FOTOGRAFIE S. Vil SER PLAAT Wore schoci&faeidt im. eeia geedlto®peii iteslél®r^w<Blk<3W yenchoff Li, ah bijverdienste T)e breimacfinem Jiolhnd BOBBEMASTRAAT MIDDELHARNIS RADIO. Geeft U op als Abonné. De populaire PHILIPS Luidspreker No. 2016 streelt het oor, bevre digt het oog, vraagt weinig van Uw beurs per wee! J. A. VOGEL - Sneüestraat 5 - DEN BOSCH Ons werk is onze reclame r ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 27 OCTOBER 1928. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Hoe men Nieuwe Kracht Uithoudingsvermogen en Levenslust Verkrijgt. Vele menschen zouden gelukkig zijn, wanneer zij wisten, dat het geheim van een goede ge zondheid in een geregelden stoelgang gelegen is. De nieren, lever, en ingewanden moeten regel matig werken; zij moeten worden aangespoord om de giftige stoffen uit het lichaam te verwijde ren. Wanneer U lijdt aan constipatie met hare gevolgen als hoofdpijn, slechte spijsvertering, last van gal en vermoeidheid, neem dan CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN Zij zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus gemakkelijk in te nemen en bevatten geen vergiften, zoodat ze door oud en tong kunnen worden ge- irulkt. Neem ze dagelijks om de spijsvertering te regelenU zult er niet aan verslaafd raken. Zij doen de ingewanden pijnloos functioneeren zonder onaangename nawerking. Bedenk, dat zij volgens doktersrecept samengesteld en gegaran deerd zuiver zijn. Zorg ervoor, dat U „Carter's" ontvangt - met bovenstaand merk. Bij Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindersma, Den Haag19 CARTER'S ES PILLS kelijk te doen zijn van de keuze der annuïteit en verlangt verder op deze zaak in te gaan. De heer Dijkers is van meening, dat de Raad met de interne aangelegenheden der Land- arbeidersvereen. niets te maken heeft en alleen in overweging dient te nemen het crediet toe te staan of te weigeren. De heer Blok veronderstelt, dat een op 25 Sept. ingediende exploitatie-rekening bij den Raad bekend is, en er dus slechts'over blijft aan B. en W. machtiging te verleenen om het gevraagde crediet toe te staan. De. heer Dijkers stelt voor het verzoek in te willigen. De heer Lecompte stemt hiermee in. De heer Blok vraagt wat het motief is van B. en W. om aan een 30-jarige annuïteit de voorkeur te geven boven een 75-jarige, daar toch na 30 jaar het dan schuldvrije land de voordeelen biedt aan de dan pachtende arbei ders, terwijl dit bij een 75-jarige annuïteit meer geleidelijk geschiedt en hem dus billijker voorkomt. De heer Mijs repliceert hierop: Daar de gemeente als 't ware als borg op treedt voor genoemd kapitaal van 26.000,— is het zeer verklaarbaar, dat de voorkeur wordt gegeven aan den korsten tijd en hoewel ik de Vereeniging een goed hart toedraag, meen ik toch, dat de Raad het recht heeft als borg, om wat beter georiënteerd te zijn met de opzet en de organisatie der vereeniging en niet maar zoo blindelings een crediet toe te staan tot een zoo hoog bedrag. Ik begrijp vol komen, dat de Vereen, elke gelegenheid aan grijpt om aan land te komen, doch deze koop lust moet geen koopzucht worden. We leven momenteel in een tijd van hoogconjunctuur, waarop door alle tijden heen nog immer een laagconjunctuur is gevolgd. Op 't oogenblik komt volgens mijn berekening de pacht op 42 ct. per roede, en zal het nu zeer de vraag zijn of de opbrengsten in de toekomst daar mee gelijken tred zullen houden. Verder is mij de idee niet sympathiek, dat na de aflossing, de grond het eigendom is van de vereeniging, terwijl dit bij de „plaatsjes" het eigendom wordt van den verbouwer zelf. Dan nog komt mij de positie niet reëel voor, dat het bestuur der Vereeniging alleen bestaat uit belanghebbenden, terwijl het toch de bedoeling der wet is, hierin verschillende richtingen vertegenwoordigd te zien. I De heer Blok dupliceert: I Geen enkel bestuurslid heeft nog een aan vrage om land gedaan en hij geeft verder een uiteenzetting van de exploitatierekening der Vereeniging, waarin gedeeltelijk de bezwaren van den heer Mijs worden weerlegd. De heer Dijkers beveelt nog eens nadruk kelijk een 30-jarige annuïteit aan met het oog op de goedkeuring der Gedeput. Staten. j Bij stemming wordt met algemeene stemmen aangenomen het Crediet toe te staan. Rondvraag. De heer Blok brengt de lighallen ter sprake. De Voorzitter deelt mede, dat de Raad van