verkoopingen. ZATERDAG 22 September 1928 Viji=en=twintig jaren Ambac feuilleton. ROSA MARINA ONZE EILANDEN TAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928. SALOMON LIEBERMANN GEARRESTEERD. HELSINGFORS, 16 Sept. Salomon Liebermann, wiens opsporing door de Hol- landsche justitie is verzocht in verband met de Veendammer-affaire, werd gisteren hier ter stede gearresteerd. Nader medlt Vaz Dias nog, dat Liebermanrl het laatst te Riga was gezien en daarna was verdwenen. Onder valschen naam heeft hij in verschillende hotels vertoeft. Zaterdag nam hij zijn intrek in een particuliere woning. Toen de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag in zijn woning binnendrong, deed Liebermann een poging zelfmoord te plegen. Deze poging werd evenwel op het laatste moment verijdeld. De gezondheidstoestand van Liebermann is ten gevolge van het maandenlange vluchten en heen en weer trekken van dien aard, dat hij niet gehoord kan worden. TRAGISCHE ZONDAG TE BERLIJN. Vier personen gedood en een stervende. BERLIJN, 16 Sept. Te Berlijn hebben Zondag drie familiedrama's plaats gehad, waarbij vier personen gedood zijn, terwijl er bovendien een op sterven ligt. In de vroege morgenuren kwam het in de woning van den 47-jarigen museum-beambte W. Engel tot een hoogloopenden twist over de kinderachtige vraag, met wie de beide kin deren, een dochter van vijftien en een zoontje van acht jaar, hun Zondaguitstapje zouden maken. Het huwelijksleven der ouders was om verschillende redenen den laatsten tijd niet bijzonder gelukkig. De ruzie van heden ont aarde echter in een tragedie, doordat de zuster van de vrouw, die op visite was, partij voor haar zuster trok. Hierdoor ontstak de man in een zoo hevige woede, dat hij een revolver trok en in het wilde om zich heen schoot. Het eerste schot trof zijn vrouw in het hoofd; zij was onmiddellijk dood. De schoonzuster werd door drie kogels getroffen, n.l. in de borst, de buik en den rug. Haar toestand is hopeloos. De vijftienjarige dochter snelde op haar vader toe; deze vuurde in zijn blinde woede ook op het meisje, doch miste haar. Zij liep daarop de straat op en riep luidkeels om hulp. Toen een politieagent met haar de ouderlijke woning weer binnenging, vond hij slechts het achtjarig zoontje ongedeerd. De jongen was uit angst onder de sofa gekropen. Het tweede drama speelde zich af in de voor stad Hohenschonhausen. De bouwvakarbeider Franj Willner kwam in den nacht dronken thuis en zocht ruzie met zijn vrouw. In den loop van de woordenwisseling nam hij een bijl op, waarna de vrouw de vlucht nam in de keuken. Willner trapte echter de deur van de keuken in, waarna de vrouw uit het keuken raam sprong en in den tuin van de woning harer schoondochter terecht kwam. Ook hier achtervolgde Willner haar. Met zijn bijl hakte hij de deur der woning van zijn schoondochter open. De schoonzoon vuurde evenwel met een revolver eenige schoten op den woesteling af, die dood ter aarde stortte. Het derde voorval is nog niet ten volle op gehelderd. De 57-jarige werkvrouw Vara Kuhn woonde samen met haar achterlijken 47-jarigen broeder. Men heeft haar heden ver moord in bed gevonden met wonden aan het hoofd en blauwe plekken over het geheele lichaam. Verondersteld wordt, dat de vrouw, die vaak dronken thuis kwam, in een aanval van woede door haar broer is vermoord. Waarom de Krassin het zoeken over Z.W. wind. Vandaar dat men voor de proef- 8 of 9 uur moest werken. En wat kreeg hij dan veertien dagen zal opgeven. vluchten geen bepaalde dagen kan vaststellen.1 nog te eten? Brood met een beetje boter er op, Omtrent het besluit tot terugkeer van de Gelukkig zijn in Friedrichshafen de Z.W. meestal vet met siroop, soms een stukje spek PAPPiïrt V» r. nfl A f. I)nu IA .lf.pt f\n nn.ll 1.V1+ Ar..