(verwerkte zenuwen Marktberichten ZïiJnKa/idis zmmiAaJsMhm Pluimveeteelt. Gaslucht. BINNENLAND VERKOOPINGEN. Burgerlijke Stand. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928. R. Goedendorp uit Roekanje; J.A. Roos met geziu uit Zwartewaal. VertrokkenC. A. Vrij naar Briellp; J. Vry naar Vierpolders, J. Blok naar Rotterdam; K. Biesheuvel naar Dordrecht en G. Zijdervelt en gezin naar Zwyndrecht. VKILINGSBBHICHT van Vrijdag 2 November 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei 2,60 tot 5,10 per 100 bos. Aardappelen 3,10 per 100 k.g. Poters 2,60 per 100 k.g. Blauwe druiven f 0,40 tot 0,68 per k.g. Boonen dubb. stam 68,— tot 77,— per 100 k.g. Stoksnij 30,— tot 63,— perlOOk.g. Tomaten 2,40 tot 12,20 per 100 k.g. Peen 5,tot ƒ9,— per 100 bos. Kroten 5,— per 100 k.g. Kool (roode) 2,40 tot 6,— per 100 stuks. witte 3,20 tot 6,per 100 stuks. (savoye) 3,-tot 7,30 per lOOstuks. Bloemkool ƒ4,— tot 15,— per lOOstuks. Andijvie 0,80 tot 1,40 per 100 krop. Uien 4,60 tot 5,60 per 100 k.g. Tafelperen 0,14 tot 0,28 per k.g. appelen 0,18 tot 0,36 per k g. Keukenperen 0,0o tot 0,14 per 100 k.g. Spruiten 0,G5 tot 0,22 per k.g. Mispels 0,11 tot 0,14 per k.g. Kipeieren 7,10 tot 11,— per 100. Aanvoer 5667 stuks. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 5 Nov. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 517 vette runderen, 166 vette kalveren, 1370 schapen of lammeren, 1059 varkens. Prijzen per K.g.: koeien 2732 c., 4245 c., 4951 ct.ossen 37 c., 4042-i c., 4548 ct. kalveren 57f-62} c,; 67}—70 ct., 80—85 ct; scbapen 30 c", 35 c~varkens 36 ct., 36} ct. 37 ct.; lammeren 2025 per- stuk. De aanvoer van koeien en ossen was goed. De handel was iets williger met stijvere prijzen. Een enkele prima koe werd nog tot 2 cent boven no teering verhandeld. Stieren met onbeduidenden aanvoer, derhalve geen noteering. Vette kalveren met korten aanvoer, tamelijk vluggen handel en vastere prijzen. Een enkel puik best kalf werd nog van 2}/7-} cent boven noteering verhandeld. De aanvoer van schapen en lammeren was tamelijk ruim, klame handel en vrijwel de oude prijzen. De aanvoer van varkens was behoorlijk. De handel was over ht algemeen iets minder dan de vorige week en nauwelijks prijshoudend. AMSTERDAM. 5 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 615 vette koeien, waarvan de prijzen warenle kw. 98106 c. 2e kwai. 8698 c., 3e kwal. 7084 c. per kg. slachtgewicht; 141 melk en kalfkoeien 275—375 p. stuk; 98 vette kalve ren; 2e kwal. 90—96 c., 3e kwal. 80—88 c. per kg. levend gewicht; 51 nuchtere kalveren 1119 en 124 schapen 32—38 per stuk; 700 varkens, Holl. 2e kwal. 8284 c., Overz. en Geldersche le kwal. 8586 c., vette varkens 8284 c. per kg. slachtgewicht; 69 paarden 130250 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 5 Nov. Eieren. Aanvoer 15.000 stuks. Prijzen 11—12.50. middelmarkt 12 de 100 st. Handel vlug. OUDEWATER, 5 Nov. Kaas. Aanvoer 111 partijen, tezamen 4995 stuks, wegende 24,975 kg. Eerst soort Gouda met rijksmerk 5659, id. minder qual. 5346, zonder rijksmerk 50—54. Handel vlug. TIEL, 5 Nov. Eieren. Aanvoer 16,000 stuks. Pfijs: 1012^ ct., klaine 7} ct. per stuk. Voorts 17 kg. boter, prijs 2.40—2.50 per kg. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 5 Nov. Fijne zaden (Boeren- noteering): Blauw maanzaad ƒ3639, karwijzaad 38—40, geel mosterdzaad 26—29, voerlijnzaad 16—18, zaailijnzaad 19,-21, alles per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 5 Nov. Aardappelen. Brielsche eigenheimers 2.403.10. Zeeuwsche blauwe 3--3.70, id. eigenheimers ƒ2.202.50, id. bonte y 33.70, blauwe eigenheimers 2.502:80, bra- vo's 33.75, poters 1.752.40, Bevelanders 2.252.60. Westl. zand ronde 78 c. p. Kin. Met tamelijken aanvoer en kalme vraag. AMSTERDAM, 5 Nov. