Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen INGEZONDEN MEDEDEELING. Land- en Tuinbouw. KINKHOEST ABDIJSIROOP Burgerlijke stand rapToT 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 9 JANUARI 1929. gevormd zijn. Over smaken valt niet te twisten en wat den een niet lust daar eet een ander zich dik in. De omgeving waarin ze geplaatst worden is hier maatgevend en ondanks een betrek kelijk hoogen prijs, worden er jaarlijks duizen den Laurieren naar alle wereldstreken ver zonden. De cultuur van Laurieren vergt zeer veel tijd en moeite en dit verklaart dan ook, waarom de prijzen hiervan niet zoo laag zijn. Het voorfckweeken vindt in het voorjaar, plaats door middel van stekken. Zijn deze stekken voldoende beworteid, dan worden de planten opgepot en koud voortgekweekt. Alleen in den winter wordt door kunst matige warmte bevriezen voorkomen.Onge veer naif April gaan de planten naar buiten Een bcsctiutte plaats om ze tegen nacht vorsten te oeschermen is in den eersten tijd noodzaiteiyk. Ze blijven den geheelen zomer buiten, liefst op een vrije en zonnige stand plaats. Pas als de nachtvorsten dreigen, gaan ze naar binnen. In den winter eischen ze heel weinig zorg en zijn tevreden met een lichte en luchtige overwinteringsruimte, mits vorstvrij. De beste temperatuur is even boven het vriespunt Staan ze te warm dan maken ze lange slappe scheuten en kan boven dien aiieriei parasieten veel schade en last veroorzaken Het opkweeken duurt minimum 5 a 6jaar en dat veroorzaakt de duurte Om dicht gevulde vormen te krijgen en te houden, moeten zeieder voorjaar worden ingesneden of ingeknepen worden. Ze ver langen een zwaar voedzamen grond Inden zomer rijkelijk water en wat vloeimest is eveneens gewenscht en vooral indien de bo dem niet al te zwaar is. Bespuiting van houtige gewassen met carbo- lineum. De inspecteur, hoofd van den planten- ziektenkundigen dienst te Wageningen vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vruchtboom-carbolineum als bestrijdingsmiddel tegen allerlei, in den toestand van ei, larve, pop of veolledig insect op houtige gewassen overwinterende insecten. Een bespuiting met vruchtboom-carboli neum ter sterkte van 71 is het beste be strijdingsmiddel tegen bladluizen op allerlei houtige siergewassen en vruchtboomen tegen spint in kruisbessenstruiken, roode worm in frambozen, spruitvreter en andere insecten op aalbessen. Ook op sierstruiken als rozen, Buxus, Coniferen (sparren) kan deze bespui ting met zeer veel succes worden toegepast. Perziken in kassen moeten omstreeks het midden van Januari bespoten zijn. Kruisbes sen en pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbesch, frambozen en druiven in kassen kunnen tot het einde van die maand bespoten worden. De bespuiting van appel, peer, sneeuwbal, meidoorn kan nog in de maand Maart plaats hebben, maar het verdient aanbeveling van gunstig weer, ook als dit vroeger valt, gebruik te maken, om de zoo nuttige bespuiting in elk geval te doen plaats vinden. Men gebruike in het algemeen een 7£ op lossing van een goede in water oplosbare car- bolineumsoort, die bewezen heeft voldoende insecten-doodende eigenschappen te bezitten. Voor perzik mag men echter niet sterker op lossing gebruiken dan 5 Men bespuite de gewassen zeer zorgvuldig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, geheel worden bevochtigd. Carbolineum kan ais een der meest werk zame bestrijdingsmiddelen, speciaal tegen in