* W lïlflpn (\\f lIV. f. f.p f*+ 11 li rl -11 1 fabrieken in Baden en Turingen gas leveren,1 hij een paar dagen ziek, welnu, dan kon hij wat misschien het vertrek iets bespoedigen zal. j maar voor goed thuis blijven. Ziek worden Het gebrek aan gas is ook de reden, dat de reis bestond voor den werkman niet, en dat mocht om de wereld is opgegeven, want daarvoorhij ook niet. Werd hij te oud om te werken, had al in het laatst van Juni een groote hoeveel-1 welnu, dan kon hij thuis blijven. Indien vroeger lieid gas naar Japan verscheept moeten worden Krassin heeft de Prawda van Oensjlicht, den,winden overheerschend. (maar niet altijd) meestal een bokking"of een voorzitter van het comité tot hulpverleening' .Gr. Eckener herhaalde nog eens, dat liet haring, pap, aardappelen met aardappelen er aan de Italia, het volgende vernomen: uitstel der proeftochten alleen een gevolg is bij, en dan maar weer brood met pap. Ik heb In verband met de verdere werkzaamheden va" de moeilijkheden bij het vervaardigen van een slagersknecht gekend, die verdiende van de Krassin is er in sowjetkringen onge-1 het gas voor de motoren. Van de vier ovens der 3 gulden in de week met 3 pond vet, en daar rustheid ontstaan over het lot van onze expe- i gasfabriek werken er maar twee. Daarom doet moest hij een vrouw met twee kinderen van ditie en twijfel aan de doeltreffendheid van j IT,en de eerste vaarten met benzine als brand- onderhouden. Onze jeugd gelooft zooiets niet voortzetting van haar arbeid. De bevestiging stof. Voor de tocht naar Amerika zijn 25.000 a eens meer. Nauwelijks was het eten naar bin- van de berichten over het omkomen van 1 30.000 kub. M. gas vereischt, terwijl men nog 1 nen, of de boer kwam al eens zien of ze al klaar Amundsen, de ernstige twijfel of de groep- j slechts over 7000 kub. M. beschikt. Het zalwaren, en dan weer aan het werk. Het eten Alessandrini nog in leven is (als zij al niet ten daarom wel half October worden voor men duurde hem te lang. In 't hooi, in krotten of tijde van de ramp is omgekomen) en bovendien vertrekken kan. Intusschen zullen ook twee vuile keten moesten zij huizen en slapen. Was de merkbare achteruitgang van de omstandig- D-J - heden, waaronder de arbeid in het Poolgebied verricht moet worden, hebben de onrust nog versterkt, temeer nu ook de Citta di Milano en de Braganza de nasporingen gestaakt hebben en uit het Poolgebied terugkeeren. Het comité besloot het antwoord te bevestigen, dat prof. Samoilowitsj aan Romagna, den kapitein van de Citta di Milano gegeven heeft: „De sowjet- expeditie zal binnen de grenzen van de be staande mogelijkheden van de uitrusting van de expeditie en de weersgesteldheid de naspo ringen in de nog niet onderzochte streken voortzetten. De directe taak van de sow- jet-expeditie schijnt een uitgebreid onderzoek van de groep der Zeven eilanden tot het Victoria-eiland en, zoo mogelijk, verder naar het oosten." Tengevolge van het feit, dat de kolenvoorraad van de Krassin beperkt is en de weersgesteld heid de mogelijkheid van werken steeds meer Iaat verminderen, heeft het comité slechts in de aangegeven gebieden aangeboden naar de groep-Alessandrini te zoeken. Gezien den toestand van het ijs zijn deze nasporingen slechts tot het eind van September mogelijk. Aldus zal Tsjoeknofski in de overblijvende anderhalve week of twee weken nog over de niet onderzochte streken vliegen. In het geval dat deze nasporingen zonder succes blijven zal de Krassin de terugreis aanvaarden. Op den terugweg naar St Petersburg zal de Krassin zoo mogelijk de streek van het Edge-eiland af onderzoeken. iemand 6 7 gulden per week verdiende, nou, dat was al heel wat, en een meisje dat zoo iemand trouwde maakte wel fortuin, hoor! Geen wonder dus, dat de vrouwen en kinderen mee moesten werken om er te komtn, maar dat het huishouden en het gezinsleven sterk daar- Rusland en het Bolsjewisme v. ~-Nu we zoo een en ander over Rusland heb-j onder leden, is zeer begrijpelijk, 't Was een- DE POOLEXPEDITIE VAN NOBILE. De opsporingsvaartuigen van Spits bergen vertrokken. Overeenkomstig het reeds eerder aangekon digde voornemen, is de Citta di Milano, het hulpschip van de expeditie Nobile, dat op Spitsbergen gebleven was voor het verdere opsporen van de vermisten van de Italia, Zaterdag uit de Koningsbaai vertrokken om via Noorwegen thuis te varen. Thans zijn alle hulpschepen, op de Krassin. na, uit de Spitsbergsche wateren vertrokken. Voor het eerst sinds Maart was Zondag de Koningsbaai zonder vreemde schepen en vlieg tuigen. Naar men weet, blijft de Krassin nog tot 1 October de wateren tusschen Spitsbergen en Frans Jozefsland afzoeken. Dan valt de sluier van de Poolmacht over het drama van de Italia, waarvan het slot wellicht nimmer in al zijn verschrikkingen zal worden opgelost. Een lezing van dr. Behounek. Onze correspondent te Praag schrijft: In de grootste te Praag beschikbare