PUROL I landarts J. li. RECHTZAKEN. Gemengd *Nieuws. Timmerliej vertegenwoordigers, Huidschaving Schoonmaken CorrespondentiGburea Voorstraat 209 - Som AAMBEI1 J. DE SALAMAND GIMBORN'S STUDIE-WATERV Het Beste! Verkrijgbaar in eiken boekhand ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 6 OCTOBER 1928. OOLTGENSPLAAT. GeborenPrancisca Johanna, d. v. Anth. Janssen en Cornelia Vervloed. Ondertrouwd: Arend Vermaat, 22 j. en Hendrika Leijdens, 24 j.Arie van Nieuwen- huizen, 35 j. en Cornelia Kastelein, 32 j. GetrouwdCornelis Willem Hobbel, 53 j. en Elisabeth de Jong, 39 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Jacob, z. v. W. v. d. Valk en A. Melaard; Willem, z. v. J. Melaard en P. Menheer; Aria, d. v. C. Arensman en KI. Osseweijer; Leentje, d. v. J. Hoger werf en J. Wesldjjk; Maria, d. v. J. Wervers en A. Huizer; Cornelis, z. v. G. v. d. Boogert en A. de Bruyne. Overleden: Seeltje de Gast, 77 jaar, echt- genoote van Jan van Rossum; Jannis Cor nelis Elvé, 87 jaar, echtgen. van Adriaantje Braber. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. MAISON SUBLIME. Alweer een zaakwaarnemer voor de rechtbank. Snoepreisjes. De dagvaarding. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben Donderdag terecht gestaan de 32-jarige L. v. B., huisvrouw J. J. C. K. en de 39-jarige praktizgn P. J. K., te Rotterdam, thans ge detineerd, verdacht van oplichting van Jacob v. d. Broek voor een bedrag van 5000, Verdachten zouden een advertentie in een plaatselijk blad hebben geplaatst, waarin ze een aandeelhouder vroegen voor een N.V., in staat 5000 te storten. Toen v. d. Broek daarop geschreven had, zonden ze hem een brief met het hoofd: .„Maison Sublime,", Stationsweg 64, Rotterdam, grootste sortee ring in luxe uitvoering artistieke uitvoe ring of beschildering volgens opdracht enz In dien brief werd hun zaak afgeschilderd als een zaak op termijnbetaling, die voor duizenden had uitstaan, dat opdracht was gegeven aan het kantoor van den tweeden verdachte, om de zaak om te zetten in een N.V., dat deze vennootschap een kapitaal op aandeelen zou hebben van 100.000, waar van zij zelf 25 000 zou storten, en dat er gelegenheid zou zijn tot het nemen van 5 aandeelen a 5000, dat op het moment er geen voldoende geldmiddelen waren - een actief van 25 000 tegenover een schuld van f 1500 en dat inet de 5000 van v. d. Erjek de zaak op volle capaciteit zou kunnen worden gebracht. Voorts hadden ze aan v. d. Broek verteld, dat mevr. K. v. B., directrice zou worden van de N.V. en tegen 25 aandeelen haar zaak zou inbrengen. Dan zou de echtgenoot verkooper worden, mevr. K. was zeer geschikt voor directrice, men zocht geen bankrelatie, omdat dit te duur was Aan v. d. Broek was een opzet telijk valsche winst-en verliesrekening over 1927 getoond, waaruit moest blijken, dat er een winst van 10.000 was geweest. In de dagvaarding is verder een brief op genomen van de zaak van den tweeden ver dachte afkomstig, waarin deze o.a. zegt: U begrijpt mijn positie tegenover Maison Su blime als accountant en belasting-consulent en jurist tevens een toetreding (benoeming) als president commissaris, kunnen niet an ders zjjn dan een viervoudig verbond tot ver sterking der vestiging van Maison Sublime. Een volgende brief is onderteekend door de eerste verdachte en behelst de uitnoodi- ging tot Jacob v. d. Broek te Sommelsdljk om over te komen en mededeeling aan hem van de oprichting van de N.V. Subsidiair wordt verduistering ten laste gelegd van 5000 ten nadeele van J. v. d. Broek, door hem gestort voor 5 aandeelen in een nieuw op te richten vennootschap. Meer subs, wordt aan verdachte K. ten laste gelegd heliDg van 1600, die hfl van mevr. K., ten geschenke had aangenomen, nog meer subs, opzettelijke heling dan wel schuldheling van 1600, die h(j als betaling had aangenomen, hoewel