„Hotel-Restaurant SIMONS" Flakkeesche Boerenbond. LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Giüote-Kerk PIET SIMONS zorgt voor U ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1928. liederen zongen, die nu treurend daar neer zitten in sombere gedachten verzonken en nadenken over het verlies van hun lieveling. Hij zou ons kunnen vertellen, hoeveel kinderen verleden jaar met vader en moeder onder hem stonden en zich verheugden, en nu alleen daar staan, en treuren over het verlies hunner ouders. Hij zou ons kunnen vertellen, hoeveel ouders in diepe gedachten verzonken zijn. Zij denken nog terug aan dien tijd, toen hun kinderen nog klein waren, en zij met hen het Engelen lied zongen: „Eere zij God in den Hooge." En nu treuren over het verlies van den verloren zoon, van de verloren dochter, die eens zoo gelukkig waren, en nu, in vreemde landen hun erfgoed verkwisten. O, wat zou hij toch veel kunnen vertellen. Hij zou ons kunnen vertellen, hoe het nood lot zoovele eng verbonden harten gescheiden heeft. Hij zou ons kunnen vertellen, dat wij eens onder hem geloofd hebben trouw te zijn en trouw te blijven in alles, en het pad der deugd steeds te bewandelen. En hoe is alles toch heel anders geworden. Veel, veel treurige geschiedenissen zou hij ons kunnen vertellen. Maar ieder jaar ook vertelt hij ons vroolijke geschiedenissen. Hij herinnert ons aan de Blijde Boodschap, leder jaar vervult hij de harten van groot en klein met vreugde en zoete hoop. Hij is het teeken, dat op de gure winterdagen weer lachende, heldere zonneschijn voor een ieder zal vol- gen. Moge dit kerstfeest voor ons allen zijn, niet alleen een kerkelijk feest, maar ook een gezellig, stichtelijk huislijk feest. Mogen wij allen op dit feest leeren, dat daarin een diepere beteekenis ligt dan alleen maar pret maken, geschenkjes geven en genieten. Moge dit kerstfeest ons allen den vrede brengen; vrede in ons eigen hart, vrede in onze familie, vrede in onze om geving. Moge dit feest voor ons alleen een ware verzoendag zijn, het begin van het Nieuwejaar en van een nieuw leven. Moge dit feest ons leeren, te breken met alle oude tradities en zware calvinistische vooroordeelen, zoodat we, met heel de Christenheid over heel de wereld verspreid juichend instemmen in het oude maar toch steeds nieuwe lied: „Eere zij God in den Hooge, en vrede op aarde." Dan zal dit kerstfeest voor ons een zegen zijn; dan zullen we lang met dankbare harten aan dezen dag kunnen terugdenken. En ver geten we op dien dag de armen, de weduwen, de weezen, de zieken, de verdrukten en de gevangenen niet. Dan is 't kerstfeest werkelijk een zegen, en wijzelf zijn ook een zegen. Zum Weihnachtstag Wie heimlicher Weise, Ein Engelein leise Mit rosigen Füssen Die Erde betritt. So nahte der Morgen, Jauchst Ihm, ihr Frommen „En heilig Wilkommen „Ein heilig Wilkommen. Herz, jauchze du mit: In Ihm sei's begonnen, Der Monde und Sonnen An blauen Gezelten Des Himmels bewegt. Du, Vater, du rate Lenke Du und wende Herz, Dir in die HSnde, Sei Anfang und Ende, Sei alles gelegt. 's-G. Dr. v. O. ALGEMEENE VERGADERING van den Flakk. Boerenbond op Dinsdag 18 Dee. in Hotel Spee te Sommelsdijk. De Voorzitter ,de heer P. van Schouwen te Oude Tonge, opent de vergadering met de volgende woorden: Geachte Vergadering Weder hebben wij U opgeroepen voor de jaarlijksche wintervergadering van den Flak- keeschen Boerenbond. Wij stellen uwe tegen woordigheid op deze bijeenkomst ten zeerste op prijs en ik heet u dan ook van harte wel kom. Het verheugt mij tevens welkom te mogen heeten de heer v. d. Koogh, die door zijn aanwezigheid op deze vergadering nog steeds zijn belangstelling toont in den Flak- keeschen landbouw en in den bloei en de wer king van onze vereeniging, die hij lange jaren als voorzitter heeft geleid en in welks vooruit gang en bloei hij een zeer groot aandeel heeft gehad. Al zijn de op uw oproepingsbrief vermelde punten schijnbaar niet zoo gewichtig, toch