4%% p 99% ,4 GELAATSKLEUR CARTER'S HSi PILLS LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voor U! RADIO. De Raadselachtige Haargroei Verborgen krachten der natuur. Gordijnstoffen A. WIELH011WER PANDBRIEVEN INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE Naar da Oude Binnenweg 87 PI L Hotte Ploegen, Rud Saks Ploegen, Brabaope Pit Zware Deering Cultivators. - Beering Schijven! AAMBEIEN. DE SALAMANDER J. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1928. ON tegenwoordig een minister de schuld van en het is maar goed dat de ruggen erg breed en glad zijn. Minister Kan moet het nu ont gelden, omdat hy de normale weg heeft be wandeld, want vanwege het college van B. en W. van Rotterdam is er niets ondernomen om een andere benoeming uit te lokken. Niettemin krLjgt toch de minister de schuld. Een maal extra gaan zwemmen en afspoelen. De eerste der vijf vliegtuigen, piloot Kop pen, dat 13 September van Amsterdam is vertrokken, is den 25sten te Batavia aan gekomen. Ten tweede male heeft Koppen de luchtweg naar Indië afgelegd en binnen eenige dagen kan ook het tweede toestel dat nu onderweg is, arriveeren. Niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland be staat er groote belangstelling voor deze post- vluchten. Veel is er reeds over de prestaties onzer kranige vliegeniers geschreven en zoo langzamerhand beginnen wij het heel ge woontjes te vinden. De tijd is niet ver meer, dat er geregeld luchtverbindingen tusschen alle deelen der wereld bestaan en dat wij in eenige dagen grooter afstanden afleggen, dan onze grootyaders dit konden doen in eenige maanden. Wie weet hoe verbaast het komen de geslacht nog eens zal zijn, over onze huidige verbindingsmiddelen. Afstanden be staan niet meer, doch steeds wordt de snel heid nog verder opgevoerd, wat heden nog onbereikbaar is, is morgen reeds mogelijk. Doch ons bepalende tot het heden, verheugen wij ons in het succes van deze vluchten, waardoor aan de Nederlandsche kleuren nieu wen luister wordt bijgezet. Onze Koninklijke Familie heeft het bij het bezoek aan Amsterdam niet bijster getroffen, wat het weer betrof. Een groot deel van het programma moest onder een ware gietregen worden afgewerkt en het had er veel van of Pluvius het plan had zich te wreken op de mooie dagen van September. Onder aanhoudende regenvlagen heeft de inspectie plaats gehad van de beide nieuwe torpedojagers, Hr. Ms. „De Ruiter en „Evert- sen", waarbij de pavoiseervlagen druipnat naar beneden hingen. Menig schitterende uniform heeft de natte proef moeten door staan en ook een talrijk publiek had er graag een nat pak voor over. Militaire schouwspelen trekken altijd zeer veel publiek, ook al denkt en voelt ons volk over het algemeen heel weinig militair. Het schijnt zelfs een beetje mode te zijn, op alles wat militair is te mopperen en te kankeren, doch parades, de aflossing der wachten voor het paleis zal menig Amsterdammer zich niet gemakkelijk laten ontgaan. Buitenland. Het gaat in de internationale politiek als in een bioscoop. De eene film volgt op den andere en ook hier hebben we hoofdnummers en btfnummers. Den laatstentijd worden we bepaald verwend, want na het hoofdnummer Genève, krijgen we een tweede hoofdnummer getiteld „ontwapening!" De vooruitzichten van het slagen hiervan zijn echter niet bepaald schitterend en vol gens de laatste berichten doen we erg ver standig door alle hoop by voorbaat te laten varen. We hebben reeds talrijke pogingen gehad in deze richting, prachtige redevoe ringen enz. enz., doch aan resultaten heeft het helaas tot heden nog altijd gemankeerd en ook heden ziet het er naar uit, of we verder van de oplossing af zyn dan ooit. Op initiatief van Jhr. Loudon zijn er pogin gen ondernomen omdevijfgrootezeemogend- heden, Engeland, Amerika, Frankrijk, Japan en Italië, te Parys te doen