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer lading of 930 H.L. BERLIJN, 5 Nov. (Mededeeling van Hermann Oswald, Berlijn C. 25.) Aan de Centraal Markthalle werden hedenmorgen volgende prijzen besteed: Hollandsche producten: Bloemkool 1ste soort 4045, 2de soort 30/35, beide per stuk; tomaten 26/29, spruiten 17/20, druiven Alicante 85/90, handappelen 26/28, handperen 18/20, Nero 3235 pf., alles per pond; roode kool mk. 7, uien mk. beide per 50 kg. Huiden, Leer Wol, Diversen. ROTTERDAM, 5 Nov. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) 100 kg. blauw, half schoon 1, 600 kg. blauw, schoon 1.2514.0 5000 kg. Gro nlngsche 1.201.30, 10.500 kg. Holl. geel 1.151.40 alles per kg. 1. Gelijkstelling in de strafwet van steek penningen en corruptie met diefstal. 2. De eed. De mogelijkheid moet worden ge schapen allen in overheidsdienst of in particulieren dienst een eed te doen afleggen, indien de overheid of onderneming in wier dienst zij zijn, dit ver langt, dat jij zich zullen onthouden van het aan nemen of geven van steekpenningen. Deze eed moet afgelegd worden in handen van dezelfde autoriteit, tegenover wie andere ambtseeden wor den afgelegd. Ook van directeuren van naamlooze vennootschappen moet deze eed gevorderd kun nen worden. 3. Strenge contracten en instructies. Daarin moet bijvoorbeeld staan, dat het geven of aan nemen van steekpenningen gelijk staat met het vragen van onmiddellijk ingaand ontslag. Een waarborgsom moet geëischt kunnen worden, welke verbeurd wordt indien steekpenningen worden ge geven of aangenomen. Terugbetaling en schade vergoeding moeten opgelegd kunnen worden. De aangestelde moet zich verbinden geen aandeelen te bezitten, commissariaten te bekleeden van, of zijdelings belang te hebben bij zaken, welke leve ringen doen op het gebied, waarop hij werkzaam is. Er moet een weg worden gevonden om controle hiervan mogelijk te maken. Een verzoek om in lichting over zekere beleggingen zou bij den kan tonrechter of andere autoriteit kunnen ingediend worden, die, wanneer hij daartoe aanleiding vindt, de gevraagde inlichting zou kunnen inwinnen bij den inspecteur der belastingen, wien de bevoegd heid toekomt volledige opgaaf van iemands bezit te verlangen. In de aanstelling of instructie zou weder opgenomen moeten zijn, dat overtreding inzake belegging, commissariaten of indirect belang gelijk staat met een onmiddelijk ingaand ontslag. Ook moeten de aanstellingen en instructies toe zicht mogelijk maken op bijkomstige werkzaam heden. 4. Nietigheid van alle beloften of verbintenis sen betrekking hebbende op steekpenningen. Niet- terugvorderbaarheid. 5. Strafbaarheid van geheime boekhouding. 6. Strafbaarheid van dubbele rekeningen, waarvan de hoogste aan den lastgever getoond wordt, doch de laagste geldt. 7. Gevallen, waarbij het over steekpenningen gaat, behooren niet berecht te worden door ge meenteraden en scheidsgerechten, maar alleen door de officieele rechterlijke colleges. Maatregelen be hooren genomen te worden ter verkrijging van gelijkmatigheid bij de berechting. Overwogen kan worden alle steekpenningzaken door één bepaald rechterlijk college te laten berechten. 8. Verplichte publicatie van de vonnissen met vermelding van schuldige, functie, schuld en straf, zoowel van hen, die steekpenningen geven als van hen, die ze aannemen. 