Nieuwjaarsgroet H Nieuwjaar 1929 m B gerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. BINNENLAND. VERKOOPINGEN. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1 928. 3 N MEDEDEELING. handen r voeten Ie Lippen e Huid 80ct. Bij Apoth en Drogisten den er- is,, het we die iter lijn Van der. be en, is, ing oed, I ik in- ijer "iet. laris neer llen daal 300 van aan neer lans nten vor- mij wel o te nte- ïeeft een lieg r er oor gen- nte- Van n de niet rs je het iden egen ijer, de W. stuk pen- der ezet, zien ing, 1 een niet itter 1 op ozen ter- ar te plos- zoek et: we :.i de ring ge ade ming 6,40 nder- 4 be- van or de P. J. ftr.), nöps, rond- r het e be-- t ot aanschaffing van een molentje, die de vlakte in enkele dagen onder water kan zetten en kan houden. De noodige stappen om hiervoor de gelden bijeen te krijgen zullen zoo spoedig mogelijk worden gedaan. Dan wordt de aan wezigen een sigaar gepresenteerd omdat ver loting van prijzen te veel financieele offers zou vragen. Het aftredend Bestuurslid en Voor zitter dhr. H. Schippers werd daarna met alge- meene stemmen tot Eere-Voorzitter benoemd en dank gebracht voor alles wat hij in het be lang der Vereeniging heeft gedaan. Daarna sluiting. Vergadering van den Raad der Gemeente -.ad aan It Haringvliet op Maandag 17 December 1928 des v.m. 10^ uur Aanwezig met den Voorzitter alle leden met uitzondering van den Heer A. Koppenaal, die door ziekte afwezig is. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen Stukken. Het procesverbaal van kasopneming bij den Gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden, in kas was ƒ590,13; een missive ten geleide van een goedgekeurde wijziging der begrooting dienst 1928; een mededeeling van den Directeur der Posterijen dat een brievenbus is geplaatst aan den Molendijk A No. 1een rapport betref fende de electriciteitsvoorziening op dit eiland en een missive van het Gemeente bestuur van IJsselmonde betreffende toepassing van art. 122a der Gemeentewet, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Subsidie Proeftuin Ingekomen een verzoek van de Vereen. Centrale proeftuin voor Goeree en Overflakkee tot het verleenen van een subsidie. Na eenigè bespreking wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwij zend op dit verzoek te beschikken, aangeno men. Tegen de Heeren J. van Sprang en H. Berk. Verzoek Wed. F. Kasteleijn. Op verzoek van de Wed. F. Kasteleijn om langs haar erf een betonnen schutting te plaat sen voor rekening der gemeente, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten de helft in de kosten b.v. te dragen en de uitgebroken schutting langs de Frel hiervoor te gebruiken. Gemeenschappelijke regeling. Naar aanleiding van een schrijven van het Gemeentebestuur" van Middelharnis wordt besloten voorloopige medewerking te verleenen tot het totstandbrengen van een gemeenschap pelijke regeling betreffende toelating van leer lingen op de U. L. School te Middelharnis. Begrooting vleeschkeuringsbedrijf. De begrooting van het vleeschkeurings bedrijf dienst 1929 wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 5140,-. Verordening schoolgeld. De verordening op het heffen van schoolgeld wordt opnieuw onveran ferd vastgesteld. Verder wordt nog besloten lid te worden van de Vereeniging van Ned. Gemeenten in gaande 1 Januari a.s. Tegen stemden de heeren L. Braber J.L.zn. en M. H. van Paassen. Bij de gebruikeüi- rondvraag wordt door dhr. van Sprang g raagd of aan de Molendijk de bermen worde" .