secten, beschouwd worden. Tegen door schim mels veroorzaakte ziekten helpt het meestal niet, daartegen moeten andere speciale be strijdingsmiddelen worden teoegepast. Ook aan alle boomkweekers wordt bespui ting hunner vrucht- en siergewassen met car bolineum ten sterkste aanbevolen. Nadere inlichtingen over deze bespuiting verstrekken gaarne de plantenziektenkundige dienst te Wageningen en de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen dienst. Plaatselijk Meuws. MIDDELHARNIS. In den kerkeraad der Geref. gemeente is gekozen: tot ouderling N. H. Beversluis en tot diaken J. v. Erke). Over het 4e kwartaal 1928 zijn door de schutsluis binnengekomen 493 schepen, inhoudende 48554 ton en uitgevaren 488 schepen, inhoudende 44936 ton. Benoemd tot ieeraar in het vak Tim meren aan de Ambachtschool te Hoogeveen de heer van Es, thans in gelijke betrek king aan de Ambachtsschool alhier. W erkloozen-statistiek Gedurende de week van 31 Dec. '28 - 5 Jan. '29 hebben zich bjj den Correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden aangemeld 35 personen, t.w. 21 veldarbeiders; 4 metselaars; 1 timmer man; 8 diepzeevisscbers; 1 opperman. Door de Ned Herv. Jongedochtersver. zal a.s Vrijdagavond de uitdeeling plaats hebben van de vervaardigde kleedingstuk- voor behoeftige gezinnen. Aan de U.L.O. school alhier tot tijde lijk onderwijzer benoemd dhr. Van Doorn uit Rotterdam FILM AMSTELBROUWERIJ. Voor een belangstellend en talrijk publiek werd Vrijdagavond de film van het grootbedrijf der Amstelbrouwerij vertoond in Hotel Zaaijer, alhier. Ongeveer 8 uur zou de voorstelling aan vangen, doch door pech met de verlichting werd dit 94 uur. De jasz Band uit Goedereede bracht er échter vlug een goede stemming in waardoor den avond werd verkort. Deze film geeft een duidelijk beeld van de ingewikkelde reeks van manipulaties welke in de moderne brouwerij noodig zijn om van gerst, hop en water de smakelijke drank te vervaardigen, die sinds het allereerste begin van de menschelijke beschaving op aarde, met den naam van „bier" wordt aangeduid. Mede, dank zij de deskundige mondelinge toelichting bij het afdraaien van de film ge geven, was het opmerkelijk hoe de toeschou wers, de waarlijk niet zoo gemakkelijk te volgen gang van zaken in dit, wij ogen wel zeggen tot in het uiterste geperfectionneerde en tevens zoo gecompliceerde bedrijf, volkomen wisten te volgen. De aandachtige belangstelling en ingespan nen stilte gedurende de voorstelling, waren voor ons het bewijs, dat de fil m voldeed aan haar doel nl. den niet-brouwer te geven een begrijpelijk beeld van het moderne bouwproces Een proces dat, zooals de film roont, in de eerste plaats gericht is op de productie van een constante en superieure qualiteit van het te fabriceeren product. Dit doel ziet men bereiken én door dat uitsluitend de allerbeste grondstoffen worden gebruikt én daarnaast doordat een dusdanige geperfectionneerde outillage in bedrijf is, dat storingen in het fabricage proces als bijvoorbaat uitgesloten schijnen. Desniettemin spreekt de film van een voortdurende waakzaamheid gedurende elk onderdeel van het brouwproces, een controle die steunt op de meest moderne laboratorium ervaring. Geen wonder dat het product van deze brouwerij, zoowel hier te lande, als in bijna alle werelddeelen, zoo algemeen op prijs gesteld wordt. Een even geestige als orgineele afbeel ding van het handelsmerk der brouwerij, de beide wereldhlafronden, geeft