DIJK - HELMUS R 4%% 99% PANDBRIEVEN INSULAIRE HÏP0TIIEEM1 +DE SALAMANDER j. ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD p HART0GS Zn. „Hotel-Restaurant SIMONS" oor: ïocolade likerwerken >eculaas iai-taai inbons WIS TE Z1ERIKZEE DAMES EI" Kipstraat 59, Rotterdam No. 9 t Dec. 1928 Plaatselijk JNieuws. TEL. 25 MIDDELBARNIS Bezoekt ons nieuwe magazijn aan het Zandpad LOGEEREN BOEREKVISCKIflARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U! Ingezonden Stukken. 'Springende Handen Kloosterh^Jsem Burgerlijke Stand. Inbraak met Moord. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 "DECEMBER 192 8. :ters in alle maten, uren groote keuze. ht figuren, groot en klein. luitend le kwaliteit en van bekende tbrieken. gekruid en goedkoop. ren en figuren. curreerend. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleera bij ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen metdaldosï'.fjkeen vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Convert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding ol teleur stelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en snccesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. WIJ zijn vanouds bekend het soUedste adres. Let daar vooral op. Vraagt gratis Inlichtingen of prijscourant. UEWETENSUELD. Door eeu onbekende ia bij den Inspecteur der Directe Belastingen te Hellevoetsluis betaald 175,- wegens gewetensgeld. MIDDELHARNI8. De correspondent der Arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat te beginnen met MaandagS December, gelegen heid wordt gegeven voor aanmelding der werkloozen iederen werkdag van 's morgens 9—9 uur in het lokaal van de Nachtpolitie in de Nieuwstraat. De Zondag in de Ned. Herv. kerk gehou den oogstcollecte heeft opgebracht ƒ314,28. Door den landbouwer P. van den Doel is ondersbands gekocht de woning met tuin van de erven van wijlen Joh. Verolme aan den Kerkring alhier. Bij publieke verkooping van 3 woon huizen van de familie Waterman zjjn deze gecombineerd gemynd door dhr. P. Grooten- boer op 5940, Het is de Vereeniging van Neringdoende Middenstanders Middelharnis-Sommelsdijk gelukt St. Nicolaas te engageeren, die alle St. Nicolaas-gescheDken, welke bij de aan gesloten winkeliers worden gekocht, gratis zal thuisbezorgen Een aardige verrassing, die naar wij vertrouwen door het publiek op prjjs zal worden gesteld en waarover ieder kan beschikken, wanneer geschenken wor den gekocht by aangesloten winkeliers. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelbarnis. Veiling van Dinsdag 27 November 1928. Bloemkool 0,20 tot 4,70 per lOOstuks. Savoye kool 2,40 tot 7,70 per 100 st. Roode kool ƒ3,— tot 7,70 per 100 stuks. Andjjvie 0,40 tot ƒ2,— per 100 krop. Kroten 2,70 tot 3,60 per 100 bos. Spruiten 4 50 tot 17,40 per 100 k.g. Stekulen 1,40 tot 2,40 per 100 k.g. Grauwzoetereinetten 17,— tot ƒ24,— per 100 k.g. Kleiperen 18,40 tot 27, - per 100 k.g. Bergamotten 20,- per 100 k.g. Mispels 0,11 per pond. Kaas 20 plus 0,32 tot 0,35 per pond. Kaas (volvet) 0,65 tot J 0,66 per pond. Boter 0,86 tot 1,— per pond. Eieren 52 kg. 6,75 per 100 stuks. INGEZONDEN MEDEDEELING. Keurige collectie geschenken voor St. Nicolaas TOEGANG VRIJ. zonder koopverplichting SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt, we gens het niet voorzien zijn van een belasting plaatje op zijn fiets. Uit deze gemeente werden 619 000 K.G. aardappelen, uien en paardepeen ver scheept. Prijzen der uien zftn 5.- aard appelen 2.50 en paardepeen ƒ1.