige C. v. Herk was met zjjn broer, den vorigen getuige, meegegaan Het was om ende by half 9, toen ze weggiDgen. Ge tuige heeft alleen hooren, niet zien schieten Er was Liemand anders die schoot in den polder. Getuige F Gelderblom verklaarde, dat K op zjjn horloge had gekeken toen hl), ge tuige, met de beide verdachten aan het veer kwam Het was toen 10 min. voor 9. Er was in het laatste kwartier niet geschoten Getuige was by K. op 70 M afstands van den d(jk, waarop de beide v. Herks zich be vonden v. R. was weer 50 d 60 M verder. Getuige A. de Koi ing bon heel weinig met zekerheid verklaren. Na half 9 had bij niet hooren schieten. Een andere getuige had ook na half 9 niet meer hoorpn schieten. Om 9 uur waren ver dachten langs getuige's huis gereden om naar Charlois te gaan. Getuige de Koning, nogmaals voorgeroe pen, verklaarde, dat de zaak z.i. te flauw was om voor te komen De Heinenoordsche klok gaat altijd 7 minuten voor. Het O M houdt zich aan de verklaringen der Van Herks, vooral de eerste is zeer per tinent. De verklaringen omtrent de tijdstip pen van deze getuigen zjjn niet aan het wankelen gebracht. Waarom hebben K. en van R. niet dadelijk op hun horloge geke ken, toen van Herk ze aanhielu? Wat ge tuige Gelderblom weet, komt uit den koker van K, Getuige Koning kan heelemaal uit geschakeld worden. De verklaring van den laatsti n getuige a décharge klopt weer nie' met die van verdachten zelf. Het is geen wonder, dat de getuigen a décharge zich op den bewusten avond zich niet precies reken schap van den tijd hebben gegeven, zij wis ten niet dat er iets aan de hand was. De president merkte op, dat er een rap port van den rijksveldwachter is, waarin deze verdachten als bekende stroopers worden gedoodverfd. Zij zouden zelfs in het bezit van een snelvarende motorboot z(jn om te gaan stroopen Verdachte v. R.: Een roeiboot met een buitenboordmotor om op Flakkee te gaan jagen. De verdediger mr. W. J. C. Ntjgh wees er op, dat de Van Herks kooikers en dus belanghebbenden zijn. Vanwege familie- veeten staan zij niet objectief tegenovei het geval. Naar pleiters meening verteltal- ieen de laatste getuige de preciese waar heid en daaruit volgt dat zeker na half 9 niet is geschoten. Het O M. vond het pleidooi grootendeels op fantasie te berusten. De verdediger legde een door 56 land bouwers geteekend adres over, waariD dezen verklaren, dat ze nooit eenigen overlast van deze verdachten hebben ondervonden. Het O M Men kan op een adres, vooral np het platteland altijd gemakkelijk hand- teekenirgen verzamelen. De president: Als het maar niets kostl Uitspraak 22 Januari. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. DADER GEHANDELD UIT NOODWEER? De doodelijke twist bij Gulpen. HEERLEN, 8 Jan. Naar aanleiding van den zoo noodlottigen twist te Osenbosch nabij Gulpen vernemen wij nog nader, dat eenige voorbijgangers kort na elkaar twee schoten hoorden knallen. Toen zij naderbij kwamen vonden zij het lijk van een man. Het viel hun onmiddellijk op, dat de bekende venter J. E. zich kalm in tegen overgestelde richting verwijderde. Onmiddel lijk gaven zij hiervan kennis aan de mare chaussee te Gulpen, die per auto den dader achterna ging, waarna J. E. dan ook werd ge arresteerd. Hij was door een revolverschot aan den arm gewond. Het onderzoek, waarbij ook het parket uit Maastrecht tegenwoordig was, maakte uit, dat beide