ZéhgQV- L Land- en Tuinbouw. RADIO. VERSLAGEN. CARTER'S SS™ PILLS ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928. welke voor eenige dagen steeds grootere ver woestingen meldden, "luiden nu gunstiger en liet zier er naar uit, dat verder gevaar geweken is. F.r is enorme schade aangericht. In totaal is bijna 800 H.A. door de gloeiende lava over stroomd, de oogst en alles verwoestend. De financieele schade wordt geschat op ongeveer 170 milioen gulden. Mussolini heeft alle inza melingen tot leniging der nood verboden, tot dat de regeering heeft bepaald, in hoeverre de staat deze schade zal vergoeden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Uitvoer van uien naar de Vereenigde Staten. De heer ir. Th. J. Mansholt, hoofd van den buitenlandschen voorlichtingsdienst aan het ministerie van binnenlandsche zaken en land bouw, heeft aan de betrokken organisaties medegedeeld dat de Amerikaansche autori teiten de Nederlandsche uien, welke in de Amerikaansche havens worden aangevoerd, aan een strenge keuring onderwerpen. Eenige dier partijen zijn, naar de Nederl. rijksland- bouwconsulent te Washington bericht, in lichten graad besmet bevonden met Eumerus strigatus, een insect dat ook in sommige soor ten bloembollen wel voorkomt. Mede op grond hiervan heeft de Amerikaansche regeering den invoer van narcissenbollen verboden; indien derhalve zendingen uien in Amerika worden ingevoerd, waarin dit insect voorkomt, zal ernstig moeten worden rekening gehouden met de waarschijnlijkheid dat ook de invoer van Nederlandsche uien verboden wordt. De heer Mansholt doet een dringend beroep op de organisaties om bij verscheping van uien naar Amerika er tegen te waken, dat geen door de genoemde insect aangetaste uien ver zonden worden. Door uitsluitend harde, gave. goed schoongemaakte uien te zenden, kan de kans dat daarin bij aankomst in Amerika larven van Eumerus strigatus worden aange troffen, tot een minimum gereduceerd, zoo al niet geheel ondervangen worden. Uit het rijk der kortegolven. I. In een onzer vorige artikelen hebben we reeds enkele bijzonderheden medegedeeld over „golven" in het algemeen. (Zie „Onze Eilanden van 31 October j.l.). Zooals daaruit blijkt, ligt het verschil tusschen korte en lange golven in de kleinere en grootere golflengte, of in het grootere en kleinere trillingsgetal. Dus hoe grooier de jreguentie trillingsgetal), hoe kleiner de golflengte. Vandaar dat men spreekt van korte en lange golven. Waar ligt hier echter de grens? Vóór en tijdens de oorlogsjaren betitelde men golven van 200500 meter met „korte golven", in vergelijking met de lange golven van 10.000 tot 20.000 meter, die voor transo- ceanische communicatie werden gebruikt. Toen het gebruik van golflengten beneden de 200 meter echter algemeener werd en het gebied der lange golven meer en meer aan zijn lot overgelaten, bleek het wenschelijk de golf lengten van 15100 meter met „ultra-korte golven" aan te duiden en dan, uit histroisch oogpunt bekeken, den naam „kortegolf" voor de golflengten tot 500 meter, te behouden. Niettemin mocht de benaming „ultra-korte- golf" zich niet in de algemeene goedkeuring verheugen, want, hoewel er veel vóór is te zeggen om haar te handhaven, is in den loop des tijds gebleken, dat met „kortegolf" alle golven beneden 200 meter worden bedoeld. Toch zou het o.i. de voorkeur verdienen, indien men golflengten beneden 60 meter b.v. met ultra-kortegolf aanduidde. Het ligt er natuur lijk aan, welke meening men is toegedaan ten opzichte van den grens van 200 meter. Velen, die zich in den laatsten tijd speciaal voor radio interesseeren en die over de wonder lijke resultaten der kortegolven lezen of hooren, vragen zich af, waarom het zoo lang geduurd heeft, aleer men met