— alles per H.L. DIRKSLAND. De vorige week bedroeg de uit voer 2350 H.L. aardappels, 4000 balen uien, 3320 balen peen en 30.000 K.G. knolselderij. De-prijzen op de Beurs van j.l. Donderdag waren voor: uien 5,25, peen 90 cent en aard appels 2,30. Tegen verschillende personen is weer proces verbaal opgemaakt wegens overtredingen van de Motor- en rijwielwet en wegens het rijden zonder licht op voertuigen. Men schijnt hardleersch te zijn. Donderdagavond hield het fanfarecorps „Amicitia" haar jaarverg. in het repetitielokaal. Het verslag van den secretaris getuigde van een opgewekt vereenigingsleven, terwijl het verslag van den penningmeester een goed overzicht gaf van de financiën. De rekening van het afgeloopen jaar sloot met èen bedrag van 924,in uitgaaf en ontvangsten. Versterking der kasmiddelen is echter zeer noodig. Besloten werd weer een vijftal nieuwe leerlingen aan te nemen waardoor het corps dan 34 leden zou tellen. De aftredende Voorz. en een bestuurslid werden herkozen. Het dagelijks bestuur van het uitvoerend Comité voor het te houden Bondsconcours is samen gesteld uit de Heeren L. Touw, Voorzitter; M. de Bonte, Secretaris en C. J. v. Loo, penningmeester. De Hotelhouder v. d. Doel heeft zijn inrich ting onderhands verkocht aan den heer J. L. Pol derman van St. Maartensdijk. HERRINGEN. Voor Notabel der Herv. kerk is dit jaar aan de beurt van aftreding de heer B. van der Linden. Even als vorig jaar is thans weer door een commissie uit deze gemeente eenland- bouwverslag opgemaakt, vermeldende den toestand van den landbouw over 1928. In het afgeloopen najaar zijn hier op de fairbank gewogen 6.173 912 K.G. suiker bieten. Het vorig jaar 5 984.520 K.G. STELLENDAM. Toen de landbouwersknecht M. Noordhoek met een wagen suikerpeen over de brug van de 9e kavel in den Eendrachtspolder reed, zakte de wagen door de brug, juist, toen de paarden er over wairen. Door toegschoten hulp werd de wagen op het droge gebracht, zoodat dit ongeval met alleen materiëele schade afliep. Maandag 3 December a.s. 's avonds 6 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk stemming worden gehouden ter voorziening in de periodieke aftreding van een ouderling en diaken. Aan de kaai alhier zijn in 't geheel in dit seizoen aangevoerd 9.830.211 K.G. suikerbieten. Voor de aardappelen wordt hier thans be steed 2,50 per H.L. voor de uien 5,voor Amerika en 4,50 voor 't binnenland en voor de koepeen 1,per H.L. OUDDORP. Het tjalkschip „Ambulant", schip per Grinwis van hier die met gebroken zwaard onder Bruinisse lag en om hulp vroeg, is door schipper Bezuijen met zijn motorblazer alhier binnen ge sleept. Het 4-jarig zoontje van S. Voortman had het ongeluk vlak bij huis in een moddersloot te geraken. Door zijn moeder werd het ventje bijtijds gered. De visscher J. Bakelaar, bevarende motor schip O. D. 22 heeft alhier binnengebracht het Klipperschip „Dirkje" van Papendrecht. Het schip had hier met vernielde zeilen al eenigen tijd voor anker gelegen, en met het ruwe weer niet met eigen kracht kon binnen komen. Door den hevigen storm van Maandag waren hier de planken van de Bietenkade weggespeold en zijn te Herkingen opgevischt. NIEUWE TONGE. Den Heer T. HQlleman heeft zijn café onderhands overgedaan aan L. Osseweijer Jz. te Oude-Tonge. In de Ned. Herv. Kerk alhier zijn dit jaar aan de beurt van aftreden als ouderling A. Hart veld en als diaken B. v. d. Broek. Inplaats van A. Brooshoofd die wegens ge zondheidsredenen heeft bedankt als diaken is thans benoemd M. J. van Driel. Uitvoering van het muziekgezelschap „Apollo" te Nieuwe Tonge op Donderdag 29 November j.l. in hotel „Witte". De muziekvereeniging „Apollo" gaf Donderdag avond voor een stampvolle zaal een welgeslaagde uitvoering. Door omstandigheden verhinderd was de Voorzitter niet aanwezig, zoodat de vice-voor- zitter dhr. Knops deze uitvoering opende. Hij riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, er zijn voldoening over uitsprekende dat zoo'n groot aantal was opgekomen, waaruit de sympathie voor de vereeniging bleek. Hij hoopte dat de ver wachtingen niet zouden worden beschaamd en dat allen na afloop met genoegen zouden mogen terugdenken aan dezen avond. Na nog een en ander omtrent bloei enz. der vereeniging te heb ben gezegd, gaf hij de leiding over aan den Dir. dhr. H. van Balen. Achtereenvolgens werden geblazen De la Ciervamarsch, door H. van Balen (Dir.). Le roi d'un jour, ouverture, door Adr. Rin- chardt. Flots du Danube (Donau wellen), door J. Ivano- vici. Le trouvère, potpourri, door Kessels. Sambre et Meuse, marsch, door Rauski. Een luid applaus bewees aller instemming. Voor de pauze werd opgevoerd „De nieuwe bur gemeester (klucht). Dit stukje werd aardig op gevoerd. Om gemeentebode Trippel en veldwach ter Kraai werd hartelijk gelachen. Na de pauze kregen we te zien „De steen der wijzen". Dit was een vrij lang stuk en ging niet zoo vlot als het eerste. Krok en Thomas speelden goed, doch kwakzalver Popepolia rafelde er alles in één adem uit, zoodat hij slecht gevolgd kon worden. Om de steeds opeenvolgende optreding van Frits, Harmen en Koenraad met als parool „zwijgen" werd ook'hartelijk gelachen. Hierna werden nog ten gehoore gebracht: Le retour de festival, marsch, door Minne. Vendant et maisson, ouvertnre, door Tack. Es Meralda, wals, door Kessels. Excelsior marsch, door Sprink, waarna de Voorzitter dezen avond sloot met be leefd verzoek om aller medewerking tot welslagen van het bal. Een gezellig dansje sloot dezen avond. De grimeur, dhr. Wielaard van Oude Tonge, leverde uitstekend werk. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) moppen uitstekend. Jammer echter voor het ge zelschap dat de opkomst zoo gering was. OOLTQENSPI A AT. Tot lid van het col lege van notabelen der Ned. Herv. kerk is met 52 van de 75 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Adr. Neels. In de afgeloopen week werden van hier verscheept 1800 H.L. aardappelen, 5000 balen uien en 600 H.L. koepeen. Bevolking. Vertrokken personenWijntje Verwey, naar Den Haag; Anna Pauwiona- straat 22; Cornelia Kasteleljn, naar Ouden hoorn; Jacobus Dorsman, naar Den Haag; Johanna Groenendijk naar Dordrecht ;Leentje Bruggeman, naar Oude Tonge. IngekomenJohannis Stoop, van Den Bom mel; Levinus Vermaat, van Barendrecht; Johannis Donkersloot van MaartensdijkAdri- aan Braber en Hendrik Noordljk, beiden van Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het huis met tuin van wijlen Mej. de Wed. E.H. de Ruiter is ingezet door P. Braber Mz. op 3525,-. Tijdens den storm sloeg ook hier Zondagnacht het water onrustbarend hoog. Enkele golven sloegen nog over de kaai de voorstraat in. Alle huizen beneden de kaai en aan den zeedyk liepen vol water. Eene oude vrouw van ruim 70 jaar, wier woning alleen een uitgang had beneden aan de kaai, werd door het water verrast terwyl ze te bed lag. Geen raad meer wetende om het sterk binnenvloeiende water te ontkomen, begon ze anstig om hulp te roepen. Eindeiyk werd ze door een buurman gehoord, en daar in middels het water te hoog gestegen was om haar langs den gewonen weg te bereiken, trachtte bij over het dak van zijn huis bij haar te komen. Na veel moeite mocht het