9. Het verleenen van rechtspositie aan ver- eenigingen, welke zich de bestrijding van de cor ruptie ten doel stellen. In Engeland heeft de Bribery Prevention League zelfs het recht te ver volgen. Waarschijnlijk zou dit niet in overeen stemming zijn met onze Nederlandsche rechts instellingen. De Engelsche League klaagt, dat zij menigmaal niet de noodige medewerking van de rechters ondervindt; ik vertrouw, dat deze mede werking bij onze rechterlijke maoht niet zou ont breken. 10. Het instellen van een centraal lichaam (de Rekenkamer?), aan hetwelk een half jaar na dato door alle overheidsbedrijven de facturen worden ingezonden en ook door particuliere ondernemin gen, die dat wcnschen. Een tijdsverloop van een half jaar is voldoende om vrije concurrentie te laten, terwijl het bestaan van zulk een centraal lichaam, dat de rekeningen kan vergelijken, preventief zou werken. Dit lichaam zou ruime bevoegdheden moeten hebben betreffende het ver langen van inlichtingen, inzage van boeken, enz. 11. De Gemeentewet zou zoodanig moeten ge wijzigd worden, dat behalve de salarissen van burgemeesters, gemeente-secretarissen, gemeente ontvangers en gemeente-veldwachters, Gedepu teerde Staten alle andere salarissen van aange- stelden in gemeentedienst kunnen vaststellen, van welke zij dat noodig achten. 12. Verbetering van de rechtspositie, zoodat gemeenteambtenaren geen oogendienaars van raadsleden of ingezetenen behoeven te zijn. 13. Tegenover deze versterking van positie behoort te staan niet-benoembaarheid in over heidsdienst voor wie wegens corruptieve hande lingen den overheidsdienst moest verlaten. Wie neiging gevoelt zich schuldig te maken aan cor ruptieve handelingen behoort te weten, dat hij, als hij ontdekt wordt, zichzelf definitief de das heeft omgedaan. 14. In verband met 13 behoort belet te worden, dat van het Pensioenfonds een kapstok wordt ge maakt, waaraan allerlei ongerechtigheden opge hangen worden. De fout ligt daarbij in de omstan digheid, dat de geneesheeren, welke met de keu ring belast worden, op grond van hun medisch geheim zich beperken tot een verklaring van ge schiktheid of ongeschiktheid. Evenwel kan een patiënt zijn geneesheer van geheimhouding onthef fen. In de Pensioenwet behoort te staan, dat wie keuring aanvraagt, tevens de keurende genees heeren van geheimhouding ontheft tegenover den Pensioenraad en door dien raad aan te wijzen geneeskundigen. Of men kan van alle in het pensioenfonds opgenomen ambtenaren een zoo danige verklaring verlangen. De Pensioenraad kan dan een vertrouwd geneeskundige aanwijzen, tegenover wien de keurende geneesheeren niet kunnen volstaan met de bloote verklaring van ongeschiktheid maar die ongeschiktheid medisch moeten waar maken. De schuldige ambtenaar behoort te weten, dat de uitweg naar het pensioen hem afgesneden is. leefde sedert Augustus gescheiden van haar. man in een kosthuis in de Havenstraat alhier. Gisteren was haar echtgenoot, de 25-jarige mijnwerker D. v. M. uit Heerlerheide naar deze gemeente gekomen. Hij had haar opge wacht, toen zLj van een sigarenfabriek, waar zij werkte, op weg was naar haar kosthuis. Wegens het ongewoon lang uitbleven van deze vrouw waren drie kostgangers, die in dezelfde woning in pension waren naar.haar gaan zoeken, te meer waar een van hen v. M. te voren had zien loopen. In de nabij gelegen Tongelresche straat troffen zg haar in gezel schap van v. M. aan. Deze trok onmiddellijk zijn revolver en loste op het drietal drie schoten, waarvan een schot den 25-jarigen H. Doek in de borst trof. Van M. nam daarop de vlucht, achtervolgd door het drietal. Na een paar straten hadden zij Van M. uit het