OverwemSSL PUROL bij Brand* en Snijwonden Pluimveeteelt. BINNENLAND 28. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 24 OCTOBER 1928 8 een plemuurmes, noodzakelijk was. i avonds 7 uur, eente aan de Cbr. Ds. Barth uit et dochtertje van ongeluk te vallen Eek heeft onders van dhr. G. van eslaan. Ie film. n geneeskundigen Overflakkee, togen e R.H.B.S. alhier ou plaatshebben. de bijeenkomst, t de bedoeling was medici te laten e kosten die dan tegenover het aan root waren, was egaan een aantal te uit te noodigen. nk aantal waren 'en Directeur der lendheid daarvoor er de voorwaarde neelen de hoogste ol, vrijen toegang ekerzeide dit zeer e toekomst bij de voordeel zouden achten. Het speet aangekondigd, de andere, eveneens ond zou worden, ien de microben daarna uit stil- we dat er in het den huizen, we voorstelling van Een schitterende ding. jein het intieme veel aardigs te insecten werden ns den groei en s een interessant pgroeien en hun reiden. m te zien die het de filmopname ing tot vreemde en in beweging rzame middag, 'swaarts. Dezen zien dat de film dan alleen voor dyks by dui- draaid in de vele Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 19 October 1928. Bloemkool 6,10 tot 20,- per lOOstuks. Savoye kool 7,50 tot 10 per 100 stuks. Roode kool ƒ4,70 tot 11,- per 100 stuks. Witte kool ƒ6,40 tot j 12,40 per 100 stuks. Boerenkool 2,40 per 100 stuks. Andijvie ƒ2,- tot 2,40 per 100 krop. iden (onopgebonden) 0,90 tot 1,20 per 100 krop. Enkele Princessen 16,— per 100 k.g. Dubbele princessen 28,— per 100 k.g. Spruiten 5,40 tot 14,- per 100 k.g. Handperen ƒ18,— tot 25,- per 100 k.g. Bellefleurs 26,— per 100 k.g. Kleiperen 10,10 tot 29,- per 100 k.g. Dorethè (Stoofp). 19,- per 100 k.g. Bergamotten 15,- per 100 k.g. Stoofperen 18,- tot 18,- per 100 k.g Ponsperen (val) 11,40 per 100 k.g. Appels (val) 10,40 tot 13,- per 100 k g Tomaten 3,50 tot 8,50 per 100 pond Druiven f 81,40 tot 33,- per 100 pond Kaas (20 plus) 0.39 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 1,15 per pond. Veiling van Maandag 22 October 1928. Bloemkool 8,20 tot 15, - per 100 stuks Savoye kool 6,10 tot ƒ8,- per 100 st Roode kool 5,80 tot 9,50 per 100 st Witte kool 5,40 tot 5,70 per ICO st' Andyvie ƒ2,10 tot 2,70 per 100 krop.' Idem (onopgebonden) 0,40 per 100 krop Spruiten 5,50 tot 19,- per 100 k g Stekuien 4,20 per 100 k.g. Handperen 15,- tot 22, per 100 k g Comtesse de Paris 15,- tot 1740 per 100 k.g. Goudreinetten ƒ15,- tot 80,40 p. 100 k.g Bismarck 16,- tot ƒ25,- per 100 k.g! Bellefleurs 23,— per 100 k.g. Calvijnappelen 23,- per 100 kg. Grauwzoete reinetten 20, - per 100 kg. Zoete appeltjes ƒ16,— per 100 kg. Kleiperen 6,40 tot 20,- per 100 k g. Brederode 15,- per 100 k.g. Bergamotten ƒ17,40 tot ƒ20,- per 100 k.g. Dorethé Royal 15, - per 100 k.g. Val (appels en peren) 7,50 tot 14,- per 100 k.g. Tomaten ƒ1,- tot ƒ3,- per 100 pond. Druiven 30,40 tot 31,- per 100 pond. Kaas 20plus 0,39 tot 0,40 per pond. Boter 1,12 tot 1,15 per pond. VOETBAL. Al regent het heel de week pijpenstelen de Zondag schijnt de laatste weken bestemd te zijn om droog te wezen en de h.h. sport lieden ten dienste te willen zijn. Zoodoende konde de wedstrijden van Zondag toch doorgaan, en het is een gelukkige dag geworden voor voetballend Meneerse. Wat de „doelpunten-markt" betreft: stemming zeer gewillig, doch aanvoer matig ondanks veel vraag. Flakkee I was verre in de meerderheid van Vooruitgang, doch had weinig geluk met 't fabriceeren van doelpunten. Vooruit gang kwam er genadig af met een 2-0 nederlaag. Flakkee II sloeg C.V.V. V met 3-0. Volharding toog naar Nieuwe Tonge om daar