kJ EETLUST Tandarts BUIJS DAMES 4* Na lang zwerven Kreymborg is waarborg Profiteert er vanl CARTER'S EM PILLS DE GROOTST Naar da Oude Binnenweg 87 Wij zijn nog goedkooper als daar *1 Aanbevelend, A.H.K0BESSEN. J.DE SALAMANDER JL Kipstraat 59. Rotterdam 8 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 10 NOV EMBER 1 92 8. schitterend geweest en velen zullen het daar om niet betreuren, dat er weer eens nieuw bloed in de politiek brouwketel komt en dat er weer eens een frissche wind zal waaien door de lichtelijk muffe politiek der conser vatieven. Het ministerie Poincaré, dat nu reeds 27 maanden onafgebroken in Frankrijk regeert, in welker periode ontzaglijk veel is gepres teerd, is onverwachts door een besluit van het congies der radicalen te Angers, ten val gebracht. Op dit congr'es is een resolutie aangenomen, uitdrukkende, dat de uitvoering van een minimum-program binnen de for mule van de nationale unie niet mogelijk is. Deze resolutie beteekende voor de radicale ministers Herriot, Herder, Queille enSarraut, dat zij uit de regeering moesten treden, waarop Herriot het ontslag dezer ministers heeft gevraagd aan Poincaré. Deze heeft daar op overleg gepleegd met zijn andere ministers en nadien het ontslag van het geheele minis terie aan president Doumergue gevraagd en verkregen. De aanleiding dezer plotselinge crisis is te zoeken in het verzet der radicalen tegen de legercredieten en tegen de wets ontwerpen betreffende de wedertoelating der missie-cougreaties. Er worden reeds bespre kingen gevoerd over de vorming van een nieuw ministerie, doch de politieke conste- latie is momenteel donkerder dan ooit. Het congres der radicalen, alsmede het aftreden van bet kabinet wordt in de Fran- sche bladen natuurlijk zeer druk besproken. Het Journal schrijft over dit congres, dat de stemming over de bekende resolutie, een stemming bij verrassing is geweest (van de 2000 afgevaardigden waren slechts 400 bij de stemming aanwezig) en drukt de hoop uit, dat de Kamer niet zal dulden, dat het lot van het afgetreden ministerie hierdoor zal worden beslist. Voor Frankrijk zou het funest zijn, indien deze crisis het begin zou worden van een heele reeks zooals voor 1926, toen er per kwartaal minstens een ministerie opstond, om nog spoediger en haastiger te verdwijnen, dan het gekomen was. Ook Roemepië beleeft weer eens een crisis. Herhaaldelijk "heeft de boerenpartij, onder leiding van Maniu, het aftreden van het liberale kabinet Bratianu geëischt en hier voor zelfs meerdere betoogingen georgani seerd, doch als het er op aankwam, om de aangekondigde beloften in daden om te zet ten, dan is deze partij steeds weer terug gekrabbeld. De eischen van de regentschaps- raad hebben Bratianu evenwel genoopt er het bijltje bij neer te leggen. Toen Bratianu den regentschapsraad in kennis stelde met zijn geslaagde onderhandelingen over buiten- landsche credieten en de stabiliseering dei- lei, kreeg hij behalve waardeerende waarr deerende woorden bierover, tevens te hooren, dat de regentschapsraad van meening was, dat het de plicht der huidige regeering was om af te treden, zoodra de betreffende wets ontwerpen door het parlement waren be krachtigd. Met deze zienswijze, waarbij zjjn opvolgers zouden profiteeren van de vruchten van zijn werk, kon Bratianu zich niet ver eenigen, weshalve hij na overleg met zijn medewerkers, het ontslag van het kabinet aanbood, hetgeen werd geaccepteerd. De regentschapsraad wenscht een nationaal kabinet samen te stellen, waaraan alle par tijen zullen deelnemen, doch de kansen hier voor zijn gering. De liberalen willen niet in een regeering zitten met de boerenpartij en. de Maniu wil dit evenmin, zeggende, dat de boerenpartij geheel Roemenië vol doende vertegenwoordigd en dat hij het alleen wel kan opknappen. De andere leiders be strijden dit, en beweren, dat de boerenpartij hiervoor de noodige ervaring mist. De bui- tenlandsche credieten en de stabiliseering zullen dus nog weieenigen tijd op zich laten wachten. INGEZONDEN MEDEDEELING. op zee kwam hij slordig gekleed bij ons binnen om nieuwe kleeren. Na dat hij een nieuwe winterjas en een nieuw blauw pak had aangetrokken zei hij met groote voldoening: „Ik voel mij een ander menseh!" Indien U ons nieuwste model winterjas „Oslo" draagt, zult ge gelijk die zeeman kunnen zeggen: „Ik voel me een ander mensch in die jas", want model Oslo van Kreymborg is van uitste kende pasvorm en coupe, een keurige jas voor weinig geld. Winterjassen Model „OSLO" 11.9° 16„9° 19.9° 26- 33.7S 45- tot 85.