S. O* s. Plaatselijk Nieuws. Uw Zenuwen 2 ONZE EILANDEN TAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1 928. In Rotterdam, de groote werkstad, weet ook de huisvrouw hoe hèar werk het best gedaan moet worden. Al wordt het waschgoed ook nog zoo gauw vuil, zij krijgt het schoon met Sunlight Zeep. Van Terschelling werd geseind: Storm uit het West-Zuid-Westen. Noord-Oost van de Brandaris is een hout boot in nood .De bergingstoomer Oceaan is ter assistentie vertrokken. in de Oostmeep steekt een mast boven water. De reddingboot Brandaris is uitgevaren. SLEEPKRAAN TEGEN EEN STR1JKDAM GESLAGEN. De sleepkraan Verandering van Hoogeveen, is Vrijdagavond op de Merwede, even boven Gorinchem, tegen een strijkdam geslagen. De opvarenden zijn gered. Een oogenblik na de redding verdween het vaartuig in de diepte. Ten gevolge van den storm woei Vrijdag avond ongeveer 8 uur bij de Haagpoort te Delft een boom om en kwam op een electri- schen draad terecht zonder echter persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Het tram verkeer ondervond belangrijke stagnatie. Op den Haagweg kwam een verhuiswagen dwars over den weg te liggen. Alle verkeer over dien weg werd geruimen tijd gestremd en werd langs de Klei geleid. Groote schade is aan gericht in de vele tuinderijen in de omgeving van deze stad. Tevens werd het electrische treinverkeer tus- schen Delft en Overschie door het breken van een draad geheel in de war gestuurd. Het verkeer werd later over een lijn gaande ge houden hetgeen toch nog groote vertraging in den treinenloop te weeg bracht. Een electri sche trein welke zonder stroom voor Delft stond werd door een locomotief opgetrokken. Zaterdagavond 1 IJ uur had men het defect nog niet hersteld. Te Enkhuizen zijn drie sleepschepen: de Fauvette en de Albertina 2, beide ongeladen van Wieringen naar Amsterdam, en Trijntje van Deventer, met grint van Duitschland voor Medemblik van hun ankers geslagen. Met be hulp van sleepbooten en visschersvaartuigen heeft men met groote moeite de drie schepen te Enkhuizen binnengebracht. De tjalk Harmina, geladen met palen, is lek geslagen en later ook te Enkhuizen binnen gebracht. UIT EINDHOVEN. De storm van Vrijdagavond heeft ook zeer veel schade op de z.g. „hooge dorpen" (N.-Br. Kempen) aangericht, o.a. de Bladel, Hooge en Lage Mierde, Reuzel, Steensel en andere plaat sen. Onder Lage Mierde woei het huis van Die pens in elkander en te Reusel een paardenstal van N. v. d. Boomen; terwijl bij v. Eyk aldaar alle pannen van het dak der nieuwe woning vlogen. Allerwegen is er schade: afgeslagen molen wieken, weggevaagde hokken en stallingen, panlooze daken, vernielde telefoonpalen, ont wortelde boomen, stukgeslagen ruiten, enz. De heer N. Verhoeven, landbouwer te Lage Mierde, die reeds te bed lag, werd door de buren opgeklopt; hij kon zich nog bijtijds uit de hoeve redden, die in elkander woei, nadat de asbestplaten door den storm van het dalk waren gerukt. Vrijdagavond halfacht werd het groote reclamedoek van het Rembrandt-theater van den gevel gerukt. Ongeveer terzelfder tijd dreigde van perceel Rozenstraat 17 dak en schoorsteen af te waaien. Op last van bouw- en woningtoezicht is het perceel ontruimd. Twee zieke kinderen zijn met een auto naar het kinderhuis over gebracht. Op de Houtvaart kwam omstreeks kwart voor acht een zware tak op de leiding van het electrisch licht terecht, waardoor het licht enkele keeren bijna uitging. Door personeel van Hout en plantsoenen en van de licht fabrieken-is de tak verwijderd. Een groote spiegelruit van Vroom en Drees- man in de Gierstraat kon omstreeks