Xerxes van Oude Tonge te ontmoeten voor den eindstrijd in den Flakkeeschen voet balbond. Xerxes bepaalde zich geregeld tot met man en macht verdedigen, maar moest voor Volharding in de verlenging de vlag stryken, zoodat het Flakkeesche kampioenschap -f- beker te Middelharnis beland. Alzoo 8 overwinnende elftallen, waarlijk we kunnen spreken van 'n gelukkig sportdag voor „Flakkee". Flakkee II - C.V.V. 5, 3-0. Er waren vrij veel toeschouwers opge komen om getuige te zijn van C.V.V.'s eerste nederlaag in 2 jaar. Flakkee is volledig, C.V.V. heeft 3 invallers. C.V.V. wint den toss en M S. V.V. trapt tegen wind en zon af. C.V.V. neemt echter direct den aanval over welke Struik keert en C V.V. keeper moet handelend optreden. M.S.V.V. is iets sterker, en Nipius maakt na 5 minuten gebruik van een fout van den doelman en Flakkee leidt 1-0. C.V.V. gaat harder aanpakken en de beide backs moeten bard aanpakken en kunnen slechts redden door corner, welke geen resul taat oplevert. Het is dan gedaan metFlak- kee's overwicht en het is goed gelijk opgaand spel. Een speler van C.V.V. wordt het veld uitgezonden, maar even voor de rust maakt Piet Zaaier een tweede doelpunt, als hy langs den uitgeloopen keeper schiet zoodat rust intreedt met 2—0. Na de rust pakt C.V.V. sterker aan, en Tally toont zich dan een zeer goed doelman. Het spel golft heen en weer en Nipius zorgt vrij plotseling voor het derde doelpunt. C.V.V. wordt ruwer en eenige incidenten hebben plaats. Eenige spelers worden er uit gezonden, en als de scheidsrechter einde blaast, heeft Flakkee leiding in haar afdeeling. INGEZONDEN MEDEDEELING. SOMMELSDIJK. Het zoontje van den land- bouwknecht W. M. had het ongeluk van een wagen suikerbieten te vallen en daarby een verwonding aan zyn hoofd opliep en genees kundige hulp noodzakeiyk was. Het hoofd der lagere landbouwschool alhier, de heer C. Smits, slaagde dezer dagen voor diploma pluimveegedierte. Wegens overtreding der Rywielbe- lastingwet en motor- en ry wiel wet is tegen een ingezetene uit Dirksland procesverbaal DIRKSLAND. Tot Kerkeiyk Ontvanger is benoemd den heer A. Hameete Az., alhier. Het Postkantoor, alhier zal met ingang van 1 November a s. worden omgezet in een Hulppostkantoor. De directeur de heer J. G. Rozee, wordt met ingang van dien datum overgeplaatst naar Breda; de heer R. van 'tLand naar Valkenswaard(N.B.) en de heer J. Ph. Blok naar Hardinxveld. Door den heer H. M. Roodzand, alhier, is vergunning gevraagd tot het bouwen van een burgerwoonhuis aan de Paulina van Weellaan. Maandag namiddag ging een span paarden van den landbouwer W. Hagens op hol met een volle wagen suikerbieten. Hoe wel de wagen spoedig omviel liepen de paarden toch door en geraakten daarna van den hoogen Havendyk in de sloot. De paar den hadden zulk letsel bekomen, dat zy dd eerste dagen wel geen arbeid zullen kunnen doen. De materieel© schade is zeer aanzien lijk daar de wagen totaal stuk was. De voer man kon nog tfldig van den wagen springer HERRINGEN. Het gewas appelen en peren uit den tuin van „DeDolphyn" alhier is on dershands verkocht aan een groothandelaar te Tholen. De uitkeering ingevolge de wet van 26 Mei 1897 (St.bl. no. 156) is voor deze gemeente vastgesteld over 1928 op 2629,24. Zoowel op de Openbare als op de Bij zondere School alhier zal er dezen winter we der geen vervolgonderwijs gegeven worden. Een kwestie te Herkingen. Voor Gedeputeerde Staten. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld in openbare zitting het beroep van den kerkeraad der Gerefor meerde gemeente te Herkingen tegen de beslissing van het gemeentebestuur aldaar, waarby op grond van art. 7 der wat van 10 September 1883 toestemming tot oprich ting van een kerkgebouw werd geweigerd. Het beroep werd met een enkel woord toegelicht door den secretaris der Geref. ge meente, den heer J. W. van Houdt, die de beslissing van het gemeentebestuur van Herkingen ongegrond achtte. Het bestaande kerkgebouw, dat de Geref. gemeente door een nieuw, op eenigen afstand daarvan, wenscht te vervangen, is z. i. rechtmatig eigendom dier gemeente. Een andere ker- keiyke gemeente, die daarop recht kan doen gelden, hetgeen voor het gemeentebestuur aanleiding zou zyn tot weigering der ge vraagde toestemming, bestaat er in Herkin gen niet. Daarentegen betoogde mr. Stolk, optredend als gemachtigde der Oud-Nederduitsch-Gere- formeerde gemeente, dat die andere gemeen te weldegelijk bestaat, en dat het de gemeen te is, waarvoor spr. pleitte. Welnu, deze Oud-Nederduitsch-Gereformeerde gemeente heeft een actie ingesteld ter verkrijging van het (oude) gebouw der kerk, waarvan zy oorspronkeiyk eigenares is. Een nieuw ge bouw, dat de Geref. gemeente wenscht, zou zeker niet op de plaats mogen komen waar de Geref. gemeente dat verlangt, omdat deze nauweiyks 40 M. is verwyderd van het be staande kerkgebouw en omdat, wanneer dit oude gebouw aan de Oud-Nederduitsch-Ge- ref. gemeente wordt toegewezen, beide kerk diensten gestoord zouden worden door el kanders orgelmuziek en kerkgezang. De Oud- Nederduitsch-Gereformeerde gemeente hoopt dan ook, dat Gedep. Staten de beslissing van het gemeentebestuur zullen handhaven In zyn repliek ontkende de heer v. Houdt nogmaals het ontstaan eener Oud-Neder duitsch-Gereformeerde gemeente. Mr. Stolk kan ten hoogste gemachtigde van enkele menschen zyn, die beweren, dat zy een Oud- Nederduitsch-Geref. gemeente vormen. Dit groepje menschen, zeide spr., is destijds uit de toenmalige Oud-Nederduitsch Geref. meente getreden door unanieme bedanking als lid. De gesmaldeelde rest is om orga nisatorische redenen later tot de Gerefor meerde gemeente overgegaan en heeft dus den naam dezer gemeente overgenomen. Het kerkgebouw is haar by rechterlijke be slissing toegewezen; het kan dus niet toe- behooren aan de pl.m. acht menschen, die destyds zijn uitgetreden. Wat den afstand tusschen het bestaande en het nieuw te stichten gebouw betreft, deze is belangryk meer dan 40 M. Er tusschen bevinden zich twee ry wegen van 6 k 8 M., een boerderij, een sloot en een strook grond. Van een proces is aan de Geref. gemeente niets be kend, zoodat er geen termen aanwezig zijn voor een weigering vanwege het gemeente bestuur. Mr. Stolk, repliceerend, wees erop, dat men niet met den afstand voor een voet ganger, doch voor het geluid te maken heeft; welnu, het geluid kent in dit geval slechts den afstand hemelsbreed en die is 40 M. Nadat nog enkele inlichtingen! omtrent detailpunten waren ingewonnen, werd de openbare behandeling :ge§loten. De beslissing van Gedép. Staten volgt later. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 100 kg. by de pelleryen aangebracht. De vorige week werden van hier ver zonden 600 H.L. aardappelen, 800 H.L. uien en 350 H L. koepeen. Tegen de lijst van stemgerechtigde manslidmaten in de Ned. Herv. Kerk alhier zyn geen bezwaren ingebracht. GOEDEREEDE. De vorige week werden door de garnalenvisschers van 70—80 Kilo garnalen per week en schuit gevangen. K. Tanis heeft onderhands aangekocht een woonhuis van L. v. d. Wende. Jb. Organs werkzaam in de cichorei- drogerfi had het ongeluk toen hy een buis uit de motor moest trekken deze zoodanig tegen zyn hoofd te krygen dat hy direct onder ge neeskundige