acht ik een bijeenkomst als deze zeer nuttig, omdat het de belangstelling in het landbouwvereeni- gingsleven in hooge mate beïnvloedt, levendig houdt en versterkt, terwijl ook het bestuur door een algemeene vergadering meer contact krijgt met hetgeen er ten opzichte van alles wat met den landbouw op ons eiland verband houdt leeft, terwijl het ook eventueele grieven te dien opzichte beter leert kennen, die het be stuur anders in den regel niet altijd bereiken of op tijd ter zijner kennis komen. Na de te Oude Tonge gehouden zomerver gadering waarop de Directeur van het Land bouwproefstation te Groningen, de heer Mass- haupt, een voordracht hield over het nut van het onderzoek van de hoedanigheid van den bouwgrond, en speciaal meer van die gronden, die bij de cultuur afwijkingen doen zien, tevens in verband met den ouderdom der polders, en waaraart. ook een onderzoek van het in die grpnden aanwezige water werd betrokken, zijn eenige weken later door genoemden Directeur daarbij vergezeld en voorgelicht door uw be stuur, op verschillende plaatsen monsters ge nomen en opgezonden ter onderzoek. Speciaal werd er de voorkeur aan gegeven monsters te nemen in zeer oude polders en op plaatsen, waar merkbare tekortkomingen geconstateerd waren; dit geschiedde onder de gemeenten Dirksland, Herkingen, Melissant, Oude Tonge en Den Bommel. Het resultaat is het bestuur nog niet volledig bekend, maar wordt zoodra dit het geval is ter uwer kennis gebracht. Wij vertrouwen, dat een dergelijk onderzoek, bij de tegenwoordige intensieve cultuur der gewas sen, nuttig zal zijn en waaruit voor den land bouw leering zal zijn te trekken, daar toch zeker tegenwoordig de grondige kennis van de gesteldheid van den bouwgrond een vereischte is bij den teelt en de bemesting der verschil lende landbouwgewassen, terwijl wij van oor deel zijn, dat deze eerste proef aanleiding zal geven tot herhaling. Betreffende een ingekomen verzoek, hebben wij ons tot de regeering gewend om op de hoogte te komen van den aanwezigen voorraad uien in het buitenland. Met genoegen constateer ik, en dit stemt ons dankbaar, dat blijken zijn gegeven van stij gende belangstelling in het werk van den Bond, waarvan o.i. ieder landbouwer op ons vrucht baar eiland lid behoorde te zijn, daar ook in deze eendracht kracht en macht maakt. Die belangstelling blijkt ook mede hieruit, dat zich in den loop van den zomer een 13-tal per soonlijke leden hebben opgegeven, waardoor het noodig is geworden, dat het hoofdbestuur met een lid wordt vermeerderd, uit en door de persoonlijke leden; zoo straks zal voor deze verkiezing gelegenheid worden gegeven. Voorts meen ik niet onvermeld te mogen laten dat het ten zeerste onze aandacht heeft getrokken, dat bij de laatst op ons eiland ge houden publieke veilingen van bouwland het z.g.n. strijkgeld jagen groote afmetingen heeft aangenomen, waardoor dikwijls de koopprijs der landerijen belangrijk boven de werkelijke waarde werd opgedreven, hetgeen zeer zeker den strijd om het bestaan voor verschillende groote en kleine landbouwers verzwaart, terwijl dit zeker tot funeste gevolgen zal moeten lei den, als, wat wij hopen dat lang op zich zal laten wachten, een malaise-tijd mocht aan breken, veroorzaakt door minder vruchtbare jaren, ten gevolge van de weersgesteldheid en of door sterke daling der prijzen van de ver schillende landbouwproducten, terwijl de uit gaven in het landbouwbedrijf belangrijk zijn verhoogd en waarop moeilijk veel zal zijn te bezuinigen. Zeker zal het bestuur overwegen of en zoo ja welke middelen zullen zijn aan te wenden om dit euvel althans eenigszins te be perken. In het begin dezer eeuw zijn door het bestuur dienaangaande reeds besprekingen ge voerd met de toen gevestigde notarissen op ons eiland, hetgeen echter niet tot succes heeft mogen leiden. Mogelijk, dat dit punt bij de rondvraag zoo straks nog wel eenige bespre king zal uitlokken, waardoor het bestuur op de hoogte komt van de