Onze Fraaie Geschenfa goedhooA WtMBG SCÈ De populaire PHII Luidspreker No. j streelt het oor, bc ©ligt het oog, vr weinig van Uw b ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 27 OCTOBER 1928. deze heele geschiedenis doet sterk denken aan mosterd na den maaltijd. Beide regeeringen putten zich uit in de verzekering, dat ze zich alleen hebben laten leiden door den wensch om ïn het vastgeloopen ontwapeningsdebat nieuw schot te brengen. Men moet al erg goedgeloovig zijn, nog erger dan de hiervoor bekende Tho mas, om deze verklaring te slikken. De onge- name indruk in Amerika wordt hierdoor niet verminderd en de Engelsche regeering zal hierover in het Lagerhuis nog menig hard ver wijt moeten hooren. Zoowel de liberalen als labour zullen dit buitenkansje ten volle willen benutten, nu Baldwin zich vlak voor de ver kiezingen zoo bloot geeft. Hij verkeert in de aangename positie van „de man die de klappen krijgt" en sparen zullen ze hem zeker niet. Het onredelijke hierbij is evenwel, dat in hoofdzaak iedere Engelsche regeering tegen over Amerika eenzelfde standpunt zal inne men, aangezien hier niets meer of minder dan de hogomon'e ter zee op het spel staat. Parker Gilbert, de agent-generaal voor de schadeloosstellingsbetalingen heeft te Parijs besprekingen gehouden met Poincaré en Winston Churcill, ten doel hebbende vast te stellen, het totaal bedrag dat Duitschland uit eindelijk zal hebben te betalen en waarbij Duitschland tevens de macht over zijn eigen financieel beleid zal herkrijgen. Na zijn bespre kingen heeft Parker Gilbert hierover Musso lini schriftelijk ingelicht en verzocht om zijn meening kenbaar te maken. Volgens de schaar- sche berichten over deze besprekingen, hebben ze een bevredigend verloop gehad en bestond er eenstemmigheid, dat Duitschland het initi atief moest nemen voor de bijeenroeping van een conferentie van deskundigen te Berlijn, aangezien het onderzoek dezer commissie zich zal uitstrekken over den economischen toe stand van Duitschland en dat het materiaal hiervoor te Berlijn aanwezig is. Voorloopig zal een dergelijke commissie nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, aangezien dit niet eerder zal plaats hebben, dan na de Amerikaansche verkiezingen. Vermelden we nog dat een Engelsche vliege nier getracht heeft een tocht te maken van Amerika naar Ierland, doch dat hij zooveel over tijd is, dat aangenomen kan worden, dat hij verongelukt is. Weer een slachtoffer meer, weer een kostbaar menschen leven opgeofferd aan iets, wat momenteel geen enkele waarde meer heeft. Dr. Mansfield Robinson te Scoreditch, even eens een Engelschman, verrast ons met de mededeeling, dat hij in telefonische verbinding heeft gestaan met een bewoonster van Mars en met haar te hebben afgesproken. Hij heeft nu een telegram naar Mars verzonden en ver wacht stellig een duidelijk bericht. Wij ver onderstellen naar aanleiding hiervan twee din gen en wel: die Engelsche dokter is ten eerste nog ongetrouwd en ten tweede beschikt hij over een rijke fantasie. wo^s*- (Adv.) VERSLAGEN. Openbare Raadsvergadering te Som- melsdijk op Woensdag 24 Oct. j.l. Afwezig de heer Van der Veer. De Voorzitter opent de Vergadering met gebed, daarna voorlezing der notulen vorige vergadering. Voorstel verlaging gasprijsDe Voorzitter deelt mede, dat Gedep. Staten geen uitspraak in deze hebben willen doen, wijl zij deze kwestie niet als een voorstel, maar als een besluit geformuleerd wenschen. De heer Blok beweert, dat de Gascommissie voorstelt en de Raad besluit. De heer Dijkers vermoedt, dat juist een mis verstand is ontstaan door het voorstel der Gas commissie, dit had een vaststelling, een besluit moeten zijn. Bureaucratius lacht. Ingekomen verzoek met verscheidene hand- teekeningen om herroeping van het destijds niet aannemen der waterleiding. Wordt besloten dit stuk ter overweging in te dienen bij B. en W. en overleg te plegen met de Gezondheidscommissie. De heer Dijkers brengt nog in 't midden geen bezwaar te hebben tegen de Waterleiding