hulp moest gesteld worden. L. Brugman, die 25 jaar aanéén voor man is geweest by den landbouwer C. J. Lod der werd als biyk van waardeering een zilve ren horloge met ketting cadeau gegeven. OUDDORP. De cichoreicampagne heeft thans weer algemeen een aanvang genomen. Dageiyks hebben groote aanvoeren plaats om te drogen, hetgeen een groote bedryvig- heid mede brengt. De arbeiders, werkzaam in de fabrieken, hebben reeds geruimen tijd naar deze campagne uitgezien. Alhoewel er dit jaar minder is gezaaid dan men gewoon was, zoo zal denkelyk de teelt wel een tweetal maanden duren. Ook biykt het was uitstekend te zyn, daar een opbrengst te vermelden valt van 18-20 duizend kilo per gemet, terwyi de prys der groene wor telen tot ƒ20,— per 1000 kilo en voor ge droogde 10,50 per 100 kilo is gestegen, Voor dezen prys is de cichoreiteelt op de minderwaardige zandgronden nog wel loonend. De afgeloopen week hebben de garna lenvisschers van 350-500 K.G. garnalen per week en schuit gevangen, bestemd voorde pellerij. De Kuilvisscbers hebben de vorige week gevangen 50-80 K.G. Schubben, 2500—4000 K G. Bliek. Zaterdagavond werd in't Hotel Akers- hoek door Notaris v. d. Berg by inzet ver kocht, 3 Gem. 186 R.V.M. Bouwland in den vierden Blok van den polder West-Nieuw- land in drie koopen, is in pacht geweest bij de Wed. P. Grinwis. Ie perceel ingezet door L. Akershoek Wz. voor 2430, 2e perceel ingezet door L. Meijer voor ƒ2420,-. 3e perceel ingezet door M. Sandifort voor 2870,-. De dienstbode Ka zou met haar buur meisje Neel voor haar baas een paar biggen naar de schuur brengen wat met groote vreugde gepaard ging. Onderweg wilde een der biggen door de haag bij Hekman gaan waarby Ka het bij tyds vast greep doch het dier liep met haar zoodanig er door dat zy met haar handen in een broeiraam terecht kwam welke bloedend werden verwond. Wel wel riep ze uit, als Kees ons maer niet in de krante zet, want die hek net in de buurte gezien. NIEUWE TONGE. Door den heer J. C. Nieuwenhuyzen is de hofstede, laatst be woond door J. Voorwinden, staande in den polder Battenoord, ondershands verkocht aan I. J. van den Broek, alhier. J.l, Donderdag sloeg het paard van K. J. R., alhier, op hol, door dat het dier schrok van den tram en daar K. den teugel aftrok, mag het een wonder heeten, dat alles zonder persooniyke ODgelukken of ern stige averij afliep. Gedurende de afgeloopen week werden van hier vervoerd 3000 balen uien. DEN BOMMEL. Vorige week werden van uit deze gemeente vervoerd 775 H. L. uien en 3395 H. L. aardappelen. De collecte voor het gesticht van lijders aan vallende ziekten te Heemstede heeft opgebracht ƒ99.05. Het vischwater in de Bommelsche pol der is gehuurd door M. Polak alhier. HELLEVOETSLUIS. Hellevoetsluis III speelde Zondag j.l. een voetbal wedstryd tegen R.V.V.I van Rockanje en won met 3-1 De Kapitein-Magazijnmeester der Artil lerie J. Tack, alhier, wordt met 1 November a s. overgeplaatst naar het algemeen verde digingspark aan de Hembrug. Verleden week Woensdag hebben jong en oud weer eens heeriyk kunnen genieten van de Zendingsfilm „Warta Sari". Van begin tot eind hield deze film onze aandacht gespannen. Na een kijkje genomen te hebben in de opleidingsschool voor Zendelingen teOegst- geest, maakten we de zeereis mede naar Java, terwfjl onderweg nog een bezoek werd gebracht aan diverse plaatsen. Op Java aan gekomen, ging de reis regelrecht naar Modjo- warno, één der groote Zendingsposten. Van alle zijden werd het mooie Zendingswerk belicht. Na een bezoek aan de scholen, waar een Javaansche onderwijzeres ons leerde» „Steunt de Zending", gingen we naar