■erhard met grint. De Voor zitter antwoord: bevestigend. De Heer Berk -raagt of deze gemeente ook een nachtwacv is aangesteld, waarop ont kennend wo." geantwoord. Na eenige preking hierover sluit de Voor zitter de vc.' .dering. HELLEVOETSLUIS van 9-13 Dec. Geboien": Jan, z. v. P. v. Veen en J Slort. Ondertrouwd: W. van de Ree, jm. 26 jr. en K. van Lenten, jd. 18 jr. BRIELLE, van 7-13 Dec. Geboren: Ida Elisabeth, d. v. J. J. Heljnen en H. v. d. Aarssen. Ondertrouwd: M. Langendoen en A. Both. Overleden: Adriaan Ribbe, 83 j. echtg. v. D. Noltee. VEILINfcrSBKKICHT van Vrjjdag 14 December 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Radijs 5,70 per 100 bos. Prei 3,90 tot 8,90 per ICO bos. Kroten 2,50 tot 5,10 per 100 k.g. Kool (roode) 4,- tot 8 70 per 100 stuks. (savoye) 4,20 tot ƒ9 iO per 100 stuks. Boerenkool 49,- tot 58,— per krat. Andijvie 1,30 tot 3,- per 100 krop. Uien 7,60 tot 9,10 per 100 k.g. Tafelperen 0,39 per k.g. Tafelappelen 0,28 tot 0,43 per k.g. Keukenperen 0,20 tot 0,31 per k.g. Spruiten ƒ0,11 tot 0,29 per k.g. Selderij 2,30 per bos. Mispels 0,11 tot 0,15 per k g. Kipeieren netto 8, - tot 9,20 per 100. Eendeieren netto 5,80 per 100 stuks. Aanvoer 7204 stuks. In het nummer van dit blad, dat in den morgen van 1 Januari a.s. verschijnt, kan ieder, die dit wenscht, aan Familie, Vrien den en Bekenden zijn brengen. De prijs van zulk een advertentie, niet grooter dan 5 regels bedraagt 50 cent; voor iideren gewonen regel meer wordt 10 ct. bijgerekend. Men wordt beleefd verzocht er voor te zorgen, dat de adverten- iiën uiterlijk 28 December in ons bezit zijn. DE UITGEEFSTER. MIDDELHARNIS. Naar de betrekking van ophaler van haardasch en vuilnis zijn 10 sollicitaties ingekomen. In de afgeloopen week zijn vanuit de kaai alhier circa 3000 H L. Eigenheimers en 500 H.L. koepeen verscheept. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van 10—15 December zijn bij den Cor respondent der Arbeidsbemiddeling als werk zoekenden ingeschreven: 6 diepvisschers; 2 letterzetters; 17 veldarbeiders 3 metselaars en 2 opperlieden Totaal 30 personen. De j 1. Donderdag in het kerkgebouw dei Geref. gemeente aan de Ghr. de Vlies- laan gehouden Oogst collecte heeft ƒ481,55 opgebracht. Woensdag 19 December des avonds 6.80 uur zal in de Ned. Herv. Kerk optre den dhr. Dekker uit Bleiswijk. Bij die ge legenheid zal een collecte worden gehouden voo.' het Zenuwlijdersgesticht. Onze dorpsgenoot de Heer G. H. Tiemens is ij Kon Besluit met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot reserve tweede luitenant bij het 19e regiment infanterie. U. O. T. Z.'n prettige en zoo zeer gewaardeerde ge- m ite getrouw, bracht de U. O. T. zijn jaar- h k: 'hè visite te Middelharnis. IZ.i U. O. T., we kunnen haar nu eenmaal ïiKs anders dan roemen, heeft ons laten ge- niT .n van haar heerlijk spel in een blijspel van vier bedrijven De Sabbijnsche Maagden roof. - De geschiedenis van een prof. in de geschie denis onder de plak van zijn vrouw, die in een onbewaakt oogenblik aan een plattelands- reizend tooneel-directeur een litteraire jeugd- impressie, in den vorm van een tooneelstuk (De Sabijnsche Maagdenroof) ter speling af staat. Zonder medeweten van zijn zeer kattige doch wettige ega. Met een