Burgerlijke stand RADIO. Gemengd Nieuws. 7 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 9 JANUARI 1 92 9. Het is echter normaal als men in een coöperatie de aan een gebrek aan financien vastzittende maatregelen zelf draagt en dat men dus door verhooging van contributie of door inkrimping van de rechten der leden in het euvel voorziet. Het zou dan ook voor het bestuur der S.B.Z. heel gemakkelijk zijn geweest de kwestie op te lossen in den vorin van een voorstel tot ver hooging van contributie of wijziging van het reglement. De moeilijkheid zou alleen te voorschijn treden bij de uitvoering dier maatregelen. Immers er zijn heel veel leden voor wien de tegenwoordige contributie, in verhouding tot hun inkomen, al hoog genoeg is. Het regelmatig aanzuiveren daarvan gaat voor hen, voorname lijk bij winterdag, met groote bezwaren ge paard; verhooging dier contributie zou die bezwaren derhalve alleen nog maar vergrooten. Inkrimping van rechten ontmoet eveneens bezwaar, aangezien dan ingeval van nood toch nog weer een belangrijk deel van de ziekenhuis kosten voor rekening van de patiënten moet blijven en het zijn ook hier weer de minder bedeelden, die daar de meeste narigheid van ondervinden. De oplossing, die de Vriendschap ons aan bied is dus in hoofdzaak ten gerieve van de minder bedeelden en spreker is eigenlijk in het bijzonder hun tolk als hij daarvoor aan het bestuur en de leden dier vereeniging, alsmede aan allen die door hunne geldelijke medewer king tot het welslagen van het plan bijdroegen, dank en hulde brengt. Na deze toespraak werd de uitvoering ver volgd en aan het einde van den avond sloot de Voorzitter van de Vrienschap met een dank woord aan publiek en zusterverenigingen, waarbij hij opmerkte dat de groote opbrengst, welke aan het bestuur der S.B.Z. kon worden afgedragen reden tot blijdschap en voldoening gaf, zoodat de ondernomen pogingen om die vereeniging te dienen, als volkomen geslaagd konden worden beschouwd. Hierna werd door zangers en bezoekers gezamenlijk gezongen het eerste vers van Simeons 'Lofzang, waarna de vergadering uiteen ging. OUDUORP. De werkzaamheden in de vlas- sertjen hebben reeds enkele dagen een aan vang genomen. De kwaliteit en kwantiteit is zooals te voorzien was van dien aard dat de uitkomst niet dreigt te vallen daar het na de bewerkiDg mooi te voorschijn komt. Voor het veld of dauwroot varieert de prijs van 110 tot ƒ1.30 per kilo. -Men is begonnen hetz.g. „Esschenbosch" om te zetten en te maken tot productief kleiland. Een 25 arbeiders zullen hieraan den geheelen winter te werk gesteld wor den. OUDDORP. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een lokaal aan de Bijz. School; Massa. Wed. J. Mieropƒ5928, Timmerwerk. Wed. j. Mierop ƒ2198, G. Pijl1I68-— Gebr. v. Koppen„1851,40 Metselwerk. Gebr. Boelaarsƒ3464, P. v. d. Nieuwendijk3435,— T. de Ronde„3422,— C. Mackloet„3700 Le Comte J. v. Es, Stellendam„3330 Schilderwerk. K. Spee- 257,- Ib. Ras250, Gebr. Tanis242, Smidswerk. Wed. Klem, Herkingen185, M. van Damme 178, Jac. de Mooij 158,40 Begrooting. Timmerwerkƒ1935,90 Metselwerk3439,60 Schilderwerk250, Smidswerk284,— A.s. Woensdagavond aanvang 6,30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds. Verhage van Middelburg. NIEUWE TONGE. Ds. T. Lekkerkerker te Delft heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Het zoontje van dhr. P. K. zakte Zater- damgiddag door het ijs, met het gevolg dat het ijs geregeld afscheurde en dhr. G. V. het water moest aandoen om het ventje van een gewissen dood te redden. Een goed ras kippen. De landbouwer G. K. raapte in de maand December van zijn 50 kippen 1039 eieren. Zaterdagavond j.l. raakte de gemeente alhier, wegens een defect aan de gasleiding ge heel in het duister. Met het personeel uit 0.