Nooit isUwtafel^_ zoo helder geweest ZEEPPOEDER EERSTE 500RT INGEZONDEN STUKKEN VERSLAGEN. 'V.K. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1928. hun reis moeten verkorten. Kr z(jn maat regelen getroffen om een spoedige overkomst te bevorderen. De berichten over den toestand spreken elkaar herhaalde!{jk tegen, terwijl wij dit schrijven, en zfln bovendien nog nietszeggend. Dag en nacht komen de Kngel- schen informeeren, hoe de toestand is en daar de verstrekte bulletins hen weinig of geen opheldering geven, wordt de geposteer de politie met vragen bestormd. Evenwel ook zonder het geringste resultaat. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) Zeewaardigheid Veerboot „Minister Van der Sleyden". Mijnheer de Redacteur, Wilt u mij een plaatsje inruimen in uw blad over bovengenoemd onderwerp, bti voor baat mjjD dank. In Maas- en Scheidebode van Woensdag en Zaterdag j.l. kwamen van de hand dei redactie en den Heer Schaafsma te Den Bom mel stukken voor, waarin getwijfeld werd aan de zeewaardigheid van de veerboot het s.s. „Minister van der Sleijden" varende in den veerdienst Middelharnis - Hellevoetsiuis. Men kan aan beide schrijvers bemerken dat zij zich geen goed oordeel kunnen vor men over deze zaak. Iedere bekende op scheepvaartgebied zal de zeewaardigheid van het s.s. „Minister van der Sleijden" in 't minst niet in twflfe) trekken (zelfs prefereeren boven het s.s. „Schelde"!. De reizigers die van de veerboot gebruik moeten maken behoeven zich dan ook in geen geval bang te laten maken door personen welke er totaal geen verstand van hebben Personeel en materieel van deze veerboot voldoen aan de hoogste eischen. Dit schrijven is alleen bedoeld om ver keerde voorstellingen tegen te gaan en hei reizend publiek van Plakkee gerust te stellen. Hoogachtend, J. P. MAST. Den Bommel, 27 Nov. 1928. j Verslag van de vergadering van den Raad der Ge' meente Ooltgensplaat op Woensdag 28 No vember des namiddags half drie uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelzen en onveranderd goedgekeurd. I. Ingekomen stukken. Een verzoek van dé 'Gemeente IJssélmoiide om aan een besluit van dien Raad adhaesie te betui gen. De VOORZITTER meende in deze het eenmaal ingenomen standpunt aan te houden en geen ad haesie te betuigen, daar het bovendien voor deze gemeente niet van belang was, wat gevraagd wordt. Alzoo besloten. Een schrijven van Ged. Staten waarin mede- deeling werd gedaan dat de maximumsnelheid te Achthuizen niet in toepassing kan worden ge bracht, aangezien dit niet als kom der Gemeente kan worden beschouwd, hetgeen ook wel blijkt uit het wegenplan. VOORZITTER zeide dat er nog wel iets aan te doen is met de plaatsing van borden waarop „Verzoeke langzaam te rijden" met aan de achter zijde „Dank U" erop. Alzoo werd besloten Een schrijven van den Heer A. C. de Ruiter waarin deze zijn dank betuigt voor de verhooging van zijn jaarwedde. Het rapport over de Electriciteitsplannen voor Flakkee. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, aangezien deze gemeente eenmaal concessie heeft gegeven aan de „Mabeg" voor gas- voorziening en deze nog niet is afgeloopen. B. en W' zullen echter actief blijven om in de toekomst wel aansluiting te krijgen. Het zou echter onder de tegenwoordige omstandigheden ook niet raad zaam zijn aan te sluiten, al kon het, omdat dit een sterke concurrent zou zijn voor de gasfabriek, die zich nu van de finantieele zijde beter laat aanzien. Besloten werd dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoek van Ged. Staten om in het besluit tot verhuur van het Hulppostkantoor den naam van den huurder te noemen, alsmede een tijd waarvoor die verhuur geschiedt. B. en W. stellen voor een tijd van 10 jaar te nemen. Werd besloten. Een schrijven