de bijzondere eigenschap pen dier golven op de hoogte was. Het is wel de moeite waard om eens nader op die vraag in te gaan, want zij is lang niet zoo opper vlakkig als men zou meenen. De eerste draadlooze proeven met korte golven werden gedaan door Heinrich Hertz, en wel op golflengten van ongeveer 3 meter. Volgens de moderne opvatting zouden we dus moeten spreken van ultra-kortegoiven. Ge makshalve zullen we in ons artikel echter alleen onderscheid maken tusschen korte (tot 200 M.) en lange golven. Na Hertz bevond Marconi dat men veel betrouwbaardere com municatie over grootere afstanden kon ver krijgen, bij het gebruik van grootere golf lengten. Theoretisch en practisch kwam men nu echter ook tot de conclusie, dat, hoe korter de golflengte, des te vlugger de golven werden geabsorbeerd en des te meer in intensiteit afnamen, als zij zich langs de aarde voort plantten. Prof. Lenneck leidde b.v. uit experi menten af, dat, indien hij de golflengte van 30 op 3000 meter bracht, de reikwijdte van den zender honderd maal vergroot werd. Te dien tijde veronderstelde men nog steeds, dat de golven zich alleen langs de aarde voort plantten en had men nog niet aan de moge lijkheid gedacht, dat golven, die door hoogere luchtlagen hun weg nemen, na groote af standen te hebben afgelegd, weer tot de aarde zouden kunnen terugkeeren en aldus de absorptie door de aarde was vermeden. Radio-fantasie. Hoewel radio thans door niemand meer als een wonder wordt beschouwd, leidt zij bij velen nog tot wilde fantasieën, die nochtans den goeden ondergrond niet missen. De weten- dat vooral voor kinderen zuivere wol de beste winter» dracht is. Een ziekte te voorkómen is beter en goed- kooper dan die te genezen. Koopt daarom voor uw jongen, een heerlijke win terjas zooals ons nieuwste model Oslo, die is van zuivere wol, kwiek en chic gemaakt en toch goedkoop voor zulke kwaliteit door onze kolossale inkoopen voor 28 eigenkleedingzaken tegelijk. A Kreymborg is waarborg#® Profiteert er van! Winterjas „OSLO" voor jongens 2.904.90 7.90 9.90H.90 13.90 16.90 tot 45- Binnenweg 128 Beijerlandsche Laan 93 inriTTrDnAKT Zwartjanstraat 62 Nieuwe Binnenweg 447 1 IJixvJJAJVl schap schrijdt immers voort, brengt ons langs paden, waarvan wij nimmer gedroomd hebben waarlangs voor onze oogen wijde peispec- tieven worden geopend, die den huidigen mensch doen duizelen en hem doen afvragen hoe het over honderd jaar op onze aarde gesteld zal zijn. Voor enkele jaren werd de wereld opge schrikt door sensationeele persberichten over den z.g. „dpodenden straal", die dood en ver derf bracht, ongeacht afstand, plaats of tijd. Doch even snel alf deze uitvinding in de pers werd gelanceerd, <3ven spoedig verdween zij daaruit en de mogelijkheid van den „onzicht baar doodenden straal" leeft nu nog alleen voort in het brein van deszelfs uitvinder. De rust in der menschen gemoederen keerde weder. Helaas, thans worden we weer opgeschrikt door een dergelijke uitvinding: het „radio kanon", berustende op het principe .•concen treering van radio-golven, die met groote energie worden uitgezonden en dan de eigen schappen van de hierboven vermelden doo denden straal bezitten, Evenals lichtgolven kunnen we radio-gol ven concentreeren. Practisch komen we echter voor de moeilijkheid te staan, dat de golflengte der laatsten veel grooter is dan die van lichtgolven, zoodat we instrumenten van zéér groote afmetingen zouden moeten gebruiken. We zullen dus van het denkbeeld moeten uitgaan, dat we radio-golven met een golflengte van b.v. 10 cM. te onzer beschik king hebben, die we evenals lichtgolven door middel van een reflector concentreeren. De energie, die in de radio-golven ligt opgesloten, wordt door deze concentratie eveneens ver groot. Weten