„Hotel-Restaurant SIMONS" VERSLAGEN. Voor huis en hof. LOGEEREN BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voorü! BINNENLAND. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 15 DECEMBER 1928. 3 gewonen darm en van tijd tot tijd geheel apart mest uit de beide blinde darmen. Het zou ons echter te ver voeren daarop in te gaan, hoewel dit verschijnsel zeer interessant is. De mest der kippen is echter zeer fijn en gaat gemakke lijk in ontbinding over. Hoewel de spijsver tering enorm snel is, soms in 3 uren ai verloopt, is het afgewerkte voedsel totaal fijn als het in den mest terecht komt. Gedroogde paarden- Oielen. Ondanks het feit, dat we reeds meer dere malen het gieten der kamerplanten uit voerig hebben beschreven, blijkt toch steeds weer, dat dit voor zeer velen nog altijd een struikelblok is. In het kort zullen we nogmaals de hoofd zaken geven. Giet niet in het wilde weg, doch doe dit met overleg en geef in den winter zoo weinig moge- of rundermest bevat veel grove onverteerbare lijk. Bloeiende planten verlangen meer vocht stukjes, gedroogde kippenmest bij goed voer valt echter tot poeder uiteen en dat dus deze dunne mest overdag in turfmolm valt en snel droogt is een groot voordeel en werkt zoowel stankwerend als ontsmettend. Het turfstrooisel is ook aan te raden in ge vallen waar men last heeft met voetgezwellen dan de niet-bloeiende, doch in het algemeen is de winter de rustperiode der planten. Planten met harige bladeren hebben meer water noodig dan die met leerachtige en vet tige bladeren. Giet alleen met water dat op kamertemperatuur is gebracht, gebruik bij voorkeur hiervoor regenwater, daarna leiding- Deze ontstaan vaak doordat de kippen bij het water en als ook dit ontbreekt, dan pomp- of van den stok springen op een harden vloer, de putwater. voetzolen kwetsen of verwonden, waardoor! Gedurende den winter alleen 's morgens dan allerlei bacteriën ontstekingen kunnen ver-gieten. Giet zooveel mogelijk op den grond en oorzaken. j giet bij cyclamen nooit in liet hart. Dit geeft Het bindend vermogen van ammoniak en groote kans op rotting met al de gevolgen hier- andere gassen, o.a. koolzuur enz., is heel sterk bij turfstrooisel. Zoo is dan in proeven ge bleken dat 100 deelen turfstrooisel ongeveer 2 deelen ammoniak binden doch dat 100 dee len roggestroo slechts 0.26 deelen kunnen bin den, dus ongeveer het tiende gedeelte. Deze ammoniakbindende werking berust op de aan wezigheid van humuszuur, dat humuszure ammoniak vormt wat reukloos is. Tegelijker van. Spons de bladeren geregeld af, niet alleen de bovenkant, doch eveneens de onderkant. Dit is juist een geliefkoosde plaats voor allerlei bacteriën en ziektekiemen. Sla de planten ge regeld gade en het uiterlijk zal ons spoedig zeggen of gieten noodzakelijk is. Ook tikken tegen de pot is een goed hulpmiddel. Bij doffe klank is de aarde nog voldoende vochtig en een holle klank zegt ons, dat de aarde is uit- tijd worden daardoor de slijmvliezen van neus J gedroogd en dat er ruimte is ontstaan tusschen en oog gespaard en is er dus minder kans op pot en kluit. Gieten we dan en het water loopt ontsteking. Vooral in den winter wanneer de er van onderen weer even vlug uit, dan de hokken minder goed geventileerd worden is heele plant in een [emmer met water zetten deze binding van schadelijke gassen van groot om uitdrogen te voorkomen belang. Daar tevens veel vocht opgezogen wordt is ook de lucht droger dan met ander strooisel. Reeds in 1891 heeft Schroder van zijn dis sertatie uitvoerige proeven beschreven om trent