de Ziekenhuizen, waar vooral de Medische Zen ding in een groote behoefte voorziet. Tot slot mochten we met één der Zendelingen een reis medemaken, die allen in verruk king bracht door de ongekende natuurpracht van Oost-Java. De kano-reis door het ge- dige oerbosch deed ons genieten van het majestueuze der Schepping. Het talrijke publiek keerde in dankbare stemming huiswaarts, hetgeen ons ook zegt de netto-opbrengt, welke 138,bedroeg. NIEUW-HELVOET. Bazar. Hedenmiddag wordt de bazar voor het intérieur van het beurs- en tentoonstellingsgebouw teNieuw- Helvoet geopend. De bazar wordt gehouden in de garage van den heer I. Vermaat, die zoo welwillend is geweest zyn garage voor dit doel aan het comité af te staan. De heer Vermaat heeft dus het goe'de voorbeeld ge geven. Het comité hoopt, dat velen dit voor beeld zullen volgen en de bazar met een bezoek zullen vereeren. Doordat het comité van zooveel verschillende zyden cadeaux heeft ontvangen, is de verkoopafdeelinggoed voorzien van allerhande artikelen. Verder zyn er tal van vermakelykheden, zooals: schiettent, ring werpen, vogelpik, postkantoor, trouwkamer, touwtrekken, enz. Ook vindt u er een theetent, waar heerlijke van Nelle's koffie en thee geschonken wordt en waar u tevens in de gelegenheid wordt gesteld een heerlijk bordje poffertjes te gebruiken, terwyi ge dan bovendien nog oliebollen als verrassing mee naar huis kunt nemen. VEILINGSBEBICHT van Vrijdag 19 October 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei ƒ5,— per 100 bos. Aardappelen 2,40 tot J 5,— per 100 k.g. Poters 8,20 per 100 k.g. Blauwe druiven f 0,40 tot 0,62 per k.g. Boonen dubb. stam ƒ85,— t. 51, p. 100 k.g. Stoksnij 25, tot 48, per 100 k.g. Tomaten 2,80 tot 5,10 per 100 k.g. Kool (roode) 3,60 tot 6,70 per 100 stuks. witte 4,80 per 100 stuks. (savoye) 2,40 tot ƒ8,— per lOOstuks. Bloemkool I ƒ6,— tot ƒ18,— per 100 stuks. Andy vie 1,20 tot 2,30 per 100 krop. Uien 4,90 tot 6,20 per 100 k.g. Tafelperen 0,14 tot 0,35 per k.g. Tafelappelen 0,16 tot 0,37 per k.g. Keukenappelen 0,06 tot 0,23 per k.g. Keukenperen J 0,08 tot 0,17 per k.g. Spruiten 0,07 tot 0,23 per k.g. Knolselderij 3,60 per 100. Kipeieren 6,70 tot 10,10 per 100. Aanvoer 7317 stuks. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Gehuwd: Izaak van der Waal 26 jaar te Kerkrade en Maria Cornelia Ruitenberg 22 jaar, alhier. BRIELLE, van 1218 Oct. Geboren: Jacoba d. v. A Dijkgraaf en L. 't Mannetje. Jacob z. v. L. Jordens en M. Brouwer. Clementine, d. v. A. v. d. Steen en J. P. Jansen. Jacoba d. v. J. v. Meurs en P. M. Barendrecht. Ondertrouwd: W. J. van Liempt en G. Oosterman. J. Bakelaar en P. van Hulst. kip die aan den leg is opent ziet men deze dooierblaasjes als druiven aan een tros han gen en ziet men ook duidelijk op elk blaasje een witte streep van ongeveer 16 m.m.lang en 2 m.m. breed. Hier zitten geen bloedvaten hier scheurt het blaasje open om den Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Br. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Botterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Wat er in kan zitten. Over eieren en bacteriën. Nu ik toch over eieren bezig ben wil ik eens een korte beschouwing wydenaaneen vraagstuk dat al heel wat pennen in beweging gebracht heeft en dat blijkens de vragen, die mij herhaaldeiyk op lezingen gesteld worden heel wat menschen interesseert. Bovendien is dit vraagstuk werkelijk van heel groot belang uit een oogpunt van eierconsumptie, volksgezondheid en economische pluimvee- houdery. Om dat direct maar duideiyk te maken formuleer ik de meest voorkomende vraag even heel kort. Gebleken