hem gelukken, de vrouw half nat en ver kleumd uit haar woning en door een raam in zijn eigen huisje te krijgen. Ook werden nog enkele schoorsteenen omvergeworpen en vielen hier en daar verscheidene dakpan nen als offers. ROCKAN JE. In de jongste raadsvergadering werd met algemeene stemmen dhr. M. Oude water tevens wethouder als raadslid geschorst wegens leverantie aan het Burger lijk armbestuur. De heer C. Klok aan het zelfde euvel mank gaande heeft zijn ontslag aangevraagd. Mej. A. Moree van Buren zal vernemen wij ook ontslag nemen wegens de te veel van haar krachten eisehende werkzaamheid. Behoudens wat schade aan daken, schoorsteenen en kassen en nu en dan ver storing van het electrisch licht door het stormachtige weer der laatste dagen zjjn we er hier tot nu toe goed afgekomen. Natuuriyk hebben stormvloeden strand en duinen als met reuzenvuisten gebeukt en is de buitenkant der duinen als kaarsrecht afgesneden, wat bij rustiger weer zich weer spoedig herstelt maar onrustbarend is er niets geschied. Wij vernamen dat er aan het strand nog een oude mijn aanspoelde. Rockanjes afdeeling van het Groene Kruis kreeg van een milde schenkster ƒ500,- In de jongste huishoudelijke vergadering dier afdeeling onder leiding van burgemees ter Zeeman in „Duinoord" gehouden, werden de periodiek aftredende bestuursleden de h.h. L. J. Nieuwland en C.Langendoen herkozen. Onze dokter de heer J. van Soest stelde zich disponibel dezen winter voor de leden een nuttig onderwerp te behandelen. In de Geref. kerk aan de Vleerdamschen- dijk zijn 6 koptelefoons aangebracht voor slechthoorenden. Aan die kerk werd als ouderling gekozen, de heer Jacob Langendoen en als diaken de h.h. P. Hoogenboom en A. van Marion. De heer I. Siefers vroeg tegen 1 Januari a.s. aan den Raad ontslag aan als lid van het Burgeriyk armbestuur. De heer Siefers was jarenlang een zeer verdienstelijk lid. Ged. Staten berichtten aan den Raad geen termen aanwezig te achten tot het verleenen van verhooging aan den Gemeente ontvanger van de vergoeding tot beschik baarstelling van zijn kantoor. De gemeenteRockanjeontving/110,— wegens gewetensgeld en opcenten. OUDE TONGE. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de Evangelisatie in de Langstraat heeft opgebracht 61, Dinsdag, 11 Dec. a.s. zal des avonds in het gymnastieklokaal der O. L. School een ouderavond worden gehouden. Dhr. C. Buscop Pz. kreeg bloedvergiftiging aan zijn hand. Geneeskundige hulp was nood zaketijk. Het Oosteriandsche Jaszband-gezelschap, Dir. A. van den Berge gaf hier Dinsdag en Woens dagavond j.l. in hotel Van Veen muziekuitvoe ringen. De eerste avond was een ware mislukking, daar er slechts 4)5 entré's waren. De laatste avond was iets beter, hoewel nog slecht. De op komst bleef beperkt tot een 35 4 40 personen. De aanwezigen hebben echter wel genoten van de goede dansmuziek. Om de humorist Kars van Dreischor werd hartelijk gelachen. Hij tapte zijn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Middelharnis, November 1928. LANDBOUW-HUISHOUDONDERWIJS. Mijnheer de Redacteur! U zoudt me zeer verplichten met my' te willen helpen, door plaatsing ,van eenige regelen aan Uw lezers en lezeressen bekend te maken, dat eersdaags wederom de ge legenheid zal bestaan tot ontwikkeling en leering van vele huishoudelijke zaken, door cursussen te geven aan jongere en oudere dames, meisjes pas van school, alsmede door arbeiderskookcursussen, vanwege het land- bouw-huisonderwijs. Waar tegenwoordig algemeen het groote nut gevoeld wordt en door het Ryk en land- bouwvereenigingen