mannen per fiets op weg waren van Gulpen naar Maastricht. De dader zoowel als het slachtoffer staan niet slecht bekend, hoewel het tusschen bei den al meer tot vechtpartijtjes was gekomen. De dader zal waarschijnlijk heden naar Maas tricht worden overgebracht. Gebleken is, dat hij slechts één schot op zijn broer gelost heeft, waardoor laatstgenoemde onmiddellijk stierf. Het verdere onderzoek zal moeten uitmaken, of hij, zooals hij voorgeeft, uit noodweer heeft gehandeld. WOEDENDE KOSTGANGER NEEMT WRAAK. Voor circa 160 kort en klein geslagen. UITGEEST. 9 Jan. Aan J. K., die sedert eenigen tijd bij zijn schoonzuster de wede C. K. inwoonde, was het pension opgezegd, doch hier van wilde hij niets weten en hij bleef. Ten einde hieraan een einde te maken bracht de wed. nadat K. naar zijn wek was gegaan, zijn bezittingen naar een schuurtje achter het huis. deed de deur op slot en ging op reis. Toen K. 's avonds thuis kwam en een en ander be merkte maakte hij zich zoo boos, dat hij de deur intrapte om zich toch toegang te ver schaffen. Vervolgens sloeg hij een groot kip penhok geheel kort en klein, groef de aardap pelkuil op, waardoor ongeveer vier mud aard appelen zijn bevroren. Daarna gooide hij 80 weckflesschen met verschillende groenten ach ter het huis stuk. De aangerichte schade wordt geschat op plm. 160, De politie heeft de zaak thans in handen. INBRAAK IN EEN PASTORIE TE MIDDEN-BEEMSTER. Kas der Ned. Herv. Gemeente meegenomen. MIDDEN-BEEMSTER, 9 Jan. Gister nacht is in de pastorie van de Nederl. Herv. Gemeente bij ds. van Meurs ingebroken. De INGEZONDEN MEDEDEELING. '.Ii'jk DoosSO'60'90ct.Tube 80cfr. BijApoth. en Drogisten inbrekers, die vermoedelijk met z'n tweeën waren, verschaften zich toegang aan de achter zijde van de villa door het opschuiven van een raam. De geheele benedenverdieping was over hoop gehaald. Alle kasten, laden en kisten, werden met valsche sleutels geopend. Ook de brandkast moest er aan gelooven en een bedrag van ongeveer 200,zijnde de kas der Ned. Herv. Gemeente, werd er uit ontvreemd. Voorts werd medegenomen het huishoudgeld van mevrouw ten bedrage van ongeveer f 50,- alle juweelen en sieraden die te vinden waren, en zelfs sigaren en postzegels. Het tafelzilver werd echter achtergelaten. De dominé en zijn echtgenoote die hun slaapkamer op de bovenverdieping hebben, hadden tusschen halféén en halftwéé beneden wei eenig gerucht gehoord, doch waarschijnlijk durfden zij niet naar beneden te komen. De politie, die eerst gistermorgen werd gewaarschuwd, stelt een onderzoek in. VAN PRUISISCH GENERAAL VREDESSTRIJDER. In de groote zaal van den Dierentuin had hedenavond een bijeenkomst plaats, georgani seerd door de Haagsche afdeelingen van de Int. Antimilitaristische Vereeniging, de Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, de Jongeren Vredesactie, de vereeniging „Kerk en Vrede" en de Ver. voor Volkenbond en Vrede. Op deze bijeenkomst trad als spreker op de Duitsche ex-generaal Von Sehonaich met het onderwerp: „Hoe ik van Pruisisch generaal Vredestrijder werd." De generaal diende zich aan als radicaalparcifist. Hij is 37 jaren enthousiast soldaat geweest en in den oorlog was hij annexionist en „durchhalten"-man. Zoo heeft hij alle domheden van toenmaals medegemaakt. Spr. betoogde, dat de groote politiek wordt vastgesteld in de handelkan toren. Wanneer de groot-industrie haar voor deel