- Tonge was het spoedig hersteld. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbete ring betreffende de openstelling van het Post kantoor op werkdagen vo or den telefoondiet is van 813, 1416.30, 17.3020 uur; en voor den telegraafdienst van 8.3011.30, 1415.30, 17.3019 uur. Alleen gedurende de openstelling voor den post- en telegraaf dienst is het kantoor open voor het voeren van gesprekken uit de openbare spreekcel. Tegen W. J. is procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling. In de afgeloopen week zijn alhier ver scheept 4000 balen Uien', 600 balen peen, Aard appelen geen handel. A.s. Woensdagmiddag ,9 dezer, zal de Ijsbaan officieel worden geopend. Gedurende de afgeloopen week werden van hier vervoerd: 560 H.L aardappelen, 888 H.L. poters, 1957 H.L. uien, 1018 H.L. paardenpeen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente 58 processen-verbaal opge- maakt. Loop der bevolking over het jaar 1928. Bevolking op 1 Jan. 1928: 1584 M., 1579 Vr. Totaal 3163. m I Geboren: 33 M., 34 Vr. Totaal 67 Elders geboren, alhier woonachtig: 3 M., 1 1 Vr Totaal 4. 1 Gevestigd 71 M., 81 Vr. Totaal 152. Totaal ?691 M., 1695 Vr. Totaal 3386. Overleden 16 M., 12 Vr. Totaal 28. Totaal 1675 M., 1683 Vr. Totaal 3358. Vertrokken: 72 M., 111 Vr. Totaal 183. Totaal 1603 M., 1572 Vr. Totaal 3175. Levenloos aangegeven: 1 M.. 1 Vr. Totaal 2. I Gesloten huwelijken 20. Erkenningen: Geene. Echtscheidingen: Geene. OOLTGK.nSPLAAT, Voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier heeft bedankt Ds. S. C. van Wijngaarden te Veenendaal. Maandag 14 en Dinsdagavond 15 Jar. a.s. zal het Mannenkoor „Advendo" zijn eerste uitvoeringen geven. De in de Bewaarschool gehouden schiet wedstrijd had den volgenden uitslag: Jacob Korteweg 87 pnnten, M. v. d. Wende 82, Jan J. van Ree 79, A. Vermaat 77, P. Leijdens 76, M. van Binsbergen 73, L. Vermaat 70 en L. Korteweg 70. Het bestuur van de Zangvereeniging„V. O.V." werd als volgt gekozen en samenge steld: Joh Bol, directeur-voorzitter; Jac. J. van Ree, 2e voorzitter; A. van Hassent, secretaris; Jan J. van Ree, penningmees ter C P. Beije, commissaris. DEN BOMMEL. In December jl. hebben zich hier gevestigd: C. v. d. Sluijs van Dirksland. A. J. Luchthart van Soinmelsdijk. J. Bruinse van Oude Tonge. W. M. Buijs van Noord- wijkerhout. J. J. Kreeft van Ooltgensplaat; en zijn vertrokken; J. Winkels naar Oude Tonge. A. J. Jongeling naar de Lier. Bevolking: 31 Dec. 1927: 1012 m,, 971 vr. Totaal 1983. Geboren: 26 m., 26 vr., totaal 52. Gevestigd: 34 m., 48 vr. totaal 82. Totaal vermeerdering: 60 m., 74 vr. Totaal 134. I Overleden: 6 m., 13 vr. Totaal 19. Vertrokken: 79 m., 83 vr. Totaal 162. Totaal vermindering: 85 nr., 96 vr. Totaal 181. Totale vermindering 25 m., 22 vr. Totaal 47. j 31 Dec. 1928 totaal 987 m., 99 vr. Totaal 1936. In 1928 werden 17 huwelijken gesloten. 1 kind werd levenloos aangegeven en 1 echt- scheiding uitgesproken. VKIiilNOSBKlRICHT van Vrijdag 4 Januari 1929, der Coöp.Tuinuouw- eD Veilingsvereeniging .Oostvoorne". Prei 3,30 tot 10,- per 100 bos. Kroten 3,80 per 100 k.g. Witlof 0,26 tot 0,27 per k.g. Roode kool 2,60 tot 9,10 per 100 st. Wittekool 6,10 per 100 stuks. Kool (savoye) 4,40 tot 18,— per 100 st. Boerenkool 31,— tot 45,— per krat. Uien 5,— tot 8,— per 100 k.g. Tafelappelen 0,18 tot 0,34 per k.g. Keukenperen 0,12 tot 0,30 per k.g. Spruiten 0,10 tot 0,35 per k.g. Seldert) 3,60 tot 4,60 per bos. Kipeieren netto ƒ7,— tot ƒ8,— per 100. Aanvoer 10275 stuks. OUDE TONGE. Dhr. W. Berk heeft zijn bouwland onderhands verkocht aan C. Fris en M. van Kempen en zijn woonhuis, staande Molenweg 2, aan L. Jochems. SOMMELSDIJK. Gehuwd: IJsbrand Nelis,25 jaar en Le na Groenendijk, 23 