ONZE EILANDEN TWKEMBLAH No. 7 24 NOV. 1928 Vervolg Verslag B.B.N.-Congres. Plaatselijk Nie'iaws. Burgerlijke Stand. ONZE EILANDEN VAN SATERDAG 24 NOVEMBER 1928. 5 Onze eerste eisch moet echter zijn de ver binding van Flakkee met den Brabantschen wal. Ik heb de twijfelachtige eer van het comité dat zich daarvoor heeft geïntresseerd de Voorzitter te zijn. Wellicht zullen enkele aanwezigen van mij verwachten dat ik nadere mededeelingen zal doen over den stand van zaken betreffende die toekomstige verbinding. Dat kan ik echter niet doen uit bescheidenheid omdat de conferentie die daarover heeft plaats gehad te Ooitgensplaat een zeer ver trouwelijk karakter droeg. Ged. Staten hebben wel nadere cijfers ge vraagd en beloofd zich nader te zuilen ver klaren over den eventueelen financieelen steun die aan die veerverbinding gegeven zou kun nen worden. Ook is de Provincie in onderhan deling getreden met den Rijkswaterstaat. M.i. moeten we voorloopig ook niet te veel op onze verlanglijst zetten, wanneer we bescheiden zijn met onze verlangens dan hebben we de meeste kans van verwezenlijking. Een ver binding niet den Brabantschen wal is voor loopig onze eerste behoefte, daaraan werken thans een tweetal corporaties, en het is daar om natuurlijk toch gewenscht elkander in zijn streven te steunen, en trachten b.v. een 2e wensch vervult te krijgen ten koste van de •eerste behoefte. Laten we trachten geen ver snippering te krijgen, laten we eerst zien één goede verbinding te krijgen. Opgelet dient er echter te worden met de R.T.M.'daar die er een sterk handje van heeft zijn eigenbelang het meeste te dienen. En wil de R.T.M. water.in den wijn doen, dan zal zij daartoe eerst gedwongen moeten worden 'door vrije concurrentie. Voorzitter: Het is ook de lijn van den B.B.N. om te handelen, zooals de' heer Mijs daareven sprak. Bekend is het ook dat de R. T. M. alleen eigen belang op het oog heeft, terwijl we toch niet mogen vergeten dat wij de subsidie mee helpen betalen ook voor ons belang en niet voor de aandeelhouders, van de R.T.M. Trouw: Wij als buitenstaanders op Voorne en''Putten kunnen natuurlijk niet hier de léidïng op ons nemen. Voorne en Putten is gelukkig ook niet in zoo'n ongelukkige positie als Flakkee, wij kunnen altijd sterker staan omdat Voorne en Putten zijn wegen heeft naar Rotterdam. Vooral nu eindelijk na veel stijd de Groote Groene Kruisweg er door is. Daar voor zullen natuurlijk vlug genoeg vergun ningen voor bussen worden gevraagd. Nu is het onze, taak te trachten dat de R.T.M. weer niet zijn monopoliesysteem kan voortleven, we moeten trachten te voorkomen dat de R.T.M. geen eenzijdige verklaringen kan krijgen, zoo kunnen wij het beter noemen als concessies. Dat die weg er komt is ook voor Flakkee van zeer groot belang. Was voorheen het veer naar Rozenburg alleen te gebruiken voor per sonen en fietsen, nu is er een stoombootje en hebben Ged. Staten weer voor een jaar de concessie verlengd. Bij ons is gebleken dat wanneer er eenmaal een goed veer is ook druk gebruik van gemaakt wordt. Stonden wij in den Briel eerst een beetje septisch tegenover de onderneming, nu gaat dikwijls reeds blijken dat de veerverbinding weer te gering is. Een vrijkaart kon" ik zooals vele andere heeren natuurlijk niet verlangen van de R. T. M. Ik ben nu eenmaal geen man van de R. T. M. In den Briel is men zeer gesteld op hun Brielsche bootje en de H. H. Reizigers die er niet mee reizen maken geringen kans op een