denkbeelden, die te dien opzichte onder de leden heerschen, waarmede dan rekening kan worden gehouden. Ten slotte kan ik U nog mededeelen, dat het ons gelukt is, na afwerking der agenda, voor U te doen optreden de heer Dr. Ir. Knapp, me.t het onderwerp: „Hoe blijven boer en tuin der de hoogste prijzen voor hun producten maken?" Voorzeker een onderwerp, dat onze volle aandacht dient te hebben, nu zich bij den afzet van sommige producten moeilijk heden bij den export hebben voorgedaan, welke moeilijkheden ons nog steeds bedreigen, en die den prijs dier producten zeker ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Ik spreek den wensch uit, dat ook deze bespreking zal kun nen medewerken, om de uitkomsten van het landbouwbedrijf op ons eiland in gunstigen zin te beïnvloeden, en om ons de middelen te doen kennen, die daartoe zouden kunnen leiden. Dat onze bijeenkomst van hedenmiddag daartoe in ruime mate moge medewerken, is mijn hartelijke wensch en verklaar ik hiermede deze vergadering geopend. Hierop volgde algemeen applaus. De Voorzitter doet mededeeling van enkele ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de Landbouwschool te Groningen, betref fende het resultaat van het grondonderzoek te Hoeksche Waard en Goeree en Overflakkee. Hieruit blijkt, dat aan de hand van genomen monsters nog weinig definitiefs kan worden vastgesteld. Er zal alsnog een nieuwe monster neming moeten plaats hebben, vooral van heel oude polders (te Ouddorp) e.a., dateerende uit de 15e eeuw. Voorts hoopt de directeur in de gelegenheid te zijn a.s. voorjaar nogmaals een lezing te houden over de tesuitaten en hetgeen aan de hand hiervan te doen staat. Voorts een schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met den volgenden inhoud: Naar aanleiding van Uw nevenbedoeld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat in Hongarije dit jaar ruim 3300 H.A. met uien zijn beteeld tegen ruim 3100 H.A. in 1927. In 1927 bedroeg de oogst 34.300 ton, hoe groot die dit jaar zal zijn is nog niet bekend. De vooruitzichten zijn echter goed en de kwaliteit is, dank zij het gunstige zomerweer, uitstekend. In het gebied van Mako, het meest belangrijke centrum voor de uienteeit in Hongarije, van waar ook voornamelijk de export plaats vindt, schat men de oogst in dit jaar op 3000 wagons, d.i. 10 meer dan in 1927. Van die 3000 wagons werden van begin Juli tot einde Au gustus 1200 wagons geëxporteerd. Hoe groot op dit oogenblik de voorraad nog is, is niet bekend. In Amerika was op 1 September j.l. de oogst- verwachting van late uien minder gunstig dan een maand tevoren. Men schatte de opbrengst op 4.450.000 H.L., terwijl in '27 ruim 6.200.000 H.L. werden geoogst. In Duitschland zijn de vooruitzichten goed, zoodat een normale oogst, welke op 100 mil- lioen K.G. pleegt te worden geschat, wel zai worden bereikt. geen tegenstand zal komen. De handel zal het wel willen keeren, maar laten de teelers goed verstaan, dat een rijkskeur op gezondheid zon- der meer nog geen reclame voor het artikel is. In Engeland zijn de vooruitzichten eveneens goed. Gegevens omtrent de grootte van een te verwachten oogst zijn mij echter niet bekend. Getracht wordt omtrent eenige andere be langrijke productielanden van uien (Spanje, Egypte) gegevens te bekomen. Zoodra die ge gevens zullen zijn ontvangen neem ik mij voor U nader te berichten. Ten vervolge op mijn nevenvermeld schrij ven heb ik de eer U mede te deelen, dat blijkens door den Consul te Valencia verstrekte ge gevens, de uienoogst in Spanje dit jaar geschat wordt even groot te zijn als die van het vorige jaar. De kwaliteit is goed. in Spanje loopt de export van winteruien van begin Juli tot April en richt zich hoofdzakelijk naar Groot-Brittan- nië, in het seizoen 1927-1928 werden in totaal verscheept naar Europeesche landen 1,706.356 kisten a 70 K.G., waarvan 1.695.811 kisten naar Groot-Brittannië. Bovendien gingen in 1927 naar New-York 200 kisten k 70 K.G., 