we deze tot een paar duizend Watt te brengen, dan zou daardoor de lucht geïoniseerd worden en derhalve een goede geleider inplaats van een isoleerende laag. Zij is dan het beste te vergeleken met een koper draad zonder gewicht en zonder vaste polen, zoodat we deze door de radiogolvenbundel gevormde „koperdraad" in elke gewenschte richting kunnen brengen, en door middel van een omvormer, waaraan de reflectoren van twee zulke stralen zijn verbonden, een stroom daarin opwekken. De bundel geïoniseerde lucht, waarlangs deze stroom gaat en waaraan we een hooge spanning moeten trachten te geven om ons doel te bereiken, komt nu overeen met een draad onder hoogspanning, die dus levensgevaarlijk is om aan te raken. Dat nu is juist het fatale punt: elk leven, dat binnen deze straal komt, wordt gedood. Met reflectoren op draaibare standaards kan men dus het hemelruim afzoeken en alle levende wezens daarin, die met de straal in aanraking komen, worden vernietigd. Hier mede zou de „doodende straal" werkelijkheid zyn geworden,,., ware het niet, dat men tot op heden nog geen radio-golven van 10 cM met de noodige energie in kilowatts heeft kunnen ver wezelijken, wegens de beperkingen die de vacuumbuizen ons daartoe stellen. Maar wie weet, wat de toekomst ons nog brengt. Amateurs experimenteeren thans reeds op golflengten van 75 cM. met succes en van 75 tot 10 cM. is wellicht slechts één Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Nieuwe Tonge, op Dins dag 13 November, des namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en na een opmerking van den Heer Holleman over een paar storende stelfouten goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een verzoek van de districts-arbeidsbeurs om een bijdrage. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Ee.n verzoek om adhaesie te betuigen aan een besluit van den Raad van Arnemuiden over het terugvorderen van schoolgeld. B. en W. stelden voor, hierop niet in te gaan, daar het voor deze gemeente van geen nut is en als algemeene stelregel is besloten geen adhaesie aan al die verschillende besluiten meer te verleenen. HOLLEMAN meende dat indien er wel voor deel voor andere gemeenten uit zou kunnen voortvloeien, wel de sanctie daaraan te ver leenen was. Het stuk eveneens voor kennis geving aangenomen. Procesverbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat in kas was een bedrag van 336,72i overeenkomstig stig boeken en bescheiden. Van de Gezondheidscommissie was een schrijven ingekomen met enkele opmerkingen over de vastgestelde bouwverordening. Beslo ten werd aan deze opmerkingen tegemoet te komen. De goedkeuring van Ged. Staten over de wijziging van het Reglement van het Algemeen Armbestuur. Een verzoek van Janson om zijn aanslag in de hondenbelasting zoo te wijzigen, dat hij in de 2e klasse inplaats van- in de le klasse komt. VOORZITTER zeide dit onderzocht te heb ben en stelde voor dit verzoek toe te staan. Een verzoek van Voorwinde om een half jaar ontheffing van zijn aanslag in de Honden belasting. Werd toegestaan. Vaststelling gemeente-begrooting. KROON vroeg of er nog niet een stuk was ingekomen van de bewoners van den Molendijk. VOORZITTER zeide dit stuk liever in ge sloten vergadering te willen behandelen. VAN NIEUWENHUIJZE zeide gehoord te hebben dat het stuk Molendijk niet in de pro vinciale weg zal worden opgenomen, wat niet in overeenstemming is met de toezegging die destijds is gedaan. VOORZITTER: De provincie komt niet met haar wegennet binnen de kommen der ge meenten. Destijds zijn in overleg met de pro vinciale ambtenaren de palen voor de maxi mum snelheid geplaatst en de provincie neemt als kom aan wat binnen die palen is. Zoo zal ook de Burg. Overdorp- en Wentinkstraat geen provinciale