zaal, die dicht was gevuld, heeft dr. Behounek, terug gekeerd nu ook van zijn huwelijksreis, zijn eerste voordracht over de Poolexpeditie- i Nobile gehouden. Van dezelfde plaats als destijds Amundsen heeft hij zijn hoorders twee uur lang toegesproken. Veel van de voordracht ging verloren tengevolge van de slechte acoustiek en van de gedemptheid waarmee dr. Behounek sprak. Ook in zijn voordracht, evenals in zijn artike len in de pers, neemt dr. Behounek het op voor Nobile hetgeen aan de omstandigheid niets veranderde, dat toen Nobiles foto op het doek verscheen, deze met vijandige stilte werd begroet, terwijl Tsjoeknowski en Lundborgh werden toegejuicht, en bij het projecteeren van het beeld van prof. Samoilowitsj, den leider van de Krassin-expeditie, een ware storm van geestdrift losbrak. Een huiverende spanning kwam in de zaal toen dr. Behounek van Zappi en Mariano vertelde, die hij niet spaarde: hoe zij Malmgren in het ijsgraf hadden gelegd, en, en, na weggegaan te zijn, op eenigen afstand stil hielden, en wachtend omkeken, of Malm gren zich toch nog niet weer zou oprichten en medegaan. De lichtbeelden waren natuurlijk het sen sationeelste van de voordracht. In de Vereenigde Staten. Wolff verneemt uit Rockfort, dat het aantal dooden tengevolge van den orkaan daar Zater dagmorgen op ten minste 75 geschat werd en het aantal gewonden op twee maal zooveel. Men vermoedde, dat er nog een groot aantal slachtoffers onder de ruïnes van fabrieken en andere groote gebouwen begraven lagen. De tornado bereikte de stad zeer plotseling laat in den middag. De eenige waarschuwing was, dat de lucht snel zeer duister werd. Op den met ontzettend geweld voorbij vliegenden wervelstorm volgde een wolkbreuk, die den algemeenen chaos nog vergrootte. Diep in den nacht waren honderden menschen bezig slacht offers onder de puinhoopen uit te halen. Zooals gemeld, heeft ook Zuid Dakota hevig geleden. De grootste schade is, naar de New Yprk Herald meldt, in deze streken te be treuren door het vernielen van den oogst. De storm in Zuid Dakota is klaarblijkelijk bij Yankton begonnen en ging daarna naar het Noord-Oosten. Davis, een kleine plaats bij Yankton is het ergst getroffen. De storm in den staat Nebraska begon even ten Zuiden van Sioux City, maar draaide om deze stad heen en ging naar Dakota City. Er komen in deze gebieden elk jaar in den herfst tornado's voor, maar nog nooit hebben zij zooveel menschenlevens gekost. Bovendien gaan zij meestal over veel kleinere afstanden. NEW YORK, 15 September. (Reuter.) De orkaan, die Donderdag den West-Indischen archipel heeft getroffen, vervolgt zijn weg door de Caraïbische Zee, terwijl het aantal slacht offers voortdurend blijft stijgen. Berichten van de eilanden beneden den wind melden dat er ernstige schade is en dat de verbindingen verbroken zijn. Het zal waar schijnlijk verscheidene dagen duren voor de totale schade kan worden vastgesteld, maar het is reeds bekend, dat deze in de millioenen loopt. Alleen te Rockford in Illinois is de schade een millioen dollar. ben vernomen, zijn we ook beter in staat om voudig een dierlijk leven, een mensch onwaar ons een denkbeeld van dat land te vormen, en dig. Dat nu die menschen tevreden schenen, 1-. 1 ti t-ixi.i I I Qnr III'QI Aoaraon ia '4* -ÏAA /v/*n A l* o A A kunnen we de hedendaagsche toestanden d.w.z. de revolutie en vervolgens het Bols jewisme eens van nabij gaan bezien. De revolutie. De revolutie in Rusland is niet zoo eens- niet daaraan dat ze 't zoo goed haddenj o, neen. Ze waren dom en werden dom ge houden; ze hadden geen tijd om na te denker); er was geen organisatie, en vooral de slaafsche vrees speelde een hoofdrol. Zoo waren de toe- klaps uitgebroken, maar is het werk van meer, standen voor ongeveer 50 jaren, niet alleen in dan 50 jaren. In den beginne bestond zij j Rusland, maar bijna overal. In 't eene land slechts uit geheime organisaties; de volks-werkte de werkman zich vlugger naar boven massa wilde er niet veel mee te doen hebben, dan in 't andere land. Deels hield de godsdienst De hoofdpersonen, liever gezegd, de aanhan- de menschen nog een beetje in bedwang, deels gers van de revolutie waren intellectueelen. het imperialisme. Bij ons heeft het héél, héél De agitatie was vooral gericht tegen het abso-lang geduurd» vooraleer de oogen goed werden Iutisme, niet