goeden dag bij de H. H. winkeliers. Het gaat in den Briel hart tegen hart met de R.T.M. en als een bewijs hoe de Brielsche bevolking tegen de R. T. M. gekant is, diene het volgende. Een jongen die verkouden was ging bij een winkelier om een hoestmiddel, de winkelier in gemoedelijken toon, wat scheelt eraan jongen, och verkouden meneer, maar heb ik je niet in die rot tram zien zitten, dan heb je verschillende plannen en ik waarschuw echter allen, als er iets gaat gebeuren, dan moeten we rekening houden met de R. T. M. We moeten trachten gedaan te krijgen dat geen concessies ineer aan de tram worden verstrekt, eerst dan gaan wé in de goede richting. Van Veen, burgemeester van Willemstad zeide verheugd te zijn de conclusie met een zoo groote meerderheid te Zierikzee is aan genomen eti hoopt dat ook Flakkee niet zal tornnen aan versnippering en het succes der conclusie niet zal uitblijven. Mr. Nijgh: Betreffende een eventueel over leg met de R. T. M. zie ik weinig resultaat te voorschijn brengen. Ik heb zelf voor een drietal vereenigingen drie jaar geleden gevraagd om een treintje om 8 uur van Hellevoetsluis op de marktdagen. Mijnheer ontving mij zeer welwillend en zou de zaak nader onderzoeken in verband met het reizigers aantal enz. Niets hebben wij vernomen dan thans voor veertien dagen. Dus dat onderzoek heeft slechts drie jaar geduurd. Het is daarom destemeer nood zakelijk de pen van den Ministrileen ambte naar eens los te krijgen. Uit Brielle heeft men sterk aangedrongen op de veerverbinding Rozenburg-Maassluis en Rozenburg-Brielle, en het veer is er. Bureaucraticus van Waterstaat moeten we duidelijk maken dat we hier recht hebben op behoorlijke verkeersmiddelen. Van een concurentiestrijd op de Groene Kruisweg verwacht ik niet veel voordat we zoover zijn zal wel alle concurentie weer dood gemaakt zijn. De subsidie van het Rijk ge bruikt de R. T. M. om de vrije concurentie in den grond te boren, zie maar eens de bootjes van Kraak door het kanaal en de Oud Beijer- landsche boot. Visscher, burgemeester van Dirksland: De richting aangegeven door de heeren Mijs en Trouw dien hebben we te bewandelen, laten we echter voor alles trachten de eensgezind heid te krijgen en behouden voor een eerste veerverbinding en dan komt de rest vanzelf wel. Als het plan van veerverbinding Dintel- oord-OoltgenspIaat er kwam moet dit door allen worden toegejuicht. Bij de R. T. M. komt er echter een duiveltje uit een doosje voor deze en alle plannen. Eenigen tijd geleden hebben alle burgemeesters van Flakkee een circulaire ontvangen, waarin de R. T. M. allerlei voorstellen van veerverbindingen in 't licht gesteld, voor elke gemeente zoowat een. De R.T. M. spant er de Kamer van Koophandel er voor en daardoor komt het duiveltje op het eiland. Al die bezwaren die te berde gebracht worden komen dus niet van de eilandbewoners zelf, doch worden er automatisch ingebracht om het goede plan te versnipperen en het comité dat zich voor de zaak spant den nek te breken. Donkersloot, burgemeester van Ooitgens plaat: Met de algeheele opzet kunnen wij ons te Ooitgensplaat zeer goed vereenigingen, echter zagen wij de conclusie gaarne uitge breid met een veerverbinding Ooltgensplaat- Numansdorp, die toch minstens van even groot nut is als een verbinding met Brabant. Het veer Numansdorp zou toch ook een goede communicatie geven op Dordrecht. Aan Oost Flakkee wordt zoo weinig gedacht, daarom is het noodig een lans te breken voor