blijspel tot slot want „ze" krijgen elkander. Vijf en twintig jaren bestaat U. O. T. Zulks vernamen we na afloop.En dit ,was haar jubileumstuk. Er waren geen bloemen, geen toespraken. Er was geen feest-commissie om haar te huldigen. Want waarschijnlijk zullen ook de heeren onderwijzers pas uit deze regelen be kend worden met het jubileum van U. O. T. Maar sedert de 'oprichting zijn er nog vele leden van dit gezelschap haar getrouw ge bleven. En dat kunnen we goed merken. Want, daargelaten enkele kleine foutjes, die niemand haar kwalijk zal nemen, was het spel ook dit maal zoo mooi en heerlijk dat allen genoten hebben. De figuur van den prof., van de statige ega en schoonmoeder, een figuur in staat om eiken vrijgezel een dankbare verzuchting te- ontlok ken over zijn nog ongebonden staat en bovenal Riese, de artistieke tooneeldirecteur, ze waren kostelijk, buitengewoon kostelijk, zooals ook de verdere rollen uitnemend bezet waren. Vijf en twintig jaren amateur-tooneellist. Wenschen we onze jaarlijksch zoo geziene gast nog vele jaren in en door Liefde Bloeyen- de. - Het slot was een dansje. Om kwart ;over elf viel het scherm dat nog eens extra trad moeten gehaald worden voor het geestdriftige publiek en twaalf uur was het einde. Kinder-bedtijd. - Maar, zoude voortaan niet eens wat beter opgelet kunnen worden? Zoodra de deuren van de zaal opengaan om de stoelen weg te bergen komen er troepjes jongelui uit Middelharnis naar binnen, die er geen recht hebben. Dit wordt zoetjesaan een hinderlijk misbruik en.willen zij, die de macht hebben dit tegen te gaan, daar niet eens een eind aan maken? J- B. Centrale Veiling voor Goeree Overllukkee te Middelharnis. Veiling van Vrjjdag 14 December 1928. Roode kool ƒ1,— tot 5,40 per 100 stuks- Savoye kool 0,50 tot ƒ8,— per 100 st. Witte kool 2,10 per 100 stuks. Sinaasappels 2,50 tot ƒ2,58 per lOOstuks. Spruiten 6,10 tot 16,70 per 100 K.G. Zoete Campagners 20,40 per 100 K G. Zachtzure appelen 25,- per 100 K.G Kleiperen 28,— per ICO KG. Rietperen 23,— per 100 KG. Vygen 0,20 tot 0,23 per pond. KAAS, BOTER en EIEREN. Kippeneieren 50-51 kg. 6,- tot 6,05 id. 60-61,,, 8,75 8,95 id. (bruin) 60-64 9,65. Alles per 100 stiiks. Eendeneieren 6,40 tot ƒ7,- per 100 stuks. Kalkeieren 4,50 per 100 stuks. Kaas 20 plus 0,33 tot 0,36 per pond. Kaas (komljne) 0,32 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 1,— tot 1,06 per pond. Wedstrijd Schaakclub „Ons Genoegen" 1928-1929. Groep I L. Bund. J. Ph. Hoek F. W. Nanning Groep II Ant. Visser J. Parée. C. Ie Comte Groep IJl G. v. Gelder. Weeda A. Verbrugge ■Hl m i i 1 HUI 1 1 10 1 1 HUI 0 c. cj CL l'/2[ |*/2l I l/aj_ I 1 ll'fe 'fe I I I 111 lh. ■i'/üi m uv» i '/g ILL n-E o. ■HUI 1 i UI II 1 1 u o| HUI 1 1 o 1 o 1 J. 1 0 i -i i mm\ i ui i i i i 101 UI 1 1 HUI1 UI 1 2 1 UI 101 UI Uil II' 1 1 2 I°l 1 1 HUW 0 Groep IV D. F. Jacóbi A. Kerkhof Jb. Zaaijer. G. A. v. d. Wende W. A. Nieuwland D. c. Slis SOMMELSDIJK. Zondag 23 December, 's avonds 7 uur, hoopt voor de Vrijz. Herv. in de zaal van den Heer Verheij, aan den Langeweg, op te treden Ds L R van den Broek, Pred. te Berkenwoude. (Kerstpreek). Zondag.30 December, 's avonds 7 uur, hoopt voor de Vrijz. Herv. in dë zaal van den Heer Verheij, aan den Langeweg, op te treden Ds. M. van der Vegte, Predikant te Wageningen (Oudejaarspreek). DIRKSLAND. Tot voorlezer in de Ned, Herv. Kerk is in vac. wijlen P. J. Over- beeke benoemd, dhr. P. Hof, alhier en tot Ouderling en Diaken in Ned. Herv. Kerk zijn benoemd resp. de heeren A Ruit en R. Noordijk, terwijl tot Boekhouder van de Diaconie alhier, is benoemd de heer C Baart. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat alle bedelarij, hoe ook verboden is, waar onder ook valt, het z g. om geld Nieuwjaar wenschen. Voor ondersteuning aan gezinnen waar werkelijk behoefte bestaat, zal de Com missie van Winterbedeeling zitting houden ter gemeente-secretarie, alhier, op Maandag, 31 December a.s. des n.m. 2 uur. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot Kweekeling (met akte Onderwijzer) aan de Bijz. School benoemd dhr. J. van der Spek te Nieuwerkerk a.d. IJssel. In den nacht van Vrijdag en Zaterdag, is door den gemeente-veldwachter Kramer, alhier, tegen J. V. B. en J. G. proces-verbaal opgemaakt wegens het visschen in verboden vischwater, zonder akte en met verboden vischtuig. Aan dhr. D. Kardux te Melissant is vergunning verleend tot het bouwen van een tweetal arbeiderswoningen a.d. Zuiddijk, alhier.- - Het raadsbesluit tot het vestigen van bouwverboden in deze gemeente is door Gedeputeerde Staten dezer Provincie goed gekeurd en ligt ter gem. secretarie voor een ieder ter inzage. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte Hoofdakte aan de Bijz. School alhier, hebben zich 3 sollicitanten aange meld. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers is de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig 50 K G, bij de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept 800 H.L. uien, 700 HL. koepeen en 350 H.L. aardappelen. De Heer C. van Driel Lzn., herkozen tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft zijn benoeming aangenomen. De Kerstfeestviering voor de leerlingen der Cbr. Bewaarschool alhier, zal reeds Vrijdag a.s. plaats hebben. Zaterdag a.s. des avonds van 7-8 uuri zal in de Kerkeraadskamer der Ned. Herv- Kerk, nogmaals gelegenheid zijn tot betaling van de huur der zitplaatsen. GOEDEREEDE. De werkman J. Hoogmoed had het ongeluk met een kruiwagen mest over een smal plankje, dat over een sloot lag te rijden dat hij kopje onder in de sloot viel. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan den heer W. Bou man van Stellendam. In de Ned Herv. Kerk zijn herbenoemd als ouderling de heer J. Roos en tot diaken de heer L. v. d. Wende Kz. De afgeloopen week zijn van hier ver voerd 700 balen uien en 200 balen koepeen. OUDDORP. A.s. Woensdagavond zullen in de Ned. Herv. Kerk, -geen godsdienst- oefenen worden gehouden. In de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen tot Ouderling de Heer Jac. van Koppen en als Diaken de Heer E. Witte. De Kerstfeestviering voor de kinderen der Zondagsschool in den Oostdijk, zal worden gehouden as. Vrijdagavond; aanvang half zes uur. A.s. Donderdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan de Heer Dekker. Door de garnalenvisschers werden de afgeloopen week van 60-70 kilo garnalen per dag en schuit gevangen. De Zangvereen. „Halleluja" alhier, gaf Donderdag- en Zaterdagavond een goed ge slaagde uitvoering. De zangnummers en voordrachten werden goed afgewerkt. NIEUWE TONGE. Bij de Ned, Herv. Ge meente alhier is beroepen Ds. T. Lekker- kerker te Delft. Tot diaken in de Ned. Herv. kerk is in plaats van B. v. d. Broek