Plaatselijk JMieuws. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1 928. Tal- ;eld uik- 't aakt veg- met erie, met ind- ver- de waterleiding, 't Nut van de waterleiding ten opzichte van de volksgezondheid wordt dan ook algemeen door doktoren en hygiënisten erkend, niet 't minst juist met 't oog op typhus, waarvan in de 28 jaren, die ik hier op Flakkee werkzaam geweest ben, een niet on belangrijk aantal gevallen zijn voorgekomen. Als dit bezwaar dus wel als van de baan be schouwd kan worden en 't nut der water leiding vastgesteld, komt de tegenstander weer met de vraag, of de lasten hiervan niet ondragelijk zullen zijn. Laten we nu eens een kleine becijfering maken van wat wij uitgeven jaarlijks aan alkoholische dranken, die toch zeker niet bevorderlijk zijn voor de volks gezondheid. Eenige jaren geleden heb ik in een rede over 't alkoholisme, waarvan in de plaat selijke bladen een uitvoerig verslag verschenen is, vermeld, dat onze bevolking jaarlijks meer dan 300 millioen guldens, zegge driehonderd millioen uitgeeft aan alkoholische dranken. Dit kwam neer op gemiddeld 43 per hoofd der bevolking en per gezin 215. Flakkee heeft ruim 31.000 inwoners dus 6000 gezin nen. Wat geeft Flakkee dus daaraan uit? 'k Zal me houden aan dat gemiddelde, daar ik niet weet, of hier meer of minder dan elders aan'Bacchus geofferd wordt en 't niet te doen is om 't juiste bedrag op te geven, maar om een globalen indruk te krijgen. We zullen dus maar rekenen 6000 x 215 1.290.000, zegge ruim een en een kwart millioen guldens! En wat de waterleiding? 't Gemiddelde per gezin is te stellen op 20 22,50. Dit laatste nemende komen we dan tot een bedrag van 6000 X 22,50 135.000. Dus 10 x meer voor alkoholische dranken, die knagen aan de volksgezondheid dan voor volop zuiver water, een eerste levensbehoefte. En tot welk bedrag zouden we niet komen, als we hierbij nog betrokken het bedrag uitgegeven aan sigaren en sigaretten! Daarvoor zou de ge- heele waterleiding aangelegd kunnen worden! Wie zou met zulke cijfers voor oogen nog dur ven beweren, dat Flakkee de waterleiding niet bekostigen kan? Maar moge dan van on dragelijke offers geen sprake zijn, zegt thans wellicht die tegenstander, voor de waterleiding als volksgemak dan mag van de inwoners geen enkel onvrijwillig offer gevergd worden. Die millioenen vermorsen ze, zij het tot schade van hun gezondheid, in ieder geval vrijwillig, dat is zoo. Ook hier nog weer eens de verplichte aan sluiting naar voren gebracht.. Ook hierover dan nog een enkel woord. Het verslag van de eerste conferentie met Prof. Visser nog eens nalezende, trof me in dit ver band een feit, dat wellicht reeds vergeten is, zooals ik het ook vergeten was en dat me daarom weer opnieuw trof, n.l. dat de ver plichte aansluiting eerst na 5 jaren toegepast wordt, zegge vijf jaren. En wie, zou ik in ge- moede willen vragen, zou na 5 jaren uit eigen beweging nog niet aangesloten zijn? Men kan toch gerust zeggen: zeker zoo goed als nie mand, afgezien dan degenen, die door afge legenheid van hun woning verstoken zullen moeten blijven van de waterleiding. Er is dus m.i. geen enkel redelijk bezwaar om 't water leidingsplan te aanvaarden. Verder wordt dan maar gewoonweg beweerd, dat 't waterleidings- plairions zal verstrikken in een volkomen on rendabele onderneming. Waar is eenig bewijs daarvan geleverd? De waterleiding der 10- gemeenten in Z. Holland leert ons wel anders en de omstandigheden zijn, zooals gezegd, voor Flakkee nog gunstiger en tegenover den ophef, waarmee over enkele gevallen van de Kil- waterleiding door sommige tegenstanders ge sproken wordt, is weer een heel wat gunstiger oordeel vermeld van iemand, die er goed van op de hoogte schijnt, en dit wel goed met allerlei gegevens gedocumenteerd. Tenslotte wordt dan nog in 't stuk gezegd, dat wij zonder waterleiding ons heil zullen moeten zoeken in ruime, dichte en schoone trassen en schoone daken en goten. Maar