als zoodanig, doch dat het aankomt op de voorwaarden, en wijdt hier verder over uit, daarbij ongeveer repeteerend, wat de heer Blokhuis hierover in „Onze Eilanden" schreef. De Voorzitter beëindigt deze causerie, daar de gèwenschte gegevens niet aanwezig zijn. De heer Blok dringt aan, dit onderwerp toch niet zoomaar van de baan te schuiven, doch wel degelijk onder de aandacht te houden. De Voorzitter belooft de volgende vergade ring met een keurig voorstel ter tafel te komen. Verzoek Salaris-verhooging van eenige ge meente-ambtenaren. Wordt verschoven tot de behandeling der Begrooting. Voorstel wijziging Burgel. Armbestuur en Weeshuis. De heer Dijkers bepleit de uitbesteding bij bedeelden en stelt voor het voorstel der regenten aan te houden. De Voorzitter oordeelt uitbesteding bij niet-bedeelden beter, daar toch de bedeelden nauwelijks zelf het noodige hebben. De heer Blok oordeelt het onjuist de keus gver te laten aan wees of bestedeling. voor alle\erbrmkers van Vol verwachting klopt ons hart zingen onze kleinen, wanneer de komst van den alouden kindervriend ophanden is. Die verwachting zal vast niet teleurgesteld worden, wanneer U Sunlightzeep en Vim gebruikt Zie slechts onze geschenkenlijst. Wie echter de kleinen wil verrassen met aardige geschenken en zeker wil zijn deze vóór St. Nicolaas in huis te hebben verzuime niet de aanvrage met de coupons vóór 26 November a.s. in te zenden. De Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Hoe men Nieuwe Kracht Uithoudingsvermogen en Levenslust Verkrijgt. Vele menschen zouden gelukkig zijn, wanneer zij wisten, dat het geheim van een goede ge zondheid in een geregelden stoelgang gelegen is. De nieren, lever, en ingewanden moeten regel matig werken; zij moeten worden aangespoord om de giftige stoffen uit het lichaam te verwijde ren. Wanneer U lijdt aan constipatie met hare gevolgen als hoofdpijn, slechte spijsvertering, last van gal en vermoeidheid, neem dan CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN Zij zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus gemakkelijk in te nemen en bevatten geen vergiften, zoodat ze door oud en jong kunnen worden ge bruikt. Neem ze dagelijks om de spijsvertering te regelen: U zult er niet aan verslaafd raken. Zij doen de ingewanden pijnloos functioneeren zonder onaangename nawerking. Bedenk, dat zij volgens doktersrecept samengesteld en gegaran deerd zuiver zijn. Zorg ervoor, dat U „Carter's" ontvangt - met bovenstaand merk. Bij Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindersma, Den Haag.* 19 CARTER'S INFILLS De heer Dijkers is door deze uiteenzetting nog niet voldaan en houdt aan op handhaving van het advies der regenten. De heer Slis is van meening, dat deze zaak niet zooveel moeilijkheden behoeft op te werpen, daar de gevallen sporadisch voor komen, en mochten deze toenemen, het wees huis dan toch weer intact gesteld kan worden. De heer Van Zetten vraagt of de Regenten ook volgens het reglement zullen handelen. De heer Dijkers: Zullen ze dat bij wijziging doen? De heeren Regenten zijn in vol vertrouwen door den Raad gekozen en wij dienen dat niet in twijfel te trekken. De heer Van Zetten meent, dat hierover 't laatste woord nog niet gesproken is. Voorstel B. en W. gaat in stemming en wordt aangenomen. Volksonderwijs. De heer Blok breekt een lans voor deze instelling en begrondt zijn op vatting op de waarschijnlijkheid, als zoude nu meer belangstelling voor dit instituut bestaan, gezien het ingekomen verzoekschrift. Hij wil desnoods een minimum aantal leerlingen als voorwaarde stellen en belicht de moreele meer waarde van den cursus, boven het straat slenteren, waarop grootendeels de jeugd der arbeldsersklasse is aangewezen. Eenige heeren spreken dan afkeurend over deze instelling, daar de ervaring heeft geleerd, dat zij meestal bij gebrek aan belangstelling verloopt. Nadat de heer Mijs nog aantoont, dat een dergelijk vaag adres eigenlijk niet langer de aandacht verdient, gaat het verzoek in stemming en wordt