half tien den druk van den wind niet langer weerstaan en brak in scherven. Ook een groot aantal schuttingen is omgewaaid, o.a. bij de Manege- brug, in de Korte Woerdstraat, de Jansstraat, Kruisstraat, Vijfhuizenstraat en Heerensingel. In den Hout, het Kenaupark en op den Klop persingel zijn voorts boomen omgewaaid. TE HAARLEM. Omstreeks 12 uur zijn van de perceelen Lek straat 9, 11 en 13 en perceel Scheldestraat 34 de daken afgewaaid zoodat de bewoners tot hun grooten schrik plotseling onder den bloo- ten hemel zaten. De brandweerpolitie en bouw en woningtoezicht hebben de woningen ont ruimd. Van het Waaggebouw is een luik naar be neden gekomen, evenzoo van. perceel Bake- nesserstraat 52 een schoorsteen. Een deel van het dak van de oude zwemschool is in de Houtvaart terecht gekomen. Van de envelop- penfabriek aan den Spaarndammerweg is een schutting van tien meter omgewaaid. Van een perceel in de Generaal Cronjéstraat is een goot van 15 meter afgewaaid. De hevige storm, die heeft gewoed, heeft nog een ernstig ongeval ten gevolge gehad. Op de Boorlaan te Den Haag geraakten mevrouw A. Gulissky uit de Jan van Nassau- laan en de heer De Vries van den Krane weg onder een vallenden boom. De heer De Vries, die uitgezaagd moest worden, had zoodanige inwendige verwondingen opgeloopen, dat hij twee uur later in het ziekenhuis overleed. Mevr. Gulossky brak een arm en een been, ter wijl zij tevens een zware hoofdwonde' opliep. Men vreest haar niet in het leven te kunnen houden. In tachtig gevallen moest de brandweer hulp verleenen bij omgevallen schuttngen, afge waaide dakpannen en stukgewaaide schoor- steenen. Tevens werd tal van malen door sur- veilleerende agenten van politie hulp bij storm- ongevallen verleend. De schade aan de tent van het circus Strass burger bedraagt ƒ45.000, daar het zeil op ver schillende plaatsen zoodanig is gescheurd, dat reparatie niet meer mogelijk is. Ook de stallen werden grootendeels vernield, zoodat het nood zakelijk was, de leeuwen, tijgers, olifanten, enz. in de manége van de Alexanderkazerne onder te brengen. Uit het Buitenland blijkt eveneens de storm hevig geweest te zijn. Aan de Fransche kust woedde een hevige storm vooral in het Kanaal. Reeds Donderdag woedde er een storm in de buurt van St. Lo, die verscheidene huizen beschadigde. Te Dom- jean stortte een huis in; telefonische en tele grafische verbindingen zijn verbroken. In de haven van Brest is het Peruaansche stoomschip Huascaran van zijn anker geslagen en op de rotsen geworpen. Twee watervlieg tuigen, die in de haven voor anker lagen, zijn eveneens op de kust verpletterd. Belga meldt nader, dat de scheepvaart groote belemmering ondervindt van den storm. Het Grieksche stoomschip Amazone, dat zich in zee voor Ouessant bevond, heeft draadloos onmiddellijke hulp gevraagd. Voor Cherbourg zijn twee walvischschepen door sleepbooten geholpen; de visschersschepen zoeken de havens. De geregelde diensten tusschen de Fransche en de Engelsche kust zijn gestaakt. Op deu Eiffeltoren te Parijs is een wind snelheid van 33 M. per seconde gemeten. Uit Nieuwe Tonge vernemen we dat van een schuur van Buis het dak ie afgerukt, terwyi den Noordlandschen dyk van enkele uoomen is beroofd. Te Stellendam moest de muziektent het ontgelden, het geheele dak werd onderlaan den dyk gesmakt, terwjjl ook enkele boomen werden ontworteld. Oude Tonge gaf eenzelfde beeld als vele andere gemeenten, veel dakpannen en schoor- steenen. Het telefoonverkeer sch(jnt hier wel zeer ernstige belemmering gekregen te heb ben, men berichte ons tenminste dat het nog wel een