Opening ^napi"»- Pluimveeteelt. Beyerlandsche Laan ten 2 uur n. m. Nieuwe Binnenweg ten 31 uur n. m. RADIO. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 3 OCTOBER 1928 3 .00 stuks. .00 stuks. .00 stuks. J krop. )r lOOk.g. p.lOOk.g Per r 100 k.g. 14,— per r 100 k.g. '•g. Veiling van Maandag 1 October 1928. Bloemkool 2,70 tot 16,— per 100 stuks. Roode kool 4,60 tot 10,— per 100 st. Savoye kool 6,40 tot 11,— per 100 st. Witte kool 10 tot 11 per 100 stuks. Komkommers 2,20 tot 4,40 per 100 stuks. Andijvie 1,80 tot 3,10 per 100 krop. Peen 6,40 per 100 bos. Stoksnyboonen 22,- per 100 k.g. Dubbele Princessen 11,— tot 16,10 per 100 k.g. Beurré v. d.Ham/14,20tot 17,40 p. 100 k.g. Buerré Hardi 16, .tot 21,20per 100k.g. Conseiler de La Cour 7,50 tot 11,30 per 100 k.g. BeurtéClairgeau 13,— tot ƒ15,- p.lOOk.g. Bauman Reinet 16,— per 100 k.g. Bismarck 7,50 tot f 19,— per 100 k.g. Transparant de Cronsel 25,— per 100 k.g. Lè Loctier (stoofp.) 11,— per 100 k.g. Valperen 7,50 tot 10,- per 100 k.g. Druiven 27,— tot 37,80 per 100 pond. Tomaten ƒ2,— tot f 2,50 per 100 pond. Kaas (Leidsche) 0,38 tot 0,40 per pond. Kaas (20 plus) 0,39 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. SOMMELSDIJK. Vanwege de afdeeling Overflakkee en Goedereede der Holl. Maat schappij van Landbouw, zal in het a.s. winterseizoen wederom een laDdbouwcursus worden gehouden. Het onderwijs zal worden gegeven door de Heeren L. Pen en A. J van Hemert. Wegens dierenmishandeling is tegen een ingezetene alhier proces-verbaal opge maakt. Bij het verrichten van werkzaamheden had de rijwielhersteller J. de K. het ongeluk zyn hand zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Onze dorpsgenoot de heer P. J. Slis is als leerling tot de 1ste klasse der Ryksland- bouwwinterschool te Dordrecht toegelaten, SPORTNIEUWS. VOETBAL. Flakkee I bracht het er Zondag, ondanks invallers, behoorlijk af door met 1 1 tegen N.S.C. gelijk te spelen. Ze hebben met 5 punten uit 5 wedstrijden een gemiddelde van 1. Deze „herstelling" geeft weer moed op wat volgen zalook de andere clubs heb ben al veeren laten vallen en daar er nu teekenen zijn van wederopkoming, kan Flak kee nog een hartig woordje, gelijk elk jaar dat zij in den Bond speelde, spreken in de questie wie no. 1 zal zijn in de afdeeling. Voor haar is de kans nog niet verkeken gelukkig. Het 2de, dat eenige invallers had, omdat zij spelers voor 't eerste had moeten afstaan, verkreeg met 1 1 een gelijk spel tegen Musschen II, die dit resultaat danken aan hun doelverdediger. Voor a.s. Zondag zijn beide elftallen voor den Bond vrij. HERKINGEN. Om te verzoeken meer spoed te betrachten inzake de electriflcatie dezer gemeente, circuleert thans een lijst door de gemeente om handteekeningen te verzamelen. Mocht door dit werk spoedig de hand aan den ploeg worden geslagen. Naar men verneemt worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting eener vereeniging tot steun bij Ziekenhuisverpleging. Door Aren Bestman alhier is een post duif gevangen, gemerkt Beige 27/214878. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig 80 K.G. bij de pellerijen aangebracht. De vorige week had P. M. Riemens by het dorschen met de dorschmachine, het ongeluk een erwt met zulk een kracht in zijn linkeroog te krijgen, dat dit opzwol en geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Riemens kan sedert zijn werk niet ver richten. De vorige week werden van hier ver zonden 1100 H.L. uien, 400 H.L. peen en 200 H.L. aardappelen. De respect, prijzen waren 6,—, 1,20 en 3, Tegen J. Terlouw uit Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens venten in deze gemeente zonder vergunning en het opgeven van een valschen naam. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de heer J. Snoey, candidaat te Tinte. GOEDEREEDE. De afgeloopen week heb ben de gamalenvisscbers van 40-60 K.G. garnalen per dag en schuit gevangen. De afgeloopen week werden hier af geleverd 2400 balen uien. OUDDORP. De garnalen visschers hebben de afgeloopen week van 250—300 K.G. gar nalen per week en schuit gevangen, de kuil- visschers hebben 2000 K G. Bliek en 50 K.G. Schubben gevangen. J. de Moolj heeft z(jn woon-en winkel huis, staande aan de Westraat, onderhands verkocht voor de Coöp. Broodbakkerij. Zaterdagavond werd bij afslag verkocht ten verzoeke van L Padmas, een "Woonhuis, Schuur en Bouwland, aan de Middelduin, afgemijnd door Jan Grinwis voor ƒ5470, niet gegund. Van Jacob Meiier een Woonhuis, Schuur en Erf aan de Middelduin, afgemijnd door C. Westdijk voor 1540,-, niet gegund. De vrouw|van Aren Bezutjen had Maan dagavond het ongeluk in den kelder te vallen en haar hoofd te verwonden, dat er genees kundige hulp voor noodig was. NIEUWE TONGE. J.l. Vrijdag sloeg een span paarden van A. J. v. Vugt gespannen voor een boerenwagen op hol, door dat een der dieren schrok. De bestuurder die blijk baar liever wilde loopen verliet met een heldhaftigen sprong den wagen welke hij nu te voet ging volgen. De paarden werden aan den Noordlandschendijk tot staan gebracht en aan den bestuurder terug bezorgd. Ge lukkig liep alles zonder persoonlijke onge lukken of materieele schade af. De vorige week werden van hier ver voerd 6000 balen uien en 1500 balen peen. De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende 8 dagen van des yoorm. 9-12 en nam. van 2 4 uur, voor een ieder ter inzage, ten huize van den Kerkelijken Ontvanger. A.s. Zondag 7 dezer zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening worden gehouden. Doop vaders worden Vrijdag 5 dezer 's avonds tusschen 7 en 8 uur in de consistoriekamer verwacht. Over de afgeloopen maand werden aan het hulpkantoor alhier behandeld 80 tele grammen, 1243 telefoon-gesprekken en 7 telefoon-oproepberichten. Totaal dus 1330 handelingen. OUDE TONGE. De beroepen predikant by de Ned. Herv. Kerk Ds. Vlasblom van Ter Aar heeft zijn beroep naar deze gemeente aangenomen. Maandag j.l. arriveerde in deze gemeente Circus „Roberti" dat hier Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. een uitvoering zal geven. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in September 1928. IngekomenD. Brouwer en gezin van Haar lemmermeer; C. Meeuwsen van Utrecht; W. W. Smits van Engelen; J. Winkels van Oude ToDge. Vertrokken; A. H. Rosmolen naar Deven ter; A. O. Jongeling naar Den Haag; Q. J. Buys en gezin naar Hoek van Holland ;E.S de Lint naar Rotterdam; J. A. Wagemans naar Bergen op Zoom; C. du Pree naar MiddelharnisC. Booster en gezin naar Vlaardingen; W. H. Buljs naar Noordwy- kerhout. Vanuit deze gemeente zijn de vorige week 918 H.L^ aardappelen en 568 H.L. uien vervoerd. In de Ned. Herv. kerk zal a.s. Zondag Doopsbediening plaats hebben. Aangifte Vrij dagavond van 6 tot 7.30 uur in de Kerke- kamer. VKILINGSBERICHT van Maandag 1 October 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Spinazie 0,10 