jaar, beiden alhier. MELISSANT. Geboren: Wilhelmina Dina, d. v. J. v. d. Slnjjs en J. Groenendijk; Elizabeth en Jacob d. en z. v. A. C. v. d. Mast en T. Troost. DEN BOMMEL. Geboren: Willem z. v. I. de Graaff en M du Pree; Jobannes z. v. J. L. Buijs en E. v. d. Made. BRIELLE, van 28 Dec. 3 Jan. Geboren: Antonius Jacobus Maria, z. v. H. J. B, Verbrugge en C. M. Moers. Ondertrouwd: J. v. Marion en D. A. Boor- sma. Overleden: Fieter Veenenbos, 70 j. wedn. van A. P. v. d. Hoeven. FOTO-TELEGRAFIE. Nu er in den laatsten tijd geregeld uitzen dingen plaats vinden van foto's vanuit de om- roepstations Daventry, Königsnusterhausen, Kopenhagen, Parijs en Weenen, lijkt het ons niet ondientig, hierover iets te publiceeren, dat belangstelling voor deze nieuw toegepaste radio-techniek vemrag te wekken. Ook in ons land immers zijn reeds proeven op dit gebied genomen door Hilversum, terwijl bovendien in Amsterdam en Den Haag demonstraties zijn gehouden, onder de auspiciën van het week blad „Radio-Wereld" met door den redacteur van dit blad, den heer Lichtenveldt, verbeter de toestellen. In den regel wordt foto-telegrafie aangeduid met „beeld-omroep", naar het Duitsche woord „Bildfunk", ook „beeld-radio" is een gelief koosde naam. Om deze germanismen te ver mijden, spreekt men dikwijls van „uitzending van plaatjes", wat o.i. een zeer goede benaming is, daar ze ten zeerste den aard dezer techniek typeert. Is deze uitzending van plaatjes als omroep eerst kort officieel in bedrijf, als een der be langrijkste hulpmiddelen in dienst van het criminaliteitswezen daarentegen heeft zij reeds sedert lang bewezen een onmisbare factor te zijn. Het overzenden van duiin-afdrukken en fots's van misdadigers heeft meermalen be wezen van onschatbare waarde te zijn ter op sporing van daders van zware misdrijven. Oostenrijk staat bekend, dat het een uitstekend georganiseerd bedrijf voor ontvangst en uit zending van dergelijke belangrijke gegevens bezit. Voor den omroep blijft nog immer de vraag of we van de zijde der amateurs, in het bij zonder der „luisteraars", een permanente be langstelling mogen verwachten, en of zij zich de moeite en kosten ervoor zullen getroosten. Tot heden toe staat men er niettegenstaande de uitstekende verkregen resultaten, tamelijk sceptisch tegenover. Voor een derde toepassing der foto-telegra fie leent de pers zich evenwel bij uitstek! Hier is reeds gebleken, dat de bladen door middel van foto-telegrafie, bijna onmiddellijk nadat een gebeurtenis heeft plaats gegrepen, een foto van het evenement kunnen publiceeren. In Schotland heeft b.v. het dagblad „The Scotsman" een lijn-foto-dienst geopend tus- schen het bijkantoor te Londen en het hoofd kantoor te Edinburg, waardoor foto's van be langrijke gebeurtenissen die in Londen hebben plaats gevonden, nog denzelfden dag in de te Edinburg verschijnende editie kunnen worden geplaatst, hetgeen vóór dien tijd onmogelijk was. Het grootste succes is evenwel bereikt door een Amerikaansch blad, dat een adver tentie van een kwart pagina naar Londen over seinde. Vandaar werd de opgenomen foto per vliegtuig naar Parijs gebracht, zoodat de in het Engelsch verschijnende edities van het Ameri- kaansche blad te Parijs bijna tegelijkertijd de advertentie publiceerden als dat in Amerika. De advertentie betrof de mededeeling van een nieuw uit te schrijven leening. Wat al mogelijk heden worden derhalve geopend in de fian- ciëele wereld 1 DE RADIO-OMROEP IN HET LAND VAN MUSSOLINI. In een onlangs uitgevaardigd Koninklijk Decreet, is de radio-omroep in Italië op een ge heel nieuwe basis gefundeerd. De oude neming de Unione Radiofonica Italiana (U.R.I.), die tot nu toe met de drie zend stations Rome, Milaan en Napels, den omroep verzorgde, is in