1100 halve kisten a 50 K.G. en 496000 kratten 22 K.G. Tot half October j.l. bedroeg deze uitvoer naar New-York in 1928: 292 heele kis ten a 70 K.G., 46606 halve kisten k 50 K.G. en 264593 kratten a 22 K.G. Half October bedroeg de prijs te Valencia 2 pesetas 80 cent per aroba 12$ K.G. Dan wordt de vergadering een oogenblik ge schorst, om de persoonlijke leden, welk aan tal volgens den voorzitter niet ongelangrijk is toegenomen in de gelegenheid te stellen een hoofdbestuurslid te kiezen. Na gehouden stemming wordt de vergade ring voortgezet en wordt het resultaat der stemming medegedeeld. Gekozen is verklaard de heer Hugo Lodder te Goedereede. De heer Lodder dankt voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopt de belangen der organisatie als bestuurslid te behartigen tot haar welvaart. Vervolgens verkrijgt de heer A. A. Mijs te Sommelsdijk het woord om verslag te doen van een dag te voren gehouden vergadering, welke gehouden is ter bespreking van het feit, dat Amerika een keur op den import van uien heeft ingesteld. De heer Mijs zegt, dat het nu juist goed treft dat de heer Knap hier over het U. C. B. zal spreken en hoopt, dat deze meerdere mede- deelingen over deze zaak zal kunnen verstrek ken. Spr. releveert hoe de keur op uien in Amerika is tot stand gekomen. Aan 't begin van de campagne zijn er wenken uit Amerika gekomen om slechts gezonde uien in te voeren, een voorwendsel van ziektekiemen zou vlug aangegrepen worden om ons product geheel te weren. Dat is oorzaak geweest, dat de Bui-, tenlandsche dienst geconfereerd heeft over de vraag, welke maatregelen hier dienen genomen te worden. De exportvereeniging, in overleg met de re geering, heeft van de voornaamste stoomvaart lijnen op Amerika gedaan gekregen, dat deze geen uien zullen vervoeren, die geen certificaat hadden van gezondheid. De landbouw heeft zich beklaagd, dat in deze zaak de export meer gekend werd dan de officieele landbouw, mis schien ligt er in dit beklag eenigen billijken grond, maar dat neemt niet weg dat deze kwestie toch tot aller voldoening goed is op gelost. In de vergadering, die gisteren gehou den is, via de Holl. Maatij van Landbouw, is zoowel van handelszijde als van den landbouw erkent, dat deze maatregel als n o o d m a a t- r e g e 1 in het belang is zoowel van den uien- teler als van den exporteur. stukken werd steeds uw oordeel gevraagd en De prijzen hebben zich dan ook goed ge- met uw kalmte en juist inzicht hebt ge veel houden en de handel loopt vlot. deel van gered, het uiengewas is al verdwenen, voor een groot ik noem alleen hier de lijnkoekfabriek te deel ook naar Amerika. De uitwerking en ge- Schiedam en de afwikkeling met de V.N.A. volgen van dezen maatregel kunnen niet anders Maar in die laatste periode stonden de kansen dan geroemd worden. Misschien is er wel over voor het voortbestaan van den bond slecht, gemopperd, doch laat men met dezen gang van Er kwam nog bij, dat de leider U door den zaken tevreden zijn. Echter doet zich thans dood ontviel en werd de stemming door allerlei een andere kwestie voor. Gezien de goede re- oorzaken onder de aangesloten vereenigingen suitaten, die zijn bereikt met de getroffen maatregelen, ten opzichte van den export van uien naar Amerika, heeft men van handelszijde aan het Dept. van Landbouw voorgesteld om de keur van uien door den Plantenziektenkun- digen dienst eveneens voor Engeland in te voeren. Van landbouwzijde werd daartegen be zwaar geopperd en wel om die reden, dat als naar Amerika en Engeland (de laatste tot dus verre onze grootste afnemer) alleen ie soort uien kunnen worden uitgevoerd, wij met de 2e kwaliteit zullen moeten blijven zitten. Intus- schen dient deze vraag te worden opgelost. Met een beetje goeden wil kunnen de exporteurs veel daaraan doen. Wanneer de exporteurs hun commissionnairs opdracht geven, dat ze ook voor uien, bestemd voor Engeland, zwaardere eischen stellen, kan daartegen van landbouw zijde geen bezwaar