- Binnenweg 128 Beijerlandsclie Laan 93 Zwartjanstraat 62 Nieuwe Binnenweg 447 ROTTERDAM Wo\eVVery Adv. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) DE FLAKKEESCHE WATERLEIDING. In het ingezonden stuk van 27 October betreffende de waterleiding, verklaart de Heer Warnaer het eens te zijn met den Heer Blok huis, waar deze, onder verwijzing naar de Kilwaterleiding (K.W.), tot voorzichtigheid maant, en beschouwt daarbij de K.W. als een baken in zee. Het door den Heer Blokhuis geschrevene en het door den Heer Dijkers in de Raadsver gadering van Sommelsdijk op 24 Oct. gespro kene, geeft omtrent de K.W. een geheel on juiste voorstelling, en ook vorengenoemde mededeeling van den Heer Warnaer toont, dat hier wordt ingegaan, op hetgeen enkele per sonen in de Hoeksche Waarbij bij hun onwaar dige actie tegen de K.W. en tegen Prof. Visser, meenen te mogen rondstrooien. Hoe deze onwaardige actie is ontstaan? Eenvoudig, doordat een onbetrouwbaar Direc teur, vooral toen hij geschorst was, zijn tijd besteed heeft aan kwaadsprekerij, verdacht making en opwekking van ontevredenheid. Vooral dit laatste was gemakkelijk. Zeer vele personen waren door hem bij hun aanslag Geprotégeerd, zij hadden reeds jarenlang bij het vroegere bedrijf 's-GravendeelStrijen te weinig watergeld betaald; toen nu het regle ment met tarief werd herzien waren natuurlijk de voorheen geprotégeerde personen, het aller eerst de dupe hiervan. De meest fantastische verhalen deden en doen nog de ronde, en werden door enkele personen met graagte uitgebuit op dezelfde wijze als thans de Heeren Blokhuis en Dijkers en misschien meerdere personen deze onwaar heden lanceeren, om onrust te stoken onder de voorstanders der Overfiakkeesche Water leiding. Ik ben overtuigd, dat verschillende personen in de Hoeksche Waard, indertijd vertrouwen stellende in genoemden Directeur, te hard van stapel geloopen zijn en dat langzamerhand de waarheid tot hun begint door te dringen. Als ontwerper van het nieuwe reglement met tarief der K.W., waarvan de grondbeginselen reeds zijn overgenomen bij andere waterlei dingen o.m. de Tien-Gemeenten, kan ik naar waarheid, betreffende het tarief der K.W., het navolgende mededeelen. Dat de tarieven bij de K. W. veel hooger zouden zijn dan beloofd was, is geheel onjuist. Door Prof. Visser was in zijn oorspronkelijk rapport aangehaald, dat het tarief bij de geringste woningen van 33 cent op 30 cent per week zou kunnen worden teruggebracht. Deze verlaging is nog belangrijk grooter geworden, hetgeen mogelijk was, omdat ook de gemid delde aanslag per perceel kon worden ver laagd. Bij de rond 4600 in 1928 aangeslagen perjj ceelen, betalen l5l gezinnen 45 cent per maand 1048 gezinnen 90 cent per maand, 1407 gezin nen 135 cent per maand en 765 gezinnen 180 cent per maand, zoodat ongeveer drie-vierde gedeelte der bevolking nog geen 2 gulden per maand betaalt. Deze verhouding is over 1929 nog belangrijk gunstiger begroot, terwijl wan neer het bedrijf op behoorlijk economische wijze was gevoerd, nog een tariefsverlaging had moeten volgen. Voor niet-aangesloten stallen, ingericht voor minder dan 3 st. koeien of paarden, wordt geen watergeld betaald, bij grootere stallen, welke niet aangesloten zijn, wordt ten hoogste 10 M2. bij de totaal-oppervlakte van liet perceel, als ruimte medegerekend. Alleen bij aangesloten stallen, wordt voor het drenken van vee be taald, en wel het geringe bedrag van 9 cent per maand per stuk vee. Wanneer mij bekend wordt gemaakt, welke landbouwer in