van de Gezondheidscommissie te Middelharnis, waarin zij mededeelde een klacht te hebben ontvangen over een onwelriekende sloot aan het Weespad, dat die klacht zeer gegrond is en zij mitsdien adviseeren deze te dempen enjeen rioleering aan te brengen. VOORZITTER zeide dat B. en W. die klacht ook zeer gegrond achten. De kosten tot rioleering bedragen 200,Spreker zeide dat destijds ge probeerd is een overeenstemming te krijgen met de bewoners aldaar. B. en W. hebben toen voor gesteld dat zij de helft in de kosten der demping en rioleering bijdragen, waarvoor zij een strook grond in eigendom krijgen ter breedte van de halve sloot, en dat de gemeente voor afheining zal zorgen, zooals dit met meer eigenaars aldaar is gebeurd. Dit verzoek hebben B. en W. enkele weken geleden weer tot deze adressanten gericht, doch hebben daarop niets gehoord. Een en ander Is gebeurd, behoudens goedkeuring van den Raad. Thans rest de raad dus niets anders dan afwachten. Alzoo werd goedgevonden. Een verzoek van J. Leijdens om een gemeente woning, aangezien hij binnen enkele dagen uit zijn woning zal worden gezet. VOORZITTER zeide dat B. en W. omtrent dit verzoek geen voorstel hebben, alhoewel de woning van Kamp spoedig leeg komt. Spr. zeide dat eenmaal besloten is dat in die huizen geen winkel mag gehouden worden, en adressant moet van zijn nering leven. Wel is het de bedoeling van Leijdens die woning weer zoo spoedig mogelijk te verlaten, indien hij een huis kan krijgen dat voor winkel geschikt is. DORSMAN zeide Leijdens ter wille te zullen f71 n MET voldoening kijkt de huisvrouw naar het smetteloos blank van het wit damasten tafelkleed en naar de hagelwitte servetten. Nog nooit is haar tafelgoed zoo helder geweest als sinds ze met Rinso wascht. En toch wordt het door de kleintjes niet ont zien, want al peuzelende kunnen ze zoo heerlijk zitten morsen. Vroeger kon ze door stevig boe nen de vlekken er ook wel uitkrijgen, maar dan was ze na zoo'n waschdag dood op. Thans met Rinso gaat alles zoo eenvoudig I Eén nacht weeken in het overvloedig vette Rinso-sop, daar na alleen de erg vuile plekken met wat Rinso inwrijven, een half uurtje koken i in een versche Rinso-oplossing en het resultaat is schitterend. Gingen de groote stukken vroeger de deur uit, thans nu ge Rinso hebt is dit niet meer noodig. Rinso helpt U in korten tijd door de grootste wasch, want Rinso doet het meest vermoei ende werk. Rinso stelt U door zijn bijzondere eigenschappen in staat Uw geheele gezinswasch aan huis te be hartigen. Het geheim van Rinso ligt in het weeken. Daarna in een versche Rinso- oplossing koken. Spoel totdat het water helder is en nog voor koffietijd hangt Uw goed aan de lijn. DE LEVERS ZEEP MAATS VIAAROIMGEM ai R524-21 zijn door hem te laten in zijn woning, als hem een f gemeente woning wordt toegewezen, VOORZITTER meende dat dit een abnormaal geval is, men kan die man toch ook niet op straat laten zetten. v. GURP meende dat de Gemeente tusschen- beiden moest komen en hulp bieden door de woning toe te wijzen. v. ES zeide dat zulks wel waar is, maar dan werken we lijnrecht tegenjms eigen besluit in en dat gaat toch niet aan. Laten we dus de woning toezeggen onder voorwaarde dat er geen winkel in uitgeoefend mag worden. VERMAAS was dit met v. Es eens. Het besluit moet gehandhaafd blijven, hoe lastig het ookvoor Leijdens is. Tenslotte werd besloten de woning toe te wijzen, doch er mag geen winkelbedrijf in worden uit geoefend. Een verzoek van H. C. Metaal om verhooging van zijn salaris, aangezien dit jaarlijks minder wordt door de dalende verscheping vanuit de Galatheesche haven. VOORZITTER zeide dat het niet jaarlijks achteruit gaat en dat hij in 1927 nog ruim ƒ700, heeft verdiend, terwijl het werk daar lang niet den geheelen persoon eischte dag in dag uit het heele jaar door. B. en W. stellen mitsdien voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Het voor stel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. 