loone bedde doed ZEEPPOEDER EERSTE 500RT Pluimveeteelt. ÉÊÊËk ■II11M BINT J 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928. O dat in den beginne dikwijls geopperd werd, n.l. de moeilijkheden die aan bet installeeren van een radio zijn verbonden, bestaat niet meer, en vooral niet nu er toestellen voor algaheele wisselstroomvoeding (dus ter aan sluiting op het lichtnet) in den handel zijn gebracht, en waardoor een kind het ontvang apparaat kan bedienen. Daarbij neemt ge lukkig de idee, dat een antenne gevaar kan opleveren voor blikseminslag, steeds af. In een volgend artikel zullen we de absurditeit van het hardnekkig toegedaan zjjn aan deze meening, ten duidelijkste in het licht stellen. Vragen, deze rubriek betreffendekunnen door onze abonné's worden gezonden aan Br. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel van 7\ cent voor antwoord insluiten en Blad vermelden De verlamming van jonge hennen. II. Dergelijke ziekten hebben echter met de thans beschreven weinig te maken en kui- ^eü'beenzwakte behoeft heelemaal niet voor te komen als de fokker op de hoogte van zijn vak is. Met de verlamming der jonge hennen is het echter heel wat anders. Het meest komt de ziekte voor bij dieren van vier tot veertien maanden oud en daarom ziet men dan ook voorkomen in Augustus, September en Oc tober. De door mii aangehaalde brieven zijn ook allen van den laatsten tijd. De ziekte komt zooals we uit de brieven zien voor by kippen die los loopen in het weiland, zoowel als bij kippen die van jongs af vastgehouden zijn. Zy komt voor op grond waar vroeger al kippen geloopen hebben, maar ook op geheel versche grond. Vaak begint het met gapen en de fokkers die deze gevreesde ziekte kennen weten dan al hoe laat het is. Spoedig vertoonen de aan getaste dieren een zekere zwakte in de pooten zich uitende in trillingen terwijl ze op een poot staan, tevens ook ziet men de kippen bij het loopen als het ware doorzakken in de hakken zoodat ze met het geheele loopbeen op den grond komen. Wordt de ziekte erger dan wordt de poot soms krampachtig gestrekt, de vogel raakt zyn balans kwijt en loopt net alsof hij dron ken is. Hij tuimelt min of meer en zoekt steun tegen de wanden van het hok of andere steunpunten. In dit stadium leggen de hennen soms nog eieren, ook ziet men wel dat de kip min of meer blind wordt en dat de oogen van geel bruin, grijs gekleurd worden. Het gebeurt ook dat een of beide vleugels gaan hangen. In dit eerste stadium ban de kip zich echter nog van de plaats bewegen. In het tweede stadium treedt de verlam ming sterker op en blijft het dier op den grond liggen. Toch zijn de pooten niet geheel lam want als de vogel de kans krijgt zich ergens tegen af te kunnen zetten tegen een steen of muur bijv. dan kan zij zich nog flink bewegen. De spierbeweging is echter niet meer beheerscht, het blijft bij doellooze stuiptrekkingen. Vaak zien we dat het eene been strak voor uit gericht is en het andere vlak achteruit. De vogel licht dus op zijn borstbeen met sterk naar voren en achteren gespreide bee nen. Ook treedt al heel gauw op het krom' trekken der teenen. Zoolang de teenen nog recht staan kan de vogel nog een beetje op den voet staan als men hem vasthoudt. Zoodra de teenen heelemaal krom getrokken zijn is alle staan onmogelijk geworden. Toch is ondanks deze ernstige verschijn selen de eetlust nog best. Wel kan de kip door blindheid of lamheid zelf geen voedsel meer bemachtigen doch als men haar voert, eet zij nog best enj de kam is vaak nog mooi rood. In het laatste stadium vermagert de kip snel. De mest hoopt zich door verlamming op in de cloaba en de omgeving en de vogel ligt dan in een heele massa hevig stinkende mest. Soms leeft het dier nog eenige dagen, zich van tijd tot t\jd krampachtig bewegende en sterft