PUROL bij Br Ouprwprkte Zenuwen Spierpijn* Kloosterbalsem ONZE EILANDEN TAN "WOENSDAG 24 OCTOBER 192 8. mcnschen opnemingen moeten doen en dat dit geld zal kosten. Ik denk, dat voor zulke voorbe reidende werkzaamheden de gemeenten wel geld zouden overhebben, als zij daarmede vasten grond onder de voeten krijgen. Bovendien komen dan eenige technische punten aan de orde. Men zal met zekerheid willen weten of de Staatscommissie voor Drinkwatervoorziening gelijk had, die het beschikbare water op 1000 kubieke meter per dag becijferde, of Prof. Visser en de MABEG, die tot een hooger cijfer komen. De aanwezigen op de bijeenkomst namen er nota van dat Ir. Goldberg bij zijn waterleiding watermeters toepast en ook op Flakkee noodig acht, terwijl Prof. Visser dat eerst later wil doen (wanneer de menschen geleerd hebben kwistig met het water om te gaan?). Van het bezwaar, dat de watervoorraad met tertijd uitgeput zou raken maakte Prof. Visser zich met een Jantje van Leiden af. „Tegen dien tijd, "zeide hij, „brengen wij water naar Flakkee met vliegtuigen of aan klontjes, bij wijze van bouillonblokjes." Dit was een misplaatste en ook ongepaste aardigheid. Want de vraag was zakelijk en verstandig. Er werd mede bedoeld: „Wanneer hier een waterleiding komt, moet zij ook voor altijd komen, het is onmogelijk vijftig of zestig jaar lang het gemak van een drinkwaterleiding te hebben en dan te zeggen: nu is het afgeloopen, omdat het water op is. Wij moeten dus de vraag onder de oogen zien of er ook in een verre toekomst genoeg water zal zijn en dit is niet een noodelooze bezorgdheid voor onze kindskinderen, maar een praktische vraag, die thans reeds aan de orde is." Kon Prof. Visser geen weerstand bieden aan de neiging, welke geniale menschen somtijds hebben, vooral als zij ongeduldig of geprikkeld zijn, om op ongelegen oogenblikken ongelegen geestigheden te zeggen? Op Flakkee evenwel zijn wij niet geestig en geniaal, maar liefst nuchter en zakelijk. Het is jammer, dat verzuimd is hem te antwoorden: „Professor, U heeft- ons daar een kostbaren raad gegeven. Wij zien nu in, dat indien in de toekomst vliegtuigen onzen dorst zullen komen lesschen, wij verstandiger doen met uw heele waterleiding als tusschenfase uit te schakelen. Wij zullen met de boot mineraalwater laten komen. Een vlieg tuig komt van Rotterdam naar hier in zes minuten en de boot doet er drie uren over, maar we zullen een flesch in voorraad nemen." Technisch zal het plan der MABEGwel in orde zijn, ik heb het slechts oppervlakkig bezien. Wat de waterwinning zelf betreft houdt het zich stipt aan het rapport van de Staatscommissie voor Drinkwatervoorziening van 1912. In het plan is gerekend op zuivering met chloor. Prof Visser stelt voor de filters veel grooter te maken, waar door de doorstroomsnelheid geringer wordt en het chloor gemist kan worden. Een ieder zal dit voorstel toejuichen. Zuivering met behulp van chloor moge nuttig zijn wanneer de eenige eisch is dat het drinkwater kiemvrij zal zijn, zooals in een legerkamp, maar de kans op een chloor- smaak en in elk geval op een bijsmaak is groot. Van een waterleiding op Flakkee wordt verwacht dat zij ons lekker duinwater te drinken zal geven. Het vraagstuk van smakelijk en tevens kiemvrij water is evenwel in ons geval niet gemakkelijk op te lossen. De Leerdamsche waterleiding, om een voorbeeld te noemen, haalt uit groote diepte kiemvrij water op, dat slechts ontijzerd behoeft te worden. Geen andere zorg is daar noodig dan dat het zuivere water niet verontreinigd wordt. Op