inn- Burgerlijke Stand. RECHTZAKEN. Land- en Tuinbouw. tabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek RADIO. of' lndlea meD de 2 ONZE EILAND EN VAN WOENSDAG 31 OCTOBER 1928. SLIS meende dat zulks hard noodig was. 't Had reeds lang moeten geschieden, want anders gaan de leerlingen wegloopen en dan komen we zeker niet op het vereischte aantal, Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Besloten werd een overeenkomst met de andere gemeenten tot stand te krijgen betref fende een vergoeding van dekosten der leer lingen die op de U. L. school gaan. VOGELAAR meende dat de gemeente een wettelijk recht had hiertoe. De SECRETARIS deelde Vogelaar even mede dat zulks wel voor een Chr. school, doch niet voor een Openbare school geldt. d. De 'vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet werd vastgesteld over het jaar 1927. 12. Voorstel onderhandsche verhuur van hofland voor 1929. Op voorstel van B. en W. werd besloten alle huurders de huur op te zeggen, daarna kunnen zij dan huurder worden in los verband. De ge meente heeft het recht den grond op te eischen op elk tijdstip waarop zij die noodig heeft. DOORNBOS vroeg of B. en W. de voor waarde wilden stellen dat het weitje dat hij steeds in eigendom heeft gehad,, wei moet blijven. Spreker meende, dat het dan de hoog ste huur zou opbrengen, omdat hij wel zou zorgen dat hij de hoogste inschrijver bleef. VROEGINDEWE1J GerStaatk. Partij). Maar dan zal ik je toch ook wel dwars zitten, Dat stukje kan ik óok goed gebruiken. SLIS en STRUIK waren het met Doornbos dan heelemaal niet eens dat dat stukje land aan wei meer zal opbrengen dan indien het ge scheurd mag worden. B. en W. zullen nader overwegen. 13. Gemeentebegrooting dienst 1929. De Commissie brengt bij monde van Struik rapport uit. Bij de ontvangsten had de Commissie van onderzoek geen aanmerkingen. Bij *de uitgaven vroeg Struik bij den post politieuitgaven om des avonds het verkeer te regelen door een van de agenten. VOORZITTER zeide dat zulks reeds wordt gedaan de laatste dagen. Verzocht werd de straatlantaarns des mor gens langer te laten branden. VOORZITTER zeide toe hiertoe order te zullen geven daar het vroeg in den morgen dikwijls werkelijk te donker is. VOORZITTER meende dat het wel ge- wenscht was dat de subsidie voor het Groene Kruis verhoogd werd. KOOTE stelde voor een verhooging van 10,— op 100,—. DOORNBOS: Kan je begrijpen. VOORZITTER zeide dat in verhouding bij andere gemeenten niet te hoog was. Met algemeene stemmen werd het voorstel Koote aangenomen. STRUIK vroeg nog of de subsidie aan hét Burgerlijk Armbestuur wel voldoende was. De SECRETARIS achtte het van admini- stratiéve zijde beter het tekort dan maar over te boeken dan thans dat bedrag te gaan ver hoogen. Alzoo werd besloten. De Commissie stelde voor de subsidie aan de Wijkverpleging van 300,— op 500,te brengen. KOOTE vroeg wat Sommesldijk gaf. VOORZITTER zeide dat zulks procents- gewijze wel evenveel zal zijn. Ook dit voorstel werd aangenomen. De Commissie stelde voor de subsidie aan de geitenfokvereeniging te laten vervallen. SLIS meende dat zulks niet goed zou zijn. Op de keuring komen nogal wat geiten. KOOTE vroeg of het heffingspercentage, gezien het vele gewetensgeld dat inkomt niet verlaagd kan worden. VOORZITTER raadde aan dit niet te doen. Het gewetensgeld komt in de rekening 1928, en bij een begrooting kan men daar geen reke ning mee houden, men weet niet of dat geld blijft vloeien. VOGELAAR vroeg of er geen leeningen meer te converteeren waren. VOORZITTER zeide dat die van de gas fabriek was geconverteerd en er verder slechts een paar kleine leeningen meer loopen. DOORNBOS kwam weer op zijn stokpaard je over de kosten van het onderwijs, wat elk kind koste met inbegrip van de kosten die als boventallige leerkrachten