jldemiimhch i Tandarts J. II. 81 IJS F. 8. Stoomwasscherij Naar de Oude Binne HOBBEMASTRAAT MiDDELHARI F Land- en Tuinbouw. mm ADVERTENTIEN „VOORNE& PUTTEN" Nieu w-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. Ons werk is onze reclar 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928. heel slecht zijn beloond. Altijd zoeken we de fout bij een ander, zoeken we maar al te vaak in de verte wat heel dichtbij is. Het is natuurlijk allemaal prachtig en mooi, dat we onzen tuin tot nu toe netjes en schoon hebben gehouden en hiervoor worden we ook beloond, doch dit alleen, d.w.z. dit schoonhouden tot heden, is niet voldoende. Zoolang we de tastbare voor deden dagelijks voor oogen hebben, in den vorm van goed ontwikkelde planten, blijven we actief, doch zoodra de directe noodzaak ont breekt, verslappen we. Voor 90 hebben we ons werk voltooid en door de resteerende 10 niet te volbrengen, bederven we alles weer voor de toekomst. Na ons de zondvloed schijnt de gedachte te zijn, doch de gevolgen dezer zorgeloosheid blijven niet uit. Behalve dat de tuin letterlijk bezaaid wordt met onkruid, hetgeen voor de toekomst funest is, onttrekken de vrij spel krijgende on kruiden een belangrijk percentage der voe dingsstoffen aan den bodem, hetgeen een direct nadeel is van de nog groeiende najaars groenten. Uit ervaring weet ik hoe hiertegen nog maar steeds gezondigd wordt en als ik om dezen tijd eens hier en daar rondneus., wordt deze ervaring maar al te dikwijls bevestigd. Door schade en schande wordt men wijs, doch helaas gaat dit nog niet eens altijd op enhieraan zal het dan ook wel te danken zijn,.-dat de volksmond spreekt van „Heele volksstammen leeren het nooit." Iedere nalatigheid, onvol doende zorg, wreekt zich in de natuur onver biddelijk na korten of langeren tijd, de straf volgt op de zonde en deze straf is niet alleen volkomen rechtvaardig, doch tevens zeer streng. Moderne begrippen van een voorwaardelijk vonnis met zooveel proeftijd zijn hier onbekend. Het ergste is evenwel, dat onze laksheid ons doet vervallen van kwaad tot erger. Met eenigen wrevel bezien we de wildernis, we heb ben direct geen tijd of animo om de fout te herstellen, stellen uit en van dit uitstellen komt afstel, de tuin blijft den geheelen winter liggen, nadat de laatste resten van den oogst van het veld zijn. Met een optimisme, een betere zaak waardig, verwachten we desondanks, dat onze tuin het het volgende jaar ook maar weer uitste kend zal doen, liefst beter nog als van buurman. We worden in onze door niets gewettigde ver wachtingen teleurgesteld, buurmans tuintje is in vergelijking met den onzen een juweeltje, het humeur en de liefhebberij daalt tot beneden het vriespunt en de tuin, die overal goed voor is, behalve voor het door ons beoogde doel, krijgt van dit alles de schuld. De grond is te licht of te zwaar, het zaad of de planten deugen niet, kortom het gaat als de schaatsenrijder die de schuld van zijn zeer slecht rijden aan zijn schaatsen wijdt. Laten we daarom goed in ons oor knoopen en ook in de practijk toepassen, dat een voortdurende onkruidbestrijding een der fundamenten is voor het welslagen in onzen tuin en dat het voor onkruid geldt: „Een jaar zaaien doet 7 jaar wieden."" De Huisvrouwen in de mijnstreek weten wat vuil goed is. De onder vinding heeft hen gelukkig öbk geleerd hoe zij vuil goed on de beste en snelste wijze weer schoon krijge EEN OMWENTELING IN DE GROENTEN- TEELT. De teelt onder papier. Het bekende Amerikaansche tijdschrift „Scientific American" maakte onlangs melding van een in ons land nog weinig bekend teelt systeem. Vier jaar lang, zoo zegt de schrijver, Milton Wright, heeft het Amerikaansche ministerie van landbouw een reeks van interessante proefnemingen gedaan op het gebied van het telen van groenten enz. onder papier; en door de uitkomsten