weg worden. De Provincie stelde zich tot taak de wegen voor het snelverkeer te verbeteren en binnen de kom der gemeente wordt niet snel meer gereden. PRINCE zeide, dat indien hij geweten had dat dit zoo zou loopen, hij nimmer voor de overgave van die wegen had gestemd. De heer Warnaer heeft ons met mooie praatjes en beloften overgehaald. HOLLEMAN zeide dat hij destijds voor waardelijk had willen overgeven, doch daar voor voelde de meerderheid van den Raad niet veel, was dit gebeurd, dan hadden wij nu nog eenig recht van spreken. VOORZITTER: De gemeente heeft haar wegen overgegeven, doch de provincie heeft ze officieel nog niet aanvaard. Dit zal eerst daags afkomen en eerst dan weten we wat de provincie neemt. Het is toch billijk dat de provincie slechts die wegen overneemt die zij voor verbetering van het verkeer noodig acht. In deze moeten we ter wille van het snel verkeer iets overstappen. Ook zal de Burg. Overdorp- en Wentinkstraat geen ƒ600,per K.M. kosten, hetgeen wij aan de provincie moeten betalen, zoodat er ook geen finantieel nadeel aan verbonden is. PRINCE stelde voor, nu zoo wordt gehan deld, dat het besluit wordt ingetrokken, dat genomen is betreffende de overgave. Er is nog niets geaccepteerd, dus we kunnen nog terug en dan komt de Provincie zelf wei, want ze hebben het toch noodig en dan kunnen wij de voorwaarden beter stellen. VISBEEN vroeg of de gemeente dan maar te accepteeren heeft wat de provincie voor stelt of neemt. HOLLEMAN: We behoeven niets meer te accepteeren; er is reeds door ons geaccepteerd en om de provincie nu uit haar hoekje te halen doen we het beste het genomen besluit te ver nietigen, dan komen zij vanzelf wel naar hier. VOORZITTER vond het beter hierover eerst te correspondeeren, opdat de gemeente precies weet wat de provincie wel overneemt. KROON merkte op dat bij de provincie, betreffende het onderhoud, de Burg. Overdorp- en Wentinkstraat wel tot de kom behoort en voor de maximumsnelheid niet. Dit is toch wel eenigszins vreemd. NIEUWENHUIJZE zou de borden voor de maximumsnelheid maar willen verplaatsen, zoodat het geheele gebied wat oorspronkelijk zou worden overgenomen, buiten de kom valt, als zij de palen tot kom rekenen. HOLLEMAN meende dat dit voor den Molendijk zeer bezwaarlijk zou zijn. VOORZITTER stelde voor om aan het ver zoek van de adressanten tegemoet te komen, door die Molendijk met Goudalite te beleggen, althans eerst prijs op te vragen. NIEUWENHUIJZE vond dit zeer gevaarlijk met die steile hellingen in den dijk. PRINCE meende dat men met dit punt van de wijs raakte en stelde voor, gezien de schan delijke misleiding, die heeft plaats gehad, met die overname van de wegen, dat besluit in zijn geheel te vernietigen. Daarna werd met algemeene stemmen be sloten de wegen niet aan de provincie over te dragen. VAN NIEUWENHUIJZE zeide, dat hij had medegewerkt om betere overeenkomst te verkrijgen en niet om direct die wegen aan de provincie te onttrekken. Daarna kwam de gemeentebegrooting dienst 1929 ter tafel. NELISSE vroeg waarom de kosten der bouwpolitie 150,hooger waren geraamd. VOORZITTER zeide daarover liever in be sloten zitting te willen spreken. NELISSE vroeg waarom ook de subsidie voor het weeshuis hooger was. VOORZITTER zeide dat er noodig vele reparaties moesten geschieden. NIEUWENHUIJZE meende dat de uitkee- ringen door het algèmeen armbestuur zeer gering zijn. Spreker zag gaarne dat die wer den verhoogd. Hij besprak nog een paar be paalde gevallen, die de voorzitter liever in comité behandelde. Voorzitter meende dat er echter nimmer geklaagd is dat de uitkeering te weinig was. VAN NIEUWENHUIJZE zeide dat een paar oude menschen die hun leven lang hard hebben gewerkt van ƒ4,bedeeling per week nauwe lijks ook maar