per k.g. Aardbeien 0,78 tot 0,89 per k.g. Blauwe druiven f 0,38 tot 0,64 per k.g. Victoria ƒ9,— tot 13,— per 100 k.g. Boonen dubb.Btam 16,— t./26,— p. lOOk.g. enk. stam 18 tot 23 per 100 kg. stoksuiker 22,- per 100 k.g. Perfeet ƒ17,— tot 21,— per lOOk.g. Stoksnij 14, tot ƒ38, per 100 k.g. Tomaten A 5,40 tot 12,— per 100 k.g. Komkommers(w.) ƒ1,30 tot 5,40 p lOOk.g. Kroten 3,90 tot per 100 k.g. Kool (roode) 4,20 tot 5.70 per lOOstuks. Kool (savoye) 3,20 tot 7,90 per 100 stuks. Bloemkool 1/6,— tot 11,— per lOOstuks. Andijvie 0,70 tot 1,20 per 100 krop. Tafelperen 0,14 tot 0,31 per k.g. Tafelappelen 0,13 tot 0,32 per k.g. Keukenapp. 0,06 tot 0,22 per k.g. Spruiten 0,11 tot 0,23 per k.g. Meloenen 0,07 tot 0,22 per stuk. Burgerlijke Stand. SOMMNLSDIJK. Geboren: Job, z. v. Huibrecht Born en Josina van Driel; Jan Evert, z. v. Johannes J. Groenendijk en Elizabeth Vroege; Marinus, z. v. Johannis Smit en Neeltje Knöps. NIEUWE TONGE. Geboren: Jan, z. v. Joost Holleman en Johanna Koppenaal; Neeltje, d. v. Marinus van der Vliet en Klara Kievit; Arie, z. v. Arie Visbeen en Maria van AlphenAdriana, d. v. Arie van Vliet en Grieta Gebraad. Gehuwd: J. Struik, jm. 21 jaar en A. van Noord, jd. 20 jaar; J. Keur, jm. 21 jaar en J. J. Rietvelt, jd. 20 jaar. DEN BOMMEL. Geboren; Gerrit, z. v. J. du Pree en D. Timmer; Cornelia, z. v. M. Holleman en L. Leijdens. Ondertrouwd; Johannes van Wijk, oud 23 jaar en Johanna Jacoba Vervlöet, oud 20 jaar. Overleden: Gerardus Vermaat 74 jaren, echtgenoot van M. C. Janse. INGEZONDEN MEDEDEELING. Binnenweg 128 van 2 Kleedingmagazïjnen van Kreymborg In totaal nu 4 Kleedingmagazïjnen voor Heeren- en Jongenskleeding te Rotterdam. Over heel Nederland 2S eigen filialen. Aan de eerste 2000 koopers die voor minstens fl. 25.- in een der vier filialen aan kleeding besteden, zal ter herinnering een prachtig horloge of marmeren klokje zonder reclame opschrift worden uitgereikt Beyerlandsche Laan 93 Zwartjanstraat 62 Nieuwe Binnenweg 447 Kleeding van Kreymborg is Kleeding met Waarborg Profiteert er van! 's Morgens en 's Avonds zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daaiom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. B. J. C. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Poetzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Voortzetting van Een en ander over Eieren. De leeftijd van eieren en vrouwen is meestal onbekend. Aan het Blot van mtyn voorgaand artikel heb lk er reeds op gewezen, dat er in Enge land pogingen worden ondernomen, ten doel hebbende buitenlandsche eieren te stempelen en dat hiertegen ook stemmen opgaan, wyi deze laatsten vreezen, dat dit wel eens nadeel inplaats van voordeel voor de Engelsche pluimveehouders kan opleveren. Een zeer machtige stroom in Engeland eischt echter stempelen en daar draait het ook wel op uit. En zoo zal het in andere landen ook gaan. Steeds strenger zal men de eischen moeten stellen voorNederlandsche exporteieren om te kunnen concurreeren op de wereldmarkt en inmiddels zullen onze buurlanden hun eigen pluimveehouderij en eierhandel ook enorm verbeteren en ons beter kunnen beconcurreeren met hun eigen product. Ik voor mJJ zie dan ook de toekomst van ons land op dit gebied niet zoo hoopvol in en geloof althans dat de snelle opbloei niet zal blijven volhouden. Vandaar dat ik in tegenstelling van vele andere deskundigen, dat moet ik er direct bijzeggen, geen groot enthousiasme heb