zijn aangesteld. De SECRETARIS zeide dat hij die -cijfers bij hem kon bekomen. Daarna werd de begrooting vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van 190.607,97 J Betreffende de grondkwestie met Pape deel de de VOORZITTER mede dat B. en W. nog eens ten kantore van het Kadaster hebben ge- informeerd en dat Mr. Nijgh daarvan een rap port heeft uitgebracht, waaruit zoo duidelijk blijkt dat den grond tot aan den molen van de gemeente is dat van Zetten zijn grond gerust in zijn bezit kan nemen. STRUIK meende dat het beter was dat de gemeente de grond aan van Zetten levert. ZAAIJER was dit met struik eens. De Ge meente stelt iederen aanvrager in het bezit van zijn grond. Alzoo werd besloten dat de gemeente dat stukje zal ontruimen en af- heinen. VOORZITTER vroeg een machtiging voor B. en W. om dien grond af te staan voor de lighallen. Sommelsdijk zal procentsgewijze be talen in de derving van erfpacht. DOORNBOS vroeg of B. en W. zich al eèn plaats hebben bedacht, waarop Voorzitter zeide dat het oog gevallen was op het stuk achter de Proeftuin. DOORNBOS vond het beter achter het huis van Viskil. Besloten werd de keuze aan meer bevoegder personen over te laten. DOORNBOS vroeg riolëering aan de Lange- weg. VOORZITTER zeide dat het niet zoo kan blijven, doch dat B. en W. een en ander nader zullen overwegen. VAN DER MEI DE wees op het noodzake lijke van rioleering aan het Marietjespad. Ook dit zal nader in studie worden genomen. VROEGINDEWEIJ {Ger. Staatk. Partij) vroeg de rijbaan te verleggen op de weg langs de schuur van Timmers: Nadat die sloot is ge dempt houdt men toch het oude spoor wat met het uitwijkën dikwijls gevaar oplevert. Ook zeide Spreker dat het hem aangenaam zou zijn als Zondags de sluis aan het einde'van de haven gesloten bleef. Laatst zijn er weer twee plezierjachten binnengekomen. KOOTE zeide die kwestie ook meermalen besproken te hebben, doch dit kan niet in ver band met de vrije doorvaart welke Sommels dijk heeft. Daarna ging'7de vergadering in gesloten zit ting over. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Met ingang van 1 No vember a.s. zal een openstelling van het Post- en Telegraafkantoor te Middelharnis als volgt zijn vastgesteld: Werkdagen Postdienst: 8-13, 14-16.30, 17.30-19.30 (op Zaterdag 17.3018). Telegraafdienst: 8-13, 14-16.30,17.30-20. Telefoondienst: 8—21. Zon- en Feestdagen: Post-, Telegraaf- en Telefoondienst: 8—9, 13-14. Op werkdagen zal het kantoor dus voor het publiek gesloten zijn van 13—14 en van 16.30-17.30. Locaal Rykstelefoonnet te Middelharnis. Nieuwe aansluitingen: C.D. Gebuys, Stationsweg, Dirksland. Tele foonnummer 164. Firma M. Roos, ass. Apotheker, Westdjjk B 370, Middelharnis. Telefoonnummer 83. Corn. v. Dljke, Caféhouder, Melissant. Tele foonnummer 1518. Joh. Kamerling en Zonen, Kooplieden in levend en dood vee, van Aerssenstraat, Som- melsdyk. Telefoonnummer 244. P. Bom, Agent motordienst Bol en Born, Middelharnis. Telefoonnummer 84. F. A. Bernard, Muziekleeraar, Burg. Bou- manplein, Middelharnis. Telefoonnummer 85. J. Kwakernaak, Veeverloskundige en Cas- treur, Sommelsdyk, Telefoonnummer 245. A. van Rumpt, vrachtrijder, Stad aan 't Haringvliet. Telefoonnummer 17. Donderdag 1 November des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente aan de Chr. de Vrieslaan op te treden ds. A. de Blois uit Dirksland. Het ongeval dat P. Driesse verledén week overkwam bleek van dien aard te zijn dat hij op advies van den geneesheer, Vr!g dagavond naar het ziekenhuis te Rotterdam is vervoerd. Voor de veldvruchten wordt alhier besteed: Aardappelen: Eigenheimers ƒ2 50; Roode Star 2.75; Bravo 3.25 per 70 kilo, Koepeen 1.