alles gedaan wordt om zooveel mogeiyk, ook ten plattelande, ieder de gelegenheid te geven op weinig kostbare wijze praktisch onderwys op wetenschappe lijke basis te ontvangen in alles, wat met een economisch te voeren huishouding in verband staat, kan niet genoeg op het nut en voordeel van deze gelegenheden worden gewezen. Nadere bijzonderheden zijn per advertentie bekend gemaakt in ons blad van Zaterdag 17 November, terwijl ondergeteekende zich gaarne tot het geven van alle mogelijke inlichtingen bereid verklaart. Inmiddels, met vriendeiyken dank voor de plaatsing. De landbouw-huishoudleerares, H. A. BAKKER. INGEZONDEN MEDEDEELING. Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker s Kloosterbalsem in buis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's J,,Ceen goud zoo goed" deur in dit hek was één plank vernield, zonder dat hierdoor een opening in het hek was ontstaan. Vermoedelijk is de dader of zijn de daders dus over het zeker 5 meter hooge hek geklommen. Dwarsbinten en -staven, welke het hek aan de binnenzijde versterken hebben deze klauterpartij vergemakkelijkt. Uit het voorloopige onderzoek is voorts ge bleken, dat het hek aan de zijde van den Oost zeedijk van tien voor zes tot 6 uur heeft open gestaan. Om tien voor 6 heeft n.l. de heer P. C. C. van de Heuvel, die aan deze steeg een wijnpakhuis heeft dit hek geopend, om een paar kinderen uit te laten. Daarna is hij om 6 uur weggegaan, waarna hij het hek weer heeft gesloten. Er is voorts nog in de steeg een kleine hamer gevonden. Later op den avond is inspecteur J. V. Tas, van den dactyioscopischen dienst gekomen, om een onderzoek naar eventueel gevonden vingerafdruk ken in te stellen en deze te copieeren. Ook de commissaris van politie in de derde af deeling, de heer S. Dijkstra is in den loop van den avond gekomen, om zich met den stand van zaken op de hoogte te stellen. Er is reeds een paar keer ingebroken in het kan toor van de firma De Haas en wel tweemaal in 1 jaar tijds. De daders van een dezer inbraken zitten thans nog hun straf uit. Eenige weken geleden is ontdekt, dat men vermoedelijk een poging tot in braak in het kantoor was gedaan. Toen werd er niets vermist. Het gebeurde heeft in de buurt groote conster natie veroorzaakt. Tot laat is een groote menigte nieuwsgierigen voor het hek aan den Oostzeedijk blijven staan praten. Nader vernemen wij, dat de inbrekers ook nog enkele andere kasten hebben geopend met behulp van de op het lijk gevonden sleutels. In totaal heb ben zij een bedrag van ongeveer 80, grootendeels bestaande uit papierengeld, buit gemaakt. Waarschijnlijk hebben zij het slachtoffer eerst aangevallen onder aan de trap, waar de acten- tasch is gevonden, hebben zij hem voor de tweede maal op het hoofd geslagen, in den hoek van het portaal voor de deur van het pakhuis en hebben zij hem daarna naar boven gedragen, waar zij in waschhokje dadelijk links van de trap de doode- lijke wond aan den hals hebben toegebracht. De hoed van het slachtoffer, een garribaldihoed is zwaar gehavend en toont verschillende gaten, wat aan zou toonen, dat er meer dan eens is ge slagen. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIDDELHARNIS. Geboren: Jan, z. v. A. de Gans en A. Bakelaar; Adrianus, z. v. J. Krijger en L. v. d. Ham. Getrouwd: L. de Baan, 51 j en A.Brussee, 38 j. SOMMELSDIJK. GehuwdLeendert Lodder, 27 j. en Neeltje Susanna Groenendyk, 24 j., beiden alhier. Overleden: te Rotterdam: Lientje van der Slik, 73 j., wonende alhier, d. v. Bastiaan van der Slik en Maartje Lummes. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Johanna, d. v. Willem Neels en Willempje van Dam. Getrouwd: Hendrik Troost, 22 j.enAdol- phina Pieterse, 23 j. De directeur van een fabriek overvallen en vermoord. Het kantoor overhoop gehaald en geplunderd. Een geringe buit. Gisteravond is te Rotterdam èen afschuwelijk misdrijf gepleegd, dat op tragische wijze is ont dekt. Toen gisteravond omstreeks 7 uur, de directeur van de Adr. de Haas Jr. handelsmaatschappij importrice van sponzen en zeemen aan den Oost zeedijk 154 aldaar, de ruim 50-jarige heer P. C. Lans nog steeds niet thuis was gekomen om te eten belde zijn dochter ongerust geworden over het uitblijven van haar vader, zijn kantoor op. Zij kreeg evenwel geen gehoor. Daarom is zij naar het kantoor gegaan. Dit kantoor ligt op de eerste verdieping van een pand, dat staat aan een dwarssteeg van den Oostzeedijk. De steeg is met een ijzeren hek afgesloten. Aan de andere zijde komt de steeg uit op de Oost-Admiraliteitskade. Ook aan die zijde wordt zij met een hek, dat van onderen van hout is en van boven uit ijzeren staven bestaat, afgesloten. Het kantoorpand ligt, als men geheel achteraan rechts. Mejuffrouw Lans vond het hek gesloten en belde daarom aan bij den matrassenmaker S. S. te Korte Sr., die links van de steeg woont. Hij heeft voor haar het hek geopend. Juffrouw Lans liep de steeg door, maar nauwelijks was zij bij het kantoorpand gekomen, of zij kwam haastig terug en vroeg zeer beangst, of te Korte Sr. met haar mee wilde gaan. De heer Te K. voldeed aan dit verzoek. Toen hij bij het pand kwam, vond hij de buitendeur open staan. In het portaal achter de deur, voor de trap lag, in een groote bloedplas, de actentaschvan den heer Lans. Doodelijk ontsteld is de heer Te K- toen met juffrouw Lans weer teruggegaan, om de politie van het bureau Hoflaan op te bellen. Daar na is hij naar het kantoor terug geloopen. Met mejuffrouw Lans is hij vervolgens de trap opge- loopen boven de trap vonden zij, vlak voor de deur van een toiletkamertje het lijk van den heer Lans liggen met afgesneden hals. Even later kwam de politie en spoedig waren ook de hoofdcommissaris de heer A. H. Sirks, de subst'ituut officier van mr. J. A. de Visser, de grif fier mr. G. L. van Es en inspecteur L. Hermans, van den justieelen dienst van de derde afdeeling, bureau Meermansstraat, ter plaatse, benevens enkele rechercheurs van den justicelendienst en de centrale recherche en personeel van de afdeeling politiehonden met een van de honden. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat de dader (of de daders) zeer waarschijnlijk in het portaal achter de buitendeur den heer Lans heeft opgewacht en hem toen onverhoeds met een zwa- ren hamer een slag op het hoofd heeft gegeven. Aan den schedel van het lijk is n.l. een zeer ernstige hoofdwond geconstateerd; en is een zwaar bebloede hamer gevonden en in het kantoor is bovendien dicht bij de trap een met bloed doordrenkte hoed van het slachtoffer ontdekt. Naast de trap, welke naar boven voert, is een deur, welke toegang geeft tot een magazijn met werkplaats. Op deze deur zaten ongeveer op mans hoogte 2 groote bloedvlekken. Vermoedelijk heeft de dader maar uit wat volgt zou men kunnen afleiden, dat het er ten minste 2 moeten zijn ge weest na den slag met den hamer te hebben toe gebracht, het slachtoeffer de trap opgedragen. Daarna zou hij dan met een mes den hals hebben doorgesneden. Met de sleutels, welke de moordenaar op het lijk heeft gevonden, heeft hij vervolgens de brand kast geopend. Deze kast is grondig doorzicht. Wat er