ziet in oorlog, dan zal zij tot oorlog op hitsen. Spr. wilde niet tegen de wetten spreken. Binnen de wetten is echter een zekere dienst weigering mogelijk, n.l. hoor algemeene sta king. In die richting wordt dan ook gewerkt. Naar sprekers meening zijn de volkeren nu rijp voor een betere samenleving. De Volken bond is geschiedkundig noodzakelijk. Men klage niet over zijn onvolkomenheid, maar helpe de moeilijkheden te overwinnen. Tegen over de ongehoorde trustvorming in de industrie moet staan een dichte aaneensluiting der arbeiders. Deze aaneensluiting is nog lang niet sterk genoeg. De Engelsche mijnarbeiders verloren den strijd omdat de arbeiders in de andere landen niet solidair genoeg waren. Deze arbeidersmacht moet ook in staat zijn den oorlog te voorkomen. Want de volgende oor log zal niet gevoerd worden met kanonnen en machinegeweren, maar met vliegtuigen, die gif- en brandbommen uitwerpen op onze vrouwen en kinderen. Spr. ging vervolgens de resultaten van den jongsten oorlog na.JTien millioen jonge menschen hebben het leven moeten laten. Twintig millioen zijn verminkt achtergebleven. Millioenen werkloozen heeft de oorlog achtergelaten. Spr. betoogde, dat met het Oude Testament in de hand de oorlog niet te verdelgen is, zooals velen doen. Oorlog en Christendom zijn met elkaar niet te vereenigen. Men kan zijn eigen huis het best bekijken als men het van buiten bekijkt. Daarom heeft spr. twee studiereizen gemaakt, één naar Rusland en één naar Palestina. Over béide reizen heeft hij een boekje het licht doen zien en van beide reizen gaf hij een overzicht. Naast den Volkenbond had spr. vooral in zijn belangstelling de Vereenige Staten van Europa. Wanneer Duitschland, Frankrijk en Polen zich niet vereenigen, begaan zij eenvou dig zelfmoord. Het doel van sprekers voor drachten, die hij door heel Europa houdt, is de vredesgedachte te bevorderen. Zeven-en-derig jaren heeft hij voor den oorlog gewerkt. De rest van zijn leven wil hij werken voor den vrede. Na de pauze beantwoordde de spreker nog eenige schriftelijk gestelde vragen. Er was geen debat. HET KRUGER WILDPARK. Het maandblad Zuid-Afrika schrijft: In het Noordoosten van de Transvaal, gren zende aan het Portugeesch gebied, is gelegen het Kruger Nationaal Park, waarover wij al eens eerder iets mededeelden. Sedert eenige jaren kunnen de wilde diersoorten van Zuid- Afrika daar ongestoord voortleven. De spoor weg van Komatiepoort naar Zoekmekaar, langs Leydsdorp, doorsnijdt die wild-reserve van het zuiden naar het noordwesten. De spoor wegadministratie laat gedurende de maanden Juli en Augustus speciale treinen loopen ten einde de reizigers in de gelegenheid te stellen het wiid te zien in hun natuurlijke omgeving. Bovendien zijn en worden er goede wegen aan gelegd voor bezoekers van het park, die gebruik maken van automobielen. Het wild schijnt weinig vrees te hebben voor dat moderne ver voermiddel en staart dit met nieuwsgierigheid aan. Onder de trouwe bezoekers van den wildtuin behoort de heer Paul Selby van Johannesburg, die gewapend met een camera, het wild op spoort en photographeert. Zijn verzameling van deze photo's is eenig. Onlangs hield hij een lezing, verlucht met lichtbeelden, omtrent de fauna in het Kruger Nationaal Park. Hij verklaarde, dat het viermaal moeilijker is een stuk wild te photographeeren dan het te schie ten, en voegde erbij: „en als