overwerkte zen uwer» Burgerlijke Stand. BINNENLAND )J/UjrtAcuvd£s ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928. 3 uit koppels is. Zoolang ten moeten ij weten op te meer en veroorzaakt eenige wat nblik raden met aange- -etten. Een dergelijke ldvrucbten "len gesor- per 70 kilo. vlucht van en 6e pry's rdux. Aankomst eerste duif 10 51 uur; laatste duif 11.22 uur. Losgelaten's morgens"7 uur. - Volgende week bestaat de ambachts school alhier 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal er een tentoonstelling ge houden worden van het werk der leerlingen en een verloting van deze voorwerpen. Centrale Veiling voor Goeroe Overilakkee te Middel harnis. Veiling van Vrijdag 7 September 1928. Bloemkool 3,50 tot 15,- per lOOstuks. Savoye kool 9,50 per 100 stuks. Roode kool 9,— per 100 stuks. Komkommers 1,50 tot ƒ3,70per lOOstuks. Perziken 6,60 tot 8,80 per 100 stuks. Meloenen 16,- tot 50,- per lOOstuks. Postelein 15,— per 100 k.g. Spinazie 7,50 per 100 k g. Dubb. Princessen ƒ5,— tot ƒ20,— p. 100k.g. Enkele princessen ƒ14:,- tot 20,- per 100 k.g. Stoksnyboonen ƒ12,40 tot 28,— per 100k.g. Stamsnijboonen 8,70 tot ƒ9,— p, 100 k.g'. William Duches ƒ7,20 tot ƒ11,90 p. 100 k.g. Bueré de Merode f 10,— tot 14,— p. 100 k.g. Bueré Hardi 12,- tot ƒ14,- perlOOkig. Hertogin Elza 9,40 p. 100 k.g. Bon Louis 12,— per 100 k.g. Gen. Todleben 14, per 100 k.g. Triumf de Vienne 16,90 p. 100 k.g. Jutten 24,40 per 100 k g. Souvenir de Congres ƒ10,— p. ioo k.g. Goudbal 11,20 per 100 k.g. .Paradijsappelen 12,— per 100 k.g. Goudreinetten 15,- tot 20,-per 100 k.g. Zoete Appelen 19,— per 100 k.g. Val (appelen en peren) ƒ4,50 tot ƒ9,- per 100 k g. Gieser Wildemans 14,— per 100 k.g. Stoofperen (ongesort.) 7,70 tot 8,- per 100 k.g. Selderij 2,50 per 100 k.g. Tomaten 5,50 per 100 pond. Pruimen J 0,14 tot 0,20 per pond. Druiven 0,30 tot 0,34 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 tot 0,39 per pond. as (komijne) 0,35 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Honing 0,50 per pot. Veiling van Maandag 10 September 1928. Bloemkool 2,70 tot ƒ16,- per 100 stuks. Roode kool 3,40 tot 7,70 per 100 st. Savoye kool 7,90 tot 12.— per 100 st. Komkommers 5,40 tot ƒ8,20per lOOstuks. Perziken 5,70 tot ƒ9,- per 100 stuks. Meloenen 23,- tot ƒ50,- per 100 stuks. Stoksnij boonen 14,40 tot 30,40 per 100 k.g. Stamsnijboonen ƒ13,- tot ƒ20,- p. 100 k.g. Dubbele Princessen 13,— tot 17,80 per 100 k g. Enkele Princessen 20,— tot 23,— per 100 k.g William Duches 8,70 tot 15,— per 100 k.g. Bueré Durando 13,- tot J 15,90 per 100 k.g. Bueré Merode 17,— per 100 k.g. Callabas 12,— per 100 k g. Bergamot 8,20 per 100 k.g. Hertogin Elza 21,— per 100 k.g. Oranje reinet 19,— per 100 k.g. Witte kozijn 15,60 per 100 k.g. Curée's ƒ9,— per 100 k.g. Val (appelen en peren) 8,50 tot ƒ10.— per 100 k.g. Tomaten 6,50 tot ƒ7,- per 100 pond. Druiven 0,31 tot 0,33 per pond. Pruimen 0,15 tot 0,17 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 tot 0,39 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Deleman heeft de lange reis naar Flakkee per extra boot moeten maken omdat ze met hun supporters, in 't geheel ten getale van zestig menschen, begonnen waren 's morgens te laat te komen voor den boemel naar ons eiland. En al die kosten en moeiten zijn vrijwel voor niets geweest, wanneer men afrekent dat bij niet opkomen 2 verlies-punten wordt Flakkee kwam in een andere opstelling. Zaaijer had van plaats verwisseld met Goudswaart en speelde een zeer verdienste lijke spilpartyJoppe was voor Lieven inge