is bewezen dat de groei der gewassen op deze wijze sterk wordt bevorderd. Alleen bij de grondnoten werd deze theorie niet bevestigd. Als bewijs hoezeer dit nieuwe procédé reeds inslaat diene, dat de ananas-cultures op Hawaii verleden jaar niet minder dan een half millioen dollar aan papier verbruikten; negentig per cent van den oogst wordt nu onder papier geteeld. De productie bedraagt 30 pet. meer dan vroeger, terwijl buitendien enorm op het arbeidsloon wordt bezuinigd. Doch dit is slechts het begin van een nieuw tijdperk voor fruit- en groententeelt. Het Amerikaansche misterie van landbouw beweert dat het niet lang meer zal duren of althans in de V.S. zal bijna alles: aardappelen, mais, tomaten, spinazie, katoen enz. onder papier worden verbouwd. De gunstige eigenschappen van papier werden het eerst ontdekt op een suiker plantage nabij Honoloeloe, vóór den grooten oorlog. De planter Charles F. Eckart had voort durend strijd te voeren met het onkruid, dat zijn plantage belaagde. Jaren lang had hij het oude systeem gevolgd, hierin bestaande dat de plantaardige afval van het suikerriet tusschen de rijen werd uitgestrooid, met het tweeledige doel het onkruid te verstikken en de uitdamping van den bodem tegen te gaan. Het grootste inconventient hiervan was, dat deze afval na korten tijd tot ontbinding overging en zoodoende, wel verre van den groei van het onkruid tegen te gaan, dien integendeel nog bevorderde. Tenslotte kwam Eckart op het denkbeeld, het eens mét papier te probeeren. Hij nam een sterk soort papier, dat door asfalt werd gehaald en daarna op den bodem gelegd, over de stompen van het pas afgesneden riet en den jongen aanplant. De scherpe uitloopers van het riet hadden niet de minste moeite om zich door het papier heen te boren, doch het onkruid werd verstikt. Spoedig kwam de planter tot de ontdekking dat het gebruik van papier nog verschillende andere voordeelen met zich bracht. Ten eerste was de oogst veel rijker en kon ook veel vroeger worden binnengehaald. Dan bevond' men, dat bij gebruik van zwart papier de temperatuur van den bodem hooger werd, daar dit papier de zonnestralen absorbeerde, terwijl de grond minder snel afkoelde. Ook hield de bodem het vocht vast tot het door de wortels van het suikerriet was opgezogen, terwijl het anders door verdamping spoedig verloren ging. Bovendien behoefde de grond gedurende den groei van het riet geen verdere bewerking, nadat hij eenmaal met papier was bedekt; het bleek voldoende om van tijd tot tijd de aarde in de opengehouden regels machinaal wat om te spitten. De hoogere bodeintemperatuur komt den plantengroei sterk ten goede. Zij beschermt de bacteriën die organische bestanddeelen afbre ken en deze omzetten in itraten en andere oplosbare stoffen welke den planten tot voed sel dienen. Deze micro-organismen zijn buiten gewoon gevoelig voor temperatuurswisselingen. Wanneer de temperatuur tot beneden 41 gr. Fahrenheit daalt, ontwikkelen zij geen sal peterzuur meer. Bij 98 graden zijn zij het beste in hun element en het werkzaamst. Het is derhalve van groot belang, dat de grond op de goede temperatuur wordt gehouden. Een tweede factor, die een groote rol speelt bij den plantengroei, is de osmotische druk king. Osmosis noemt men het proces waardoor het vocht uit den grond in de wortels wordt gebracht en door den stengel in de bladeren wordt gestuwd; van deze kracht is alle plan tengroei afhankelijk. Hoe hooger de tempera tuur is, hoe krachtiger zich de osmotische drukking doet gevoelen. Men heeft kunnen constateeren dat tabaksplanten en pompoenen gedurende den nacht gingen kwijnen, zelfs al bevatte de bodem voldoende vocht, wanneer de bodemtemperatuur daalde tot aanmer kelijk beneden 55 graden. Het is van algemeene bekendheid dat de eene bodem meer warmte absorbeert dan de andere, daar er een nauw verband bestaat tusschen temperatuur en kleur. Zwarte grond neemt de meeste warmte op; daarop volgt bruine grond, dan roode, vervolgéns gele en tenslotte grijze. Bij gebruik van papier wordt het vermogen van al deze verschillende soorten grond vrijwel gelijk. Men zou de opmerking kunnen maken, dat de regen den bodem onder het papier niet kan bereiken; doch het regenwater dringt in den bodem door de z.g. „regels" (de open paadjes tusschen de rijen planten). Ook siepelt een deel van den regen tusschen de randen der !