Middelharnis B. en W. zal machtigen daartoe grond af te staan. Sommelsdijk zal dan deel nemen naar een vastgestelden norm d.w.z. in verhouding van het zielenaantal. In aansluiting hierop deelt de Voorzitter nog mede, dat het Groene Kruis een gebouw heeft gehuurd van den heer Appel om als consul tatie-bureau te worden ingericht. De heer Blok brengt verder nog de stagnatie in de haven te berde. De heer Slis wijt dit voor een deel aan het W. stellen willekeurig optreden van den Sasmeester. ïgen8cent De heer Joppe stelt voor een maximum Inmen vóór tonnenmaat vast te stellen voor den toegang van de haven. vaarschoolDe heer Mijs acht het voorzichtiger hiervoor oemd Mej! eerst een commissie van onderzoek in 't leven te roepen. begrooting De heer Le Compte heeft nog het oog op de Gasfabriek erven van de dames Spee en den heer Wessels, stemming oin daardoor de haven te verbreeden. ekozen. De Voorzitter wijst op de moeilijkheden in iarbeidersdeze zaak door de tegenstrijdige belangen van polderbesturen en schipperij, doch zegt niet- nt in deze temin toe bij den Sasmeester te zullen aan- i te kennen dringen om zijn medewerking te verleenen en rige annuï- zal hij tevens het voorstel Joppe in overweging nemen. Daarna sluiting. It het zelfs m positief ;tel positief §id verzoek, annuïteit. r belangrijk fiaar afban- Photo-telegrafle. Sedert Mei 1926 bestaat tusschen Londen en New-York een phototelegrafie-dienat, uit gaande van de Marconi Maatschappij, voor de overbrenging van photo's, teekeningen, hand schriften en facsimile's. (Men verwarre photo- telegrafie niet met televisie, d. i. het zien over afstand van levende beelden.) Van uit New- York kunnen nu de draadloos ontvangen pho to's enz. op den lijndienst worden overgezet en dan wederom naar verschillende groote steden in de Vereenigde Staten worden door gezonden, n. 1. naar Boston, Cleveland, Atlan ta, Chicago, St. Louis, Los Angeles en San Francisco. Deze heruitzending langs de tele foonlijn geschiedtdoor de American Telegraph and Telephone Company. Op deze wijze is het mogelijk geworden, dat men reeds enkele uren nadat de photo's van een jongste gebeurtenis, of de nieuwste gelanceerde mode op een race, op het bureau te Londen zijn afgeleverd, deze in deAme- rikaansche couranten-edities van denzelfden dag kan vinden. Sedert de in gebruiknemig van den draad- loozen foto-dienst tusschen Londen en New- York heeft men daarvan druk gebruik ge maakt niet alleen voor nieuwsberichten in den vorm van photo's, maar ook voor het overbrengen van chèques en advertenties. D8 kosten voor de draadlooze overbren ging van een photo ter grootte van ca. 10 X 12 cm. bedragen ongeveer f 120.-. Voor China is de phototelegrafte een uit komst, nu tusschen Peking en Moekden een photodienst geopend schijnt te zijn. Men stelle zich eens een Chineesch woord in Mor- se-teekens voor Misschien is de tijd niet verre meer, dat we mededeelingen in ons eigen handschrift kunnen laten overseinen tegen de nu gel dende telegramkosten. i De invloed van onweer op radio-ontvangst. Het is ontegenzeggelijk een feit, dat onweer storingen veroorzaakt bij radio-ontvangsten deze soms zelfs zoodanig beïnvloedt, dat ze niet meer is te genieten Er zullen echter wel niet velen zijn, die zich de vraag gesteld heb ben of de invloed grooter dan wel kleiner is naar gelang het onweer bij de ontvangstzijde of zendzijde plaats heeft. Eenige jaren terug werd op toevallige w{jze geconstateerd door een Oostenryksch inge nieur, dat de draadlooze telegrafie-verbinding tusschen Znaim en Korneuburgzoodanigdoor een onweder werd gestoord, dat de ontvangst practisch gesproken geheel onmogelijk bleek, terwyl die in Znaim daarentegen standvastig bleef. De verklaring hiervoor lag nu j uist niet voor het grypen en eerst na enkele voortgezette proefnemingen kon men in verband met eenige andere feiten concludeeren, dat een deel van de door het station te Znaim uitge zonden energie door den onweersbank die zich vlak voor Znaim bevond naar de aarde werd afgeleid, waarna het overblijvende gedeelte der energie zóó klein moest zijn, dat de bijna onbeduidende verliezen onderweg, de ontvangst in Korneuburg onmogelijk maakten. In tegenstelling hiermede bleek de ener gie, die door het station te Korneuburg werd uitgezonden, zelfs nadat een belang rijk gedeelte door den onweersbank naar de aarde was afgeleid nog