worden gemaakt. Integen deel. Ter wille van 't groote belang, dat de landbouw heeft bij goede aflevering van de uien, kan het niet anders dan worden toege juicht. Volgens spr. komt er voor de toekomst nog een tweede vraag naar voren. Gezien de genomen maatregelen door de ons beconcur- reerende landen, is ook het vraagstuk van sor teering en verpakking urgent. Een keuring door den Piantenziektenkundigen dienst alleen op gezondheid, zal ons geen waarborg geven, dat wij ons afzetgebied zullen behouden. In Engeland zijn er markten, waar al in geen 6 jaar Holl. uien worden gekocht. Wanneer een keur op kwaliteit, sorteering en verpakking moet worden ingevoerd, dan dienen de land bouwers daarin medezeggenschap te krijgen, evenals dit in de zuivelbedrijven geschiedt op de boter- en kaascontróle. Dat is een semi- officieeie vereeniging, waarin ook de zuivel- boeren zeggenschap hebben. Dien weg zullen ook de uientelers op moeten, ze moeten een semi-officieel lichaam hebben, gerechtigd tot het voeren van een eigen rijksmerk. Dat is beter dan de keur te aanvaarden van rijks autoriteiten, waar de teelers geheel buiten staan. I hoop, dat U het onderscheidingsteeken nog Het U. C. B. heeft in dit opzicht zijn sporen vele jaren met genoegen zult dragen, al rijk verdiend. Wij moeten op alle gebied de j De heer Van Schouwen dankte den heer richting van het U. C. B. op, met dien ver- j Van der Koogh voor de tot hem gesproken stande, dat er een afzonderlijke afdeeling in woorden en bracht dank aan H M de Ko- het leven worde geroepen, waarin landbouwers ningin voor de onderscheiding hem 'gegeven en exporteurs zitting hebben. De vraag is of er I Staande werd door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Dr. Ir. H. C. Knapp uit den Haag, die zou spreken over het onderwerp: „Hoe blijven Er blijft veel last en zorg voor ons over opboer en tuinder de hoogste prijzen'voor hunne die manier, zonder dat we er de voordeelen producten maken". van zien. Dat wordt voorkomen ais 't gaat op deze wijze van het U. C. B. Spr. maant de vergadering, dat zij nu oppast en vooral zorgt dat er bij de regeering op worde aangedrongen, dat de landbouw zal worden gehoord in deze voor den landbouw zoo belangrijke zaak en opdat er hier niet wordt gehandeld en beslui ten genomen, over ons en zonder ons. Dat zou voor den landbouw verkeerd uit komen. De heer Mijs stelt voor aan de vergadering om haar verschillende besturen te machtigen in den door hem aanbevolen zin, de zaken verder voor te bereiden. De vergadering ging hiermede accoord. (Applaus). De heer G. C. v. Schouwen, de nieuwe voor zitter, sprak hierna nog enkele woorden, Daarna sprak de heer Van der Koogh ais volgt: Mijnheer de Voorzitter, mijne heeren, Gaarne wil ik aan de woorden door den heer G. C. v. Schouwen, uw a.s. Voorzitter, ge sproken, nog iets toevoegen. En ik wil deze gelegenheid in de eerste plaats benutten om U mijn welgemeenden dank te betuigen voor de uitnoodiging tot deze ver gadering en de woorden van welkom mij bij de opening der vergadering geworden. Maar, M. d. V., dat is niet ie reden, dat ik het woord heb gevraagd. Het is nu 30 jaar geleden, dat de Flakk. boerenbond werd opgericht. De eerste voor zitter en oprichter, de heer J. Warnaer, be greep volkomen dat zich vereenigen voor het gemeenschappelijk eiland belang een gebieden de eisch was. In het begin ging het niet erg naar wensch met de aansluiting, maar de eerste voorzitter en de oprichters hadden moed en vertrouwen. Geleidelijk aan werd dat vertrouwen be loond en groeide de deelname der Coöp. aan- koopvereenigingen, zoodat toen de oorlog uit brak, bijna alle op O. en G. bestaande aankoop- vereenigingen bij den Flakk. boerenbond waren aangesloten. Ik wensch niet in bijzonderheden te treden, maar het leven van den bond is niet steeds op rozen gegaan. Vele moeilijkheden zijn er geweest. Toen de oorlog uitbrak was ik uw voorzitter, en hebt U, mijnheer de voorzitter in het be stuur