hij wist dat de 5000, waarvan h(j betaald werd, afkom stig was van misdrijf, althans bij eenig na denken had moeten begrijpen, dat die ƒ5000 van misdrijf afkomstig was. Daarna werd de andere tenlastelegging, de oplichting behandeld. Verdachte K. was met K., den echtgenoot van zijn medebe- klaagde, door andere zaken in relatie ge komen. Deze had hem advies gevraagd, hoe aan geld te komen voor uitbreiding van zijn zaak. Verdachte had aangeraden plaatsing van een advertentie in een plaatselijk blad De presidents Juist in datzelfde blad, dat door alle oplichters gebruikt wordt omdat het door eenvoudige menschen wordt ge lezen. Men was door de advertentie dan in re latie gekomen met Van den Broek. Eisch tegen de vrouw K -v.B. een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden, het O M. acht haar door de gevolgen van de reis al genoeg gestraft; tegen K. anderhalf jaar ZIJN WRAAK. (Uit het Fransch). Zooals een aap door de tralies een noot grijpt, die je hem voorhoudt, zóó pakte de postbeambte het papier aan, dat Flécard hem door de tralies van het loket aangaf; maar hij at het niet op, hij gaf het zelfs dadelijk terug en mompelde daarbij onverstaanbare klanken. Wat zegt u? en der! Flécard trok zijn horloge uit zijn zak en zei vriendelijk: „Ik heb het drie... Een hard geschreeuw brak zijn woorden af. Het bespottelijke ventje werd een tijger. Ik vraag u den naam en het adres van den af- zend-der! Flécard nam gedwee de pen weer op en doopte ze in den voorwereldlijken inktkoker, doch zei, na een oogenblik te hebben nagedacht op goedigen toon: Pardon meneer, zou een brief met spoed bestelling niet even vlug aankomen? Weet er niets van, antwoordde de on hebbelijke ambtenaar. En hij voegde er bij, nadat hij een schuinen blik op de kale jas en hoogen hoed zonder glans van zijn ónder vrager had geworpen: Dat zou in ieder geval goedkooper uitkomen. Wilt u dan de groote goedheid hebben, mij een postzegel te geven, vroeg Flécard met een glimlach, terwijl hij zijn geld op het loketje legde. Toen hij zijn brief schreef, hoorde hij, dat hij werd uitgelachen, maar hij deed net alsof hij niets merkte, gaf den brief af en ver trok zonder verder om te zien. Toen hij buiten gekomen was, bleef hij eenige oogenblikken staan en zijn gelaat dat anders zijn goed humeur afspiegelde, had nu een uit drukking van bitterheid. Toen hij zijn oogen opsloeg zag hij een jon gen telegrambesteller vlug komen aanrijden. Zijn gezicht helderde op. Hei, jongmensch, riep hij, terwijl hij hem tegemoet liep. Meneer? Kun je me niet zeggen, vriend, vroeg Flécard, en stopte hem een geldstuk in zijn hand, hoe die man heet, die op dit oogenblik aan het loket zit.zoo'n kale met een grooten neus en een mayonaise-kleurige snor? Dat is meneer Lucas! En... is hij getrouwd? Zeker! En zijn vrouw heet Léonie, een bruin dikkertje en nogal knap. En hij is zoo jaloersch, dat als ze hem komt afhalen, moet ze buiten op straat wachten, omdat hij bang is, dat'de andere heeren naar haar zullen kijken Och kom!... Woont hij hier ver van daan? O ja! Lécluse 3. Toen gingen ze ieder huns weegs. Eenige dagen later kwam Flécard ongeveer op hetzelfde uur aan het loket bij meneer Lucas, en bood hem het volgende telegram dat hij geschreven had: „Leonie Lucas, Rue Lecluse 3, Paris. Brief ontvangen. Veel dank. Bemin je steeds. Tot spoedig. Julien. En der, gromde de beambte, die dade lijk had gemerkt, dat aan de voorgeschreven eischen niet was voldaan, terwijl hij het blaadje terug duwde. O, ik vraag u wel excuus, zei Flécard. Ik heb mijn adres nog vergeten, zulk een nalatig heid is werkelijk onvergeeflijk! En na snel zijn fout hersteld te hebben zei hij: Ziedaar. Mijnheer Lucas begon te tellen, doch nauwe lijks had hij goed deze duidelijke woorden ge lezen of hij werd dol van woede. Heb ik misschien nog iets