dan. Het verloop der ziekte kan zeer snel zijn en soms zeer langzaam en duurt dan weken en weken. Soms begint zij heel langzaam, soms treedt de totale verlamming plotseing op. Men heeft natuurlijk geeacht aan vitami negebrek doch ook bg overvloedig vitamine toevoer treedt zij op en zooals wij gezien hebben ook bij dieren die in het weiland los loopen. Zelfs heeft men opgemerkt dat deze ziekte meer voorkomt bij losloopende dan bij vastzittende kippen en wil men -eens ver betering krijgen door de kippen in een kist met een dikke laag turfstrooisel rust te geven. Wel heeft men ook den indruk gekregen dat eiwitrijk voedsel ongunstig werkt, doch ook bij uitsluitend graan voedering treedt zij op. De ziekte komt voor bij hanen en hennen en zoowel bg fijne raskippen als bij gebruiste dieren. B(j allerlei rassen heeft men daar geconstateerd o.a. Rhode Islands, Plymouth Rocks, Wit Leghorns, Wynandottes, Anco- nia's en in ons land ook bij Barnevelders. Van grootere gevoeligheid van bet eene ras boven het andere kan men nog niet spreken. Herstel ziet men bg de typische ziekte niet optreden en dat begrijpt men ook als men bij lijkopening der ziekelijke verande ringen in het zenuwstelsel ziet. Bij lijkope ning constateert men n.l. naast vermagering, darmontsteking en uitzetting, hoofdzakelijk een zenuwziekte. De sterkste veranderingen ziet men meestal met bet bloote oog in de bekken-og inwendige heupzenuwen. Men krijgt deze te zien als men de kip op haar Het beddegoed heeft steeds de volle aandacht van de huis vrouw en zij stelt er hoogen prijs op, dit steeds prachtig frisch en helder te houden. Geen grooter vol doening bij het opmaken van de bed den dan de frissche geur en vlekke- looze helderheid van de lakens en kussensioopen. Vooral nu dit resultaat zonder groote moeite en opoffering en zon der schade voor het goed is te berei ken. Wanneer het beddegoed eenige uren, of gedurende den nacht in een Rinso sop heeft staan weeken, zijn nagenoeg alle vuildeeltjes losgeko men, waardoor al het zware werk, dat vroeger steeds het wasschen van het beddegoed met zich bracht, thans is teruggebracht tot enkele eenvou dige handelingen, die II met genoe gen verricht. Het goed behoeft dan alleen in een versche Rinso oplossing gekookt te worden en vervolgens goed gespoeld om al het losgelaten vuil te verwijderen. Goéd spoelen, tot dat U geheel helder water krijgt, is van het grootste belang. Alleen de erg vuile plekken moeten met wat droge Rinso even worden ingewreven. U stelt prijs op Uw goed. Begin daarom nog heden met de Rinso waschmethode 1 Rinso "OS?* DE LEVER'S ZEEP MAATS VLAARDirïGEM rug legt en heel voorzichtig de nieren en bloedvaten verwijdert. Men ziet dan dat de zenuwen inplaats van dunne gladde witte draden te vormen, sterk verdikt zyn, aan elkaar vergroeid zijn en soms knobbels ver toonen. Als men dergelijke zenuwen en het ruggemerg en de hersenen van de zieke kippen microscopisch onderzoekt vindt men allerlei merkwaardige veranderingen n.l. cel woekeringen, zooals ze by sommige kanker achtige gezwellen voorkomen, verder ont- stekings- en ontaardingsverschfinselen. Het vreemde nu is dat dergelijke celwoe keringen ook voorkomen bij een andere, veel voorkomende doch eveneens vrijwel onbekende ziekte n 1. een soort kanker, zich uitende in hevig vergroote levers en witte gezwellen in de lever, milt en nieren. Toen men dat ontdekt had meende men de ziekte ontmaskerd te hebben totdat men ontdekte dat ook bij volkomen normale kippen in het zenuwstelsel dergelijke celophoopingen voor kwamen en men dus feitelijk^ omtrent de oorzaak der ziekte weer even ver was Omtrent de oorzaak weten we dus niets. Men meent in den laatsten tjjd wel een soort gistcellen ontdekt te hebben, waarvan bekend is dat zij bij menschen verlamming veroor