Flakkee is het andersom, daar moet het water eerst gereinigd en kiemvrij gemaakt worden, want, zooals reeds opgemerkt is, moet niet het water uit de diepte, maar van de oppervlakte gebruikt worden en zulk water is niet kiemvrij, ook al wordt het niet vervuild. Wij zullen liever ver trouwen op groote filters met geringe stroomsnel heid dan op kleine filters en chloor. Stel, dat de waterwinplaats besmet wordt met tyfusbacillen, als te Hannover, of met paratyfus, zooals te Mid delburg, dan is het denkbeeld, dat de bacillen in deugdelijke filters worden tegengehouden ge ruststellender dan dat wij ze gechloreerd uit de kraan tappen en afhankelijk zijn van de nauw gezetheid van den man, die het chloor toevoegt. Ook zal iedereen gaarne met Prof. Visser mee gaan, wanneer hij voorstelt iets meer geld over te hebben voor watertorens, die het landschap niet ontsieren, zooals de leelijke ijzeren eierdop op stelten, die in de buurt van Goes te zien is. In het technische zal, naar ik meen, iedereen de adviezen van Prof. Visser waardeeren en ver trouwen, maar in het finantieele is de Kilwater- leiding al te erg tegengevallen om zonder controle of waarborgen zijn plannen te laten uitvoeren. Bij ons zal men oordeelen, dat, indien de provincie ondanks zekere dingen die wij niet weten mogen, haar adviseur handhaaft, ook zelf het finantieele risico van de plannen van dien adviseur behoort te dragen en dat niet op de gemeenten mag schuiven. Wat de bedrijfsrekening betreft geloof ik niet, dat een waterleiding voor een heel eiland van lastigen vorm met zoo weinig personeel kan ge dreven worden, maar dat is allemaal nog niet aan de orde. Eerst moet de basis steviger gewor den zijn. Wat de verplichte aansluiting betreft mogen wij op grond van de mededeelingen van Ir. Gold berg over Pijnacker c.a. aannemen, dat de dwang gemist kan worden en dat verreweg het grootste deel der bevolking voldoende van het nut van aansluiting kan overtuigd worden om daartoe ook over te gaan. Ik merk evenwel op, dat de gasfabriek te Middelharnis voorheen heel veel moeite heeft gehad om den eersten visscher tot gasverbruiker te maken. Later hadden alle vis- schers gas. De waterleiding zou moeilijk op de ultra-conservatieven kunnen wachten, zij zou terstond met een flink debiet moeten beginnen. Er is nog een ding, dat tot. voorzichtigheid maant. Aan de gemeenteraden zijn een Gemeen schappelijke Regeling en een Huishoudelijk regle ment toegezonden, zonder dat in het minst blijkt wie die heeft opgesteld en zoo maar om te slikken. Er liggen daar addertjes onder het gras. Ik zal er in het kort eenige vermelden. Gemeenschappelijke Regeling, art. 2. Aanslui ting is verplicht. Honderd meter is een groote afstand, ik weet niet of in een aansluitingsbuis van die lengte de doorstrooming wel voldoende is om steeds op frisch drinkwater te mogen reke nen en, als met looden buizen gewerkt wordt, om loodv.ergiftiging te ontgaan. Gem. Reg. art. 3. Alle risico is voor de gemeen ten. Gem. Reg. Statuten, art. 7. Het belang der inwoners wordt beter gediend indien de burge meesters in het bestuur zitten met adviseercnde stem. Gem. Reg. Statuten, art. 8. De inwoners-be stuursleden kunnen worden geschorst of ontsla gen, de burgemeestersbestuursleden niet, hoewel a iAni. f r./-i onnlüi/-liMrr H q o r f n o 1/nnncn Als sneeuwjacht woedt en oostenwind snijdt, dan komt zoo'n jas te pas. Be» schut uw jongens met zoo'n warme jas van zuivere wol. Voorkomen is beter dan genezen en minder kostbaar. Ziet Kreymborg's étalages en vergelijk in uw eigen