in welk nietig percentage van de woningen vindt men aan deze theore tische eischen nu werkelijk voldaan? Immers haast nergens, zelfs niet bij de gegoeden, om van de trasjes van de arbeiders maar in 't ge heel niet te spreken. Aan mijn huis zijn filters aan de regenbakken aangebracht. In den tras bezinkt het water alleen, het heldere water daarboven wordt opgepompt naar het reser voir op de vliering, waarin het weer bezinkt; ook daar wordt het water een decimeter boven den bodem door de buizen naar de verschillen de kranen vervoerd en dan is het nog noodig, dat het gefiltreerd wordt door steenen kaarsen, vóór het volkomen helder is en aan behoorlijke eischen van drinkwater voldoet. En toen pas geleden de schoonmaak der goten weer plaats had, was het verbazingwekkend,.hoeveel half vergane bladeren, modder enz. daarin weer aanwezig was. En wie zal beletten, dat de musschen met hun bekende vrijmoedigheid de goten gebruiken als badkamer en W.C.? En dit alles komt dan bij de eerste de beste flinke regenbui in de trassen gespoeld. Wat bad gelegenheid enz. betreft zijn de musschen dus heel wat beter af dan de Heer Blokhuis, die zijn badkuip ongebruikt op zolder heeft staan en slechts prettige herinneringen heeft aan vroegere baden. Nu afgezien van het aan gename is 't nemen van een bad zeer bevorder lijk voor een goede huidfunctie en voor de ge zondheid in 't algemeen. Daarom verbaast het me ook hierom zoo, dat de Heer Blokhuis zijn kennis en geestigheid, waarover hij ongetwij feld in ruime mate beschikt, niet in dienst ge steld heeft van de waterleiding, want a priori zou men zoo iemand toch niets anders voor stellen dan als een vurig voorstander er van! Over de objectiviteit van zijn stuk zullen we het verder maar niet hebben, wel over wat ge zegd wordt over den finantieelen kant van 't waterleidingsplan n.l. dat gezonde finantiën ook een volksbelang zijn. Hiermee ben ik het volkomen eens. Men moet evenwel de geld zaken niet op de hoogste plaats zetten, er geen Mammonsdienst van maken, maar 't geld be schouwen als een ruilmiddel, om in onze levens behoeften te voorzien op stoffelijk en geestelijk gebied. Nu zijn we weer op een belangrijk tijdstip gekomen, daar binnenkort de twee centrale ge meenten, die tot heden de verwezenlijking van het waterleidingsplan hebben tegengehouden, hieromtrent zich weder zullen uitspreken. Zijn er nog belangrijke leemten in 't plan, die eerst weggenomen moeten worden voor 't op ge zonde finantieele basis rust, nu dan kan men hun dankbaar zijn voor dit werk. 't Is een zeer gewichtige beslissing waarvoor de gemeente raden gesteld zullen worden. We zullen met groote belangstelling deze afwachten, dat spreekt van zelf en we hebben het goede recht onze meening te uiten over deze zoo belang rijke zaak, maar moeten verder de beslissing rustig aan hen overlaten, daar zij er toe ge steld zijn als vroede mannen vrij en frank hier over te beslissen. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat deze beslissing gunstig zij. Dr. Van Gelder. (auv.j HIDDELHARNIS. De heer L. Buurveld had het ongeluk in zijn woning te vallen en een arm te breken. In den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk zijn thans aan de beurt van aftreding A. Troost, ouderling en H. Krjjger, diaken. De timmermansknecht J. v. d. Wende, verwondde zijn hand zoodanig aan de schaaf machine, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest begeven. Zaterdagmorgen sloeg de hit, bespan nen voor de kar van den koopman L. Kor- weg, op hol doordat de leidsel brak. Het dier holde de Nieuwstraat door, totdat het op de kaai gegrepen werd. Zonder ongelukken liep dit af. Tengevolge van den Zuid-Westelijken storm van Zaterdag en Zondag, steeg het water voor de buitenhaven tot een hoogte die sinds 1905 niet is bereikt. Ook werd de buitendyk nog beschadigd, wat echter Maan dag reeds door een aantal arbeiders werd hersteld. De vorige week zijn van hier