Uw BPMcmm ABmmm k fBJANOL RA'DIO EERSTE BLAD I 6IMBORITS EEN BRON VAN VREUGDE N. S. F. 4 ZATERDAG 12 JANUARI 1929 ROSA MARINA Land- en Tuinbouw. Aanvoer klein, prijzen onver- 1RDAM, 7 Januari. Opgaaf van de sters.) Vlas. Aanvoer: 28.690 K.G. :hoon 1.30—1.50, 11.000 K.G. h, niet genoteerde 8700 K.G. Holl. LEO, 00 K.G. dauwroot, 11.20 ■anen, enz. Meel en Oliën. RDAM, 7 Januaro. Binnenlandsche Peulvruchten. De aanvoer van alle was nog vrij gering, naar kwaliteit van 1111.40; voer 50—10.90. Ihevalier van 1112. van 10.5010.90. kleine groene 1518 naar kwali- kkers van 1618,25. boonen vaster gestemd van ƒ3942, 100 kg. 5RDAM, 7 Januari. Buitenlandsche 3ericht van de makelaars Hagenbeek Schalk). Stemming vast. Western No. 2. disp. 11.75, Wes- disp. 12,25, Pacific stoomend 3 kg. Plata disp. 12,35, 74/75 kg. toornend 12,10. Vmeiik. No. 2 disp. 184, idem aange- 80—181, idem stoomend 182184, ■io. 3 disp. ƒ213, Canada No. 4 disp. n u naar kwalit it disp. 204212 Canada No. 3 disp. 11,20, 36 pd. iped disp. 10.75,47—48 kg. Laplata ƒ9,80,54/54 kg. Pommersche aange- 10,40. Chine paardeboonen disp. uit baal ier 2000 kilos, Amer. Mixed disp. 1 stoomend ƒ219, Gele Laplata disp. 25226, idem aangekomen 224, naar kwaliteit 225228, witte No. 2 aangekomen 221. ïRDAM, 7 Januari. Fijne Zaden oteering): blauw maanzaad 3335, ld 36"tot 37, koolzaad 24—26, aad 1618, zaailijnzaad 2022i, 100 K.G. VERKOQP1NGEN. JDAG 11 JANUARI 1929, bij Afslag vonds 7 uur in het Café van ier P. C. Appel te Middelharis, van loon- en Winkelhuis aan de Noord van den Oostdijk te Sommelsdljk, irzoeke van den Heer Ding. van it Wz. te Rotterdam. Notaris VAN BUUREN. RKOOPING TIMMERHOUT, asdag 9 Januari 1929, 's nam. 2 uur, /uwe Tonge aan de Westerstraat; erdag lOJannari 1929,'snam. 1 uur, tissant aan het Tramstation; ierdag 10 Januari 1929 'snam.3 uur, ksland aan het Tramstation. Deurwaarder GROENENDIJK. KUETMSU IAAT WIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. is voor uw gezin een le klas radiotoestel. Het verschaft een overvloed van vermaak enontwikkelingenbevordert het huiselijk leven. Een uitstekend radio-toestel is de selectief, eenvoudig en zui ver van geluidsweergave. Alle inlichtingen verstrekt: 3 D. BLOKLAND Prijs per kwartaal 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. BHBKM Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 20 Week-revue. Binnenland. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft de Woerdensche aannemer B. W. terecht ge- I staan, verdacht van het feit, dat hij rekeningen bii het Centraal Kleedingmagzijn te Woerden had ingediend, zonder dat de op deze reke ningen vermelde leveranties hebben plaats Destijds heeft deze zwendelaffaire reeds veel stof doen opwaaien en kwamen er bij de be handeling te Utrecht voor de rechtbank dingen aan het licht, welke haast ongelooflijk waren, in Utrecht is de verdachte B. W. vrijgesproken en van dit vonnis ging de officier van justitie in hooger beroep. Bij de behandeling te Amsterdam is nog weer eens een deel der vuile wasch van Woer- Pden opgehaald, doch nieuwe bijzonderheden over deze geruchtmakende zaak zijn achter wege gebleven. Er is alleen nog weer eens ondubbelzinnig gebleken, dat het beheer te Woerden een groote janboel is geweest, dat hooge militaire autoriteiten welke destijds met de controle waren belast en die zich hier van op zoo'n treurige wijze hebben gekweten, alsnog met de controle zijn belast. De verde digers wees er in zijn pleidooi op, de procureur- generaal heeft vrijspraak gevraagd, dat er uit de stukken wel duidelijk is naar voren gekO' men, dat de ware schuldigen in het departe ment van oorlog zitten en er hier slechts een heel klein onderdeel der knoeierijen aan het licht is gekomen, in werkelijkheid moet er voor eenige tonnen zijn verdwenen. De buiten staander moet