be* lang de goedkoope prijzen met de degelijke kwaliteit. En dan ten slotte de coupe, Kreymborg's coupe, dat is toch zeker altijd iets aparts 1 Van zoon jas zal uw jongen pleizier hebben 3 jaar 2.90, 4.90, 7.90, 9.90 8 jaar 5.90, 7.90, II.90, 14.90 10 jaar 7.90, 9.90, II.90, 13.90 JONGENS' WINTER' JASSEN Binnenweg 128 Beijerlandsche Laan 93 Zwartjanstraat 62 Nieuwe Binnenweg 447 ROTTERDAM de reserve meer bedraagt dan 10.000 kan het heid, waarvoor dan ook finantieele offers moeten zyn hand zoo ernstig aan een plemuurmes, rln.m.ne KaetoinH Hmrflpn crpht'arht wnrHpn alc Hip fpnminctp nipt nnHracrp- 1 g6n06SkUndig6 fillip QOOdZ&keltjk W&S Vrydag 26 October, des avonds 7 uur, hoopt voor de Geref. gemeente aan de Chr. de Yrieslaan öp te treden Ds. Barth uit Ylaardingen. Bij het spelen had het dochtertje van dhr. A. v. d. Meijde het ongeluk te vallen en haar arm te breken. Mej. de wed. J. v. Eek heeft onders hands gekocht de woning van dhr. G. van Varik aan de Chr. de Vrieslaan. De cultureele film. Op uitnoödiging van den geneeskundigen kring, afdeeling Goeree en Overflakkee, togen wij Vrijdagmiddag naar de R.H.B.S. alhier waar een fllmvertooning zou plaatshebben. Dr. van Gelder opende de bijeenkomst. Spreker zeide dat het eerst de bedoeling was deze film alleen voor de medici te laten afdraaien; daar echter de kosten die dan gemaakt moesten worden tegenover het aan tal belangstellenden te groot waren, was het bestuur er toe over gegaan een aantal inwoners uit elke gemeente uit te noodigen, die dan ook in een flink aantal waren opgekomen. Hy dankte den Directeur der R.H.B.S. voor de welwillendheid daarvoor een zaal af te staan, onder de voorwaarde dat het onderwijzend personeel en de hoogste klasse leerlingen der school, vrijen toegang had tot de vertooning. Spreker zeide dit zeer toe te juichen daar toch de toekomst bij de jeugd ligt en zij ook het voordeel zouden overdragen op andere geslachten. Het speet hem dat niet, zooals was aangekondigd, de Leeuwenhoekfiim doch een andere, eveneens zeer leerzame film, vertoond zou worden, Eerstens kregen we te zien de microben en insecten uit het water, daarna uit stil staand water. Al weten we dat er in het water veel ongerechtigheden huizen, we konden er ons toch geen voorstelling van geven dat het zoo erg was. Een schitterende reclame voor onze waterleiding. Daarna kregen we een kijkje in het intieme vogelleven, ook hierin was veel aardigs te zien. Ook de bloemen en insecten werden niet vergeten en toonden ons den groei en bloei van vele planten, 't Was een interessant gezicht de planten te zien opgroeien en hun bloemen tentoon te zien spreiden. Daarna kregen wij een film te zien die het vertragen en versnellen van de filmopname te zien gaf. Dit gaf aanleiding tot vreemde gezichten, die de lachspieren in beweging brachten. 't Was een prachtige leerzame middag. Ieder ging welvoldaan huiswaarts. Dezen middag hebben we kunnen zien dat de film toch nog nuttiger kan zijn dan alleen voor de vele sensatiefilms die dageljjks bfi dui zenden meters worden afgedraaid in de vele theaters van onze steden. meerdere of een deel daarvan bestemd worden voor de electriciteitsvoorziening of de beharti ging van een of ander gemeenschappelijk belang van Goeree en Overflakkee." Dit is een gevaarlijke bepaling. Huishoudelijk Reglement, art. 1. De burge meesters zullen elkaar in het Dagelijksch Bestuur kiezen. De samenstelling van het Dagelijksch bestuur moet vastgelegd zijn, zoodat van de leden bijv. inwoners en 1/i burgemeesters zullen zijn. Het ismeer