uit de kaai ruim 1700 H.L. aardappelen verscheept. Ook werd nog een motor uien en peen ge laden met bestemming naar Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 23 November 1928. Bloemkool 2,10 tot 15,40 per lOOstuks. Savoye kool 3,10 tot 6,80 per 100 st. Roode kool ƒ2,70 tot ƒ6,— per lOOstuks. Witte kool 2,40 per 100 stuks. Knollen ƒ3,40 tot 5,50 per 100 stuks. Andjjvie 1,40 per 100 krop. Kroten ƒ2,40 tot 2,90 per 100 bos. Peen 3,50 per 100 k.g. Prei 7,70 per 100 bos. Spruiten 5,70 tot 14,— per 100 k.g. Stekuien 2,40 tot 5,20 per 100 k.g. Kleiperen 11,60 per 100 k.g. Gieaer Wildemans 33,— per 100 k.g. Stoofperen 23,— per 100 k.g. Handperen 24,— per 100 k.g. Pompoenen 0,12 tot 0,24 p6r stuk. BOTER, KAAS en EIEREN. Kippeneieren 50—52 kg. 6,25 tot 6,75 id. 60-62 11,10 11,35 id. (bruin) 61 11,15 11,35 Eendeneieren 6,— 6,75 Alles per 100 stuks. Kaas 20 plus 0,36 tot 0,38 per pond. Kaas (volvet) 0,65 tot per pond. Boter 0,70 tot 1,— per pond. SOMMELSDIJK. A.s Zondag 2 December, 's Avonds half zeven, hoopt voor de Vrij zinnig Hervormden, in de zaal van den heer Verhey aan den Langeweg, op te treden Ds. W. de Voogd v, d. Straaten, Predikant te Nieuwenhoorn. HERRINGEN. Het bouwen van een woon huis aan Onderlangs voor rekening van den heer L. v. d. Sluijs is opgedragen aan P. Snij der, timmerwerk en A. Huizer, metselwerk. De te houden dankdag in d'e Herv, kerk op a.s. Woensdag gaat niet door. Door het slechte weer van vorige week is de verkiezing van een ouderling en diaken in de Herv. kerk niet doorgegaan, maar zal nu a.s. Vrijdagavond plaats hebben. De waterkeerende djjk van den polder OUD-HERKINGEN BEDREIGD. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de buitendijk van den polder Oud- Herkingen, ten westen van de gemeente Her- kingen het zwaar te verantwoorden gehad. We vernemen van den dijkgraaf van de Dijk ring Flakkee dat er vijftien gaten in den d(jk geslagen zijn van meer en minder ernstigen aard. Den geheelen dag zijn vele mannen aan het werk geweest om gaten gestopt te krijgen vóór den Maandagnacht intrad. Toen de nood Zondagnacht echter het hoogst was, trad onverwacht een daling in het water wat waarschijnlijk het behoud van den Herkingschen dijk is geweest. Deze zakking was vermoedelijk ontstaan door het invloeien van verschillende andere polders elders. Maandagavond bleek het gevaar echter gekeerd te zijn. Naar we vernemen moest er één gat zijn dat op anderhalven meter na door dendyk was. Zoodat de nood tamelij k hoog is geweest. STELLENDAM. Storm. Tengevolge van den hevigen storm en het hooge water is de kade, die dezen zomer is gelegd op het gors ten oosten van de haven alhier en waar door een zeer groot stuk weiland was bedijkt, doorgebroken, waardoor natuurlijk het ge- heele stuk land is overstroomd. Ook de Weipolder is ingevloeid. Door het plaatsen van vloeiplanken is voorkomen, dat ook de Spuipolder is volgeloopen. Maandagmiddag is alhier aangekomen de motorblazer SL 54, schipper W. de Jager, van welk vaartuig in deD storm van vorige week op de Zuiderzee de mast gelijkdeks afbrak, en welk schip toen in Amsterdam werd binnen gesleept. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de reddingsboot Koningin Wilhelmina, wederom door de kustwacht gealarmeerd voor een in nood verkeerend schip. Ondanks het verschrikkelijke weer is de boot 's nachts half 3 uitgevaren, doch weer onverrichter zake terug moeten komen. Wel werden verschillende schepen gezien, doch geen dezgr OUDE TONGE. De héér M. Stoop had het wenschte hulp. Zóbdr^tfB-zjjirtA^'vareffdéirponggiJ^ mit'koppeDhakken in zijn hand te hakken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tengevolge van den. hoogen vloed zijn op Sluishaven ruim 80 last suikerbieten van Puttershoek in de haven gespoeld, Aan de heer M. Póliemans Rz. is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Emmastraat. Schipper P. de Korte liep met zijn motorschip „Zeeuwschy stroomen" in de haven aan den grond. Met eenige averij liep dit ongeval af. Tijdens deze bietencampagne zijn aan gevoerd voor: „Dinteloord" 6.440.160 K G. bieten. „Puttershoek" 3 718 000 „Zeeland"1.945 940 „Roosendaal" 1.248.020 „Centr. Suiker-Mij.". 