om het volk vrij te maken, maar J geopend. Toen ik 20 jaar oud was, werd een om het te bevrijden van het absolute regee- j socialist met den vinger nagewezen en be- ringssysteem. Omstreeks 1890 kreeg dezeschouwd, als e^n zéér slecht mensch, vooral actie een vasteren vorm, vooral de werkende j door het rapalje, dat thans om zoo te zeggen klasse sloot zich meer en meer aan, en de zelf tot het socialisme is gaan behooren. menigte werd langzaam maar zeker met den geest van het socialisme (geen bolsjewisme) bekend gemaakt en daarvan doordrongen. In 1905 had bijna een algeheele omwenteling plaats ten gunste van de arbeidende klasse, en zoo men wil, van het socialisme. De regee ring kon nog juist bijtijds den opstand, d.w.z. de revolutie onderdrukken. De inwendige toestanden hebben we reeds voldoende Ieeren kennen, en we hebben ook gezien, dat deze niet zoo heel slecht waren als men wel zou hebben vermoed. De geest naar vrijheid, van revolutie, van zelfbestuur en medezeggingsschap beheerschte en beheerscht nog alle landen en alle volken. Vroeger begrepen deze soort van menschen niet wat het socialisme was en nu ook nog niet. Dezè soort van socialisten werken niet voor het algemeen belang, maar tot hun eigen voordeel. Ze hebben kans gezien, uit het socialisme persoonlijk voordeel te trekken, en zijn daarom ook maar tot deze organisatie overgegaan. De godsdienst heeft nog het langst eenigen invloed tegen het socialisme kunnen uitoefenen, totdat de vrees of bangmakerij voor dingen die mis schien heelemaal niet bestaan, zoo langzaam uit het volk verdween, en vee' bijgeloof aan abstracte dingen plaats maakte voor een gezond materialisme. Thans zien we naast het zuivere socialisme, het zoogenaamde Chr. Zelfs in het Vaticaan te Rome kwamen in socialisme. Dit laatste is noch koud, noch 191819 de pauslijke soldaten, de lijfwacht j warm; noch rauw, noch gekookt, 't Is slechts en de honderden paleis-employés tot opstand een middel, om den godsdienst of het kerk en verzet; en daar zou met het toch het aller-genootschap een beetje samen te houden. Het minst verwachten. In geestelijke zoowel als! Chr. socialisme wil het lot van den werkman in wereldlijke of maatschappelijke kringen, j helpen verbeteren, maar altijd zoo, dat de kerk EEN TELEURGESTELD SCHATGRAVER. Een schooljongen vond bij het graven in een tuin bij Muswell Hill, Cranleigh, eenige weken geleden een urn met 652 zilveren Romeinsche munten dagteekenend uit de eerste eeuw na Christus. Hij maakte zijn vondst wat luid ruchtig bekend met het gevolg, dat de fiscus, op grond van de oude bepalingen nopens gevonden schatten, de urn met inhoud kwam opeischen. De munten zijn nu door den rechter tot eigendom van de Kroon verklaard en tot „Z. Majesteits beschikking gesteld" zooals de wettelijke 'term luidt. De arme schatgraver heeft er niet eentje mogen behouden! DE GRAF ZEPPELIN. Gereed om de bouwloods te verlaten. Naar Wolff uit Friedrichshafen meldt is de Graf Zeppelin thans voor zijn proeftochten gereed. Dr. Eckener heeft verklaard, dat hij gaarne vandaag reeds een proeftocht zou willen ondernemen, daar het weer op het oogenblik bijzonder gunstig is. Of zulks moge lijk zal zijn, hangt er alleen maar van af of het mogelijk zal zijn het schip buiten te brengen. De bouwloods is voor de groote afmetingen van het nieuwe luchtschip eigenlijk te klein. Men heeft aan den bovenkant slechts 65 c.M. speel ruimte en aan de zijkanten niet veel meer. Het plein voor de loods is in zijn hoofdrichting slechts een paar honderd meter lang en aan alle kanten van huizen omgeven, zoodat het alleen mogelijk is het luchtschip naar buiten te brengen als het windstil is, of bij zwakke overal was en is nog deze geest van vrijheid en het hartstochtelijk streven naar betere toestanden. Geen wonder dus, dat in Rusland, dat weliswaar door goed en nauwkeurig be waakte grenzen van de overige landen was afgesloten, deze geest binnendrong. In het hemelsche rijk, in China, kwam deze geest tot uiting. Overal hier en elders was de kloof tusschen de bezittende en de niet bezittende klasse te groot, en bijgevolg moesten en moeten deze kloven overbrugd worden. De werkman er mede gediend is, terwijl de eigenlijke socia listen de kastanjes uit het vuur moeten halen, en de anderen de vracht deelen. Engeland geeft ons op het gebied van socialisme