in het belang der onderneming, dat zij door zakenlieden dan door administratieve personen geleid wordt. Met het oog op al het voorgaande zou het in de hoogste mate voorbarig zijn nu reeds Statuten en Reglementen vast te stellen en zich door een stuk papier te laten overrompelen, terwijl er eerst nog principieele dingen tot een oplossing moeten gebracht worden. In het voorgaande heb ik weergegeven wat tot mijn kennis is gekomen van de tegen de water leiding bestaande bezwaren. Nu ik behoorde tot de uitgenoodigden bij de onlangs gehouden bijeen komst, meende ik te mogen spreken over een zaak, die mij overigens alleen als inwoner aangaat en het kwam mij voor, dat deze zaak het best be vorderd kon worden door klaren wijn te schenken, zoodat het gebrek aan vertrouwen aan de eene zijde en het gebrek aan begrijpen aan de andere zullen verbeteren. Ik heb mijn stuk laten lezen door een voorstander der waterleiding. Hij zeide: „Ik vind het best, dat de bezwaren op de tafel worden gelegd, maar ik keur het niet goed, dat gij heelemaal geen nadruk erop hebt gelegd, dat de waterleiding een volks belang is." Een tegenstander merkte daartegen op: „dat ligt in Uw beschouwingen besloten, als het geen volksbelang was, zoudt gij immers geen be zwaren tegen den opzet van het plan hebben aangevoerd, maar hadt gij betoogd dat de water leiding zelf een onding is, ook al waren er geen finantieele of technische bezwaren. Evenwel kun nen onder een „volksbelang" twee geheel ver schillende dingen worden verstaan, namelijk een „volksnoodzakelijkheid" en een „volksgemak". Die twee begrippen worden nogal eens verward. Een dame trachtte in de krant haar lezers voor de waterleiding te winnen door erop te wijzen hoe men dan slechts een kraantje open behoefde te draaien. Zulk een argument valt geheel onder de rubriek „gemak" en is met twee millioen goed betaald. Een ander (voorstander wees erop, na dat ons op het scherm bacteriën en andere organismen in slootwater vertoond waren, dat die ook in regenbakken gevonden werden. Hierop volgde handgeklap van voorstanders der water leiding. Dit argument valt onder de rubriek „nood zakelijkheid." Maar men is er niet mee klaar als men die organismen met een lantaren vergroot tot afzichtelijke gedrochten, die de verbeelding doen griezelen. Aangetoond moet worden, op1 grond van vertrouwbare cijfers, dat de ziekten, J die het gevolg kunnen zijn van slecht drinkwater, op Flakkee veelvuldiger voorkomen dan elders en eerst als dat bewijs geleverd is en aangetoond gebracht worden, als die tenminste niet ondrage lijk zijn. En ook voor een volksbelang in den zin van een volksgemak ben ik wel te vinden, want waarom zouden wij ons leven moeilijker inrichten dan noodig is, maar dèn alleen wanneer het plan goed rendabel is en van de gemeenten of haar inwoners geen enkel onvrijwillig offer vergt. En aangezien ik nu bij besprekingen over-de water leiding nooit iemand met cijfers heb zien aankomen betreffende den gezondheidstoestand op Flakkee, aangezien ik nooit iets anders heb kunnen waar nemen dan een streven naar het gemak eener waterleiding (wat op zich zelf niet verkeerd is) en aangezien het tegenwoordige plan ons zal verstrikken in een volkomen onrendabele onder neming en zeer hooge tarieven, kan ik niet mede helpen om het tot stand te brengen. Want gezonde finantiën zijn niet minder een volksbelang dan gezond water. En als een waterleiding op gezonde finantieele basis op Flakkee niet bestaan kan, dan zullen wij ons heil moeten zoeken in ruime, dichte en schoone trassen