wordt vermist, was gisteravond, toen wij ter plaatse waren, nog niet bekend, omdat de mede directeur, de heer Van Oud-Heusden, die te 's-Gra- venhage woont, nog niet gearriveerd was. De politiehond is tijdens het voorloopige onder zoek telkens naar het hek geloopen, dat de steeg van de Oost-Admiraliteitskade scheidt. Van de Sint-Nicolaas. Met rassche schreden nadeit het feest, dat zich voorheen in byna geheel ons land burger recht had verzekerd als wellicht geen ander, n.l. het Sint-Nicolaasfeest. Het is meer dan te betreuren, dat in den voorgaanden zin het woordje „voorheen" moet voorkomen, aan gezien de evolutie der tyden, welke in de gansche maatschappij valt op te merken, ook een aanval en voorwaar een succesvolle, op dit specifiek vaderlandsche feest heeft onder nomen. En dat is jammer. Het „wjj doen daar niet meer aan,wij vieren het Kerstfeest", wordt al meer en meer gehoord, doch met allen eerbied voor de zienswijze van anderen, en met nog grooter eerbied voor hen, die „het" feest der gansche Christenheid wen- schen te vieren, merken wij toch bescheiden op, dat het een het ander toch niet behoeft uit te sluiten. Toch bltjve men een enthousiast voor stander van de St. Nicolaas viering, omdat dit feest, vooral in dezen tijd van materialis me, de harten neigt tot weldadigheid, tot geven, tot het werpen van vele zonnestralen op paden, die dikwerf een gaDsch jaar schuil gaan onder een naargeestige sombere scha duw. Op den St. Nicolaasavond vinden de harten der menschen elkander, dan klopt ook in menig groote menschenborst het harte vol verwachting, zoowel van hem of haar die verwacht als van hem of haar die geeft. St. Nicolaasavond, de avond vol mysterie, waarop het schijnt, dat de edele figuur van den liefdadig6n Goed Heiligman zich overal aan ons geestesoog vertoont; op do daken, in de straten en op de pleinen, trouw ge volgd doorzijn zwarten dienaar Pieterman. Begeeft U naar die woonkamer waarin met de ouders kinderen aanwezig zijn, waarop de geest van dezen ttjd van verdwazingen ver val nog geen vat kreeg. Aanschouwt de span ning, welke van die gezichtjes valt af te lezen, en geniet als herinneringen uit lang vervlogen jaren zich aan U opdringen als het kinderliedje: Ziet de maan schijnt door de hoornen Makkers staakt Uw wild geraas.... Uw oogen vochtig maakt bij de gedachte aan Uw eigen kind-ztjn, aan vader en moe der, die den feestavond van den Goed Heilig man zoo menig jaar met U mochten vieren Wij doen er niet meer aan, zeggen tegen woordig vele menschen, die vent heeft nooit bestaan, zegt de sigaretten rookendejonge heer van elf h twaalf jaar, terwijl zijn zus bet gewoonweg dol of om te gieren vindt, dharaan te kunnen gelooven...! Dat oma dat nu nog deed was tot daar aan toe, doch zij, neen maar denk je dat eens inEn toch ondanks dat alles zullen wij telkens opnieuw een lans breken voor ons echt Hollandsch feest, dat zijn bestaansrecht nog lang niet heeft verloren, en dat ook nimmer zal ver liezen omdat het is het feest van straffen en beloonen. En zoo maken wy ons dan weer op om den Goed Heiligman een waardige ontvangst te bereiden, een ontvangst die haar oorsprong vindt in onze harten, omdat ons de gelegenheid geboden wordt goed te doen, omdat ons de gelegenheid wordt verschaft betraande oogen in den naam van den goeden Sint te drogen, om daarvoor in de plaats te stellen misschien een flauwen glimlach, maar j dan toch zeker een van ontroerende schoon- i heid. Ziet ginds komt de stoomboot Uit Spanje weer aan....

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5