vallen, de laatste zal door zijn defecten hals geplaagd nog wel eenige wedstrijden moeten laten voorbijgaan. Deleman blykt een tegenstander te zijn die niet voor de poes is, geheel volgend de verwachting. Voor halt time ziet het er heelemaal niet naar uit dat Flakkee zou 'winnen, in deze periode is het de Flakkee- achterhoede die voornamelijk aan het woord is van geel-blauw. Deleman heeft een achter hoede die eveneens bewonderd mag worden en de Flakkee-voorhoede ondervindt dat bij haar herhaaldelijk op touw gezette aanvallen tot haar nadeel. Ondanks bet feit dat er af en toe span nende momenten zijn, Hartensveld schiet een keer bij een doorbraak langs den ver keerden paal en aan den anderen kant zagen we Fun een schuiver keurig onschadelijk maken, wordt met een bril gekeerd. Na half time wordt het spel hoe langer hoe beter. Bund is naar voren gegaan en eindelijk is het dezen die het gelukt om na een schermutseling met den eminenten Dele man-back, dezen en met een schitterend schot vervolgens den keeper te passeeren. Deleman doet alle moeite op te halen, Zaaijer met Katje en Van Beek gaan ver dedigen en met deze spelers in de achter hoede moet het werkelijk heel raar loopen willen de tegenstanders succes hebben. Flak kee bepaalt zich tot snelle uitvallen die de spanning opvoeren en bij een van deze ge legenheden gelukt het Hartensveld, wiens enthousiasme en volhardendheid hiermee beloond wordt, om door de verdediging heen te dribbelen om uit een lastige positie (hij was geheel naar de linkerkant gedrongen) fraai te doelpunten. Deleman zakt in elkander, ze spelen een verloren partij. Flakkee komt nu in den aanval en in de laatste minuten is het Deleman-doel onophoudelijk in gevaar. Na afloop hadden de spelers een warme ovatie van 't talrijk publiek in ontvangst te nemen. Met deze 2 0 zege plaatst Flakkee zich thans aan het hoofd van haar afdeeling. A.s. Zondag hebben W6 hier, ten derde male achter elkander, weer een wedstrijd op het Flakkee-terrein. SOMMELSD1JK. Tot ontvanger der Reg. en Domeinen alhier, is benoemd de heer M. M. Schut, Surnumerair der reg.endom. te Arnhem. Door den smid M. Villerius alhier, is onderhands aangekocht een woonhuis staande aan den Binnenweg, bewoond door wed. J. Kastelein. Door de politie is proces-verbaal tegen een ingezetene dezer gemeente opgemaakt, wegens het berijden der klinkerstraten aan den Binnenweg. Een fietspad zou hier niet overbodig zijn. DIRKSLAND. In het Gemeentehuis van Ooltgensplaat is door eenige leden van Ged. Staten van Zuid-Holland eene conferentie gehouden met het Comité, dat zich ten doel stelt eene betere verbinding te verkrijgen tusschen Ooltgensplaat en den vasten wal van Noord-Brabant, zulks naar aanleiding van het verzoek, dat gemeld Comité heeft gericht tot de Ged. Staten van Zuid-Holland en van Noord-Brabant om een provinciaal subsidie in de exploitatiekosten van een te maken motorpontveerverbinding tusschen Ooltgensplaat en Dintelsas. De leden van Ged. Staten het groote be lang van een op goede basis opgezette veerverbinding erkennende, verklaarden zich bereid, om het verzoek van het Comité in ernstige overweging te nemen. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het niet rechts rijden op de Heul. J.l. Zaterdag reed de heer Th. v. d. Spaan van Melissant met zijn vrachtauto in de sloot langs den Staakweg. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de kanten aan deze weg zeer los zijn. HERRINGEN. Door de afd. „Het Groene Kruis" alhier, is besloten niet meer te voor zien in de vacature van wijk verpleegster. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig 80 K.G. bij de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept 800 H.L. aardappelen, 200 H.L. uien en 120 H.L. koepeen. GOEDEREEDE. De afgeloopen week werd hier 20.000 k.g. gedroogde cichorei verscheept. Het 8-jarig zoontje van de wed. Hak- kenbrak had het ongeluk een zijner beenen zoodanig te verbranden dat geneeskundige hulp noodig was. W. K. v. d.JWende heeft zfln moestuin onderhands verkocht aan A. de Vries. Op Woensdag 12 September v m. 11.30 zal in de Bewaarschool gelegenheid bestaan tot inënting. Uit deze gemeente is vertrokken Lena Brugman naar Middelharnis. OUDDORP. Maandagmiddag ontstond bij den bakker Jb. Grinwis brand in de turf schuur, doch werd bij tijds gebluscht. De afgeloopen week werden door de garnalen visschers van 200 300 K.G. gar nalen per week en per vaartuig gevangen. De afgeloopen week werden in de weer- visschertj 3 zalmen gevangen. Zaterdagmiddag werd alhier de Motor brandspuit beproefd welke in orde werd bevonden. NIEUWE TONGE. Op Dinsdag 18 Septem ber e.k. zal blijkens publicatie aan het aan plakbord, ten huize van Dr. Van Gelder ge legenheid zijn tot kostelooze vaccinatie des namiddags ten 2 ure (O.T.) Door de P. V. „De Gevleugelde Bode" alhier zal op a.s. Zaterdag een vlucht wor den gehouden vanuit Mons, afstand 140,946 K.M. Vorige week werden van hier vervoerd 4000 balen uien en 200 balen peen. OOLTGENSPLAAT. Maandag werd een vergadering gehouden van een voorloopig comité, dat zich ten doel stelt om aan den ontworpen nieuwen veerdienst Dinteloord Ooltgensplaat, zonder dit plan in den weg te 3taan, doch om de rentabiliteit te ver- hoogen, met alle gepaste middelen te trach ten hieraan te verbinden een dienst Oolt gensplaat—Numansdorp Haven. Een lijst circuleert voor adhaesiebetuigin- gen aan het adres door den gemeenteraad eenige tijd geleden hieromtrent gericht aan den Minister van Waterstaat en aan Ged. Staten, dezer provincie. In de afgeloopen week werden van hier vervoerd 3200 H.L. aardappelen k i 2,50 per H L. en 3400 balen uien a f 2,25 per baal van 50 K.G. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor den raadszetel van wyien den heer J. G. Elvé is als eerstvolgende op de lijst aangewezen de heer L. Braber Bz. V EILINGS BERICHT van Maandag 10 September 1928, dor Ooöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Postelein 0,09 per k.g. Spinazie J 0,09 tot 0,11 per k.g. Aardappelen 3,60 tot 5,10 per 100 k.g. Poters 2,10 per 100 k.g. Roode bessen 0,51 per k.g. Blauwe druiven 0,38 tot 0,76 per k.g. Pruimen (bl.) 0,23 tot 0,27 per k.g. Victoria 15,— tot 50,— per 100 k.g. Moerbeien 0,85 tot 0,87 per k.g. Boonen dubb. stam 16,401. 26,80 p. 100k.g. enk. stam 23 tot 27 per 100 kg. stoksuiker 21 tot 32 per 100 k.g. stamsnjj 14,— t. ƒ20,— per 100 k.g. Perfect 26,— per 100 k.g. Stoksnij 15, tot 44, per 100 k.g. Tomaten A 10,40 tot 13,— per 100 k.g. AA 9 80 per 100 k g. B 8,70 tot 10,70 per 100 k.g. C 8,10 tot 11,— per 100 k.g. CC 3,20 tot 5,70 per 100 k.g. bonken 6,201. 7,20 per 100 k.g. Komkommers(w.) 2,10 tot ƒ6120p 100k.g. Augurken 0,17 tot ƒ1,— per kistje. Kroten 4,tot per 100 bos. Kool (roode) 5,30 tot per lOOstuks. Kool (savoye) 2,80 tot ƒ6,60 per lOOstuks. Andyvie 3,10 tot 4,10 per 100 krop. Uien 4,30 per 100 k.g. Tafelperen 0,20 tot 0,37 per k.g. Tafelappelen 0,12 tot 0,28 per k.g. Keukenapp. 