Een genot dat heldere ondergoed O aa ZEEPPOEDER EERSTE SOORT Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. 's Morgens en 's Avonds Pluimveeteelt. 2 ;ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 3 OCTOBER 1928. C niets meer doen dan, noodgedwongen, weer met de Duitschers over den vrede onder handelen. Het Bolsjewisme had Duitscbland nog sterker gemaakt. Door de algeheele capitulatie voor 't Duitsche imperialisme werd de weg gebaand naar den oorlog met de Entente. De Bolsjewiki sloten nieuwe verdragen met Duitschland en vernietigden alle verdragen met de Entente, waartoe zy door Duitschland werden gedwongen. Rus land moest aan Duitschland geweldige som men gelds en munitie uitleveren, en het door het Bolsjewisme opgerichte roode leger ook demobiliseeren. Alle verplichtingen te genover de andere landen moest Rusland, door Duitschland gedwongen, annuleeren, en alle leeningen en schulden eenvoudig niet meer betalen. Dat Rusland geen betaling meer deed, was door de pressie van Duitsch land. Rusland moest doen, wat Duitsch land verlangde. De moord op graaf Mirbach was oorzaak van vreeseiyke wraak, en men begon in Rusland de gezantschappen der Entente te molesteeren. Zij schonden alle wetten van volkenrecht en men geloofde aan een internationale revolutie. Weer had den ze verkeerd gerekend. Bij het eindigen van den oorlog heeft Rusland ontzettende fouten gemaakt, en door het ontketenen van den burgeroorlog beging het schandelijke misdaden. Het Socialisme was verstandiger en trachtte het verderf tegen te gaan. Het Socialisme gedroeg zich voorbeeldig (wat maar zelden het geval is) en wel zoo, dat Lenin zelf een samenwerken met deze party zéér aanbeval. Het groot grondbezit in Rusland is door de boerenbevolking zelf verwoest. De burger oorlog werd niet door twee klassen, maar door twee groepen der revolutionaire demo cratie gevoerd. Alle pogingen om een eens gezindheid met de Socialen te vormen mis lukten, omdat de andere socialistische par tyen een waarborg verlangden voor de hand having der democratische rechten en afstand van de methode der politieke terreur. Daarop volgde de verwikkelingen met deOekraine. De Oekrainen wilden wel een vereeniging met Rusland, maar toch een zelfbestuur. En de Bolsjewiki die alle annexties zoo hartstochteiyk bestreden en het zelfbeschik kingsrecht op hun banier hadden geschreven, namen eenvoudig de Oekrainische afgevaar digden te Petersburg gevangen en verklaar den aan Oekraine den oorlog. Toen begon de oorlog tegen Kaukasus, Deze oorlog was niet tegen de kapitalisten gericht, maar tegen de arbeiders, die het zelfbestuur verlangden. Het Russische Bolsjewisme was op en top imperialistisch. Het zag voor goed af van zelfbeschikkingsrecht der volken. De poging van Estland, Lyfland en Kurland te bezetten bewees, dat het Bolsjewisme niets had geleerd. Ondertusschen ontbrandde ook in Groot- Rusland de burgeroorlog. Dit was een aan leiding van de Bolsjewiki om de Socialisten van sabotage te beschuldigen. De Socialisten waren van den beginne af aan bereid om elk organisatiewerk op zich te nemen;een verantwoordelijke politieke betrekking wei gerden zy. (Als partij zyn ze uitstekend, alleen houden ze er van, om maar veel en veel wetten te maken, en om hun doel te bereiken, gaan ze wel eens te ver naar rechts. Misschien is hun plan om door al die vele wetten die ze maken, den politieken brouwketel tot springen te brengen en de massa in het harnas te jagen, terwyi de zwarten ook alles tot in 't uiterste dry ven. Om een leidende positie op zich te nemen, deugen ook zy niet). Er begon van den kant van het Bolsjewisme een felle strijd tegen alles wat socialistisch was en wel, door de bekende radicale middelen n.l. neerschieten en vervolgens massaslachting van arbeiders in Moskou en Petersburg. Hoe meer de ar beiders zich