week kan duren eer de dienst volledig kan functioneeren. ao S.O.S! den geldzak open! n Toe, vooruit, niet karig z(jn! H Eerst een reuzen-lootje koopen cd Uit de fancy-fair-in-'t klein 1 S! Niet zoo draaien met je kwartje H 'T Is toch voof een nuttig doel? Och, vooruit, nou, waagt een kansje, SS Naar een emmer of een stoel I so Sempre zit om geld verlegen, s Omdat zjj zoo groeien gaat. cd Uitgebarsten als een erwtje S Dat in natte aarde staat, sa Eerst eens raden, dan eens visschen, co Sjoelen, wie het meeste haalt, sa En als men dan weer naar huis gaat g Moet ook alles zjjn betaald! ►d Pakt eens tin, wat drommelkater, 55 Rolt de geldbeurs nou niet opl sa Eerst wanneer er flink geschokt wordt, sa Fiat! zijn w'er bovenop! Laat de zilverlingen vloeien w In den grooten Sempre-zak Nieuwe koper-instrumenten W Komen er dan met gemak 1 Utrecht. M. J. N. MIDDELH ARNIS. In de Maandagavond gehouden vergadering van de kerkelijke kiesvereeniging „Calvfln" werden voor No tabel candidaat gesteld de heeren: B. Koster, J. Numan en G. Verbage. - Zaterdagmorgen brak op de kaai een wiel van den boerenwagen geladen met cichory van den landb. J. M., waardoor de wagen kapsljsde en de inhoud over de straat rolde. Op een andere wagen werd het zaakje opgeladen en liep dit zonder verdere onge lukken af. De vrouw van L. J. v. E. is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd ter ob servatie. In de afgeloopën week zfln vanhier uit de kaai 3500 H.L aardappelen verscheept, Sempre's fancy-fair. Wat een fancy-fair is, behoeven we onze lezers niet meer te vertellen. Een fancy-fair, men weet het, is een mid del om via aangeboden genot een vereenigng te helpen aan de noodige duiten voor haar bloei. Men doet een oproep aan de wellevend heid en welwillendheid van de burgerijstaat men in de gunst dan ontvangt men; staat men erg in de gunst of heel erg, dan ont vangt men zooveel als Sempre heeft te zamen gebracht voor haar fair. Fair is, als we ons Engelsch nog niet heelemaal vergeten zijn, zooiets als kermis, en wel een markt-kermis. Een plaats, waar men sn uister yen verkoopt. En fancy, dat woord ontmoeten we ook wel eens in 't Hollandsch in een fancy-prijs. Ter zake, voor haar fair heeft Sempre heel veel ontvangen. Wel geteld, waren er 80 vazen in de verzameling, waaronder een heel mooie van öoudscb aardewerk. We vonden er bon- bonnières, lampekampen, fietslantaarn, een spiksplinternieuwe signaalhoorn van rood koper, fleschen champagne en wijn, portret- lijstjes, handwerkjes, enz. enz. De inventaris van een winkel. 'Sempre's bedoeling iB al deze prijzen te verkoopen in de diverse stands. De zaal van 't Hotel Meijer wordt daartoe in winkeltjes verdeeld die naast de onderscheiden artikelen nog chocola verkoopt en mogelijk een waar zegtent bevat. Het Tooneel wordt een theetuin; een Ohineesche theetuin was het plan. En eiken avond geeft Sempre een concert in de zaal. Volgende week Woensdagavond wordt ge opend en behoudens toestemming van den burgemeester sluit men Zaterdagavond om 10 uur. Want dat de Zaterdag er bij kon komen was nog niet zeker, al gelooven we niet dat er eenig bezwaar tegen zal zijn, vooral niet als reeds om 10 uur wordt gesloten. Tot slot vermelden w(j nog eens dat het batig saldo besteed wordt voor den aankoop van nieuwe instrumenten. We hopen dat velen er heen gaan om ons populair Muziekcorps aan de instrumenten te helpen. Centrale Veiling voor Goeroe Overflakkee te Middolharnis. Veiling van Vrijdag 16 November 1928. Bloemkool 0,80 tot 12,80 per 100 stuks. Savoye kool 6,50 tot 10,— per 100 st. Roode kool ƒ4,— tot 6,50 per 100 