een nieuwe maatschappij over gegaan, de Ente Italiano per Ie Adizioni Radio- foniche (E.I.A.R.), waaraan voor den tijd van 25 jaar de uitsluitende omroepconcessie in het Koninkrijk en de koloniën is verleend. Deze maatschappij verplicht zich om de stations steeds naar de laatste technische eischen in gericht te houden. De uitzending van dagelijk- sche en politieke berichten is aan censuur onderworpen. Bij bestellingen moet aan de nationale industrie de voorkeur gegeven wor den, terwijl vanaf 1931 3| van de bruto- inkomsten aan den Staat zal moeten worden afgestaan, waarbij de laatste zich het recht voorbehoudt om na 15 jaren de omroep-conces- sie in te trekken met een opzeggingstermijn van één jaar. Naast het Ministerie van Verkeerswezen wordt een buitengewoon comité benoemd, waarin behalve de veertien leden, die uit de onderscheidenste maatschappelijke kringen worden gekozen, tevens een radio-technicus en een radio-rechtsgeleerde zitting hebben, en dat elk jaar verslag uitbrengt over den stand van zaken, hetgeen aan de Regeering wordt voorgelegd. De radio-belasting bedraagt 72 Lire per jaar voor eiken luisteraar, waaronder bok vallen hotels, bioscopen, e.d. Vrijgesteld hiervan zijn de openbare scholen en andere onderwijs inrichtingen, alsmede religieuze vereenigingen. Daartegenover staat ,dat alle gemeenten boven 1000 inwoners belastingplichtig zijn, tenzij ze zich buiten de reikwijdte van een station'be vinden en ontvangst met goede ontvang toestellen niet mogelijk blijkt. Ter goede na leving van deze bepaling is de draagwijdte van de verschillende stations vastgesteld op 125 km. voor die met een energie van 1,5 kW.; 225 km. voor 3 kW.275 km. voor 5 kW. en 325 km. voor 7 kW. De in den aanvang van dit artikel genoemde stations Rome, Milaan en Napels, zijn reeds sedert 1924 in werking. Dit jaar zal nog een zender gereed komen te Bolzano, die op 500 m. denkt te werken, terwijl ook te Turijn binnen afzienbaren tijd een nieuwe 5 kW.-zender in gebruik zal worden genomen. Bovendien is de oude zender te Milaan vervangen door een nieuwen met grootere energie en doet de eerste nu reeds prosfuitzendingen te Genua op 400 m. en met 1,2 KW. energie. Over het algemeen werd er bij de vroegere omroepregeling geklaagd over het gehalte der uitgezonden tooneelstukken. De nieuwe wet bepaalt echter, dat de theater-directeuren ver plicht zijn de tooneel-opvoeringen ten dienste te stellen van den radio-omroep, waarvoor dan een bepaalde vergoeding wordt verleend. Ook voor orkest-dirigenten, auteurs, enz. geldt deze bepaling. HEVIGE SNEEUWSTORM AAN DE ZUID- SLAVISCH-ITALIAANSCHE GRENS. Het treinverkeer stopgezet. Sedert meer dan 30 jaar heeft men niet zoo'n sneeuwstorm gehad ais gewoed heeft langs de Zuid-Slavisch-Italiaansche grens. Op sommige punten ligt desneeuw meer dan drie meter hoog. Het spoorwegverkeer tusschen Adels- berg en Triest is stopgezet. De Orient-Express is niet vertrokken. Van Italiaansche en Zuid- Slavische zijde zijn troepen soldaten naar de grens gezonden, om de banen vrij te maken. Zij komen echter slechts uiterst langzaam voor uit. De spoorwegdirecties te Laibach en Triest overwegen, het doorgaand verkeer tusschen beide stations over een anderen weg te leiden BENZINEAANVULLING IN DE LUCHT. Het drie-motorig Fokker-vliegtuig, dat in den omtrek van Los Angeles proeven heeft ge nomen met de aanvulling van benzine ge durende het vliegen van andere vliegtuigen uit, door middel van slagen, is gisteravond 8 uur eindelijk geland, na alle records voor een onaf gebroken vlucht te hebben geslagen. (De tijd is niet nader opgegeven. Red.) Een van de technische eigenaardigheden, die de bemanning opgemerkt had, was dat het vullen van het reservoir in de lucht vlugger was