en ze bereiken er niets door. De menschen zullen van zelf wel daér komen te staan, waar ze het liefst staan. Door de geestelijke en maat schappelijke ontwikkeling zullen de oogen wel vanzelf open gaan voor alles wat voor 's men schen bestaan goed of niet goed is. In den strijd om het bestaan, moet de mensch altijd faire middelen aanwenden, en een ieder in zijn wezen laten. Door spot, schelden, verdacht maken, beleedigen of persoonlijk te worden, toonen we juist onze onmacht om ons beginsel staande te houden. De strijd om het bestaan of voor de verbetering van alle maatschappelijke toestanden, moet zakelijk en correct geschieden en in de meeste gevallen is het beter, een af wachtende houding aan te nemen. Als geeste lijke behoort men de zuivere ggeestelijke be langen te behartingen zonder zich om het maatschappelijke te bekommeren; als gemeen teraadslid of in het parlement of waar het gaat om de tijdelijke belangen van den mensch, daar moet al het andere wegvallen, en heeft zich alleen de vraag voor te leggen: wat is nu goed en nuttig voor het tijdelijk belang, zonder rekening te houden metzijngodsdienstig beginsel. In Engbeland gaat het heel anders toe. Men is daar zakelijk en correct. Iedereen is en moet georganiseerd zijn. Een werkgever wil niemand in zijn dienst hebben als hij niet georganiseerd is. De eerste vraag is altijd: zijt ge gorganiseerd Indien niet, welnu, dan heeft hij geen werk. In alle bedrijven, in alle bran ches, op alle bureaux, kortom overal is organi satie. In ons land mogen de werkgevers zich gerust organiseeren, daar zegt niemand iets van, maar de werkman mag dat niet. Hetzelfde recht wat een werkgever heeft, heeft een werk man toch ook! Als de werkgever zich wil verzekeren, waarom zou een werkman dat ook niet mogen doen? Dat er nu in ons land zoowel als elders door het socialisme grove fouten gemaakt zijn, is begrijpelijk. De haat tegen de bezittende klasse groeide met den dag, de leiders werden niet begrepen, enz. en zoo ontstonden er excessen, die j\iet meer goed te praten maar ten zeerste af te keuren zijn. Maar daarom was en is het socialisme nog niet goddeloos. In Rusland vooral was het met geweld neergedrukte-volk evenals een ketting hond, die een ieder die tot hem komt, al is het ook met de beste bedoelingen, als een pijniger of vijand beschouwt. Door geheel verkeerde middelen toe te passen geloofde men de be vrijding te kunnen bespoedigen, door een soort van anarchie, en dat was juist verkeerd. In Engeland heeft men nooit van plannen ge hoord om alles omver te werpen, en men bereikt toch zijn doel. In sommige landen zoo als in China, Portugal, Oostenrijk, Duitsch- land enz. was het beslist noodig om met alle oude tradities te breken, en er bleef geen ander middel over, dan een republikeinsch systeem in te voeren. In België, Spanje, Italië, en niet te vergeten in ons dierbaar Nedérlandje zou een omverwerping van den bestaanden regee- ringsvorm beslist verkeerd werken. We weten maar al te goed uit de geschiedenis, wat een re publiek bij ons wil zeggen, en aan wien eh waar door wij zijn geworden wat we thans zijn. 't Zal misschien maar aan weinigen bekend zijn, en ik zeg dit maar even ter loops, wat in betere voorbeelden. Godsdienstige richtingen dien gevreesden nacht, kort na den oorlog, staan daar buiten alles, en het socialisme vormttoen eenige heethoofden meenden de republiek daar een vast aaneengesloten front. In denuit te moeten roepen, wat op het oude raad- beginne zijn hier door het socialisme te vele j huis te Rotterdam gezucht en geleden werd en te grove fouten begaan, en heeft het zich door Haar, die Haar volk en land zoo lief heeft. niet altijd van de juiste en rechtmatige mid delen bediend, waardoor het in miscrediet kwam tot het bewustzijn, dat ook hij een recht kwam. Dat alles is ten zeerste af te keuren van bestaan haddat ook hij van het leven kon geweest en is nog af te keuren. Men geloofde in genieten, en dat hij niet slechts op de wereld den beginne met een soort van anarchie te was, om anderen te dienen en tot slaaf te zijn. doen te hebben, en dit vooroordeel heeft het Afgezien nu, dat de werkman in Rusland socialisme aan zichzelf te wijten. Wij, in Hol- wel zijn brood kon verdienen en hem eigenlijk 'and waren (en zijn) nog niet rijp voor zulke op dat gebied niets ontbrak, zoo was toch