voor z.g. eier-farms, zooals dat zoo heel mooi klinkt. De meest gezonde basis is voor my pluimveehouderij als bij- bedrijf op de boerderij en als men daar zijn best doet, legdieren, huisvesting, voeding goed te maken, dan zal men met succes kunnen blijven concurreeren. Verder wordt er eveneens getracht te voorkomen dat by v. oudere eieren, koelhuis eieren, voor versch verkocht worden. De Duitsche bladen wyzen er in den laatsten tijd op dat in de buurt der Duitsche grenzen in Italië, Holland en andere landen groote koelhuizen zyn opgericht, en zelfs in Duitsch- land zelf ook, die ten doel hebben, enorme hoeveelheden versche eieren op te nemen en te bewaren totdat de pryzen opgeloopen zijn en ze dan op de markt te werpen, zonder duideiyke aangifte dat het koelhuiseieren zyn. Meestal worden ze dan ook tusBChen versche eieren gemengd en als versch verkocht. Wie gewend is in den winter in de steden, ook in ons land, z.g. versche eieren te koopen tegen hoogen prys, weet wel voor welke verrassingen hy van tyd tot tyd blootstaat. Indertijd beeft men aangegeven dat men door middel van het soortgelijk gewicht den ouder dom van een ei kan vaststellen Doordat by bewaren uit de eieren vocht verdampt zal dus wat er in ©verbiyft naar verhoud ng zwaarder worden. Dit klinkt heel mooi maar als men nu weet dat by versche eieren het soortgeiyk gewicht al heel sterk verschillen kan (bv. van 1.0784 tot 1.914) dan ziet men wel dat men al heel voorzichtig moet zyn uit het sooiteiyk gewicht conclusies te trekken. Ook de omgeving waarin het ei bewaard is (vochtige of droge ruimte) is natuurlijk van van enormen invloed. Verder dikte en dichtheid der schaal en zelfs hetjaargetijde waarin de eieren gelegd zyn schynt invloed te hebben. Mogeiyk zyn er nog veel meer invloeden die het soorteiyk gewicht bepalen (voedering, ras, gezondheidstoestand der kip pen). Vandaar dus dat de methode om door middel van het soorteiyk gewicht den leeftyd der eieren te bepalen niet ingeburgerd is. Daar de z.g. drijfmethode in zoutoplossin gen van verschillende concentratie op het zelfde idee berust, n.l. het soortgeiyk gewicht aan te wyzen, is ook deze methode mislukt. Verder heeft men het geprobeerd met de z.g. percussiemethode, het bekloppen der eieren met den nagel van een vinger om daaruit naar gelang van de klank den ouder dom te bepalen. Ook is wel aangegeven door middel van de punt der tong de temperatuur der eieren aan beide uiteinden te bepalen, wat naast hoogst onbetrouwbaar, hoogst vies en onhygiënisch is. De beste methode is dan ook altyd nog gebleken te zyn, het z g. schouwen, d.w.z. dat men de eieren voor een opening houdt, waarachter of waaronder een sterke licht bron is aangebracht. Deze methode past men ook toe by de broedeieren om te zien hoever het kuiken ontwikkeld is en als men over een goede lamp beschikt staat men verbaasd hoeveel men door de schaal heen kan zien. Het slot hiervan is het volgende artikel. Dr. te Hennepe. waarlangs de telefonie plaats vindt. Terwyi in de radiotechniek zich een ieder zelf een toestel kan bouwen en dit in bedrijf stellen, omdat het een ieder vry staat den aether af te zoeken en op te vangen wat dit ge heimzinnige medium der wereld kond doet, hebben in de draadtelefonie de telefoon- maatschappyen onmiddeliyk vanaf het begin alles in één hand gehoudenaanleg van lijnen en fabriceering van toestellen. Dit kon dan ook niet anders dan een algemeene eenheid