bij het lezen van de verslagen wel den indruk krijgen, dat het een buiten gewoon vies zaakje is en kan alleen maar betreuren dat er niet veel strenger is opge treden tegen alien die voor hun slechte con trole, hun plichtsverzaking, iets dergelijks hebben mogelijk gemaakt. Dan alleen zou het verloren vertrouwen in de militaire admini stratie voor een groot deel zijn hersteld. Dat alle goede dingen niet altijd langzaam komen, doch dat dit ook in een vlugger tempo kan aanrukken, is deze week bewezen door de officieele opening van het radio-telefoonver- keer met Oost-Indië. Voor ongeveer eentien tal jaren terug was het mogelijk door middel der radio over zeer korten afstand te'spreken en was de overbrenging zoo onduidelijk, dat er voor meer dan de helft naar geraden diende te worden. Nu kunnen we ons telefoontje met Indië aanvragen, althans als we goed in de dubbeltjes zitten, het goedkoopste tarief is altijd nog 30,per drie minuten, en zonder extra inspanning zitten we keuvelen met familie, vrienden of zakenrelaties, welke toch altijd een 12000 K.M. verwijdere zijn. Er blijkt reeds dadelijk nar de officieele opening veel belangstelling voor de nieuwe verbinding te gestaan. De huldiging door den minister van waterstaat bij de officieele opening aan de kranige werkers gebracht, welke dit succes hebben mogelijk gemaakt, was volkomen ver diend. Er wordt de laatste jaren ontzaglijk veel ;eschreven en gesproken over ontwapening en vrede en af en toe worden we opgeschrikt door de vreeselijke voorspellingen, wat een nieuwe aanstaanden oorlog ons wel zal brengen. Voor en tegenstanders van ontwapening vliegen elkaar in figuurlijken zin in de haren en voor de voorstanders van ontwapening is het altijd wat pikant, als een oud-generaal plotse ling van richting veranderd en overloopt naar het kamp der ontwapenaars. Te Amsterdam heeft Freiherr Saul von Schonaich, destijds Pruisisch generaal, voor de vereeniging „Kerk en Vrede" gesproken over ontwapening. Deze oude vechtjas, die bijna veertig jaar voor den oorlog heeft gestreden, heeft zijn oude stand punt geheel verlaten, net als een communist die een flinke erfenis krijgt, en is nu een over tuigd voorstander van ontwapening. Er bestond voor zijn rede zeer veel belang stelling, doch nieuwe gezichtspunten werden niet naar voren gebracht. Het was niets anders dan een herhaling van oude argumenten en in dit opzicht werden vele toehoorders dan ook teleurgesteld. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. DMISP-VANVALKEITBURQ'S-- A ••iLEVERTR/ FEUILLETON. DOOR MELATI VAN JAVA. Daatje gehoorzaamde, en nadat zij weg was, een weinig teleurgesteld dat mevrouw haar zoo weg- ,zond, las Charlotte het briefje, dat met druk- lïletters was geschreven. „Kom van avond zeven uur in de Galerijen. Ik moet je noodzakelijk spre- ..ken. Ik wacht je stellig." Mevrouw streek het papiertje glad en besloot na eenig wikken en wegen af te wachten of Marie .verlof zou vragen om uit te gaan, maar het werd twaalf uur, het meisje deed geregeld haar werk en vroeg niets; zij werd er ongeduldig van. Na -de koffie ging zij uit. Marie bracht haar aan de deur, zeide beleefd goedendag, maar vroeg niets. Mevrouw Zandberg reed naar de Vondelstraat en vertelde haar moeder en zusters het geval. 