gegaan dan op den beganen grond. EEN HANDIG OPLICHTER. In 1920 dook te Kattowitz een keurig heer schap op, dat zich baron Ralph Thomas von Kallay noemde en zeide oud-ritmeester van het Oostenrijksche leger te zijn. De man wist zich toegang te verschaffen tot de voornaam ste kringen en huwde in 1921 een dochter van baron von C. Thans melden de bladen, dat de politie den baron heeft ontmaskerd als een op lichter, Simon geheeten, die reeds 16 maal wegens oplichterij veroordeeld is, reeds ge trouwd was en zijn vrouw en twee kinderen in den steek had gelaten. De zoogenaamde baron heeft zich vroeger ook in Engeland en Frank rijk opgehouden en daar verscheidene hotel diefstallen gepleegd, totdat de grond hem te heet onder de voeten werd en hij vluchtte. EEN LYNCH-GEVAL. De Ver. Staten hebben het jaar 1929 slecht ingezet, d.w.z dat hebben de inwoners van Parchman, een plaats in den staat Missisippi gedaan. Zij lynchten een neger, die een blanke vermoord had en daarna diens 16-jarige doch- 1 ter onder bedreiging met den dood gedwongen had met hem mee te gaan. Een ander bericht weet er nog bij te voegen dat de vermoorde een gevangenbewaarder was en dat de neger was uitgebroken en gevlucht. Omtrent den moord en de ontvoering kan geen twijfel bestaan. Dat de neger zich aan het meisje heeft vergrepen schijnt vast te staan. Hoe het zij, de man werd aangetroffen op een boerderij in de buurt en door de eigenares ont wapend. Terwijl zij met hem op weg was naar de gevangenis kwam de verbolgen menigte op zetten en maakte zich van den man meester. Hij werd in ketenen geklonken, onder hem werd hout gestapeld en het woedende grauw schoot hem een paar kogels in het lijf. Toen ging er petroleum over hem en den stapel en stak men er den brand in. Kermende en zijn pijnigers vervloekende, kwam de ongelukkige aan zijn eind. De ellendige historie nam haar aanvang al twee weken geleden, toen de gevangenbewaar der den neger over wien hij het toezicht had, een pak slaag toegediend had voor een gering vergrijp. FRANSCHE WAARZEGSTER OVER 1929. Nieuwjaar is gewéést de controleering van de vele profetieën van astrologen der beide kunnen is aan den gang, en vordert uiter aard met den dag. Mme. de Télème, een der bekendste Fran- sche waarzeggers, had op de vraag, of zij gun stige voorteekenen zag voor 1929, niet dadelijk een antwoord klaar. Toen sprak zij ongeveer in dezen voege: „Het nieuwe jaar zal, dunkt mij, nogal goed zijn. Maar geen mooi weer zonder wolkjes. De barometer zal erg variabel zijn, en de thermo meter eveneens... De winter zal denkelijk lang en vrij ernstig zijn. Maar Venus is, on danks bruuske veranderingen, den landbouw gunstig. Tot April moet ge u geen draadje dun ner kleeden. In Mei kunt ge doen wat ge wilt. Want de lente zal prachtig zijn, zij 't dan met eenige onweders. De landbouw zal het goed maken. „De zomer wordt minder heet dan die van 1928. De herfst zal niet aangenaam zijn: de oogst zal van zware onweders te lijden hebben. „In de sterren zie ik verkondigd, dat er ver schillende rampen op komst zijn, in Frankrijk o.a. een geweldige brand en een besmettelijke ziekte, die ook bij de hoogste persoonlijkheden niet halt zal houden. Eén dier hoogstgeplaats- ten zal er aan bezwijken. Het is ook mogelijk, dat er een aanslag op een lid der regeering" wordt gepleegd, en ook dat er een reconstruc tie van liet kabinet komt. Maar Poincaré zal den politieken moeilijkheden de baas blijven. „De lente zal eenige kalmeering der politieke gemoederen brengen. De handel zal bloeien; daarentegen zal een staatsman, hetzij door plotseling te verdwijnen, hetzij door zijn han delingen, de regeering moeilijke uren bezor gen. Een zeer bekend financier zal op geheim zinnige wijze sterven. „Wat den