voor alle verbruikers STOFFEN - N. P. F. Standaard Ochtendvoedei Radio-luisteraars over de gansche wereld. BINNENLAND Avondteekeoschool voor Ambachtslied Timmerlieden, Meubelmakers, Schilders, Smeden en Metsela, A AN KONDIG ING. Coöperatieve Aankoopvereeniging CENTRAAL BUREAU TE KOOP GEVRAAGD: ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 I ademde lucht enz. enz. Als onze dieren met zorg gefokt zijn en gekomen zijn uit onge voelige dieren dan stuiten al deze sluipmoor denaars op geharnaste lichamen die hun in tijd van een oogenblii onschadelijk amken zoodat ze niet de kans krijgen het lichaam ziek te maken. Dr. te Hennepe. 1 In den aanvang van de radio-techniek kende men slechts radio-amateurs, „Bastlers" volgens het Duitsche woord, die het werkelijke ama-1 teurisme beoefenen, dat bestaat in het zelf vervaardigen van toestellen, een juiste beoefe- ning der techniek zelve. In den loop der jaren is deze schare minder geworden, doch nam het aantal luisteraars toe, naarmate de omroep zich tot grootere volmaaktheid wist te brengen, en de uitvoering van ontvangtoestellen meer en meer tot de taak der fabrieken ging be- hooren en deze apparaten ook bedrijfszekerder bleken te zijn dan amateurswerk in vele ge vallen. Zoolang de radio de wereld vervult met haar wonderen, zoolang is er een vreedzame strijd gevoerd tusschen Duitschland en Engeland om het grootste aantal luisteraars, en eerstge noemd land nam hierin meestal de leiding, hetgeen niet onbegrijpelijk is, wanneer men bedenkt, dat het ongeveer 60.000.000 zielen telt tegen Groot-Brittannië 44.000.000. Niet temin nam het aantal luisteraars in Duitsch land óók naar verhouding sneller toe, hetgeen blijkt uit de cijfers, die voor Duitschland in de laatste drie maanden van 1927 een toename van 250.000 lieten zien, voorj Engeland daaren tegen slechts 100.000. Een dergelijke populariteit van de radio, die uit deze cijfers spreekt, kan niet anders dan een gevolg zijn van goede en gemakkelijke ontvangst, waartoe geregeld zenders bijge bouwd werden, energiën verhoogd en de reikwijdten aldus vergroot. In Denemarken schijnt de radio nog popu lairder te zijn. In één jaar tijd klom het aantal luisteraars daar op van 121.264 tot 188.260, d.w.z. dat het aantal opklom van 36,74 pro mille tot 57,05. Einde 1927 stond Dene marken dan ook aan de spits met zijn luister- aarscijfer pro mille. Ook Zweden bereikte een groot gemiddelde, n.l. 54,68 pro mille. Deze cijfers vallen evenwel volkomen in het niet, wanneer we de Australische radio-wereld bezien. Gedurende het jaar 1927 steeg het aantal luisteraars in Victoria van 101.635 op 134.825, pro mille beteekent dat 78! Over geheel Australië berekend, daalt dit cijfer tot 41,9, daar West-Australië, dat driemaal de oppervlakte van Groot-Brittannië en Frank rijk tezamen beslaat, slechts 3,872 pro mille bijdroeg. Keeren we nu terug naar Europa, dan zien we in bijna alle landen een vooruitgang, Fin land b.v. verviervoudigde zijn aantal luiste- aars in één jaar tijd van 996.3 op 36.900, Polen verdubbelde het van 52.000 op 117.235. Alleen in Japan schijnt men een radio-appa raat nog steeds als iets mysterieus of als iets gevaarlijks te beschouwen, d.w.z. van de zijde der regeering. Vóór men een toestel gaat bouwen, moeten tenminste aan verschillende formaliteiten voldaan zijn, en die zijn niet gering. Allereerst moet men zich Iegitimeeren bij het Ministerie van