oog verloren, terwijl Doek inmiddels wegens uitputting de achtervolging had opgegeven. De gewonde werd in het zie kenhuis alhier opgenomen. Zijn toestand is wel ernstig doch niet levensgevaariijk. De dader is voortvluchtig. „GELUKKIGE" WINNAAR VAN DRIE HOOFDPRIJZEN. ROTTERDAM, 8 Nov, De heer D. G. van Beuningen is de gelukkige winner van niet minder dan drie hoofdprijzen van de „Nenijto" loterij, t.w. een Cadillac (de hoofdprijs) een Peerless, (derde prijs) en een Ford (achtste prys). Dit feit heeft eenig opzien verwekt,doch de verklaring is eenvoudiger dan men allicht vermoedt. Toen bleek dat eenige duizenden loten onverkocht bleven, heeft de heer Van Beuningen, die zich bij de financiering van de Nenijto steeds zoo verdienstelijk heeft ge maakt, alle onverkochte loten gekocht. Op drie dezer zijn toevallig prijzen gevallen, INGEZONDEN MEDEDEELING. kalmeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten. Vragendeze rubriek betreffendekunnen door onze abonné's worden gezonden aan Br. B. J. C. te HennepeDiergaarde singel 96a Botterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Van de hand van den heer K. Blokhuis, gas- directeur te Middelharnis, is een vlugschrift ver schenen over de corruptie in de gasbedrijven; waarin de schrijver meedoogenloos het pincet in de zieke plekken stoot, en de daaruit opstijgende (gas) lucht bewijst wel, hoe ernstig het met de zieken gesteld is. Na het noemen van een aantal feiten, menig maal gekruid met eenige humor of sarcasme waaruit spreekt hoe diep het kwaad reeds is inge worteld, doet de schrijver een reeks artikelen aan de hand, om het kwaad te bestrijden. Al te veel uitweiden over den inhoud zou het lezen van het boekje overbodig maken en wij bepalen ons dus tot het weergeven van genoemde artikelei Men kan uit het boekje wel distilleeren, dat de corruptie, voor zoover betreft het ontvangen van gunsten, niet gepleegd wordt behoudens een enkele uitzondering, waar de ondernemer zichzelf bedriegt door een eigenaar-beheerder, maar door een beheerder of bestuurscollege, b.v. direc teuren van N.V.'s, chefs van inkoop, hoofden van openbare instellingen, bedrijfsleiders, enz., dus zij, die geen direct belang hebben bij de onderneming zelf, maar bij de winsten of emolumenten, die zij afwerpt. Voor dezulken gaat van genoemd werkje stellig een opvoedende kracht uit. Wij willen hopen dat zij het enrstig ter harte nemen en wenschen inmiddels het boekje succes. Poging tot doodslag bij Eindhoven. EINDHOVEN, 3 Nov. Gisteravond is in de Tongelreschestraat nabtj de Havenstraat onder deze gemeente een poging tot doodslag De 19-jarige fabrieksarbeidster H. Verlenging van den achturigen Werkdag. Ziedaar de nieuwe strijdleus waaronder de pluimveehouders den winter tegemoet gaan. Of zij dien langeren arbeidsduur voor zich zelf opeischen? Weineen, wie zou nu voor z{jn plezier langer gaan werken dan noodig is. Zij eischen dien langeren arbeidsduur alleen maar van hun kippen en dat gaat tegenwoordig zoo geraffineerd, dat de werk gever 's morgens vroeg nog heerlijk in zijn warm bed ligt te droomen van prachtige kippen die twee eieren per dag leggen,ter wijl hij toch zijn kippetjes al flink aan het werk gezet heeft. Terwijl hij den korten winterdag laat voor wat hij is, zorgt hij dat zijn kippen 12 uur lang dag hebben en werken moeten en het gevolg is, veel meer dure wintereieran. Bij de moderne kippenhouderij let men eigen lijk veel te veel op het aantal eieren en veel te weinig op de opbrengst der eieren en de voerkosten. Een ei in den herfst brengt meer op dan twee in het voorjaar