hierdoor van het Bolsjewisme afscheidden, des te zwaarder werd de druk. De boeren toonden volstrekt geen lust om hun graan af te leveren. Men begon dus met een gewapende expeditie tegen de dor pen uit te rusten. De Bolsjewiki waren ge heel en al ongeschikt om de industrie aan den gang te houden: de werkeloosheid nam met den dag toe, en daardoor kwamen de arbeiders met het Bolsjewisme voortdurend in botsing. De Bolsjewiki ontsloegen alle arbeidersraden en gingen tot geweld over. De stakersbeweging stiet op den onbarm- hartigen gewapenden wederstand der Bolsie- wiki. Niet alleen wapengeweld werd tegen de stakers aangewend, maar men onthield hen ook van alle levensmiddelenIn de Petrog. Prawda van 1918 lezen we, ik vertaal het hier maar dadeiyk. „De stakers moeten ont slagen worden met inbegrip van hun dage- lijksch broodrantsoen van 50 gramhetgeen aan hen niet mag worden afgegeven Alles wat niet Bolsjewistisch was, ook de Sociaal-democraten werden vogelvrij ver klaard, op staanden voet neergeschoten, of als gy'zelaars in concentratiekampen onder gebracht. In de dagen van het tzarisme was zoo iets nog nooit voor gekomen. Het on gelukkige land smachtte in de ketenen van maatschappelijke verwarring, anarchie en Hongersnood. Dit alles is geen fantasie, maar werkeiyk- heid. Ter dood brengen, hongersnood enz. was orde van den dag. Dit is geen laster tegen het Bolsjewisme. In het volgend num mer zullen we den toestand van Rusland uit de bronnen van het Bolsjewisme zelf zien. H. Dr. v. O. Wordt vervolgd.) Een genot, zoo helder als dat ondergoed er uitziet. Elk sta peltje, dat ge uit de linnenkast neemt is een lust voor de oogen. De heerlijke frissche geur, de absolute zuiverheid doen U elk stuk met vol doening dragen. En het prettigste is, dat dit alles geen extra inspanning van U heeft gevergd. Hebt ge er vroeger tegen opge zien om de geheele wasch aan huis te houden, het gebruik van Rinso heeft U tot andere gedachten gebracht. Wat een verschil als ge terug denkt aan den zwaren, afmattenden waschdag van vroeger, toen ge uren lang gebogen stond over de wasch- tobbe en alleen door hard boenen het goed schoon kon krijgen. Daar heeft Rinso voorgoed een einde aan gemaakt. De Rinso waschmethode is niet alleen de eenvoudigste, maar tevens de meest volmaakte. Zonder boenen, alleen door weeken laat al het vuil geheel los, zonder dat ook maar in één enkel opzicht een nadeelige invloed op het weefsel wordt uitgeoefend. Een ge- heelen nacht weeken in het prachtige vette Rinso sop is het beste; daarna den volgenden morgen in een versche Rinso oplossing koken en vervolgens spoelen om het losgelaten vuil te ver wijderen. Alleen de erg vuile plekken moeten met wat droge Rinso worden ingewreven. Eén van de kenmerkende eigen schappen van het Rinso Zeeppoeder is de absolute zuiverheid, waardoor dan ook die schitterende resultaten worden verkregen. f.--X DE LEVER'S ZEEP MAATs VLAAPDIttQErj' MIDDELHARNIS. In verband met bet beëindigen van den zomertyd zullen zoowel in de Ned.|Herv. als in de Geref. kerken, te beginnen met Zondag a.s., de godsdienst oefeningen aanvangen des morgens 9.30, 's middags 2 en 's avonds 6 uur. Hedenavond 7 uur zal in de Geref. kerk de stemming plaats hebben voor een te be roepen predikant, waarbij ds. Schaafsma van Den Bommel hoopt voor te gaan. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente op te treden ds. De Blois uit Dirksland. Uit deze gemeente vertrokken en in gekomen personen. Vertrokken: E. B. M. Campfens naar Oolt- gensplaat, Cath. van Griethuizen naarOolt- gensplaat, H. van der Pligt naar Rotterdam, J. Hoolboom naar Overschie, Corn. Struijk naar 's-Gravenhage, G. H. Tienjens naar Deventer, Corn, van den Nieuwendyk en ge zin naar IJmuiden, Klaartje Jordaan naar Sommeladyk. IngekomenCorn. Schol van Rotterdam, L. Bom van Ooltgensplaat, J. H. Dijkman en gezin van Hulst, D. den Braber en gezin van Rotterdam, J. A. Krikke van Hellen- doorn, A. Schellevisch van Sommelsdyk. Jan v. d. Boogert van Sommelsdyk, Tryntje Taaie van Sommelsdijk, A. J. S. v. Dam van Oude Pekela, Willempje v. d. Meide van Voorburg, M. en C. van der Sluys van Sommelsdyk, Joh. Jac. Schipper van 's-Gravenhage, Janna den Boer van Dirksland, Corn, du Pree van den Bommel, A. Vergeer en gezin van Her- kingen, B. v. Zyi en gezin van Veur. Sport. Vrydagavond om 8 uur houdt de Flakkeesche Zwemclub haar jaarvergadering in de bovenzaal by den heer Jacobi.zy,die veel gevoelen voor de zwemsport, en meer van deze vereeniging willen weten, kunnen ook de vergadering bywonen. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrydag 28 September 1928. Bloemkool 3,70 tot 19,— per lOOstuks. Roode kool 3,70 tot 9,70 per 100 stuks. Savoye kool 2,40 tot 8,- per 100 stuks. Witte kool 10,20 tot ƒ12,20per lOOstuks. Komkommers 1,40 tot ƒ7,—per lOOstuks. Meloenen 20,— tot ƒ40,— per lOOstuks. Peen 2,70 tot 4,50 per 100 bos. Kroten 3,40 per 100 bos. Andyvie 1,40 tot 2,10 per 100 krop. Stoksnyboonen ƒ15,10 tot 18,40 per lOOk.g. Dubb. Princessen ƒ10,— tot 18,40 p. lOOk.g Enkele princessen 15,40 tot 19,— per 100 k.g. Maagdeperen ƒ16,— per 100 k.g. Blanke Jutten 14,— per 100 k.g. William Duchesse 13 tot 16 per 100 k.g. Conseile de la Cour 7,80 tot 14,— per 100 k.g. Beurè Durando ƒ16,10tot ƒ18,— per lOOk.g. Knolperen 7,70 per 100 k.g. Soldat Laboureur 18, - per 100 k.g. Bon Louise 21,— per 100 k.g. Calabasperen 17,— per 100 k.g. Stoofperen 7,40 per 100 k.g. Witte Cozyn 18,-40 per 100 k.g. Foppeperen 9,50 tot 14,40 per 100 k.g. Reinetten 21,— per 100 k.g. Druiven 26,90 tot 86,70 per 100 pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Veiling van Maandag 1 October 1928. Bloemkool 2,70 tot 16,— per 100 stuks. Roode kool 4,60 tot 10,— per 100 st. Savoye kool 6,40 tot 11,— per 100 st. Witte kool 10 tot 11 per 100 stuks. Komkommers £,20 tot 4,40 per 100 stuks. Andyvie ƒ1,80 tot ƒ3,10 per 100 krop. Peen 5,40 per 100 bos. Stoksnyboonen 22,— per 100 k.g. Dubbele Princessen 11,— tot 16,10 per 100 k.g. Beurré v. d.Ham 14,20tot ƒ17,40 p. lOOk.g. Buerré Hardi 15,— tot 21,20 per lOOk.g. Conseiler de La Cour 7,50 tot 11,30 pér 100 k.g. Beurré Clairgeau 13,— tot 15,— p. 100 k.g. Bauman Reinet 16,— per 100 k.g. Bismarck 7,50 tot 19,per 100 k.g. Transparant de Cronsel 25,—per lOOk.g. Lè Loctier (stoofp.) 11,— per 100 k.g, Valperen 7,50 tot 10,— per 100 k.g. Druiven 27,— tot j 37,80 per 100 pond. Tomaten ƒ2,— tot f 2,50 per 100 pond. Kaas (Leidsche) 0,38 tot 0,40 per pond. Kaas (20 plus) 0,39 tot 0,40 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. SOMMELSDIJK. Vanwege de afdeeling Overflakkee en Goedereede der Holl. Maat- schappy van Landbouw, zal in het a.s. winterseizoen wederom een landbouwcursus worden gehouden. Het onderwys zal worden gegeven door de Heeren L. Pen en A. J van Hemert. Wegens dierenmishandeling is tegen een ingezetene alhier proces-verbaal opge maakt. By het verrichten van werkzaamheden had de ry wielhersteller J. de K. het ongeluk zyn hand zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Onze dorpsgenoot de heer P. J. Slis is als leerling tot de lste klasse der Ryksland- bouwwinterschool te Dordrecht toegelaten, SPORTNIEUWS. VOETBAL. Flakkee I bracht het er Zondag, ondanks invallers, behooriyk af door met 1 1 tegen N.S.C. gelijk te spelen. Ze hebben met 5 punten uit 5 wedstryden een gemiddelde van 1. Deze „herstelling" geeft weer moed op wat volgen zalook de andere clubs heb ben al veeren laten vallen en daar er nu teekenen zyn van wederopkoming, kan Flak kee nog een hartig woordje, geiyk elk jaar dat zij in den Bond speelde, spreken in de questie wie no. 1 zal zijn in de afdeeling. Voor haar is de kans nog niet verkeken gelukkig. Het 