H. HUI. INDIGESTIE „Hotel-Restaurant SIMONS" Heeren= en Kir RADIO. RADIO. Pluimveeteelt. LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U VGILLNUSBËBICHT Hoogstraat 322-31 MAIS ON SANIT prachtige ULS RECLAME ULS Regenjassen c 15.- 1650 2250 29.- 32.- Kinderjekkers 450 /KRLYMBOPiGA IS-WAARBORG' Als ge uit veel en velerlei jassen kiezen wilt vindfc ge bij Kreymborg een keuze uit duizende stuks in alle kleuren en maten voor den prijs, dien ge besteden wilt. Vooral ons nieuwste model „Oslo", gemaakt naar een ontwerp van onzen Hoofdcoupeur te Amsterdam, is een schitterende jas voor weinig geld. Past een model „Oslo" eens aanl Da's een jas van pas. Kleeding van Kreymborg is Kleeding met Waarborg. Profiteert er van! v°„f'= ll-90 16.90 19.90 26.- 33.75 45.- tot 85.- Binnenweg 128 Zwartjanslraaf 62 Beijerlandsche Laan 93 DnfiAf/fom - Nieuwe Binnenweg 447 AU IIC1 Udlll zich enkel bereid om op eervolle voorwaar den te willen deelnemen aan de regeering. 'Hy rekent er dus blijkbaar al op, dat zijn partij op de wip komt en waarschijnlijk, dat dit hem geen windeieren zal leggen. "Wie straks de eervolle voorwaarden biedt, of wie b|j den komenden koehandel het hoogste bod doet, dat is de kooper. Dat is nu een' maal het noodzakelijk kwaad van ieder po litiek compromis. Vermelden we nog een ernstig spoorweg ongeluk by Stroud, waarby 14 dooden.Twee treinen zyn op elkaar ingereden en een derde goederentrein verergerde het nog, door even eens op de puinhopen in te rijden, waardoor brand is ontstaan. Uit de geweldige vlucht, die de radio in slechts luttele jaren heeft genomen, zou men zonder verder na te denken, meenen, dat de radio een jaar of vijf geleden schijnbaar plot seling uit het niet werd geboren en met de kracht van een stortvloed over d3 wereld losbrak. Wat wist „men" vóór de instelling van den radioomroep eigenlijk van „dedraadloo- ze" af? De „radio" verscheen plotseling aan het flrmanent als een ster, die in de wereld van sterrenkundigen met belangstelling en enthousiasme wordt onderzocht en nader be studeerd zy verscheen in het leven van den gewonen mensch als een plotseling ontdekten kampioen in de een of andere sport. En weinigen dachten er aan, dat zy achter zich heeft een ontwikkelingstijdperk, waarin teleurstellingen en onverwachte successen voor de onderzoekers elkaar afwisselden. De ze interessante periode ligt thans achter ons en we bevinden ons nu in een stadium, waar in in een steeds stijgende lyn de radio het hoogtepunt van volmaaktheid bereikt. Aan de aesthetische uitvoering van toestellen eD luid sprekers wordt immer grootere zorg besteed, naast een streven naar vereenvoudiging in de bediening. Het „wonder" der radio bestaat niet meer. Technische kennis wordt niet meer vereischt, en iedereen spreekt over laagfrequenttrans- formatoren en super-heterodynes, als had hy zy'n gansche leven niet anders gehoord. Het aankomende geslacht weet niet anders of radio hoort in de wereld thuis, gelijk de stoelen in de kamer, of het water om te drinken, zy beschouwen haar als een nood zakelijk iets en kunnen zich geen wereld zonder radio indenken. En waarom zou men dan nog langer weifelen een ontvangtoestel aan te schaffen, juist als bewoners van het platteland De lange win teravonden staan voor' de deur. Na een ver moeiende dagtaak zet ge U neer in een gemakkelijke stoel in de rustige, huiselyke sfeer. Ge leest de krant, een boek, onder het gezellige gebrom van het vuur in den haard, dat de kilte verjaagt en een gevoel van onuitsprekeiyke rust, behageiykheiden tevredenheid over U brengt. Maar dan komt plotseling de