en schoone daken en goten en hopen er oud mee te worden. Wij zitten wel eens krap, maar ik herinner mij dat in den drogen zomer van 1921 een schip met duinwater aangevoerd is en dat niemand er van haalde, omdat het anders smaakte dan men gewoon was en in de waschtobbe niet schuimde, zoodat de volksbehoefte niet zoo groot is als zij wel eens wordt voorgesteld." Zoo sprak deze tegenstander. Ik herhaal, dat ik in het voorgaande objectief heb weergegeven, wat anderen over de waterlei ding denken. Zelf heb ik sedert vele jaren een badkuip ongebruikt op den zolder staan en kan mij nog herinneren hoe prettig het was daarin te baden. K- BLOKHUIS. Middelharnis20 October 1928 INGEZONDEN MEDEDEELING. stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers „Geen goud zoo goed" Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Bjj den landbouwer J. Korteweg onder deze gemeente komt een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. De heer C.v.d. Velde heeft zijn woon- is dat regenwater (uit een goeden tras zonder jjUjg met ^ujn aan den Stationsweg onders- scheuren) meer gevaar oplevert dan leidingwater han(Ja ver!cocht aan den heer A6 MoI te die toch even goed aanleiding daartoe kunnen (met inbegrip van de nu en dan voorkomende QrtmmoiaHHb- geven. besmettingen op groote schaal) is de waterleiding aomuieiauyK. Gem. Reg, Statuten, art. 25. Reserve. „Indien een volksbelang in den zin van een noodzakelijk-Het zoontje van B. Koster verwondde Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 19 October 1928. Bloemkool 6,10 tot 20,- per lOOstuks. Savoye kool 7,50 tot 10 per 100 stuks. Roode kool 4,70 tot 11,- per 100 stuks. Witte kool 6,40 tot J 12,40 per 100 stuks. Boerenkool 2,40 per 100 stuks. Andijvie ƒ2,- tot 2,40 per 100 krop. iden (onopgebonden) 0,90 tot ƒ1,20 per 100 krop. Enkele Princessen 16,- per 100 k.g. Dubbele princessen 28,— per 100 k.g. Spruiten 5,40 tot 14,- per 100 k.g. Handperen 18,- tot ƒ25,- per 100 k.g. Bellefleurs 26,— per 100 k.g. Kleiperen 10,10 tot 29,- per 100 k.g. Dorethè (Stoofp). ƒ19,- per 100 k.g. Bergamotten 15,- per 100 k.g. Stoofperen f 13,- tot 18,- per 100 kg Ponsperen (val) 11,40 per 100 k.g. Appels (val) 10,40 tot 13,- per 100kg Tomaten 3,50 tot 8,50 per 100 pond Druiven 31,40 tot 83,- per 100 pond. Kaas (20 plus) 0.39 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 1,15 per pond. Veiling van Maandag 22 October 1928. Bloemkool 3,20 tot 15,- per 100 stuks Savoye kool 6,10 tot ƒ8,- per 100 st Roode kool 5,80 tot 9,50 per 100 st Witte kool 5,40 tot 5,70 per ICO st' Andjj vie 2,10 tot 2,70 per 100 krop.' Idem (onopgebonden) 0,40 per 100 krop Spruiten 5,50 tot 19,- per 100 kg Stekuien 4,20 per 100 k.g. Handperen ƒ15,- tot 22,- per 100 k g Comtesse de Paris 15,- tot 1740 per 100 k.g. F Goudreinetten ƒ15,- tot 30,40 p 100 kg Bismarck 16,- tot 25,- per 100 kg Bellefleurs 23,— per 100 k.g. Calvijnappelen 23,- per 100 kg. Grauwzoete reinetten 20, - per 100 kg. Zoete appeltjes 16,- per 100 k g Kleiperen ƒ6,40 tot ƒ20,- per 100 k.g. Brederode 15,- per 100 k.g. Bergamotten j 17,40 tot ƒ20,- perlOOkg. Dorethé Royal 15,— per 100 k.g. Val (appels en peren) 7,50 tot' 14 - per 100 k.g. Tomaten ƒ1,- tot ƒ3,- per 100 pond. Druiven 30,40 tot 31,- per 100 pond. Kaas 20plus 0,39 tot 0,40 per pond. Boter 1,12 tot 1,15 per pond. VOETBAL. Al regent het heel de week pflpenstelen de Zondag schynt de laatste weken bestemd te zyn om droog te wezen en de h.h. sport lieden ten dienste te willen zyn. Zoodoende konde de wedstryden van Zondag toch doorgaan, en