bijeenkomen en pas als deze bijeenkomst succes heeft, kan er verder over internationale ontwapening worden onderhandeld. Gaat deze bijeenkomst niet door, of wordt hierop geen resultaat bereikt, dan is verder onderhandelen voor- loopig geheel en al overbodig en zit het kar retje van ontwapening muurvast. In dit laatste geval rust dan de verant woordelijkheid niet op de ontwapenings commissie van den Volkenbond, doch op de groote mogendheden. De groote moeilijkheid is en blijft de tegenstelling tusschen Ame rika en Engeland. Met leede oogen ziet de Engelsche admiraliteit het aan, dat het schat rijke Amerika maar steeds voortgaat de Amerikaansche vloot uit te breiden en te versterken, waardoor de bestaande hegemo nie der Engelsche vloot in het gedrang komt. Het is de groote wedloop tusschen twee mach tige naties, doch op den duur moet Engeland hier het loodje leggen, omdat het niet op gewassen is tegen de onuitputtelijke rijk dommen der Vereenigde Staten. De Engelschen zouden daarom niets liever zien dan het einde van deze krankzinnige wedstrijd, waarbij zy alles te verliezen heb ben en niets te winnen. Een beperking, ge baseerd op de huidige sterkteverhouding zou Engeland op heel goedkoope wijze dehe~~ monie ter zee bevestigen. Het Britsch-Fransche vlootcompromis is een der Engelsche pogingen om dit doel te bereiken en waar dit compromis heelemaal geen rekening houdt met de wenschen en verlangens der Vereenigde Staten, is het dus heel begrijpelijk, dat er daar op zijn minst geen enthousiasme is te ontdekken voor deze overeenkomst, welke Chamberlain destijds heeft aangekondigd als een zeer belangrijke stap op den weg der internationale ontwa pening en bevestiging der vrede. Tot voor kort was dit geheele vlootcom promis gehuld in een waas van geheimzin nigheid, doch het Amerikaansche blad „Eve ning Standaard" te New-York is er in geslaagd hierover officieele documenten in handen te krijgen en dit beteekende natuur lijk meteen het einde van al de tot heden betrachte geheimzinnigheid. Nadat de eerste schrik over deze onthullingen te Londen en Parjjs voorbij was, hebben de heeren zich gehaast om te verzekeren, dat ze verheugd waren over de publicatie hiervan, al begrijpt een normaal mensch ook niet, waarom ze dit dan zelf niet eerder uit eigen wil hebben INGEZONDEN MEDEDEELING. SPOEDIG GEZOND Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren zonder onaangename na werking. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die vaak puistjes veroorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samengesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import Fa. B. MEINDERSMA. 'Den Haag. 2 De groote bezwaren der Vereenigde Staten tegen het Britsch-Fransche vlootcompromis zyn in hoofdzaak de volgende: Amerika wenscht geen beperking in den aanbouw van schepen van 10.000 ton en grooter en bovendien neemt Amerika er geen genoegen mee, dat de aanbouw van kleine kruisers, torpedojagers en duikbooten in geen enkel opzicht wordt beperkt. Op deze twee zeer belangrijke punten, houdt het compromis heelemaal geen rekening met de wenschen van Amerika en het is daarom niet anders te verwachten, dan dat Amerika zeer waarschijnlijk zal bedanken voor het twijfelachtige genoegen om onder de huidige omstandigheden aan de onderhandelings tafel te gaan zitten. Ze loopen dan nog het risico, dat aan hun per slot van rekening de schuld zal worden gegeven voor het misluk ken. Hieruit volgt dus dat de nieuwe hoofd film ontwapening reeds voordat er gedraaid wordt al bitter weinig kans heeft. Een der berichten uit Amerika maakt reeds melding van het feit, dat er tengevolge van het Britsch- Fransche vlootcompromis nog eventjes 700 millioen dollar meer zal worden uitgegeven voor leger en vloot. Voor idealisten is het inderdaad een zeer moeilijke tfid. Aan teleurstelling