groot genoeg om den kleinen afstand tusschen de plaats van het onweer en Znaim mogelijk te maken. Terwijl men dus op het eerste gezicht zou denken, dat bij een onweer de ontvangst op de plaats die er het verst van verwijderd is. goed is, bleek in werkelijkheid het om gekeerde het geval te zijn: op de plaats vlak bij het onweer kreeg men de beste ontvangst INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) Strijkgeldjagers. Mijnheer de Redacteur Voor de strijkgeldjagers is het thans weer een gouden tijd, door de belangrijke ver- kooping van land die er thans in het Eiland plaats heeft. Buiten de gewone strijkgeldjagers is er een nieuwe categorie van strijk gel dj agers bijgekomen, die alleen azen op het ongeluk van hun medemenschen. Men ziet nu op de veilingen menschen medebieden, die zelf door het strijkgeld-systeem hof stede en land hebben moeten verlaten en noodgedwongen rentenier moeten zijn; die zelf door het strijkgeldsysteem op veel te hooge papht zitten; die toen het hunzelf betrof, het strijk geldsysteem een misdadig systeem hebben genoemd die, nog kinderen hebben, die straks in den landbouw hun brood moeten verdienen en die dan zullen profiteeren van de door hun vader opgejaagde koop- en pacht prijzen die nog onlangs bij een publieke ver huring van land mededongen naar de huur en daarbij mededeelden dat zij zich niet zouden verhangen, door een te hooge pacht te schrijven; kooplieden, die van den boer groot zijn geworden en van, den boer moeten eten en leven; ambtenaren met vaste salarissen, op te brengen door den boer voor het grootst Al deze menschen bieden er maar op los in de overtuiging dat de pachters van het te verkoopen land toch moeten koopen, omdat ze anders hun bedrijf moeten inkrimpen of broodeloos worden. Begrijpen die menschen nu niet dat het bloedgeld is dat zij verdienen; dat het on rechtvaardig verkregen geld is, omdat het geld is verkregen speculeerende op het onge luk van een ander? Beseffen die menschen nu niet wat een ellende en een smart zij brengen over ver schillende gezinnen vooral voor die men schen die van den grond zijn opgekomen en met hard werken en veel ontbering het zoo ver hebben gebracht dat zy hun eigen stukje brood kunnen verdienen Beseffen die menschen niet dat zij de hyena's zijn die azen op-het bloed (hier geld), van hun medemenschen, want voor elke 10,— strijkgeld die worden opgestreken moet ƒ1000,— meer voor het land worden gegeven. En wie het koopt, de rente moet worden betaald van de koopsom met de onkosten, hoe hoog deze ook zijn mag. Mijnheer de Redacteur, doel van mijn schrijven is, om die menschen die nog een beetje medelijden en nog een weinig mede- (Adv.) gevoel voor hun medemensch hebben, aan het denken te krijgen en te trachten het strijkgeld-systeem te houden in de banen, dat het niet tot excessen leidt. Ik ben er mij van bewust dat vele van de nieuwe strijkgeldjagers niet hebben over dacht dat zij niet hebben overwogen welke offers er moeten worden gegeven voor de schamele guldens strijkgeld die zij ontvangen. Mogelijk dat mijn schrijven aanleiding geeft dat men wat dieper over de zaak gaat in denken en dat men wat voorzichtiger wordt met opbiedeD, waDt, waar is het dat de strijk geldjagers het land op prijs brengen, maar dat de nieuwe strijkgeldjagers - de categorie hiervoren genoemd het land onrechtmatig hoog doen opvoeren, ter wille van een enkele gulden strijkgeld. Met hartelijken dank voor Uwe opname' Hoogachtend UW ABONNÉ. LIPS De klankkwaliteiten zijn in verhouding tot den prijs verrassend hoog. Hier is een luidspreker; kostelijk maar niet kostbaar! GEE.M AFBETALIMGSSySTEEM5TRIKT CONTANT 100% QOEDKOOPER. DAM 6IJ ONZE COMCUREMTEM Wij verstrekken U een werkcontract op zegel waardoor wij U gedurende 5 jaar lang vast werk garandeeren. Gedurende 3 jaar schriftelijk garantie op de machine. Vraagt inlichtingen en inzage der tevredenheidsbetuigingen. ACCOUNTANTSKANTOOR van BODEGRAVEN S van de GEVEL Lla Nad. OTg.y. Aec. '""Lid Nled'..lnsT..v'. Acc. i Wijnhaven 159, .ROTTERDAM. Tel. 3129 Bijkantoor HELLEVOETSLUIS •pPZOOMERLAAN-C Si. 1 'tÊL±fT 55 v J"- Ji-' 2E ATELIER VANAF HET STATION TP ffOflD li PVP A A ft Pi meSalcn, zoMeropraimfingen. 1L ftuur UE VUriAllI/ Wij betalen de HOOGSTE prijzen. HENDRIK WIJGERS, Gonver nestra at 38a - Tel. 31748 - ROTTERDAM.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3