'Natuurlijk klonk het weer als gewoonlijk van de oude mevrouw: „Ik heb ze nooit vertrouwd, je mag haar wel goed nagaan." v „Maar als zij nu niet vraagt om een uitgang, wat dan?" „Zij is zoo geslepenals zij het niet vraagt, dan is het alleen omdat zij vermoedt dat je het briefje hebt. Langer kan het zoo niet blijven; je vertrouwt haar niet meer. Maak er dus een eind aan; zeg haar dat je het briefje gevonden hebt en dat je Buitenland. De Balkan, ook wel de heksenketel van Europa genoemd, heeft weer eens voor de zoo- veelste maal voor de verrassing gezorgd. Laat ik er meteen direct bijvoegen, dat deze ver rassing van betrekkelijk onschuldiger! aard is. Groot-Servië oftewel Joego-Slavië heeft de laatste maanden voortdurend gelaboreerd aan heftige binnenlandsche politieke beroeringen en vooral de onderlinge herrie met de Kroaten nam zoo'n dreigend karakter aan, dat besten diging der toestand onmogelijk was. De Kro aten gingen in hun eischen zelfs zoover, dat ze alleen nog koning Alexander als Koning er kenden, daar ze verder niets van Belgrado wilden weten en de invoering eener eigen re geering met alles wat aaraan annex is, ver langden. Koning Alexander heeft door afkondiging der koninklijke dictatuur aan al deze politieke herrie tijdelijk een einde gemaakt. Dat is voor Joegoslavië de groote Kersverrassing het Kerstfeest wordt hier later gevierd (volgens den Gregoriaanschen kalender), die althans tijdelijk de rust in het land verzekert. In een decreet bestaande uit 2 artikelen en als een soort verkorte grondwet kan worden aangeduid, kondigt de koning de instelling van het nieuwe regiem aan. In dit decreet worden de bevoegdheden, welke de koning zich heeft toegeëigend omschreven en het decreet bevat tevens bepalingen voor de erf opvolging en het eventueele regentschap. De koning benoemt aile ministers, hooge ambtenaren en militaire bevelhebbers, is opperbevelhebber van het leger en regelt de betrekkingen met het buitenland. De minis ters zijn verantwoording schuldig alleen aan den koning, kortom al deze maatregelen maken Alexander tot den meest absoluten monarch van geheel Europa. In het nieuw benoemde ministerie, het parlementaire systeem heeft nu alles weten wilt; en verkiest zij he't niet te bekennen, dan zeg je haar den dienst op." Charlotte liet zich opwinden, en toen zij tegen vier uur thuiskwam werd Marie binnengeroepen. „Heb je niets verloren, Marie?" vroeg zij indruk wekkend. „Neen, mevrouw, voor zoover ik weet niet," was het kalme antwoord. „Ook geen briefje?" „Een briefje?" Zij werd bleek, tastte in den zak en haalde er haar zakdoek en portemonnaie uit, niets anders. „Het kan wel wezen, mevrouw!" stotterde zij. „Hier is het briefje," zeide mevrouw met na druk, „je begrijpt dat ik het gelezen heb; ik heb het recht te weten wat mijn bedienden doen. Je schijnt een geheimen omgang te voeren, want onlangs ben je ook gezien aan den arm van een heer. Kind, kind! wees toch voorzichtig! Een groote stad is vol gevaren! Ga niet met den eerste den beste mee! Geloof me, de mannen zijn niet te vertrouwen, al praten ze nog zoo mooi; zij hebben geen eerlijke bedoelingen. Het kan me voor je spijten, je bent jong, knap, onervaren, ik hoop het ten minste; het zou zoo jammer zijn als het verkeerd met je afliep, want ik ben heel tevreden over je, je bent goed voor je werk. Maar in den laatsten tijd vind ik je veranderd, je hebt iets aan het hoofd. Kom, wees oprecht, zeg mij alles!" Rose-Marie stond met neergeslagen oogeti voor haar mevrouw en draaide zenuwachtig aan haar boezelaar. Charlotte bewonderde zichzelf, zoo moederlijk waardig als zij de zaak aanpakte. „Nu, Marie, je kunt mij gerust de waarheid afgedaan en de volksvertegenwoordigers zijn met onbepaald verlof uit wandelen gestuurd, hebben zoowel Serviers, Slovenen als Kroaten zitting. Het nieuwe regiem laat niet met zich spotten en heeft reeds onmiddellijk een reeks wetten afgekondigd om het bestaan der staat te waarborgen. Overtreding van deze wetten wordt zeer streng gestraft. Alle politieke ver gaderingen en politieke organisaties, welke gevaarlijk kunnen zijn, worden ontbonden. Over het algemeen is de afkondiging van het koninklijk decreet en de nieuwe wetten zeer kalm ontvangen. De binnenlandsche bladen moeten zich ingevolge de nieuwe bepalingen onthouden van iedere critiek en kunnen niets anders doen dan