is ook verder op dit ondermaansche tranendal volstrekt geen ge brek. Nu de Duitschers te Genève voor het moment niets hebben bereikt en hoogstens naar huis zijn gegaan met een vage wissel op een nog vager toekomst, zijn de Duitsch nationalen ontevreden over dit mislukking der regeeringspolitiek. De nationalistische bonden hebben te Berlijn groote demonstra tie gehouden, waar de verschillende kopstuk ken volgens het bekende recept, veel woorden die veel beloven en weinig zeggen, heftig van leer getrokken. Ze achten het moment gekomen om met wettige middelen op te treden tegen de regeering en niemand zal het in zijn hoofd halen, hun dit recht ook maar voor het geringste te beperken. Tot zoover geven ze blijk van een normaal ver stand, dat het slot van hun demonstratie bij menigen gegronde twfifel zal opwekken omtrent dit normale verstand. In een motie dringen ze er maareventjes op aan om direct alle herstelbetalingen stop te zetten en eischen ze bovendien onvoorwaardelijke ont ruiming van het Rijnland. Als extra dringen ze er verder bovendien nog op aan, dat Duitschland zich tegenover den Volkenbond een groote terughouding zal opleggen. Be paald bescheiden klinken al deze wenschen en verlangens nu niet en we moeten dit ook niet al te tragisch opnemen. Vooral onder deze kringen bestaat er groote, zeer groote teleurstelling over het weinige dat er te Genève is bereikt, deze mislukking biedt althans eenige kans dat een klein deel der verloren zieltjes kunnen worden herwonnen en dus zijn al deze groote woorden meer als een zoet gefluit aan te merken, dan werkelijk serieus bedoeld. De Duitsch Natio nalen hebben voorloopig geen schfin van kans om binnen afzienbaren tijd de regee- rings-verantwoordelfikheid te dragen en daarom kunnen zjj zich de luxe permiteeren van groote woorden en beloften. Een zeer alarmeerend artikel in „De Prawa" te Belgrado, goschreven door den vroegeren Servischen minister van buiten- landsche zaken, Mijatowitsj, voorspelt niets meer of minder, dan dat een nieuwe Balkan oorlog onvermijdelijk is. Als oorzaak dezer sombere voorspelling noemt by de jongste gebeurtenissen in Albanië. Volgens hem hebben Italië en Albanië een geheim ver drag gesloten en bestaat het voornemen dat Italië bjj de geringste onlusten in Kroatië direct troepen zal zenden naar Albanië en Dalmatie. Dit zou dan tevens meteen het sein zijn voor Hongarije en Bulgarije, om ook tegen Joego-Slavië op te rukken, zoodat de positie van laatstgenoemd land dus hope loos zou zyn. Mfiatowitsj verklaart nadruk- keiyk, dat hij dit artikel als ervaren diplo maat en met volle verantwoordelijkheid heeft geschreven. Dat de Balkan steeds het gevaarlijke kruitvaatje voor Europa blijft, is voldoende bekend, doch we krijgen den indruk, dat hier meer spoken gezien worden, dan er daar inderdaad te zien zfin en helaas meer dan voor de rust van. Europa wel ge- wenscht is. De laatste berichten uit Roemenië maken melding van het feit, dat Prins Carol, de ex-kroonprins weer actief is in zijn actie 'om den eens geweigerden troon te bestijgen, In verschillende brievenbussen en tuinen 't werden soortgelijke manifesten gevonden, als in Mei door de Engelsche politie reeds in beslag zfin genomen. De bevolking toont niet de minste belangstelling voor deze ge heele actie en Carol doet verstandig indien hy zijn wenschen maarzoo spoedig mogelijk voor altfid vergeet. De Spaansche hoofdstad is het tooneel geweest van een der ernstigste rampen sinds vele jaren. In het theater Govedates, dat geheel uit hout is opgetrokken, evenals de omringende gebouwen, is door een zwaren brand volkomen verwoest. De brand brak uit na de pauze van de namiddagvoorstel ling, terwijl zich ongeveer 3000 personen in het gebouw bevonden. De brand breidde zich ontzettend snel uit en hoewel het orkest door het spelen van een stuk een paniek trachtte te voorkomen, ontstond er een ge weldig gedrang voor te veel te nauwe uit gangen. Verschrikkelijke tooneelen hebben zich afgespeeld. Aan alle kanten snelde de brandweer, militairen en politie te hulp, doch niets was in staat den vuuizee te stuiten. Eenige honderden vonden een vreeselijken dood in de vlammen. Terwijl wij dit schrij ven, bedraagt het aantal slachtoffers reeds over -de 175 dooden, terwijl er talrijke per sonen ernstige verwondingen hebben opge- loopen. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. BOERENVISCHItlARKT 12, bij de Me Kerk te ROTTERDAM. VERWARRING. Iemand, die zich pas een ontvangtoestel heeft aangeschaft, weet in den regel niet welke stations er te beluisteren zijn. Zfin kennis zal zich uitstrekken tot Hilversum, Huizen, Koeningswusterhausen, Langenberg, Daventry en wellicht nog enkele andere buitenlandschestations,maardaarmedehoudt dan ook zijn kennis op. Zoodra eenige namen genoemd worden van stations, die mogelijk ver weg buiten de grenzen zyn gelegen, zal hij zich afvragen op welke golflengten die zenders werken en met welke energie, opdat hij eenige kans hebbe ze ook werkelijk uit den aether te kunnen opvangen. Over het algemeen geven de dagbladen min of meer onvolledige inlichtingen hieromtrent, zoodat het beste is zich op een radioblad te abon- neeren, dat onmiddellijk met het zich als luisteraar laten inschreven samenhangt. Maar nu komt juist de verwarring. Bij welke luisteraarsvereenigiDg of omroepver- eeniging zal ik me aansluiten Op welk radio blad moet ik me abonneeren, dat het beste met zyn tfid meegaat en me de juiste inlich tingen verstrekt? Behoort de radio-luisteraar ook eenigszins tot de amateurs ofwel zelf bouwers, dan wil hij zich natuurlijk zooveel mogelijk abonneeren op een of meer tech nische bladen, met wier inhoud hij zijn kennis kan verrfiken en op de hoogte blijven van de ontwikkeling der techniek. Ter goede orienteering geven we hier een overzicht der in Nederland bestaande radio bladen, alsmede van hunne respectievelyke omroepvereenigiDgen, adressen, enz. In al deze bladen worden de volledige programma's afgedrukt van wat er in de loopen de week door de Hollandsche stations wordt uitgezon den, benevens die der buitenlandsche stations, welke met een goede ontvang-installatie hier zfin te beluisteren. Radio-Expres, technisch weekblad, officiëel orgaan van de Ned. vereeniging voor radio- telegrafie (N.V. V.R.), verscbynt Vrijdags; abonnementsprijs 3, - per halfjaar bij voor uitbetaling. Adres: Laan v. Meerdervoort30, 's Gravenhage. Radio-Wereld, technisch weekblad, ver scbynt Donderdags; abonnementsprijs ƒ7.50 per jaar. Adres: N. Z. Voorburgwal 250, Am sterdam (C.) Radio-Bode, algemeen weekblad, orgaan van de Algemeene Vereeniging „Radio-Om roep" (A. V. R. O.)verschijnt Vrijdags. Abon nementsprijs ƒ3.- per halfjaar. Adres :N.Z. Voorburgwal 345, Amsterdam, C. Katholieke Radiogids, algemeen weekblad, orgaan van den Katholieken Radio-Omroep (K. R. O.)verschijnt Vrijdags; abonnements prijs 3 per half jaar. Adres: Heeren gracht 46, Amsterdam, C. Christelijk Tijdschrift voor Radio, algemeen weekblad, orgaan van de Ned. Christelijke Radio Vereeniging (N.C.R.V.); verschijnt Vrijdags; abonnementsprijs ƒ4.- per half jaar. Adres: Gebr. Zomer Keunig's Uitg. Mij., Wageningen. „Radio", algemeen weekblad, orgaan van de Vereeniging van Arbeiders Radio-ama teurs (V. A. R. A.)verschijnt Vrijdags; abon nementsprijs 1.50 per kwartaal. Adres: Keizersgracht 376, Amsterdam, C. Vrije Geluidenalgemeen weekblad, kop blad van „Radio"; oi gaan van den Vrijzinnig Protestantschen Radio-Omroep (V. P, R. O verschijnt Vrijdags; abonnementsprijs ƒ1.50 overtuigd, dat verdachte zich niet aan mein- p. kwartaal. Adres: Singel60, Amsterdam, C. eed schuldig heeft gemaakt. Bij vraagt vrij- Radio-Nieuws, technisch maandblad, or- j spraak, subs een voorwaardelijke straf of gaan van de Ned. Vereeniging voor radio- telegrafie (N. V. V. R.); verschijnt den eersten van iedere maand; abonnementsprijs ƒ9.