1 Een verzoek van de Gemeente Middelharnis om in principe te willen besluiten tot medewerking aan een gemeenschappelijke regeling om gezamen lijk de kosten te dragen verbonden aan het U. L. Onderwijs. B. en W. stellen voor hierop in te gaan, daar het billijk is dat de Gemeente bijdraagt in de kosten van het onderwijs dat door de kinderen onzer in gezetenen genoten wordt in andere gemeenten. HOBBEL overzag liever eerst de kosten. v. GURP was dit met Hobbel eens. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Vaststelling instructie van den Havenmeester. VOORZITTER deelde mede dat er eigenlijk in hoofdzaak als nieuw in opgenomen is dat de havenmeester den eed moet afleggen, dat hij geen kastelein mag zijn of bij een kastelein mag in wonen. Deze instructie werd conform het voorstel van B. en W. aangenomen. Tot Havenmeester werd benoemd de heer J. J. van Nimwegen. Hierover werd vijfmaal gestemd, waarna ten slotte de benoeming bij loting moest worden ver kregen. B. en W. stelden voor om aan vrouwelijke ge meenteambtenaren en onderwijzeressen ontslag te verleenen indien zij in het huwelijk treden. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna werd de politieverordening definitief vastgesteld. Na stemming werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand om de huwelijken te vol trekken de heer C. J. Oostdijk. De gemeentebegrooting dienst '28 werd met enkele af en overschrijvingen gewijzigd. Het suppl kohier der Hondenbelasting werd vastgesteld op 14, Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. werd benoemd de heer W. Korteweg Mzn. De heer Noordijk heeft als zoodanig ontslag moeten nemen omdat hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. VOORZITTER dankte Noordijk voor hetgeen hij als voorzitter dezer commissie heeft gedaan. Daarna rondvraag en sluiting. Verslag van de vergadering van den Raad der. Gemeente Sommelsdijk, op Dinsdag 27 No vember 1928, dew namiddags half drie. Voorzitter Burgemeester den HollanderAlle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de ver gadering met gebed. Wegens de vele zaken die moesten worden afgedaan, werden de notulen niet gelezen en aangehouden tot een volgende ver gadering. 2. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten waarin zij mede deelden dat het raadsbesluit tot wijziging der po litieverordening, waardoor de Burgemeester on der curateeie gesteld werd, zooals een raadslid het uitdrukte, (aan de Kroon ter vernietiging is voorgedragen. Een wijziging in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. Een schrijven van de helpsters der Bewaarschool waarin zij hun ongenoegen te kennen gaven over te late ingaan van de bevordering tot resp. Ie, 2e en 3e helpster, aangezien dit thans op een on gebruikelijke wijze was besloten, stelden B. en W. voor aan het verlangen van die meisjes tegemoet te komen. Waartoe werd besloten. Een schrijven van Mej. J. C. Uijl, waarin zij mededeelde haar benoeming tot helpster op de bewaarschool aan te nemen. Een schrijven van de Gascommissie waarin werd voorgesteld de winst over '26 en '27 totaal 18.500,te reserveeren. Dit voorstel werd goed gevonden. 3. Wijziging Gemeente-begrooting 1928. De begrooting werd met enkele af- en over schrijvingen gewijzigd. 4. Opheffing Grondbedrijf. De Voorzitter zeide dat het voor de gemeente van geen belang was een apart grondbedrijf er op na te houden. B. en W. stellen mitsdien voor, nu ook de betrokken Minister er geen bezwaar tegen heeft, dit bedrijf op te heffen en het als onderdeel van het gemeentelijk geheel te beschouwen. Hier toe werd besloten. 