het hoogst noodzakelijke kun nen koopen. Spreker vond het schande voor een welvarende gemeente als deze. Ook de kerkelijke armen is zeer matig met zijn bedee ling, terwijl die een zoo geweldig kapitaal aan eigendommen heeft. NELISSE vroeg waarom een post presentie geld voor leden van het stembureau was uit getrokken. VOORZITTER zeide dat nu er twee stem- bureaux zijn, er niet voldoende mannetjes zijn en er dus ook niet-raadsleden zitting zullen nemen in het stembureau en die kunnen dat toch niet voor niets doen. VISBEEN meende dat dan ook de raads leden daarop recht hebben, die zijn ook niet verplicht een benoeming voor het stembureau te laten welgevallen. PRINCE meende dat wanneer men raadslid INGEZONDEN MEDEDEELING. Het is zoo Gemakkelijk een Goede Gezondheid te Genieten. Koop een fieschje van die kleine, versuikerde plant aardige pillen. Ze worden verkocht in Yoode kokertjes van 75 et, maar eisch vooral het merk: CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN. Zij zijn gemakkelijk in te nemen en doen de inge- wanden pijnloos functio- neeren. Constipatie bestaat niet, wanneer ge Uw spijs vertering in orde houdt. Hoofdpijn, slechte spijs vertering, Jast van gai en een ongezonde gelaatskleur verdwijnen dan spoedig. Probeer ze vanavond nog, U zult dan heerlijk slapen en morgen frisch ontwaken. Bedenk, dat Carter's Kleine Lever Pillen volgens doktersrecept zijn samengesteld en dus door oud en jong kunnen worden gebruikt. Zij be vatten geen giftige stoffen en doen de ingewan den pijnloos functioneeren zonder onaangename nawerking. Waarom zoudt ge U gekortwiekt voeten - ge hebt recht op goede gezondheid! Let °f' a J i'Caiïer's" krij'St: cisch bovenstaand merk. Btj Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. 1 Import. Fa. B. Meinder Den Hi aag. 20 is, men ook ai de daaruit voortvloeiende werk zaamheden heeft te verrichten en te accep teeren. Besloten werd deze post te schrappen. HOLLEMAN. vroeg waarom de post bij drage in de kosten der R.H.B.S. zooveel hoo ger was. VOORZITTER zeide dat er electrisch licht wat aangelegd en centrale verwarming, waar van de kosten per leerling worden omgeslagen en de gemeente in rekening worden gebracht. De leden waren unaniem van oordeel dat het toch ongehoord was, zooals er met het geld wordt omgesprongen. HOLLEMAN achtte het zeer noodzakelijk dat een Gemeenteopzichter werd benoemd. Wanneer we zien die huizen op den hoek van den Lageweg, die alle uitzicht daar be lemmeren en hoe thans ook de bocht gemaakt is waar het brandspuithuis'staat, dan is het zeer noodig dat een en ander gaat geschieden onder deskundige leiding, ik zal er B. en W. geen verwijt van maken, omdat zuiics door leeken is toegestaan. Echter zullen alle leden dat toch ook wel beamen. NIEUWENHUIJZE vroeg of ook die rooilijn van het huis van Bakker niet beter anders vastgesteld had kunnen worden, waardoor het verkeer nog beter gediend was. VOORZITTER zeide dat die grond parti culier eigendom was, dus dat dit niet ging NIEUWENHUIJZE meende dat de ge meente toch het recht heeft de rooilijn precies aan te geven, anders zou iedereen maar raak kunnen bouwen, zooals dat nu al gebeurt. De post weet haast de menschen niet meer te vinden, zoo eigenaardig wordt gewerkt met bouwvergunningen. Spreker was van oordeel, dat er bouwgelegenheid geschapen moet wor den om een ordelijke indeeling van een ge meente te verkrijgen. Zoo kan het niet langer. HOLLEMAN was dit met Nieuwenhuijze eens. VOORZITTER zeide dat destijds reeds ge tracht is het land achter de woning van Verol- me te koopen en voor bouwterrein aan te leggen. Daar was echter nog te veel huur aan; nu over twee jaar komt dat land uit de pacht en zou er getracht kunnen worden dat land te koopen. Daarna werd