van ideale socialistische toestanden; in Engeland den anderen kant bezien, zijn toestand niet waren en zijn ze er beter achter. Daar wordt erg rooskleurig. Werken en zwoegen van vroeg niets omver geworpen maar men werkt rustic tot laat, zonder te weten waarvoor hij op de en kalm, en men gaat vast aaneengesloten op wereld was; steeds van anderen afhankelijk het beoogde doel af. Niemand wordt daar lastig 7\in- <TPPn rprhtpn hp7»+tpnrlp 7f\{\rta+ hf»t nmiillan nin+c «inrAt ..a^'iMA j-j;X zijn; geen rechten bezittende, zoodat het gevallen, niets wordt vernield, geen godsdienst scheen als een straf dat hij niet tot de bezit- of geestelijke personen worden daar beleedigd tende klasse behoorde; miskend, ja, vaak of bespot. Maar in de vele gevallen zijn de veracht, dat waren toestanden, die bij de geestelijken zelf schuld daaraan dat ze beiee- voordurende ontwikkeling van den mensche- digd of wel bespot worden. Zij moesten zich lijken geest toch niet konden blijven duren, niet met het socialisme, met politiek of maat- Eenmaal moest dan toch alles tot uitbarsting schappelijke toestanden inlaren. Zij hebben komen, dat ging niet anders. En nu kan men hun handen al voi genoeg, om voor liet gees- zeggen wat men wil, en dat geldt ook hier bij telijk welzijn der gemeente te zorgen en hun ons, de werkman was vroeger tevredener, en herderlijk ambt naar behooren uit te oefenen, had alles wat hij noodig had om te leven, enz. Zij zien in het socialisme een gróót gevaar voor dat is allemaal wel waar; maar een paard, een hun kerk en voor hun zaak, en daar kan wel os en een ezel hadden en hebben deze dingen iets van waar zijn. De een zoekt het waarneem- ook. In vele gevallen werden deze dieren met bare en materialisme, terwijl de ander zich meer zorg behandeld dan een werkman. Een verdiept in het abstracte en geestelijke Die boer heeft soms meer zorg voor zijn paard dan twee beginsels staan lijnrecht tegenover elkaar, voor zijn knecht. Zij beiden, trekdier en werk- en wij menschen zijn nu eenmaal zoo, wij voelen man, zij waren toch immers van hun geboorte altijd meer voor het waarneembare en voor het afaan gedoemd, om voor een karig loon zwaar zekere wat wij tijdens ons leven kunnen en veel werk te verrichten, en hun rug te bereiken, dan voor iets, wat we niet zien of krommen voor de zweepslagen van hun werk- waarvan wij het bestaan niet eens met zeker- gever, tevens te kruipen voor het absolutisme, beid kunnen aanvaarden, maar eenvoudig Dat de te strak gespannen boog vroeg of laat gelooven moeten. Dat is nu eenmaal zoo. En zou springen kon iedereen, die een beetje kijk wat gaan sommige geestelijken nu doen? Ze op de maatschappelijke toestanden van dien beginnen het socialisme en het materialisme tijd had, zien en voorspellen. te bestrijden, en daarvoor hebben zij geen an- In Rusland nu, werden de arbeiders (zooals, dere middelen dan bangmakerij, persoonlijke trouwens overal liet geval is) door de industrie aangrepen, en alles in een verkeerd licht uitgebuit. Een fabriekswet bestond slechts in plaatsen. En als ze dan nog voor het socialisme naam, en de rechten van den werkman werden werken, dan hebben ze altijd bijbedoelingen n I. door niets en niemand beschermd. Zéér lage ailes in het belang voor hun kerk. Soms worden loonen en overmatig lang en hard werken was ze wei eens, door omstandigheden gedwongen, zijn deel. De hygiënische toestanden waren zich in den strijd te werpen, omdat anders het allertreurigst. Vrouwen en kinderen moesten gevaar groot is, dat hun kerken leegloopen. hard meewerken. Het lage loon dwong den Dus een verdedigings-aangreep zou men dat arbeider zijn gezin op te offeren, en deze om- kunnen noemen. Ze doen soms zooais kleine standigheid bood het kapitalisme nieuwe moge- kefferhondjes die voortdurend blaffen zonder lijkheden van uitbuiting. Vergelijken wij de iets uit te richten, en dan is het zeer begrijpe- toestanden van vroeger hier bij ons maar eens. lijk, dat ze hier of daar een tik krijgen, of van Wij ouden van dagen weten toch nog zéér goed, den anderen kant een steentje naar het hoofd dat wanneer een boerenknecht 30 heeie guldens komt gevlogen. In de meeste gevallen echter in de maand verdiende, mei kost en inwoning, grijpen de socialisten aan, en dat moesten ze hij daarvoor van des morgens 4 tot 's avonds niet doen; dat verwekt