sedert dien tijd de functie van onder voorzitter vervuld. Gij wenschte niet de leider te zijn en liet zulks gaarne aan jongere krachten.'Maar dat verhinderde niet, dat door U met hart en ziel de belangen van den Flakk. b.bond en land bouw werden gediend. In 1916 trad ik af als uw voorzitter, omdat ik gevoelde, dat ik als Regeeringscommissaris niet meer op de juiste wijze de belangen van den bond en zijn leden kon behartigen. Van twee wallen eten, dat gaat nu eenmaal niet. In moeilijke perioden en bij moeilijke vraag-1 "J?.1 te verwerven, dat een vergoeding van vijf Spr. gaf eerst een relaas van de snelle ont wikkeling van alle techniek inzake het ver keer, de telefoon en de radio, alsmede de draadlooze telefoon, waarin spr. als tijd- karakter de snelheid ontwaarde. Het leven is er echter niet gemakkelijker op geworden; er is meer dan ooit alle inspanning en studie noodig om het monopoliesysteem van ver schillende landen op de wereldmarkten te be strijden. Spr. gaf een reeks van voorbeelden op welke manier die landen hun waar naar voren trach ten te dringen door uiterste selectie, sorteering en verpakking. Veie landen hebben reeds standaard-verpakkingen en de producten onder staatscontrole gesteld voor den export. Ook dien kant moeten wij uit. Het U. C. B. dat geheel los van de regeering staat, werkt reeds vanaf 1924 sterk in die richting. Wan neer onze producten in het buitenland aan de markt komen, dan moet het U. C. B. waarborg geven voor de kwaliteit van het product. Een dergelijke beweging geeft ook veel voor deelen voor'het financieren van de transacties in het buitenland. Spr. zette daarna de werkwijze van het U. C. B. uiteen. Daarna werd de vergadering gesloten. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. (Adv.) Week-revue Binnenland. Als het geluk en de welvaart van een land worden bepaald door het aantal politieke par tijen, dan leven we hier onder gunstige om standigheden. Aan den politieken hemel is een nieuwe partij-ster verschenen, die der linksche socialisten. Een partijblaadje verschijnt reeds en draagt er het hare toe bij om ons volk politieke scholing bij te brengen. We hebben hooren fluisteren, dat er voor de verkiezingen nog eenige partijen zullen ver schijnen, onder leiding van mindere goden, welke er tot heden nog niet in geslaagd zijn, zich een zoodanige plaats op de candidaten- wanhopig en.onverschillig. Door uw functie als ondervoorzitter, reeds bijna 20 jaar vervuld, wist en zag U het ge vaar en meende U uzelf niet langer te mogen onttrekken en hebt ge op algemeen verzoek de leiding op U genomen en het Voorzitter schap aanvaard. Thans is het de laatste vergadering, die U leidt en meende U den voorzittershamer aan jonger krachten te moeten overgeven Ik ben ervan overtuigd, dat alle leden van den Flakk. b.bond U noode den voorzitters- stoel zien verlaten, maar gezien uw leeftijd en gezondheidstoestand, moeten allen uw besluit billijken. Zonder uitzondering zijn allen dankbaar en erkentelijk voor hetgeen ge hebt gedaan in het belang van den Flakk. b.bond en den Flakk. landbouw. Maar niet alleen hier, ook buiten het eiland erkent men het nut en bestaansrecht van deze organisatie en voorzeker ook uw ver dienste voor het werk, dat ge in uw lange zittingsperiode hebt verricht, al is uw voor zitterschap nog niet van zoo ouden datum. Het dag. bestuur heeft daarvan liet door slaand bewijs ontvangen met dezen brief, die voor een paar dagen is binnen gekomen bij den Secretaris en het dag. bestuur heeft mij ver zocht in deze vergadering daarvan mede deeling te doen. Volgaarne heb ik die uitnoodiging aanvaard. De brief zegt dat bij K. B. van 1 Dec. 1928, no. 24 den heer P. van Schouwen, voorzitter van den Flakkeeschen Boerenbond is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau en verzoekt verder aan het bestuur, deze mede deeling in zijn algemeene vergadering ter ken nis van den heer v. Schouwen te brengen, ter wijl aan den avond van denzelfden