is dat een aan tuberculose lijdende kip eieren kan leg gen die van binnen tuberkelbacillen bevatten. Zijn zulke eieren gevaarlijk om op te eten? (eiercoDsumptie,volksgezondheid).Pluimvee- tuberculose komt nog al vry veel voor, is dit een schadelijke ziekte van den pluimvee stapel? (economische pluimboudery). Nu zie ik meer kans om over een dergelijk probleem twintig artikelen te schry ven dan een paar, doch onze lezers, die zoo eens in de week wel eens wat over kippetjes willen lezen in een gemakkeiyk opneembaren vorm, zouden er toch smakelijk voor bedanken, week in, week uit over eieren en bacteriën doorgezaagd te worden. Dus moet ik my beperken tot slechts heel enkele punten, We moeten dan weten dat een normaal ei van binnen bevat een dooier, eiwit en schaal vliezen. Over elk dezer deelen laat zich weer heel wat zeggen, om echter zoo kort mogeiyk te zijn vermeld ik alleen dat de dooier gevormd wordt in den eierstok. Zoodra zy haar volledige ontwikkeling gekregen heeft in een soort blaasje dat veel bloed vaten bevat, barst dit blaasje en wordt de dooier geduwd in de trechtervormige opening waarmede de eileider begint, Als men een dooier uit te laten. Scheurt het vliesje niet op de goede plek, dan komt er bloed aan de oppervlakte van den dooier en ziet het ei er dus later by opening onsmakeiyk uit. Zelfs kan de bloeding zoo sterk zyn dat de kip inwendig verbloedt en sterft. De dooier wordt nu door den eileider geschroefd als het ware en daar worden verschillende lagen eiwit om afgezet. Het publiek denkt wel dat het eiwit een massa is doch dit is niet het geval. De lagen zyn zelfs gescheiden door heele teere by na onzichtbare vliesjes, die echter aan de polen van den dooier door de wentelende beweging ineen gedraaid worden als een touw en als de z.g, hagelsnoeren zichtbaar zijn. De laatst- gevormde vliezen zyn veel dikker en liggen aan den binnenkant der schaal, die zich in de z.g, kalkklier rondom het buitenste vlies afzet. Nu kan er op den langen weg, die het ei in den eileider die ongeveer een halve meter lang is, af te leggen heeft, heel wat gebeuren. Ten eerste kunnen in den eileiderwand ook bloedvaten springen en komt er dus bloed in het eiwit. Soms stolt dit bloed tot stukjes en als het ei dan gekookt wordt, denken de menschen dat er stukjes lever (omdat de kleur daarop geiykt) in het ei zitten. Som mige kippen doen dat geregeld en daar der- geiyke eieren zeer onsmakeiyk er uit zien kan men ze beter slachten. Gekker wordt het als zich in den eileider vreemde voorwerpen bevinden. Dit kan ge beuren doordat vanuit den darm wormen in de cloaka komen en vandaar weer in den eileider of doordat door allerlei onbekende oorzaken stukjes stroo, insecten (soms mei kevers) in den eileider dringen. By opening vindt men dan in het ei tot zijn verbazing wormen, stukjes hout enz. Dit alles is natuuriyk ook nog zeer onschul dig, maar als we nu eens gaan denken over wat ik in het voorjaar schreef over de witte diarrhe der kuikens eD hoe bjj deze ziekte de bacillen in den dooier zitten en zoodoende de broedeieren de ziekte overbrengen, dan komen we op heel wat gevaariyker terrein, n.l. dat van bacteriën in eieren. In normale gevallen bevat dooier en eiwit geen bacteriën. Wel kunnen bacteriën vanuit de cloaka, net als de straks genoemde vreem de voorwerpen in den eileider dringen, doch dit is by kippen waar geen haan bij loopt zelden het geval. De gezonde eileider heeft evenals de gezonde slijmvliezen van onzen neus en keel het ver mogen bacteriën onschadehjk te maken. By kippen waar hanen by loöpen is de kans veel grooter dat vanuit de