Klaaswaal door (Jen Heer Blok huis wordt bedoeld, zal ik gaarne mededeelen tegen welk bedrag en op welke grondslagen, deze persoon is aangeslagen. Het is echter beslist uitgesloten, dat ik dan kan komen tot een fantastisch overdreven bedrag als door de Heeren Blokhuis en Dijkers genoemd. j Weektarief wordt bij de K.W. zelfs niet toegepast. Oorspronkelijk lag dit wel in de bedoeling van den Directeur, doch algemeen is betaling per maand ingevoerd. Deze lage tarieven konden worden ingevoerd, niettegenstaande het bouwkapitaal der K.W. belangrijk grooter was geworden, dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Oorspronkelijk was bij de oprichting der K.W. het benoodigde kapitaal begroot op 1.000.000,waarvan 717.000,als bouwkapitaal was bestemd, terwijl de bouw- rekening der K.W. zal sluiten met (afgerond) 1.280.000,waarvan 255.600,bestemd voor inbreng van het vroegere bedrijf 's-Gra- vendeel-Stijen, zoodat voor den bouw niet 717.000,— doch 1.025.000,—, of wel 43 meer, is besteed. Bij het oorspronkelijk ontwerp van ƒ717.000 was gerekend op een buizennet tot een totaal lengte van slechts 55 Kilometer, en op een geringe uitbreiding van de waterinplaats en de machine- en pompen-installatie van het vroegere bedrijf 's-Gravendeel-Strijen. Uitgevoerd is echter, een buizennet ter lengte van 99 Kilometer (dus nagenoeg twee maal zoo lang), waardoor aan de uitbreiding van de waterinplaats veel zwaardere eischen moesten worden gesteld en een geheel nieuwe machine- en pompen-iirstallatie noodig was. De Heer Blokhuis zal als vakman met mij eens zijn, dat wanneer bij een uitvoering van een, nagenoeg tweemaal zoo lang buizennet en de daarmede verband houdende uitbreiding der installatie, slechts 43 meer bouwkapi taal noodig is, voor onbevooroordeelde per sonen geen grond aanwezig is, eenige aanmer king te maken. Deze uitbreiding van het buizennet was een gevolg van de wenschen der aangesloten Gemeenten, vooral Zuid-Beijerland, en van uitbreiding der bebouwing sinds het opmaken van het oorspronkelijk plan. Een belangrijk hooger percentage der bevolking is dan ook aangesloten, dan oorspronkelijk gedacht was, vandaar dat bij dit grootere bouwkapitaal, de genoemde tarieven konden worden gehand haafd. Van een aanmerkelijke overschrijding der begrooting kan bij de K.W. dan ook geen spra-1 ke zijn, wel van een, op zeer goede grondslagen berustende uitbreiding van het bouwkapitaal. De Heer Blokhuis haalt aan, dat de Heer Goldberg bij zijn waterleiding (Tien-Gemeen ten) watermeters toepast, terwijl Prof. Visser dat eerst later wil doen. Hierbij vergeet de Heer Blokhuis, dat de Tien-Gemeenten een distributie-bedrijf is, waar elke verbruikte M3. water van Wassenaar moet worden ingekocht, zoodat de invoering van watermeters daar beslist noodig is. Bij een waterleiding met eigen waterinplaats, wordt ook door het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening tegen het toepassen van meters, zoowel uit een oogpunt van bevordering der volksgezondheid als om bedrijfstechnische redenen bezwaar gemaakt, bovendien, omdat de kosten der meters door de verbruikers zouden moeten worden ge dragen (zie o.m. rapport Schouwen en Duive- land), zoodat het standpunt van Prof. Visser in deze volkomen juist is. Met de verdediging van Prof. Visser zal ik mij uiteraard niet inlaten. Gezien de minder waardige wijze, waarop de Heer Blokhuis het wantrouwen tegen hem tracht aan te wakkeren, vermeen ik, dat Prof. V. te hoog staat, om daarop in te kunnen gaan. Daat waar gesproken wordt, over het door de Staten beperken van den werkkring van Prof. V., zal de Heer Blokhuis voldoende in vakkringen bekend zijn, om zich daaromtrent een juiste voorstelling te kunnen maken. Hij zal moeten toegeven, dat verschillende per sonen de opvatting zijn toegedaan, dat het juister is, wanneer een raadgevend-Ingenieur, vooral in dienst van een openbaar lichaam, niet tevens uitvoerend-Ingenieur is. De Staten stelden echter in 1923 slechts een zeer gering honorarium voor het inwinnen van adviezen