— en Ajuin 3.50 a ƒ3.75 per 60 kilo. openbare dronkenschap zijn door den gemeente-veldwachter Vrfjdag- en Zaterdagavond een tweetal rondreizende ne- gocianten opgepakt en in bet arrestanten- lokaal opgeborgen. SEMPRB CRESCENDO. In aansluiting op ons bericht van j.l. Zater dag in „Onze Eilanden", zij medegedeeld, dat de fancy-fair ten bate van Sempre Cres cendo zal gehouden worden van 21 24 Nov. in de zaal van Mej. Mefjer. Allen die sym- pathiseeren met dit doel en die geen circu laire hebben ontvangen kunnen hun giften of cadeautjes inzenden aan den heer Berg man alhier. Het belooft een schitterende week te wor den, reeds is in één avond aardig wat ont vangen en zijn de toezeggingen nog veel grooter. Ook verschillende firma's zegden hunne medewerking toe. Vele attractie's zullen aanwezig zijn, terwijl Sempre natuur lijk ook niet achter zal blij ven om de avonden zoo gezellig mogelijk te maken. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrjjdag 26 October 1928. Bloemkool 5,60 tot 23,— per lOOstuks. Savoye kool 3,70 tot ƒ7,— per lOOstuks. Roode kool 3,60 tot 7,60 per 100 stuks. Witte kool ƒ4,50 tot 7,60 per 100 stuks. Knolselderij 9,60 per 100 stuks. Andijvie 0,50 tot 3,70 per 100 krop. Peen 6,80 per 100 bos. Spruiten' 19,— tot 23,40 per 100 k.g. Enkele Princessen 26,— per 100 k.g. Kleipereri 7,70 tot 22, per 100 k.g. Brederode 16,40 per 100 k.g. Ponsperen 18,— per 100 k.g. Bergamotten 9,60— tot 17,70 per 100 k.g. Gieser Wildemans 10 tot ƒ18,60 p. 100 k.g. Stoofperen f 14,— per 100 k.g. Handperen ƒ9,— tot 29,30 per 100 k.g. Jodenperen 16,40 per 100 kg. Goudreinetten 24,80 per 100 kg. Bismarck 24, per 100 k.g. Bellefleurs ƒ14,— tot 22,— per 100 k.g. Tante Dora 13,— tot 26,— per 100 k.g. Campagners ƒ12,— tot ƒ18,- p. 100 k.g. Appels (val) 9,50 tot 10,— per 100 k.g. Druiven 30,60 tot 37,— per 100 pond. Tomaten 6,50 per 100 pond. Veiling van Maandag 29 October 1928, Bloemkool 1,40 tot 17,— per 100 stuks. Savoye kool 1,40 tot 4,50 per 100 st. Roode kool 0,50 tot 8,40. per 100 st. Witte kool 1,— tot 6,40 per ICO st. Andijvie 2,70 tot ƒ0,per 100 krop. Enkele Princessen ƒ22,90 per 100 k.g. Kroten 4,20 per< 100 bos. Spruiten ƒ7,— tot per 100 k.g. Stekuien 2,10 per 100 k.g. Jodenperen 13,— tot 18,per 100 k.g. Bueié Clargeau 37,— tot p. 100 k.g. Kleiperen 13,— tot 20,— per 100 k g. Ponsperen 19,— per 100 k.g. Louwtjes 22,— per 100 k.g. Bergamotten ƒ14,70 tot per 100 k.g. Armgaard 13,— tot ƒ18,— per 100 k.g. Tante Dora ƒ9,50 tot ƒ19,— per 100 k.g. Groninger Kroon 35,— per 100 k.g. Appels (val) 3,70 tot 5,50 per 100 k.g. Kleiperen (val) 10,70 per 100 k.g. Druiven 25,— tot 33,40 per 100 pond. Kaas (leidsche) 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. VOETBAL. Het slechte weer van Zondag was oorzaak dat Flakkee I een vergeefsche reis nair Rotterdam gemaakt heeft. Flakkee II heeft ook niet gespeeld; de wedstrijd werd al van te voren „tot nader order" uitgesteld; op verzoek van Noorder kwartier. SOMMELSDIJK. Met ingang van 1 Novem ber a.s. zal het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Sommelsdijk worden vervan gen door een postagentschap annex telegraaf, en telefoonstation, waarvan de bediening wordt opgedragen aan den heer J. C. de Gast, Gemeente-ontvanger, te wiens huize agent schap en het station worden gevestigd. Het agentschap zal worden opengesteld voor vrijwel alle onderdeelen van den dienst, met dien verstande, dat geen maximum geldbedrag per handeling wordt vastgesteld. De ópenstellingsuren zullen gelijk zijn aan die van het op te heffen hulpkantoor. DIRKSLAND. Met ingang van 1 November a.s. zal het Post- en Telegraafkantoor te Dirksland worden vervangen door een hulp post-, telegraaf- en telefoonkantoor. De uren van openstelling blijven ongewijzigd. Benoeming Kerkelyk-Boekkouder. De heer P. de Groot Cz.. heeft na een diensttijd van bijna 33 jaren, ontslag gevraagd tegen 1 November as als boekhouder en opzichter der