0,05 tot 0,14 per k.g. Meloenen 0,08 tot 0,44 per stuk. GOEDEREEDE. Geboren: Aren, z. v. T. Grinwis en E. Heerschap; Paulus, z. v. W. Heerschap en Joh. Bakelaar; fieter. z. v. Adam Redert en Kaatje Tanis. Getrouwd: J. Boeter 85 j. (van Middelhar nis) en Lena Brugman 26 j; T. Breen 21 j. en Johanna Non 20 jaar. Overleden: Jan, 1 week, z. v. Jb. van Splunder en Chr. Grinwis. HELLEVOETSLUIS, van 24—31 Aug. Geboren: Wilhelmina Johanna, d. van L. van Ours en G. de Blok. Johannes Francis- cus Adrianus, z. van E Th. J. Lambert en A. H. M. Beekman. Neeltje, d. van J. Smit en L. van Dijk. NIEUWENHOORN, van 1 Juli-31 Aug, Geboren: Leendert Johan,zoon vanL. van de Polder en M. Lugtenburg. HendrikaGode- frida, dochter van J. Jacobs en H P. Emmers. Neeltje, dochter van J. van Trierum en J. Smit. Gehuwd: L. Kwak en H. T. van Balen. Overleden: Hendrik Hoogenboom,51 jaar, echtgenoot van M. Gottschal. Anna den B ker, 73 jaar, weduwe van P. Poldervaart, Arendje Plona Overbeeke, 1 jaar. Clazina van der Knaap, 57 jaar, echtgenoote van J. G, Romers. Jacoba de Vries, 40 jaar, echtge noote van G. Tol. BRIELLE, van 31 Augustus 6 September. Geboren: Jansje, d. v. F. W. Scheijgrond en W. Tuk. Paulus, z. v. P. Both en L. C. S. Bronder. Gehuwd: C. Krook en R. Heijmans. Overleden: Hermanus Johannes Beuger, 71 j. wedn. van M. F. M. Berghmans. Wil lem Schuddebeurs, 82 j. echtgenoote van F. J. Vrij. Maria Mol, 14 j. d. v. A. Mol en C. M. v. d. Poel. DROEVIG ONGELUK TE LONNERER. LONNEKER, 7 Sept. Hedenmorgen zou de ruim vijftig jarige landbouwer J.Rossink alhier, een dorschmachine vervoeren. Het voor de machine bespannen paard geraakte op hol. Rosink wilde het dier tot stilstand brengen, doch kwam onder een zelfbinder terecht, waardoor hij zwaar verwond werd. Eenige oogenblikben later is hij aan de ge volgen der bekomen verwondingen overleden Twee ongelukken te Oegstgeest. Zondagmiddag zijn te Oegstgeest weer twee ongelukken gebeurd. Om kwart over 2 kwam de beer A. Ver- maat van Nieuw-Helvoet met zijn auto uit de Deutzstraat te Oegstgeest en wilde den Leidschen Straatweg in de richting DeD Haag inslaan, toen de heer H. de Lange uit Noordwijk op zijn motorfiets, met zijn vader op de duozitting, van den straatweg af kwam rijden. Vooral doordat ter plaatse het vrije uitzicht zeer belemmerd is, reed de motor tegen de auto op. De heer De Lange seD. werd over den bestuurder van de motor heen boven op den auto geslingerd, waar door hij ernstig werd gewond; bij brako.a. het linkerbovenbeen. De man is, na voor loopig door dr. Timmermans verbonden te zijn naar het academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht. De motorfiets werd ernstig beschadigd. Ongeveer op denzelfden tfid stapte een dame op leeftijd, die bij de familie R. even voorbij het gesticht Bijdorp op den Leid schen Straatweg op bezoek wilde gaan, voor de deur van deze familie uit een autobus. Zy liep achter de bus om en wou de straat oversteken. De dame is toen door een auto aangereden en ernstig gewond; zij kreeg beenwonden en een gat in het hoofd. Zij is by de familie R. binnengedragen, waar dr. Timmermans haar verbonden heeft. Pluimveevoeder. In de November-aflevering van de „Mede- deelingen over 1927 van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw-Comité" is melding gemaakt van het in studie nemen van de mogelijkheid ochtendvoer te leveren voor de leden. Het resultaat daarvan is, dat zy hebben gemeend de productie van ochtendvoer daad- werkeiy k ter hand te nemen, en op dit oogen- blik kan met de aflevering worden begonnen. De samenstelling van het door ons te berei den mengvoeder geschiedt volgens aanwy- zing van den Ry