de ontsmettende werking van turf strooisel. Het enorme verschil ziet men uit de opgave dat 1 gram stroo ongeveer 115 mil- lioen bacteriën bevatte en 1 gram turfstrooisel slechts 1 millioen. In runderstallen moet men OUDE-TONGE. OUDERAVOND op Dinsdag 11 December des nam. 7 uur in het Gymnastieklokaal der O.L. School. Het hoofd der school, dhr. Everaers, opende dezen avond en sprak er zijn bevrediging over er echter aan denken dat de ammoniak den uj^ da^ niettegenstaande de koude toch zoo'n urine de werkzame humuszuren bindt en datfjjnk aan(a| was opgekomen. Hij wenschte dat dus nat turfstrooisel met meer ontsmettend de njellw te kiezen oudercommissie zou werken weIkt- I in het belang der O. L. School, waarna hij het Zoo zien we dus dat een flinke dikke laag woorc( gaf aan den Secretaris om de notulen turfstrooisel m onze hokken in-velerlei opzicht van cjen vorigen ouderavond voor te lezen, van groote waarde is. Men lette er echter op peze werden zonder eenige wijziging goedge- een goede kwaliteit turfstrooisel te gebruiken keurd Hjerna was aa[] §e orJde6plfnf 3 |er en geen stoffig fijn materiaal, dat lang zoo agenda: Verkiezing oudercommissie. Alvorens goed niet is voor opzuiging van vocht en am- tot deze verkjezing over te gaan gaf dhr. Los momak en ook door zijn stofgehalte onaange- voorzitter aftr. commissie, de vergadering naam in het gebruik is. eenige inlichtingen omtrent de huidige ver- Turfstrooisel beschermt dus de kippen tegen hoiading tusschen de commissie en hoofd der iii on irnnnt on nar ic in nnyp nnlfvPn Pfl kou en vocht en dat is in onze hokken en rennen steeds een groot voordeel. Al de ge noemde voordeelen van vocht en ammoniak- opslorping maken turfstrooisel ook bijzonder geschikt voor konijnenhokken. De lucht van konijnenhokken is berucht, vooral als deze in gesloten ruimten staan. Door echter een dub bele bodem te maken, de bovenste van tralies of gaas en daar onder een laag turfstrooisel, voorkomt men alle onaangename lucht. Dr. te Hennepe. Winterwerk, boonenkever en gieten der kamer planten. school. Spreker zei dat in den loop van dit jaar een gecombineerde vergadering was gehouden door Oudercommissie met bestuur Volks onderwijs, waarin werd besproken het houden van een ouderavond met medewerking van voornoemde afd. Volksonderwijs. Den Ed.- Achtb. Heer Burgemeester van Krabbendijke, dhr. Welleman werd gevraagd en deze toonde zich bereid om op Woensdag 29 Februari 1928, dezen avond te helpen vullen. Dhr. Everaers moest echter op 28 Februari naar een familie feest en zag liever den ouderavond van 29 Febr. verzet. Het verzoek hiertoe werd eerst gedaan door den onderwijzer Vis aan het com missielid Verweij. Deze voelde zich echter niet geroepen om buiten de commissie om drh. Welleman te verzoeken op een anderen datum op te treden. Later heeft dhr. Everaers zelf De werkzaamheden in den groententuin wor- dpr_ Verweij hierover gesproken, echter den allengs minder. De laatste bezigheden be- met hetzelfde resultaat, staan uit het spitten, bemesten, het opruimen Nadat de pogingen bij dhr. Verweij faalden, van zieke plantendeelen en het in winterbed- j]ad dhr. Everaers spr. aangeklampt en gezegd den leggen. Deze laatste zorgen verzekeren ons, dat a|s zijn verzoek niet werd ingewilligd hij dat we in het komende voorjaar vroegtijdig zou bedanken als bestuurslid van Volksonder- klaar staan, als dit noodig is. wjjSi Eenigen tijd later werd wederom een ge- Voor het zoo ver is hebben we dus ruim- combineerde bestuursvergadering gehouden schoots den tijd, om een plan te