men het gephoto- grapheerd heeft, geeft men een ander wederom de kans hetzelfde te doen." Hij schat den wildstand in het Krugerpark op 100 olifanten, 10 zwarte neushoorns, 250 giraffen, 200 zeekoeien (hypopotami), 800 Afrikaansche buffels, 200 tot 1000 volwassene en jonge feeuwen, en over de 120.000 stuks ander wild (waterbokken, koedoes en; andere antilopen, bosch en vlakvarkens, en vele soorten wilde vogels). in het midden van het Park, nabij de spoor brug over de Sabie-rivier, ligt de woning van den hoofdopzichter, die enkele onderopzichters onder zijn bevelen heeft, welke geplaatst zijn in andere deeien van het uitgestrekte gebied en kafferopzichters tot hun dienst hebben. Zonder schriftelijke toestemming van den hoofd opzichter is het niet geoorloofd het Park te betreden. Er zijn slechts enkele toegangen tot het Park, zooals bij Komatiepoort, bij Wit- rivier en Leydsdorp. Zij die zich schuldig maken aan stroopen worden streng gestraft. Plaatsbewoners van gronden, gelegen aan de Krokodillenrivier, die de zuidelijke grens van het Park uitmaakt, hebben wel eens last' van uit den Wildtuin dwalende leeuwen, die het voorzien hebben op hun vee en ezels, die zij met hun geweer te beschermen hebben. Minister Piet Grobler en allen, die aan zijn plannen hebben medegewerkt, verdienen den dank van geheel Zuid-Afrika en van allen, die iets voelen om ten minste nog hier en daar de natuur ongerept te laten, door het stichten van den Kruger Wildtuin in het Sabie-district. Het schijnt thans, dat de minister zijn ver dienstelijk werk in deze richting wil uitbreiden en nog twee „reserves" wil stichten. EN TOCH VENDETTA. Wee den langzaamste! in de zaak van Gennaro Chirico te Napels is de 34-jarige Stefano Aitamura als bediende werkzaam. Hij heeft eens met de cel kennis gemaakt en staat onder politietoezicht. Hij moet dus voorzichtig zijn om zijn baantje té kunnen behouden. Des te onaangenamer was het hem dus, toen onlangs in de zaak iets ver dwenen was en verdwenen bleef. Stefano was echter niet de dief; toen hij verdacht werd, viel het hem in, dat waarschijnlijk de gebroeders Guarracino, kroeghouders aan de haven, er meer van wisten. Hun kroeg stond algemeen bekend als een etablissment waar dieven en helers elkaar rendez-vous gaven. Stefano maakte die opmerking tot zijn baas en het ongeluk wilde, dat zijn uitlating ook ter oore kwam aan dé gebroeders. Toen op een ochtend Stefano met zijn vriend Piscopo in een wagentje naar de buitenwijken reden, werd hun voertuig door een anderen wagen inge haald, waarin plotseling een man opstond, een revolver trok en twee schoten loste, waarvan het eene Piscopo op slag doodde, het andere Stefano Aitamura doodelijk verwondde. Hij werd door.»voorbijgangers gevonden en naar het ziekenhuis gebracht. "De man in den twee den wagen het was Giovanni Guarracino beriep zich tegenover de landlieden stralend van trots en vreugde op zijn goed recht: „Ven detta!" En toen zijn broeder Alfonso werd ge arresteerd en verhoord, kreet ook deze fier: „Vendetta!" Den dag daarop komt een man de kroeg der Guarracino's binnen. Rustig loopt hij op de toonbank toe. Het is Edorado Aitamura, de broeder van Stefano. Rustig haalt zij een re volver te voorschijn, vuurt en treft Alfonso Guarriacino in de borst „Vendetta!" schreeuwt jij en rent dan naar buiten. Alfons wordt naar het ziekenhuis gebracht, hetzelfde, waar