5. Begrooting Burgerlijk armbestuur en wees huis 1929. De commissie van onderzoek rapporteerde bij monde van Slis dat het hun gewenscht voorkwam, wat milder te zijn met de bedeeling. Op de cijfers als zoodanig hadden zij geen aanmerkingen. BLOK zeide dat het hem getroffen heeft dat op die begrooting niet was uitgetrokken een post voor uitkeering aan werkloozen, zooals dat voor heen op de gemeente-begrooting geschiedde. Aangezien een dergelijke post volgens Ged. Sta ten niet meer bij de gemeente-begrooting thuis behoort, doch bij Maatschappelijk Hulpbetoon, in deze het Burgerlijk Armbestuur, komt het spreker gewenscht voor dit alsnog te doen. DIJKERS zeide dat er voldoende middelen waren om een betere bedeeling te doen, en acht een aparte post overbodig. BLOK zeide dat de raad in principe zou be sluiten steun te geven als er iets voor op de be grooting staat. Indien geen post is bestemd, dan gaat het als gewoonlijk, indien de steunuitkeering noodig mocht blijken, is er geen post en moet de raad eerst besluiten. Dit duurt dan zoolang, totdat geen uitkeering meer noodzakelijk is. De onder vinding heeft zulks al meermalen geleerd. VOORZITTER zeide dat die uitkeering in de praktijk nog niet is voorgekomen, dus het zoo erg eigenlijk niet is. BLOK meende dat elk jaar zijn eigenaardighe den heeft en wel noodig kan blijken te zijn in den loop van het toekomende jaar. BLOK-" ook ik geef voorkeur aan werkverschaf fing, doch indien er absoluut geen werk is, ook geen onnuttig werk, dat ten slotte zou kunnen geschie den dan komt men aan de steunpost, en die moge lijkheden blijven bestaan. DIJKERS meende dat Blok wel eenigszins gelijk had. VOORZITTER meende dat indien blijkt dat bij het Burgerlijk Armbestuur niet voldoende finantiën zijn er dan een voorstel van gemaakt kan worden; subsidie van gemeentewege te ver- I leenen voor die uitkeeringen. BLOK wenscht een definitieve vastlegging van dien post en stelt voor 500,uit te trekken. Spreker staat wel niet zoo zeer op de post zelve als wel op het principe dat deze thans in de begroo ting gewijzigd. DIJKERS meende dat de armoede een gevolg van de zonde was. BLOK interrumpeerde, wat ben jij dan gelukkig, waarop Dijkers antwoordde dat het de overheid niet past daaraan steun te geven dat moeten maat schappelijke instellingen doen. SLIS acht een extrapost niet noodig. VAN DER VEER zeide dat men tweerlei werk loosheid heeft, acute en chronische. Voor de chronische is meestal werk te vinden, doch indien men voor een acute werkloosheid komt, dan zou steun eventueel noodig kunnen zijn. Het voorstel Blok werd verworpen met twee stemmen voor, die van Blok en van der Veer. Daarna werd de begrooting van het Armbestuur vastgesteld. 6. Begrooting Gasfabriek 1929. SLIS rapporteerde namens de commissie van onderzoek betreffende de cijfers als zoodanig geen aanmerking te hebben. Zij stellen echter voor een bedrag uit te trekken voor een wisselplaats. Een catagorie in de gascommissie zegt wel dat er geen stagnatie is, doch de commissie is van oordeel dat de gelegenheid er moet zijn een wisselplaats te krijgen als er stagnatie is voorgekomen, zooals het dikwijls gebeurt. De VOORZITTER zeide dat de gascommissie van oordeel is dat er daadwerkelijk geen stagnatie meer voorkomt en acht een uitgaaf als die welke voor een goede wisselplaats gevergd wordt niet gerechtvaardigd. Voorheen was echter altijd Som melsdijk de tweede die de ITegrooting goed te keuren heeft dus thans kan men onafhankelijk van Middelharnis een besluit nemen. Ik verwacht echter wel dat Ged. Staten zich in deze tot een besluit zullen moeten bepalen daar er tusschen de gemeenten geen overeenstemming verkregen zal worden. LE COMTE vroeg hoe de verhouding