alle officieele besluiten in het staatsblad voorkomende, over te nemen. Critiek wordt niet geduld. Volgens de Weensche Neue Freie Presse moet er zoowel door Parijs als Londen krachtig bij Alexander op zijn aangedrongen, een einde te maken aan de kritieke betrekkingen met de Kroaten en dezen aandrang moet vooral van invloed zijn geweest op de genomen maatregelen. Joegoslavië is nu de achtste staat in Europa waar het parlementair regiem voor een dicto- riaal bewind moet wijken. Italië Spanje, Turkije Rusland, Portugal, Polen en Litauen zijn reeds voorgegaan en worden dictoriaal geregeerd. Koning Alexander staat voor een zeer zware taak en heeft door dezen stap een zware ver antwoording op zich genomen. Geweld lokt geweld uit en waar Joegoslavië over het alge meen democratisch denkt en daarbij tevens erg verdeeld, is er heel veel kracht en beleid noodig om het regeeringsscheepje in den goeden koers te houden. In Frankrijk, de machtige protector van Joegoslavië en in Italië, dat op zijn zachtst uitgedrukt minder hartelijke betrekkingen met Belgrado onderhoudt, wor den deze politieke wijzingen kalm opgenomen. Laten we hopen dat Alexander zich kwijt van zijn moeilijke taak, dat er eindelijk rust komt op den Baikan en dat het vooral niet het begin is van een reeks ongelukkige gebeurtenissen en verwikkelingen met al de onaangename naweeën hier. Ook de Duitschers hebben hun verrassing gehad, doch volgens hun talrijke protesten, was hun die verrassing zeker niet erg aange naam. Deze verrassing was het halfjaarlijksch rapport van Parker Gilbert, den agent-generaal voor de schadeloosstellingen. In dit rapport toont de agent-generaal aan, dat de Duitschers in de achterliggende vier jaren hebben bewe zen, dat ze gemakkelijk jaarlijks 2J milliard kunnen opbrengen ten behoeve der schadeloos stellingen en dat deze geduchte aderlating, want dat is het ontegenzeggelijk, in geen enkel opzicht gevaarlijk kan zijn voor het Duitsche economische leven. Deze conclusies zijn dus eigenlijk een compliment voor de Duitschers en hoewel de Duitschers in het algemeen hiervan lang niet afkeerig is, moeten ze in Berlijn niets hebben van deze gunstige voorstelling van hun financieele draagkracht. Zoo stiekum weg had Berlijn misschien gehoopt er met een koopje af te komen en dit rapport ontneemt hen alle hoop. Dat Parijs met dit rapport ten zeerste is ingenomen, is eveneens begrijpelijk. De Duitschers zullen hebben te betalen, des noods de buikriem een gaatje nauwer aange haald, of door een zuiniger financieel beheer. In zijn goed gedocumenteerd rapport legt Parker Gilbert op dit zuiniger beheer den na druk en toont aan, dat de begrooting van het Rijk, sluitende met een tekort van ongeveer 600 millioen, door bezuiniging gemakkelijk is weg te werken. De Duitsche rijksminister van financiën zoekt deze tekorten langs anderen weg te vinden en overwegt verhooging der bierbelasting, der vermogensbelasting en der successiebelasting. Veel kans van slagen hebben deze plannen niet en het ziet er naar uit, dat het bij over weging zal blijven. De Beieren protesteeren heftig tegen verhooging der bierbelasting, het centrum is gekant tegen verhooging der suc cessiebelasting en de Duitsche Volkspartij wil INGEZONDEN MEDEDEELING. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstckingskicmen bij de teerelongen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke AKKER'* Voorde Borst. ten op te nemen. Alleen de ernstige patiënten werden nog opgenomen. Zoowel te Berlijn als te Weenen had de ziekte een goedaardig ver loop en waren er zeer weinig dooden. De Weensche autoriteiten hebben met het oog op verspreiding der ziekte een proclamatie afge kondigd, waarin een beroep op de bevolking werd gedaan, elkaar niet meer te kussen. Een Weensch dokter stelde voor, een doekje op den mond te leggen. Volgens de berichten was deze dokter reeds over de zeventig en hebben alle schoonzoons zich strikt en met bewonderens- waardigen ijver aan de proclamatie gehouden bij een eventueel bezoek van of aan schoon mama, doch dat ook de jongere Weener's en Weenerinnen dit hebben gedaan, zie, daar geloof ik niet veel van. De strijd in Afganstaat is opnieuw ontbrand, hoewel de toestand niet zoo zorgwekkend meer is van voor eenige dagen. Ook in Perzië heersch ontevredenheid en is de bevolking weinig of niet ingenomen met de invoering van Wes- tersche verbeteringen. De groote fout bij het invoeren van al deze Westersche verbeteringen is wel, dat het in een veel te snel tempo ge schiedde. De ingevallen vorst maakt dat de opstande lingen zich heel slecht kunnen verplaatsen en dat laatste is voor de regeeringstroepen een groot voordeel. Volgens de berichten is het de opstandelingen glukt opnieuw een der forten bij Kaboel, liggen dop zes -K.M. afstand der stad te bezetten. In Kaboel is alles rustig en gevaar voor verder opdringen der opstande lingen is blijkbaar niet aanwezig. Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 zeggen. Het blijft onder ons; als je een eerlijke verkeering hebt, hoef je er je niet voor te schamen. Ik zal er blij om zijn voor je, want je staat zoo alleen op de wereld, ik gun je graag een braven, oppassenden man, ik zou het zoo jammer vinden als jij je liet bedriegen door den een óf anderen fat, die je met mooie woordjes en cadeaux vleide." Het meisje zeide nog maar niets. „Heb ik gelijk of niet?" ging mevrouw voort. Zij schudde het hoofd. „Wat moet ik daaruit verstaan? Zeg het mij oprecht. Is die man, of die heer, met wien je laatst over den Nieuwendijk en den Dam liep, je vrijer?" „Neen, mevrouw!" antwoordde zij. „Wie dan, je broer?" „Ik heb geen broer!" „Maar wie is het dan? Het is toch stellig waar, want je ontkent het niet, en deze brief zegt het trouwens duidelijk genoeg dat je rendez-vous geeft aan een man." Nieuw stilzwijgen. Charlotte werd ongeduldig. „Hoor eens, Marie," sprak zij nu minder zacht zinnig, „je staat daar als een pop; je wilt het mij niet zeggen, maar ik moet het weten. Ik heb je genomen zonder getuigen, je vertelt mij, noch je kameraad iets van je familie, en zoolang er niets op je aan te merken viel, had ik er vrede mee, maar nu doe je zoo vreemd en ik sta er dus op dat je mij alles zegt. Ik geef je drie dagen om na te denken, en als je me dan niet je heele levens geschiedenis vertelt en meteen namen noemt bij wie ik informeeren kan of je waarheid zegt of wel liegt, dan..zal ik genoodzaakt zijn je den dienst op te zeggen." „Het is goed, mevrouw! Mag ik gaan?" van een verhooging der vermogensbelasting niets weten. Doorloopen we al de berichten over natuur rampen en dergelijke, dan valt het jaar 1929 niet bijzonder gelukkig in. Van verschillende kanten zijn eenige ernstige overstroomingen en stormen gemeld, terwijl eveneens de griep talrijke slachtoffers heeft geëischt. Amerika overtreft ook hierin de heele wereld en meldt nu maar eventjes ruim 2000 dooden. Zelfs als we in verband met de bekende overdrijving dit cijfer tot de helft terugbrengen, dan is het nog een respectabel getal. Ook te Berlijn en te Weenen waren er zeer veel patiënten en waren de ziekenhuizen niet meer in staat, al de patien- Mevrouw knikte genadig van ja; Marie ging. Bij de deur keerde zij zich even om en vroeg: „Mevrouw, mag ik morgen mijn avondje hebben?" „Waarom juist morgen?" „Omdat ik dan uit wilde gaan!" „En van avond niet?" „Neen, mevrouw!" Charlotte bedacht zich even, maar zeide toen kortweg: „Het is mij goed!" XVII. Frank had tevergeefs een paar uur in de Gale - rijen op en neer gewandeld en niets ontmoet. Charlotte had er wel aan gedacht iemand daar te sturen om eens te spionneeren welke