stuks. Witte kool 5,50 per 100 stuks. Andijvie 0,40 tot ƒ2,— per 100 krop. Peen 5,30 per 100 bos. Prei ƒ5,— per 100 bos. Kroten 3,60 per 100 bos. Spruiten ƒ16,— tot 18,40 per 100 k.g. Kroten 4,30 per 100 kg. Stekuien ƒ3,- per 100 k.g. Ponsperen ƒ9,- tot 10,50 per 100 k.g.. Bergamotten 10,60 tot 15,—per 100 k.g. Kleiperen 10,tot 22,60 per 100 k.g. Gieser Wildemans 29,— per 100 k.g. Rietperen ƒ14,— tot 15,— per 100 k.g. Eierenveiling van Vrijdag 16 Nov. 1928. Kippeneieren 48-54 kg. 6,80 tot 8,60 id. 60-62 11,55 11,65 id. (bruin) 61 11,70 11,75 Eendeneieren 67-71 7,50 8,80 Alles per 100 stuks. Kaas 20 plus 0,36 per pond. Kaas (komijne) 0,37 tot 0,38 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,65 per pond. Boter 1,01 tot 1,05 per pond. VOETBAL. Flakkee II heeft het Zondag slecht laten liggen. Ze heeft, tegen aller verwachting in verloren met 3—1. Met 2 andere vereenigin- gen staan ze nu in de nominatie voor af- deelingskampioen. Flakkee I heeft niet gespeeld. De andere vereenigingen hebben verleden week gespeeld en elkaar wat „veeren" uitgeplukt, waardoor onze geel-blauwen weer een mooie kans krijgt om te promoveeren. Tusschen hen en de leiders scheelt 1 punt. Laten ze eens effen de tanden op elkaar zetten 1 Hup-geel-blauw. SOMMELSDIJK. Door den storm op Vrij dagavond j.l. moesten ook in deze gemeente de schoorsteenen en dakpannen vergelden. Van de Ned. Herv. Kerk werden ook vele pannen, alsmede een groot stuk lood los gerukt. komen tot rust en worden gesterkt door Mlfnhardt's Zenuwtahleften Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) DIBKSLAND. De Collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente ruim f 38,— opgebracht. Het huis A 681vn is voorzien van het kenmerk dat de besmettelijke ziekte Rood vonk er in voorkomt. Tot Onderwijzeres aan de B(jz. School alhier is met ingang van 1 Januari e.k. benoemd Mej. H. M. Brouwer, thans als tijdelijk Onderwijzeres aan die School werk zaam. De Winteravondcursus op de Openbare en Bijz. School is heden begonnen met resp. 11 en 15 deelnemers. Uitslag der verkooping van de Bouw landen onder Sommelsdijk, nabij Dirksland, in den polder „Pe Oude Plaat", en behoorende tot de naiatingschap van wijlen Mej. P. M. van Weel t* 's-Gravenhage, is als volgt: De PerceeleD 1 tot en met 4, groot 4.12 43 H A., in huur b(j L. Kaslander tot bloot- schoof 1931, gemijnd door Jb. Poortvliet op f 1660,— per Gemet. Totaal f 16899, Perceel 5 en 6, groot 2.06 40 H.A., in huur by L. Bakker tot blootschoof 1930, gemijnd door P. Spek op f 1415,— per Gemet. Totaal f 7206,—. Perceel 7, groot 2.06.70 H A., in huur by P. Polder en C. Jongejan tot blootschoof 1932, gemyDd door Joh Helleman op f 1130,- per Gemet. Totaal f 5767,- Perceel 8, groot 0 68.70 H.Ain buur by J. G. van Dalen tot blootschoof 1932, ge- mynd door Joh. Holleman op f 1150,- per Gemet. Totaal f 1951,-. Perceel 9, groot 2.06 20 H.A., in huur by A. Polder tot blootschoof 1932, gemijnd door Corn. Polder Az. op f 1240,- per Gemet. Totaal f 6312,—, Perceel 10 en 11, groot 2.69.57 HA., in buur by H. Schaaf en A. Polder tot bloot schoof 1932, gemijnd door M de Bonte J.Cz. op f 1330,— per Gemet. Totaal f 8849,—. Perceel 12, groot 1 69.00 H A, in huur by diverse personen, (Hofland), aaDgeloopen op f 2400,— per Gemet. Totaal f 10008,— In- zetter D. Wittekoek te Herkingen, Perceel 13 tot en met 18, groot 8 05 20 H.A., in huur by Jan van der Meide tot blootschoof 1930, gemijnd door M de Haas op f 1930,- per Gem èt, Totaal f 38356,-. Perceel 19, groot 0.9640 H.A.,inhuurby t

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2