Verkeer. Men ontvangt dan een formulier, waarop nauwkeurig aan gegeven moet worden wat voor soort toestel men wil bouwen, de plaats waar het gemaakt wordt, en.de stations, die men wenscht te beluisteren. Daarna moet dit door de overheid goedgekeurd worden; bovendien is het niet geoorloofd stations met een grootere golflengte dan 600 M. op te vangen. Ter goede naleving van dit verbod, is het vernuftige denkbeeld uitgedacht om de ontvangapparaten, zoodra ze gereed zijn, te verzegelen. Ondanks al deze bepalingen, zien we echter ook in Japan een steeds toenemend aantal luisteraars en verbetert men de omroepstations geregeld, door zoowel de studio's beter in te richten als de zendenergie te verhoogen. EEN GRIEZELIGE VONDST. Een menschelijk geraamte gevonden, dat door de ratten geheel Is afgeknaagd. Verleden week was de 63-jarige metselaar M. v. d. B. in pand 45 aan de Lange Franken- straat te Rotterdam bezig, met de voorbe reidende werkzaamheden voor den afbraak van dit pand. Hij kwam daarbij op den zolder, op welken zolder een bedstee is. In dezej>ed- stee zag hij iets liggen en-toen hij ging kijken, vond hij op de stroomatras een geraamte van een mensch liggen. Terstond is de politie j gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek, heeft ingesteld. Daaruit is het volgende ge-1 bleken: Het geraamte, dat vermoedelijk van een man is, moet daar ongeveer 7 jaar hebben gelegen. Het stoffelijk overschot van dezen, man is door ratten geheel afgeknaagd. j Het pand staat al jaren leeg. De laatste be-1 woner, zekere S., heeft, toen hij de huur niet i meer kon betalen, er geruimen tijd gratis ge woond, omdat het pand toch voor afbraak was bestemd. Deze S. is naar evenwel is gebleken,1 ongeveer 3 jaar geleden, in het ziekenhuis gestorven. Men vermoedt, dat, nadat S. het pand, dat1 onbeheerd stond, had verlaten, zwervers er wel eens hebben overnacht en dat een van deze zwervers daar is overleden. j Ongeveer 5 jaar geleden hebben de bewoners van de buurt herhaaldelijk geklaagd over stank Dit Is de afbeelding van de Sunlight uitknipsels die geldig zijn voor fraaie geschenken. No. 544 Barometer 175 coupons No 311 Buffet- of tafellooper 17 coupons Uw linnengoed gaat het langst mede, wan neer het alleen met de zuiverste zeep wordt ge- wasschen. Neem nooit anders dan Sunlight Zeep. Dé reputatie van Sunlight Zeep is voor U een waar borg voor de absolute zuiverheid van dit be roemde waschmiddel, dat niets zal aantasten dat tegen zuiver water bestand Is. Voorts is de Sunlight waschmethode zoo eenvoudig dat zij Uw wasch veel sneller aan de lijn brengt. Bovendien zijn de be kende waardecoupons geldig voor het ver krijgen van fraaie ge schenken! U kunt deze geschen ken nog sneller in Uw bezit hebben door het gebruik van Vim, daar de dekselcartonnetjes der Vim-bussen hiervoor ook geldig zijn. N.V. De LEVER'S ZEEP MU„ VLAAUMNOEN Vraagt Uwen winkelier onze volledige GESCHENKENLIJST welke vermoedelijk uit pand 45 kwam. De op zichter, die toen is gaan kijken, zag, zoodra hij de deur open deed, de ratten aan alle kanten wegloopen. Hij heeft toen niet verder gekeken, maar als zijn oordeel uitgesproken, dat de ratten dezen stank wel zouden hebben ver oorzaakt. Nadien is niemand meer in het pand geweest, totdat dan de metselaar kwam, die op den zolder zulk een griezilige vondst deed. Het overschot, dat niet geïdentificeerd is, is naar de algemeene begraafplaats Crooswijk