dat deel van het eiland. Voorzitter: Wat mijnheer Donkersloot wil is reeds voorzien bij punt drie van de conclusie. Van den Heuvel: Waarover den heer Don kersloot gesproken heeft, daarover was ik eerst niet van plan te spreken, het is echter wél eigenaardig dat er zoo weinig medewerking is en daarom heeft Ooitgensplaat ook als eisch gesteld een verbinding naar Numansdorp. Ons centrum is Rotterdam en de verbinding naar Rotterdam is van grooter belang dan naar Brabant. De subsidie zou waarschijnlijk ook .beter besteed zijn aan een doorvoerverbindiag naar Mumansdorp. De rendabiliteit zou. ook verhoogd worden. Het is jammer dat te dien opzichte steeds een zoo eenzijdige beredenee ring heeft plaats gehad. Visser van Oud Beijerland: De manier op welke Mr. Nijgh de R. T. M. aanvalt is verre van de waarheid, dat de R. T. M. de subsidie zou gebruiken om andere concureerende diensten er uit te werken is onjuist als daarbij wordt genoemd de Oud Beijerlandsche boot. Die boot exploiteer ik en mijn broer en dat wij een vrachtovereenkomst hebben gemaakt heeft met de exploitatie niets uitstaande. Ook kan ik wel verzekeren dat met de grimmige beer in de Rosestraat als ik liet zoo eens zeggen mag, omdat er zooveel op wordt afgegeven, op de R. T. M. wel degelijk iets te beginnen valt. Op het feest der R. T. M. dat ik ook heb meegemaakt hebben er ook nog Flakkeeenaars gesproken en die spreken nu juist andersom. Een |manier om een zaak te exploiteeren kan echter hemelsbreed verschillen, zoo was het ook met de meening van Minister van der Vegte en Lelie, doch dat ik wel verklaren dat er met die grimmige beer wel aan te vangen is. Kuiper zal zeer zeker te spreken zijn als een commissie over betere verbindingen komt confereeren, zie maar eens dat we tegenwoor dig 23 maal per dag uit Oud-Beijerland naar Rotterdam kunnen reizen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Voorzitter: De bezwaren die naar voren komen staan lijnrecht tegen onze meening in en zoolang we nog 11,80 voor het overzetten van een auto moeten betalen op een veer valt toch zeer zeker nog veel te verbeteren. Zijn wij, die de subsidie helpen betalen dan niet de grootste aandeelhouders van de tram, doch we moeten niet persoonlijk worden. Van den Berg te Goedereede: Eerst toen ik de uitnoodiging kreeg om naar deze vergade ring te komen stond ik zeer septisch tegenover de plannen, echter zou ik gaarne zien dat in de conclusie werd opgenomen dat indien de concessie afloopt deze noodig wijziging be hoeft. Ook lijkt het mij gewenscht 'de tarieven uit die conclusie te laten vervallen, daar dit de positie waarin zij wordt uitgesproken ver zwakt. Voorzitter merkte op dat de cijfers als voor waardelijk zijn genoemd dus dat geen beletsel kan worden. Van den Berg: Ik achte de redactie beter indien er stond een veerdienst zoo goedkoop mogelijk. Mijs: Ook ik ben het met van den Berg eens dat het gewenscht is in de conclusie op te nemen een eisch over in te willigen concessies. Voorzitter meende dat het bestuur van den B. B. N. daartegen waarschijnlijk geen be- zoo ruim mogelijk opgemaakt. Van Nieuwenhuijze te Ooitgensplaat: Van een comité dat de plannen en oeververbinding met Numansdorp speciaal behartigd, daarvan te Ooitgensplaat niet gesproken worden, dit betreft slechts enkele personen, want op de vergadering van de landbouwvereeniging was men unaniem voor een verbinding met den Brabantschen voor die van Numansdorp. Slechts een stem verklaarde