De éénige man Het R. LOGEEREISI BQERENVISCHNIARKT12, bii de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor PUROL er op! LAST VAN GAL CARTERS EvüPILLS Pluimveeteelt. -->■* - -• piiftèt 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER'1928. in de wereld voor wien Uwe kleeding die nen moet zijt ge zelf. Iedereen beoordeelt li voor een goed deel naar Uw kleeren. Het is dus van groot belang voor II zelf om goed passende smaakvolle kleeding te dragen. Indien ge een goede winterjas wilt hebben voor matigen prijs past dan Kreymborg's nieuwste winterjas model „Oslo" eens aan. Met een winterjas „Oslo" zult ge overal een goeden indruk maken. „Oslo keurige sterke jas voor weinig geld. verwoeste gebieden mogelijk is. In zyn rede voering te Caen heeft Poincaré dit stand punt nog eens uitvoerig uiteengezet, tevens te kennen gevende, dat de Fransehe regee ring oprecht naar overeenstemming in deze kwestie zal streven, opdat het niet tot een mislukking zal worden. Dat de Fransehe regeering hoopt op een overeenstemming is zeer gemakkelijk te begrijpen, want de Fransehe schatkist kan een versterking heel best gebruiken, vooral nu het volgende jaar ook nog een belangrijke schuld aan Amerika moet worden voldaan. Bij overeenstemming zal Duitschland groote leeningen aangaan en waar Frankrijk hiervan meer dan de helft ontvangt, zou dit een zeer welkome versterking der kas beteekenen. De Duitschers houden zich tamelijk onver schillig en doen het voorkomen, of zij er niet zoo'n heel groot belang bij hebben. Hun gereserveerde houding is het best te verge lijken met een jonge dame, die vurig op een liefkoozing hoopte, deze liefkoozing deel achtig wordt, doch die dan hevig veront waardigd opspringt, terwijl in werkelijkheid gezegd kan worden „Doe dat niet want dat heb ik zoo graag." Deze rol spelen de Duitschers nu ook. Het is voor een ieder duidelijk, dat Duitschland een der meett belanghebbenden is bij deze kwestie, waarbij eindelijk definitief de totale schuld zal worden vastgesteld, en dat auto matisch ook de ontruiming van het Rijnland ten gevolge zal hebben. Toonen ze zich te graag, dan zijn ze bevreesd, dat hun dit eenige milliarden extra zou kosten en een dergelijke dure vreugde, hoe goed het de Duitschers overigens ook naar den vleeze gaat, kunnen ze zich niet permileeren. Beide partyen hebben groot belang bij een spoedige oplossing, doch van beide kanten wordt zoo'n klein beetje de onverschillige gespeeld. Het zal een gegoochel worden met groote getallen en den een zal verzekeren dat hg reeds meer geboden heeft dan hy wel kan betalen en den ander zal by alles wat hem lief is met zoo mogeiyk nog meer klem betoogen, dat hij zeker nog minder dan de helft vraagt, van wat hem rechtens eigeniyk wel toekomt. Zooiets als het ge scharrel van een koopman, die zijn vorderin gen niet geheel meer kan nakomen en die door een accoord met zijn schuldeischers probeert er zoo voordeelig mogelijk af te komen. Hoe eerder tot oplossing van dit oud-zeer wordt overgegaan hoe beter, ook al zal hierby dan worden gepingeld op een wyze, die niet altijd synpathiek is. Dat er veel hapert aan dit ondermaansche tranendal, wordt bewezen door al de talrijke conferenties, die er worden gehouden. Over de herstelschulden hoopt men reeds in Decem ber te beginnen en na eenige onderbreking te Genève, is daar weer een conferentie in vollen gang. Het betreft hier een conferentie over belastingvraagstukken, over vermijding van dubbele belastingen belastingontduiking. Verder vergaderen er op het oogenblik te Genève nog een mandatencommissie en een commissie voor tariefvermindering en andere middelen tot bevordering van het internatio nale ruilverkeer. Indien onze met talryke en helaas vele chronische kwalen behepte wereld niet spoe dig en hard vooruit gaat, dan kan dit niet geweten worden aan het feit, dat er te weinig is geconfereerd, eerder aan het tegendeel. Gepraat is er meer dan genoeg, gedaan helaas te weinig. Ook bij deze belastingconferentie is loven en bieden aan de orde, want om de onderdrukking der dubbele belasting te ont gaan, zal de schatkist van den een of anderen staat financieele offers moeten brengen. Het terrein dezer commissie