overgebracht. EEN VREEMDELING KAN ZIJN PENSION NIET TERUGVINDEN. Er doet zich op het oogenblik in de residentie een eigenaardig geval voor. Een Duitsch- sprekende vreemdeling, zekere U., die Woens dag met den trein te 's-Gravenhage is aange komen, heeft dien dag daar ter stede een pension gezocht. In een taxi heeft hij ver schillende pensions bezocht, waarvan- hij de adressen uit advertenties had leeren kennen. Geen van deze beviel hem echter en hij zond den chauffeur weg.Toen hij later op een wande ling door de stad een opschrift zag „Kamers te huur" ging hij naar binnen en kwam met de pensionhoudster tot een accoord. Eenigen tijd later wilde de vreemdeling een bezoek gaan brengen aan de stad. De pension houdster schreef toen haar adres op een briefje, dat zij hem meegaf. Dit briefje is de Duitscher echter in den loop van den avond kwijtgeraakt, waarvan het gevolg was, dat hij zijn pension niet meer terug kon vinden. Ook den volgenden dag heeft hij de geheele stad nog eens door kruist, echter zonder eenig resultaat. Ten einde raad heeft de vreemdeling, die thans tijdelijk een ander onderdak heeft gevonden zich tot de politie gewend in de hoop, dat wellicht de pensionhoudster met het oog op zijn uitblijven, daarvan aangifte zou hebben gedaan. Ook daar moest hij evenwel teleurgesteld worden, zoodat hij nog moet wachten, tot de pensionhoudster of de chauf feur, die ook het adres kent, zich bij de politie komt aanmelden. INBREKER GEVAT. De politie te Roermond heeft den dader van de beide Donderdagnacht te' Heithuijsen ge pleegde inbraken Vrijdagavond aangehouden. Hij is ongeveer 21 jaar, spreekt'1 Hollandsch, Duitsch, Russisch enz. Hij Was in het bezit van allerhande inbrekerswerktujnschJ)eneyens eenige reepen chocolade, welker g jen in de tramloods opengebroken ko* .ren ver dwenen. Eenige andere ui+s*e ëóffer ont vreemde goederen werden te gei een hooi berg op 10 minuten afstand' wonden. De identiteit van den ÖafD AAêne moet nog worden vastgesteld. HOE VAN DER MEER IN DE VAL LIEP. Adressen aan de politie opgegeven. 's-GRAVENHAGE, 17 Sept. In aanslui ting op hetgeen reeds over de arrestie van Van der Meer, den ontvluchten gevangene uit de Bijzondere Scheveningsche Gevangenis, is ge meld, kan nog worden medegedeeld, dat de laatste weken verschillende maien door bui tenstaanders adressen aan de politie werden opgegeven, waar de laatste der voortvluchti- gen zich zou bevinden. Uit het feit, dat alle adressen uit Den Haag waren, kon men de conclusie trekken, dat Van der Meer zich sedert de ontvluchting in de residentie ver borgen gehouden heeft. I Ook Zaterdag had een der rechercheurs zich urenlang bij een adres, waar, naar men ver moedde, de vluchteling zich ophield, gepost. Zijn wachten werd echter niet beloond. Hij verliet zijn post en liep eenigen tijd later Van der Meer toevallig op het Zieke tegen het lijf. I De arrestant volhardt in zijn stilzwijgen over zijn handelingen tijdens zijn vrijheid. DE LAATSTE VAN HET VIERTAL UIT BREKERS AANGEHOUDEN. Zaterdagmiddag tegen zes uur is de laatste van het vietal uit de Bijzondere Strafgevange nis te Scheveningen onlangs ontsnapte uit brekers, de 23-jarige F. F. v. d. M.f aange houden. I Een rechercheur van de Haagsche politie zag hem op het Zieke te 's-Gravènhage loopen en hield hem onmiddellijk staande. Het leek hem aanvankelijk wellicht wel wat vreemd, dat v. d. M. daar zoo maar, nog op klaar lichten