zomer aangaat, voorzie ik in Juli politieke incidenten, gespannen verhoudingen met bepaalde mogendheden, groote geldverlie zen voor de middenklasse, een groot bankroet, een groot proces, diplomatieke intriges. De landbouw zal van een gewichtige ontdekking profiteeren. „Tegen den herfst zie ik vijandigheden ont staan van Saturnus en de Maan tegen Jupiter. Het schijnt, dat dit beteekent de inzinking van het zedelijk peil, critiek op de wetten' grepen naar de macht en de verbreiding van het bolsjewisme in Duitschland. „De financieele en commercieele transacties zullen gelukkig verloopen. Marokko .Algiers, Syrië en Transvaal komen er minder goed af, daarentegen zullen de Vereenigde Staten, En geland en Rusland heel goede zaken doen." den weg. De autobestuurder, die links van Van O. wilde passeeren, moest plotseling uitwijken naar rechts omdat een aantal kinderen daar aan het spelen was. Op hetzelfde oogenbiik moet de wielrijder met de fiets gevallen of aan gereden zijn. Hevig bloedend en geheel buiten bewustzijn werd Van O. opgenomen. Na door een toevallig zich in den auto bevindende verpleegster voor- loopig te zijn geholpen, werd de ongelukkige in een woning binnengedragen. Een geneesheer was spoedig ter plaatse. De auto is in beslag genomen. EEN OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD? De crimineele politie te Frankfort aan de Main heeft enkele weken geleden een man gearresteerd, die zich Ernst Haspe noemde. Door nasporingen door de recherche is thans TIJDENS EEN STORM OVERBOORD GESLAGEN. PARIJS, 3 Jan. Naar uit Marseille wordt gemeld, heeft tijdens de vaart van de Fransche mailboot „Gouverneur-Général Jonnart" van Algiers naar Marseille een ernstig ongeval plaats gehad. Er woedde een hevige storm en de kapitein liet daarom het dek ontruimen. Zeven jonge mannen, allen passagiers, ver- zetten zich echter tegen het bevel van den kapitein en bleven aan dek. Door een stortzee werden drie hunner overboord geslagen. Red dingspogingen bleven vruchteloos en de drie jongemannen verdronken, j De storm heeft ook in Provence en het ge- heele Zuidelijk kustgebied van Frankrijk ge woed. Er werd groote schade aangericht. WINTERWEER IN FRANKRIJK. PARIJS, 3 Jan. - Uit tal van streken van vastgesteld dat de gearresteerde is de smid O Frankrijk komen berichten binnen over zwaren Ult Ar"sterdam afkomstig die ervan wordt sneeuwval. In de Pyreneeën ligt een sneeuw- verdacht, den koopman Wilhelm Hubner uit laag van 50 c.M. Het verkeer op de groote land- ^r.em,en ?P J Runde, in Oost wegen wordt hierdoor ten zeerste belemmerd. ^r^sLani'.j hebben vermoord. O noemde I Tevens wordt van tal van plaatsen schade ge- f!.0!1 destijds Jon de Vries en woonde langen meld aan electrische en telegrafische verbin- t!Jd onde,r d'e" "aam te Bremen. Hij zou den dingen. Terwijl het in Parijs vriest, wordt de veliyo?r^tn hoopman van een groote som kust sedert drie dagen door zwaar weer ge- i|s liebben beroofd, teisterd, dat reeds talrijke schipbreuken ver- Den laatsten tijd hield hij verblijf in een hotel oorzaakt Frankfort aan de Main onder den naam van Haspe. Hij had een handelsman, met wien hij TWEE SKI-LOOPERS VERONGELUKT. wisselzaken dreef, in het hotel besteld, alwaar DAVOS, 2 Jan. De beide ski-loopers Vogt een tweede persoon aanwezig zou zijn, die zich en Schweighauser zijn hedenmiddag 2 uur in als politieman zou voordoenen den handelsman het Pischagebied door een lawine bedolven. De arresteeren. De bedoeling was, den koopman uitgezonden reddingsbrigade slaagde er in de van een groote geldsom te berooven. De beide mannen na vele uren zoeken te vinden, handlanger durfde dit zaakje evenwel niet aan doch de pogingen om de levensgeesten op te en gaf er aan de politie kennis van. O, werd wekken bleven vruchteloos. daarop gearresteerd. Schweighauser is getrouwd en 25 jaar oud. I Vogt telt 21 jaren. UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM. VERDUISTERING? De politie in Den Haag heeft Zaterdagavond gearresteerd mr. E. P. M., vroeger advocaat te Schoenmaker door den rook bewusteloos. 