zich voor een plan met Numansdorp de voorkeur te "hebben, hoe men dus van een comité kan spreken dat den wil van de bevolking voorstaat is niet te ver klaren. Voorzitter: Mijne Heeren, ik stel voor met het amendement Mijs en van den Berg de conclusies aan te nemen en zich te verklaren voor het instellen van een commissie uit de vergaderingen die nu gehouddn zijn en die te Bergen op Zoom gehouden zal worden die dan overleg zal plegen met de R. T. M. en Minister van Waterstaat. Alzoo werd met algemeene stemmen besloten De Voorzitter dankte voor de groote belang stelling en sloot de vergadering. Van onze adverteerders. De Firma E. Hartogs Zoon opende Don- derdagavond haar nieuwe zaak aan het Zand pad 814. Was men in de oude zaak eenmaal gewoon aan de volgepropte etalages en win kel, een zoo geheel ander beeld geeft thans het aanzicht van de zaak. 't Is een ruim breed front dat tegenwoordig onmiddellijk de aandacht trekt van een ieder die het Zandpad bewandelt. De etalages, geheel stof vrij, zijn keurig verzorgd door den heer Berg man en de artikelen met een fijnen smaak tentoongesteld. Wat een geheel ander beeld geven thans diezelfde artikelen. Een overzicht van de kwantiteit artikelen geven de etalages niet, doch dit is ook geheel niet noodig. Eerst- in den winkel krijgt men een blik op de verscheidenheiddaar is ruimte, licht en rust Het zachte electrische licht geeft een aan gename sfeer en de indeeling doet werkelijk prettig aan, daar de artikelen ruim zijn op gesteld en onmiddellijk een overzicht geven voor het publiek. Middelharnis is wéér een keurige zaak rijker, zooals men op weinig plattelands gemeenten zal aantreffen. De heer Hartogs heeft getoond met zijn tijd te willen meegaan, alles is hyper modern verzorgd, zonder toch in het overdrevene te vallen. Wij wenschen hem veel succes in zijn nieuwe pand. •- Gewetensgeïd. De Minister van Financien maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve -van 's Rijks Schatkist is. ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeïd bij den Inspecteur der Directe Belastingen, enz. te Hellevoetsluis de volgende bedragen ƒ2500; 1800, 1000, 1100, ƒ100, ƒ6000, 9C0, bij den Ontvanger der Directe Belastingen te Brielle 3000, bij dien te Heenvliet ƒ200 en bij dien te Hellevoetsluis 250. MIDDELHARNIS. Bij Kon. besluit van 14 November is: ontslagen met ingang van 17 November de monteur le klasse J. D. Braber te Middelharnis. Voor de vooroefeningen bij den "Vrij- willigen Landstorm zijn geslaagd; J. van Dongen, B. de Gast en J. Hollaar. Door den koopman J. Rossen is onders-_ hands gekocht van den heer Kattestaart een' woonhuis in de Nieuwstraat. Bij de Donderdagavond gehouden stem ming is tot Kerkvoogd herkozen de heer L. Koote en tot Notabel de h h. B. Koster, J. Numan en G. Verhage. Bij de verkooping van huizen van de familie Waterman werden deze ingezet op: Koop 1, burgerwoonhuis aan den Westdijk door L. Stapel Mz. op 2720; Koop 2, arbeiderswoning aan den West- dijk door H. Verbrugge op 670,— Koop 3, arbeiderswoning aan het Gedempte .Spui door P. Grootenboer op 680, üit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, dat de Vereeniging van Neringdoende Middenstanders Middelharnis- Sommelsdijk, ter opluistering van de te hou den winkelweek van 1 tot en met 8 Decem ber een wedstrijd uitschrijft, die het nuttige met het aangename verbrodt. Gedurende de Winkelweek heeft ieder aangesloten winke lier een of meerdere letters in de