beschikbaar, vooral omdat deze werkzaam heden onderschat werden. Eerst na afloop van de overeenkomst met Prof. V. in 1927, bleek, dat het gewenscht was, meer beslag op den Adviseur te leggen, en daarvoor een aanmer kelijk grooter bedrag uit te trekken, waardoor het mogelijk was aan de werkkring van Advi seur de voorwaarde te stellen, dat deze niet tevens als uitvoerend-Ingenieur zou optreden. Ik voor mij heb in deze oplossing juist gezien, het stellen van vertrouwen in hun Adviseur. Er zijn echter menschen die uit alles venijn zuigen, vooral als dit in hun kraam te pas komt om moedwillig wantrouwen aan te wakkeren en de tot-stand-koming van een werk van algemeen nut, als een waterleiding, tegen te werken. Deze tegenwerking verbaast mij ten zeerste, daar ik juist gelezen heb, dat de Heer Blokhuis SPOEDIG ....VERBETERD Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, Iaxeeren zonder onaangename na werking. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die constipatie veroorzaken en den eetlust tegenwerken. Zij zijn volgens dokters recept samengesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. MEINDERSMA, Den Haag. 6 in andere gevallen als zijn standpunt inneemt; „wanneer ondernemende menschen iets willen tot stand brengen, dan moet dit niet omlaag worden geduwd maar gesteund." De plannen der Goereesche Waterleiding zijn mij helaas onbekend, zoodat op andere mededeelingen niet kan worden ingegaan. Indien deze even onjuist zijn, ais die omtrent de Kilwaterleiding, dan zal het geschrijf van den Heer Blokhuis de waterleidingplannen geen afbreuk kunnen doen, daar het dan een voudig waardeloos is. Rotterdam, 2 November 1928. E. J. Wind. EEN BELANGRIJK WETSONTWERP. Er is over de flnancieele verhoudiirg tus- schen Rijk en Gemeenten al heel wat te doen geweest en in zooverre was men het met elkaar eens, dat men algemeen toegaf, dat de tegenwoordige regeling niet kon worden ge handhaafd. Deze toch dateert reeds van 1897 en is door de gewijzigde omstandigheden in vele gemeenten geheel verouderd. Daardoor komt het, dat de eene gemeente per inwoner veel grooter bedrag van het Rjjk ohtvangt dan de andere en dat het juist niet de armste gemeenten zijn, die het meeste ontvangen. In plaats van een vaste onver anderlijke bijdrage, had men in 1897 een systeem moeten volgen, waarbij de uitkeerin- gen zich wijzigden naar de veranderde om standigheden, thans wreekt zich deze fout door een algemeene ontevredenheid. Want terwijl vroeger de bezwaren in hoofdzaak kwamen uit de groote steden, speciaal uit Amsterdam en Rotterdam, beginnen in den laatsten tij d steeds meer plattelandsgemeen ten, die door verschillende oorzaken in moei lijke omstandigheden zijn gekomen, aan te dringen op wetswijziging, waardoor zij een grootere Ryksuitkeering hopen te krijgen. Tot zoover is er dus weinig meeningsver- schil, doch wanneer men komt met denk beelden over de wijze, waarop deze misstand kan worden weggenomen, dan loopt het dade lijk mis. Dan staan onmiddellijk de groote gemeenten tegenover de kleine. Dan betoogen de groote steden, dat zij speciale uitgaven hebben, waardoor zy op een grootere uit- keering aanspraak kunnen maken, omdat die uitgaven ook aan de kleinere gemeenten ten goede komen, doch de inwoners der kleinere gemeenten gevoelen weinig lust belasting te betalen, die moet dienen om de huishouding der groote steden te ontlasten, terwjjl zij zelf nauwelijks kans zien de gemeentelijke be grooting sluitend te maken. Daar echter de vertegenwoordigers der groote steden steeds veel dichter by het vuur zaten en een veel grooteren invloed hadden dan die van het platteland, hielden de voor stellen, die we tot nu toe hebben gehad, steeds veel meer rekening met de wenschen der groote stadsbewoners dan door de andere partij was te aanvaarden. Nog de voorstellen van de zeer eenzijdig samengestelde Staats commissie, die het vorig jaar haar rapport publiceerde, leverde daarvan het duidelijkste bewtjs; gelukkig zijn zij door de werking der critiek in de prullemand