vergeten? vroeg Flécard met fleemerige stem. En terwijl hij deze woorden zei, stak hij meteen zijn hand uit, nam het telegram terug, stak het verfrommeld in zijn zak en vervolgde met dezelfde berouwvolle stem: Ik vergat zoowaar, dat ik postzegels in mijn zak heb. Een brief zal me in ieder geval goedkooper uit komen. En met een zeer correcten groet ver wijderde hij zich. Hij was nauwelijks eenige passen van het loket verwijderd of de ander had hem ingehaald en bulderde: Meen je soms, dat dat maar zoo gaat! Mijn hemel, zei de ander goedig, verklaar u nader, ik begrijp u niet. Ah! Begrijpt u me niet, welnu, ik zal het u laten begrijpen. Ik ben haar man, versta je. lij krijgt brieven van haar. Ie houdt nog steeds van haar! Hij stikte bijna van woede. En ik ben het, ik, aan wien je dat telegram geeftik haar man, haar man. Moet ik het nog eens zeggen? Toen liet Flécard een zwaren zucht hooren, en zei spottend: Owat spijt me dat. Had ik het maar een oogenblik kunnen denken. U hadt er van ver zekerd kunnen zijn, dat ik u dan de boodschap had meegegeven.' Óp die manier had het mij heelemaal niets gekost. Meneer Lucas was een flauwte nabij; zijn schedel vertoonde veelkleurige strepen; zijn tanden knarsten, zijn oogen schoten vuur; hij balde zijn vuisten, trok zijn schouders op en wilde op Flécard aanvliegen. Daar ging de deur van de directeurskamer open, en een stem die hij te midden van het grootste lawaai zou hebben herkend, de stem van den directeur schreeuwde hem toe: Zeg eens, meneer Lucas, verbeeldt u zich soms, dat het gouvernement u betaalt om met uw vrienden kletspraatjes te houden? Als u klaar bent, wilt it dan "even denken aan het publiek, dat op u staat te wachten. De beambte had grooten lust óm op staan- den voet een ongeluk aan zijn chef te begaan, maar hij bedacht zich en ging naar zijn plaats terug. Onderwijl stak Flécard een brief in de bus, dien hij den vorigen dag reeds had geschreven. Hij was geadresseerd aan mevrouw Lucas en luidde als volgt: „Mevrouw! Ik heb van u geen brief ontvan gen en wel om de dood-eenvoudige reden, dat u tot op dezen dag niet wist dat ik bestond. Ik kan u niet beminnen, omdat mij nooit, zelfs niet in mijn droom, het geluk beschoren is ge weest u te zien. Indien uw echtgenoot zich hierover eenige woorden Iaat ontvallen, raadt u hem dan aan zich voortaan wat minder grof te gedragen tegenover de ongelukkigen, die genoodzaakt zijn met hem in aanraking te komen!" Flécard hoorde later met genoegen, dat de les geholpen had. Vrienden en bekenden, door hem naar meneer Lucas gestuurd, verzekerden hem, dat deze laatste niet alleen als men hem een telegram gaf zei: „met genoegen", maar dat hij 'zoo uitermate voorkomend was, dat hij zelfs het geld afveegde voor hij het terug gaf. DE TOESTAND BAART GEEN ZORG MEER. Alle verpleegsters thans buiten gevaar. DELFT, 4 Oct. Omtrent de kolendamp vergiftiging in het St. Joris Gasthuis kan nog medegedeeld worden, dat de centrale verwar ming in het nieuwe paviljoen zeer slecht ge- functionneerd heeft. Het gevaarlijke gas is van de kelderruimte, waar de ketels zijn opgesteld, naar de hooger gelegen slaapvertrekken der verpleegsters getrokken. Er waren zes ver pleegsters bewusteloos. Vijf van haar waren 's middags weer tot bewustzijn gekomen en zijn buiten gevaar. "Ook de toestand van het zesde slachtoffer is, naar men ons hedenmorgen bij informatie aan het ziekenhuis mededeelde, vooruitgaande. De patiënte is gisteravond weer tot bewustzijn gekomen. Zij heeft een rustigen nacht gehad, zoodat ook haar toestand, evenals die van de andere verpleegsters, geen zorg meer baart. MET OLIE EN STEENKOOL GESTOOKTE LOCOMOTIEF. Groote vermindering der brandstofkosten. LONDEN, 3 Oct. Een locomotief, geschikt voor het stoken van olie en steenkool, die ge bouwd is door de firma Kitson te Leeds, wordt