wensch naar boven even de gedachten over het bedrijf, over de gewas sen, opzy te zetten, nöch zich te verdiepen in de politiek of breeduit te praten over journalistieke fantasieën, nöch aandacht te wijden aan gemeente-beleid of de jongste, gebeurtenissen uit onmiddellyke omgeving. Uw gedachten gaan naar de naaste stad, waar een uitvoering wordt gegeven van een zangkoor, van een symphonie-orkest, of een lezing over ervaringen van een ontdek kingsreiziger. En zoo gaarne wilde u er naar toe, doch de afstand naar de stad is te be- zwaarlyk, het weer is niet aanlokkelijk en ge denkt aan den terugkeer naar huis in den! duisteren avond. Terwyi het in den huiseiy- ken kring aangenamer isDün slaakt ge de verzuchtiug: „Had ik maar een radio!'' De radio in Amerika. Amerika is nu eenmaal een land, waar de toepassingen der techniek steeds vlug ger ingang in het dageiyksche leven vinden dan overal elders. „Business" is daar het allesoverheerschen- de woord, dat overal tot uiting komt. Ook met de radio in het practische leven stond men daar vrywel als nummer één op de' ïyst van hen, die onmiddeliyk de groote toe komst der draadlooze begrepen, zelfs toen de voordeelen; diezy den enkeling biedt, nog ver in bet verschiet lagen. By de laatst gehouden statistiek, uitgaan de van de Federale Radio Commissie, heeft men vastgesteld, dat er op het oogenblik 7,5 millioen ingeschreven luisteraars in de Vereenigde Staten zijn, terwyi daarin nog niet eens de ouderwetsche toestellen—zoover is de techniek al gevorderd, dat we van: ouderwetsch" en niet „verouderd" kunnen; spreken—zijn medegerekend. Rekent men dit aantal evenwel mee, zou men het totaal aantal in gebruik zijnde toestellen op 11 a 12 millioen kunnen schatten. Internationale aanduidingen btf radio-toestellen. Bij het monteeren van een radio-ïnstal- latie, zal men, en vooral de leek, vaak voor moeilijkheden komen te staan met de aan sluitingen van de verschillende draden aan de daarby behoorende hulpapparaten, zoo als daar zyn accu, gelijkrichter, plaatspan- ningapparaat e.d. In de meeste gevallen zyn de aansluitingen op een formuliertje vermeld, dat bij het koppen van een ontvangappa raat wordt geleverd. Ook indien men dit papiertje zorgvuldig heeft bewaard, zal men dikwyls voor pro blemen komen te staan, daar b.v. demoer schroefjes, waarop de verschillende plus-en minteekens zyn aangebracht, per ongeluk verwisseld zijn. Bovendien komt nóg het ongemak aan het licht, dat de diverse fa brikaten niet alle eenvormig zyn, wat. betreft de aanduiding der teekens, zoodat men bij het eene toestel juist omgekeerd te werk moet gaan als bij het andere. Meer en meer doet zich dan ook de be hoefte gevoelen aan een internationale wyze voor aanduiding der hulpapparaten en de diverse deelen. Het zal natuurlijk nog wel geruimen tijd in beslag nemen, alvorens men zoo ver gevorderd is, doch niettemin zjjn reeds enkele namen voor algemeen ge bruik geaccepteerd. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat het weer Amerika is geweest, die in deze richting de eerste stappen heeft genomen.j Zoo spreekt men steeds meer en meer van de A-battery, de B-battery en deC-' battery, waarmede dan respectieveiyk'be doeld worden de accu, de anode-batterij en' de negatieve roosterbatteryAanduidingen als -j- A en A, B en B zullen dus' nimmer verwarring kunnen stichten. Vragendeze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné"s worden gezonden aan Dr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden., Slot van Over den leeftijd van Eieren. Wat er bij doorlichting der eieren te zien is. Bij het