met de stemming in de gascommissie was. VOORZITTER zeide dat de meerderheid er tegen was, doch hoe het stemmenaantal precies was wist hij niet meer. Gezien echter na December de gasprijs weer een cent omlaag gaat is de begroo ting krap aan en kan een dergelijke uitgaaf in dat jaar niet uit de middelen geschieden, dus zou een leening moeten worden aangegaan. B. en W. zijn er voor een wisselplaats te maken voor 3500,—. BLOK meende ook dat Ged. Staten wel regelend zullen moeten optreden in dit geschil. Spreker vroeg wat de reden was dat de fabriek steeds grooter terrein noodig heeft voor opslag van haar grondstoffen en of het wel gewenscht was dat de kolen daar zoowat een jaaf buiten liggen. Is door dien grooten voorraad kolen en het meer noodig hebben van ruimte niet een aanmerkelijk rente verlies te boeken VOORZITTER zeide dat de directeur bepaalt wanneer en hoeveel kolen er noodig zijn, in de gascommissie is die zaak ook al eens ter sprake geweest, doch in de meeste gevallen waren steek houdende motieven aanwezig om die ruimte te gebruiken en de kolenvoorraad zoo hoog te houden. Echter kan alsnog verzocht worden aan de directie rekening te houden met de opmerking. MIJS meende dat het gewenscht is geen veel hoofdig beheer te krijgen. Joppe zeide dat de directeur altijd beweert, ik moet voor gas zorgen, en niet de gascommissie zoodat ik kan bepalen wat noodig is en wat niet. De Voorzitter zeide dat B. en W. er niet van overtuigd waren dat er stagnatie in de haven voor komt, doch indien dit wel mocht gaan blijken zij dan voorstellen het werk uit te voeren volgens het plan dat 3500,zou kosten. De commissie stelde voor de begrooting niet goed te keuren als er geen post voor een wissel plaats op is uitgetrokken. VOORZITTER vroeg of de commissie zich niet kon vereenigingen met een goedkeuring onder voorbehoud dat die post wordt uitgetrokken, dan behoeven wij er niet meer over te besluiten indien Middelharnis thans zich ook met die post kan vereenigen. Alzoo werd besloten. 7. Begrooting Vleeschkeuringsbedrijf der ge meenten Middelharnis c.a. 1929. De begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf werd zonder meer goed gekeurd. 8. Verzoek Bestuur der Vereen. „Centrale Proeftuin voor Goedereede en Overflakkee" om subsidie. B. en W. stelden voor aan de proeftuin een subsidie te geven van 25,—. MIJS zeide dat van Ged. Staten een schrijven was gekomen dat uit de lokaliteit zelve meer steun moet komen om de subsidie te blijven handhaven die zij genoten. Ook kost het de proeftuin veel geld daar de chef veel tijd kwijt is aan voorlichting die, met de tegenwoordige uitbreiding van de tuinderij veel gevraagd wordt. Daardoor wordt zijn daad werkelijke arbeidsprestatie geringer en moet dit door een ander worden gedaan. Daarna werd dit voorstel goedgekeurd. 9. Verzoek Bestuur der Afd. Middelharnis- Sommelsdijk der Z.-Holl. Vereen. „Het Groene Kruis" om verhooging van subsidie. 9. B. en W. stelden voor de subsidie aan de Vereen. Het Groene Kruis te verhoogen tot 100, en die van de wijkverpleging tot 350, VOORZITTER zeide dat dit berekend was naar de bijdrage die Middelharnis geeft. Alzoo werd besloten. 10. Nieuwe bijdrage-regeling voor de Woning- bouwvereen. „Sommelsdijk". B. en W. stelden voor de bijdrage-regeling voor de woningbouwvereen. zoo te wijzigen dat die vereeniging geen kapitaal meer kan vormen, door dat de bijdrage voor de gemeente geringer wordt, waartoe werd besloten. BLOK vroeg nog of de vereeniging met dat winstkapitaaltje niets kon doen. VOORZITTER deelde mede dat het voorstel gedaan is naar aanleiding van een vingerwijzing van Ged. Staten, die vonden de bijdrage zelf ook te hoog. 11. Opzegging huur tuinland aan de Molen laan. B. en W. stelden voor de huur van het land aan de Molenlaan op te zeggen en aldaar een plantsoen tje aan te leggen. BORN meende dat het beter verhuurd kon wor den, dan bracht het geld op en als we er plantsoen van maken dan kost het geld. LE COMTE meende dat die toestand niet langer bestendigd kan blijven. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. 12. Verhuring tuinland in den Stoof hoek. Over verhuring van het tuinland in den Stoof- hoek wenschten B. en W. en een paar leden liever eerst in comité nog iets te zeggen, waarom dit punt werd aangehouden. 13. Bespreking verhuring bouwland bij de nieuwe begraafplaats. Ook dit punt wenschten B. en W. liever eerst in geheime vergadering te behandelen. 14. Verhuring weiland aan den Molenweg. B. en W. stelden voor het weiland aan den Molenweg te verhuren aan den straatreiniger voor 25,per jaar voor den tijd van 5 jaren onder voorwaarde dat hij straatreiniger zal blijven. Hiertoe werd besloten. 15. Gemeentebegrooting dienst 1929. De commissie van onderzoek stelde bij monde van den heer Slis voor de salarissen van de ambte naren ter secretarie te verhoogen en daarvoor thans een definitieve regeling te maken als volgt: Aanvangsalaris 600,met 6 j. verhoogingen van 100,en voor het bezit van een diploma Gemeente-administratie 200,terwijl de le Ambtenaar ƒ300,meer zal verdienen dan de 2e. Zoodat de verhooging thans beteekent voor den eersten ambtenaar van 1200,op 1500,en voor den tweeden ambtenaar van 800,op 1200,—. De commissie stelde verder voor de subsidie aan de Vereen, tot afschaffing van alcoholhouden de dranken te schrappen. De belooning van den weger aan de fairbank met 100,te verhoogen, de belooning van -den corr. der Arbeidsbemiddeling te verhoogen tot 100,—. Verder vroeg de commissie of de post voor schoolfeesten voor de beide scholen was, en even zoo de post voor de oudercommissies. Zij gaf verder in overweging na te gaan of de fairbank niet te zwak wordt voor het werk dat er mee gedaan moet worden. BLOK merkte op of er geen gelegenheid gegeven werd tothet houden van algemeene beschou wingen. VOORZITTER meende dat daar thans de tijd voor was. De heer VAN DER VEER vroeg daarop het woord. Allereerst protesteerde van der Veer tegen de manier waarop de convocaties der raadsvergade ringen worden rondgebracht. Spreker zeide dat het hem was opgevallen dat wanneer er belang rijke punten op de agenda voorkomen, de arbeiders leden even graag de agenda wat vroeg ontvangen als de overige leden, wat niet geschiedt. VOORZITTER zeide alle medewerking toe. Spreker meende dat de begrooting voor 1929 geen blijk geeft van een voortvarendheid in ver schillende dringende zaken als de woningtoestan den. B. en W. hebben toegezegd dat een onder zoek zou plaats hebben en thans is voor de derde maal een vergadering zonder een rapport daarover ter tafel te brengen. Bij de stukken die voor de leden ter inzage liggen heeft spreker gezien dat B. en W. een standpunt hebben ingenomen, inzake de toekenning van een subsidie aan Middelharnis voor bestrijding van de kost:;, van het U. L. Onderwijs, nl. dat het lesgeld dan maar verhoogd moet worden, waardoor het arbeiderskind wordt uigesloten van die instelling te profit roerd do: heeft zie, voorgedil Dijkers j gegeven heidsarn ter bij dé-; verorder hebben aan den;- daarvoo raad zoc het den uitslag I ging zal verdraag was terg van on voorop personei over de hoord. L dat bela Meer be een vlie winkelw voorstel gedaan socialist I VOOl woninge I port. Sp I aan vet moeten baar ve waterle met dei goed nc van pa maatreJ weer ee LE C kelijk t ailemac algemei Veer sm geest iiil ik zal werkinj strekki: d\M van 19 haar pl een biiffl voor d zag ik mentee indien meer n. rustig 1 wensch uitbreit een 30

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2