223 865 weer van, half 3 tot 'smorgens half 10 er in zulk weer op uit geweest zonder eenig resultaat. De garnalenvisschers hebben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 65 K.G. bij de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver zonden 400 H.L aardappelen, 1000 H.L uien en 800 H.L. koepeen. In de Ned. Herv. Kerk alhier zijn dit jaar aan de beurt van aftreden als ouderling de Heer G. v. Koppen en als diaken de Heer J. L. Koese. GOEDEREEDE. Zaterdagavond is tegen een 2-tal personen procesverbaal opgemaakt wegens storing van de openbare orde. De garnalenvisscherij is afgeloopen en gaan de visschers op de kuilvisschery. De catechisatiên van de Ned. Herv. kerk zullen Dinsdags plaats hebben; 2—3 uur voor meisjes van 12 16 jaar. 3-4 uur voor meisjes v. 16 j.en daarboven. 5-6 uur voor jongens van 12 16 jaar. 6 7 uur voor jongens v. 16 j.en daarboven. De afgeloopen week zijn van hier ver scheept 1200 balen uien. Vrijdag geraakte van den heer Zoon uit Dirksland een vrachtauto met cichorei ondersteboven nabij deze gemeente in een sloot. De jongeheer W. Raadsheer van Oud dorp bracht de eerste hulp door een ruit in te trappen, zoodat de chauffeur er direct uit kon komen. Met belangrijke schade liep dit ongeval af. Tusschen Zondag- en Maandagnacht werden de bewoners vooral de waterwacht opgeroepen voor het zeer hooge water. Alles werd spoedig in het werk gesteld om de vloedplanken te plaatsen, wat veel water tegen kon houden. Het is in geen jaren zoo hoog geweest. De bewoners hadden zoodoende een onrustigen nacht, gelukkig liep verder alles goed af. a.s. Donderdagavond 6 uur zullen de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk een aanvang nemen door den heerW. Bou- man van Stellendam. Woensdag 28 Nov. om 11.30 uur bestaat in de Bewaarschool gelegenheid tot koste- looze inenting. De zeevisscher P. Redert had het ongeluk met het ruwe weer zijn vischtuig te ver liezen, wat voor hem een schade is van/200,-. OUDDORP. Te dezer plaatse, waar men elk jaar op de zandgronden boonen ver bouwd, schijnt het dit jaar wel een gunstige campagne te zijn. Voor de Heinrichboonen, geteeld op eigen rekening, besteedt men reeds den exceptioneelen prijs van een gulden per kilo. Dank zij den drogen zonnigen zomer is het gewas prachtig mooi gewonnen. De groote uien verhandeld men hier voor 5,per 60 kilo, met flinke vraag. Naar gemeld wordt z(jn deze bestemd voor export naar Amerika. Met den storm van Zondag op Maandag nacht is het steiger aan het strand, waarop zomers het Paviljoen van Bezuijen Flohil staat, geheel weggeslagen; een uur verder waren de stukken te vinden. De Zeedijk aan PreekheeHs ook nog al besehadigdr-Op- verschillende plaatsen zijn de duinen hier van 10—15 Meter afgenomen. Het water aan de Haven steeg tot aan de huizen toe, doch beeft geen schade veroorzaakt. Deze hooge waterstand is hier in geen jaren voorge komen. Bij den landbouwer W. Koole komt een geval van vlektyphus onder de paarden voor. A.s. Vrijdagavond bestaat in de Kerke- kamer der Ned. Herv. Kerk gelegenheid tot aangifte voor den H. Doop. De vorige week werden door de gar nalenvisschers van 300 - 600 K.G. garnalen per schuit gevangen. Ds Enkelaar van Ouderkerk a. d. IJsel heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. Naar men verneemt is alhier tegen een persoon proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling en vernieling van kleeren. Door Jb. Breen Pz. is verlof aange vraagd voor den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank, in het lokaal van de oude school. NIEUWE TONGE. De Voetbalwedstrijd, uitgeschreven door N.T.V.V, Nieuwe Tonge, is wegens de weersgesteldheid van Zondag uitgesteld. De timmerman