arva Boerenleenbank ar va ar va arva j JE SALAMANDERj. Ploegen noodig ONZE EILANDEN WEEDE BLAD FABRIEKEN DAMES "I" v. RUMPT Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sotr>melsdijk No. 1 3 NOV. 1928 Plaatselijk Meuws. Het scheepje „Pelgrim" vergaan. Brand wonden Kloosterbalsem U stelt zeer veel prijs op Uw goed. Begin dus nog heden met de Rinso waschmethode. VERKOOPINGEN. ONZE EILANDE N VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928. 5 HET 15 dieik zou kunnen doorgaan, doch voor dit maal genoeg. Alleen HET 15 waarmede U nu loch zeker een proef neemt HET 15 die slechts èèn kwartje per half pond kost. HET IS die in de Blue Band fabrieken zoo zuiüer wordt toebereid. Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bij ons Is sncces verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Convert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor iio3sleiding ol teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kah zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op delange baan geschoven te worden. WIJ zlfn vanouds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. B Kipstraat 59, Rotterdam Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant of Inruilen, nieuwe of gebruikte. Kom dan eerst eens kijken bij STAD AAN 'T HARINGVLIET. De bank leent gelden aan leden tegen 4.6 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 °/0 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier Gewetensgeld. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 'a Rijks schatkist is ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeld bij den Inspecteur der directe belastingen, enz. te Hellevoetsluis 2500,— en 350,40; by den Ontvanger der directe belastingen teBrielle ƒ100,-; 250,-; ƒ200,-; 1500,- en by dien te Heenvliet 100,— MIDDELHARNIS. Woensdagavond had in de Ned. Herv. kerk de verhuring plaats dei- vrij gekomen zitplaatsen. Gemiddeld werd besteed voor de mannenplaatsen ƒ9,— en voor die der vrouwen ƒ12, Een enkele liep zelfs tot 27,-. Deze week z(jn alhier verscheept plm. 1500 H.L. Eigenheimer-aardappelen, welke zyn gekocht k 2,40 per 70 kilo. Tengevolge van de dalende markt zfln in het laatst dei- week weinig aardappelen meer verhandeld. Tot en met Maandag a.s. ligt ten huize van den Secretaris-Kerkvoogd de lfjst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. kerk ter inzage. Op de bestuursvergadering van de Ver- eeniging «Steun bij Ziekenhuisverplegingte Middelbarnis-Sommelsdijk" bleek dat het aantal leden in 2 jaar tyd verdubbeld is en dat dit thans 4071 bedraagt. Wel een bewijs dat de bevolking meer en meer het groote nut van een zoodanige instelling gaat inzien. Naar de betrekking van Boekhouder der Ned. Herv. Diakonie zijn 8 sollicitaties ingekomen. Door wijlen mevrouw A. D. Mys-Kolff is aan de Herv. kerk 1000,— en aan de Geref. kerk ook 1000,— gelegateerd vrjj van successierechten, en aan de gemeente een antieke schilderij, voorstellende Abra ham en Izak. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 31 October 1928. Bloemkool 4,70 tot 13,— per lOOstuks. Roode kool 3,50 tot 6,70 per 100 stuks. Savoye kool 1,20 per 100 stuks. Witte kool ƒ3,20 per 100 stuks. Andijvie 1,10 tot 2,— per 100 krop. EDkele Princessen 18,40 per 100 k.g Spruiten 15,— tot 21,— per 100 k.g. Stekuien ƒ2,— per 100 k g. Handperen 22,— tot 36,— per 100 k.g. Bueré Clargaue 26,— tot 32,— p. 100 k.g. Bezie van Scbounau 26,— per 100 k.g. Ermgaard 16,— tot 25,— per 100 k g. Campagners 11,— tot 17, - p. 100 k.g. Goudreinetten 35,— per 100 kg. Ribbeling 24,— per 100 k.g. Kleiperen 13,— tot 26,- per 100 k.g. Ponsperen 10,80 tot 18, per 100 k.g. Brederode 18,- per 100 k.g. Bergamotten 8,40— tot ƒ11,— per 100 k.g. Druiven 30,— tot 38,70 per 100 pond. Pompoen 0,38 per stuk. Kaas (Leidsche) 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 