2de, dat eenige invallers had, omdat zij spelers voor 't eerste had moeten afstaan, verkreeg met 1 1 een geiyk spel tegen Musschen II, die dit resultaat danken aan hun doelverdediger. Voor a.s. Zondag zijn beide elftallen voor den Bond vry. HERRINGEN. Om te verzoeken meer spoed te betrachten inzake de electriflcatie dezer gemeente, circuleert thans een lyst door de gemeente om handteekeningen te verzamelen. Mocht door dit werk spoedig de hand aan den ploeg worden geslagen. Naar men verneemt worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting eener vereeniging tot steun by ZiekenhuiBverpleging. Door Aren Bestman alhier is een post duif gevangen, gemerkt Beige 27/214878. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig 80 K.G. by de pelleryen aangebracht. De vorige week had P. M.Riemensby het dorschen met de dorschmachine, het ongeluk een erwt met zulk een kracht in zyn linkeroog te krygen, dat dit opzwol en geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Riemens kan sedert zyn werk niet ver richten. De vorige week werden van hier ver zonden 1100 H.L. uien, 400 H.L. peen en 200 H.L. aardappelen. De respect, pryzen waren 5,— 1,20 en 3,— Tegen J. Terlouw uit Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens venten in deze gemeente zonder vergunning en het opgeven van een valschen naam. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de heer J. Snoey, candidaat te Tinte. GOEDEREEDE. De afgeloopen week heb ben de gamalenvisscbers van 40—60 K.G. garnalen per dag en schuit gevangen. De afgeloopen week werden hier af geleverd 2400 balen uien. OUDDOBP. De garnalen visschers hebben de afgeloopen week van 250-300 K.G. gar nalen per week en schuit gevangen, de kuil- visschers hebben 2000 K G. Bliek en 50 K.G. Schubben gevangen. J, de Mooy heeft zyn woon-en winkel huis, staande aan de Westraat, onderhands verkocht voor de Coöp. Broodbakkery. Zaterdagavond werd by afslag verkocht ten verzoeke van L Padmas, een Woonhuis, Schuur en Bouwland, aan de Middelduin, afgemynd door Jan Grinwis voor ƒ5470, niet gegund. Van Jacob Meyer een Woonhuis, Schuur en Erf aan de Middelduin, afgemynd door C. Westdyk voor 1540, niet gegund. De vrouw|?an Aren Bezuyen had Maan dagavond het ongeluk in den kelder te vallen en haar hoofd te verwonden, dat er genees kundige hulp voor noodig waa. NIEUWE TONGE. J.l. Vrydag sloeg een span paarden van A. J. v. Yugt gespannen voor een boerenwagen op hol, door dat een der dieren schrok. De bestuurder die biyk- baar liever wilde loopen verliet met een heldhaftigen sprong den wagen welke hy nu te voet ging volgen. De paarden werden aan den Noordlandschendyk tot staan gebracht en aan den bestuurder terug bezorgd. Ge lukkig liep alles zonder persooniyke onge lukken of materieele schade af. De vorige week werden van hier ver voerd 6000 balen uien en 1500 balen peen. De ïyst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende 8 dagen van des voorm. 9-12 en nam. van 2 4 uur, voor een ieder ter inzage, ten huize van den Kerkeiyken Ontvanger. A.s. Zondag 7 dezer zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening worden gehouden. Doopvaders worden Vrydag 5 dezer 's avonds tusschen 7 en 8 uur in de consistoriekamer verwacht. Over de afgeloopen maand werden aan het hulpkantoor alhier behandeld 80 tele grammen, 1243 telefoon-gesprekken en 7 telefoon-oproepberichten. Totaal dus 1380 handelingen. OUDE TONGE. De beroepen predikant by de Ned. Herv. Kerk Ds. Vlasblom van Ter Aar heeft zyn beroep naar deze gemeente aangenomen. Maandag j.l. arriveerde in deze gemeente Circus „Roberti" dat hier Donderdag, Vrydag en Zaterdag a.s. een uitvoering zal geven. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in September 1928. IngekomenD. Brouwer en gezin van Haar lemmermeer; C. Meeuwsen van Utrecht; W. W. Smits van Engelen; J. Winkels van Oude Tonge. Vertrokken: A. H. Rosmolen naar Deven ter; A. G. Jongeling naar Den Haag; Q. J. Buys en gezin naar Hoek van Holland ;E.S de Lint naar Rotterdam; J. A. Wagemans naar Bergen op Zoom; G. du Pree naar Middelharnis; C. Booster en gezin naar Vlaardingen; W. H. Buijs naar Noordwy- kerhout. Vanuit deze gemeente zyn de vorige week 918 H.L. aardappelen en 568 H.L. uien vervoerd. In de Ned. Herv. kerk zal a.s. Zondag Doopsbediening plaats hebben. Aangifte Vry dagavond van 6 tot 7.30 uur in de Kerke- kamer. VEILINGSBKBICHT van Maandag 1 October 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Spinazie 0,10 per k.g. Aardbeien 0,78 tot 0,89 per k.g. Blauwe druiven f 0,38 tot 0,64 per k.g. Victoria ƒ9,— tot 13,— per 100 k.g. Boonen dubb. stam ƒ16,— p. lOOk.g. enk. stam 18 tot ƒ23 per 100 kg. stoksuiker f 22,— per 100 k.g. Perfeet 17,— tot 21,—per lOOk.g. Stoksnij 14, tot 38, per 100 k.g. Tomaten A 5,40 tot 12,— per 100 k.g. Komkommers(w.) ƒ1,80 tot ƒ5,40p lOOk.g. Kroten 3,90 tot per 100 k.g. Kool (roode) 4,20 tot 5.70 per 100 stuks. Kool (savoye) 3,20 tot ƒ7,90 per lOOstuks. Bloemkool I 6,— tot 11,— per 100stuks. Andyvie 0,70 tot 1,20 per 100 krop. Tafelperen 0,14 tot 0,31 per k.g. Tafelappelen 0,13 tot f 0,32 per k.g. Keukenapp. 0,06 tot 0,22 per k.g. Spruiten 0,11 tot 0,23 per k.g. Meloenen 0,07 tot 0,22 per stuk. SOMMNLSDIJK. Geboren: Job, z. v. Huibrecht Bom en Josina van Driel; Jan Evert, z.v. Johannes J. Groenendyk en Elizabeth VroegeMarinus, z. v. Johannis Smit en Neeltje Knöps. NIEUWE TONGE. Geboren: Jan, z. v. Joost Holleman en Johanna Koppenaal; Neeltje, d. v. Marinus van der Vliet en Klara Kievit; Arie, z. v. Arie Visbeen en Maria van AlphenAdriana, d. v. Arie van Vliet en Grieta Gebraad. Gehuwd: J. Struik, jm. 21 jaar en A. van Noord, jd. 20 jaar; J. Keur, jm. 21 jaar en J. J. Rietvelt, jd. 20 jaar. DEN BOMMEL. Geboren: Gerrit, z. v. J. du Pree en D. Timmer; Comelis, z. v. M. Holleman en L. Leydens. Ondertrouwd: Johannes van Wyk, oud 23 jaar en Johanna Jacoba Vervloot, oud 20 jaar. Overleden: Gerardus Vermaat 74 jaren, echtgenoot van M. C. Janse. INGEZONDEN MEDEDEELING. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Vragendeze rubriek betreffendekunnen door onze abonné"s worden gezonden aan Dr. B. J. C. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Voortzetting van Een en ander over Eieren. De leeftijd van eieren en vrouwen is meestal onbekend. Aan het alot van myn voorgaand artikel 'CSSJ Beyerlar Kleed heb lk er reeds op g land pogingen worde hebbende buitenlands en dat hiertegen ook deze laatsten vreezen, inplaats van voorde pluimveehouders kan Een zeer machtig eischt echter stempe ook wel op uit. En landen ook gaan. St de eischen moeten stei exporteieren om te k de wereldmarkt en buurlanden hun eigei eierhandel ook enori beter kunnen beconci product. Ik voor my z van ons land op dit j in en geloof althans niet zal biyven volhol in tegenstelling van ve dat moet ik er direct enthousiasme heb voo dat zoo heel mooi kli is is voor my plu bedryf op de boerderi best doet, legdieren, goed te maken, dan kunnen biyven concui Verder wordt er voorkomen dat bijv. o eieren, voor versch Duitsche bladen wijz tijd op dat in de buur in Italië, Holland en koelhuizen zyn opgeric land zelf ook, die ten hoeveelheden versche te bewaren totdat de en ze dan op de mai duideiyke aangifte dat Meestal worden ze da; eieren gemengd en al Wie gewend is in d ook in ons land,z.g. ve tegen hoogen prys, j verrassingen hy van t Iodertyd heeft men aar middel van het soortge) dom van een ei kan v bew&ren uit de eierei dus wat er in overt zwaarder worden. Dit als men nu weet dat soortgeiyk gewicht al kan (b v. van 1.0784 t wel dat men al heel uit het sooTteiyk g trekken. Ook de omgeving w

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2