is zeer moeilijk en bindende besluiten kunnen hier niet genomen worden. Het zijn niet anders dan aanbevelin gen. Sceptici zullen zich hierover misschien smalend uitlaten en reeds bij voorbaat over tuigd zijn, dat alle gegeven moeiten hier volmaakt overbodig zijn. Terwijl wy dit neer pennen zyn de deelnemers nog midden in levendige debatten gewikkeld, zoodat we nog niet kunnen zeggen, welke resultaten voor de slachtoffers der dubbele belasting zijn bereikt. Waar een enkele belasting al vol doende is, om de stuipen op het lgf te krijgen, daar lijkt ons zoo'n dubbele belasting wel een buitengewoon onhebbeiyk ding. Wy kregen dezer dagen een communistisch blaadje onder de oogen, waarin ons al de geheimen der Russische heilstaat werden ontsluierd. Gretig verslonden wij al deze heerlijkheden, niet letterlijk, doch ons ont waakt enthousiasme was slechts van zeer korten duur. Alles is betrekkelijk op de wereld en zoo gaat het ook-met de waarheid. Het blad dat wy hadden ingezien stond met deze waarheid op zeer slechten voet, of juister gezegd op geen enkele voet. By het door snuffelen van eenige Russische bladen vonden we niets van al de heerlijkheden, doch enkel een serie klachten van begin tot eind. We gelooven zelfs, dat deze Russische bladen den toestand nog zwarter maken dan ze in wer kelijkheid is, wat als men deze geregelde jerimiades leest, dan is het voor onze wester- sche begrippen onbegrijpelijk, dat dit groote millioenenvolk al deze toestanden maar lank moedig blijft verdragen. Er is wel meer ver zet te bespeuren tegen de sowjetregeering, doch iedere uiting van verzet wordt door bajonetten in de kiem gesmoord. Volgens de Izwestya, kampen de katoen- fabrieken met een tekort aan grondstoffen, terwyi eveneens verschillende andere fabrie ken aan hetzelfde euvel sukkelen. Op papier klopt alles of niets, doch voor administratie is in elk geval ruimte, papier en personeel aanwezig, doch de rest is meer dan erg. Beschrijvingen over toestanden aan sommige ziekenhuizen tart iedere beschrijving. Het allerergste is evenwel het bericht, dat de sowjet-regeering aan de arbeiders in de groote industrieels centra's heeft laten weten, dat de toch al te kleine voedselrantsoenen nog verder zullen worden ingekrompen, aangezien de voorraden levensmiddelen veel te gering zijn. Ook aan brandstof bestaat gebrek en dat terwyi de winter voor de deur staat. Rooskleurig ziet dus de Russische hemel er niet uit. Mussolini, een staatsman die ook van geen balve maatregelen houdt, doch die by al zijn gestrengheid kan bogen op een stipte uit voering van zijn gegeven bevelen, heeft alle fascistische Italianen in verband met den zesden verjaardag van de opmarsch naar Rome, verbiyd met een boodschap, waarin hij een opsomming geeft van al het vele goede dat het fascisme Italië wel heeft gebracht. Het is een heele opsomming van verdienste lijke feiten, doch hieronder vinden we even eens een verklaring, die ons duidelijk doet inzien, dat het aantal fascisten in vergelijking tot de geheele bevolking slechts betrekkeiyk gering is. Volgens de officieels opgaven heeft de fascistische party slechts IJ millioen leden en de Balilla, de fascistische jeugdorganisatie ruim 1 Millioen. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) Numeriek zijn de fascisten dus ver in de minderheid en ook hier wordt het gezag dus gedragen door de punten van bajonetten. Mussolini heeft voor eenige weken de Ita- liaansche pers zoo geprezen, omdat deze vol gens hem veel en veel beter was, dan de buitenlandsche pers. Iedere beer vindt z()n eigen jongen het mooist, al zijn ze nog zoo leeiyk en zoo gaat het ook hier. Een byzon- dere correspondent heeft een onderhoud met Mussolini gehad en deze correspondent vroeg Mussolini in hoeverre critiek geoorloofd was, Het antwoord hierop was, dat hy geen critiek op de fascistische revolutie of op den fascis- tischen staat kon en zou dulden; doch dat hy met vreugde ieder critiek zou begroeten op de wijze van werken van het fascistische bestek. Tot heden is er nog geen liefhebber geweest om den Duce deze vreugde te be reiden, hetgeen overigens ook zeerbegrype- lijk is. Communisme en Fascisme hebben beiden gemeen, dat zelfs