zaken, doch met dergelijke gistcellen uit de hersenen van menschen gekweekt kon men de kippen niet ziek maken. Het is dan ook geen mensch gelukt een smetstof aan te toonen en toch leidt het verloop der ziekte er toe aan een soort smetstof te denken. Wel heeft men onlangs ontdekt dat de be smetting als men dat zoo noemen mag al by heel jonge kuikens optreedt en pas veel later zich uit. Als men n.l. oudere kuikens of jonge bennen op legwedstryden samen brengt besmetten zij elkaar niet meer, doch kuikens uit bepaalde „besmette" koppels die men jong naar geheel vrye streken over bracht, ontwikkelden later toch de ziekte. Men heeft ook opgemerkt dat de eene koppel kippen veel sterker besmet is dan de andere en hoewel dus niet bewezen is dat er een smetstof in het spel is, neemt men thans by het voorkomen dezer ziekte allerlei maat regelen die by besmettelijke ziekten genomen moeten worden, vernietiging der zieke en gestorven dieren en grondige ontsmetting. Verder raad ik ten sterkste af te fokken met jonge hennen die in haar jeugd ver- lammingsverschynselen vertoond hebben, of zelfs te fokken met hennen uit koppels waarin de ziekte voorgekomen is. Zoolang we niets meer met zekerheid weten moeten we uiterst voorzichtig zyn. Wij weten op het oogenblik alleen dat de ziekte meer en meer voorkomt, groote schade veroorzaakt en niet te genezen is. En het eeDige wat de wetenschap ons op het oogenblik raden kan is absoluut niet te fokken met aange taste koppels en goed te ontsmetten. Een zeer schrale troost dus voor een dergeiyke schadelijke ziekte. De. te Hennepe. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Voor de veldvruchten wordt thans besteed: Aardappelen gesor teerd ƒ2,50, ongesorteerd ƒ2,30 per 70 kilo. Ajuin: groote 2,25, kleine ƒ5, .Koepeen ƒ1,- per 60 kilo. Postduiven-sport. Uitslag wedvlucht van uit Luxemburg, afstand 277 K.M. Ie prjjs Joh. J. Nipius; 2e, 3e en 6eprjjs F. Radaur; 4e en 5e prijs D. Kardux. Aankomst eerste duif 10 51 uur; laatste duif 11,22 uur. Losgelaten's morgens7 uur. Volgende week bestaat de ambachts school alhier 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal er een tentoonstelling ge houden worden van het werk der leerlingen en een verloting van deze voorwerpen. Centrale Veiling voor doeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrjjdag 7 September 1928. Bloemkool 3,50 tot 15,- per lOOstuks. Savoye kool 9,50 per 100 stuks. Roode kool ƒ9,— per 100 stuks. Komkommers 1,50 tot ƒ3,70per lOOstuks Perziken 6,60 tot 8,80 per 100 stuks. Meloenen 16,- tot 50,- per lOOstuks. Postelein 15,— per 100 k.g. Spinazie 7,50 per 100 k g. Dubb. Princessen ƒ5,— tot ƒ20,— p. 100 k.g. Enkele princessen ƒ14,- tot 20,- oer 100 k.g. Stoksnjjboonen 12,40 tot ƒ28,- perlOOk.g. Stamsntjboonen 8,70 tot 9,-p. 100 k!g! William Duches 7,20 tot ƒ11,90 p. 100 k.g.' Bueré de Merode 10, - tot 14, - p. 100 k!g. Bueré Hardi 12,- tot ƒ14,- per 100 tg! Hertogin Elza 9,40 p. 100 k.g, Bon Louis ƒ12,— per 100 k.g. Sen. Todleben 14, per 100 k.g. Triumf de Vienne 16,90 p. 100 k.g. Jutten 24,40 per 100 k g. Souvenir de Congres 10,— p. 100 k.®. Goudbal 11,20 per 100 k.g. Paradijsappelen 12,- per 100 k.g. Goudreinetten ƒ15,- tot 20,-per 100 k.g. Zoete Appelen 19,- per 100 k.g. Val (appelen en peren) 4,50 tot 9 - oer 100 k.g. Gieser Wildemans 14,- per 100 k.g. Stoofperen (ongesort.) 7,70 tot 18,- oer 100 k.g. Selderjj f 2,50 per 100 k.g. Tomaten 5,50 per 100 pond. Pruimen 0,14 tot 0,20 per pond. Druiven 0,30 tot 0,34 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 tot 0,39 per pond. Kaas (komijne) 0,35 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Honing 0,50 per pot. Veiling van Maandag 10 September 1928. Bloemkool 2,70 tot ƒ16,- per 100 stuks. Roode kool 3,40 tot 7,70 per 100 st. Savoye kool 7,90 tot 12.