etalage. Alle letters te samen vormen een spreuk, of rijm, welke door deelnemers aan den oplossingswedstrijd moeten worden ingezon den aan een nader bekend te maken adres. Het lijkt ons een goede gedachte juist in dezen tijd dien wedstrijd uit te schrijven, met het oog op de lange winteravonden. Naar men ons mededeelde zijn er voor goede oplossingen mooie prijzen beschikbaar ge steld. Het te maken rfjm of de spreuk (wat het moet zijn is ons niet bekend), is onder verzegeld couvert gedeponeerd bijdenEdel- achtbaren heer Burgemeester Den Hollander. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 20 November 1928. Bloemkool 1,70 tot 10,70 per 100 stuks. Savoy e kool ƒ1,— tot 7,10 per 100 st. Roode kool 1,40 tot ƒ8,— per lOOstuks. Witte kool 0,30 tot 1,30 per ICO stuks. Boerenkool 1,40 per 100 stuks. Knolselderij ƒ8,20 per 100 stuks. Andijvie 0,50 tot 2,20 per 100 krop. Spruiten 7,20 tot 19,— per 100 k.g. Peen 2,70 per 100 k.g. Stekuien 3,60 per 100 k.g. Grauwzoete reinetten 29,— per 100 k.g. Bloemzoete appelen 32,— per 100 k.g. Kleiperen 7,20 tot 18,per 100 k.g. Druiven 2e s. 0,38 per pond. Kaas (20 plus) 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,64 tot 0,65 per pond. Boter 0,78 tot 1,10 per pond. SOMMELSDlJK. De Oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, heeft opge bracht 653, De heer J. Spee Jz. te Middelharnis is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School alhier. Door den gemeenteveldwachter alhier is op verzoek van de ouders een minderjarige aan gehouden, welke door hem aan de ouders te Gouda is teruggebracht. De landbouwer G. v. d. N. had het onge luk een trap van een paard te krijgen tegen zijn gezicht, dat hij bewusteloos neerviel en direct werd vervoerd naar den geneeskundige. DIRKSLAND. Tegen een tweetal automobi- lsten van Melissant is proces-verbaal opge maakt wegens het rijden binnen de bebouwde kom dezer gemeente met ongedempte lichten. Dhr. J. Gideonse, onderwijzer met ver plichte Hoofdakte aan de Bijz. Lager School, alhier, is alszoodanig benoemd te St. Anna- land. De benoeming is aangenomen. Dhr. J. Gaanderse heeft zijn woonhuis, staande aan den Boezemweg alhier, onders hands verkocht aan dhr. G. Goemaat. De vorige week bedroeg de uitvoer: 3825-H..L. aardappels, 3600 balen afjuin en 8500 balen peen en de prijzen op de Beurs van j.l. Donderdag waren voor Aardappels 2,50, uien 5,en koepeen 1,Tarwe en erwten bleven onveranderd. Gister (Vrijdagmorgen) werden door de gemeenteveldwachter tal van boerenknechts bekeurd ómdat de wagens niet voorzien waren van-behoórlijk licht. Men zij gewaarschuwd. De winteravondcursus aan de Openbare en Bijzondere school is niet" begonnen met resp. 11 en 15 leerlingen, maar met 21 op de Openbare en 15 op de Bijz. School. HERRINGEN. Aan den heer L. van der Sluijs alhier, is door B. en W. dezer ge meente vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan Önderlangs. STELLENDAM. De Oogstcollecte in de ■Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht de som-van 3jï9,12 en in de Gert. Kerk alhier dei'som van 583, OUDDORP. Voor ajuin wordt hier .4,50' bejteed. Op Vrijdag 30 Nov. a.s';1 zal in de Kerke- kamer der Ned. Herv. Kerk stemming plaats hebben voor 4 Notabelen van n.in. 26 uur. De aftredenden .zijn-de Heeren C. Voogd Wz., Jb. Aleman Mz., Jac. Tanis Mz., J. Grinwis K.Fz. (de laatste niet herkiesbaar). f - NIEUWE TONG'E.'Ds. P.. van Afnstel te Putten heeft voor het beroep naar deze ge meente