thans door de London and Northea.stern Rail way bij Darlington beproefd. De machine moet in staat zijn groote snelheden te ontwikkelen, waarbij de brandstofkosten met 60 procent worden verminderd. De directeur van de firma Kitson deelde mede, dat de locomotief een trein van 400 ton heeft getrokken. Indien de proeven gelukken, zal men de grootste revolutie op het gebied van de tractie medemaken, die men, sedert Stephenson zijn eerste locomotief heeft uitgevonden, heeft medegemaakt. FLINKE AARDBEVING TE TASIKMALAJA. TASIKMALAJA, 4 Oct. Gisterochtend te tien minuten over zessen is een flinke aard beving gevoeld in de richting Oost-West. (Aneta). DE BESTRAFFING DER NEGERS. Terugkeer tot de kastijding? Sedert geruimen tijd reeds wordt door som mige bladen, o.m. door de „Nation Beige" een felle campagne gevoerd voor de afschaffing der gevangenisstraf voor de Congoleesche neger bevolking en hare vervanging"door de afstraf fing met de zweep. De voorstanders van deze wijziging der tot dusver, in de Congo, gevoerde repressieve politiek, beweren dat de neger niets om gevangenisstraf geeft, riiaar integen deel zeer "gevoelig is voor de toepassing van een aantal zweepslagen, waaraan het getal volgens den aard van het vergrijp kan worden vastgesteld. Generaal Tilkens, de huidige, sedert enkele maanden benoemde gouverneur-generaal der kolonie, blijkt voorstellen in dien zin aan minister-president Jaspar, die, zooals bekend, tevens minister van koloniën is, te hebben gedaan. Deze voorstellen zullen, indien ze door minister Jaspar aannemelijk worden geacht, naar den Koloniale Raad worden verzonden en mogelijk wel zal het parlement zich daarover in laatste instantie, hebben uit te spreken. Het zou in de bedoeling van de regeering liggen deze kwestie met den meesten spoed te behandelen, daar een oplossing urgent wordt geacht. NOODLOTTIGE TWIST TE MENADO. Matroos doodgeslagen met een knuppel. MENADO, 2 Oct. Tusschen Japansche visschers en eenige matrozen van den stoomer „Van Doorn", van de Gouvernemets Marine, ontstond Zondagavond in een bar een woorden wisseling, welke twist op straat werd voort gezet. Een handgemeen was het gevolg. Twee Hollandsche matrozen werden met knuppels neergeslagen. Een moest met een hersenschud ding naar het hospitaal worden gebracht, waar hij hedenmorgen is overleden. De begrafenis is gistermiddag met militaire honneurs geschied. De Japanners zijn aangehouden. DE BLANKE BEVOLKING IN DE CONGO- KOLONIE. Ruim 20.000 personen. Volgens de thans openbaar gemaakte resul taten der op 1 Januari 1928, in de Congokolo- nie, gehouden telling der blanke bevolking, be droeg deze, op dien datum, 20,702 personen, waarvan 14.147 Belgische staatsburgers. De meeste blanken wonen in de Katangaprovincie (5460 Belgen en 2274 vreemdelingen) en in de Congo-Kasaïprovincie (5093 Belgen en 2351 vreemdelingen). In de Evenaar-provincie telde men slechts 2128 blanken en in de Oostelijke provincie 3396. Onder de blanke bewoners welke het Bel gische staatsburgerschap niet bezitten zijn de Portugeezen (1577) en de Italianen (1032) het talrijkst, Engelschen zijn er 859, Amerikanen 435, Franschen 588, Grieken 455, Nederlan ders 334, Zuid-Afrikaners 345, Zwitsers 241, Zweden 124, Duitschers 25, enz. Sedert den oorlog is het aantal Belgische kolonisten aanzienlijk toegenomen. ONGEWONE OORIJAAK VAN BRAND. Uit Graudenz wordt gemeld, dat daar door een merkwaardig toeval een geheele fabriek van dakbedekkingen verwoest is. Een op 1500 meter hoogte vliegende vliegmachine verloor een benzinereservoir, dat op de binnenplaats van de fabriek terecht kwam en daar ontplofte. De ontploffing was zoo hevig, dat op hetzelfde oogenblik de muur van het hoofdgebouw der fabriek scheurde en ineenstortte, waarop het aangrenzende gebouw vlamvatte. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig stond het geheele complex in lichtelaaie. Na veel moeite gelukte het de brandweer eindelijk den brand te blusschen. EEN PRAATJE. D. Sch.Heeft u D. Sch. beter bekend onder den naam Dorus nog gekend? Ge woon een prachtkerel! Een van 't slag, dat niet bij de pakken neerzat; een wien de drang iets te bereiken, iets te worden, rusteloos voortdreef. Hij had maar één gebrek: Dorus was koppig, in hóóge mate stijfhoofdig! Een eigenaardig heid die velen met hem gemeen hebben. Ove rigens was, als gezegd, onze vriend een fideele kerel en daarbij een ras-zakenman. Waar iets voor zijn zaak te doen was, waar hij ook een goede order rook, hij was er direct bij. Liet niet los vóór en aleer hij de opdracht had. Enfin, na deze kleine uitweiding kunt u zich Dorus natuurlijk weer direct herinneren. Mis schien schiet u zelfs het interieur van z'n oude werkplaats weer te binnen. Het oude, vuile gebouwtje, waar men bij helder weer de zon door de kieren in 't dak zag schijnen en dat wel een schreeuwende tegenstelling vormde met het modern ingerichte bedrijf van heden. Aan reclame, aan publieke aanprijzing van zijn producten, had Dorus een grooten tegen zin. „Waarom zal ik 't goede geld in 't water smijten? Waarom zal ik anderen den druk ker bedoelde hij helpen rijk maken? Waar om zal ik.Een ware stortvloed van waar- om's en waarvoor's had hij over dit onderwerp steeds in petto. Néén, wat dit chapiter betrof, daarmee t behoefde men bij hem niet aan te komen. Een zinspeling op reclame werkte bij heni als een roode lap op een stier! Verbijs terend Had hij voor dien tegenzin een gegronde reden Lezer, hoe'denkt u er over? Hoe is uw meening over dit zoo bij uitstek moeilijke onderwerp? U zult het met ons eens zijn, dat u weinig of niets zult verkoopen, wanneer u niet regel matig de aandacht, de moeilijk te kweeken belangstelling, voor uwe producten bij het koopend publiek aanwakkert. Hoe zult u die opmerkzaamheid, die oplettendheid juist op uwe artikelen vestigen? Hoe wilt u koopers kweeken, hoe wilt u hen behouden? Hoe wilt u uw omzet vergrooten en daardoor meer ver dienen? Op welke wijze zult u het publiek met de voortreffelijkheid, den ongelooflijk lagen prijs, het fijne cachet, etc. etc. van uw nieuw product in kennis stellen? U zult toch wel begrijpen, dat, waar de me dedinging groot is, het publiek de adspirant- koopers zonder meer niet en masse naar uwe firma komen. Omgekeerd, u moet naar uwe toekomstige cliënten gaan! U moet, het woord moet er uit, dus reclame maken. Hoe maakt u reclame? Op welke wijze besteedt u daaraan uw geld? U laat natuurlijk niet door een omroeper en bij bekkenslag uwe producten aanprijzen. Dat is uit den tijd en tenslotte bereikt men daarmee niet als met fijne etalages of lichtreclames, maar een heel klein deel van hen, die voor den koop van uwe waren in aanmerking komen. Ook kunt u niet alles op een wagen laden en daarmee huis aan huis gaan leuren. Néén, u moet de zaak anders aanpakken! U moet op uw kantoor blijven, u moet de cliënten ontvangen, u moet uw zakenreizen maken, u moet enfin dit reclame maken aan een ander in casu den boekdrukker over laten. Hij staat voor u klaar, hij verschaft u praktisch uitvoerbare ideeën en modellen. Vertrouw uw drukker, hecht waarde aan zijn adviezen, want bedenk, dat goede raad goud waard is! Wéés niet zuinig in 't verspreiden van goed drukwerk want karigheid heeft een averechtsch gevolg. Juist in het goed verzorgde, op prima papier gedrukte, zoo mogelijk in meerdere kleuren en liefst met illustraties voorziene drukwerk zit een niet te becijferen kracht, die in stilte maar desniettemin intens"voor u werkt. Regelmatig voor u arbeiden zal, als u het maar geregeld en ruim verspreidt. Geef een sierkunstenaar opdracht om met uw drukker samen te werken. Laat het drukwerk de spiegel zijn van de artistieke