en perfectioneering der telefoontoestellen in de hand werken, terwyi bovendien door de noodzakeiyk biy kende massa-fabricage de pryzen redelijk laag werden. In de radio-wereld is dit door de alge meene vryheid in toestelbouw geheel anders. Overal en altijd ziet men weer aDdere uit voeringen van door amateurs zelfgebouwde apparaten. In den laatsten tyd is hierin evenwel ook een verandering te con9tateeren. Door de voortdurende perfectioneering der toestellen, waaraan een streven gepaard gaat om ze zoo eenvoudig mogelijk te maken, opdat volkomen leeken op radio-gebied, by de be diening van het toestel niet voor „raadsel achtige" problemen komen te staan, is de constructie der radiotoestellen dermate ge compliceerd ge worden, dat degewoneamateur zioh voor tal van moeiiy kheden ziet geplaatst. Hij zal zich derhalve tot minder gecompli ceerde constructies beperken, waardoor de bediening van het toestel echter moeiiyker wordt. De schare werkelyke amateurs neemt dan ook tegenwoordig af, ten gunste van die der luisteraas. Meer dan ooit leggen de fabrieken, die zich eerst slechts met de fabricage van radiolampen en andere onderdeelen bezig hielden, zich thans toe op de vervaardiging van ontvangtoestellen, waarvan het niet overdreven is te. zeggen, dat zij door een kind bediend kunnen worden. Van een geheimzinnig brouwsel van een warwinkel van draden en knoppen, is het radiotoestel geworden tot een meubelstuk, dat een eereplaats wordt gegeven in huis kamer of salon. Niet langer is het een iy de- lijk geduld knutselwerk op het zolderkamer tje van den zoon des huizes, doch een ge liefkoosd instrument voor alle leden van het gezin. Gemengd Nieuws. Het Circus Roberti. Het bekende gezelschap Roberti bezoekt thans ons eiland op haar jaariyks toornooi. Het circus heeft echter een enorme uit breiding ondergaan. Thans geven zy niet alleen met paardjes mooie stukjes dresseer- kunst, doch ook hebben zy in in hun manegerie leeuwen, panters, tygers, beren, herten en apen. Zoover wy weten is dit nog nimmer op ons eiland vertoond en wij twyfelen niet, gezien de reputatie die Roberti in al die jaren dat ons eiland wordt bezocht, reeds geniet, of deze voorstellingen zullen alles oveitreffen. Gaat een avond verpoozen bij Roberti en ge zult er geen spyt van hebben. Naar we vernemen zal men te Middel harnis en Sommelsdijk niet van hun presta tie kunnen genieten omdat.... de Burge meester het behaagt geen toestemming te geven aan deze vaste bezoekers met amu sement. Geslachten Roberti komen reeds hier. RECHTZAKEN. Faillissementen, (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatièn). Uitgesproken: Rotterdam, 28 September. J. Driesprong, kruidenier te Melissant, Molendijk 56, cur. mr. A. Zaayer te Dirksland, r.-c. mr. J. G. Huyser. Van onze adverteerders. Kreymborgs kledingmagazijnen. Biykens de in dit nummer voorkomende advertentie zal de Fa. Kreymborg wederom 2 nieuwe zaken tegeiyk openen te Rotter dam. In den loop der jaren heeft Kreym borg getoond te weten wat het publiek wenscht, waaraan zy ook haar grooten bloei te danken heeft. 