een aanschou welijke voorstelling van de verspreiding van het bier over heel de aarde, speciaal in de tropische landen. Een technische beschrijving van het moderne brouwproces is hier zeker niet op zijn plaats en zou trouwens zonder illustratie ook moeii/jk te geven zijn. Wel zij gewezen op den geweldigen indruk dien dit groot bedrijf op den toeschouwer maakt. Men ziet dan hoe de gerst wordt aange voerd en automatisch opgeslagen, ingeweekt en in enorme trommels in de mouterij tot ont- kieming komt. Na in de eesten geroosterd te zijn en in de schrootmolen gemalen, begint het eigenlijke brouwproces in het wijdsche brouwhuis. Alles is hier enorm van afmetingen. Ter illustratie diene, dat de bierketel een inhoud heeft van honderd kubieke meter. Na gisting in de groote moderne gistkuipen, het best met zwembassins te vergelijken en dan alleen met die voor geoefden, vanwege de diepte volgt een langdurig rijpingsproces in de uitgestrekte legkelders. Het bier is eerst na maanden belegen en geschikt voor de consumptie. Men ziet het in vaten tappen en door een ieger van vrachtauto's vervoeren, dan wel in de bottelarij, voorxden export bottelen. De op Amerikaansche leest vrijwel geheel mechanisch werkende bottelarij is op zichzelf reeds een genoegen om te aanschouwen. Ongetwijfeld zullen velen willen gebruik maken van de uitnoodiging om de brouwerij met eigen oogen in werking te zien. Dit krach tige en modern ingerichte nationale bedrijf is zeer zeker de moeite van aanschouwen waard. Een kluchtfilm, die intens was, sloot dit ge deelte van den avond. De Goereesche muzikanten hielden de aan wezigen nog wat bijeen, 't geheel is een aan- genamen avond geweest. Centrale Veiling voor doeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Yrgdag 4 Januari 1929. Savoye kool ƒ5,— tot 10,— per 100 at. Roode kool 2,— tot 8,50 per 100 stuks. Knollen 2,40 tot 0,per 100 stuks. Spruiten 9,30 tot 13,50 per 100 K.G. Kleiperen 15,— per 100 K G. Zoete appelen 25,10 tot ƒ27,—p. 100 K.G. Boter, Kaas en Eieren. Kippeneieren 50—51 kg. 5,20 tot 5,30 id. 59-61 7,50 8,15 id. (bruin) 60-61 7,95 8,05 Eendeneieren 6,— 6,55 Kaas (20 plus) 0,33 per pond. Kaas (komljne) 0,37 tot 0,41 per pond. Kaas (volvet) 0,65 tot 0,67 per pond. Aanvoer 5800. SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsge noot de heer Wolfswinkel, is benoemd tot Inspecteur der Registratie en Domeinen te Amsterdam. De armenbus die tydens het voltrek ken van huwelijken, geplaatst in het ge meentehuis, heeft in 1928 opgebracht ƒ60,42. Voor de uien wordt alhier besteed ƒ6, voor de bravo aardappelen 3,25 en eigen heimer aardappelen ƒ2, Alles per H.L. Het woon- en winkelhuis aan den Oostdijk, thans bewoond door den heer M. W V van Bfllevelt is b(j veiling ingezet door P C Appel te Middelharnis op 625 DIRKSLAND. Staal der bevolking op 31 December 1928: Bevolking op 31 December 1927: 1320 M., 1323 Vr. Totaal 2643. Vermeerderd door Geboorten: 22 M., 23 Vr.," Totaal 45. Vestiging: 56 M., 80 Vr. Totaal 136. Vermeerdering: 78 M., 103 Vr., Totaal 181. Verminderd door: Overlijden: 17 M„ 16 Vr. Totaal 33. Vertrek: 81 M., 100 Vr. Totaal 181. Vermindering: 98 M., 116 Vr. Totaal 214. Verschil (minder): 20 M., 13 Vr. Totaal 33. Bevolking op 31 December 1928: 1300 M., 1310 Vr. Totaal 2610. Getal huwelijken 22. Getal echtscheidingen: 0. Levensloos aangegevenen: 0. Aantal kinds erkenningen: 0. Tegen een persoon alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens verduistering van een autoband van den handelaar C. B., alhier. Door dhr. D. Wolfert te Melissant is ver gunning gevraagd tot het bouwen van een woning in de z.g.n. Oudewei. De bus geplaatst in de trouwzaal, ten bate van het Algemeen Armbestuur, bracht in 1928 op 62,154. In dat jaar werden er hier 22 huwelijken voltrokken. Uitslag der verkooping van de landerijen en Hofstede, liggende in Polder Dirksland Onwaard en Kraaijenisse en behoorende tot de nalatenschap van wijlen Mej. P. M. v. Weel te 's Oravenhage, op Vrijdag 4 Jan. j.l. ter her- berge van den heer J. Keuvelaar. Perc. 1 tot en met 20, zijnde de hofstede met daarbij behoorende landerijen ter gezamenlijke grootte van 82 Gemet 288 Voornsche Roeden, in huur bij den heer M. v. d. Baan tot bloot- schoof 1933. Afgemijnd door G. L. Warnaer Sr. op 1470,per gemet of totaal 121.951, Perc. 21 tot en met 37, groot 71 G. 21 R., in huur bij H. v. Seters en de Wed. L. Sieling tot blootschoof resp. 1931 en '33. Afgemijnd door Joh. Holleman op 1470,per gemet of totaal 105.419,—. Perc. 38 tot en met 42, groot 17 G. 167 R. In huur bij L. v. d. Baan tot blootschoof 1933. Afgemijnd door G. L. Warnaer Sr. op 1450 per gemet of totaal 25.457, Perc. 43 tot en met 47, groot 19 G. 163 R. In huur bij L. v, d. Baan tot blootschoof 1931. Afgemijnd door L. v. d. Baan op 1470,per gemet of totaal 28.729, Perc. 48, groot 140 R. Wei- en tuinland, loopende vanaf de Stationsweg tot het ge legateerde terrein waarop de naai- en brei- school gebouwd moet worden. Afgemijnd door Burgemeester Visscher voor de Gemeente Dirksland op 9200,per gemet of totaal 4293,—. Perc. 49, groot 2 G. 74 R. Wei- en tuinland aan de Stationsweg. Afgemijnd door Burge meester Visscher voor de gemeente Dirksland op 9200,per gemet of totaal 20.669, Perc. 50, groot 4 G. 252 R. Verhuurd aan W. de Bonte tot blootschoof 1930. Afgemijnd door H. Ardon op 2050,per gemet of totaal 9922,—. Perc. 51 tot en met 53, groot II G. 1 R. In huur bij M. B. en Wed. D. Labeur tot bloot schoof 1930. Afgemijnd door Joh. Holleman op 1660,per gemet of totaal 18.266, Perc. 54 en 55, groot 6 G. 60 R. De z.g.n. Hoogeboomwei, In huur bij M. v. d. Baan tot blootschoof 1933. Afgemijnd door Joh. Holle man voor C. A. v. Putten op 2310,per gemet of totaal 14.322, Perc. 56, groot 3 G. 219 R. In huur bij Adr. Knops J.Gz. en J. de Roon tot blootschoof 1932. Afgemijnd door G. L. Warnaer G.Lz. Jr. op 1600,per gemet of totaal 5968, Perc. 57, groot 4 G. 148 R. In huur bij Corns. Struik tot blootschoof 1930. Afgemijnd door Corns. Struik op 1880,per gemet of totaal 8447,—. Perc. 58 en 59, tuinland aan de Wernerlaan, groot 1 G. 287 R. Afgemijnd door Burgem. Visscher voor de gemeente Dirksland op 6100,per gemet of totaal 11.936, Perc. 60, Tuingrond aan de Wernerlaan en Philipshoofjesweg, groot 205 R. Afgemijnd door Burgem. Visscher voor de gemeente Dirksland op f 5100,per gemet of totaal 3485,—. Perc. 61, Dijkweiland liggende aan de Noord- dijk van Polder Dirksland, groot 3 G. 228 R. Afgemijnd door J. A. van Nieuwenhuijzen op 370,per gemet of totaal 1354, Perc. 62. De erfpachtsom i 139,40 ten laste van de gezamenlijke eigenaren van pol der Oud-Melissant. Afgemijnd door A. v. d. Tol te Stad a. 