Stefano Aitamura op sterven ligt. Giovanni Guarracino en Edoardo Aitamura zijn voort vluchtig. Ais zij elkaar op de vluchtjontmoeten. Dan: wee den langzaamste van de twee die te laat zijn revolver trekt! En in de italiaansche bladen leest men, dat dank zij het fascisme in het geheele land de vendetta heeft opgehouden te bestaan. EEN MONSTER. Een landbouwer uit Jouite-en-Trégomar bij St. Brieux in Bretagne, die in verband met het onder verdachte onstandigheden overlijden zijner vrouw is gearresteerd, heeft een vreese- lijke bekentenis gedaan. Hij verklaarde, zijn achtereenvolgens geboren zes kinderen dadelijk na de geboorte, die hij nimmer bij den burger lijken stand aangaf, te hebben begraven. Alle kinderen hebben geleefd, toen hij ze begroef. STAKING VAN SCHOOLKINDEREN NABIJ die gewond BRIGHTON. Maastricht Te Parchatn bij Brighton zijn de schoolkin- j deren in staking gegaan, omdat de schoolcom- missie besloten had, dat alle leerlingen vanUit een ka lOi jaar of ouder niet meer de school in het van een 63-iil dorp, doch die in het nog vrij ver afgelegen opgehaald. I Brighton moesten bezoeken. dwenen. Uit| het slachtof! DRIEVOUDIG HUWELIJK IN EEN GEZIN. REEDS Tvv In het gezin van den werkman Ernest Grand- j Guillot te Parijs zijn Zaterdag drie van de achtmE\v YO kinderen, twee zoons en één dochter, tegelijk' /ryUl,T~t in het huwelijk getreden, en wel resp. met meer dan acht kinderen. jfantaf dóoj EEN HARDVOCHTIG AUTOMOBILIST, i °pki Een Berlijnsche automobilist heeft Woens- aanta) dagmorgen 'tegen 7 uur te Ludersdorf bij worden, vód Angermunde een arbeider, die zich per fiets naar zijn werk wilde begeven overreden en gedood. De chauffeur wilde jongelieden, die het onge-1 jviptrou val gezien hadden, met cigaretten het zwijgen over het gebeurde opleggen. Toen zij dit d weigerden reed hij weg zonder zich om den Ir arbeider te bekommeren. geplaatst meters voor MISLlfl MELBOU EEN ONTAARD VADER. 'gen. Twee v| Op den weg tusschen Passau en Linz zijn bewuste ple twee jongens van 10 en 13 jaar in half bevroren toestand aangetroffen. De kinderen vertelden mISDAADL dat hun moeder korten tijd geleden overleden NEW Yr was en dat hun vader hen voorzien had van 1 een paar brooden en eenig geld en hen op straat V:"" U' had gezet met de mededeeling, dat ze voortaan Jl hun eigen brood maar moesten verdiene. Twee {"S":; gen weken lang hebben de kinderen al bedelend Tg, hun weg vervolgd, todat zij nu volkomen uit- I geput opgenomen zijn. De vader had een eigen H boerderij die hij onlangs verkocht heeft, JONGE INBREKERS. rants De recherche te Hagen heeft een inbrekers- king. I bende van 9 man gevangen genomen. Het zijn j De comni bijna allen jongelui wier leeftijd varieert tus- medegedeeld schen 16 en 23 jaar. Zij hebben voor zoover ergste" dra bekend is 17 inbraken op hun geweten. j ruimd. Hij van de vra. HOE DE GRIEP IN DE V.S. WOEDT. hedeni die WASHINGTON, 9 Jan. Uit het door de opruimen, e federale autoriteiten ontvangen rapport blijkt, stad is, doe dat in 39 steden in de afgeloopen week 2041 vergift te sc personen aan de griep overleden zijn tegen 1275 in de voorafgegane week. De epidemie woedt thans reeds sedert tien weken. Volgens de rapporten der ambtenaren MADRIDI van het gezondheidswezen in 23 staten breidt 5» Zamora de ziekte zich vooral in het centrum des lands, tienjarig m< de staten aan den Atlantische Oceaan en de tegen