- velden papier door; en het vocht dat op deze' wijze in den bodem doordringt blijft daar be-' waard, dank zij het papierdek. Het ministerie van landbouw heeft proeven genomen injverschillende streken met afwijkend klimaat en met een groote verscheidenheid van gewassen. De aanplant werd zoodanig geregeld, dat naast elke rij proefplanten onder papier een andere rij onbedekte planten kwam te staan. De uitslag bij alle proefnemingen was feno menaal, met één enkele uitzondering: de grond- noten, zooals hierboven reeds aangestipt. Op het hoogtepunt van den groei stonden al de onder papier geteelde planten prachtig, weel derig, waarbij de broeders en zusters, die onbe dekt waren opgegroeid, verre ten achter bleven. Het uitspreiden van het papier over den zaaigrond is zoo eenvoudig als het maar kan. Wordt het zaad in rijen gezaaid, dan laat men tusschen elke twee rijen een „regel" open van 5 centimeter, of nog iets minder. Het papier wordt op den grond gelegd en aan de einden met steenen bezwaard, of wel men steekt het met houtjes vast in den bodem. Men kan zelfs volstaan met op de hoeken wat aarde te leggen. In Hawaii, waar ieder jaar duizenden mijlen papier worden gelegd, bedient men zich van speciaal daarvoor gemaakte machines, die door muilezels of tractors worden getrokken. Deze machine effent het zaadbed, spreidt het papier er over en bedekt de hoeken. Het planten geschiedt of wel doorhet papier heen óf tusschen twee strooken papier in. Gewassen als tomaten, aubergines, groene peper en ananassen, die een vrij groote tus- schenruimte vereischen, worden het beste ge plant door op regelmatige afstanden openingen in het papier te maken. Aangespoord door de op Hawaii bereikte resultaten is men er nu in Afrika, Australië, Azië, West-Indië en Europa, alsook in de Vereenigde Staten, toe overgegaan proeven op groote schaal te nemen met die methode. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mlfnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De maandelyksche groei van de L.-O. en de T.-O. Op 1 September 1928 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L -0. toer Provincie. Aantal leden. Loon. Groningen 25 20.914. Friesland 17 11.916. Drenthe 19 7.156. Overijsel 11 6.226. Gelderland 18 11.777. Utrecht 2 684. Noord-Holland 13 5.488. Zuid-Holland 9 10 016. Zeeland 13 3.369. Noord-Brabant 2 2.000. Tottaai 129 79.546. Per 1 September 1928 traden als lid der T.-O. toe 82 werkgevers, uitbetalende aan loon 55.430. Sedert 1 November 1927 vermeer derde het aantal leden bij de: Landbouw Onderlinge met 1555. Uitbetalende 1.387 297 loon. Tuinbouw Onderlinge met 398. Uitbetalende 510.906 loon. De Secretaris van de P.O.C.Overflakkee, A. W. KEIJZER. Herkingen, 20 September 1928. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARN1S. Aan Marietjespad is wederom aangevangen met den bouw van een zestal arbeiderswoningen in het ver lengde van de aldaar reeds gebouwde. Bestond by de bouwondernemers Dijkers Kroos voorheen het plan om de z.g. Kats- weide geheel met arbeiderswoningen te be zetten, thans is hiervan afgezien en zullen op het achterste gedeelte warenhuizen wor den gebouwd. Door de politie is tegen een vreemde ling proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het maximumsnelheid rjjden met een auto in de kom der gemeente. De