opvattingen dezer tijden. Gij geeft daardoor uwe firma en hare producten'een cachet, wat door de afne mers en zij die dit morgen worden zullen geapprecieerd wordt. Hoedt u voor slecht drukwerk. Het is ver gif! Het maakt uw zaak ziek, ondermijnt onge merkt de goede reputatie, die van haar uitgaat, verzwakt daardoor den verkoop en werkt in laatète instantie fnuikend op uw inkomsten. Goed drukwerk is niet veel duurder in vergelijk met de diensten, die het bewijst dan ordinair. Het laatste leest het publiek niet eens, maar verdwijnt linea recta in de prullen mand. Wat niet de bedoeling is. Het is zuiver verspilling! Wees sober in het geven van tekst. Bovenal Wees waar! Bedenk, dat uwe cliënten nog an dere zaken wachten, dus geen gelegenheid hebben noch lust gevoelen om alles in zich op te nemen wat u hun denkt te moeten vertellen. Hun attentie wordt door vele andere zaken ge vraagd. Neem voor uw drukwerk nooit de minste kwaliteit papier. AI de goede zorgen, die de drukker besteed zal hebben aan het smaakvol arrangeeren van den tekst, het scherp afdruk ken, enfin aan alles wat goed werk nu eenmaal vereischt, komen alléén op goed papier tot hun recht. Wat toch begrijpelijk is. U laat uw pak toch ook niet door een prima coupeur maken van stof 0,60 per el? Meer drukwerk brengt meerdere welvaart! Het is een stelling die door de groote wereld INGEZONDEN MEDEDEELING. Ia doozen van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apotb. en Drogiites firma's reeds lang aanvaard is. Waarom zult u hun voetsporen die toch naar succes leiden dan niet volgen? Begin nog heden! Laat uw drukker u voorlichten en u zult er wel bij varen. Grijp uw kans, alvorens uw concurrent zijn reclamecampagne begint. De boekdrukkers staan voor u klaar. Hun persen wachten op het afdrukken uwer orders. Lezer, onze vriend Sch. vollede die noodzaak van dit alles nog niet, omdat hij in het begin dezer eeuw werkte en streed om zijn boterham. Zijn tegenzin in reclame door middel van de pers was dus eenigszins verklaarbaar, daar toen de concurrentie nog niet zoo fel was en de ideeën en resultaten van goede drukwerk reclame-campagnes zich nog moesten ontwik kelen. Inmiddels zijn de inzichten zijner op^- volgers totaal gewijzigd. En die van u? VAN STROO TOT GLAD KARTON. Productie van 250 millioen K.G. per jaar. Het is algemeen bekend, dat strookarton dient voor de vervaardiging van allerlei ver pakkingsartikelen; doozen voor de meest uit- eenloopende doeleinden, boekbanden, enz; Minder bekend is, hoe het strookarton eigenlijk wordt gefabriceerd en van hoe groote beteeke- nis de kartonindustrie voor ons land is. Wij hebben eens geïnformeerd bij den direc teur van een onzer kartonfabrieken en hem gevraagd of hij ons iets kon vertellen over dezen belangrijken tak van nationale industrie. Met genoegen was het antwoord, doch ik zal mij moeten beperken tot meer algemeene trekken en niet kunnen afdalen tot allerlei technische details, die per slot van rekening een outsider toch minder belang inboezemen. De beteekenis van de strokartonindus trie acht ik voor ons land zeer groot. De hoe veelheid stroo, welke jaarlijks door de fabrie ken hier te lande wordt vermalen kan ruwweg op 300 millioen K.G. worden geschat. Dat geeft een productie van 250 millioen K.G. karton. Naar schatting gaat hiervan 90 naar het buitenland. Voor onze betalingsbalans heeft een uitvoersaldo van twintig millioen gulden ongetwijfeld belang. Nederland is, met uitzondering van Japan, waar karton uit rijststroo wordt vervaardigd, het eenige land ter wereld, dat strookarton in beteekenende hoeveelheden exporteert er kan gerust worden gesproken van een zeker mono polie. Wel bestaat in verschillende landen o.a. in Duitschland, België, Frankrijk, Öostenrijk en de Ver. Staten een strokartonindustrie voor binnenlandsche behoefte