1,— tot 1,12 per pond. Eierenveiling van Donderdag 1 Nov. 1928, Kippeneieren 50-51 kg. 7,05 tot 7,60 id. 60-62 11,05 11,20 id. (bruin) 61 11,40 11,45 Eendeneieren 7,— 7,45 Poelepetaateieren 4,60 Alles per 100 stuks. Aanvoer 3500 eieren. Sportnieuws. Flakkee I reist Zondag naar Rotterdam om H. W. S. te ontmoeten. Hoewel op het Middelharnissche terrein Flak kee met 2-1 verloor, zijn we ditmaal op timistischer gestemd en is er reden om op gelijk spel, zelfs een kleine geel-blauwezege te hopen. Flakkee II krijgt bezoek van Zwart-wit. Deze ploeg moest op eigen terrein een geel-blauwe meerderheid erkennen en zal dus wel geslagen, indien ze op komen, naar hun Rotterdam terug moeten keeren. SOMMELSDIJK. Evenals vorigejaren geeft de Nutsbibliotheek Maandag 5 November as. weer boeken ter lezing uit. Liefhebbers van lectuur kunnen iedere Maandag van 6-7 uur boeking ter lezing ontvangen in het beneden lokaal van den Doele. De bibliotheek is ruim voorzien van nieuwe boeken. - Op de alhier gehouden afslag van bouw en weiland toebehoorende aan de nalaten schap van wijlen vrouwe P. M. van Weel is gemijnd i Koop 1 zijnde 4 G. 298 R. R. L. weiland door D. Joppe Cz. te Sommelsdtjk op f2050, of 10.236,—. Koop 2, 3, 4, 5 en 6 zijn niet gemijnd. Koop 7 en 8 gecombineerd door K. Joppe te Sommelsdijk op 1450,- of 13 659,-. Koop 9 door D. Joppe Cz. op 1440,- of 6754,-. Koop 10 door D. Joppe Cz. op 1380,— of ƒ3185,-. Koop 11 niet gemijnd. Koop 12 door G. Kievit te Nieuwe Tonge op ƒ1900,- of 5605,-, Koop 13, 14, 15 en 16 gecombineerd door J. M. ®>a Paasschen te Middelharnis op 144(f— of ƒ29,933,-. Koop 17, 18, 19 en 20 niet gemijnd. Koop 21 tot en met 24 door J. M. van Paasschen te Middelharnis op 1270,— of 19.181,-. DIRKSLAND. Tegen een tweetal school jongens is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van sigaren. Aan dhr. Joh. Jelier, alhier, is vergun ning verleend tot het bouwen van een woon huis met garage aan de Julianalaan, alhier. Tegen K. C., chauffeur te Sommelsdijk, is proces-verbaal opgemaakt wegens het aan rijden van een fietsrijder. Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting van een Damclub. Inschrijving kan geschieden bij den heer L. Cohen Jr. aan den Boezemweg. De commissionair G. P. verloor deze week zijn portefeuille waarin zich, behalve enkele kwitanties, een bedrag van ƒ200 bevond. Tot heden is de eerlijke vinder nog niet op komen dagen. HERRINGEN. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur alhier sluit in Ontvang op 8812,53}, in Uitgaaf op 5344,25|. De heer J. van der Velde alhier heeft een drietal te bouwen woningen ondershands aanbesteed aan J. Mackloet, metselaar te Sommelsdijk. STELLENDAM. De heer J. Gilijamse, tij delijk onderwijzer aan de Openbare School alhier, is met ingang van 1 November be noemd tot onderwijzer aan deze school. De opvarende gered. Het scheepje „Pelgrim", waarmede een ondernemend ruim 60-jarig Amerikaansch zeeman, Thomas Drake, van Amerika in zijn eentje naar Rotterdam is gekomen, is Vrij dagmorgen op de Hinderribben wrak ge slagen. Drake was met zijn scheepje op weg naar Antwerpen en wilde eerst Vlissingen nog aandoen. De reddingsboot „Koningin Wilhelmina" vanhier is ter assistentie uit gevaren en heeft den kapitein gered. Dit is de eerste redding die vanuit dit station is geschied. Door Jb. v. d. Ree is een aanklacht ingediend tegen D. v. SoestVan Lenten wegens beleediging. Een 8-jarig zoontje van den landbou wer A. Kreeft had het ongeluk van een met bietenblad geladen wagen te vallen, tenge volge waarvan het jongetje een been brak. Schipper C. G. Verhey uit Werkendam, is met zjjn schip „Oude Zorg", toen hy op weg was naar de haven alhier, op Scheel hoek omhoog gevaren. Nadat schipper Van Gelder tevergeefs had getracht, het vaartuig vlot te brengen, heeft W. de