ontwerpen waarjn werd besloten dat de datum van 29 wat we wenschen te zaaien en waar we dit zul- Februari moest worden gehandhaafd. Het ge len zaaien in den tuin. Het zonder nadenken v0[g waS) da^ dpr_ Everaers staande de ver- bezaaien van het eene bed na het andere, gadering ontslag nam als bestuurslid van zonder het minste overleg mag misschien wel v.o.w." en zijn medewerking aan den ouder wat gemakkelijker zijn, doch onvoordeelig is avond weigerde. Toen van de zomer een school- het zeker ook. Behalve de noodige wisseling rejsje zou worden gehouden en de oudercom- hebben we ons tevens rekenschap te geven mjssje hierover een schrijven richtte aan dhr. welke groente het hoofdgewas zal vormen en Everaers, kreeg de commissie het volgende ant- welke als tusschengroente dienst zullen doen. WOord: Altijd trachten waar mogelijk te combineeren, waarbij de eene groentensoort de andere direct opvolgt en waardoor een veel grootere op brengst wordt verkregen. Bij de bemesting moet hierbij natuurlijk rekening worden ge- j houden. Oude-Tonge, 22 Juni 1928. Aan de Oudercomm. der O.L. School te Oude-Tonge. M., De ervaring, dezen winter opgedaan, heeft me geleerd, dat samenwerking tusschen deze ?r,.^e winterzorgen resorteert ook de oudercomm. en het hoofd der O. L. school on- verplichting om zaaizaad te bestellen en indien mogelijk is. Behalve daar, waar ik het wettelijk we een deel dezer zaaizaden zelf kweekep, om verplicht ben, zal ik dus geen vergadering be- dit goed te bewaren Kweeken we zelf zaaizaad, [eggen met uwe commissie. Om die reden zie dan nemen de meesten veiligheidshalve een zoo jk me genoodzaakt een bespreking met u, het ruime voorraad, dat er veelal een deel over- schoolreisje betreffende, af te wijzen, blijft. Is er het volgend weinig gewonnen en zijn Het hoofd der schooi goede zaaizaden duur, dan wordt er lustig ge- lwo\ H N Fvpbafpc prutst met overjarig zaaizaad. De manier van n bewaren zegt in dezen alles en daarom is hetDe volgende leden van het personeel der oJ. heel goed mogelijk, dat het bij A. gelukt, wat schooi gaan met dit schrijven ten volle accoord. bij B finaal op een mislukking uitloopt. Het is pv"S niet mogelijk precies te zeggen hoe lang de ver- p i f i amnw schillende zaden hun kiemkracht behouden, - J- Y daar dit afhangt van de wijze hoe het wordt ontvangst van dit schrijven heeft de bewaard, doch in het algemeen verdient het co™ss!e B' e"W' lnSe'dl^' aanbeveling elk jaar nieuw zaad te nemen van een uien, prei, schorseneeren, erwten en boonen. i S der commissie aangenomen. De erwten en ook de tuinboonen moeten we Oude-Tonge, 2 Juli 1928. zorgvuldig inspecteeren op de aanwezigheid M. H. van de erwten- of boonenkever, een rakker die De oudercommissie in vergadering bijeen en heel wat achade kan veroorzaken. Bij de erw- gezien het antwoord in het schrijven neer ten en boonen zijn soms donkere vlekjes waar gelegd van 22 Juni j.l. op een vraag der ouder- te nemen en als we deze voorzichtig losmaken, commissie inzake bespreking schoolreisje, ge- komt het kevertje voor den dag. Deze kever- zien de houding van het onderwijzend perso- tjes zijn te bestrijden door een geringe tempe- neel in het algemeen en het hoofd der school ratuursverhooging, waardoor ze hun schuil- in het bijzonder, concludeert daaruit, dat plaatsen verlaten. Waar de voorraad zaaizaad daarmede alle samenwerking verbroken is. voor een tuin betrekkelijk gering is, is weg- Is verder van oordeel in het belang der O.L. vangen en dooden der kevertjes heel wel moge lijk. if School niet die maatregelen