en ook wel worden in andere landen, in plaats van stroo lompen als grondstof voor karton gebruikt, doch van een uitvoer als Nederland heeft, is geen sprake. Onze grootste afnemer is Enge land, waar geen enkele fabriek stroo tot karton verwerkt. Toch is de strokartonindustrie in ons land betrekkelijk jong. Omstreeks 1870 verrezen de eerste fabrieken. Betrekkelijk weinige jaren geleden kwam het nog voor dat het stroo als overtollige ballast, eenvoudig werd verbrand! De kartonindustrie is een continu-bedrijfer wordt dag en nacht doorgewerkt met drie ploegen, die elkaar beurtelings afwisselen. En het kost menig zweetdroppeltje voor het stroo van ruwe grondstof is omgewerkt tot een glanzend, glad en mooi vel karton, dat in alle opzichten aan de eischen, die men aan een goed product stelt, voldoet. Met genoegen namen wij het aanbod om de fabriek eens te zien aan en wij volgden onzen geleider naar de opslagplaatsen van het stroo. Practisch komt voor de bereiding van stroo karton alleen graanstroo in aanmerking: stroo dus van rogge, tarwe, haver en gerst. Tegenwoordig koopen de fabrikanten slechts geperst stroo, dat in een betrekkelijk klein volume naar de fabriek wordt gezonden. Een fabriek In werking. In de hakselmachine ondergaat het stroo zijn eerste bewerking: het wordt fijngehakt. Het gaat dan met een jacobsladder naar boven, naar den zolder. Op den zolder zijn de kalk molen opgesteld, waarin de z.g. kalkmelk wordt gemaakt, die noodig is om het stroo te koken. De harde vezels moeten daardoor zacht gemaakt worden Dat koken geschiedt in roteerende kokers, die langzaam rond draaien. Dat duurt zoowat een uur of drie bij een verhitting tot 140 gr. C. Als het stroo gaar is, wordt de koker geledigd. De stroopap wordt nu onder de kollergangen of kollersteenen vrij groote granieten molensteenen met messen er onder geschept; deze bewerking duurt ongeveer twintig minuten. De geroutineerde werkman weet wel dat het dan tijd is, dat de stroopap in de hollanders komt, een ma chine, waarin het stroo, gemengd met water, nog een extra fijn gemalen wordt. Dit alles is de groote voorbereiding tot de bewerking in de papierbanen. Zoo'n papierbaan levert een indrukwekken- den aanblik op, want iedere baan de meeste fabrieken hebben er twee, drie of meer heeft een respectabele lengte. Zij bestaat in hoofdzaak uit een groot aantal roteerende droogcylinders. De weeke vloeibare stroopap komt vanuit de hollanders via een scheprad op de papierbaan, om van vloeibare specie te worden omgezet in het eindproduct, het stroo karton. Eerst loopt de brei-achtige massa over een koperen zeef, vervolgens tusschen wollen dekens. Al het water wordt door middel van walsen uit de pap geperst en zoo vormt zich langzamerhand een samenhangende substantie die. wanneer zij over ;de cylinders, die door middel van stoom worden verwarmd, loopt, al meer en meer op het ons bekende strookarton begint te lijken. Aan het einde van iedere pa pierbaan is' een knipmachine opgesteld, die de schier oneindige papierstrook, die dan nog warm is, op maat snijdt. Rappe handen staan hier klaar om het kar ton tot pakken te binden en op te slaan in het pakhuis, waar het op verscheping of verlading wacht. (Tel.) EEN ONVERWACHTE OPLOSSING. Nog nooit was de vraag: Waar is de vrouw? met meer recht opgeworpen, dan in dit geval. Ze was mooi, beminnelijk, vermogend, kórtom, ze bezat alle voorrechten, die de verhaler noo dig heeft, om een dame als onderwerp van twist tusschen twee heeren te doen optreden. Dat waren in dit geval twee knappe 'rechts geleerden, bij wie zich merkwaardiger-wijze het gevoel van „eer" sedert eenigen tijd met het huwelijksmotief heeft gemengd. Eduard meende bij Lilli in het voordeel te zijn; daaren tegen achtte Bruno zich ontegenzeggelijk de meest begunstigde; en daarde jonge dame het doelmatig