heer daar op een mislukt rendez-vous kwam, maar misschien had Marie hem gewaarschuwd dat zij eerst den volgenden avond kon komen, en daarbij wie zou zij zenden? Daatje kon zij niet missen, en dat zou haar ook te familiaar maken, meende zij terecht. Zij vermoedde niet dat haar broer tegen tien uur thuis, verkleumd van kou en vol ergernis, op zijn kamer een briefje van Marie zou vinden. „Wat schrijft ze toch net," dacht hij onwille keurig, den brief openmakende; wat is er nu weer?" Hij las niets anders dan: „Frank, Mevrouw heeft je briefje gevonden; ik was niet van plan te kómen en ook niet er op te antwoorden. Het geeft immers niets. Maar nu is er wat gebeurd en ik moet je spreken. Kom dus morgen half acht mij tegemoet. Leidschestraat, Kalverstraat, Regu- liersbreestraat, Amstelstraat. Ik zal rechts houden. R. M." EINDE VAN DEN GROENTE- EN FRUITOORLOG? De kleine man zou het meest de dupe worden. DEVENTER, 9 Jan. Van de zijde der kweekers met name van de onderlinge tuin- bouwvereeniging, worden-pogingen aangewend om aan den groente- en fruit-oorlog een einde te maken. In een gehouden vergadering waarin de heer Schuttevaer, rijkstuinbouwconsulent te Zutphen, sprak over de staking te Deventer, werd een comité van actie benoemd, dat bemid delingspogingen zal aanwenden. Ook de burge meester van Deventer zou personen van beide partijen gehoord hebben en bemiddelings pogingen hebben aangewend. In de vergadering van de tuinders kwam o.a. de klacht naar voren, dat de veiling tegen veel lager prijzen had verkocht, dan aan de aan voerders werd uitbetaald. Ook werd de actie van wege de veiling tegen de kooplieden afge keurd. Bijna algemeen was men de meening toegedaan, dat reeds veel vroeger pogingen tot bemiddeling hadden, moeten worden gedaan Het comité van actie in bovengenoemde ver gadering benoemd, had hedenmiddag een on derhoud met een vertegenwoordiger van de Coop. Veilingsvereeniging. Uit dit onderhoud is gebleken, dat men van veiiingswege niet ongenegen is, aan wenschen tegemoet te ko men, zoo indien een eventueele bemiddelings poging daartoe aanleiding zal geven. Men hoopt, dat beide partijen een tegemoetkomende houding zullen aannemen, in welk geval een spoedige oplossing van de moeilijkheden ver wacht wordt. Intusschen zijn, naar wij vernemen, enkele tuinders, die voor aanvoer op de heden Den volgenden avond, op den bepaalden tijd, ging Frank uit en ontmoette Rose-Marie op het Rembrantsplein. „Zullen we ergens ingaan?" vroeg hij. „Neen," antwoordde zij, „laten wij langs de stille kant loopen van de Heerengracht." Zij ver telde hem dadelijk haar gesprek met zijn zuster. „Nu wil zij alles weten. Ik zal haar natuurlijk niets vertellen, maar dan zegt zij mij den dienst op, en ik sta weer op straat, zonder getuigen, want zij zal aan de dames, die naar me vragen, alles vertellen. Wat moet ik doen, Frank?" Hij zag haar aan, zijn hart klopte tot brekens toe; hij was opgewonden en boos, hij wist zelf niet waarom. „Met de comedie gedaan maken. Je gaat dadelijk met mij mee. We logeeren van nacht in een hotel, en vertrekken morgen vroeg." „Zij snikte bijna, terwijl zij hem verwijtend aanzag, en sprak: „O, Frank! Je hebt al eens misbruik gemaakt van mijn hulpeloosheid. Doe het nu niet meer!" „Maar wat moet ik doen? Je praat van dwingen, wie wordt hier gedwongen? Ik! Je wil dat ik van avond naar mijn zuster ga en zeg: Je meid is je schoonzuster. Je hebt haar geen dienst op te zeggen, je behandelt haar als je gelijke?" „Als je dat wilde doen, Frank, zou ik het niet eens aannemen; ik ben nog niet in staat om tegen over je familie als je vrouw op te treden, ik voel het genoeg. Het zou daarbij te veel gepraat geven; je kwam in moeilijkheden en de familie raakte er door in verlegenheid." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1