dag, in de residentie wandelde, doch er was voor den rechercheur, die hem zéér wel kende, geen twijfel mogelijk: 't wès v. d. M.! I De politieman nam hem daarop mee naar het hoofdbureau, waarbij v. d. M. geenerlei poging aan den dag legde om zich te ver zetten, en na een kort verhoor is v.d. M. I vervolgens naar de Scheveningsche gevangenis (teruggebracht, waar hij thans goed is inge- sloten. NOTARISKANTOOR STAAKT ZIJN BETALINGEN. ASSEN, 17 Sept. Naar wij vernemen, heef het kantoor van wijlen notaris K. L. B. zijn betalingen gestaakt. Genoemd kantoor had in Assen en omgeving een zeer goeden naam. Met het volste vertrouwen hebben gedurende vele jaren tal van menschen er zaken mee gedaan. SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM. Brand In het stoomschip Kangean van de Mij. Nederland. Zaterdagmiddag omstreeks half twee is brand uitgebroken in ruim 6 van het vracht stoomschip Kangean van de Mij. Nederland, liggende achter loods Sumatra aan de Suma- trakade te Amsterdam. Het vuur woedde in een deel van de in dit ruim opgeslagen lading copra, bestemd voor Hamburg, waarheen het schip gistermiddag te vijf uur had moctm vertrekken. Daar de brand zich door zware rook-ontwikkeling ernstig liet aanzien, rukte de brandweer met veel materieel uit, zoodat op het etablissement der Maatschappij weldra een zestal motor spuiten aanwezig was. Bovendien werd de drijvende stoomspuit Jason naar het brandend# schip gedirigeerd. Terwijl in de ruimen van het voor- en mid denschip het Iaden in vollen gang was, werd de brand ontdekt, waarop personeel van de Nederland dadelijk twee stralen, behoorende tot de eigen bluschmiddelen in gereedheid bracht. Het brandweerpersoneel van de eerste motorspuit, die ter plaatse was, maakte van deze stralen gebruik voor den eersten aanval. Intusschen was ook de Jason gearriveerd en toen werd de blussching van de zijde van het IJ met vier stralen voortgezet. Het bleek echter al spoedig, dat het vuur zich in het uitgestrekte ruim, dat vol lag met balen copra en ten deele ook met balen meel, over een groote oppervlakte had verspreid. Door af te dalen in de tunnel, die door het schip en ook langs ruim 3 loopt, kon worden vastgesteld, dat de hitte-uitstraling eer toe- dan afnam. Op advies van den heer Tegelberg, een der directeuren van de Nederland, werd toen ge poogd het vuur te verstikken door zwavel damp in het ruim te brengen. Daartoe werden alle ruimluiken, luchtkokers en andere gaten met zeilen afgedekt, teneinde de brandende ruimte zooveel mogelijk luchtdicht af te sluiten. Heel veel Uitwerking had dit echter niet, zoodat de bevelvoerende hoofdbrandmeesters besloten het ruim geheel onder water te zetten, teneinde het vuur te verdrinken. Daartoe werd de Jason op volle capaciteit, dus met twaalf stralen, aan het werk gezet. Eerst te ruim half vier was h$t vuur be dwongen en kon de brandweer in het ruim afdalen. Het bleek toen, dat een deel van de lading niet van het vuur te lijden heeft gehad. Voorzoover het de balen meel betreft, zijn deze echter door het bluschwater onbruikbaar geworden. De balen copra, voorzoover zij slechts nat geworden zijn, kunnen nog worden gebruikt, al zijn zij uiteraard in waarde ver minderd. 