bedankt. Zondag speelt op het „vpetbalterrein N. 1. V. V. Nieuwe Tonge tegen" M. S. V. V. Middelharnis III. Prijzen Veldvruchten:' Uien 5, Aardappelen 2,75;"koëpeen'/ 1,— per H.L. Van de Gebr. S. alhier is ëen loopvarken, in een zinkput gestikt. Het dier is onder politie-toezicht begraven. Voor den Heer j. C. Nieuwenhuijzen wordt op het terrein van den tram alhier een goederenloods gebouwd. De vrouw van M. v. V. is deze week per auto vervoerd naar Rotterdam om daar een operatie te ondergaan. OUDE TONGE. Aan den heer F. Osseweijer is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis in de Emmastraat. Den heer P. de Weerd moest Woensdag morgen plotseling per ziekenauto worden ver voerd naar het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam tot het ondergaan van een operatie. OOLTGENSPLAAT. Onze vroegere dorps genoot de heer A. C. Kol, thans te IJmuiden, heeft deel uitgemaakt bij de redding der bemanning van de „Shonga", waarvoor hem de eere-medaille van Oranje-Nassau is toe gekend. In de afgeloopen week werden van bier vervoerd 4500 H.L. aardappelen, 4000 balen uien en 400 balen koepeen. De in de Geref. kerk gehouden oogst collecte heeft totaal opgebracht ƒ1210, Maandag 26 November a s. 's morgens 10 uur, zal ten gemeentehuize een gecom bineerde vergadering gehouden worden door de gemeenteraden en kerkeraden van Den Bommel en Ooitgensplaat, ter behandeling van de rekeningen over het afgeloopen jaar betreffende de nalatenschap van wijlen den heer P. Bigge. Woensdag 28 November as. komt de gemeenteraad in openbare vergaderingbljeen. Aan de orde komt o.m. benoeming van een havenmeester, een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand en een lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onder wijs. B. en W. zullen den Gemeenteraad voorstellen ontslag te verleenen aan vrou welijke gemeente-ambtenaren en onderwijze ressen die een huwelijk aangaan. STAD AAN'T HARINGVLIET. De oogst collecte in de Nederl. Herv. Kerk heeft op gebracht voor de Diakonie ƒ103,- en voor de kerk 394,90, totaal 497,90 gulden. Voor de veldvruchten werden deze week alhier besteed de volgende prijzen: uien ƒ5, aardappelen 2,50. NIEUWENHOORN. In de vergadering van den Raad van 21 November werd uit een 5-tal sollicitanten tot Gemeente-Opzichter benoemd de Heer A. Lindhout, aannemer te Nieuwen- hoorn. De lieer J. Boutkan, lid van den Gemeen teraad, werd benoemd tot Commissaris van de Centrale Woningbouwvereeniging „Voorne- Putten-Rozenburg." BRIELLE. Aan Mej. J. H. Blokzijl alhier is vergunning verleend tot het gebruik van het Gymnastieklokaal voor het geven van een cursus in lichamelijke oefening. (Adv.) Dit jaar zal weder een tuinbouwcursus gehonden worden, uitgaande van de Coop. Brielsche Groenten-en Fruitveiling. Door de Gemeente is overgedragen aan de Provincie het gedeelte weg van de Brielsche Straatweg tot de grens der gemeente Oost- voorne. Uitslag medaillevoetbalwedstrijd R.V.V. I RockanjeVriendenschaar 25 in 't voor deel van Vriendenschaar. Alhier is opgericht met aanvankelijk 20 leden een arbeiderszangvereeniging „Morgen rood." Het detachement Torpodisten, dat hier oefeningen hield is weder naar haar stand plaats vertrokken. OOSTVOORNE. De gemeenteraad heeft be sloten, voor het jaar 1929 een bijdrage te ver leenen in de kosten van de bédiening van het veer Den Briel—Rozenbriigi Er werd een verordening tot heffing van een rioolgeld vastgesteld. De gemeentebgrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 122,996 voor den gewonen dienst. De op brengst van <de' gemeentelijke inkomstenbe lasting is geraamd op 'f 45.000, MIDDELHARNIS. Geboren: Jacob, z. van M. de Ruiter en C. Tanis. - Ondertrouwd: H. 