benoemd Cz. Broos- hoofd. J.l. week werden hier 7000 balen uien en 900 balen peen vervoerd. Belanghebbenden worden er wel op attent gemaakt dat alle bedelarij, hoe ook genaamd, verboden is waaronder ook valt het z.g.n. om geld nieuwjaarwenschen. Bij overtreding zal procesverbaal worden opgemaakt. Loop der bevolking over de maand No vember 1928. ingekomen: J. C. v. Noord van Sommels- dijk, L. Kievit van Dirksland, A. van den Hoek van Dirksland, P. M. van Wezel en echtge- noote van Sommelsdijk, L. Osseweijer en echt- genoote van Oude-Tonge, E. Verschoor van Poortvliet. D. M. Troost van Melissant, F. Koote van Sommelsdijk, P. Stabij van Abben- broek. Vertrokken: J. van den Ouden en gezin naar Oud-Vos meer, E. Bakker naar Dirksland, T. Kievit naar Sommelsdijk, L. Knöps naar Driebergen, K. E. Waling naar Middelharnis, W. de.Leeuw en gezin naar Heeze (N.B.)., P. Willems naar Middelharnis, G. M. Bijdevaate naar Middel harnis, M. Hanenberg naar Ver. Staten van N. Amerika, T. H. Holleman en echtgenoote naar Middelharnis. Door de duisternis misleid is Zondag avond te Battenoord een kind van den heer Munnink in een watering terecht gekomen. Wonder boven wonder is het gered. OUDE TONGE. De Burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat rekeningen ten laste der gemeente, vóór 15 Januari a.s. moeten worden ingeleverd bij den Gem. op zichter C. Snijder. Alhier is een gemengde Zangvereeniging opgericht met aanvankelijk 29 leden. Zij draagt den naam van „Dageraad". Ter aigemeene kennis gebracht dat straten en pleinen moeten worden geschuurd op Donderdag a.s. vóór des n.m. 4 uur. A.s. Zaterdag des n.m. zal op de consis toriekamer gelegenheid zijn tot het betalen der pacht van pastorie, fonds en diaconie armbestuur. A.s. Vrijdagavond zal zoowel jn de Gem. vergaderzaal als in de Ned. Herv. kerk het kerstfeest worden gevierd. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden ds. Van der Zee Als dan zai doopsbediening worden gehouden, Doopvaders kunnen zich Zaterdagavond aan melden aan de consistoriekamer. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier aangevoerd: 3623 H.L. aardappelen; 82 H.L. poters; 2549 H.L. uien en 500 H.L. paarden- peen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot ouder ling in de Ned. Herv. Kerk is herbenoemd J. Trommel Ezn. en tot diaken H. v. Rossum Wz. Beiden hebben de herbenoeming aangenomen. HELLEVÜETSLU1S. De heer L. de Wer ker is aangesteld als sluiswachter voor de afwatering van den polder de Quack. De voor Zondag j.l. vastgestelde bonds wedstrijd voor Hellevoetsluis I is afgelo Hedenavond 8.15 wordt in de Casino zaal een feestavond met bal na, gegeven ten bate van de vereeniging „Armenzorg" door eenige leden van de bemanning van Hr. Ms. „Brinio" onder leiding van den opperschipper Levinson en den mach.-majoor J. M. Oben, met welwillende medewerking van Mej. M. Kerbërt, Mezzo-Sopraan Jhr. Ch. A. Rappard, viool, Mej, G. Werkema, viool en den heer L. v. d. Graaff, viool. NIEUW-HELVOET, Donderdag 13 De cember j.l. werd de eerste bestuursverga dering gehouden van de pas opgerichte Ver eeniging Voor Vreemdelingenverkeer te Nieuw-Helvoet. Hierin werden deBestuurs functies onderling als volgt verdeeld: I. Vermaat, Voorzitter; A. Holleman, Secre taris; C. Schrier, Penningmeester en J. v. d. Ban Pz. en J. Moerman Commissarissen. De vereeniging is opgericht met 35 leden welk aantal zeer zeker spoedig zal zijn ver dubbeld. Het doel der vereeniging is het vreemde- lingenbezoek te bevorderen en voorts alles te doen wat kan bijdragen tot de bloei der gemeente Nieuw-Helvoet. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 17 December. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 581 vette runderen, 285 vette kalveren, 1145 schapen of lammeren en 896 varkens. De prijzen waren: koeien ZI\32J ct., 4346 ct., 50—52 ct., ossen 38' ct., 4043 ct„ 4649 ct., kalveren 624— 67J ct., 7580 ct., 8590 ct., alles per 4 K.G., lammeren 22—28 per stuk, schapen 3035 cj., varkens 364- ct., 37374 ct., beide per i K.G. De aanvoer van koeien en ossen was flink, De handel was kalm en de prijzen bleven stationnair. Een enkele puik beste koe ging nog tot 2 ct. boven noteering. Stieren waren niet aangevoerd. Vette kalveren waren ruim aangevoerd. De handel was redelijk en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Een best klaf ging nogtot 74 ct. boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer gewoon. De handel was kalm en de prijzen waren iets minder. De aanvoer van varkens was minder. De handel was flauw en de prijzen waren iets stijver. Een best varken ging nog tot een ct. -boven noteering. AMSTERDAM, 17 Dec. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 182 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 100110 c., 2e kwal. 8698 c., 3e kwal. 6884 c. per kg. slachtgewicht; 80 melk- en kalfkoeien 275375 per stuk; 102 vette kalveren, le kwal. 102140 c., 2e kwal. 84100 c./3e kwal. 4892 c. per kg. levend gewicht; 35 nuchtere kalveren 1219 en 149 schapen ƒ3442 per stuk; 620 varkens. Overz. en Geldersche le kwal. 8687 c., 2e kwal. 8485 c. per kg. slachtgewicht84 paarden 100225 per stuk. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 17 Dec. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 2.503, Zeeuwsche blauwe 3.303.60, id. eigenheimers 2.402.60, id. bonte 3.303.60, blauwe eigenheimers 2.502,60, bravo's 3.203.50, poters 1.752.20, Bevelanders ƒ2.302.60; Westl. zand, ronde 78 ct. per kg. Met tamelijk aan voer tamelijk vraag. AMSTERDAM, 17 Dec. Aarappelenmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen of 3618 H.L. Boter, Kaas en Eieren. ARNHEM, 17 December. Eieren. Aanvoer 18.000 stuks. Prijzen van 8—12, middel markt 11 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 17 December. Kaas. Aan voer 16 partijen, tezamen 720 stuks, wegende 3600 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk 49—54. TIEL, 17 December. Aanvoer 20 kg. boter, prijs 2.30,2.50 per kg. Voorts 13.000 eieren prijs voor particulieren f 811, in den groot handel f 910.50 de 100 stuks. Granen en Meel en Oliën. ROTTERDAM, 17 Dec. Binnenlandsche granen en peulvruchten. Tarwe met ruimer aanbod begin beurs enkele partijen vrijwel onveranderd verhandeld later moest lager worden afgegeven, om te kunnen ruimen. De goede soorten van 11.25- 11.50. Puike daarboven betaald. Voerkwali- teit van 10.50^1 i. Gerst Chevalier 11.75—12.25, Haver 10.75—11.25. Erwten kleine groene van 1518.25, Schokkers flauw onveranderd van 1618 50. Bruine boonen klein aanbod prijshoudend verkocht van 3339, alles per 100 kg, ROTTERDAM, 17 Dec. Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en Van der Schalk.) Stemming kalm. Rogge Western N 2 distp. 