te nemen, die haar ten dienjte zonden staan, doch spreekt ten sterkste hare afkeuring uit over uwe handel wijze en besluit éénparig haar ontslag aan het College van B. en W. aan te bieden en hiervan mededeeling te doen aan de pers. Namens de Oudercommissie, (w.g.) W. Los, Voorzitter, (w.g.) J. Kosten, Secretaris. Aan het personeel der school. Nadien is nog een conferentie gehouden bij B. en W. waarbij ook aanwezig was dhr. Vis, doch men is ook toen niet tot overeenstem ming gekomen. Spr. verzoekt den aanwezigen van het gesprokene goede nota te nemen. Dhr. Everaers antwoordt hierop dat hij tegen het gesprokene van dhr. Los veel zou kunnen aanvoeren doch dit niet wil doen. Hem is in vertrouwen veel meegedeeld en in dien betrokkenen hem hier ter plaatse van geheimhouding zouden ontheffen zou hij spreken. Niemand echter sprak, zoodat de kwestie bieef zooals zij was. Er werd dus overgegaan tot stemming. Bij opening der stembiljetten bleek met over- 1 groote meerderheid de oude commissie te zijn j herkozen. Op de vraag van den Voorzitter of de heeren zich de herbenoeming lieten wel gevallen, antwoordde dhr. Los mede namens de commissie, den uitdrukkelijken wil der ver gadering niet te mogen weerstreven. Uit de overgroote meerderheid, aldus spr., blijkt ten volle dat de commissie den goeden weg be- j wandelt en hoopt dat de samenwerking tus- 1 schen commissie en hoofd der school in het j vervolg zal zijn zooals 't behoort. De Voorzitter feliciteert de gekozen commissie, t.w. dhr. W. Los, Joh. Beijer, J. van den Berg, J. Kosten en D. Verweij, met het in haar gestelde ver- j trouwen. j Vervolgens hield dhr. Vlaander (onderwijzer) een rede over alcoholgebruik. Zeer duidelijk schetste hij het gevaar van alcohol, voorname- lijk wanneer dit door het kind wordt ge dronken. Het zou echter te veel plaatsruimte in beslag nemen deze rede uitvoerig te be schrijven. We zullen dit echter heel kort doen.1 Spr. sprak niet bij ondervinding, doch had 1 zijn licht ontstoken bij werken van bekende schrijvers over het alcoholvraagstuk. Hij be schreef het gevaar van genotmiddelen als alcohol, opium enz.; de verwoesting van lichaam en ziel; de moreele inzinking van het individu; de ruïneering van Indianenstammen door het „vuurwater", hun door de blanken ge leerd; de afdaling van het voetstuk van het „mensch-zijn" om weg te zinken in het moeras van het alcoholisme enz. enz. Hij eindigde met den wensch dat de ouders hun kinderen zouden waarschuwen tegen dit monsterachtig gevaar. Hij maande de ouders aan het drinken na te laten maar te bouwen aan de toekomst van het kind en hun te verbieden drank tot zich te nemen. Zij zullen U daarvoor later dank- baar zijn. I in de pauze die hierop volgde werd een col lecte gehouden die 11,43J opbracht. Met het oog op den tijd werden punt 5, Rede over kindergebreken (dhr. Vis) en punt 6, Declama tie door dhr, H. Beijer aangehouden tot een j volgenden avond. I Bij de rondvraag zei dhr. H. Beijer dat hij moest constateeren dat hedenavond niet is gewerkt in het belang der O. L. School. De Voorzitter heeft er zich te gemakkelijk af- gemaakt. Wat dhr. Everaers met de ouder-1 commissie heeft gehad is hem ten volle bekend, maar dat het overig personeel tegen die com missie is gekant, is hem een raadsel. Het gaat I niet tegen het onderwijs, dat is een lichtpunt, het onderwijs is goed, maar voor het onderwijs is het beslist noodzakelijk dat de donkere kwestie tusschen commissie en schoolhoofd, hier op het oogenblik wordt opgelost. Velen, aldus spr., gaan huiswaarts met de gedachte, „morgen gaat het weer al scheef, dan begint het gekanker opnieuw". Deze ongezonde toe stand moet uit den weg worden geruimd. Dhr. Everaers antwoordde dat hij hierop niet inging. Nadat nog eenigen van de rondvraag hadden gebruik gemaakt, sloot de Voorzitter omstreeks half twaalf dezen avond. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Den Bommel op Donderdag 13 December des nam. twee uur. Voorzitter Burgemeester Brouwer. Alle leden tegenwoordig. De VOORZITTER opende de vergadering! met gebed, waarna de notulen der laatste ver-1 gadering.werden gelezen en onveranderd goed- gekeurd. Ingekomen stukken: Een verzoek van de gemeente Middelharnis om te willen medewerken aan een gemeen-1 schappelijke regeling ter bekostiging van de U.L.O. school. I VOORZITTER zeide dat de gemeente niet verplicht was daaraan mede te werken doch dat het alleszins billijk was, daar die gemeente zich groote offers getroost voor die school. Was het een Bijz. school, dan waren wij ver plicht de bijdrage te geven. B. en W. stelden mitsdien voor in beginsel te besluiten tot mede werking. JONGELING vroeg of er wei kinderen uit den Bommel die school bezoeken. VOORZITTER meende van drie, doch er kunnen er wei vier zijn. Hij meende dat de kosten per leerling ongeveer 10,zullen be dragen. Daarna werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Een verzoek van de Kon. Ned. Politie- hondenvereeniging om een jaarlijksche subsi die. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd be sloten. Een verzoek van het Haagsch comité, om den verkoop van de bronzen penningen te hel pen bevorderen, waaruit een geschenk zal wor den aangeboden aan H. M. de Koningin- Moeder. Ook dit stuk werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de gemeente IJsselmonde om adhaesie te betuigen aan een besluit van dien raad. VOORZITTER meende dat dit voor deze gemeente van geen belang was en stelde der halve voor dit stuk eveneens voor kennis geving aan te nemen. Alzoo werd besloten. Een verzoek van de Ned. Vereen, ter behar tiging van de belangen van onvolwaardige arbeidskrachten werd eveneens voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van den Centralen Proeftuin te Middelharnis om een jaarlijksche subsidie. B. en W. hadden hieromtrent geen voorstel. MAST bepleitte de nuttige zijde van deze instelling en stelde ten slotte voor 20,te geven. LOKKER voelde er meer voor de helft te geven; mocht later blijken dat ook de inge zetenen van den Bommel daar om raad en in lichtingen gaan, dan kunnen we nog meer geven. Besloten werd 10,te subsidieeren. Een verzoek van de Commissie tot wering van schoolverzuim om een grootere bijdrage in de kosten voor vergaderingen. B. en W. stelden voor dien post van ƒ30, op 60,te brengen. Alzoo werd besloten. De goedkeuring van Ged. Staten over Schoolgeldverordening. Daarna werd vastgesteld het Suppl. Kohier der Hondenbelasting op 38,75. De gemeentebegrooting dienst '28 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. Gemeentebegrooting dienst 1929. LOKKER rapporteerde namens de com missie van onderzoek dat zij met de begrooting konden instemmen behalve een paar kleine posten. De Commissie zag gaarne dat de post voor wijkverpleging van de gemeentebegroo ting werd geschrapt en deze werd geplaatst op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Alzoo werd besloten. De commissie stelde voor de bijdrage voor den rijksveldwachter te verlagen van 75, op ƒ50, MAST en SEGERS bepleitten het voorstel door B. en W. uitgebracht in de begrooting, daar de Rijksveldwachter