Ned. Herv. kerk alhier. Dit ontslag werd hem in de vergadering van H.H. Kerkvoog den, Notabelen en Kerkeraad op Woensdhg, 17 October j.l. op de meeste eervol wijze verleend. Ter vervulling van die vacature werden door Kerkvoogden, na oproeping van sollici tanten, op de voordracht geplaatst de heeren no. 1 A. Hameete Az. no. 2 C. Baart. Met 9 van de 16 stemmen werd de heer A. Hameete benoemd; de heer Baart verkreeg 7 stemmen. Voor de oproeping was het salaris doot Kerkvoogden teruggebracht van ƒ180,—tot 150,— per jaar. De heer Hameete had voor de benoeming medegedeeld, de benoeming te willen aan vaarden, wanneer het salaris werd bepaald op 100,— met twee éénjaarlijksche ver- hoogingen van 25,—zóodat deze eerst het derde jaar het maximum tractement van 150,— zal genieten. De heer Baart deelde na de benoeming mede, dat wanneer hij dat voor de benoeming geweten had, hij het nog wel voor f 0,50 per jaar minder had willen doen dan de heer Hameete. Tegen een persoon van Sommelsdijk is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der motor- en rywielwet. Bij het eten van een boutje kreeg dt vrouw van Joh. v. G. alhier, een beentje in de keel De geneesheer achte het raadzaam naar één der ziekenhuizen te Rotterdam te gaan, waarheen zij dan ook direct is ver trokken. Op den 2den Internationalen Legwed- strijd, gehouden te Nijmegen, door de Kon. Ned. Vereén. „Avicültura" behaalde den heer P. Dijkgraaf, Wit Leghornfokker alhier met zijn twee ingezonden hennen één diploma 2de en een diploma 3de klasse in klasse A (jonge hennen broed) 1927 met de legcijfers 189 en 213. Hoogste legcijfer in die klassé was 257 laagste legcijfer 88, gemiddeld was het legcijfer 153,8. De wedstrijd duurde 336 dagen. HERKINGEN, Van den landbouwer J. C, Z. sloeg een paard op hol. Het dier holde naar de kaai waar het onder een vracht auto viel en gegrepen werd. Het bekwam geen letsel, terwijl de wagen schade bekwam De bibliotheek dér Herv. Kerk isvooi' liefhebbers van lectuur iederen Maandag; avond van half 7 tot 7 uur geopend, Door de gemeenteraad zijn de rekening over 1927 en de begrooting over 1929 van het vleeschkeuringsbedrijf goedgekeurd en de begrooting over 1929 van het Algemeen Armbestuur sluit in ontvang en uitgaaf op 6282,—. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 90 K.G, bij de pellerijen aangebracht. De vorige week Werdén van hier ver scheept 250 H.L. aardappelen, 500 H?L.peeh en 150 H.L. uien. Van den landbouwer Jb, Lokker stierf de vorige week een 2 jarige vaars. Daar het v\eesch werd afgekeurd, werd het dier onder politietoezicht begraveh. De alhier gestationneerde rijksveld wachter W. de'Reus is naar Gouda gede tacheerd in verband met dé uitgebroken staking aan de kaarsenfabrieken. GOEDEREEDE. De afgeloopen week'zijn hier vervoerd 1300 balen uien. De Oogst-pollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft 132,55 opgebracht. Zaterdagavond bestaat gelegenheid voor- aangifte van den H. Doop. Aan de O. L School is tot tijdelijk Onderwijzeres benoemd Mej. P. de Vos van Oude Tonge. De werkman C. Orgers had het ODge- luk met het dragen van balen uien met een baaltje op zijn rug van de loopplank in de. Haven té vallen hij werd by tyds gered. OUDDORP.' De bediening van den H. Doop zal voor de Ned. Herv. Kerk niet op 4 No vember doch op 11 November plaatshebben. Ds. W. Schopenhauwer, Doopgezind Predikant alhier, heeft een beroep naar Ameland. De garnalenvisschers hebben de vorige week van 300—350 K.G. garnalen per week en schuit gevangen. De 14-jarige H. Meijer reed met een be laden wagen met pulp van de Haven en had het ongeluk door het te vlug rijden van het oprei met heel de zaak in de sloot te ryden, hij zelf lag tusschen de paarden in de sloot, wonder boven wonder liep dit ongeval goed af. De werkman Jan Bakelaar had te