11.90, Western gulf disp. 12,25, 74/5 kg. Bulgaar stoomend naar aankomst 12,5512.30. Gerst. Amerik. N 2 disp. 185, id. aange komen en stoomend 182, Canada .N 3 disp. 212, idem aangekomen 208, Donau naar kwaliteit disp. ƒ208212. Haver. Canada N 3 disp. 11.50, 53/4 kg. Duitsch Oostzee stoomend 10.75, 38 p. white clipped disp. 10,60. - Mais per 2000 kg. Amer. mixed N 2 aange komen 221, is. stoomend 220, La Plata disp. ƒ223, id aangekomen ƒ220, id. stoomend naar aankomst ƒ221222, witte platte l.Afr. N 3 aangekomen 220, wite ronde Z.Afr. N 5 aangekomen 219. ROTTERDAM, 17 December. Fijne zaden. (Boerennoteering)Blauw maanzaad 33 35, karwijzaad 3639, koolzaad 2528. voerlijnzaad 1517, zaailijnzaad 20—-21 alles per 100 kg. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 17 Dec. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer: 13.425 kg. blauw, schoon 1.101.50, 3000 kg. Gro- ningsch 1.25—1.45, 16.000 kg. Holl. geel 1.101.55, 1000 kg. dauwrood I1,25 alle per kg. was oo1c de mötorbraiidspüit uit Eindhoven ter plaatse. Het vuur had zich intusschen over de ge- heele fabriek verspreid, en ook de kantoren, die in hetzelfde gebouw zijn ondergebracht, werden aangetast. Aan behoud van het gebouw viel dan ook niet meer te denken. Van het drie verdiepingen hooge gebouw is niet veelmeer dan een puinhoop overgebleven. De brandweer kon niet veel anders doen dan uitbreiding van den brand naar andere ge bouwen te voorkomen. Uit de kantoren konden de boeken en andere bescheiden worden gered. Overigens is de ge- heele inventaris van de fabriek en van de kantoren verloren gegaan. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade, die door verzekering gedekt wordt, bedraagt eenige honderdduizenden guldens. Spoedig na het uitbreken van den brand waren de directie en vele autoriteiten op het terrein aanwezig. Vele honderden personen sloegen het schouwspel gade. De nieuwsgieri gen hadden zich opgesteld aan den overkant van de Zuid-Willemsvaart, in het Stadspark, van waar zij een prachtig gezicht hadden op het in lichte laaie staande fabrieksgebouw. Door den brand zullen ongeveer zeshonderd arbeiders werkloos worden. Het tweede, kleinere, fabrieksgebouw van Carp's Garenfabrieken dat op ongeveer 600 M. afstand staat, bleef gespaard. Zondagavond werd nader uit Helmond ge meld: Tot ruim 4 uur Zondagmiddag zijn de brand weren van Helmond en Eindhoven bezig ge weest met de bestrijding van het vuur. Er viel echter niets meer te redden. Behalve het hoofd gebouw zijn ook nog afgebrand de ververijen, die achter het groote gebouw waren gelegen. Van het groote fabrieksgebouw zijn nog slechts de gescheurde muren blijven staan; van het nieuwere gebouw, waarin de ververijen waren ondergebracht, staat niets meer; alle muren zijn ingestort. Van het hoofdgebouw is liet dak ingestort? De bestrijding van den brand ging niet groote moeilijkheden gepaard. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de licht brandbare materialen in de fabriek werd aangewakkerd door een feilen Oostenwind. Bovendien vroor het hard, zoodat vooral in den aanvang, toen de hitte van het vuur nog niet zoo hevig was, veel bluschwater onmiddellijk ijs werd. De plassen rondom het brandende gebouw be vroren onmiddellijk, zoodat bij het blusschen de grootste voorzichtigheid moest worden in acht genomen. Volgens ruwe schatting zou de schade niet veel minder dan een milli-oen gulden-bedragen. Na eenige stagnatie kan een groot gedeelte van de arbeiders in de andere fabrieken aan het werk worden gesteld. Een gropt aantal leden van het kantoorpersoneel, de arbeiders uit de droogkamer, de roodvervérij, de magazijnen, de boekbinderij en de drukkerij zijn op het oogenblik werkloos. Het geheele personeel is evenwel tegen bedrijfsschade verzekerd, zoodat de Ioonen toch uitbetaald zullen worden. Op DONDERDAG 20 DECEMBER 1928, des nam. ten 2 ure, te Sommelsdijk, in hotel „Harmonie" aan den Langeweg ten ver zoeke van Mr. A. Zaaijer, Curator in hét faillissement van Mej. M. Downend* van: Meubilaire Goederen, kamer en slaapka- meraumeublement, vloerkleeden, gordij nen, eetservies, theeservies, zilveren eet gerei, glaswerk, diverse si'erstükken, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op WOENSDAG 19 DECEMBER 1928, bij Afslag, des namiddags 3 uur in Hotel SPEE te SOMMELSDIJK, van Diverse perceelen BOUWLAND, in de polders.de Oostplaat en het Oudeland onder Middel harnis en den polder Duivënwaatd onder Nieuwe Tonge, samen-groot 17 H.A.97 A. 90 e.A. (41 Gemeten 120 Roeden); en Het recht tot heffing van ERFPACHT, van diverse perceelen onder Sommelsdijk en Middelharnis, tot een gezamenlijk bedrag van f .512,13 per jaar. Behoorende tot de nalatenschap van wjjlen Mevrouw de Wed. A. D. MUS—Kolff. Notarissen Mr. A MIJS en J. S. MIJS te Rotterdam en F. H. KOOIJMAN te Velp. VERKOOPING TIMMERHOUT. Op Vrijdag 21 Deó. 1928, 's nam.. 1| uur, te Sommelsdijk, aan de Kaai; Op Zaterdhg 22 Dec. 1928, Isnam. 1| uur, te Nieuwe Tonge, aan het Tramstion. Deurwaarder GROENENDIJK? GROOTE FABRIEKSBRAND TE HELMOND. Het groote fabrieksgebouw van J. A. Carp's Garenfabrieken in de asch gelegd. Zondag heeft te Helmond een groote brand gewoed, die het oudste en tevens het grootste fabrieksgebouw van A. J. Carp's Garenfabrie ken, gelegen aan den Kanaaldijk te Helmond, heeft verwoest. Omstreeks halftien in den och tend werd de brand door den portier van de fabriek ontdekt. Vermoedelijk is het vuur ent- staan in de zakdoekenmakerij. Het vuur greep zeer snel om zich Jieen, en het liet zich aanzien, dat de Helmondsche motorbrandspuit, welke spoedig ter plaatse was, het vuur niet alleen meester kon worden. Dearom werd de hulp ingeroepen van de Eind- hovensche brandweer, en binnen korten tijd HET STATION MET DE MEESTE ZENDUREN. Natuurlijk in Amerika. We liebbeh in Amerika al zoovele wed strijden gehad/ dat we."ons moeilijk zouden kunnen voorstellen, dat er nog één enkel geval is, waarin niet .een kampioenstitel is te vet overen. Zelfs de „radio-koningin" staat reeds in de annalen opgeteekend, waarbij het er om ging welke dame het beste opstel schreef over „Wat Radio voor mij beteekent". Een wed strijd voor stations is er echter nqg niet ge weest, maar toch is KNX in Hollywood er trotsch op te kunnen mededeelen, dat het des morgens om 6.45 met uitzenden begint, het geen zonder onderbreken tot den vólgenden morgen 1 uur voortduurt, terwijl alsof het niet reeds genoeg is plannen in overweging zijn genomen het programma tot 2 uur te ver lengen. Hollywood slaat hiermede het record, niet alleen van filmsterren dus, maar ook van zenduren. Wellicht staat ons een èxodus -te wachten van musici e.d. naar het '^beloofde land van de microfoon",' -»«-»'

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3