's-Gravenhage, en zekeren H. M., die verdacht Zijn toestand ernstig, doch niet levensgevaarlijk worden van verduistering van 3000 gulden. „„„„„E... Mr. E. P. M. was sedert eenigen tijd „direc- AMSTERDAM, 7 Jan. Zaterdagavond om teur" van een café-restaurant op den Flu- bij elven werd de brandweer gealarmeerd voor wee]en Burgwal in Den Haag, en H. M. was een uitslaanden brand; welke was uitgebroken daarvan de secretaris". Zij schenen ook nog in perceel Commehnstraat 104, tusschen de behoefte te "hebben aan een boekhouder en Dapperstraat en Pontanusstraat. Daar sloegen namen als zoodanig in dienst een gepension- de vlammen uit het dak en zolderraam en „eerden ambtenaar van de Spoorwegen, die veroorzaakten bij de omwonenden veel con- ?|s borg een bedrag van 3000 gulden moest sternatie. De brandweer rukte onder bevel storten, hetgeen hij deed in effecten, welk van brandmeester J. B. Schuitemaker uit met bedrag zijn eigendom zou blijven. De beide de motorspuit van de hoofdwacht Nieuwe gearresteerden worden ervan verdacht, de Achtergracht en die van den post Dapper- effecten verkocht te hebben en het geld ten straat, alsmede met de motorladder. eigen bate te hebben gebruikt. Zij zullen waar- Op het tweede alarm verschenen nog een schijnlijk morgen ter beschikking van de motorspuit van de hoofdwacht Prinsengracht justitie worden gesteld en de manschappenwagen. Toen het personeel van de beide eerstaangekomen motorspuiten 1 ROODVONK TE MAASTRICHT, naar den zolder ging, welke boven de derde Te Maastricht is het roodvonk epidemisch verdieping gelegen is,.bevond het dat deze aan verklaard. Er zijn 50 gevallen vastgesteld. De de achterzijde in lichte laaie stond. De voor- iagere scholen blijven tot 15 Januari gesloten, kant was nog niet aangetast doch stond vol EEN GOEDE VANGST. Eenige brandwachts gingen naar het venster Men meldt ons uit Berlijn: om daar lucht te maken. Toen zij terugkwamen in het Berlijnsche Sportpalast, waar op het naar achteren, vonden zij daar het lichaam oogenbiik de zesdaagsche wordt gehouden, van den 63-jarigen schoenmaker J. H. Pikke- heeft de politie Zaterdagnacht drie inbrekers maat op den grond liggen. en een jongeman uit Danzig, die zich aan ver- Het slachtoffer was bewusteloos en had ern- duistering had schuldig gemaakt, in hechtenis stige brandwonden aan hoofd en handen. Ver- 1 genomen. De beste vangst deed zij met de moed wordt dat Pikkemaat toen de brand- j de arrestatie van den reeds lang gezochten wachts voor de eerste maai passeerden nog in inbreker Hugo Lorbach, algemeen bekend als een hoek bij het venster stond, doch dat hij de „mooie Hugo", wiens liefde voor de zes- daarna bewusteloos op den grond is gevallen. daagsche hem reeds drie jaar geleden nood- Eenige brandwachts onder leiding van den iottig is geweest. Ook toen werd Lorbach in het onderbrandmeester Bock pasten kunstmatige j Sportpalast gesnapt. Hij werd tot twee jaar ademhaling toe. Na een half uur gelukte het gevangenisstraf veroordeeld, slaagde er echter hun de levensgeesten weer op te wekken. De in uit de gevangenis van Moabit te ontkomen ongelukkige werd daarna per autobrancard j en was sindsdien onvindbaar. Lorbach was lid van den G.G.D. naar het O.L. Vrouwegasthuis i van een bende, die het vooral op de groote vervoerd. confectiezaken heeft gemunt en steeds met de De brandwonden zijn die van den tweedenmeest moderne werktuigen arbeidt. In den graad en