1 Ook de oorzaak van den brand kon worden vastgesteld. Het is gebleken, dat een boot werker, die een haak in het ruii^' had laten vallen, naar dit voorwerp met een lucifer had gezocht en deze achteloos heeft weggeworpen. Dadelijk na de blussching is men met het uitpompen van het ruim begonnen en daarna met het lossen van de verbrande en door weekte balen. Men hoopte daarmede nog in den voornacht gereed te komen, zoodat het schip, zij het dan ook met een groot aantal uren vertraging, nog dezen nacht naar Hamburg zou kunnen vertrekken. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES IN LIMBURG. Tijdens de manoeuvres in Limburg heeft ten Noorden van Munstergeleen een ernstig onge luk plaats gehad met een zwaar geladen vracht auto, die in volle vaart van een hoogte kwam afrijden en een luitenant en een motorrijder tegen een motorvoertuig aanslingerde, zoodat de laatstgenoemde ernstig gewond werd. Waarschijnlijk heeft hij een bekken- en een blaasfractuur. De man is naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De officier, luitenant Knight, is er met een voetkneuzing afgekomen. ONZ Gemengd Nieuws. HET ORKAANONHEIL. In den West-Indischen archipel. De berichten over den omvang van het on- jjeil, dat de orkanen op de eilanden van den West Indischen archipel hebben aangericht, blijven schaarsch, wat er wel op wijst, dat de verbindingen ernstig gestoord zij'n en dat de ramp grooter is, dan men zich op verren afstand bij een eersten indruk bewust is. De New York Herald heeft uit San Juan, de hoofdstad van Porto Ric de water- en voedselvocS en tallooze huizen met maakt werden, Thomas Benner, kansB 1 teit van Porto Rico, hel den over de vernieling» had waargenomen. Hij sa I oproep om hulp. TachB zei hij, zijn zonder onB ellende dreigt over henl watervoorziening van S9 gende steden is afgesnedB in staat om de 5000 vl te Middelhar nis. Inschrijving' van Leerlingen. De inschrijving van leerlingen voor den a.s. CURSUS zal pld hebben op Vrijdag 21 September 1928 des avonds t 6 tót 8 uur In de Ambachtsschool te Middelharnis. Er.,zal.,les gegeven iworden Ja het teeltenen voor op Maandag-, biifsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 6 tot 8 e De Cursus duti(t van 1 October 1928 tot 28 Februari 19 Alle jongens welke niet op de lagere school of op de Ambact school gaan en den: leeftijd van 12 jaar hebben bereikt, kunr worden ingeschr'even. Schoolgeld tién {gulden per Cursus bij de inschrijving te voldo I (Zie verder de aanplakbiljetten.) Namens het Bestaar, CHR. F. HOSSEN, 2— Directeur uit het Nederlandsch Landbouw-Comité G.A. maakt bekend, dat zij van 1 September j.l. af vervaard! onder voortdurende controle van de Nederlandsche Pluimvee Federatie (N. P. F.), volgens voorschrift van het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt, Beekbergen, samengesteld als volgt: 15 K.G. gerstemeel 15 maïsmeel 10 havermeel 7J efwtenmeel 'Zi grondnqtenmeel 7) cocosméel 10 beschuit of gedroogd brood 10 diermeel (minstens 65 eiwit) 7 1 vetarm vlschmeel (minstens 60 eiwit, hoogste 6 vet en 4 zout) 2i gedroogde gist 2t fosforzure kalk j zout. i De prijs wordt wekelijks vastgesteld aan de hand ,van de noteeri gen der grondstdffen en bedraagt thans afname van minstens 5.000 K.G. f 15.75 per 100 K.< mclusief verpakking in 50 K.G. balen, boord/spoorvrij Rotterdai Iedere pluimveehouder verlange, dat zijn Vereen Stag „Standaard Ochtend voeder" In voorraad heel Lompen, metalen» zolderoprufminge Wij betalen de HOOGSTE prijzen. - HENDRIK W1JGERS, louvernestraat 3Sa - Tel. 31748 - ROTTERDAM.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2