- per 100 st. Komkommers 5,40 tot ƒ8,20 per 100 stuks. Perziken 5,70 tot ƒ9,- per 100 stuks. Meloenen 23,- tot f 50,- per 100 stuks. Stoksnijboonen ƒ14,40 tot 30,40 per 100 k.g. Stamsnijboonen 13,- tot ƒ20,- p. 100 k.g. Dubbele Princessen 13,- tot f 17 80 ner 100 k g. Enkele Princessen 20, - tot 23, - ner 100 k.g William Duches 8,70 tot 15,- per 100 k.g Bueré Durando 13, - tot 15,90 per 100 k.g. Bueré Merode 17,- per 100 k.g. Callabas 12,— per 100 k g. Bergamot 8,20 per 100 k.g. Hertogin Elza 21,- per 100 k.g. Oranje reinet 19,- per 100 k.g. Witte kozjjn 15,50 per 100 k.g. Curée's ƒ9,- per 100 k.g. Val (appelen en peren) 8,50 tot ƒ10,- Der 100 k.g. Tomaten 6,50 tot f 7,- per 100 pond. Druiven 0,31 tot 0,33 per pond. Pruimen 0,15 tot 0,17 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 tot 0,39 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Deleman heeft de lange reis naar Flakkee per extra boot moeten maken omdat ze met hun supporters, in 't geheel ten getale van zestig menschen, begonnen waren 's morgens te laat te komen voor den boemel naar ons eiland. En al die kosten en moeiten zijn vrijwel voor niets geweest, wanneer men afrekent dat bij niet opkomen 2 verlies-punten wordt Flakkee kwam in een andere opstelling. Zaaijer had van plaats verwisseld met Goudswaart en speelde een zeer verdienste- ïyke spilpartij. Joppe was voor Lieven inge vallen, de laatste zal door zijn defecten hals geplaagd nog wel eenige wedstryden moeten laten voorbijgaan. Deleman blgkt een tegenstander te zyn die niet voor de poes is, geheel volgend de verwachting. Voor halt time ziet het er heelemaal niet naar uit dat Flakkee zou 'winnen, in deze periode is het de Flakkee- achterhoede die voornameiyk aan het woord is van geel-blauw. Deleman heeft een achter hoede die eveneens bewonderd mag worden en de Flakkee-voorhoede ondervindt dat bg haar herhaaldelgk op touw gezette aanvallen tot haar nadeel. Ondanks het feit dat er af en toe span nende momenten zyn, Hartensveld schiet een keer bij een doorbraak langs den ver keerden paal en aan den anderen kant zagen we Fun een schuiver keurig onschadelyk maken, wordt met een bril gekeerd. Na half time wordt het spel hoe langer hoe beter. Bund is naar voren gegaan en eindelijk is het dezen die het gelukt om na een schermutseling met den eminenten Dele man-back, dezen en met een schitterend schot vervolgens den keeper te passeeren. Deleman doet alle moeite op te halen, tatjer met Katje en Van Beek gaan ver dedigen en met deze spelers in de achter hoede moet het werkelijk heel raar loopen willen de tegenstanders succes hebben. Flak- bepaalt zich tot snelle uitvallen die de spanning opvoeren en by een van deze ge legenheden gelukt het Hartensveld, wiens enthousiasme en volhardendheid hiermee beloond wordt, om door de verdediging heen te dribbelen om uit een lastige positie (hy was geheel naar de linkerkant gedrongen) fraai te doelpunten. Deleman zakt in elkander, ze spelen een verloren party. Flakkee komt nu in den aanval en in de laatste minuten is het Deleman-doel onophoudeiyk in gevaar. Na afloop hadden de spelers een warme ovatie van 't talrfik publiek in ontvangst te nemen. Met deze 2-0 zege plaatst Flakkee zich thans aan het hoofd van haar afdeeling. A.s. Zondag hebben W6 hier, ten derde male achter elkander, weer een wedstrijd op het Flakkee-terrein. SOMMELSD1JK. Tot ontvanger der Reg. en Domeinen alhier, is benoemd de heer M. M. Schut, Surnumerair der reg. en dom te Arnhem. Door den smid M. Villerius alhier, is onderhands aangekocht een woonhuis staande aan den Binnenweg, bewoond door wed. J. Kastelein. Door de politie is proces-verbaal tegen een ingezetene dezer gemeente opgemaakt, wegens het berg den der klinkerstraten aan den Binnenweg. Een fietspad zou hier niet overbodig