het is een gelukkige dag geworden voor voetballend Meneerse. Wat de „doelpunten-markt" betreft: stemming zeer gewillig, doch aanvoer matig ondanks veel vraag. Flakkee I was verre in de meerderheid van Vooruitgang, doch had weinig geluk met 't fabriceeren van doelpunten. Vooruit gang kwam er genadig af met een 2-0 nederlaag. Flakkee II sloeg C.V.V. V met 3-0. Volharding toog naar Nieuwe Tonge om daar Xerxes van Oude Tonge te ontmoeten voor den eindstryd in den Flakkeeschen voet balbond. Xerxes bepaalde zich geregeld tot met man en macht verdedigen, maar moest Voor Volharding in de verlenging de vlag stryken, zoodat het Flakkeesche kampioenschap 4- beker te Middelharnis beland. Alzoo 3 overwinnende elftallen, waarlijk we kunnen spreken van 'n gelukkig sportdag voor Flakkee". Flakkee II - C.V.V. 5, 3-0. Er waren vry veel toeschouwers opge komen om getuige te zyn van C.V.V.'s eerste nederlaag in 2 jaar. Flakkee is volledig, C.V.V. heeft 3 invallers. C.V.V. wint den toss en MS.V.V. trapt tegen wind en zon af. C.V.V. neemt echter direct den aanval over welke Struik keert en C V.V. keeper moet handelend optreden. M.8.V.V. is iets sterker, en Nipius maakt na 5 minuten gebruik van een fout van den doelman en Flakkee leidt 1-0. C.V.Vgaat harder aanpakken en de beide backs moeten hard aanpakken en kunnen slechts redden door corner, welke geen resul taat oplevert. Het is dan gedaan metFlak- kee's overwicht en het is goed gelijk opgaand spel. Een speler van C.V.V. wordt het veld uitgezonden, maar even voor de rust maakt Piet Zaayer een tweede doelpunt, als hy langs den uitgeloopen keeper schiet zoodat rust intreedt met 20. Na de rust pakt C.V.V. sterker aan, en Tally toont zich dan een zeer goed doelman. Het spel golft heen en weer en Nipius zorgt vr|j plotseling voor het derde doelpunt. C.V.V. wordt ruwer en eenige incidenten hebben plaats. Eenige spelers worden er uit gezonden, en als de scheidsrechter einde blaast, heeft Flakkee leiding in haar afdeeling. 80MMELSDIJK. Het zoontje van den land- bouwknecht W. M. had het ongeluk van een wagen suikerbieten te vallen en daarby een verwonding aan zyn hoofd opliep en genees kundige hulp noodzakeiyk was. INGEZ Het hoofd der lagere landbouwschool STEL alhier, de heer C.Smits,slaagde dezer dagen ben de voor diploma pluimveegedierte. gemiddel Wegens overtreding der Rywielbe- hy' de pe lastingwet en motor- en rywielwet is tegen De een ingezetene uit Dirksland procesverbaal zonden 6 gemaakt. en 350 H DIRKSLAND. Tot Kerkeiyk-Ontvanger is Teg, benoemd den heer A. Hameete Az., alhier, manslid, Het Postkantoor, alhier zal met ingang z-'n g6en van 1 November a s. worden omgezet in een GOED" Hulppostkantoor. De directeur de heer J. G. door de Rozee, wordt met ingang van dien datum garnalen overgeplaatst naar Breda; de heer R. van ,'tLand naar Valkenswaard(N.B.) en de heer J. Ph. Blok naar Hardinxveld. Door den heer H. M. Roodzand, alhier, is vergunning gevraagd tot het bouwen van een burgerwoonhuis aan de Paulina van Weellaan. Maandag namiddag ging een span paarden van den landbouwer W. Hagens op hol met een volle wagen suikerbieten. Hoe wel de wagen spoedig omviel liepen de paarden toch door en geraakten daarna van den hoogen Havendijk in de sloot. De paar den hadden zulk letsel bekomen, dat zy de" eerste dagen wel geen arbeid zullen kunnen doen. De materieele schade is zeer aanzien lijk daar de wagen totaal stuk was. De voer man kon nog tydig van den wagen springer HERRINGEN. Het gewas appelen en peren uit den tuin van „DeDolpbyn" alhier is on dershands verkocht aan een groothandelaar te Tholen. De uitkeering ingevolge de wet van 26 Mei 1897 (St.bl. no. 156) is voor deze gemeente vastgesteld over 1928 op 2629,24. Zoowel op de Openbare als op de Bij zondere School alhier zal er dezen winter we der geen vervolgonderwys gegeven worden Een kwestie te Herkingen. Voor Gedeputeerde Staten. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld in openbare zitting het beroep van den kerkeraad der Gerefor meerde gemeente te Herkingen tegen de beslissing van het gemeentebestuur aldaar, waarby op grond van art. 7 der wet van 10 September 1883 toestemming tot oprich ting van een kerkgebouw werd geweige Het beroep werd met een enkel woord toegelicht door den secretaris der Geref. ge meente, den heer J. W. van Houdt, die de beslissing van het gemeentebestuur van Herkingen ongegrond achtte. Het bestaande kerkgebouw, dat de Geref. gemeente door een nieuw, op eenigen afstand daarvan, wenscht te vervangen, is z. i. rechtmatig eigendom dier gemeente. Een andere ker- keiyke gemeente, die daarop recht kan doen gelden, hetgeen voor het gemeentebestuur aanleiding zou zyn tot weigering der ge vraagde toestemming, bestaat er in Herkin gen niet. Daarentegen betoogde mr. Stolk, optredend als gemachtigde derOud-Nederduitsch-Gere- formeerde gemeente, dat die andere gemeen te weldegelijk bestaat, en dat het de gemeen te is, waarvoor spr. pleitte. Welnu, deze Oud-Nederduitsch-Gereformeerde gemee) heeft een actie ingesteld ter verkry ging van het (oude) gebouw der kerk, waarvan zy oorspronkelyk eigenares is. Een nieuw ge bouw, dat de Geref. gemeente wenscht, zou zeker niet op de plaats mogen komen waar de Geref. gemeente dat verlangt, omdat deze nauwelyks 40 M. is verwyderd van het be staande kerkgebouw en omdat, wanneer dit oude gebouw aan de Oud-Nederduitsch-Ge- ref. gemeente wordt toegewezen, beide kerk diensten gestoord zouden worden door el kanders orgelmuziek en kerkgezang. De Oud- Nederduitsch-Gereformeerde gemeente hoopt dan ook, dat Gedep. Staten de beslissing van het gemeentebestuur zullen handhaven. In zijn repliek ontkende de heer v. Houdt nogmaals het ontstaan eener Oud-Neder duitsch-Gereformeerde gemeente. Mr. Stolk kan ten hoogste gemachtigde van enkele menschen zijn, die beweren, dat zy een Oud- Nederduitsch-Geref. gemeente vormen. Dit groepje menschen, zeide spr., is destijds uit de toenmalige Oud-Nederduitsch Geref. ge meente getreden door unanieme bedanking als lid. De gesmaldeelde rest is om orga nisatorische redenen later tot de Gerefor meerde gemeente overgegaan en heeft dus den naam dezer gemeente overgenomen Het kerkgebouw is haar by rechteriyke be slissing toegewezen; het kan dus niet toe- behooren aan de pl.m. acht menschen, die destyds zijn uitgetreden. Wat den afstand tusschen het bestaande en het nieuw te stichten gebouw betreft, deze is belangryk meer dan 40 M. Er tusschen bevinden zich twee ry wegen van 6 b 8 M., een boerderij, een sloot en een strook grond. Van een proces is aan de Geref. gemeente niets be kend, zoodat er geen termen aanwezig zijn voor een weigering vanwege het gemeente bestuur. Mr. Stolk, repliceerend, wees erop, dat men niet met den afstand voor een voet ganger, doch voor het geluid te maken heeft; welnu, het geluid kent in dit geval slechts den afstand hemelsbreed en die is 40 M. Nadat nog enkele inlichtingen' omtrent detailpunten waren ingewonnen, werd de openbare behandeling gesloten. De beslissing van Gedep. Staten volgt later.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2