afwijzend beschikt. Adres van den heer A. J. v. Hemert om wijzi ging der verordening betreffende het fietsen over de kleine steenen. De heer Joppe betuigt zijn adhaesie aan dit verzoek met het oog op de bemodderde en druk bereden middenstraat in dezen bietentijd. Als de Voorzitter vast beraden deze verordening wil handhaven, pleit de heer Joppe vooreen tijdelijke opheffing van het verbod, om b.v. gedurende de dag uren op de kleine steenen te mogen fietsen. De heer Slis stelt zich reeds een belangrijke verbetering voor, als de op de Voorstraat stil staande auto's moeten stalleeren op het marktveld. De Voorzitter belooft een soepeler samen stelling van de verordening in overweging te nemen. Erfpacht-grond de heer Mast. B. en W. stellen voor genoemden grond af te staan tegen 8 cent de M2. Dit voorstel wordt met 6 stemmen vóór en 4 tegen, aangenomen. Aanstelling 4e helpster aan de Bewaarschool. Na stemming wordt hiervoor benoemd Mej. J. C. Uil. In de commissie voor onderzoek der begrooting Gemeente. Burgerl. Armbestuur en Gasfabriek worden de heeren Slis en Dijkers bij stemming en de heer Van Zetten bij loting gekozen. Verzoek voorschot Vereen. Landarbeiders ad 26.000, B. en W. wenschen het standpunt in deze van den Raad te vernemen, en geven te kennen de voorkeur te geven aan een 30-jarige annuï teit boven een 75-jarige. De heer Dijkers wenscht en acht het zelfs een vereischte, dat B. en W. een positief voorstel doen. De Voorzitter brengt nu het voorstel positief ter tafel, om inwilliging van genoemd verzoek, met preferentie aan een 30-jarige annuïteit. De heer Mijs vindt deze zaak te belangrijk om inwilliging daarvan alleen nog maar afhan kelijk te doen zijn van de keuze der annuïteit en verlangt verder op deze zaak in te gaan. De heer Dijkers is van meening, dat de Raad met de interne aangelegenheden der Land- arbeidersvereen. niets te maken heeft en alleen in overweging dient te nemen het crediet toe te staan of te weigeren. De heer Blok veronderstelt, dat een op 25 Sept. ingediende exploitatie-rekening bij den Raad bekend is, en er dus slechts'over blijft aan B. en W. machtiging te verleenen om het gevraagde crediet toe te staan. De heer Dijkers stelt voor het verzoek in te willigen. De heer Lecompte stemt hiermee in. De heer Blok vraagt wat het motief is van B. en W. om aan een 30-jarige annuïteit de voorkeur te geven boven een 75-jarige, daar toch na 30 jaar het dan schuldvrije land de voordeelen biedt aan de dan pachtende arbei ders, terwijl dit bij een 75-jarige annuïteit meer geleidelijk geschiedt en hem dus billijker voorkomt. De heer Mijs repliceert hierop: Daar de gemeente als 't ware als borg op treedt voor genoemd kapitaal van 26.000,— is het zeer verklaarbaar, dat de voorkeur wordt gegeven aan den korsten tijd en hoewel ik de Vereeniging een goed hart toedraag, meen ik toch, dat de Raad het recht heeft als borg, om wat beter georiënteerd te zijn met de opzet en de organisatie der vereeniging en niet maar zoo blindelings een crediet toe te staan tot een zoo hoog bedrag. Ik begrijp vol komen, dat de Vereen, elke gelegenheid aan grijpt om aan land te komen, doch deze koop lust moet geen koopzucht worden. We leven momenteel in een tijd van hoogconjunctuur, waarop door alle tijden heen nog immer een laagconjunctuur is gevolgd. Op 't oogenblik komt volgens mijn berekening de pacht op 42 ct. per roede, en zal het nu zeer de vraag zijn of de opbrengsten in de toekomst daar mee gelijken tred zullen houden. Verder is mij de idee niet sympathiek, dat na de aflossing, de grond het eigendom is van de vereeniging, terwijl dit bij de „plaatsjes" het eigendom wordt van den verbouwer zelf. Dan nog komt mij de positie niet reëel voor, dat het bestuur der Vereeniging alleen bestaat uit belanghebbenden, terwijl het toch de bedoeling der wet is, hierin verschillende richtingen vertegenwoordigd te zien. De heer Blok dupliceert: Geen enkel bestuurslid heeft nog een aan vrage om land gedaan en hij geeft verder een uiteenzetting van de