J. A. ft. had het ongeluk, terwijl hij buiten stond, een balk op zijn hoofd te krijgen, welk een wond van 12c.M. veroorzaakte. Geneeskundige hulp moest onmiddellijk worden ingeroepen. C. de J. ploegde dezer dagen een horloge op, wat drie jaar geleden was verloren door J. B. Het zeldzame er van was, dat bij het opwinden het horloge nog ging. De kast welke er om zat is het behoud geweest. De heer M. Hanenberg alhier zal zich dezer dagen, ter verbetering van positie, naar de Vereenigde Staten van Amerika begeven. Den heer I. Mosselman is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan de Oranjestraat. In de afgeloopen wjeek zijn alhier ver scheept 14000 balen uienf en 200 balen peen. Van den landbouwer A. H. is een zijner beste melkkoeien gestofven. Dit is de 6de koe in den tijd van 3 j^ir. Totaal 13.575.985 K.G. bieten as. Woensdag 28 Nov. zal in een open bare B. en W. vergadering uitloting plaats hebben van obligaties van geldleeningen ten laste dezer gemeente. Naar men verneemt is op de Krammer voor deze gemeente een schip vergaan. Van de opvarenden is tot op heden niets bekend. Benevens scheepsluiken e.d. zouden ook kin derklompjes zijn aangespoeld. OOLTGENSPLA AT. Gisternacht om kwart voor twee werd de klok geluid en alarm ge blazen op den brandboorn. Onze gemeente verkeerde in een noodtoestand. Tengevolge van den storm was het buitenwater gestegen tot 3.62 M. boven AmsterdamschPeil.d.w.z voor de inwoners, dat het water 2 c.M. hooger stond dan in het jaar 1894, toen de Anna Theodorapolder is overstroomd. Het water begon over de sedert dien'tijd veel verbeterde en verhoogde dijken in de polders te ioopen. In minder dan geen tyd waren honderden menschen op de been, om zoo mogelijk met het aanleggen van nooddammen het water te keeren. Het is gelukkig nog goed afge loopen. De aan de haven staande woningen stroomden vol; veel schade werd aangericht bij de familie Metaal. Ouders van Zondag a s. in de Ned. Herv. Kerk te doopen kinderen moeten Vrijdag avond aangifte doen in de Consistoriekamer, te half zeven, De stemming voor een lid van het College van Notabelen, in de vacature wegens vertrek van den heer L; Bom Gzn., zal plaats hebben in de Consistoriekamer der Ned Herv. Kerk, op Woensdag 28 November a.s. des voorm. van 10 tot il2 en 's avonds van 6 tot 7 uur. Aan de Galatheesche haven werden in de afgeloopen campagne totaal 4.317.397 K.G. suikerbieten aangevoerd. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden bogstcollecte heeft totaal opgebracht 452,40. Vrijdagavond werd onder groote belang stelling de verloting voor het Groene Kruis alhier gehouden in de Openbare School, welke heeft opgebracht netto 175,27J, zoodat de onkosten verbonden aan de vertooningen van de T.B C -film en de Groene Kruis-film ruim schoots zijn gedekt, DEN BOMMEL. Ook in deze gemeente beeft de storm weef'gëwöèd, gepaard gaande met hooge waterstanden. Maandagnacht steeg het water tot boven de kaai, waardoor vloeiplanken moesten worden gezet. Veel schade is er niet aangericht. Ter hoogte van het Tuindorp is een roeiboot aangespoeld. M. Polak bracht hem in veiligheid. Vermoedélijk is de boot van een schipper uit Stad aan 't Haringvliet. Vorige week zijn uit deze gemeente vervoerd 3484 H.L. uien, 3433 H.L. aard appelen en 118 HL. peen. Donderdag 29 Nov. zal, naar we ver nemen, de gebouwde watermachine beproefd worden. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente DEN BOMMEL, op Vrijdag 23 November 1928. Voorzitter Burgemeester Brouwer. Alle leden tegenwoordig. De voorz. opende de vergadering, waarna de notulen der laatste vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeu De voorz. sprak woorden van dank aan den Heer Mooljaard, voor de diensten aau de gemeente gedaan met de waarneming van het secretariaat. Spreker dankte voor de steun hem gedaan by het inwerken in deze gemeente. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ontvanger. De goedkeuring van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. Aangeboden werd de Gemeente-begrooting dienst 1929, alsmede de begrooting van het Armbestuur. Tot leden van de commissie van onderzoek voor deze begrooting werden aangewezen de heeren Lokker, Houthuizen en B. Jongeling. B. en W. stelden voor Ged. Staten weer te verzoeken haven en kaaigeld te mogen heffen tot een bedrag als tot heden gebruike- ïyk was. B. en W. stelden daarna voor het maken van de nieuwe kaaimuur aau de laagste inschrijvers de Heeren Bakelaar en Van der Welle te gunnen voor 19385, met een verhooging van 835, omdat het bestek de levering aangaf van basalt zonder meer Nu hadden genoemde inschrijvers berekend Belgische basalt en bedoeld was Duitsche basalt, die aanmerkelijk duurder was. Echter met deze verhooging bleven zij nog de laagste. Dit voorstel werd goedgekeurd. Lokker vroeg wanneer er begonnen wordt aan het werk. Mast zeide dat in het bestek een datum van 1 Maart is genoemd. Echter hebben B. en W. er geen bezwaar tegen vroeger te laten beginnen met heiwerk enz. B. en W. werden daarna gemachtigd naar omstandigheden te laten handelen. Daarna werd besloten een geldleeningaan te gaan groot ƒ24000,— voor deze kaaimuur en by komend werk. B. en W. vroegen een credit van ƒ200,— voor de bezoldiging van een tijdelijk amb tenaar ter secretarie. Werd goedgekeurd. Lokker vroeg waarom dit noodig was, waarop de voorzitter zeide dat er veel achter stand in het werk is gekomen. In de rondvraag vroeg Mast een gat dicht te maken dat ontstaan is in de kaaimuur. Werd toegezegd. Rosmolen vroeg tegen welk percentage B. en W. denken die leening geplaatst te krijgen. Mast zeide dat het de bedoeling is een zoo lang mogelijken termijn te nemen en het percentage zoo laag mogelijk te krijgen. Vastheid was daaromtrent niet te verkrijgen. Daarna sluiting. BRIELLE. De medailles en verdere prijzen voor de pluimveetentoonstelling op 30 Nov., 1 en 2 Dec. 1928, zijn te bezichtigen in de étalage van den Heer W. de Man, sigaren- handel alhier. Op de 1.1. gehouden eierenveiling waren aangevoerd: 8882 witte kippeneieren 8,76 per 100 3730 bruine 10,50 260 eendeneieren 7,70 Vrijdagavond ging tengevolge van sto ring door de storm het electrische licht wederom uit. Hiermede is wederom bewezen, dat een ondergrondsche leiding gewenscht zou zyn. DE STORM. DRIETAL ZEELIEDEN JAMMERLIJK VERDRONKEN. Schitterend werk door de „President van Heel" HOEK VAN HOLLAND, 26 Nov. Weer heeft Hoek van Holland een scheepsramp medege maakt, die slachtoffers heeft geëischt. De 2292 ton metende Noorsche stoomboot „Christian Michel- sen" is tegen 7 uur in den avond op den derden strekdam bezuiden het slag van Vluchtenburg geslagen en bij de redding van de bemanning zijn drie man te weten de Vlissingsche loods, een ma troos en een stoker verdronken. Wat kapitein Slis vertelde. Wij hebben ook een onderhoud gehad met den gezagvoerder van de reddingboot President van Heel, kapitein J. Slis. Deze vertelde ons het vol gende: Zoodra het noodsein kwam, hebben wij ons klaar gemaakt en kwart over zes is de President van Heel de Berghaven uitgevaren. Behalve ik waren aan boord de le machinist H. Benard, de 2e machinist A. v. d. Ster en de matrozen R. de Groot, P. van Asperen, B. de Korte, P. A. Vermey en A. Visser. Het was beroerd weer, een zware storm, een hooge zee en dikke buien. Toen wij goed en wel in den mond van den Waterweg zaten kregen wij een zware regenbui en wij konden in het geheel niets meer zien. De Ganges van L. Smit en Co's inter nationalen sleepdienst had niet naar buiten kunnen komen en dat wil heel wat zeggen. Geen wonder dat onze schuit het bijzonder zwaar te verantwoorden' 'kreeg:'' ;ln,,dè', bfaïïöirig',^fbnd de. schuit af en toe loodrecht omhoog, zoodat ik dacht ..straks gaat ie om," maar wij kwamen toch voor uit. Buiten stonden er zeeën als bergen en wij werden soms zoo op zij gesmeten, dat de boot plat op haar kant lag. Wij