doorlichten der eieren krijgt men, vooral bij' witschalige eieren een duidelïjken i ndr.uk hoe het met de luchtkamer, het eiwit en den .dooier gesteld is. Een pas gelegd ei heeft een zeer kleine luchtkamer, ongeveer ter grootte van een halve cent, bij hetstompejeinde van het ei. Deze kan men heel duidelijk zien. Deze luchtkamer nu wordt bij bewaren van bet ei steeds grooter. Dit hangt ook al weer van verschillende invloeden af, vooral van de warmte en den vochtigheidstoestand der omgeving. Droge warme lucht doet veel meer vocht uit het ei verdampen dan koele vochtige lucht. Door de verdamping wordt echter de luchtkamer grooter en het ei in gewicht lichter (soortelijk gewicht zwaarder). Bij proeven bleek dat de gewichtsafname ta melijk regelmatig verloopt, hoewel zij bij ver schillende eieren ook al weer voor elk ei ver schillend is. Bij 9 graden Clecius nam bijv. het eene ei in de eerste week per dag 0.02 gram af en later 0.04 gram, terwijl andere eieren in de eerste week dagelijks slechts 0.01 gram af namen en later slechts 0.03 gram. Bij hoogere temperatuur is natuurlijk de afname veel grooter. Bij zomertemperatuur van 22 C. namen proefeieren in de eerste week 0.04 tot 0.05-gram af en in latere weken 0.07 tot 0.08 gram. Bewaart men,de eieren bij broedtemperatuur (38° C.) dan was de dagelijksche vermindering zelfs 0.5 tot 0.9 gram en deze bleef zoo hoog tot de eieren uitgedroogd waren. Dan bleef verder het gewicht natuurlijk constant. Vreemd klinkt het als ik spreek van uitge droogde eie,ren en toch kan dat gemakkelijk bij reine onbevruchte eieren. Meestal denkt men dat oude eieren bederven, doch dat behoeft heelemaal niet. Natuurlijke reine eieren kun nen zonder bederf geheel uitdrogen. Onder „natuurlijk rein" versta ik eieren die in een zuiver legnest gelegd zijn, zoodat er dus geen vuil aankleeft. Elk ei is direct na het leggen bedekt met een vochtig slijmlaagje dat snel uitdroogt en het ei als het ware beschut. Gaat men nu eieren wasschen dan verdwijnt het beschuttende laagje en bacteriën, doch vooral schimmels kunnen gemakkelijk door de ei schaal naar binnen dringen en het ei doen be derven. Als men dus reine eieren heeft en.ze tegen bacteriën of schimmels beschermt, zullen ze niet bederven. Daarop berust het inleggen der eieren in kalk of waterglas of het oliën der eieren (dompelen in heete olie waardoor de bacteriën en schimmels snel gedood worden en de poriën der schaal dichtgestopt worden met olie, zoodat er ook geen microben meer naar binnen kunnen dringen). De luchtblaas kan dus al naar gelang der omstandigheden sneller of langzamer grooter worden, zoodat mep daaraan ook al weer geen zeer vast' kenmerk heeft. Van veel belang daarnaast is echter het beeld dat de dooier bij doorlichting geeft. Wel wordt de kleur van den dooier door de voedering der; kippen' bëirivloed, dóch dat geeft voor de door lichting geen bezwaren. In, e.en kersversch gezond ei ziet men dèn dooier'bij" doorlichting niet, liet ei geeft een'helder beeld; gelijkmatig van kleur zonder vorm van den dooier. Hoe ouder het ei- wordt hoe meer echter de dooier zichtbaar wordt. Vooral bij draaing van het ei van de luchtopening ziet men dan den dooier steeds duidelijker. Eerst als een flauwe ronde schim in het midden, later als een duidelijke donkere bol, die heen en weer slingert in het ei.' Deze dooier ziet men zooals gezegd in een kers versch ei niet, doch bij bewaring bij 15 graden Celcius reeds na 4 k 5 dagen. Bij ijskast-tempe- ratuur ziet men hem pas na 14 dagen, daaren tegen bij boedtemperatuur reeds na 24 uren. Hieraan kan men dus