Jager aange nomen het schip af te brengen. Woensdag, 7 November a.s., zal alhier publiek worden verkocht de boerenhofstede „Uit zee Land" met bljbehoorend wei- en bouwland ter grootte van ongeveer 92 ge meten, alsmede nog ongeveer 41 gemeten bouw- en weiland. GOEDEREEDE. Op de gehouden verloting van de vereeniging de Ambachtsschool te Middelharnis van voorwerpen door de leer lingen op genoemde school vervaardigd, zijn in deze gemeente 32 prijzen gevallen. Adv. werden ten Postkantore alhier behandeld: 52 telegrammen, 1208 telefoongesprekken en 8 telefoonoproepsberichten, totaal 1268 handelingen. OUDE TONGE. Nienwe telefoonaanslui ting j No. 44. Jan Kosten, Heeren en Kinder- kleeding. OOLTGENSPLAAT. In de afgeloopen week werden van hier verscheept 3000 H.L. aard appelen h ƒ2,50 en 500 H.L. poters A 2,25 per H.L. en 3200 baaltjes uien a ƒ4, Dinsdag is het klipperschip „Merwede" van den heer Kieboom uit Gorinchem, ko mende met een lading periet van Amster dam met bestemming naar Antwerpen, bij het fort Prins Frederik alhier aan den grond geloopen en later onder water geschoven. Bij laag water kon de lading gedeelteiyk gelost worden. De firma Hoogenboezem en Van den Tak is begonnen met de berging van het reeds gebroken vaartuig. Woensdag 7 November a.s. zal voor de ouders der kinderen van de Openbare School en de leden van „Volksonderwijs" een School bioscoopavond worden georganiseerd. Men zal te zien krygeni Ontwikkeling der Kik- vorschen, De Zuiderzee-eilanden, De Holland- Indië-vlucht en als hoofdnummer een Roode Kruis film. By de gister gehouden openbare ver- kooping werd het rietgewas van het Wei- poldersche gors gekocht door Mathys de Wijs, te Made voor 230; het rietgewas voor de Adriaanpolder door denzelfde voor ƒ220; het rietgewas aan den Steigerdyk door Jb. Vogelaar te Puttersboek voor 70, INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. OUDDORP. P. Tanis Mz. heeft onderhands aangekocht de woning van H. Grinwis, staande aan den Scheerhoek. Bij de Wed. H. Tanis is een kalf ge boren met 2 koppen. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk is benoemd de heer J. Grinwis K.Tz. Beroepen by de Ned. Herv. kerk alhier Ds. J. Enkelaar te Ouderkerk a. d. IJsel. Op 30 Sept. 1.1. was de stand van de Vereeniging Steun bij Ziekenhuisverpleging als volgt: Aan contributie ontvangen sinds 15 April 1928 1782,16 Uitgaven Ziekenhuis, Dokter enz. 1011.42 Saldo nog in kas 770,74 By de oprichting waren ingeschreven 1341 leden Op 10 September 1509 leden Dus een vooruitgang van 168 leden. Hieruit blijkt dat de vereeniging toch bloeit, al werd er beweert van niet. Voor de aiuin wordt hier ƒ4 besteed. NIEUWE TONGE. Tot Correspondent en Agent van dit blad is voor deze gemeente aangesteld dhr. J. P. Gerritse, kleermaker- Coiffeur alhier, die zich gaarne belast met het aannemen van advertentiën, enz. Bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. J. van Amstel te Putten (Gelderland). Naar wy vernemen bestaan er plannen tot het stichten van een watergemaal voor een polder loozende op de haven van Bat- tenoord. Aanstaande Donderdag 8 dezer houdt de Ontvanger der Rijksbelasting te Oude Tonge alhier de laatste Zitdag van Grond en Personeele belasting. Pryzen veldvruchten: Aardappelen 2,25 per H.L., Uien 4 en Peen 1,10. Gedurende de maand October 1928 zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. „Geen goud zoo goed" Vergadering van het Groene Rruis. Dinsdagavond hield de afdeeling van Het Groene Kruis haar jaarvergadering in Hotel Hobbel. Aanwezig waren 36 leden. De voorzitter, de heer L. A. Hobbel, opende met een hartelijk welkom en zeide, dat de afdeeling thans een bestuur heeft dat zijn taak serieus opvat. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Endtz, A. Hobbel C.Wzn. en W. Voogd. De voorzitter deelde mede, dat door de afdeeling de bestryding der t.b.c. was ter hand genomen en dat gejjverd werd voor een betere verbetering met den vasten wal. De commissie voor het nazien van de rekening over 1928 werd als volgt samen gesteld; L. Wittevrongel, P. C. van der Mast en W. Beyer. De begrooting over 1929 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 2583,87. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Rotterdam werd by acclamatie gekozen Dr. C. W. Kramers. Uit het verslag van de wykzuster betref fende hare werkzaamheden bleek, dat door haar 2724 bezoeken waren afgelegd in 105 gezinnen, 6 weken had zij een verpleging waargenomen, 15 maal geassisteerd in het ziekenhuis voor onderzoek en kunstbewer kingen, 46 maal hulp verleend bij den dokter, 2 maal op het transport geweest en 1 maal hulp verleend bij het transport, 3 maal hulp verleend bij gesuccombeerde patiënten. In bruikleen werden gegeven 107 artikelen uit het magazijn, waarvan 84 artikelen werden terugontvangen. In verband met het aanvan gen van de Tuberculose-bestrtjding werd sub sidie gevraagd en verkregen, terwijl maan- delyks rapporten van t.b.c. patiënten werden verzonden, sputumprophylaxe ingevoerd, wo ningverbetering aangebracht en een ligtent nagezien. In de rondvraag werd op verzoek van den heer A. Wagner besloten voortaan de ver gaderingen minstens 8 dagen voor de alge meene vergadering te houden. Verder werd besloten in de maand Decem ber de Ned. Tuberculose film te vertoonen. Aan het gemeentebestuur zal een lokaal van de Openbare school voor dit doel worden aangevraagd. De heer Van Es drong aan op het behan delen van een interessant onderwerp voor volgende vergaderingen ter bevordering van het vergaderingbezoek. De voorzitter dankte voor de opkomsten sloot de vergaderiDg. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in October 1928. Ingekomen: W. Groenendyk en W.Best man van Dirksland; G. van Dyk en J. Malie paard van Oude Tonge; P. van Noord van Nieuwe Tonge; A. C. van Oorschot van Rot terdam; H. M.Polie van Wemeldinge; A. G. M. Jacobs van Heemstede; J. C. van Dongen van Zevenbergen; Z. Verbeek van Haarlem mermeer; M. J. de Waal van Ooltgensplaat VertrokkenJac. Vervloet naar DelftJoh. Vervloot en H. A. Korteweg naar Ooltgens plaat J. van der Maden naar Oude Tonge M. Bakelaar naar Maassluis. Vorige week werden vanuit deze ge meente vervoerd 3600 H L. aardappelen en 1800 H.L. uien. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De oogst- collecte heeft in de Geref. kerk alhier 1217,- opgebracht. Op WOENSDAG 31 October, bij inzet, in het Café Koenraadt en op WOENSDAG 7 No vember by afslag in het Café Buis te Achthuizen (Gem. Ooltgensplaat), telkens des avonds 7 uur, een Huis met Schuur, Tuin, Mestput en Erf, ten verzoeke van den heer P. A. M. Jacobs, thans te Schie dam. Notarissen VAN BUUREN en VAN ISPELEN. Op WOENSDAGEN 7 en 14 November bij Veiling en Afslag, 's nam. 2 uur ter her bergen van Kaashoek en Mjjndeks, te Stellendam, vaD: De hofstede genaamd „Uit Zee - Land" te Stellendam en Bouw landen te Goedereede en Stellendam. Op VRIJDAGEN 9 en 16 November bij Vei ling en Afslag, 's nam. 2 uur, ter her bergen van Van den Doel en Keuvelaak te Dirksland, van: 38.28,75 H.A.(94Gem. 152 R. s.M.) Bouw- en Tuinland, in den Polder „De Oude Plaat" te Sommelsdijk, nabij Dirksland. Alles behoorende tot de nalatenschap van Wijlen Mej. P. M. van Weel te 's-Gra- venhage. Notaris VAN DER SLUYS. EEN VREESELIJKE NACHT. Er werden allerlei spookgeschiedenissen ver haald, iedereen had in den loop van den avond een woordje meegepraat, een meer of minder fantastisch persoonlijk avontuur opgedischt, soms eenvoudig vergroot of overdreven, om de belangstelling te verhoogen en de toehoor ders te doen beven. Doch oom Koos had de aanwezigen het meest voor zich weten te winnen, zijn verhaal behaalde