veel diensten voor de gemeente doet. VOORZITTER meende ook dat die bijdrage alleszins gewet.igd was. B. en W. hebben die post ook verhoogd in verband met de betrek kelijk hooge huur van zijn woning. MAST meende dat men beter een verhoogde gratificatie kan geven dan de huur verlagen, daar dan de andere huurders ook om verlaging komen. Ten slotte werd de post op 75,gehand- haaft. Besloten op voorstel van de commissie van onderzoek den post voor politie uitrustingte verhoogen met 50, Daarna werd de gemeentebegrooting vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 69973,35J in gewonen dienst en in Kapitaaldienst op een ontvang van 27476,91 en uitgaaf van 24000,—. Batig riot 3476,91. Besloten werd een stukje grond in erfpacht te nemen op Lombok, daar dit noodig is voor opslag en verbetering van den kaaimuur. De rentmeester vroeg hiervoor 25,per jaar wat billijk geacht kan worden. Daarna ging de vergadering in geheime zit ting over. Na heropening werd nog vastgesteld de be grooting van het Algem. Groot Armbestuur. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Goede reede op Donderdag 13 December 1928, des nam. 4 uur. Afwezig de Heer K. Heerschap met kennis geving. 1. De Voorzitter, Burgemeester Charbon opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen .goed gekeurd en geteekend. 2. Wordt mededeeling gedaan van de op neming der boeken en kas van den Gemeente ontvanger op 7 December 1928, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 52.312,05J en de uitgaven 51.436,62, zoodat in kas was en moest zijn 875,43J. 3. Wordt éénparig nader voorloopig vast gesteld de gemeenterekening over het dienst jaar 1927 zulks in verband met de opmer king van Heeren Ged. Staten betreffende het ontvangen bedrag ad 83,61 wegens te weinig genoten Rijksvergoeding over 1926, welk bedrag in de rekening over het dienst jaar 1928 moet worden geboekt. 4. Wordt besloten wederom voor de Open bare Lagere Schooi de bij art. 195, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920 bedoelde vrijstelling van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijke oefeningen te vragen tot 1 Januari 1931. 5. Wordt besloten met ingang van 1 Ja nuari 1929 toe te treden tot de Vereeniging van Nederiandsche Gemeenten. De kosten van het lidmaatschap bedragen 25,terwijl een entréegeld van 2,per 1000 inwoners ver schuldigd zal zijn. 6. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van het Gemeentebestuur van Mid delharnis dd. 7 November j.l., daarbij mede- deelende het bekend zal zijn, dat een of meer kinderen uit deze gemeente deelnemen aan het Uitgebreid Lager Onderwijs, dat van gemeen tewege aldaar gegeven wordt. Het komt h.i. billijk voor, dat ook de buiten gemeenten eene bijdrage verleenen en ver zoeken daarom beleefd de medewerking tejver- leenen tot het tot standkomen eener gemeen schappelijke regeling te dier zake en in begin sel daartoe te besluiten en kan dan later om trent de voorwaarden der regeling overleg worden gepleegd. Burgemeester en Wethouders stellen voor hierop nog geen beslissing te nemen, en eerst willen weten hoeveel per leerling door de ge meente zal moeten worden betaald. Hiertoe wordt éénparig besloten. 7. Machtiging wordt verleend tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1928. 8. Burgemeester en Wethouders vragen een crediet van 0,05 per inwoner voor een deskundig onderzoek betreffende de electrifi- catie voor Flakkee. De Heer C. J. Lodder zegt hiertegen geen bezwaar te hebben, als ze dan nu maar flink opschieten. Wordt éénparig goedgevonden. 