toch maar kwaad bloed Wat daar, in dien bangen nacht gezucht werd en gebeden, weet God alleen, Hij antwoordt niet. Stellig en zeker kunnen we aannemen, dat ■toen het gebed van den stervenden Zwijger werd herhaald: „Mijn God, ontferm U over mij, en over mijn arm volk." Maar, men had zich toch deerlijk vergist. Trouw schaarde het Nederlandsche volk zich om Oranje's troon, en menig stil en vroom gebed van hem of haar, die dieper in de zaak waren ingewijd, zal wel ten hemel zijn gestegen: o, Heere, bewaar ons land voor de omwenteling; bescherm ons [geliefd Vorstenhuis! Persoonlijk hebben we allen onze fouten en gebreken; ook vorsten kinderen zijn Adam's kinderen. Dit neemt echter niet weg, dat ons Oranjehuis, zoo zicht baar door God geleid en beschermd, ons land zegenrijk heeft bestuurd. Terwijl ik dit schrijf, vait mij een heel oud lied weer in, uit lang ver vlogen dagen, toen Wilhelmina nog Wilhel- mientje heette: Wat hebben wij U toch lief gehad, Gij Prinsen van Oranje! Wat is er tegen Spanje Ai niet een bloed gespat! Maar, het zal ons nooit berouwen, Gij, Edelen van Nassauwen! Gezond socialisme en monarchie gaan heel goed samen, zie maar eens in Engeland; maar anarchie en communisme zijn gezworen vij anden, die in hun ouderlingen strijd, elkaar en alles ten verderve richten. En dat dat waar is, zullen we in een volgend nummer in Rusland zien. (Wordt vervolgd). Dr. v. O. Op WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928, des namiddags half drie uur (z.t.) te Ooltgens- plaat, in Hotel Moelker, afslag van Bouw land te Ooltgensplaat en Den Bommel. Meerendeels nog voor 8 jaren verhuurd. Behoorende tot de nalatenschap van Wijlen Mej. P. M. van Weel te's-Graven- hage. Notaris VAN DER SLÜYS. Op DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928, 's avonds half acht uur (z tter herberge van Van der Werf, te Melissant, afslag, vanTwee Woningen (onder één dak) aldaar aan de Voorstraat, toebehoorend aan Ding. Soldaat c.s. Notaris VAN DER SLUYS. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Vijf-en-twintig jaren Ambachtsschool. Feest, bloemen en gasten in het groote gebouw, opgeruimde gezichten, hernieuwde kennismakingen en het ophalen van oude herinneringen. Feest en feestvreugde. En daar is reden voor te over. Vijf-en-twintig jaar is het geleden dat deze school gesticht werd en telkèn jare blijkt te duidelijker dat zij gewaardeerd wordt om het volkskind de ele mentaire kennis bij te brengen van een vak; zij blijkt zelfs zoo te bevallen in den smaak dat in de laatste jaren de uitbreiding steeds noodiger en noodiger werd. En met de viering van het vijf-en-twintig jarig bestaan gaat mee de opening van het nieuwe gedeelte, want, zooals de heer Van As het uitdrukte, ook in de volgende vijf-en- twintig jaren moeten we paraat zijn om ons onderwijs op peil te houden. Dinsdagmiddag was het en kwart over twee moest de klok nog slaan toen de heer Van As om stilte verzocht en uiting moest geven van zijn groote vreugde over dezen blijden dag. Bloemen werden aangeboden aan de dames Tiemens en Deijs namens het bestuur, in verband met het jubileum hunner echtgenooten Toen het tijdstip naderde van het vijf-en- twintigjarig bestaan van onze Ambachtsschool toen meenden wij dat wij dezen dag niet onop gemerkt moeten en mochten laten voorbij gaan. Vooral niet nu de uitbouw haast klaar is, wat een bewijs vormt dat onze Ambachts school paraat wil zijn voor wat zij wil. Daarom herdenken wij dezen dag zoo feestelijk. Spijt het ons dat zijn Excellentie de Minister van Onderwijs (wegens de derde Dinsdag in September) afwezig is, missen wij nood de inspecteur-generaal, prijzen we ons gelukkig dat we inspecteur Grootehaar hier aanwezig zien, speciaal een woord van welkom aan onzen eersten voorzitter oud-Burgemeester Mijs en een aantal van bestuurders van mede- vereenigingen, die blijk geven van hun belang stelling. Het zal voor U allen duidelijk zijn wat dezen dag beteekent. Wij kunnen geen gedenkboek uitgeven, zooals groote vereenigingen dat kunnen doen. Daarom zal ik mondeling de revue laten passeeren van wat er gebeurd is. Voor 25 jaar was er geen teekenschool, en men was verplicht om elders deze nuttige kennis voor ambachtslieden te verwerven, wat niet altijd op volledigheid aanspraak kon maken. In 1902 kwam er echter een lichtstraal. Het Departement