en dat verliest men vaak uit het oog. Verder ver liest men uit het oog dat om een ei te pro- duceeren in den herfst de kip niet zooveel „slijt" of moet eten dan om er twee in het voorjaar te leggen. Nu heeft men gevonden dat het vermogen om wintereieren te leggen b(j joDge hennen die in het voorjaar geboreD zijn, een erfljjke kwestie is. Hoe dat nu precies zit weet men nog niet, maar als regel neemt men bjjv. aan, dat een jonge hen, die vóór 1 Februari 40 eieren gelegd heeft een goede hen zal zijn van een hooge productie daar zij de erfelijke eigenschap van „winterleg" in voldoende mate bezit. Om dus dure wintereitjes te krijgen moe ten we in elk geval goede hennen hebben, maar deze hennen kunnen alleen leggen als ze voer genoeg krijgen en natuurlijk goed voer. Daar zit nu juist de kneep 1 Als het in den winter zoo tegen acht uur pas licht wordt en het tegen vier uur al weer donker is, dan heeft de hen geen tfjd genoeg om voldoende te eten om veel eieren te produ- ceeren. Een hen is nu eenmaal geen koe. Een koe beschikt over een geweldig stel inge wanden en in de pens kan desnoods wel een kruiwagen vol voer. De spijsverteringsorga nen der- hen zijn daarop heelemaal niet in gericht. Er komt nog bij dat de hen in den kouden winter natuurlijk veel meer voedsel noodig heeft om haar liehaam op peil te houden dan in den zomer, zoodat er dan nog minder overblijft voor de eierproductie. On geveer s/4 tot 4/s van al het voer wordt in den winter voor het lichaamsonderhoud ge bruikt en slechts tot '/E voor eierproduc tie. De hen is echter van nature een dier der tropen en haar lichaam is dus niet in gericht op het bewaren van veel voer ge durende den nacht. De spijsvertering bfj de hen is zelfs zoo geweldig snel dat men soms drie uren na de voedering al weer het voer in de ontlasting kan terug vinden. Dit kan men bijv. zien ais men de hennen eerst witte haver voert en daarna zwarte haver. Voeren we dus de hen in den winter niet genoeg, dan stopt z(j eenvoudig haar leg en wacht rustig af tot het voorjaar, tot de natuur haar weer dwingt tot leggen. Welnu door kunstmatige verlichting ver korten wij den langen winternacht en zorgen we dat de hen veel meer voer kan opnemen. Dit is dus het grondprincipe waar we van uit gaan: „Verlenging van den lichtduur om de hen meer gelegenheid te geven om te eten. Daardoor verhoogt de eiei productie gedurenr de den winter." Nu komt de uitvoering en dan vragen we direct: Wanneer zullen we bet kunstlicht aanbrengen, 's morgens, 's middags, of zoo wel 's morgens als 'smiddagsVerder: Welke lichtbron zullen we gebruiken en hoe duur kost deze? Worden de verhoogde kosten ver oorzaakt door het licbtverbruik ruimschoots vergoed door de verhoogde eierproductie? Allereerst de lichtbron. Het meest wordt daarvoor gebruikt, voor zoover men daarover beschikken kan, de electrische gloeilamp en gebleken is dat de 40 watts lamp de voor- deeligte is. Deze lamp moet voorzien worden van een reflector van ongeveer 40 c.M. in doorsnede en ongeveer 10 c.M. diep. De lamp hangt men op de hoogte van ongeveer 1,80 M. waardoor men bereikt dat de bodem van het bok goed belicht is, doch de zitstokken niet. Zijn de zitstokken te veel belicht dan bljjven de kippen zitten en schiet men niet op, Voor het aantal lampen volgt men de volgende berekening. Per 200 vierkante voet één lamp. Een hok dus van 6 M. bij 6 M. meet ongeveer 20 maal 20 is 400 vierkante voet en beeft dus twee lampen noodig. Men kan in Metermaat ook uitrekenen door de oppervlakte door 18 te deelen, zoodat men por IS vierkante meter dus één lamp