by velen onzer ingezetenen niet on bekende Geref. pred. ds. W. Sieders, thans emeritus-predikant te Vlaardingen, hoopt den 11 en October zijn 60-jarig predikants ambt te herdenken en den 17en October zyn 83en geboortedag. Zondagavond had de vrouw van A. K. V. het ongeluk te vallen, waarby zij haar been op twee plaatsen bloedend verwondde. Sport. Voetbal. Zondag heeft het pech- duiveltje weer eens met onze geel-blauwen uitgeweest. Nadat tot op de laatste minuut het spel 1 1 stond maakt D.O.Z. er: 2 1 van. Het tweede werd door zijn tegenstanders zoo gevreesd dat deze niet opkwamen en Flakkee II de puntjes cadeau kreeg; tot groote verontwaardiging van 't tweede die er om wenschte te spelen. Het derde won doordat in de laatste minuten een penalty de winnende goal bracht. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middel harnis. Veiling van Vrijdag 21 September 1928. Bloemkool 1,40 tot 20,70 per lOOstuks. Savoye kool 11,— per 100 stuks. Komkommers 3,40 tot ƒ8,— per 100 stuks. Andy vie 3,— tot 3,10 per 100 krop. Sla 4,60 per 100 krop. Postelein 10,— per 100 k.g. Stoksnyboonen ƒ14,- tot 17,- per 100k.g. Stamsnijboonen 8,50 tot 12,- p. 100 k.g. Dubb. Princessen 3,~ tot 15,7Qp. 100-fegi. Enkele princessen 8,70 tot 16,— per 100 k.g. Blanke Jutten 14,— per 100 k.g. Conseile de la Cour 9,80 tot 19,- per 100 k.g. Maagdeperen 12,70 tot 14,40 per 100 k.g. William Duchesse 7,70 tot 17, - p. 100 k.g. Buerré Hardi 15,— tot 26,40 per 100 k.g. Beurré v.d.Ham 13,-tot ƒ17,70 p. 100 k.g. Beurré Clairgeau 13,- tot 17,-p. 100 k.g. Perzikperen 14,— per 100 k.g. Handperen 17,— per 100 k.g. Zure Appelen 8,40 per 100 k.g. Goudreinetten (val) 7,50 tot 11,40 per 100 k.g. Sterappels (val) 10,— per 100 k.g. Gieser Wildemans ƒ10,— per 100 k.g. Kroten 2,10 tot 3,10 per 100 bos. Peen 3,20 tot 5,40 per 100 bos. Tomaten ƒ6,— tot 6,50 per 100 pond. Druiven 28,70 tot 37,— 100 per pond. Meloenen 0,13 tot 0,40 per stuks. Braam 0,20 per pond. Kaas (20 plus) 0,37 tot 0,40 per pond. Kaas (Leidsche) 0,37 tot 0,38 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Veiling van Maandag 24 September 1928. Bloemkool ƒ5,70 tot ƒ19,— per 100 stuks. Roode kool 2,10 tot 13,— per 100 st. Savoye kool 2,40 tot 16,— per 100 sti Witte kool 9,10 tot 12 per 100 stuks. Komkommers ƒ3,— tot ƒ8,— per 100 stuks. Andijvie 1,70 tot 2,80 per 100 krop. Sla 2,40 per 100 krop. Kroten 2,40 tot 3,40 per 100 bos. Peen 5,70 per 100 bos. Stoksnljbóonen ƒ14,— tot ƒ25,- per 100 k.g. Dubbele Princessen 13,50 tot 17,— per ICO k g. Enkele Princessen 16,— tot 19,— per 100 k.g William Duches 15,80 per 100 k.g. Conseiler de La Cour 14 tot 20 per 100 k.g. Bon Louise 9,50 tot 27,70 per 100 k g. Vygeperen 19,— tot 23,- per 100 kg. St. Nicolaasperen 13,90 p. 100 k g. Bergamotperen 5,10 tot ƒ14,— per 100 k.g. Valperen 6,40 tot 9,50 per 100 k.g. Tomaten ƒ4,— tot ƒ9,50 per 100 pond. Druiven 26,40 tot 40,— per 100 pond. Kaas (Leidsche) f 0,37 tot 0,38 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. SOMMELSDIJK. Op Donderdag 4 Oct. a s. des namiddags 2 uur zal er ten huize van Dr. Knöps alhier gelegenheid worden open gesteld tot kostelooze inenting of herinenting. Door den heer M. Schilperoord alhier is onderhands aangekocht het huis met erf en schuur, vroeger bewoond door wyien Abr. Schilperoord. De campagne der cichorei is j.l. Maan dag weder begonnen aan de cichoreifabriek „Midden Flakkee" alhier. HERKINGEN. A.s. Woensdagavond hoopt in de kerk der Geref Gemeente alhier voor te gaan Ds. G. H. Kersten te Rotterdam. Het dochtertje van P. L. had het onge luk van de fiets te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat ze naar huis moest worden gebracht. Door den Burgemeester is een openbare raadsvergadering belegd tegen a.s. Donder dagmorgen 10 uur. De prLjs van de aardappelen steeg hier tot 3, en van de uien eveneens tot ƒ3,— per H.L. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 80 K.G. bij de pelleryen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept 600 H.L. aardappelen, 500 H.L. koe peen en 550 H.L. uien. Tot helpster in de Bewaarschool is aangesteld mej. M. van der Maas alhier. Zaterdag a.s. zal des morgens in het Gemeentehuis gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. Vrijdagmiddag geraakte de 26jarige N. Kooi, machinist op den in de haven alhier werkenden baggermolen, met zyn linkerhand bekneld tusschen twee kamraderen, waar door hem vier vingers werden afgeknepen. De getroffene werd per boot en per auto naar Rotterdam overgebracht, om te worden opgenomen in het ziekenhuis Eudokia. GOEDEREEDE. Het mannenkoor „Ons Genoegen" heeft een reisje naar de Nenyto te Rotterdam gemaakt. Schipper de Reus van Temeuzen had het ongeluk met steenen te lossen in gevaar te komen. Met hulp van den zeevisscher T. v. d. Houtten werd hij binnen gebracht. De garnalenvisschers hebben afgeloopen week van 80—100 kilo garnalen per dag en schuit gevangen en afgeleverd aan de pellery. De zeevisscher P. Redert had door scheuren aan de netten een schade van ƒ50,— J. 't Mannetje 40,— A. v. Heest ƒ40,— en C. v. Huizen 40, OUDDORP. Zaterdagavond werd in café Akershoek by inzet verkocht ten verzoeke van Jacob Meyer aan de Middelduinen. Een schuur, varkenshok, erf en tuin en boomgaard, groot 126 R. V. M. hoogste bieder P. de Jong f 1000, Koop II. Een perceel bouwland te Goede reede in den Plaspolder, groot 119$R V. M. hoogste bieder M. Vlietland Gz. 820, Koop III. Een perceel bouwland genaamd Botermeed in het Oude Nieuwland, groot 152 R. V. M. hoogste bieder M. Klein 580, Koop IV. Een perceel bouwland groot 246 R. V. M. in het Oude Nieuwland op de Einden, hoegste- bieder- Kr.-Grinwis K-Gzi 690,— Door Notaris Van der Sluys werd Zater dagavond by afslag verkocht een woonhuis met schuur aan Jan Meijer is op! Een perceel bo V. M. afgemijnd d De garnalen! pen week van 4 week en schuit i pellery. NIEUWE TOÏi den van hier ve' 200 balen peen. Sinds 24 1 tijds is in de reg deze gemeente, g ingeschreven. Door de V eenerpootaardapp een meed land B. van Vugt te kochte perceel is van den heer L. den heer Johs. zyn gedeelteiyk j begonnen. OUDE TONGE brandspuit bepro zyn. De landbouj een klap van een geneeskundige b roepen en de B. werkzaamheden j Zondagmidc van hiertegen „A| wonnen met 2- De heer P. weg in een volle! nat pak en eeo zijn rijwiel liep j Alhier best'- per mud. De heer C. met zyn auto e heer Gebuijs aan ongeval vrij goed sch© hulp moest OOLTGBNSPLj zeer groote belai schot ter aarde Gent, in leven hal Bij het graf spra! W. J. Donkerslcl bestuur waarde dankte voor de g< ledene aan de ge| Door B en vergunningen ve| voor het bouwen Langeweg; aan bouwen van 3 y L. van den Tol V huis aan den Ach voor het verbouvj woning te Acht] aangevraagd ver Spreekuren Dagelijks van 872 tot 10 uur voorm. en van 1 tot 27a n.m. en volgens aispraak. Telefoon No. 236. jf muSlI vestigt zich met 1 OCTOBER te Middelharnis. NIEU W-HELVOET. (gebouw de Mar Laat U niet misleiden d reclames van z.g. Verf wegens vertrek e Wij zijn nog goedkoop Overtuig U in onze 8 N. V. HetMeub Modern Buffet 2 Fauteuils en 4 stoelen met leer 2 Fauteuils en 4 stoelen met moquette Eiken Linnenkast Eiken Tafel 2 Crapauds en 4 stoelen met leer 2 Crapauds en 4 stoelen met moquette Eikenslaapkamer compl. Q. A. Buffet Schuiftafel Divan Eiken Boekenkast. Am. Cylinderbureau met Schuifblad Bureau Ministre Theetafels O. Holl. Boekenkast Echt leeren Clubfauteuil Eiken verstelb. ligfauieuil enz. Ameublementen In alle stijl Groote keuze RIETMEL Aanbevelend, A. 81. Onde Binnenweg 87, Rotterda Op vertoon van deze adver levering. Leest Onze Ei| 2E ATELIER VANAF HET STATIOf _A

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2