ook weer ongeveer den ouderdom van het ei schatten. De dooier mag nooit aan de schaal vastzitten. Dit wijst er op dat hij uitgezakt is, dus dat het ei oud is en slecht bewaard. In een goed bewaard ei blijft de dooier in het midden zweven. In den beginne ligt hij als het ware vast verankerd, doordat hij omgeven is door lagen heel dik, taai eiwit (niet doordat hij opgehangen is aan de z.g. hagelsnoeren zooals de menschen vaak denken) Later ontleedt zich het eiwit door z.g. „zelf- oplossing", wordt dan dunner en dan gaat de dooier uit het midden weg en komt tegen de schaal van het ei. Men heeft ook al gedacht de eieren te beoor- deelen naar het bacteriegehalte van den inhoud. Daarop kom ik nader terug. Voorloopig kan ik al wel vast zeggen dat dit niet van waarde is. Als we dus alles in het kort beschouwen komen we tot de volgende conclusie dat: Een goed kersversch ei moet bij doorlichting geheel helder zijn, de luchtblaas moet klein zijn. De schaal moet rein zijn en haren natuurlijken glans nog bezittenMag dus niet gewasschen zijn. Gewasschen en onreine eieren zijn minder waardig. DR. TE HENiNEPE. INGEZONDEN MEDEDEELING. SPOEDIG MB VERLICHT Carler's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig laxeer middel, Keipen de natuur bij de spijsvertering. Eén dezer kleine pillen, dage lijks vóór den maaltijd of tegen 't naar bed gaan genomen, doet wonderen, vooral wanneer U zwaar hebt gegeten of last van verstopping hebt. Zij zijn volgens doktersrecept samengesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 cL en f2.25. Import. Fa. B. MEINDERSMA, Den Haag. 4 CASTER'S IIHPILLS en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerb te ROTTERDAM. schillende fouten toonen en dus ongeschikt zijn om te bewaren, goed te houden. Daarom be ginnen we direct alle vruchten zorgvuldig te sortéereiTen ieder die maar iets afwijkend is, gaat niet naar de bewaarplaats. Die kunnen we beter voor direct gebruik bestemmen, waardoor we ons tevens veel ergernis en kans op mis lukking besparen. Denk maar eens aan het bekende spreekwoord „Een rotte appel in de mand enz Een goede bewaarplaats moet vorstvrij zijn terwijl het daglicht er niet in mag doordringen. Als gevolg van deze eischen zijn velen reeds aangewezen om hiervoor hun toevlucht te nemen tot een kelder. De bewaarplaats moet een gelijkmatige temperatuur hebben van onge veer 36 40 graden Fahrenheit. De vervulling van dezen eisch zal in heel veel gevallen wel be zwaren opleveren, vooral in den wi'nter. Een ander groote. moeilijkheid is het vochtgehalte van de bewaarplaats. Bij veel vocht treedt al zeer spoedig rotting op en bij te veel droogte gaan de vruchten rimpelen. Te veel vocht kan zeer gemakkelijk ondervangen worden door het plaatsen van eenige bakken met ongebluschte kalk, terwijl we bij droogte eenvoudig wat water sprenkelen (niet op de vruchten). Versche lucht moet steeds ongehinderd kun nen toetreden en de regeling hiervan moet zoo danig zijn, dat we deze naar behoefte kunnen regelen en zonder dat hierbij tocht optreedt. Tocht moet steeds zooveel mogelijk worden vermeden. Alvorens groote partijen op te slaan in bewaarplaatsen, moeten deze eerst voldoen de uitzweeten. Dit uitzweeten kan het beste geschieden in open schuren of onder een open afdak. Het opslaan in de bewaarplaats beteekent geenszins een einde van onze zorgen. Voort durende zorg is een gebiedende eisch en daar om inspecteeren we geregeld, bijv. 2 maal per week. Dit inspecteeren vooral niet even te hooi en te gras waarnemen en dan eenige malen door drukte of wat ook vergeten, want dan zullen we