neemt. (In een hok van 6 b(j 6 M. dus twee). Geeft men een grootere lichtruimte dan 18 vierkante meter dan vormen de kippen groepen en wordt dus de geheele ruimte niet benut. De lampen worden opgehangen halverwege het voorfront en de mestplank. Soms brengt men onder de mestplank als het daar te donker is ook nog wel een aparte lamp aan. Een groot voordeel van electrische lampen is dat men ze automatisch in kan schakelen. Daarvoor bestaan in den handel klokken die men evenals wekkers op esn bepaald uur stellen kan en die dan automatisch het licht opdraaieu. Zoodoende kan men 's morgens om 4 uur het licht al opsteken en zelf rustig doorslapen. Doorgaans begint men al met de verlichting in October en houdt zooveel mogelijk den lichtdag op 12 uur. In geen geval moet men opeens den dag te veel verlengen, dus als men thans nog met het verlichten wil beginnen, moet men er eenige weken voor nemen alvorens de lichtdag tot 12 uur verlengd wordt. Men zorge in elk geval dat gedurende de belichting voldoende voer aanwezig is. Een volgenden keer zullen we bespreken de verschillende tijden van belichting en de lampen die gebruikt worden waar geen elec trische stroom is, dez.g. benzine-druklampen. De. Te Hennepe. Op WOENSDAG 31 October, b(j inzet, in het Café Koenraadt en op WOENSDAG 7 No vember bij afslag in het Café Buis te Achthuizen (Gem. Ooltgensplaat), telkens des avonds 7 uur, een Huis met Schuur, Tuin, Mestput en Erf, ten verzoeke van den heer P. A. M. Jacobs, thans te Schie dam. Notarissen VAN BUUREN en VAN ISPELEN. Op WOENSDAGEN 7 en 14 November bij Veiling en Afslag, 'snam. 2 uur ter her bergen van Kaashoek en Mjjnders, te Stellendam, vanDe hofstede genaamd „Uit Zee - Land" te Stellendam en Bouw landen te Goedereede en Stellendam. Op VRIJDAGEN 9 en 16 November bij Vei ling en Afslag, 's nam. 2 uur, ter her bergen van Van den Doel en Keuvelaab te Dirksland, van: 38 28 75 H.A.(94Gem. 152 R. s.M Bouw- en Tuinland, in den Polder „De Oude Plaat" te Sommelsdijk, nabij Dirksland. Alles behoorende tot de nalatenschap van Wijlen Mej. P. M. van Weel te's-Gra- venhage. Notaris VAN DER SLUYS. Op WOENSDAGEN 21 en 28 November bij Inzet en Afslag, des avonds 7 uur in Hotel Meijer te Middelharnis: Drie Huizen met Erven, aan den Westdijk en achteruitko- mende aan het Spui te Middelharnis, in 3 perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van de Familie Waterman. Notaris VAN BUUREN. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Leendert Lodder, 26 j. en Neeltje Susanna Groenendijk, 24 j. HERRINGEN. GeborenLtjsia, z. van J. Doornhein en Pi. Koedam; Johannes Willem, z. vanH.de Geus en A. van der Veer. Ondertrouwd: L. van der Sluijs, jm. 25 j. en W. Snijder, jd. 24 j. Getrouwd: A. van der Ham, jm. 22 j. te Rhoon en Joh. Melissant, jd. 22 j. STELLENDAM. Geboren: Dina, d. van J. van Soest en B. Koese; Jacomijntje, d. van A. Human en H. C. SchaafKlaas, z van Johs Melissant en It. Sputj; Dina Cornelia, d. van L. West- d(jk en J. Troost; Aagtje, d. van A. v. d. Laan en Joh. Luime. Getrouwd: Johs. Klop, 27 j.