't Hart, j.m. 24 j. (Rotter dam) en A. Overweel, j.d. 23 j. Overleden: Maatje van Dongen, 82j. wed. van C. de Koning. SOMMELSDlJK.' Geboren: Adrianus, z. vvJ. ,G. Potters en J. Witte; -Willemina, d. v. C'. J. Smits en A. T. Luitwieler. -■ Overleden: Deentje de Graaf, 76 j. echt- genoote .van Abram Spee. DIRKSLAND. Getrouwd: Antlibnie de Koning, j.m. 29j. (te. Bruinisse) en Johanna Lena Van Putten, j.d: 26 j. Overleden: Adrianus Stolk, 59 j. echtge noot van J. Buth. MELISSANT. GeborenJohanna Paulina, d: v. Th. M. J. van de Klundert en J. A. J. Kostermans; Krijn, z. v. M. Kievit en G P. Klink. Overleden! J. Sieling 50 jaar, echtgenoote van L. Biemond. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: I. J. van den Broek, 48 j. en Maatje Nooteboom Pd. 29 j. De voorziening van FLAKKEE met electriciteit. Van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Hol land is ingekomen een schrijven, gedagteekend 6/14 November, betreffende de electriciteits- voorziening van dit eiland. Bij dit schrijven zijn drie bijlagen, een advies van Prof. C. Feldrnan te Delft, den adviseur der provincie van 1 Mei, met een technisch rapport van ruim 16 bladzijden, en een brief van het gemeente bestuur van Rotterdam van 3 October. Prof. Feldman vergelijkt in zijn rapport de drie wijzen, waarop Flakkee van stroom zou kunnen worden voorzien, namelijk door een eigen centrale, door verbinding met Rotterdam en door verbinding met Dordrecht. Het rap port is streng zakelijk en objectief en komt tot de slotsom (blz. 16) „dat de eigen centrale een riscante onderneming is, zoolang men er niet zeker van is althans 800.000 K.W.li. sr.el te bereiken." K.W.h. (Kilo-Watt-hour is de inter nationale schrijfwijze voor wat wij een kilo wattuur noemen en in de omgangstaal beter als „eenheid" kan worden betiteld, omdat de meesten toch wel geen helder begrip zullen hebben van de beteekenis van het woord kilowattuur). lil zijn advies laat Prof. Feldmann zich zeer positief uit over een eigen centrale. Hij geeft in overweging den aanleg ervan op grond van art. la der Electriciteitsverordening te „ver bieden". Er blijft dus de keus tusschen stroom uit Dordrecht en stroom uit Rotterdam. Voor zoover wij uit het rapport kunnen opmaken, dat voor leeken moeilijke lectuur is, ontloopen de beide aanbiedingen elkaar niet veel. Rot terdam biedt een tarief aan, wanneer het zelf den stroom distrubueert en dus als concessio naris optreedt, van 40 cent per eenheid voor licht en 20 cent voor kracht, reeds in het tweede jaar zou dit worden 35 en 10 cent volgens een zoogenaamd vastrechttarief. Wij merken op, dat indien zulk een vastrechttarief verplicht is het voordeel voor een aantal verbruikers denkbeeldig zal zijn. Wij zijn niet voor dwang als concurrentiemiddel en zouden dus de ver bruikers vrij willen laten in de keus tusschen een tarief volgens het door den stroommeter aangewezen verbruik en een vastrechttarief, zoodat ieder voor zich kan uitmaken wat voor hem het voordeeligste is. De strooinprijzen van Dordrecht zijn iets lager, daarentegen vraagt Dordrecht een be scheiden som als bijdrage in eens voor den aanleg. Dit alles geldt indien Dordrecht of Rotter-

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5