ervaren, dat er in den regel reeds heel wat bedorven is. Met een weinig goeden wil is heel wat te bereiken en indien we ons deze kleine moeiten getroosten, worden we in Mei nog be loond met heerlijke, gave vruchten, die juist in dien tijd zoo schaars en duur zijn. Lijmbanden. De vangbanden die in Juli om de stammen onzer vruchtboomen zijn gelegd, worden agenomen en verbrand, evenals de hieronder verscholen ruspsen en appelbloesem kevers. Ook de afgevallen bladeren worden zorgvuldig verwijderd en verbrand, het zijn geliefkoosde schuilplaatsen van talrijke kiemen van allerlei ziekten en schadelijk gespuis, dat we liefst zoo ver mogelijk van de vruchtboo men verwijderd houden. Nadat de vangbanden zijn afgenomen, leg gen we opnieuw lijmbanden aan en wel op I zoo'n hoogte, dat bij zwaren regenval geen 1 modderspatten den band kunnen bereiken. Deze lijmbanden zijn een krachtig en doel treffend bestrijdingsmiddel tegen de rups van den kleinen wintervlinder. Deze rupsjes hier van tasten zoowel de loof- als de vruchtboomen aan en kunnen plaatselijk soms heel groote schade aanrichten. Het wijfje van den winter vlinder heeft als vleugeltjes slechts twee korte stompjes, waarmee ze niet kan vliegen. Als gevolg hiervan is ze gedwongen om tegen den stam op te klimmen, en een doelmatig aange brachte lijmband is voor haar daarom een onoverkomelijke hindernis. Deze lijmbanden bestaan uit een strook geolied papier ter breedte van ruim 10 c.M. die door middel van dunne ijzerdraadjes om den stam worden bevestigd. Is de stam erg ruw dan eerst de grootste oneffenheden ver wijderen, wijl anders het wijfje onder het papier door zou kruipen en na het aanbrengen van den band, deze met goede rupsenlijm dik bestrij ken. Verder geregeld inspecteeren en indien noodig opnieuw bestrijken of vernieuwen. In geen geval de oude vangbanden laten zitten en deze door bestrijken met rupsenlijm als lijm band gebruiken. Voor huis en hof. Over Fruit bewaren en Lijmbanden. In ons voorgaand artikel hebben we beloofd een en ander te zullen vertellen over de eischen waaraan een goede bewaarplaats voor fruit moet voldoen. Alvorens'hierover te beginnen wijzen we er even op, dat voor bewaren alleen de allerbeste vruchten in aanmerking- komen. De, beste be waarplaats is niét in "staat~'vruchten; die ver- van Woensdag 17 October 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvoreeniging „Oostvoorne". Prei 4,90 per 100 bos. Blauwe druiven f 0,40 tot 0,60 per k.g. Boonen dubb.stam 24,— t./42, p. 100 k.g. Stoksny 24, tot 48, - per 100 k.g. Peen ƒ5,— tot ƒ9,— per 100 bos. Kroten 2,60 tot 3,40 per 100 k.g. Kool (roode) 1,90 tot 6 20 per 100 stuks. witte 4,30 tot ƒ6,- per lOOstuks. Kool (savoye) 1,80 tot ƒ8.— per 100 stuks. Bloemkool I ƒ8,tot ƒ16,- per 100 stuks. Andy vie ƒ1,- tot 1,90 per 100 krop. Uien 4,60 tot 5,60 per 100 k.g. Tafelperen 0,14 tot 0,82 per k.g. Tafelappelen 0,15 tot 0,36 per k.g. Keukenappelen 0,06 tot 0,19 per k.g. Keukenperen 0,05 tot 0,17 per k.g. Spruiten 0,10 tot 0,23 per k.g. Niettegenstaande de buifengewon op vertoon dezer annonce de r de omgeving van ALLEEN Geldersche Kade No, 7, Rotter nabl] HET WITTE HUIS WAS, IS EN BLIJFT HET OUDST EN MEEST BETROUWBARE ADRES VOO Elastieken Kousen, Breukban Buikgordels, Suspensoirs, Vraagt onze zeer belangrijke Oratls Brochures courant, welke op aanvrage gaarne worden toege 2 Aanbevelend, Arth E. M. HUFK prijzen in onze etal£ Wij verkoopen in f SC Profiteert van onze ratiné 5.75 6.75 Wol Ratiné dito »^75 flink lang model M 9.- 10.50 12.- en hooger.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2