de gemeentebegrooting vast gesteld. Besloten werd dekkleeden te koopen voor de paarden welke den lijkwagen trekken. VOORZITTER zeide dat de paarden van den koetsier er zeer lastig door zullen zijn, volgens de mededeeling van den koetsier. VAN NIEUWENHUIJZE achtte dat geen bezwaar; wel moet men de paarden daar eerst aan laten wennen, door ze enkele malen in te spannen met die kleeden en dan zoo te laten loopen, niet direct met die kleeden voor de wagen als er een begrafenis moet plaats heb ben. De begrooting van het Vleeschkeuringsbe- drijf werd eveneens vastgesteld. Demping sloot noordelijken achterweg. B. en W. stelden voor die demping te laten geschieden. Kosten zijn begroot op circa 1100,—. NIEUWENHUIJZE had bezwaar tegen ver schillende bepalingen die Schilperoort gesteld heeft. Eerstens zou moeten vervallen de da tum waarop alles klaar moet zijn. Tweedens kan volstaan worden met een hek van z.g. harmonika-gaas. HOLLEMAN had bezwaar tegen het plaat sen van de heining op de gedempte sloot. VOORZITTER zeide dat zulks ook niet zal gaan, die zal ongetwijfeld wegzakken. HOLLEMAN vroeg of die uitgaaf van 1100,eigenlijk ook wel gewettigd zou zijn. VOORZITTER meende dat er noodig ver betering dient te komen, dat de kosten welis waar niet meevallen, doch dan is men er ook af. De voorwaarden die Schilperoort stelt, moeten wat aannemelijker worden. Laten B. en W. dit echter regelen. AIzoo werd besloten. Daarna werd besloten tot den bouw van een arrestantenhuis. De begrooting bedroeg 1941,50. In de rondvraag vroeg Visbeen of het waar was dat de aannemer van den schoolverbouw belemmerd is in zijn werk. VOORZITTER zeide dat zulks inmiddels reeds is opgelost. Daarna sluiting. DE MERKWAARDIGE ONTVLUCHTING VAN LAVALETTE ONDER HET REGIME VAN DE RESTAURATIE. De gevallen in de geschiedenis, waarin vrouwen heldenmoed hébben tentoongespreid om hun mannen te redden, zijn niet zeldzaam. I Men behoeft nog niet onmiddellijk te denken aan de vrouwen van Weinberg, die op de be- j kende wijze bij de overgave der vesting hun mannen, die aan de verdediging hadden deel- j genomen, ontrukten aan den gewissen martel-1 dood, die in die dagen gebruik was, om zulks te constateeren. Men kan zelfs denken aan een figuur als Emma van Haarlem, een held haftige edelvrouwe, gehuwd met een ridder, die wijd en zijd slechts bekend stond om zijne wreedheid en zijne gierigheid, maar die toch, toen het belegerde kasteel tot de overgave werd gedwongen,', van de belegeraars wist te verkrijgen de toezegging, dat zij het kostbaar ste wat zij bezat, met zich ter poorte uit mocht dragen. De belegeraars konden niet verwach ten, dat deze tengere vrouw het stuk zou be staan om haar zwaren echtgenoot, op haar schouders gezeten, weg te dragen, en toch deed zij het, ai bezweek zij bijna onder den last. Het gegeven woord werd in deze dagen van ridder woord en riddereer gehouden, en de wreede- ridder ontkwam op een wijze, die ongetwijfeld paedagogisch weinig doeltreffend voor hem kon heeten! Maar er zijn andere gevallen van bevrijding, die hoog of laag geplaatste gevangenen ver kregen, dank zij de slimhied, dank zij het over leg, dank zij menigmaal bovenal de koelbloe- dfgheid van de vrouwen, die men maar zonder meer de zwakke sekse heet. Wie denkt niet aar de vrouw van Hugo de Groot, die eenzaam in Loevestein achterbleef, terwijl dank zij de door haar met zooveel zorg toegepaste list, haar man zich in veiligheid kon stellen. Onder de soortgelijke gevallen is er een, dat te weinig bekend is, en toch bekendheid verdient. Het betreft Lavalette, een der velen, die eerst gedurende de revolutie, daarna tijdens het Napoleontisch tijdperk in rang steeg. Lava- lette slaagde erin de persoonlijke aandacht van Bonaparte op zich te