— per jaar. Adres: Laan van Meerdervoort 30, Den Haag. Dit blad bevat uitsluitend weten schappelijke artikelen en géén omroeppro gramma's. RECHTZAKEN. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Meineed Voorts heeft zich te verantwoorden gehad de 28-jarige landbouwer J. C. H. te Den Bommel, wien ten laste wordt gelegd, dat hy op 28 Maart ter terechtzitting als ge daagde in hooger beroep in de civiele proce dure van W. Tieleman, eischer tegen hem gedaagde, opzettelijk, valschelijk in strijd met de waarheid onder het afleggen van den eed, heeft verklaard, dat het niet waar was, dat hy op 27 Augustus 1926 van W. Tiele man had gekocht en ontvangen 10 biggen tegen den prys van 210, welke eed hem was opgelegd bij vonnis van de rechtbank van 15 Februari 1928. Verdachte zeide, dat hem de biggen waren gezonden op proef. Bevielen ze hem, dan zou hij ze houden. In elk geval zou Tieleman naar verdachte verwachtte, kostgeld betalen. Het O.M.: Waarom hebt ge dan 2 biggen, die geen pest hadden als de andere, gehouden voor 50. Verdachte beweerde Tieleman eenigszins te hebben willen schadeloos stellen. Het O.M.: Zou als uw voorstelling juist is, dit dan geen vreemde manier van handel- dryven zijn. Verdachte: Ik wilde geen biggen hebben. Ik had ze ook niet kunnen betalen De president: U hadt ze tot 1 October op proef. Toen hebt ge geen woord over terug halen gesproken. Verdachte: Ik had Tieleman op 13 Sep tember al gewaarschuwd. Getuige L. H. Krijger verklaarde, dat Tiele man hem ook de biggen te koop had aan geboden en daarna naar het land van H. had gevraagd. Een methode van verkoopen als waarover H. spreekt, heeft getuige nooit bijgewoond. Getuige W. Tieleman had op 27 Augustus de biggen aan H. verkocht. H. kon niet dadelijk betalen. Na eenigen tyd is H. komen vertellen, dat de biggen ziek waren. Getuige had den verdachte toen naar den veearts gezonden om een verklaring dat de biggen ziek waren, toen getuige zelf ze kocht. Een tijd later heeft verdachte geweigerd te be talen. Hy bood toen 50 aan als schade vergoeding. Getuige W. v. Driel had op 26 Augustus met Tieleman samen de biggen gekocht. Hy verklaarde overigens als de vorige getuige. Getuige D. v. Driel verklaarde als de vorige getuige. De dierenarts J. A. v. Vreeswijk had op 14 Sept. de biggen onderzocht; verdachte had toen gezegd door v. Driel te zijn ge stuurd. Over de vraag of H. ze gekocht had, is toen niet gesproken. Verdachte's vrouw a décharge gedagvaard, verklaarde, dat haar man had gezegd, dat de biggen wel gebracht waren, maar niet gekocht. Een zwager van verdachte kon niet ver klaren, dat Tieleman bij H. was geweest om de biggen te zien. Van de 10 biggen zijn er 8 doodgegaan. Het O. M. vond de wijze van handelen, zooals verdachte die voorstelt, wel zeer on gewoon en zeer onwaarschyniyk. Verdachte zou tien biggen in zijn schuur krijgen om dan op een bepaalden dag als het hem goed dacht te melden, dat hij de biggen kocht of niet kocht. Alle risico zou dan aajDdezyde van Tieleman zijn geweeet. De verklaringen van Tieleman en van Driel worden bevestigd door twee brieven van verdachte, waarin hy zelf van „gekocht" spreekt. Die brieven zijn, zooals hier ter zitting is gebleken, met zeer veel zorg samengesteld door verdachte zyn vrouw en zyn vader samen. Tieleman heeft zijn verkoopboekje overgelegd, waarin op den juisten datum de verkoop is ingeschreven. Tieleman heeft verdachte naar den veearts gezonden, met het verzoek een verklaring af te geven, dat de dieren al ziek waren, toen hij, Tieleman, ze kocht. Deze zou dan trachten van zyn verkooper het geld terug te krijgen en daarmee verdachte tevreden stellen. Inderdaad heeft verdachte het on gelukkig getroffen, maar dat neemt zyn aan- sprakeiykheid niet weg. Dat bij dat voelde, blijkt al uit zijn aanbod tot schadevergoeding. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. H. M. Hoogeweegen meende, dat een overeenkomst als waarvan hier sprake is in Den Bommel niet zooon- mogeiyk is als hier in Rotterdam. Alleen Tieleman is by de transactie tegenwoordig geweest. Hy en H. zyn beiden belanghebber. "Wien moet men nu gelooven? Pleiter is er van overtuigd, dat verdachte het ter tafel gebrachte briefje niet zoo heeft nageplozen, voor hij het verzond, als het O. M. het voor stelt. Het is niet zoo onwaarschynlijk, dat Tieleman en zyn compagnon al geweten hebben, dat de biggen iets onder de leden hadden. Kunnen ze dan niet tegen verdachte gezegd hebben: Neem ze maar, zonder dat een koop is tot stand gekomen? Mr. Hoogeweegen hecht niet zooveel waar de aan het verkoopboekje als het O M. Het aanbod van de 50 is verklaarbaar. Al is de schyn tegen verdachte, pleiter is er van een geldboete. Uitspraak 9 October. INGEZONDEN MEDEDEELING. ECHTE FRIESCHE NENIJTO. Groenten- en fruittentoonstelling. Dinsdagmiddag is in het daarvoor g veerde gedeelte van Hal B de groentenr en fruittentoonstelling geopend, uitgaande van den Kring van VeilingsvereenigiDgen op de Zuid-Hollandsche Eilanden, de Nederlandsche pomologische vereeniging, afd.Zuid-Holland- sche Eilanden, de Vereeniging van oud- leerlingen der tuinbouw-wintercursussen, en den heer K. Wiersma, rykstuinbouwconsu- lent voor de Zuid-Hollandsche eilandeD. Omtrent de bedoeling welke men met deze tot en met 28 dezer te houden tentoonstel ling heeft, wordt ons het volgende mede gedeeld: Deze tentoonstelling wil in de eerste plaats bewyzen de superioriteit van het Nederland sche fruit. Zy wil aantoonen, dat een even- tueele meening, dat het buitenlandsche fruit beter zou zyn, ten eenenmale onjuist is. Het tentoongestelde fruit is van eerste kwaliteit en het ligt in de bedoeling van de Ned. Pomologische Vereeniging, haar leden te leeren kweeken fruit van dezelfde kwali teit, en dit voor het publiek verkrijgbaar te stellen. De uitstekende kist verpakking waar borgt kwaliteit, behandeling en sorteering. Het bier bedoelde fruit in de eenmalige kistverpakking wordt reeds op de veilingen aangevoerd en is dus in de fruitwinkels voor het publiek verkrygbaar. In de tweede plaats beoogt de Ned. Pomo logische Vereeniging den vruchtenkweekers aan te toonen, dat het kweeken van deze kwaliteit mogelijk en ook noodzakelijk is. Zy geeft haar leden steeds gratis adviezen om trent aanplanting, bemestingen, ziektebestry- ding enz. Zij hoopt, dat deze tentoonstelling een aanleiding zal zyn voor het publiek, het Nederlandsche fruit te koopen, en voor de kweekers, om dit fruit te leeren en te willen kweeken. De Kring van veilingsvereenigingen de Zuid-Hollandsche Eilanden' bestaat uit de veilingen te Dordrecht, Barendrecht, Oud- Beierland, Oostvoorne, Brielle, Pernis en de Coöp. Tuinbouwveiling De Zuid-Hollandsche Eilanden (PersooDsdam). De vereeniging heeft ten doel, door samenwerking van de veilingsvereenigingen den haDdel en de cul tuur van land- en tuinbouwproducten in eigen streek te bevorderen. Zij tracht haar doel te bereiken door het bevorderen van a. het land- en tuinbouwonderwys; b. de reclame voor handel en cultuur en voorts door andere wettige middelen, die aan het doel bevordeiyk kunnen zijn. Aangenomen mag worden, dat er 50C0 menschen geregeld arbeiden in den tuinbouw, los personeel en kinderen niet medegerekend. Het aantal hectaren is ongeveer 5000, waar van 100 H.A. fruittuin en boomgaard Verder vindt men over de eilanden 75 000 Ma. vruch- tenkassen, 250.000 ramen warenhuis en 2000.000 ramen platglas. De meeste tuinen zyn de zoogenaamde koude bediy ven. Door dat de