(Willemstad) en M. Troost, 19 j. Ondertrouwd: G. Jongejan, 26 j. (Rotter dam) en C. T. Holleman, 26 j. GOEDEREEDE. Geboren: Hubrecht, z. van C. Aalbregtsen en L. Visser; Willem, z. van K. Boshoven en E. Heerschap; Cornelia d. v. J. Klein en J. Tanis; Jannetje, d. v. K. Tanis en M. van Heest. OUDE TONGE. GeborenZacharias Johannes Marinus, z. v Koenraad Jacobus de Bruin en JanDetje Vreeswijk; Cornelia Maria, d. v. Evert Cor nelia van Rijssel en Anna Pieternella Eliza beth van Peer. Getrouwd: Jan Kievit, 28 j. jm. en Cor nelia Verwelj, 25 j. jd,Cornells Pieter Har- tog, 31 j. jm. en Lodewtjka van Sint Anna- land, 21 j. jd.; Adrianus Cornells v. d. Vliet, 27 j. jm. en Neeltje van Maurik, 20 j. jd, Overleden: Pietertje van der Tulp, 71 j echtgenoote van Aart Wesdijk. NIEUWENHOORN. Geboren: Nelly, d. v. G. Zijderveld en M. G. van Welie; Johanna Frederika, d. v. J. F. Gardenier en A. Vermaat. Overleden: Kommer Biesheuvel, 72 jaar, weduwnaar van C. Vry. Union Internationale da Radiophonie. Meer dan eens wordt in verschillende radio tijdschriften over bovengenoemde vereeni ging gesproken, of wordt mededeeling gedaan in dagbladen over wat zij besloten heeft. Wat is deze Union eigenlijk en uit welke leden bestaat ze? De „Union Internationale de Radiophonie" werd opgericht in April 1925, toen nog nauwe lijks de helft der Europeesche landen zich op een officiéelen radio-omroep kon beroemen. Toch was reeds een van haar voornaamste doeleinden: de vele storingen door interfe- reerendestations, pogen op te heffen, waartoe geen ander middel bestond dan een nauw aaneensluiten en broederlijk samenwerken der verschillende omroepmaatsehappijen. Met de immer aangroeiende maatschappelijke beteekenis der radio, moest ook het arbeids veld der „Union" worden vergroot, zoodat er nu reeds onderafdeelingen bestaan voor de behandeling van de verschillende vraagstuk ken, die zich aan de orde stellen. Tot haar voornaamste werkzaamheden behooren: het vraagstuk der golflengten-verdeeling, de rege ling van de internationale uitwisseling van programma's, en de uitwisseling van erva ringen, waarnemingen, enz. De „Union", die haar zetel te Genève heeft, telt nu 34 leden, waarvan we als voornaam* ste vermelden: de Reichs-Rudfunk-Gesell- schaft te Berlijn, Compagnie Frarqaisè de Radiophonie te Par{js; de Britisch Broadcas ting Corporation te LondenRadio Belgique te Brussel; de Oesterreichische Radioverkehrs A. G. (Ravag) te Weenen en niet te vergeten; de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum. Van de omroepmaatsehappijen buiten Europa zijn de belangrijkste leden: deVer- eenigde Staten, Australië, Japan, Cuba en Peru. Hoe de platteland-radio zich in Canada ontwikkelt. Een mooi voorbeeld voor Holland. In den laatsten tijd heeft de radio zich in Canada sterk uitgebreid en wel zoo, dat men op de uitgestrekte landerijen, die zich immer weer uitbreiden, niet meer over de radio als een luxe-artikel spreekt, doch haar als een maatschappelijke noodzakelijkheid be schouwt. Men heeft ten volle begrepen, dat een radio-apparaat op de moderne boerde rijen niet mag ontbreken, maar een onont beerlijke behoefte moet worden gerekend. •Deze mentaliteit, die tot een ieder diep is doorgedrongenheeft niet nagelat en grooten invloed uit te oefenen op den verkoop van radio-toestellen. In het reusachtig uitgestrek te gebied van Canada beschikt reeds 30% der bevolking over een ontvangtoestel, ter wijl het aantal luisteraars wel op meer dan 40.000 kan worden geschat. De geweldige vraag naar radio-apparaten heeft dan ook een zeer grooten invloed ge had op de markt, waarvan Engeland on middelijk partij heeft getrokken, door maat regelen te nemen in verband met verschillen de patenten, om zoodoende zijn afzetgebied te vergrooten. Hoewel we in ons land de onmetelijke afstanden, zooals die in Canada bestaan, Diet kennen, zal niettemin de radio voor het platteland groot nut kunneD afwerpen. Want geen weg is korter dan die door het aether» ruim 1 nramiiiniininiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiinniin

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3