tot Nut van 't Algemeen had een commissie benoemd tot het onder zoeken naar de mogelijkheid om een dergelijke inrichting hier te krijgen. Maar toen alles zoo mooi leek, bleek het echter dat het financieel niet voor elkander kon komen. En deze des- illussie was speciaal voor den spreker een groote teleurstelling. Maar bij de pakken neer zitten bleef men riet, inspecteur de Groot was voor het plan gevonden en op het eiland was er ook iemand die het groote belang hiervan zag, de toenmalige burgemeester van Middel- harnis zag verder, deze steunde met al zijn invloed. Toen begonnen de voorbereidende werk zaamheden om het idee Ambachtsschool te propagandeeren op ons eiland. De heeren trokken naar Den Haag, naar de Ambachts school en vonden er den heer Boersma als DOOR MELATI VAN JAVA. directeur die syinpathi en naar Middelharnis te houden en meteen m voor deze inrichting v Natuurlijk was er zulke menschen zijn idealen tegenwerken, contramine zijn vond ook toen. Maar de heer niet van zijn stuk te[ bestuur van de Maa 't algemeen schonk departement zegde j steun van den heer P 2.000,zorgde. Spreker brengt naa vóór- en geschiedenis Mijs warme hulde voor hem hiervoor verricht. Toen de school er w punt het benoemen va Als eerste directeur benoemd, die voor eveneens onze waardee Zijn opvolger de heer voor zijn werk waar gekregen. Over onze leeraren 't minst ook maar te kl hun werk allen, zonder op een wijze die de voll van het bestuur. Twee van hen zijn no der school als leeraren Tiemens en Deijs. Twee onderwijs met eere wo jaren hebt ge de sym gehad van het bestuu dezen dag, in de hoop er van gebruik moogt n namens het Ambacht herinneringen aan den d beide heeren van den h horloge ontvangen met Naast 25-jaar leeraar bestuursleden. De heer en Spreker zelf. De hee een belangrijk aandeel moeten wij slechts in da herinnering gedenken. vaders plaats in het best gesteund door den he heeren Schoonejongen nen wij slechts met w Zooals alle vereenig hebben, zoo is ook de gespaard gebleven hierv oorlog, bij de hoogconju het was begrijpelijk, k door hooge landbouwl die er anders mogelijk In 1917 was wel het c het aantal leerlingen to ingaande bezuinigingen heel leelijk uitgezien of verdwenen. Maar in de na-oorlog slag snel vergeten, het 1 gestadig. Weldra zijn er dan begint de tijd te k breiding gedacht moet v en ander nog duren. De onvriendelijk stokje vooi eindelijk de goedkeuring jaar worden de bouwj 6) Een vriendelijk lachje bracht haar dorre lippen in beweging toen zij met een zalvend: „Als je belieft mijnheer van Haeren," hem een glas in schonk en toen aanbood. Op haar meester wierp zij een minachtenden blik en naar buiten gaande, mompelde zij „De jongelui zijn tegenwoordig wijzer dan de oude." „Nu vind ik haar ook typisch; heel het karakter van haar rol." „Omdat zij je een pluimpje geeft," schertste de dokter en bracht zijn kelkje aan de lippen. Duinwijk was in de laatste jaren met geweld tot badplaats gepromoveerd; een ondernemend spe culant had een maatschappij tot exploitatie van het Badhuis weten te vormen. De aandeelen waren grootendeels geplaatst; er was een Kurhaus ge bouwd, men had zich wat koetsjes en badstoelen aangeschaft; op het strand stond een muziek koepel. In de couranten waren aanprijzende adver- tentiën en reclames verschenen om het kalme, rustige, fraaie strand in de gunst van zieken en gezonden aan te bevelen, aan een Duitschen prins ej was aangeboden, mits hij wijk wilde logeeren; maatl alle couranten de ronde tegengesproken, kwam dejj^ het aanleggen van de stoor® het maar niet tot een nrl De eerste maatschappij I sinds lang geliquideerd en p in haar plaats. Deze hack willen aanpakken, maar I manier niet de rechte en bleef kwijnen. Men had gaarne van medewerking gehad en mei dat, wanneer hij er zich I zaak een heel ander verlofl er echter niet toe te bewel rendste aanbiedingen van I de hand. Hij verkoos geen baddt er zieken, dan konden zij ze behandelen, onverschill of in het dorp logeerden aan dë maatschappij dat Een jonge dokter kreeg echter weldra bleek niets In het dorp, dat behalve (1 de pastoor, de dominé, dia ris geheel door arme vl was dokter Adrichem hoe dat hij rijk was, maar voi); eigen familie verdiepte zie over de redenen, die hem 1 zich nu twaalf jaar gelee

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6