Sommelsdyk in de Cichoreidrogery het on geluk met een zijner handen tusschen de snijmachine te geraken waarby hy onder geneeskundige hulp gesteld moest worden. NIEUWE TONGE. De vorige week werden van hier vervoerd 4000 balen Uien. OUDE TONGE. Dhr. Schilpehoort, onder- wyzer aan de Geref. School, is Zondagmor gen per ziekenauto naar Eudokiate Rotterdam vervoerd en nog dienzelfden dag met goed gevolg aan. den blindendarm geopereerd. Donderdag, 1 Nov. a s. zal deloterijclub „Ons Genoegen" haar 10 jarig bestaan her denken. Hoewel in die jaren de club niet erg gelukkig is geweest is de mooie naam niet beschaamd. Het Genoegen is steeds gehandr haafd. A.s. Zondagmorgeh hoopt in de Ned Herv. kerk op te treden ds. Van Ameide. Alsdan zal doopsbediening worden gehouden. Doopvaders gelieven zich Vrijdagavond aan te meiden op de consistoriekamer van 7-8 uur. Een zoon van dhr. Joh Jonker had het ongeluk met koppenhakken een klap op zijn vinger te geven, zoodat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De landbouwer R. Krouwer heeft t de inschryving naar de beneficie een stukje bouwland gepacht van dhr. J. P. de Wilde, gelegen in den polder Zuiderland. Alhier besteedt men op het oogenblik ƒ4,— voor de uien. BRIELLE. Ds. J. G. Key te Eek en Wiel heeft bedankt voor het beroep naar de Ned^ Herv. Kerk alhier, SOMMELSDIJK. Geboren: Anna Adriana, d. y. van Jan le Comte en Maatje Vaané; Jacob z. v. Adriana Maria Koote; Johannes Anthonie, z. v. Cor nells Koppèïman en Johanna Molenaar. OverledenQornelia Vyfhuize, 65 j. dochter van Aart Vijfhuize, en Cornelia Buvens. DIRKSLAND. GeborenPieter, z. van Adrianus Hameete en Lena Schrijvershof. BRIELLE,. van 19 25 Oct. Geboren: Leendert, z. v.'J.'Flink en J.A. de Pyper. Gehuwd: W. J. van Liempt en G. Ooster man. r •- Overleden: Francijntje de Man, 68 j. wed. van P. Bogerds. Matthijs Jacobus Scheeirloöp, 68 j. echtgen. van M. Louwe. RECHTBANK TE "ROTTERDAM. Strafzittingen. Uitspraken. I. K. Pz., zonder beroep te Oostvoorne, wegens het doen van een onjuiste aangifte voor de vermogens- en verdedigingsbelasting voor het jaar 1927/28 en het onjnist Invullen, van het aangiftebiljet van de inkomstenbe» lasting, tot ƒ9000 boete subs. 6 maanden hechtenis. Aardappelhandel in de Hoekschewaard. Bespreking over de verkoopsvoorwaarden. Te Rotterdam is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der Holl. Maatschap pij van Landbouw en van den Nederl. Bond1 van handelaren'ih aardappelen, om te komen tot algemeene verkoopsvoorwaarden voor den aardappelhandel,in de Hoékschewaard. Van de zijde der handelaren werd erop, aan-, gedrongen, de koopbriefjes in drievoud uit te' geven, waarvan er een door den verkooper wórdt gezonden aan dén lastgever- van den comhiissiónnair om.fraude in de prijzey en het noefneh van 'gefingeerde lastgevers te weren. Eey voprsfel van jandbo'üwerszijde om eerst bij een tarfa van, 7,.%.den verkoopers tot over- i- soVteeren óf voor diens rekeyingsorteóren, te i-l 'verplichten, werd alleen 'aannemelijk geacht, Let vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten ««Ulo beschermd xija itgefl namaak eir vervaliching r- Prijs 25. <0 co 75 cu (Adv.) indien dit zou dienen als overgangsmaatregel terwijl het percentage elk jaar moet worden herzien om allengs te komen tot een sorteering waarbij de hof op het schip overbodig wordt. Van landbouwerszijde stond men hier sympa thiek tegenover. - Over.de wijze. van. monsteren werd uitvoerig gesproken; de wederzijdsche bezwaren zullen in de organisaties nader worden besproken. Van-landbouwerszijde werd de wensch.geuit daj; een strikt contante betaling zal worden ingevoerd. Binnenkort zullen concept-verkoopsvoor- waarden worden toegezonden aan de bestuurs leden van den Nederl. Bond van Aardappel handelaren en aan enkele vooraanstaande