de overwinning. Zijn verhaald nach telijk avontuur overtrof alles. In het kort was zijn avontuur het volgende: Er was in zijn slaapkamer onlangs inge broken. Door een zacht geritsel ontwaakt de spoken arbeiden nooit volmaakt had hij naar zijn revolver gegrepen om de boosdoe ners schrik aan te jagen. Maar hij kwam al zeer spoedig tot de wetenschap, dat zijn kamer leeg was, terwijl deur en vensters gesloten waren. Alleen vertoonde zich in een der ruiten een scheur, die plotseling scheen aangebracht en waaruit bij wijze van een dunnen draad, een witte damp doordrong. Dat was alles. Maar bij de waschtafel gekomen kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn hierop gelegd gouden horloge was verdwenen. Onder het vertellen dezer sensationeele ge schiedenis, had oom Koos verschillende malen onopgevallen naar zijn neef Max gekeken, om te zien, welke uitwerking dit verhaal wel op het jonge mensch mocht hebben. Zijn verhaal was natuurlijk van a tot z ontsproten aan zijn rijke fantasie, doch hij wilde alleen zijn neef, die bij hem eenige dagen zou iogeeren en die ondanks zijn twintig jaren tamelijk lafhartig was gebleven, eens op de proef stellen. Toen hij zijn verhaal had beëindigd, heerschte er een oogenblik stilte. Wei, Max, wat scheelt je, onderbrak oom Koos. Hebben de spoken je schrik aange jaagd? Max wist zijn waardigheid te bewaren, nam een hoogmoedige houding aan en zeide op een eerder hoogen dan vasten toon: De spoken? Maar oom.denkt u dan dat ik daar nog aan geloof? Ongelukkig vormde de bleekheid van zijn gelaat een zichtbaar contrast met de stout moedigheid van zijn beweren. Een algemeene schaterlach besloot dezen gezelligen avond en iedereen, maakte zich gereed om te gaan slapen. Max bracht zijn vacantie bij oom Koos door. Een klein kabinetje, grenzende aan de slaap kamer van zijn oom en waarin een ledikant was geplaatst, was als slaapkamer voor hem ingericht. Oom Koos vergezelde zijn neef naar zijn kamer, stak een kaars aan, electrisch licht ontbrak hier, en wenschte hem goeden nacht. Hij kwam echter na eenige oogenblikken nog even terug. Zeg mij eens, zeide hij, die spookge schiedenissen van zooeven waren alle even verschrikkelijk. Wil ik de deur van je kamer openlaten? Maar Max wenschte dapper te blijven tot aan het einde. Neen, neen, ik herhaal, ik ben in het geheel niet bang voor spoken! De fantastische verhalen hadden hem echter meer aangegrepen, dan hij wel genegen was te bekennen, hoewel erkend moet worden, dat hij toch den moed bezat, om met zijn eigen lafhartigheid te schertsen. Hij ging naar bed, doch kon onmogelijk inslapen. Allerlei geritsel, hoe onschuldig ook, hield hem wakker en stemde hem ongerust. Het houtwerk kraakte; er liep een muis over den vloer en buiten zwiepte de wind de takken der boomen schu rend langs de ruiten en muur. Max wist niet wat hij er van denken moest. Langzaam en onhoorbaar stak hij den arm uit naar de deur, die zich vlak naast zijn ledikant bevond. Zonder eenig geraas draaide hij de kruk om en zette de deur"een weinig open. Duidelijk kon hij aan het gesnork uit de naaste kamer reeds hooren, dat oom Koos al lang in het land zijner droomen was aangeland. Toen ook hij wat was gekalmeerd, viel hij in Morpheüs armen, doch na eenigen tijd werd hij door een hevigen slag tegen zijn schouder uit zijn slaap opgeschrikt. Een overvloedig zweet parelde op zijn voorhoofd toen hij zich ontsteld oprichtte. Door de volmaakte duisternis en zijn verdoofden blik kon hij aanvankelijk niets onderscheidenhij hoorde slechts hoe de takken tegen de ruiten speelden en een onaangenaam geritsel teweegbrachten. Zwarte wolken joegen langs het uitspansel en deden nu en dan" de maan voor het oog verdwijnen. Ondanks den schrik moest hij bekennen dat dit alles niets

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5