kspluim veeconsulent te Beek bergen, den heer Ir. J.G. Tukker, die, zooals bekend is, behalve met werkzaamheden op het gebied van pluimveeteelt, ook belast is met het directeurschap van hetRyksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. Door de medewerking van dezen deskundige te vra gen, geven wy onzen leden den waarborg, dat het te leveren ochtendvoer voldoet aan de hoogste eischen, die aan een pluimvee voeder kan worden gesteld. Alhoewel de mogeiykheid niet is uitgeslo ten, dat te eeniger tijd een wijziging in de samenstelling wordt gebracht, zoo komt dit recht uitsluitend aan genoemden Rijkspluim- veeconsulent toe; eene wijziging kan b.v. het gevolg zijn van opgedane ervaringen en zal dus als een verbetering beschouwd mogen worden. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat zy haar leden tijdig op de hoogte zullen stellen met een wijziging in de samenstelling van dit ochtendvoer gebracht. Aan de hand van het bovenstaande volgt, dat wordt gebroken met de veelzijdige ge woonte om de bestanddeelen, zoomede de percentages, waarin deze voorkomen, van een ochtendvoeder niet te vermelden. Er zijn er, die aan de fabricatie van ochtend voeder gaarne een geheimzinnig tintje geven en die de samenstellende deelen niet wenschen te noemen en nog minder de percentages daar van, op grond van fabrieksgeheimen, byzon- dere ervaringen van den fabrikant, enz. Deze, in strijd met de wet tot bestrijding van bedrog in den handel in meststoffen, zaaizaden en veevoeder, onvoldoend aange geven voeders, zijn dikwy'ls een alleszins geschikt artikel geweest om minderwaardige artikelen op gemakkeiyke wyze en tegen goede prijzen van de hand te doen Immers bij gemengde producten is de contröle uiterst moeiiyk en is de vraag of de betaalde prijs in overeenstemming is met de waarde van het voeder met nauwkeurigheid niet te beant woorden. De procentische samenstelling van ons ochtendvoeder komt op de label te staan; de aflevering geschiedt in zakken van 50 K.G, netto, terwyi de weekberichten de noteer in g er van geregeld zullen aangeven. Er is echter nog meer. De aandacht is gevestigd van de Nederlandsche Federatie van Verecnigingen van Bedrijfspluimveehou ders (N.P. F.) op ons voornemen om de be reiding van pluimveevoeder zelf ter hand te nemen en waar, zooals bekend, deze vereeni ging de belangen van den pluimveehouder voorstaat, lag het voor de hand, dat zy zich volkomen op de hoogte liet stellen van de plannen. Een en ander heeft er toe geleid, dat zy zich vry'willig onder contróle hebben gesteld van genoemde federatie. Deze heeft het recht om op momenten, door haar zelve te kiezen, de fabriek te bezoeken, de aan wezige grondstoffen te bemonsteren, zoomede ditzelfde te doen met het voor aflevering gereedstaande gezakte goed. Dus weder een contiöle-maatregel, die er op berekend is den leden kwaliteit en samenstelling van het voeder te waarborgen, ook al zullen ongetwyfeld deleden en terecht als den grootsten waarborg erkennen het feit, dat de instelling, die het vertrouwen harer leden nimmer heeft beschaamd, zich met de fabri catie daadwerkeiyk bezighoudt. Het „C. B. Ochtendvoeder" zal onder het handelsmerk van de N. P. F. worden verkocht. Waar zij nimmer tevergeefs een beroep hebben gedaan op den steun van haar ver- eenigingen, meenen zy ook thans niet te mogen schromen voor het nieuwe artikel, dat zij gaan voeren de medewerking harer leden te vragen, overtuigd als zij z\jn door deze uitbreiding van haar bemoeiingen een daad te verrichten in het belang van