cloake bacteriën naar binnen dringen, vandaar dat dergeiyke eieren 's zomers niet zoo lang goed biyven. Normaal gezonde eieren bevatten dus als ze gelegd worden van binnen geen bacte riën. Wel dringen bacteriën vooral by vuile eieren gemakkeiyk door de schaal naar bin nen en doen daardoor de eieren bederven. Ook schimmels dringen gemakkeiyk naar binnen en by doorlichting der eieren ziet men dan aan den binnenkant der schaal de zwarte schimmelplekken. Vooral gewasschen eieren laten gemakkeiyk deze kiemen door en bederven dus sneller. Een typisch voor beeld zag ik daarvan dezen winter. Een Deensche firma had een nieuw middel uit gevonden om eieren te conserveeren en verzocht mij daarmede proeven te doen. Het poeder moest opgelost worden in water, de eieren 24 uur er in en dan er uitgenomen en gewoon weggelegd worden. Als voorbeeld hoe men met al dergeiyke middeltjes op moet passen vermeld ik terloops even dat dit geheime poeder 30 verschillende stoffen heette te bevatten, waarvan het geheim op allerlei geheimzinnige manieren tot den uit vinder was gekomen. Allerprachtigst dus. By onderzoek bevatte het poeder bijna 50 kalk en 50 keukenzout 1 Dus voor die 28 geheimzinnigheden was niet veel plaats over gebleven Het gevolg was echter dat van de paar honderd proefeieren de behandelde eiereü binnen eenige maanden allemaal rot waren (vooral de eendeneieren) en dat de onbehan delde eieren maandenlang later nog prachtig waren. Van uitvindingen gesproken Ik wil dus maar zeggen dat een normaal ei van een gezonde kip in een schoon nest gelegd, niet gauw in bederf overgaat, omdat het van binnen geen bacteriën bevat. En nu eieren van zieke kippen Daar zullen we den volgenden keer wat anders mee beleven. Dr. TE HENNEPE. Tuin, Mestput en Erf, ten verzoeke van den heer P. A. M. Jacobs, thans te Schie dam. Notarissen VAN BUUREN en VAN ISPELEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het tegengaan van gevaarlijke vlieger y. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Lonneker is de politieverordening aangevuld met een reeks bepalingen aangaande het gebruik van vlieg machines en het vliegen in die gemeente. Aanleiding hiertoe is het volgende: Vier jongelieden zyn eigenaar geworden van een vliegmachine van verouderd Fokkermodel, nog in gebruik tydens den grooten oorlog. In Lonneker hebben zy een schuur gehuurd en een stuk grond, en daar zyn zij zich thans bezig te oefenen in het monteeren van een vliegtoestel. Geld hebben zy niet waar om zij de machine tegen een klein bedrag voor het publiek demonstreeren. De politie vreest nu, dat zy binnenkort allicht pogin gen zullen doen met hun machine van den grond te komen, waardoor gevaar zou kun nen ontstaan voor het publiek en voor de waaghalzen zelf. Met het oog hierop is een verordening gemaakt, waarbij het verboden is te vliegen in de gemeente Lonneker van terreinen af en met machines, die niet te voren voor dit doel zyn goedgekeurd, en door personen, die daarvoor niet de vereischte bevoegdheid bezitten. Op overtreding staat een boete van f 25, of vijf dagen hechtenis. Enkele raadsleden maakten eenig bezwaar tegen deze inperking van de persooniyke vrijheid, doch het gemeentebestuur achtte zich tegenover het publiek en de jongelieden zelf niet verantwoord, als het de zaak maar op zijn beloop liet. De verordening werd ten slotte met drie stemmen tegen vastgesteld. HEVIGE VECHTPARTIJ IN DEN BOSCH. Een man gedood, een ander ernstig gewond. Zaterdag is by de Walwe-oort te 's-Her- togenbosch hevig gevochten. Zekere Thyssen is daarbij door een messteek in het hart gedood Een ander, van Oord, is met