terecht ge komen. Thans is door de Ministers van Financiën en van Binnenlapdsche Zaken en Landbouw een wetsontwerp ingediend, waarvan de be windslieden hopen, dat het nog in hetloopen- de zittingsjaar zal kunnen worden behan deld. Of dit mogeipk zal zjjn is moeilijk te beoordeelen; het ontwerp is echter zeer in grijpend en haalt veel overhoop; daardoor worden zijn kansen op een spoedige behan deling natuurlijk niet grooter. Dat ook dit wetsontwerp, in verband met de opgedane ervaring, door de kleinere ge meenten met eenig wantrouwen dient te worden bekeken, spreekt vanzelf. Zij zullen goed doen eens eeD potlood en een vel papier te nemen, om precies uit te rekenen welke de gevolgen van deze min of meer ingewik kelde voorstellen zullen zijn. Al dadelijk valt het op, dat de forensenbe lasting zal worden afgeschaft, wat zeer zeker algemeen zal worden toegejuicht. Daar staat tegenover, dat de afschaffing der grondbe lasting op de ongebouwde eigendommen veel minder kans zal krijgen. Verder zijn allerlei vragen van algemeenen aard omtrent de beperking der bewegingsvrijheid der gemeen ten en omtrent moeilijkheden bij de invoering van gemeentelijke verteringsbelastingen, om maar een paar voorbeelden te noemen. Hoofdzaak blijft echter de flnancieele uit komst en vooral ook of men genoegen met in art. 4 der wet opgenomen formule volgens welke de in het gemeentefonds ge storte gelden zullen worden verdeeld. De groote gemeenten zijn reeds met de becijfering begonnen; de kleinere zullen dit voorbeeld zoo spoedig mogelijk dienen te volgen. EEN ALLEDAAGSCH TOEVAL. (Uit het Duitsch). Buiten sloeg de scherpe Noordenwind half bevroren regen in de aangezichten van weinige voetgangers, die zicli overhaast n huis spoedden. De deuren van den delicatess winkel in de B.straat, die altijd open stoné waren nu gesloten. Heel de stad Keulen 1 wel uitgestorven. Het is bij zulk weer het be bij de warme kachel te zitten en zoo dacht dikke, welgedane winkelierster, juffrouw iV Ier er ook over. Met een tevreden gezicht ze achter de kachel, ze was in een prei humeur. Ging daar niet de buitendeur open? Ze een van de huurders,-die uitging. Zij opei de deur half en stak het hoofd naar buiten, moest zien wie die gek was, die een verko lieid ging halen. „Is u het juffrouw?" |'ja, ik moet nog een uur les geven," kl< het. „Dat had ik wel kunnen denken," zeide winkelierster zacht. „Ja die leeft niet v haar plezier, dat arme schepsel!" Zij verzi wper in,gepeins over alles en nog wat en wel bewees een regelmatig gesnurk, waarvoor dragonder zich niet geschaamd zou hebben, ze in het land der droomen was aangela Intusschen bleef het regenen doch zij si rustig door. Plotseling schrikte ze op. Zij hief zich la zaam op en riep: „Binnen." Een kleine tengere gestalte, gehuld in versleten japon vertoonde zich in de deur. i was de huurster, juffrouw Schmauck, die sec I NV MflLLANEStH- IZWITSERSCM Él 1 CHQCtiLADE- FABRIEK Is Zaterdag 10 November AFWEZIG (gebouw de Manege) Laat U niet misleiden door groote reclames van z.g. Verkooping of wegens vertrek enz. Overtuig U in onze 9 Etalages X. V. Het Meubelhuis Modern Buffet 8 45,— 2 Fauteuils en 4 stoelen met leer 28,— 2 Fauteuils en 4 stoelen met moquette 45,— Eiken Linnenkast 43,— Eiken Tafel 11,— 2 Crapauds en 4 stoelen met leer 53,— 2 Crapauds en 4 stoelen met moquette 75,— Eikenslaapkamer compl. 158,— Q. A. Buffet 72,— 14,— 14,— Eiken Boekenkast. 29,— Am. Cylinderbureau met Schuifblad 85,— Bureau Ministre 58,— 8,50 0. Holl. Boekenkast 65,— Echt leeren Clubfauteuil 58,— Eiken verstelb. ligfauieuil 11,50 enz. Ameublementen in alle stijlen voorradig Groote keuze RIETMEUBELEN. Oude Binnenweg 87, Rotterdam. Telef. 586 Op vertoon van deze advertentie Franco levering. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke al- beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. Wij zijn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Vraagt yfjatls Inlichtingen of prljscouran t

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2