rolden en slingerden en stampten, dat het een aard had en af en toe vreesde ik, dat wij nooit meer terug zouden komen. On danks alles schoten wij toch op en na een half uur vechten tegen wind en zee en regen waren wij bij het schip. Het lag met den kop om den Zuid en slingerde zwaar. Het gelukte ons langzij te komen, maar nauwelijks waren wij dat, of een zee pakte ons op en smakte onze boot vierkant tegen de Christian Michelsen. Een tweede zee sloeg ons een eind weg. Maar een paar opvarenden hadden kans gezien over te springen en een heele troep anderen stonden klaar. Wij manoevreeden dus weer zoo, dat wij langzij kwamen. Weer gooide een zee ons tegen het schip, en weer sprongen een paar man over. Zoo zijn we een heeien tijd bezig geweest. Het was werkelijk ontzettend. Ik heb nog nooit zulke zeeën gezien. Telkens lagen wij plat op onzen kant. Aan boord van de Christian Michelsen werd vuurpijl op vuurpijl afgeschoten. Het schip dreef snel naar de kust en het werd voor ons steeds ge vaarlijker, omdat wij al vlak op de branding zaten. Tenslotte hadden wij 24 man aan boord. Ik zag er nog 3 op het schip en schreeuwde hun toe: „Kom af wij gaan weg." Zij zwaaiden terug, dat wij maar moesten gaan en daarna hebben wij de terugreis aanvaard. Deze was nog zwaarder dan de heenreis en ik was blij, toen wij, eindelijk om kwart over negen, de Berghaven weer hadden bereikt. De Christian Michelsen was inmiddels gestrand. Er werden daar vuurpijlen afgeschoten, ten teeken dat de 3 achtergeblevenen eraf wilden. Maar het was voor ons onmogelijk om er weer op uit te gaan. Tot zoover het verhaal van kapitein Slis. Naar een van de opvarenden van de President van Heel ons nog mededeelde, is de boot op haar zwaren tocht ernstig beschadigd. Vooral het telkens tegen het schip opgesmakt worden, heeft heel wat averij veroorzaakt. Ook hij had zelden of nooit zulk zwaar weer mee gemaakt. DIJKEN DOORGEBROKEN BIJ BARENDRECHT EN RIDDERKERK. RIDDERKERK, 26 Nov. Hedenmorgen om streeks halfvier werden de bewoners langs den ringdijk alhier door het luiden van de alarmklok uit hun slaap opgeschrikt, daar de Noorderpolder was volgeloopen. Dientengevolge werd de Muizen kade, die de polders Woude en Donkersloot be schermt, in minder dan geen tijd blank gezet. In allerijl werd door de bewoners alles bijeen gepakt en in veiligheid gebracht. De angst der be woners, die in den nacht moesten vluchten, is zeer begrijpelijk, omdat in den grooten watersnood in 1916 al deze woningen diep in het water stonden. Alle bedrijven en fabrieken staan hier stil, daar geen electrische stroom aanwezig is. In sommige werk plaatsen drijven de gereedschappen en materialen rond. De bewoners zien thans met angst den ko menden nacht tegemoet, met het oog op den vloed. Voorts vernemen wij, dat de Barendrecht bij den Koedood in den buitendijk langs de Oude Maas een gat is geslagen, ter lengte van 100 meter. Dientengevolge is de Jan Gerritsenpolder volge loopen en staat het water tot het tramstation Middeldijk. De bewoners .hebben zich het dorp Barendrecht in veiligheid gesteld, doch ook hier worden reeds maatregelen genomen, aangezien men vreest, dat ook de Middeldijk zal doorbreken In den Jan Gerritspolder is veel vee verdronken en alle kassen van de tuinders zijn vernield. De cada vers spoelden aan den Noldijk aan. Van Heerjans- dam tot Rhoon zijn alle landerijen ondergeloopen. Verschillende huizen staan tot de nok onderwater. Het verkeer van de Rotterdamsche Tramweg Mij. is gestremd. Te Puttershoek varen de menschen in bootjes door de dorpsstraat. Men is thans bezig om den voordijk onder Baren drecht af te kisten, ten einde het dorp Barendrecht voor overstrooming te behoeden. Nader meldt men ons: Dijk doorgebroken, polders onder water, huizen overstroomd, dat herinnert aan 1916, Gelukkig heeft tot dusver de ramp niet zulk een grooten omvang aangenomen. De doorbraken, gemeld uit de omgeving van Barendrecht en