ernstige steek wonden in het hoofd en met een doorgesneden slagader van den arm naar het ziekenhuis ge bracht, waar ook een gewonde vrouw verbon den is, die het ziekenhuis echter kon verlaten. Als vermoedelyke daders zyn aangehouden R. en N. D. D. scbynt Thyssen, toen hij hem ontmoette, onverhoeds te zyn aangevallen, na gevraagd te hebben of hij iets van hem hebben moest, en by een ontkennend antwoord gezegd te heb ben» maar ik wel van jou. Bij de vechtparty wierp bij Thyssen tegen een muur en bracht hem den doodeiyken steek toe. Van der Oord werd door R met een graszeis ernstig gewond. D. deelde aan de politie, die hij ontmoette, zelf mee, dat er een moord was gebeurd, doch toen hy stond te praten kwamen er twee marechaussees, die zijn spoor gevolgd waren, en arresteerden hem. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 24 October, bij veiling en WOENSDAG 31 October bij afslag.'s nam. 2 uur in de Hotels „Spee" en „Harmonie" te Sommelsdijk, van: A. 29.59.35 H.A. (69 Gem. 149 R Rijnl. Maat) Bouw- en Weiland en 2.00.80 H.A. (4 Gem. 287 R. Sommelsd. Maat) Bouwland, in den Wei polder, in den polder „De Westplaat Flak kee" en in den polder „Het Oudeland" te Sommelsdijk; B 12 95.10 H.A. (30 Gem. 124 R. Rijnl. Maat) Bouwland, in den pol der De Oostplaat Flakkee" te Middelharnis. Behoorende tot de nalatenschap van Wyien Mej. P. M. van Weel te's-Graven- bage. Notaris VAN DER SLUYS. Op WOENSDAG 31 October, bij inzet, in bet Café Koenraadt en op WOENSDAG 7 No vember by afslag in het Café Buis te Achthuizen (Gem. Ooltgensplaat), telkens des avonds 7 uur, een Huis met Schuur, MISLUKTE WRAAK. De komiek Kassentrekker, een hoofdsteun van de kleine tooneeltroep, vond er plezier in op de rys af in zijn rollen de bestuurders van het stadje na te doen. De burgemeester had er tot nog toe ver bazend veel plezier in gevonden, totdat Kassentrekker op zekeren dag hemzelf op de planken bracht en wel in zulk een voortieffe- ïyke caricatuur dat hij algemeen by val vond. Nu was de burgervader woedend en op zeke ren avond had in „de blauwe druif" in een zijkamer een groote samenzwering plaats van alle gekrenkten. Er werden plannen gesmeed en verworpen: eindeiyk vond men het ware. Dat zou den boosdoener gevoelig treffen en hem voor altijd den lust doen vergaan, anderen te bespotteD. Den volgenden Zondag was er een benefice- voorstelling voor Kassentrekker aangekon digd en hy hoopte op een goeden ontvangst.Op dien avond nu zou geen der heeren in den schouwburg verschijnen. Voor een ledig huis zou de overmoedige spotter dien avond moe ten spelen 1 By alle notabelen werd het besluit.aan ge- igd, want de straf moest geweldig zijn. De burgemeester lachte hoonend, toen bij zich des Zondags 's morgens het lange gezicht voorstelde, dat Kassentrekker zou zetten als hij dien avond niemand zag verschynen. Dat teleurgestelde gezicht te zien, was eigenlijk het hoogste, meest geraffineerde genot, dat men zich kon voorstellen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Heimelijk liet de burgemeester zich een entreebiljet halen en betrad daarmee des avonds vol verwachting de schouwburgzaal. Maar welk een ontzettingEen luid gewir war van stemmen trof zijn oor I De schouw burg was propvol. Een uitverkocht huis I En in de voorste rijen zaten, man aan man, met verblufte gezichten, de saamgezworenen Niemand ontbrak. Ieder had gedacht zooals de burgemeester en had zich evenals deze, in zijn triomf willen verheugen. Kassentrekker, die van het plan de lucht had gekregen, speelde nooit uitgelatener dan dien avond.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3