't Haringvliet op 2575, Perc. 63. Grond aan de Noorddijk, groot 47 R., waarop erfpacht tot 1 Nov. 1931 a 7,60 ten laste van M. Visbeen te Melissant. Afge mijnd door Joh. Holfeman op 155, Perc. 64. Grond aan de Noorddijk, groot 51 R., waarop erfpacht tot 1 Nov. 1931 d ƒ8, ten laste van Wed. L. van Beek-Kimmel te Rotterdam. Afgemijnd 'door D. Sieling op 280,—. Perc. 65. Grond aan de Wernerlaan, groot 45 R., bezwaard met eeuwigdurende erfpacht 35,25 ten laste van W. van der Heijden. Afgemijnd door H. Roon op 650, De hotelhouder H. v. d. Doel heeft onder hands aangekocht het woon- en winkelhuis aan de Voorstraat waarin gevestigd is een drogisterij van Mej .de Wed. L. W. Zaaijer- Teepe. Verslag van het verhandelde in de spoed- eischende openbare vergadering van den Gemeenteraad van Dirksland, op Zaterdag 5 Jan. 1929, des voorm. 9 uur. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren De Bonte en Buth. Voorzitter de Edelachtb. heer D. J. Visscher. Nadat de vergadering met gebed is geopend, deelt de Voorzitter mede, dat hij bij de op gisteren gehouden publieke verkooping van bouw- en weiland van wijlen Vrouwe P. M. v. Weel, de volgende perceelen heeft afgemijnd: a. 0.89.90 H.A. grond, kadastraal bekend, Gemeente Dirksland, Sectie B. No. 973, voor 11.936,— b. 0.31.32 H.A. grond, kadastraal bekend, Gemeente Dirksland, Sectie B. No. 567 en 2233 voor 3485,—; (Op deze perceelen is bij raadsbesluit van 14 Aug. 1928, goedgekeurd door G. S. 5 De cember d.a.v. een bouwverbod gevestigd.) c. 1.03.18 H.A. grond, kadastraal bekend, Gemeente Dirksland, Sectie B. no. 2365 en 2366 voor 20.669,—; d. 0.21.50 H.A. grond, kadastraal bekend Gemeente Dirksland, Sectie B. No. 2367 voor ƒ4293,—. Met algemeene stemmen wordt besloten, de perceelen a, b. en c. voor de gemeente aan te koopen en perceel d. gezamenlijk met de diaconie der Ned. Herv. Kerk, alhier. INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt verzacht Verzacht de hoestbuien, waaraan de kinkhoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, ver kort den duur der sloopende ziekte en vermijd het gevaar voor ergere ge volgen met de steeds lekker smakende AKKER'* Voorde Borst Besloten wordt aan Ged. Staten mede te deelen, dat de Raad zich kan vereenigen, met eeuwigdurende erfpachtsuitgifte van grond van het Algemeen Armbestuur in de z.g.n. Oudewei a 0,75 per V. Roede en per jaar van ongeveer 1230 M2. grond, uitmakende een ge deelte van het kadastrale perceel, Gemeente Dirksland, Sectie B. No. 2279, aan D. Wolfert te Melissant. Daarna sluiting. HERRINGEN. Door den heer C. van der Veer is tegen 1 Februari a.s. ontslag aange vraagd ais lantaarnopsteker, nachtwaker, schoolschoonhouder en karreman. STELLENDAM. De vorige week hebben ie visschers slechts 1 dag gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig maar 25 K G. garnalen b(j de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept 450 H L uien, 650 H.L. koepeen en 100 H.L. aardappelen. De collecte ter bestrijding der kosten van de centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk heeft ruim 69,— opgebracht. GOEDEREEDE. Loop der bevolking op 31 Dec. 1927 bedroeg het aantal inwoners 681 m. en 669 vr. samen 1350 zielen, in 1928 vermeerderd door geboorte met 17 m en 12 vr., samen 29. ingek. 3 m. en 5 vr., totaal 8 een vermeerdering van 20 m. en 17 v. samen 37 zielen. Verminderd door overlijden 7 m. en 6 vr., vertrokken 18 m. en 21 vr. samen 39. Alzoo een vermindering van 25 m. en 27 v. Samen 52 zoodoende is de bevolking vermin derd met 15 zielen. De vorige week stonden bij de Arbeiders bemiddeling 12 werkloozen ingeschreven. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden den Heer W. Bouman van Stellendam. Voor de ajuin wordt hier 6,50 besteed. Vorige week werden hier 400 balen ajuin verscheept. Op I Januari stonden 141 leerlingen in geschreven op de O. L. School. Het afgeloopen jaar had hier slechts een inenting plaats. De mannenzangcereeniging „de Vriend schap" alhier gaf op Vrijdag 28 December j.l. met medewerking van hare zustervereenigingen van het Goereesche Hoofd, Ouddorp en Stel lendam voor een stampvolle zaal in de oude bewaarschool een goedgeslaagde uitvoering. Deze uitvoering, welke gegeven werd ten bate van de kas der vereeniging tot steun bij ziekenhuisverpleging alhier, was toegankelijk tegen een entree van 25 cent, doch liet bestuur had reeds te voren laten bekend maken, dat het zeer op prijs zoude worden gesteld indien men dit bedrag vrijwillig verhoogde. Hiervan.is dan ook een veelvuldig gebruik gemaakt, met als resultaat dat een netto-be drag van twee honderd gulden aan het bestuur der S.B.Z. kon worden afgedragen. In de pauze werd enkele oogenblikken het woord gevoerd door den Voorzitter der S.B.Z. den heer J. van Heest, de verklaarde dat hij de uitnoodiging van de Vriendschap om te komen spreken, met genoegen had aangenomen, .doch dat hij toch niet zonder eenige aarzeling het woord nam. Het doet tot op zekere hoogte eigenaardig aan als een uitvoering wordt gegeven ten bate van een vereeniging, die in wezen coöperatief is. De S.B.Z. heeft over 1928, hét eerste jaar van haar bestaan, een tekort aan geldmiddelen en dat vindt zijn oor zaak in het groote aantal patiënten dat voor rekening van de vereeniging is uitgezonden. Het is echter normaal als men in een coöperatie de aan een gebrek aan financien vastzittende maatregelen zelf draagt en dat men dus door verhooging van contributie of door inkrimping van de rechten der leden in het euvel voorziet. Het zou dan ook voor het bestuur der S.B.Z. heel gemakkelijk zijn geweest de kwestie op te lossen in den vorm van een voorstel tot ver hooging van contributie of wijziging van het reglement. De moeilijkheid zou alleen te voorschijn treden bij de uitvoering dier maatregelen. Immers er zijn heel veel leden voor wien de tegenwoordige contributie, in verhouding tot hun inkomen, al hoog genoeg is. Het regelmatig aanzuiveren daarvan gaat voor hen, voorname lijk bij winterdag, met groote bezwaren ge paard; verhooging dier contributie zou die bezwaren derhalve alleen nog maar vergrooten. Inkrimping van rechten ontmoet eveneens bezwaar, aangezien dan ingeval van nood toch nog weer een belangrijk deel van de ziekenhuis kosten voor rekening van de patiënten moet blijven en het zijn ook hier weer de minder bedeelden, die daar de meeste narigheid van ondervinden. De oplossing, die de Vriendschap ons aan bied is dus in hoofdzaak ten gerieve van de minder bedeelden en spreker is eigenlijk in het bijzonder hun tolk als hij daarvoor aan het bestuur en de leden dier vereeniging, alsmede aan allen die door hunne geldelijke medewer king tot het welslagen van het plan bijdroegen, dank en hulde brengt. Na deze toespraak werd de uitvoering ver volgd en aan het einde van den avond sloot de Voorzitter van de Vrienschap met een dank woord aan publiek en zustervereenigingen, waarbij hij opmerkte dat de groote opbrengst, welke aan int bestuur der S.B.Z. kon worden afgedragen reden tot blijdschap en voldoening gaf, zoodat de ondernomen pogingen om die vereeniging te dienen, als volkomen