denNeder- landschen pluimveehouder. Zie de advertentie in dit blad. Gemengd Nieuws. GEZIN GESLACHT OM EEN VROUW TE EOOVBN. Vreeselyk drama in Tunis. In de grensstreek tusschen Tunis en Tripo lis, op eenige K M van Zarzis, heeft zich een drama afgespeeld, voor welks gelijke men wellicht tot de middeleeuwen zou moeten teruggaan. De familie van een inlandschen tuinman, Amor Gelite, bestaande uit hemzelf, zyn vrouw, zijn twee zoons en de vrouwen dezer laatsten, was juist aan tafel gegaan, toen opeens een troep Arabieren de woning binnen drong en zonder een woord te zeggen met oude sabels en dolken begon los te steken op de verbijsterde bewoners. De oude Amor kreeg een sabelslag op het hoofd en viel bewusteloos neer. Zijn beide zoons stortten eveneens weldra ter aarde. Een der vrouwen rende naar een schuur en kwam met een geweer terug. Het werd haar ontrukt, stukgeslagen tegen den muur, waar op een der bandieten haar een vreeseiyken dolksteek toebracht. Even snel als zy geko men waren vluchtten de boeven ook weer, niet echter zonder één der jonggehuwde vrouwen mee te nemen, onder de machte- looze woedekreten van haar gewond terneer- liggenden man. Badend in hun bloed, bleven deongeluk- kigen langen tijd tevergeefs om hulp roepen. Eindelijk werd hun geroep gehoord en zy werden naar Zarzis overgebracht, waar de inlandsche recherche dadeiyk het opsporings werk begon. Men vermoedt dat het drama voortgekomen is uit wraakzucht, ten gevolge van een rivaliteit om de geroofde jonge vrouw. Drie der slachtoffers zyn zieltogend. LINDBERGH'S FORTUIN. Filmaanbod van 1.000.000 dollar afgeslagen WASHINGTON, Sept. Het is Lindbergh na zijn Oceaanvlucbt voor den wind gegaan. Was hy vóór deze prestatie een vliegenier met een inkomen van 6000 dollar 's jaars, thans is dit zoodanig gestegen, dat hij over 1928 niet minder dan 30.000 dollar aan in komstenbelasting zal moeten betalen. Over de tweede helft van 1927 werd zyn inkomen reeds op minstens 204.000 dollar geschat. En dat, terwijl the „flying fool" voor zyn vliegtuig dat hem over den Oceaan en daar mede naar zijn fortuin voerde, al zyn spaar duitjes moest opofferen. Op welke wyze hy het laatste halfjaar van 1927 zulk een inkomen verkreeg? In de eerste plaats verwierf hij den Orteig-prys van 25 000 dollar, uitgeloofd voor de eerste vlucht New York Parys. Ten tweede ver diende hy 300 dollar per dag toen hy zijn bekenden tocht door alle staten van Amerika maakte. Ten slotte leverde hem zijn boek „Wy" en zijn dagblad-artikelen een aardig bedrag op. Dat Lindbergh een groote liefde koestert voor de luchtvaart, bewijst wel het feit, dat hij ondanks schitterende aanbiedingen van de film men spreekt van een bedrag van 1 millioen dollar toch zyn „hobby" er niet aan beeft willen geven. WAT VERDIENEN DIEVEN TE BUENOS AIRES? Volgens de statistiek 540 gulden per maand. Ongetwijfeld is de statistiek een der nuttig ste veroveringen van den nieuwen tijd. Uit de statistiek wordt de index gebrouwen en uit den index leert men, of men in de vorige maand of in het laatste of voorlaatste jaar met zyn verdiensten kon rondkomen, verder hoe de huwelykskansen voor jonge meisjes staan en duizend andere interessante dingen, die men anders niet weet. Zoo wist men totdus ver ook absoluut on voldoende omtrent de inkomens der dieven in de Argentynsche hoofdstad, in Buenos Aires, onvoldoende by voorbeeld om zijn zoon een vingerwijzing te geven by' de beroepskeuze. Ook de risicopremie in de gedaante van vry- beidsberooving-van-hoogerhand lag in het duister. Terwijl