landbouwers bezig zyn, hun bedry ven om te zetten, neemt de tuinbouw op de Zuid-Hollandsche eilanden sterk toe. De veilingsomzetten over 1925 waren ƒ2 000.000; 1926 ƒ8.100.000; 1927 ƒ4.150.000; 1928 vermoedeiyk 5 500 000. De veilingsvereenigingen te Zwyndrecht en Charlois leven in haar isolement, anders waren deze cyfers ca. 2 000 000 hooger. De groote toeneming moet vooral worden gezocht in de sterke uitbreiding. De inzendingen van druiven op deze ten toonstelling komen uit Oostvoorne, Rockanje en Brielle. De groetenstand is ingezonden door de oud-leerlingen van wintercursussen te Barendrecht. In geen streek in ons vader land bloeien deze wintercussussen zoo als op de Zuid-Hollandsche eilanden. Er zyn dorpen, waar gedurende de wintermaanden 3 4 cursussen worden gehouden Een ver eeniging om te komen tot de oprichting van een tuinbouwschool op het eiland IJssel- monde is opgericht en men hoopt in het volgende jaar een tuinbouwschool te kunnen doen verryzen. N. R. C. Het begint met een nauw merkbaar jeuken der hoofdhuid, hetwelk spoedig, ondanks herhaalde wasschingen, erger wordt. Dat is het eerste teeken van haaruitval. Een gezond mensch heeft ongeveer 75.000 hoofdharen, welke te zamen een gewicht van méér dan 1300 kilo kunnen dragen. De hiervoor benoodigde kracht kan zeker niet worden weg gecijferd en toch kan ze zich niet uiten door onbelemmerde haarproductie, wanneer de haar- bodem door roosvorming en verhooming is aan getast. De gevolgen van de onderdrukking dezer groeikracht worden vrij algemeen verwaarloosd en meestal dan pas, wanneer hevig haarverlies optreedt, wordt getracht er „iets" tegen te doen. Let eens op Uw kam en zie, of in Uw haar nog voldoende krac] doode haren vallen/ raking uit en wanne van het hoofd zou vi lijk een geheel ande algemeen blijven de2 tusschen het gezonde' een valsch beeld van haardos wordt verooij nog welvoorzien, ten reeds groote vorderinj Verder zijn de H haarwortels, door dc| moederlijk behandeld bevatten en dus, bij hetzelfde gevoel kunj neer het organisme g| ontvangt. Wij zullen een groote proef te stj voorziening van ons I minder gulhartig. Nu zult U wel zeg|_ zelf moeten voeden eii zeer vaak belemmerei opname dezer uiterst waarloozing van hun Zware Pluchette per el 0.95-1.35-1.65 Dubb. Pluchette per el 1.90-2.10-2.70-3 Ribstof per el 0.48 Landhuisstoffen per el 0.63 Imt. eiken reclame-garni tuur per stel 1.85 Afgepaste Pluchette gordijnen met geschabtoneerde randen, zeldzaam artistiek 12.75, I 16.75, f 19.50, enz. per paar. Koopt Uw gordijn stoffen enz. bij SOMMELSDIJK Ring A 09-100, Tel. 243 (gebouw de Manege; Laat U niet misleiden door groote reclames van z.g. Verkooping of wegens vertrek enz. Wij zijn nog goedhoóper afs daar Overtuig U In onze 9 Etalages N. V. Het Meubelhuis Modern BuffetI 45, 2 Fauteuils en 4 stoelen met leer28, 2 Fauteuils en 4 stoelen met moquette 45, Eiken Linnenkast43,— Eiken Tafel11, 2 Crapauds en 4 stoelen met leer53,— 2 Crapauds en 4 stoelen met moquette 75, Eikenslaapkamer compl. 168,— Q. A. Buffet72,— Schuiftafel14, Divan14, Eiken Boekenkast. 29, Am. Cylinderbureau met Schuifblad 85,- Bureau Minlstre 58,— Theetafels8,50 O. Holl. Boekenkast65, Echt leeren Clubfauteuil 58, Eiken verstelb. ligfauieuil 11,50 enz. Ameublementen in alle stijlen voorradig Groote keuze RIETMEUBELEN. I, A.l». Oude Binnenweg 87, Rotterdam. Telef. 586 Op vertoon van deze advertentie Franco levering. Lil mil me keu: lan Nil fee stei Ls Alles uit voorraad leverbaar. MOSSELMAN VIS, Machinefa SOMMELSDIJK - - Telefoon RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, R'dom I Niet goed, geld terug. De Centrale Pro voor Goeree en Overt Ie Mlddelharnls (L is op eiken werkdag voor lenden GRATIS TOEGA Desgewenscht geeft de ti inlichtingen, die mochten ltngd.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2