keurde zich door beiden het hof te doen maken, kon het niet anders, of er moest tusschen de beide knappen een zeer gespannen verhouding ontstaan. I In dit geval was het dus niet de wijnroes, maar de roes der liefde waaruit de noodzake lijkheid ontstond dat er geduelleerd werd. Slechts over den vorm waarin het duel zou plaats hebben, konden de twéé ridders niet zoo spoedig tot resultaat komen. Met sabels vechten? Wat zou daarvan anders verwacht kunnen worden, dan een afloop die de zaak on beslist liet. Met pistolen? Dat was even ondoel matig; want wat zou de arme Lilli beginnen, als het duel eindigde met twee kreupelen of twee lijken? Daarom werd met reden besloten een Amerikaansch duel te kiezen, daar deze vorm van tweegevecht alleen de zekerheid ver schaft dat een van beiden heel en gezond blijft, terwijl de andere zich tot zijn vaderen ver zamelt. Om zich te verzekeren dat de zaak volko men in den vorm geschiedde, kozen de twee een derden, een even sterk voorvechter van het begrip van „eer" als zij zelf. Karei was zoowel met Eduard als met Bruno bevriend, en wel zoo innig, dat hij direct de noodzakelijkheid inzag, dat een van beiden uit de lijst der leven den moest worden! gelegenheid werd n men kwam overeen zaak ten zijnen hui Het was een pled heeren in den saloil delijk ameublerneqf maakte van een re] tijdige, rolde twe| hen uit tot zitten c een korte toespral Mijne heeren! u door een voorlo]! door 2 te laten dee| niet te krenken, verzoening. Zeker I] gemaakt? Natuurlijk! Natuurlijk al immers rechtsgele| Zeer goed, dan kunnen wij tl zilveren blad ligger] van heb ik met cj en hij, die haar opj; ten van alle aardf Weest maar zoo 9 De vrienden aai Tast maar tcf vergiftigde cigaret| maar de andere is» rekening is alles in| van geluk. Toen nam EduJ Hoor eens, H ben geen rooker enl tegenpartij het oog Dat is waarj vroeger gerookt, een keclcatarrh het| laten. Dus blijkt Karei, het Ameriki kiezen dan een anJ van u tweeën eenr op wiens stuk suikJ oogenblikkelijk nat kogel door den kog De duellanten k overlegden eenige s toestemming. De en wachtten op de Maar die kwamen Ij zeide Bruno: Ik gel] vliegen zijn. Dat zal wel I liggen, zeide Edif December, en dus] warme jaargetijde! GETROUWD: BAN STAPEL Lz. EN BETS VAN NIEUWENHUIZE Cd. die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstel ling bij hun huwelijk ondervonden. Schiebroek, October 1928. Erasmussingel 32a. Gevraagd, twee be bij P. BOO Nieuw Groote Kweekerij van rozen, struikheesters, vaste planten, vruchtboomen, enz. zoekt 3—1 tegen flinke provisie. IMAND VERSCHOOR, Rockaoje huidverwonding bij I dieren, alsmede zeere spenen bij melkvee, ge- Ineesl men spoedig met Purol. Doos 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten HET BESTUUR van het Water schap De Oude Polders, Ioozen- de op de haven van Middelhar- nis, maakt bekend, dat het van alle Kavel- eo Scheidingslooten in het Waterschap, welke eene breedte hebben van minstens 2,60 meter, vóór 1 November 1928 moet geschied zijn. Middelharnis, 3 October 1928. De SecretarisDe Voorzitter, NIJGH. J. TIMMERS. Oe Centrale Proeftuin voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) Is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewcnscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. (Onderricht Voor lede Schriftelijke cursussen vd die wenschen te worden op smid, timmerman, ban electricien, scheepma selaar enz. Tevens beslaat gelegenhe leiding in praktisch bo« voor zakenmenschen. Deskundig onderricht. Vraagt iii Correspondentiebure; Westzanddijk II Helle Spreekuren Da, van 8Va tot 10 uur voor! 1 tot 27a n.m. en volgens Telefoon No. I RADICALE GENE de hardnekkigste Ae kunt U genezen binnen enl fl RClpstraat 59, R'< Niet goed, geld j—LEEST EN A DV E RT E IN ONZE EILAN

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6