exploitatierekening der Vereeniging, waarin gedeeltelijk de bezwaren van den heer Mijs worden weerlegd. De heer Dijkers beveelt nog eens nadruk kelijk een 30-jarige annuïteit aan met het oog op de goedkeuring der Gedeput. Staten. f Bij stemming wordt met algemeene stemmen aangenomen het Crediet toe te staan. Rondvraag. De heer Blok brengt de lighallen ter sprake. De Voorzitter deelt mede, dat de Raad van Middelhamis B. en W. zal machtigen daartoe grond af te staan. Sommelsdijk zal dan deel nemen naar een vastgestelden norm d.w.z. in verhouding van het zielenaantal. In aansluiting hierop deelt de Voorzitter nog mede, dat het Groene Kruis een gebouw heeft gehuurd van den heer Appel om als consul tatie-bureau te worden ingericht. De heer Blok brengt verder nog de stagnatie in de haven te berde. De heer Slis wijt dit voor een deel aan het willekeurig optreden van den Sasmeester. De heer Joppe stelt voor een maximum tonnenmaat vast te stellen voor den toegang van de haven. De heer Mijs acht het voorzichtiger hiervoor eerst een commissie van onderzoek in 't leven te roepen. De heer Le Compte heeft nog het oog op de erven van de dames Spee en den heer Wessels, om daardoor de haven te verbreeden. De Voorzitter wijst op de moeilijkheden in deze zaak door de tegenstrijdige belangen van polderbesturen en schipperij, doch zegt niet temin toe bij den Sasmeester te zullen aan dringen om zijn medewerking te verleenen en zal hij tevens het voorstel Joppe in overweging nemen. Daarna sluiting. RADIO. Photo-telegrafle. Sedert Mei 1926 bestaat tusschen Londen en New-York een phototelegrafie-dienst, uit gaande van de Marconi Maatschappij, voor de De invloed van overbrenging van pboto's, teekeningen, hand schriften en facsimile's. (Men verwarre photo- R.et *s ontogen:? telegrafie niet met televisie, d. i. het zien over storingen veroor: afstand van levende beelden.) Van uit New- ^®ze soms zelfs York kunnen nu de draadloos ontvangen pho- D|et m0er is te gl to's enz. op den lijndienst worden overgezet n*et V010Q zijn, en dan wederom naar verschillende groote ^eri 6® iovloei steden in de Vereenigde Staten worden door- naar 8e^anS het* gezonden, n. 1. naar Boston, Cleveland, Atlan- of zendzijde plaa ta, Chicago, St. Louis, Los Angeles en San Eenige jaren ta Francisco. Deze heruitzending langs de tele- geconstateerd dö' foonlijn geschiedtdoorde American Telegraph nieur, dut de dras and Telephone Company. tusschen Znaim e; Op deze wijze is het mogelyk geworden, een onweder wer dat men reeds enkele uren Dadat de photo's practisch gesproll van oen jongste gebeurtenis, of de nieuwste terwijl dieinZuai gelanceerde mode op een race, op het bureau bleef, te Londen z(jn afgeleverd, deze in de Ame- De verklaring h rikaansche couranten-edities van denzelfden het grypen en ee dag kan vinden. proefnemingen li; Sedert de in gebruiknemig van den draad- eenige andere fe loozen foto-dienst tusschen Londen en New- deel van de doorj York heeft men daarvan druk gebruik ge- zonden energie d maakt niet alleen voor nieuwsberichten in zich vlak voor Zti den vorm van photo's, maar ook voor het werd afgeleid, overbrengen van chèques en advertenties, gedeelte der ener De kosten voor de draadlooze overbren- de bijna onbedui ging van een photo ter grootte van ca. 10 x 6e ontvangst i; 12 cm. bedragen ongeveer f 120.-. maakten. Voor China is de phototelegrafie een uit- In tegenstellin, komst, nu tusschen Peking en Moekden een gie, die door ht photodienst geopend schijnt te zyn. Men werd uitgezonde: stelle zich eens een Chineesch woord in Mor- rijk gedeelte dool se-teekens voor aarde was afgeleij Misschien is de tijd niet verre meer, dat kleinen afstand t we mededeelingen in ons eigen handschrift onweer en Znaim kunnen laten overseinen tegen de nu gel- Terwijl men c dende telegramkosten. zou denken, dat li De klankkwaliteiten zijn in verhouding tot den prijs verrassend hoog. Hier is een luidsprekers kostelijk maar niet kostbaar!

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2