dag het besluit in het Staatsblad zou worden gepubli ceerd. (Applaus). Mijnheer de Voorzitter, ik wensch U van harte geluk met deze Kon. onderscheiding en mille per jaar plus een gratis abonnement op de Nederlandsche spoorwegen nog niet is ver zekerd. Al deze versnippering en splijting valt te betreuren en werkt er hoogstens toe mee, dat het gekrakeel en gekakel in de politieke kippen ren nog toeneemt. Tot welke afmetingen dit nu reeds voert, leeren ons de verslagen der begrootingen in talrijke gemeenteraden. Het is soms een gehaspel zonder eind, eindelooze debatten over oude uit de sloot getrokken koeien, om elkaar eens een vlieg af te vangen, hetgeen per siot van rekening niets anders is dan tijd- en geldverknoeiing, zonder dat het algemeen belang hierdoor wordt gediend. In een heet debat worden soms uitdrukkingen gebezigd, welke een oud-vrijwilliger zouden doen watertanden en die het wenschelijk maken een verslag van een zitting voor kinde ren te verbergen. Dat alles is moderne politiek en we raken daar zachtjes zoo aan gewend, dat niemand er haast nota van neemt. Pluizen we de verslagen van enkele groote steden na, dan komen we tot de ontdekking, dat er verschillende vroede vaderen zijn, welke hun carrière bepaald hebben gemist en dat ze een uitstekend figuur zouden slaan als clown in een circus. Wat jammer dat dit beroep den laatsten tijd zulke slechte perspectieven biedt en nog meer jammer is het, dat het niet moge lijk is, een deel van zulke zoogenaamde ver tegenwoordigers langs dezen weg te spuien. In de Tweede Kamer is bij de behandeling over de begrooting van Defensie door de voor- en tegenstanders van ontwapening weer eens lustig gestreden, zonder dat zich nieuwe ge zichtspunten voordeden. De debatten waren niet anders dan een herhaling van oude troeven, welke bij ont stentenis van nieuwe weer eens dienst moes ten doen. Minister Lambooy had geen moei lijk taak met zijn verdediging en de belang stelling was zelfs zoo miniem, dat een der sprekers op een gegeven moment slechts een gehoor had van vier leden, plus de minister. Er zit heel weinig leven in de debatten en het scheen somwijlen, of de leden zich al in de Kerstvacantie waanden. Voor de gepensio neerden werd nog een lans gebroken, omdat deze ongunstig afsteken tegen de burgerlijke ambtenaren. Minister Lambooij heeft in deze richting eenige toezegging gedaan en zal een extra-uitkeering aan behoeftigen overwegen. Te Amsterdam heeft zich een zeer droevid familiedrama afgespeeld. De vrouw van een timmerman heeft in een vlaag van verstands verbijstering haar beide jeugdige kinderen' waarvan de oudste vier jaar en de jongste acht weken, getracht met een broodmes te dooden Daarna heeft de ongelukkige moeder getrach zelfmoord te plegen. De buren, gewaarschuwc door een vreeselijk gegil, vonden de slachtl offers in een bloedbad, de moeder versuft o; een stoel zittende. De gewonden zijn over; gebracht naar het ziekenhuis. De vrouw heef! reeds eerder teekenen van verstandsverbijste|* ring gegeven en heeft in een vlaag de gruwe lijke daad gedaan, waarschijnlijk als gevolj van een opgewonden toestand na een twis met haar tante. Buitenland. Het groote politieke festijn, de vergaderinl van den Volkenbondsraad te Lugano, behoorj weer tot het verleden, zeer ten spijt van d: zakenmenschen te Lugano, welke laatsten aal de talrijke staatslieden en de journalisten mitsgaders de talrijke secretaressen en typis tes, goede klanten 'hadden. Booze tongen bej weren, dat al deze staatslieden en journaliste' zoo royaal zijn, wijl het niet uit eigen za wordt betaald. Zooiets is natuurlijk laster, nic alleen van die arnie journalisten, doch even eens wat de andere categorieën betreft. Hi verschijnsel is internationaal, dat de beheel ders der openbare kassen tegenwoordig zd zuinig met de zuur opgebrachte belastinj penningen van Jan Sijmen omspringen, d; het bij het schriele af is. Wie lacht daar? Maar zooals gezegd, het bekoorlijke