een g Noordoostelijke staten uit. Ook te New York kind thans f: zelf en in het federale district Columbia woedt Daarbij is 1 de ziekte in hevige mate. in de afgeloopen |laar voor e' week werden daar niet minder dan 62.000 goochelaars nieuwe gevallen geconstateerd tegen 76.000 in fegden een de voorafgaande week. Daarentegen neemt de teekend koe epidemie in de Westelijke staten der Unie af. Donderdag komen te Washington weten-, schappelijke gedelegeerden uit alle staten derV Unie bijeen, ten einde een program voor de be strijding der epidemie te bestudeeren. Vrijdagav lokalen aana Voor het ee| rants voor MEIS MADRID EEN STAD IN GELDNOOD. Verkoop van openbare gebouwen. Het stadje Steyr in Opper-Oostenrijk, een belangrijk industrie-centrum en tevens een middelpunt van het vreemdelingenverkeer, verkeert sinds lang in ernstige financieele moei lijkheden. De voornaamste inkomsten der ge meente bestonden uit de belastingpenningen, enz. van de wapenfabriek, die haar oorspron kelijk bedrijf echter na den oorlog heeft moeten staken en thans een bescheiden machinefa briekje is. De gemeente heeft op het oogenblik een schuld van 3L millioen schilling, .wat neer komt op 180 per hoofd. Alle pogingen om steun te krijgen van de bonds- of de provinciale regeering zijn mislukt. De gemeente moet per jaar meer dan 250.000 schilling rente betalen. Het gemeentebestuur heeft nu besloten een reeks gemeentegebouwen, w.o. een kazerne, een H.B.S. en een ambachtsschool, aan den meestbiedende te verkoopen. Voorts besloot men met eenparige stemmen alle gemeentelijke belastingen zeer aanzienlijk te verhoogen.' DOOR DEN SCHRIK GEDOOD? Bij het oprichten van een mast voor een nieuwe hoogspanningsleiding van Braunvveiler naar Dormagen is Vrijdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. De nieuwe mast werd opge richt naast een hoogspanningsleiding van 100,000 volt. Tijdens het oprichten kwam de mast in een slingerende beweging, waardoor over een afstand van I J Meter een vonk over sprong met een zwaren knal. Vier arbeiders kregen lichte brandwonden, terwijl 2 arbeiders •op slag dood waren. Daar zij geenerlei brand wonden vertoonen, neemt men aan dat zij door den schrik zijn gedood. DOODSLAG. Maandagmiddag is te Gulpen tusschen de gebroeders E. een twist ontstaan. Van de beide broeders woont een te Maastricht, de ander te Gulpen. Tijdens ae woordenwis seling geraakten de gemoederen zoo verhit, dat beiden een revolver trokken en op elkaar verschillende schoten losten. Tengevolge van 6e opgeloopen verwondingen is een der broe ders, een vader van vijf kinderen spoedig overleden. De politie heeft den anderen broer, Geschikte pl J j Control! in iederentl de zon of it I zaam kan d I planting op' I mislukkinge I de schijnbar I en worden zj:l Ze bieden dl en afsterven,' I Door een <1 minst gebaal mate door r)l Willen wn brengen, dal zien, welke I hoorlijk grol geven. Uit I beperkt, dol wassen, en jij er verschille I kend voor l|! Verschillel de Kardina! I Duindoorn itl plaatsen en I ling. Al dezr onder groots»»! Meermale I beschaduwd I slecht doet. I scharrel en Ook dit euH Dergelijke p worden meijj met gewone H spitten we planten we jaren tijd h wikkeld, d< groote voor altijd even IF ook het ondl Ook de v B doel worde H wordt er va H wat tuinenI terwijl ze toH spraak kunrH Ze groeien f

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2