't Zyn een paar keurige zaken. Met deze uitbreiding beschikt zy thans te Rotterdam alleen over 4 etabliaementen, INGEZONDEN MEDEDEELING. ^/CM»Wrtabletten vooral op S.n.plrlo i..r Ubl.it.. b.rab..md PiO KJ». De ontwikkeling van de radio. Het wezen der radio is thans nog precies eender als in de eerste dagen harer opkomst. Natuuriyk, daaraan verandert niets, men vergelijke haar met voorwerpen uit Uw on middellijke omgeving, tafel, stoel of het huis. In den loop der jaren ondergaan zij wyzi- gingen in bouw en stijl, alnaar de mode zich wyzigt en de mechanische hulp werk tuigen verbeteringen ondergaan. En toch, hoe geheel anders is de ontwikkelingsgang der radio geweest, vergeleken by haar jon gere zuster, de draadtelefonie. Terwyi radio toestellen door een ieder gefabriceerd worden, die er eenigszins lust in heeft en al dan niet de kennis bezit die ervoor vereischt wordt, heeft nog nimmer iemand zich aan het bou wen van een telefoontoestel gewaagd, voor gebruik op een ryks- of gemeenteiyn. De i oorzaak hiervan ie gelegen in de draad" GAS VERSTIKKING. Twee oude vrouwen om het leven gekomen. Zondagnacht zyn te Oldenzaal de gezusters J. en G. Oldendamink, resp. 84 en 80 jaar oud, door gasveratikking om het leven ge komen. By onderzoek bleek dat een gasslang van een gascomfoor was afgegleden en dat zich daardoor gas in het woonhuis ver spreidde. De eene vrouw zat dood op een stoel bij de tafel, de andere lag op den grond. SCHIP GEZONKEN. I Het Duitsche sleepschip Lena, met 224 ton steenkolen van Westfalen naar Gronin gen, dat van Emden naar Delfzijl zou wor den gesleept door de Nederlandsche sleep boot Duitschland II, is Zondag op deEems door een storm overvallen, waarbij de luiken zyn ingeslagen en het schip is gezonken. De bemanning, waaronder het huisgezin van den schipper, zijnde vrouw en vier kinderen, is gered en door de Duitschland naar Emden gebracht. OOK DE TWEEDE VLUCHT GESLAAGD. Moll te Batavia aangekomen. Gisteren van Medan naar Palembang. AMSTERDAM, 1 Oct. Het tweede post vliegtuig naar Indiê, de H-NAFB, bestuurder de heer Moll, is gisteren te 8 uur 45 te Medan aangekomen. Het was om vyf uur van Sengora vertrokken. Aneta bericht nader dat de bestuurder, de heer Moll, gisteren naar PalembaDg was doorgevlogen. Heden is hy te Batavia ge arriveerd. SCHIETPARTIJ. Eén gewonde. De dader is gearresteerd. Zondagavond is onder de opvarenden van het in de Lekhaven te R'dam liggende A meri- kaansche stoomschip West-Canak, toen zy elkaar ontmoetten op een terrein aan die haven, een hoogloopende ruzie ontstaan. Daarbij heeft de 4o-jarige kok D. R. plotseliüg een revolver te voorschijn gehaald en met dit wapen heeft hy 2 schoten gelost op den 33-jarigen bootsman O. H. N. Beide kogels hebben hem in de beenen geraakt. Het slachtoffer is per particulieren auto naar het ziekenhuis aan den Coolsiügel vervoerd. Daar is langs operatieven weg één kogel verwij derd. Vervolgens is N. weer naar boord terug gebracht. De rivierpolitie heeft den dader aan boord aangehouden. Hy is opgesloten. Het wapen is in beslag genomen. Alleen om de wereld. Zondag is te IJmuiden van Hamburg bin nengekomen de kleine Amerikaansche schoe ner met hulpmotor Pilgrim, aan boord, waar van zich bevond kapitein Thos Drake, die met dit kleine scheepje alleen een reis om de wereld maakt. Hij is in Mei 1925 uit Seat,le, van de Westkust van Amerika, ver trokken en stak in 53 dagen den Atlantischen Oceaan over. Kapitein Thos Drake is 62jaar oud. Hy zou vandaag met zijn scheepje naar Amsterdam vertrekken en gaat vau daar naar Antwerpen. Hy voorziet in zijn levens onderhoud door in de havens, waar hy komt, z(jn scheepje met eenige bezienswaardighe den tegen een toegangspas te laten be zichtigen.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3