de laatste resten van vrijheid volledig zyn uitgeroeid. Een heel aardig bericht over fascisme trof fen we eenigen tyd geleden hierover aan in een onzer weekbladen. A stelt B de vraag of hij Chineesch kent en op het ontkennende antwoord zegt A, dan zal ik je dit even leeren. Tara is één dief, tarara is twee dieven, tarataratara is drie dieven en tarataratara- taratara op de wyze van het fascistenlied, is een heele bende dieven. Als we dit in Italië schreven kregen we zeker levenslang staats- Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest (Adv.) Terslag van de vergadering van den Raad der gemeente OudeTonge op Dinsdag 30 October's avonds half zeven uur. Voorzitter Burgemeester van Schouwen. Afwezig met kennisgeving de Heer van den Boogert. De voorzitter opende de vergadering waar na de notulen der laatste vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een procesverbaal van de kasopname by den gemeenteontvanger op 29 Sept. j.l. waaruit bleek dat in kas was, overeenkomstig boeken en bescheiden, een bedrag van ƒ7070,051. Een verzoek van Quist om een vergoeding te mogen genieten voor het opbergen en drogen der ïykkleeden. B. en W. stelden voor hiervoor per jaar ƒ10,- belooning toe te kennen. Beijer vroeg of dit niet te weinig was. Tot heden wordt er aan die kleeden weinig aandacht geschonken en dat kon toch wel eens duur komen te staan, wanneer ze nat worden opgeborgen. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Nog was een verzoek ingekomen van den heer Van den Toi om verhooging van zijn salaris. B. en W. stelden voor dit verzoek eerst in geheime zitting te behandelen. INGEZONDEN MEDEDEELING. SPOEDIG VERLICHT I Carter's Kleine Léver Pillen, I zuiver plantaard g, laxeeren .J zonder onaangename na- Werking. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, welke vaak zuur en oprisping ver oorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samen gesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. import. Fa. B. MEINDERSMA, Den Hpag. 5 Conversie geldleening. B. en W. stelden den raad voor de leeDing voor de school, groot ƒ99.000 te con verteeren. Het restant is groot 90.000, omdat ƒ9000 niet voor 1932 geheel mogen worden afgelost. B. en W. hadden gedacht om de oude obligatiehouders het recht te geven hun obligaties te converteeren en zoo noodig het restant, omdat waarschyniyk niet alle hou ders van obligaties met een lagere rente tevreden zullen zyn, geheel bij een instelling te plaatsen. Zij stelden mitsdien voor te converteeren tegen 4£ met een koers van 98 voor oude obligatiehouders. Beyer vroeg of het niet gemakkelijker zou zyn de geheele leening by eene instelling te plaatsen. Van Schouwen vond het mooi om de oude obligatiehouders in de gelegenheid te stellen die belegging te behouden tegen een iageren rentestandaard, en was van meening dat een kleine leening makkelijker te plaatsen is dan een groote. Ten slotte werd hierover nog lang gede libereerd en besloten B. en W. te machtigen die zaak ten spoedigste af te handelen. Rondvraag. Van der Swaluw vroeg of B. en W. wisten dat een deur aan de melkfabriek draaide over gemeentegrond, wat in strydismetde verordening. Voorzitter zeide dat hiervoor ontheffing is verleend. Van Schouwen zeide dat die deur alleen noodig is voor het geval dat de ketel aan een uitwendige keur onderworpen moet worden. B. en W. moeten ook eerst vergunning geven die deur te mogen openen. Van Schouwen: Als het stoomwezen die keur moet houden, moet de geheele ketel naar buiten komen. Anders moest men altijd dien muur uitbreken.en weer maken, wat nu met die deuren voorkomen kan worden. Van der Swaluw meende dat er dan geen bezwaar tegen gemaakt kan worden. Van der Swaluw meende dat de veldwach ter er schandalig bij loopt en vraagt den voorzitter dezen beter te kleeden daar er toch 150,— van zijn salaris wordt afge houden. Voorzitter zeide dat hij dit voorjaar pas een nieuw pak heeft gehad en er geen 150, wordt afgehouden, doch dat zulks aan zyn salaris wordt toegevoegd. Indien hy iets noo dig heeft vraagt hij er altijd om en dit is niet door hem gebeurd. Hij heeft dan ver- moedeiyk voor het een of ander een oud pak aangetrokken. Van der Swaluw zeide dat hij er schan dalig by liep, zyn geheele kruis hing uit zijn broek. Van der Swaluw vroeg waarom de levering van palen voor de maximum snelheid enz. niet was opgedragen aan een van de smeden, inplaats van die door den gemeente-opzichter te laten bestellen. Voorzitter zeide dat hiermede voortaan rekening zal worden gehouden. Daarna werd de vergadering gesloten om in geheime zitting over te gaan. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. B. J. C. tejlennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Over Tuberculose in het algemeen, Pluimvee- Tuberculose in het bijzonder. Van de bacillen in eieren komen we nu ten slotte op de tuberculose. Schijnbaar spring ik maar zoo'n beetje van den hak op den tak, doch wie een beetje op den draad gelet heeft, ziet dat deze precies loopt waar ik hem heb ben wil en wel vanaf, mijn begin-vraag over het gevaar van tuberculeuze kippen en eieren naar de kippen-tuberculose toe. Om daar te komen liet ik dus eerst zien wat er zooal voor buitennissigheden in eieren kunnen zitten, die meer onsmakelijk dan schadelijk zijn. Daarna liet ik zien hoe in eieren bepaalde bacteriën terecht kunnen komen, o.a. para-typhus- bacillen en nu zullen We eens zien hoe het met de tuberculose staat. Het is nu eigenlijk de tijd van de kippen- tuberculose, een zeer ernstige ziekte, die ik wil gaan behandelen en aangeven, hoe wij haar uit kunnen roeien. Tevens wil ik daarbij de runder- en varkenstuberculose bespreken, omdat die er gedeeltelijk mee samen hangen. De algemeene vraag wordt dus eerst: Kunnen tuberculeuze rundere, varkens en kippen men schen besmetten? Over deze vraag is ontzettend veel ge streden sinds 1881 de beroemde Robert Koch de menschen tuberkel bacil ontdekte. Reeds vanaf de oudste tijden komt de tuberculose voor doch pas omstreeks het midden der vorige eeuw bewees Villemin dat deze ziekte besmet telijk was. Toen eenmaal de tuberkelbacil ontdekt was ontbrandde een geweldige strijd of 8e bacillen «V van runderen en menschen dezelfde waren. Eerst overdreef men in de eene richting, later weer in de andere, eerst zeide men dat nu het geheim der tuberculose van den mensch ont dekt was en deze van de koeien kwam (met de melk enz.) later in 1898 beweerde Dr. Smith dat beide soorten van bacillen zeer sterk ver schilden. in 1901 verklaarde Koch op het Tubercuiosecongres in Londen dat de bacillen niet dezelfde waren en er geen gevaar was voor menschen door rundertuberculose, zoodat men uit een oogpunt van volksgezondheid de rundertuberculose niet behoefde te bestrijden. De Engeische en Amerikaansche regeeringen benoemden groote wetenschappelijke commis sies om dit te onderzoeken en deze kwamen tot een ander resultaat dan Koch. Op het con gres van 1908 te Washington gaf Kcoh toe dat besmetting van den mensch met runder tuberculose mogelijk was, doch zeer zelden voorkwam. De Britsche regeeringscommissie had echter aangetoond dat vele gevallen van besmetting van menschen voorkwamen en zeer ernstig ook, vooral bij kinderen. Bij kinderen stervende aan buiktuberculose werd deze zelfs in 50 der gevallen door runder tuberkelbacillen veroorzaakt evenals in vele gevallen van lupus bij volwassenen en kinde ren. in 1912 op het wereld-tuberculose congres in Rome kwam men tot de volgende conclu-' sies: Besmetting van den mensch met runder tuberkelbacillen komt minder voor dan van mensch op mensch doch niettemin is het nood zakelijk alle mogelijke maatregelen te nemen, tegen besmetting door rundertuberculose van menschen.j In 1913 deelde Dr. Stiles uit Edenburgh op een internationaal congres te Londen mede dat van 72 gevallen van tuberculose kinderen er 36 voorkwamen bij kinderen beneden 5 jaar en dat al deze gevallen met uitzondering van 3 berusten op besmetting met runderbacillen. 84 dezer kinderen was vanaf de geboorte gevoed met rauwe koeienmelk. Door den wereldoorlog werd het onderzoek in der opgav congr in En runde concli langrj lose beneefl per stervd mensfj lijder smet1 inf 541 lose tijd Er zl haleif blijk: vo/fof alle j het houd losecu 1 is of pl"i als 1 meel t Lat gev| wee gein g ezd mal nog| pen hotl sell ik k'-..

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2