anders toch de Kamers van Koophandel over allerhande zaken plegen te rapporteeren, is men op de politie aangewezen om inlichtingen te verkrijgen over het gilde der dieven en hun economische conjunctuur. Een medewerker van het „Berl. Tag." vernam van de politie te Buenos Aires nu het volgen de over den gang der zaken in het eerste kwartaal 1928. In dit tijdvak zijn 1692 transacties tot een beloop van 2 250.217 pesos tot stand gekomen. Wegens deze vergry pen tegen het eigendoms recht zijn 1961 personen in staat van beschul diging gesteld, van die 448 de risicopremie moesten betalen. De overigen, 1513 in getal, verryken nog altijd de statistieken. Per kwar taal komt dus op elk gilde-lid een inkomen van 1487.25 pesos, per maand by na 500 pesos of 540 gulden. Dat is, gezien de geringe risico premie van 25 werkelyk geen slechte recette. VERKOOP VAN WILDE DIEREN. Stopzetting gewenscht. „De dierenvanger A. C. van der Valk, die zoo de aandacht van de Londensche pers trok met zijn 46 orang-oetans, is dezer dagen weer te Medan teruggekeerd op doorreis naar Atjeh Gedurende zyn afwezigheid hebben zyn in landsche helpers in de wouden van Oost-Atjeh alweer 28 volwassen orang-oetans gevangen. Hijzelf gaat er nu nog een aantal by vangen en vertrekt dan in Augustus alweer naar Londen, om dezen verschen buit aan de be stellers af te leveren. Een andere dierenvan ger, Van Geuns, die evenals Van der Valk vroeger assistent in de cultures was, trans porteert eveneens geregeld groote ladingen wilde beesten, die hij in de bosschen van Noord-Sumatra meestal in kuilen vaDgt en vervolgens zelf naar Europa brengt om ze daar te verkoopen. De dierenvanger Van der Valk alleen deed uit Noord-Sumatra in één jaar tyds al 75 orang-oetans „afvloeien"; daarby tientallen andere wilde dieren. Als men dan nog weet wat de 3ndere vangers als Van Geuns, de inlandsche jagers, en de dieren-opkoopers naar het buitenland verzenden, dan wordt de vraag of het gouvernement geen maat regelen behoorde te treffen nogal klemmend. Het wordt in Noord-Sumatra dan ook alge meen aangenomen dat,indien deze „drainage" nog enkele jaren op deze schaal wordt voort gezet, de orang-oetans, wier vermenigvul digingscapaciteit niet geiyk is aan die der op dit gebied meer weerbare konynen, vol komen uitgestorven zullen zyn." De Loc. ziet hierin terecht - aanleiding om nog eens aan te dringen op bescherming van zeldzame diersoorten. De gestolen brandkast. In het eind van Juli, men zal zich dat niet meer herinneren, hebben dieven inge broken in de gevangenis te Melun en daar INGEZONDEN MEDEDEELING. kalmeeren en worden gestei'ki door Buisje 75ct Bij Apoih en Drogisten. de brandkast van tweehonderd kilo gestolen, met de 113.000 frank, die zy bevatte. De inbrekers zyn by dezen diefstal met groote brutaliteit te werk gegaan en met zooveel kennis van het terrein, waarop zy werkten, dat men moest aannemen, dat zij ruim ge legenheid hadden gehad de gevangenis van den binnenkant te bestudeeren. Met andere woorden, men had met menschen te doen, die in de gevangenis Melun een straftyd hadden doorgebracht. De brandkast werd op 10 kilometer afstand van Melun de dieven hadden haar in een auto vervoerd leeg teruggevonden. De verdenking viel op eenige oud-gedeti neerden, vau wie er een de functie van ge vangeniskapper had vervuld, anderen verf- werk hadden verricht in het kantoor, waar de brandkast stond. Bovendien waTen er te Melun menschen, die den gewezen kapper met kameraden, van wie er een door zyn lengte de aandacht trok, op den dag van zyn ontslag uit de gevangenis, ongeveer een jaar geleden, in een café hadden gezien. Deze menschen hebben de politie aanwijzingen gedaan omtrent het uiterlyk dezer mannen en op deze aanduidingen is de politie aan het werk gegaan. Drie van de vijf inbrekers heeft zij dezer dagen weten te pakken, te Parijs en in het station te Lyon. GEWELDIGE BRAND TE LONDEN. 