Ridderkerk, heben onafhankelijk van elkaar plaats gehad. Wat Barendrecht betreft zijn het de Zuidpolder en de Jan Gerritszpolder, die volgeloopen zijn doordat de achterzeedijk, die grenst aan de Oude Maas, in den afgeloopen nacht doorbrak. Ongeveer 437 bunders grond staan er blank. Gekomen aan de kruising Barendrecht en den Middeldijk, staat men plotseling voor een groote watervlakte, waar een 30-tal woningen boven uit steekt. Van het station Middeldijk der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij ziet men nog juist de pila ren en het dak boven water. De tramdienst is natuurlijk gestaakt. De telegraafpalen staan midden in het water en de draden zijn op manshoogte van het water veiwijderd. Sommige woningen, die bij den dijk, hebben 1 Meter water in huis. Bij huizen, meer midden in den polder gelegen, staat het water tot de eerste verdieping en hier en daar ziet men van een enkele woning alleen het dak als een eiland in de woelige waterzee. Groote troepen eenden en kippen bevinden zich, zielig bijeengekropen, tegen den dijk. Van alle zijden zijn de bewoners uit den omtrek gekomen om de ramp te aanschouv/en, doch reeds zijn de handen aan het werk geslagen om een verderen voortgang van het water te beletten. Immers, mocht door het hooge water ook de Middeldijk zich begeven, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat geheel Barendrecht onder water komt te staan. Naar men ons mededeelt, deed niets vermoeden, dat hier een doorbraak zou plaats vinden, want de dijk was hecht en sterk. Doch van andere zijde wees men er ons op dat door den dijk buizen waren geleged voor de vol spuiting van Charlois. Ter plaatse waar deze buizen door den dijk heenbraken, is de grond blijk baar niet voldoende vastgestampt. En deze zwakke plek is bij den hevigen storm in de afgeloopen week oorzaak geweest, dat de dijk zich over ongeveer 80 Meter lengte heeft begeven. Deze dijk sluit de Oude Maas af als ringdijk van het eiland IJsselmonde. Aanvankelijk was de keer- dam voor den dijk volgestroomd, en daardoor waren de bewoners tijdig gewaarschuwd. Er hebben zich dan ook gelukkig geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Het meerendeel der bewoners kon zelf uit hun woningen naar de 'hooger gelegen landerijen loopen. Voor sommige bewoners van polders, meer in het midden van de polder gelegen, heeft men een boot over den dijk gesleept en hen aldus uit hun benarde positie gered. Het grootvee kon ook tijdig in veiligheid worden gebracht, maar veel varkens, schapen en kippen zijn omgekomen. Toen de ramp plaats greep, heeft men de klokken geluid. De burgemeester van Barendrecht, de heer J. Bax deelde ons mede, dat hij onmiddellijk toen de ramp plaats greep op de hoogte was gesteld, en zich naar de plaats des onheils had begeven, ten einde alle noodige maatregelen te nemen. Onmid- ddellijk zijn ook de dijkgraven en de polderbe sturen gewaarschuwd. Persoonlijk heeft de burge meester den Provincialen Waterstaat in Den Haag mededeeling gedaan van de ramp. De provinciale hoofdingenieurs v. d. Wal en ir. Royer, vergezeld van eenige technische ambtena ren waren hedenmorgen te 8 uur reeds te Baren drecht en met den dijkgraaf heeft de burgemeester deze technici ten stadhuize in een vergadering ver- eeningd, ten einde de maatregelen te bespreken, die een verergering van de ramp moesten voor komen. In deze vergadering is besloten bekistingen aan te leggen op den middeldijk, welk werk onmiddel lijk is opgedragen aan de firma van Hattem. die hedenmorgen een aanvang ermede maakte. Thans is men nog bezig deze bekistingen aan te bfengen juist op het punt waar de Middeldijk en de weg van Barendrecht samenvloeien. Over de schade deelde de burgemeester ons nog mede dat deze zeer aanzienlijk is. Men verwacht niet dat het water snel te ug- loopen zal want het moet door sluizen die slecht weinig doorlaatvermogen ontwikkelen.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3