LugaiJ is er in fianncieel opzicht niet slecht bij g; varen. Of het belang der menschheid ook winl heeft gemaakt, zal de toekomst ons moeta leeren, voorhands is dit nog met een te dikt sluier bedekt, om dit nu reeds te constateere! Als we de talrijke nabeschouwingen met et Jobsgeduld doorworstelen, dan krijgen v zoo'n beetje den indruk, alsof we een bullet] lezen over de ziekte van den Engeischt koning, nu eens aangevende dat er weer me hoop is, om het volgende moment'elke hot meteen weer te verliezen en het ergste vreeze de. De beschouwingen over het werk van d Volkenbond zouden heel goed door doctor' geschreven kunnen worden. Per slot van rek ning is Europa een ernstig patiënt met chr njsche kwalen en dus zijn doctoren hier ht gdCd op hun plaats. We zullen eenige grepen uit deze nabeschol wingen en verklaringen doen: Chamberk verklaarde na zijn terugkeer uit Lugano: wat ik te zeggen heb over de raadzitting is, d ik zeer tevreden ben over den arbeid van de week. Het door Chamberlain, Briand en Stre| mann uitgegeven communiqué, dat evenees schittert door vaagheid, maakt ons wein wijzer. De eerste indrukken te Parijs hieroy waren onbevredigend, later wat opgewekt nadat men aldaar tot de conclusie was komen, dat de bereikte resultaten, hoe ma overigens ook, onder deze omstandighec redenen tot tevredenheid geven. Een kind hand is gauw gevuld zegt de volksmond en z is het ook hier. De massa verlangt een ster punt om zich aan vast te klampen, ook al zoo'n steunpunt nog zoo zwak en ondermijr Ik zou langdradig worden, als ik hier nog ee een herhaling gaf van het gebeurde na aflo der oorlog tot heden. Ik volsta met het volgende: Na den oor' smachtte en smacht nog heel de wereld nj rust en vrede, naar een volledig herstel talrijke en zware oorlogswonden. Aller hc werd gevestigd op Genève en tallooze ma zijn we verblijd met hoogdravende artiku van knappe kopstukken, ons verkondigen dat we weer een flinke stap, soms mijlen y hadden afgelegd, op den weg van dezen onq maanschen vulkaan, naar dien van den vrej] Tellen we al die opgegeven afstanden bij elk op, dan komen we alras tot het resultaat, we allen zoo iets als wereldreizigers zijn worden, zonder nochtans ons doel te hebj bereikt. Het tegendeel is eerder het geval! we zijn aardig op weg om in figuurlijken naar de maan te gaan, dan naar een beve ging der vrede. Welke resultaten zijn er nu eigenlijk we Lugano bereikt. Over het belangrijkste, wegruimen der misverstanden, door besl kingen Chamberlain, Briand en Stresemr tasten we vrijwel nog in het duister, altlii officieel, hetgeen hier natuurlijk beteekl dat er al zeer weinig vooruitgang is te speuren. Dit was de hoofdschotel van menue te Lugano en de andere kwesties, wel niet geheel van belang ontbloot, zijn de zooveelste maal weer eens aan den kap; eener commissie gehangen. Over de kwestie Litauen-Poien, heeft vri Wolemaras achter de coulissen zeer h] woorden moeten aanhooren. Volgens de richten moet hij zich hierbij zeer berouv hebben gedragen, doch erg veel vertrou hebben we in deze berouwvolle stemming i Over eenige weken zullen we wel weer rede volgens het bekende recept te hoe krijgen en het spelletje begint opnieuw. De Duitsche delegatie kwam in een pessi: tische stemming te Lugano aan en ook bij vertrek was de stemming niet florissant. '1 Van inwilliging der Duitsche wenschel geen sprake .geweest en Chamberlain en Br' hebben Stresemann duidelijk laten voelen, er van rechten der Duitschers wat ontruii betreft geen sprake is. Terwijl dit overzicht wordt geschreven e perse gaat, brengt Stresemann rapport over de bereikte resultaten. Men bel geenszins een profeet te zijn, om nu reei voorspellen, dat de indruk te Berlijn vei rooskleurig zal zijn. De tegenstanders Stresemann en vooral de Duitsch-Natior zullen opnieuw losbarsten in een felle cr tegen de vredespolitiek van Stresemann, v tot heden steeds in het nadeel der Duitso

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2