1500 gezinnen in n&chtkleedy de straat op. LONDEN, 8 Sept. Hedennacht om 1 uur is in de uitgestrekte houtzageryen in de wijk Lambeth een brand uitgebroken, die als een der grootste sedert lange jaren kan worden beschouwd. De vlammen, die gretig voedsel in de lichtontvlambare voorraden vonden, grepen met bliksemsnelheid om zich heen. De omliggende huizen werden alras aange tast en zóó groot was het gevaar, dat niet minder dan 1500 gezinnen hun woningen in alleryi in nachtkleedy moesten verlaten. De brandweer slaagde er echter vry spoedig in, het vuur te onderdrukken, zoodat verder onheil voorkomen werd. TREINRAMP IN MORAVIË. 17 dooden, 45 gewonden, 16 vermisten. PRAAG, 10 Sept. In het station Saitz by Lundenburg, aan de grens tusschen Moravië en Slovakije, is hedenmiddag de om 1 u. uit Brünn naar Weenen vertrok ken sneltrein in volle vaart op een goederen trein ingereden. De beide machines werden daarby zwaar beschadigd. Voorts werden drie personenrijtuigen van den sneltrein versplinterd, terwyi een vierde wagon dwars over de rails kwam te staan. Bij de ramp zijn 17 personen om het leven gekomen, terwijl 25 personen zwaar en 20 personen minder ernstig werden ge wond. Onder de om het leven gekomenen bevinden zich de machinist en de stoker van den sneltrein en de stoker van den goederentrein. De machinist van den goe derentrein slaagde er in op het allerlaatste oogenblik van zyn locomotief te springen, waarby hy zwaar werd gewond. De oorzaak van de ramp moet waarschyniyk aan een verkeerden wisselstand geweten worden. Zestien personen worden nog vermist, die zich vermoedelijk onder de puinhoopen der wagons zullen bevinden. De drie vernielde wagons vormde de z.g. „Weensche sectie" van den trein en waren door internationaal publiek bezet. Uit Lundenburg werd onmiddellijk genees kundige hulp naar de plaats des onheils gedirigeerd, terwijl ook uit Brünn spoedig een hulptrein arriveerde. Sommige zwaar gewonden moesten met behulp van byien en zagen uit hun verschrikkelijke positie worden bevryd. Talrijke gekwetsten werden, zonder eerst geïdentificeerd te zijn, zoo snel mogeiyk naar de ziekenhuizen te Brünn en en Lundenburg getransporteerd, daar men voor bun leven vreesde. By het identificee- ren der dooden stuitte men op groote moei- ly'kheden, daar de ongelukkigen ten deele in hevige mate verbrand zijn en velen ook geen identiteitspapieren bij zich bleken te hebben. Langs de lijn liggen talrijke wrak stukken en bagagestukken verspreid. Na de botsing ontstond in het station een ontzettende paniek. Dolzinnig van angst zochten talryke vrouwen naar haar man en kinderen en niet te beschrijven tooneelen speelden zich af. Wat hij graag zou willen. Oude dokter: „Je hebt den patiënt genezen. Waar tob je nu nog verder over?" Jonge dokter: „Ik - ik weet niet door welke medicynen hij genezen is." Diplomatiek. Zy „Weet u wel, mynheer Smit, dat men in Spanje de aardige gewoonte heeftom, als men iets bewondert, het onmiddelijk ten geschenke aan te bieden." Mynheer Smit: „Ik bewonder uw kleine hand zeer, juffrouw." zy „Pardon, mynheer, maar wy zyn niet in Spanje."

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3