zijn toestand is ernstig ofschoon nietjongsten tijd heeft deze bende goederen voor levensgevaarlijk. De brand zelf werd met een een bedrag van ongeveer een half miilioen straal op de inotorspuit gebluscht. I mark buitgemaakt. De achterzolder, welke tot werkplaats van lULorbarch zat met een vriendin en twee Pikkemaat is ingericht, brandde geheel uit. j collega's in een loge van het sportpaleis. Een Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat de agent herkende hem en hield hem in het oog. schoenmaker een petroleumkachel van klein Weinige minuten voor de spurt van twee uur model heeft omgegooid. Door den schrik wer den twee vrouwen, die in het perceel wonen, bewusteloos. Zij werden door de brandweer en den G.G.D. bijgebracht. Er was veel belang stelling in deze volkrijke buurt. MIJNWERKER DOOR MESSTEKEN GEWOND. Als de vrouw in het spel is. MAASTRICHT, 7 Jan. De mijnwerker P. L. heeft gistermorgen P. J. N. door een viertal messteken ernstig verwond. N. is, na verbon den te zijn naar zijn woning overgebracht. L. werd door de gemeente-recherche gearres teerd en in voorloopige bewaring gesteld. N. schijnt reeds geruimen tijd op te vriend schappelijke voet te hebben gestaan met de huisvrouw van L. In de veronderstelling dat L. gistermorgen afwezig zou zijn is N. naar L.'s huis gegaan waar hij aanklopte. Toen echter L. zelf in- plaats van zijn vrouw de huisdeur opende, nam N. de vlucht en werd in de Tafelstraat door L. ingehaald, waar hij vier messteken ontving, die echter op het oogenbiik niet levensgevaar lijk zijn. Het onderzoek wordt nog voortgezet. 's nachts verliet Lorbach de loge om een glas bier te gaan drinken. De agent, die hem volgde, was zoo welwillend eerst tot de arresta tie over te gaan nadat hij het slachtoffer ge legenheid had gegeven, zijn glas uit te drinken. Lorbach verzette zich niet, bleek echter uiterst bedroefd te zijn daar hij de wedstrijden niet langer mocht bijwonen. Tot de verdere gearresteerden behoort een 18-jarige loopjongen van een bank uit Danzig, die er met 45000 zloty en 1500 Danziger gulden vandoor was gegaan. In zijn bezit vond men nog 2500 mark. De rest had de jongen reeds verkwist. DE KNOEIERIJEN MET OORLOGSLEENING. De instructie tegen Hugo Stinnes is gesloten en de acte en het proces-verbaal zijn vanmorgco aan eden officier van justitie doorgezonden. TRAGISCH ONGEVAL. Vier knaapjes door het ijs gezakt. Drie kinderen uil een gezin verdronken. Maandagmiddag heeft te Utrecht bij de Boissotstraat in de wijk Ondiep een zeer tragisch ongeval plaats gehad. Vier jongens, genaamd H. j. Wilson en J. C. Wilson, twee lingbroertjes van b jaar, een ouder broertje van WIFI RIIDFR AANGEREDEN DOOR AUTO ^aar Wilson en ee" kameraadje W. H. WIELRIJDER AANUfcRtDLN uuuK AUlO.Groeneveld genaamd, Hepen op het ijs van een HOOGERHEIDE, 7 Jan. Gisteravond sloot, welke uitkomt in de Vecht. Plotseling omstreeks vijf uur heeft op den weg tusschen zakte het ijs onder hun voetjes weg en de vier Hoogerheide en Putte, ongeveer ter hoogte van knaapjes verdwenen in de diepte, het Paardenkerkhof, een ernstig ongeval I Drie voorbijgangers begaven zich direct te plaats gehad. water en brachten de jongens op het droge. Uit de richting Putte kwam de familie Groeneveld had zichzelf reeds weten te redden, Smits, wonende te Antwerpen, met haar auto terwijl de anderen bewusteloos waren, aangereden. Voor haar uit reed een zekere Van j Ruim een uur is men bezig geweest de levens- Otdorp, wonende te Hoogerheide, op de fiets.1 geesten op te wekken, doch men slaagde er De wielrijder bleef midden op den weg rijden, niet in de drie broertjes tot bewustzijn te vermoedelijk tengevolge van de gladheid van brengen. «v

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3