geslaagd konden worden beschouwd. Hierna werd door zangers en bezoekers gezamenlijk gezongen het eerste vers van Simeons Lofzang, waarna de vergadering uiteen ging. OUDDORP. De werkzaamheden in de vlas- serljen hebben reeds enkele dagen een aan vang genomen. De kwaliteit en kwantiteit is zooals te voorzien was van dien aard dat de uitkomst niet dreigt te vallen daar het na de bewerking mooi te voorschijn komt. Voor het veld of dauwroot varieert de pr(js van 110 tot ƒ1.30 per kilo. Men is begonnen het z.g. „Esschenbosch" om te zetten en te maken tot productief kleiland. Een 25 arbeiders zullen hieraan den geheelen winter te werk gesteld wor den. OUDDORP. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een lokaal aan de Bijz. School: Massa. Wed. J. Mierop ƒ5928, T immerwerk. Wed. J. Mierop ƒ2198, G. Pijl1768,— Gebr. v. Koppen1851,40 Metselwerk. Gebr. Boelaarsƒ3464, P. v. d. Nieuwendijk3435, T. de Ronde3422, C. Mackioet3700, Le Comte3470,^ J. V. Es, Stellendam3330,— Schilderwerk. K. Spee257,— Jb. Ras250,— Gebr. Tanis242, Smidswerk. Wed. Klem, Herkingen185, M. van Damme178, Jac. de Mooij158,40 Begrooting. Timmerwerkƒ1935,90 Metselwerk3439,60 Schilderwerk250, Smidswerk284, A.s. Woensdagavond aanvang 6,30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds. Verhage van Middelburg. NIEUWE TONGE. Ds. T. Lekkerkerker te Delft heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Het zoontje van dhr. P. K. zakte Zater- damgiddag door het ijs, met het gevolg dat het ijs geregeld afscheurde en dhr. G. V. het water moest aandoen om het ventje van een gewissen dood te redden. Een goed ras kippen. De landbouwer G. K. raapte in de maand December van zijn 50 kippen 1039 eieren. Zaterdagavond j.l. raakte de gemeente alhier, wegens een defect aan de gasleiding ge heel in het duister. Met het personeel uit 0.- Tonge was het spoedig hersteld. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbete ring betreffende de openstelling van het Post kantoor op werkdagen vo or den telefoondiet is van 813, 1416.30, 17.3020 uur; en voor den telegraafdienst van 8.3011.30, 1415.30, 17.3019 uur. Alleen gedurende de openstelling voor den post- en telegraaf dienst is het kantoor open voor het voeren van gesprekken uit de openbare spreekcel. Tegen W. J. is procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling. In de afgeloopen week zijn alhier ver scheept 4000 balen Uien', 600 balen peen, Aard appelen geen handel. A.s. Woensdagmiddag ,9 dezer, zal de ijsbaan officieel worden geopend. OUDE TONGE. Dhr. W. Berk heeft zijn bouwland onderhands verkocht aan C. Fris en M. van Kempen en zijn woonhuis, staande Molenweg 2, aan L. Jochems. Gedurende de afgeloopen week werden van hier vervoerd: 560 H.L aardappelen, 888 H.L. poters, 1957 H.L. uien, 1018 H.L. paardenpeen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente 58 processen-verbaal opge maakt. Loop der bevolking over het jaar 1928. Bevolking op I Jan. 1928: 1584 M., 1579 Vr. Totaal 3163. t Geboren: 33 M., 34 Vr. Totaal 67. Elders geboren, alhier woonachtig: 3 M., 1 Vr. Totaal 4. Gevestigd 71 M., 81 Vr. Totaal 152. Totaal 1691 M., 1695 Vr. Totaal 3386. Overleden 16 M., 12 Vr. Totaal 28. Totaal 1675 M., 1683 Vr. Totaal 3358. Vertrokken: 72 M., 111 Vr. Totaal 183. Totaal 603 M., 1572 Vr. Totaal 3175. Levenloos aangegeven: 1 M.. 1 Vr. Totaal 2. Gesloten huwelijken 20. Erkenningen: Geene. Echtscheidingen: Geene. OOLTGBNSPLAaT. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier heeft bedankt Ds. S. C. van Wijngaarden te Veenendaal. Maandag 14 en Dinsdagavond 15 Jar a.s. zal het Mannenkoor „Advendo" zijn eerste uitvoeringen geven. De in de Bewaarschool gehouden schiet wedstrijd had den volgenden uitslag: Jacob Korteweg 87 pnnten, M. v. d. Wende 82, Jan J. van Ree 79, A. Vermaat 77, P. Leijdens 75, M. van Binsbergen 73, L. Vermaat 70 en L. Korteweg 70. Het bestuur van de Zangvereeniging„V. O.V." werd als volgt gekozen en samenge steld: Joh Bol, directeur-voorzitter; Jac. J. van Ree, 2e voorzitter; A. van Hassent, secretaris; Jan J. van Ree, penningmees ter C P. Beije, commissaris. DEN BOMMEL. In December ji. hebben zich hier gevestigd: C. v. d. Sluijs van Dirksland. A. J. Luchthart van Sommelsdijk. J. Bruinse. van Oude Tonge. W. M. Buijs van Noord- wijkerhout. J. J. Kreeft van Ooltgensplaat; en zijn vertrokken: J. Winkels naar Oude Tonge. A. J. Jongeling naar de Lier. Bevolking: 31 Dec. 1927: 1012 m„ 971 vr. Totaal 1983. Geboren: 26 m., 26 vr., totaal 52. Gevestigd: 34 m., 48 vr. totaal 82. Totaal vermeerdering: 60 m., 74 vr. Totaal 134. j Overleden: 6 m., 13 vr. Totaal 19. Vertrokken: 79 m., 83 vr. Totaal 162. Totaal vermindering: 85 m., 96 vr. Totaal 181. li Totale vermindering 25 in., 22 vr. Totaal 47. 31 Dec. 1928 totaal 987 m., 99 vr. Totaal 1936. j| In 1928 werden 17 huwelijken gesloten. 1 kind werd levenloos aangegeven en 1 echt scheiding uitgesproken. VEILINUSBERICHT van Vrgdag 4 Januari 1929, der Coöp. Tuinoouw- en Veilingsvereenigin^ .Oostvoorne". Prei 8,30 tot 10,- per 100 bos. Kroten 3,80 per 100 k.g. Witlof 0 26 tot 0,27 per k.g. Roode kool 2,60 tot 9,10 per 100 st. Wittekool 6,10 per 100 stuks. Kool (savoye) 4,40 tot 18,- per 100 st. Boerenkool 31,- tot 45,— per krat. Uien 5,— tot 8,per 100 k.g. Tafelappelen ƒ0,18 tot 0,34 per k.g. KeukeDperen 0,12 tot 0.30 per k.g. Spruiten 0,10 tot 0,35 per k.g. Selderij 3,60 tot 4,50 per bos. Kipeieren netto ƒ7,— tot ƒ8,- per 100. Aanvoer 10276 stuks. SOMMELSDIJK. Gehuwd: IJsbrand Nelis ,25 jaar en Le na Groenendijk, 23 jaar, beiden alhier. MELISSANT. Geboren: Wilhelmina Dina, d. v. J. v. d. Sluljs en J. Groenendijk; Elizabeth en Jacob d. en z. v. A. C. v. d. Mast en T. Troost. DEN BOMMEL. Geboren: Willem z, v. I. de Graaft en M du Pree; Johannes z. v. J. L. Buijs en E. V. d. Made. BRIELLE, van 28 Dec.-3 Jan. Geboren: Antonius Jacobus Maria, z. v. H. J. B. Verbrugge en C. M. Moers. Ondertrouwd: J. v. Marion en D.A. Boor- sma. Overleden: Fieter Veenenbos, 70 j.wedn. van A. P. v. d. Hoeven. FOTO-TELEGRAFIE. Nu er in den Iaatsten tijd geregeld uitzen dingen plaats vinden van foto's vanuit de om- roepstations Daventry, Königsnusterhausen, Kopenhagen, Parijs en Weenen, lijkt het ons niet ondientig, hierover iets te publiceeren, dat belangstelling voor deze nieuw toegepaste radio-techniek vemrag te wekken. Ook in ons land immers zijn reeds proeven op dit gebied genomen door Hilversum, terwijl bovendien in ijl Amsterdam en Den Haag demonstraties zijn gehouden, onder de auspiciën van het week blad „Radio-Wereld" met door den redacteur van dit blad, den heer Lichtenveldt, verbeter de toestellen. In den regel wordt foto-telegrafie aangeduid net „beeld-omroep", naar het Duitsche woord „Bildfunk", ook „beeld-radio" is een gelief koosde naam. Om deze germanismen te ver mijden, spreekt men dikwijls van „uitzending

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2