handelaren. Iets over „golven." In het radio-ryk spreekt iedereen over golf, golflengte, golfmeter, golfbereib, etc., maar niet een ieder zal zich er rekenschap van geven wat met de diverse termen eigen- lyk bedoeld wordt. "Wkt vangen we eigeniyk met ons radio ontvangtoestel op? Het is spraak, muziek in een geheel,golven" „radiogolven" „elec trische golven", of wel „electromagnetische golven". Zy vertegenwoordigen de door den antenne van den radiozender uitgezonden „electrische energie", die groote doordrin- gingskracht bezitten en verweg opgevangen kunnen worden. Evenals wé in een waterplas „golven" waarnemen, wanneer we er b.v. een steen ingeworpen hebben, zoo kunnen we ons ook voorstellen, dat de antenne het middelpunt voorstelt in den aether, waaromheen door een plotselinge slag golven worden gevormd, die zich steeds verder uitbreiden. Evenals de duur der golven in het water afhankelijk is van de kracht, waarmede zy veroorzaakt zyn, zoo ook is het „bereik" der radiogol ven (vandaar het woord „golfbereik") afhan- keiyk van. hun veroorzakende kracht. Hoe grooter de energie, hoe grooter het golfbe reik, ook wel genaamd de reikwijdte. Theore tisch gesproken,, zouden we dus iederen af stand, hoe groot ook, knnnen overbruggen, door de energie steeds hooger op te voeren. Behalve, dat we. by de praqtische uitvoering daarvan, in conflict komen mét de grens die de fabricage, der benoodigdezendlaropen ons stelt, zyn er bovendien nog de natuurkun dige verschijnselen in het wereldruim, die den op aarde te overspannen afstand limi teer en. Derhalve ging men,naarmate de radio- téchniek, vorderde,over naar het gebied der korte golven. (In het vorenstaande is steeds sprake geweest van gewone of lange gol ven.) Voor. we ons nader gaan verdiepen in den aard dezer beide soorten golven, zullen we even opze aandacht wijden aan het wezen der golven in het algemeen. Hierbö maken we dan steeds gebruik yan drie termen, n.l. periode, frequentie en golflengte, die in onder ling nauw verband met elkaar staan. De periode,-of trillingstijd is ,<le tijdsduur, waar in de electriciteit één schommeling volbrengt. De frequentie (of het trillingsgetal) is het aantal schommelingen trillingen), dat in 'één seconde plaats vindt. De golflengte is de afstand, waarover. de electrische trilling zich in één seconde voortplant. De. trilling der electriciteit kunnen we vergelijken met die van een stemvork. By een stemvork met een hooge toon zal de frequentie b.v. grooter zyn dan bij een met lage toon. Er hebbeD n.l. méér trillingen plaats. De golflengte is evenwel kleiner Er bestaat n.l. een betrekking tusschen de golflengte, de voortplantingssnelheid en de frequentie der electrische golven. Of ook tusschen de belde eerstgenoemde en de periode, daar men deze laatste in de frequentie kan uitdrukken. (Zie definitie). Een periode is n.l. frequehtie De genoemde betrekking nu isde golf lengte is gelijk aan de voortplantingssnelheid, gedeeld door de frequentie (golflengte voortplantingssnelheid frequentie in perioden omrekent, is de golf lengte geiyk aan het product van periode en voortplantingssnelheid. Deze voortplantingssnelheid bedraagt voor electrische golven 300.000 km. per seconde. Wanneer dus de frequentie bekend is, kan men altyd de golflengte berekenen. Algemeen stellen we de golflengte voor de Grieksche letter X lambda), de voort plantingssnelheid door v, de periode (trillings tijd) door T en de frequentie (trillingsgetal) door N. De bovengenoemde betrekkingen kunnen we dus als volgt voorstellen I X v j en 1 v X T. Hieruit en uit de defi nities blijkt ook weer, dat T N' Provinciale Staten van Zuid-Holland. Wegenplan. DB heer A. Braat heeft de volgende vragen tot Gedeputeerde Staten gericht,

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2