9. Tenslotte stellen B. en W. voor de jaar wedde van den tijdelijken onderwijzer a. d. O. L. School, de Heer Rottier, die met ingang van 1 Januari e.k. in functie zal treden als assistent op een wedde van 500,met ƒ200,te verhoogen. De Voorzitter zegt dat de functie van assistent hoogstens duurt tot 1 januari 1930 en vermoedelijk wel met 1 Mei 1929 zal komen te vervallen. De Heer Troost kan zich voorloopig met het,'voorstel wel ver eenigen, mits het assistentschap slechts duurt tot 1 Mei, daar hij anders een hoogere wedde noodig en billijk oordeelt. De Voorzitter zegt we alsdan nog kunnen zien. Wordt met alge- meene stemmen besloten het salaris van den assistent nader te bepalen op 700, Dan sluiting. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen, DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) De moord op den heer Lans. Uit het onderzoek van den accountant, die op last van de justitie de boeken van de firma De Haas nagaat, is gebleken, dat de verduisteringen over het afgeloopen jaar alleen reeds zeker J4000 a 5000 hebben bedragen. Aan de daaraan voorafgaande jaren is men met het onderzoek nog niet toegekomen. SINTERKLAAS GEVERBALISEERD. Op last van den burgemeester in Krimpen. „Lijnrecht In strijd met den Bijbel als Gods Woord." Zaterdagmiddag heeft de afdeeling van de S.D.A.P. te Krimpen a. d. IJssel den kinderen der leden een Sinterklaasfeest bereid. Te half vier werden St. Nicolaas en zijn knecht van het Veer afgehaald. Daar stapten zij in een gereed- staanden auto en met muziek voorop gingen zij naar het Vereenigingsgebouw, waar het feest plaats vond. Tot zoover, schrijft de Voorwaarts, niets bij zonders, zult ge zeggen. Maar dan kent ge Krimpen aan den IJssel en.deszelfs burger vader niet! Dezen burgervader was eerst toe- j stemming gevraagd voor het houden van den Sinterklaasoptocht. En hij weigerde die toe stemming te verleenen! i Waarom? Burgemeester gaf van zijn weige ring de volgende verklaring. Het Sinterklaas feest was z.i. niets anders dan een vereering i van een heilige en een feest van heidenschen roomsch-katholieken oorsprong. Het vieren daarvan was z.i. niet meer of minder dan het plegen van een handeling, die lijnrecht in strijd was met den Bijbel ais Gods woord. Dat onze vrienden, schrijft het blad verder, toch hun feest vierden, heeft men in dit be richt reeds kunnen lezen. Hun euvele moed werd echter bestraft. Zondagochtend verscheen de Krimpensche politie bij onzen vriend Schou ten, die den vorigen dag, als Sinterklaas ver momd, per auto door Krimpen aan den IJssel had gereden en hij maakte deswege proces verbaal tegen hem op. En ook de voorzitter der partij-afdeeling, die in Krimpen heidensche zeden had ingevoerd, kreeg een proces-verbaal. ONTPLOFFING. Een doode. Dinsdagavond omstreeks half 5 was men aan de Bomkade te Dordrecht bezig een vrachtwagen met cylinders koolzuur te lossen onder toezicht van den expeditiebaas, terwijl zijn knecht, de 19-jarige C. B., van de Potten- kade, aan de andere zijde van den wagen stond. Plotseling klonk een hevige knal; de knecht werd ongeveer 15 meter weggeslingerd en werd geheel verminkt en dood aangetroffen. De woningen in de nabijheid hebben van de ontploffing vrij groote schade ondervonden. Stukken ijzer vlogen overal door de ruiten. Zelfs vloog een stuk ijzer bij den heer Dicke op 200 meter afstand door het dak. De expeditiebaas is ongedeerd gebleven. Vermoedelijk heeft de knecht een cylinder laten vallen, maar daaromtrent bestaat geen zekerheid.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3