vestigenhij werd aide de camp van den generaal. Later, toen het keizerrijk werd geschapen, werd hij tot direc teur-generaal van het postwezen benoemd, dat hij met vaste hand bestuurde en op uitnemen de wijze inrichtte. Lavalette behoorde tot de warme bewonderaars van den keizer; geen wonder, dat hij tot hem overliep nog voordat hij in Parijs was aangekomen. Maar geen wonder ook, dat de wraakgierige Foché, die even sluw als slecht moet zijn geweest, hem als een der eerste slachtoffers zette op de lijst, die hij voor den teruggekeerden Lodewijk XVili opmaakte. Reeds op 8 Juli 1815, dus niet veel meer dan drie weken na den slag bij Water loo, werd Lavalette gearresteerd, en bemerkte hij, dat de verdenking op hem rustte, dat hij in den terugkeer des keizers uit Elba een zeer actieve rol had gespeeld. Eenige dagen later werd hij naar de Conciergerie overgebracht en 20 November ter dood veroordeeld. Mevrouw Lavalette deed een voetval voor den koning teneinde het leven van haar man te redden: Lodewijk XVIII, die nooit hei-nobele gebaar wist te vinden, bleef onvermurwbaar. Had hij gedacht daarmede deze schijnbaar wanhopige vrouw het laatste middel tot redding van haai man te hebben ontnomen, hij vergiste zich. Zij was grootgebracht te midden van de geva ren der revolutie en te midden van de intriges van het keizerlijk hof; zij zag uitkomst en raad, waar geen ander die zag. Zij vertrouwde daar bij, voorzoover dat mogelijk was, slechts op zjchzelve en op haar dochter, en op een of twee van de allerbeste vrienden, die zij wel in het geheim moest nemen. Hoe slaagde zij? Twee dagen voordat de terechtstelling zou plaats hebben, kwam Mevrouw Lavalette bij haar man. „Wij hebben niets meer te hopen" zeide zij tegen hem; „wij moeten dus eene poging wagen, hoe moeilijk deze ook is. Ik mag hier twee uren bij je blijven; om acht uur vertrek je uit de gevangenis, in mijn kieeren gekleed en als gewoonlijk door Mad.elle Dubourg een bloedverwante verge zeld. Je zuit den draagstoel vinden voor de gevangenis; deze brengt je naar de Ruc des St. Pères, waar een vriend je" wacht met een cabri olet en je naar een veilige plaats zal voeren." Lavalette wilde tegenwerpingen maken, maar zijn vrouw voorkwam deze. „Als je terecht gesteld wordt, sterf ik toch. Men zal mij geen overlast aandoen; mij hoogstens enkele dagen gevangen houden, maar men zal mij moeten laten gaan." Vergeefs trachtte Lavalette haar te overtuigen, dat de in den regel talrijke ge vangenbewaarders, die haar eiken avond om gaven, wanneer zij de gevangenis verliet, de uitvoering van het plan onmogelijk zouden maken; zij bleef volhouden, terecht opmerkend dat, waar hij toch veroordeeld was om terecht gesteld te worden, hij niets meer had te ver liezen en men het met hem niet erger kon maken dan reeds was geschied. „Goed", zeide Lavalette tenslotte, ik zal doen wat je wilt. Maar de cabriolet is te ver verwijderd van de gevangenis. De kans is groot, dat men mijne ontsnapping bemerkt kort nadat deze heeft plaats gehad. Wij hebben bijkans een uur noodig om van hier met den draagstoel te gaan naar de Rue des St. Pères; dat is te gewaagd." Mevrouw Lavalette er kende de juistheid der opmerking. Men had nog een dag tijd; den volgenden avond zou alles veranderd worden, mits Lavalette slechts zijn woord wilde geven, dat hij dan ook gehoor zaam zou zijn. Den volgenden dag kwam Mevrouw Lava lette des middags om vijf uur haar gewone bezoek brengen. Dit maal was zij vergezeld van baar dochter Josephine, en gekleed in een costuum, dat liet zoo gemakkelijk mogelijk maakte om het grooter figuur van haar man daaronder te herbergen. „Precies om zeven uur moet jf gekleed zijn," zeide zij tegen hem." 4

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2