zijn. DIRKSLAND. In het Gemeentehuis van Ooltgensplaat is door eenige leden van Ged. Staten van Zuid-Holland eene conferentie gehouden met het Comité, dat zich ten doel stelt eene betere verbinding te verkrygen tusschen Ooltgensplaat en den vasten wal van Noord-Brabant, zulks naar aanleiding van het verzoek, dat gemeld Comité heeft gericht tot de Ged. Staten van Zuid-Holland en van Noord-Brabant om een provinciaal subsidie in de exploitatiekosten van een te maken motorpontveerverbinding tusschen Ooltgensplaat en Dintelsas. De leden van Ged. Staten het groote be lang van een op goede basis opgezette veerverbinding erkennende, verklaarden zich bereid, om het verzoek van het Comité in ernstige overweging te nemen. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het niet rechts ryden op de Heul. J.l. Zaterdag reed de heer Th. v. d. Spaan van Melissant met zijn vrachtauto in de sloot langB den Staakweg. Persoonlgke ongelukken hadden niet plaats, doch de auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de kanten aan deze weg zeer los zijn. HERKINGEN. Door de afd. „Het Groene Kruis" alhier, is besloten niet meer te voor zien in de vacature van wy'kverpleegster. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig80 K.G. by de pelleryen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept 800 H.L. aardappelen, 200 H.L. uien en 120 H.L koepeen. GOEDEREEDE. De afgeloopen week werd hier 20.000 k.g. gedroogde cichorei verscheept. Het 8-jarig zoontje van de wed. Hak- kenbrak had het ongeluk een zijner beenen zoodanig te verbranden dat geneeskundige hulp noodig was. W. K. v. d.JWende heeft zyn moestuin onderhands verkocht aan A. de Vries. Op Woensdag 12 September v m. 11.30 zal in de Bewaarschool gelegenheid bestaan tot inënting. Uit deze gemeente is vertrokken Lena Brugman naar Middelhamis. OUDDORP. Maandagmiddag ontstond bij den bakker Jb. Grinwis brand in de turf schuur, doch werd bij tyds gebluscht. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 200 300K.G. gar nalen per week en per vaartuig gevangen. De afgeloopen week werden in de weer- visschery 3 zalmen gevangen. Zaterdagmiddag werd alhier de Motor brandspuit beproefd welke in orde werd bevonden. NIEUWE TONGE. Op Dinsdag 18 Septem ber e.k. zal blijkens publicatie aan het aan plakbord, ten huize van Dr. Van Gelder ge legenheid zijn tot kostelooze vaccinatie des namiddags ten 2 ure (O.T.) Door de P. V. „De Gevleugelde Bode' alhier zal op a.s. Zaterdag een vlucht wor den gehouden vanuit Mons, afstand 140,946 K.M. Vorige week werden van hier vervoerd 4000 balen uien en 200 balen peen. OOLTGENSPLAAT. Maandag werd een vergadering gehouden van een voorloopig comité, dat zich ten doel stelt om aan den ontworpen nieuwen veerdienst Dinteloord Ooltgensplaat, zonder dit plan in den weg te staan, doch om de rentabiliteit te ver- hoogen. met alle gepaste middelen te trach ten hieraan te verbinden een dienst Oolt gensplaat—Numansdorp Haven. Een lijst circuleert voor adhaesiebetuigin- gen aan bet adres door den gemeenteraad eenige tgd geleden hieromtrent gericht aan den Minister van Waterstaat en aan Ged. Staten.dezer provincie. In de afgeloopen week werden van hier vervoerd 3200 H.L. aardappelen f 2,50 per H.L. en 3400 balen uien a f 2,25 per baal van 50 K.G. i STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor den raadszetel van wijlen den heer J. C. Elvéis als eerstvolgende op de ïyst aangewezen de heer L. Braber Bz. i VEI Lil van Ma&udai dor Coöp.Tuinbou .0. Postelein 0,09 f Spinazie 0,09 to Aardappelen 3M Poters 2,10 per Roode bessen OJ Blauwe druiven f Pruimen (bl.) Victoria 15,— tl Moerbeien 0,85 Boonen dubb. stam enk. stam stoksuiker stamsny Perfect Stobsnij 1 Tomaten A 10,4 AA ƒ95 B 8,7cl n c ƒ8,10 CC ƒ3,2 bonken J Komkommers (w.) I Augurken 0,17 t Kroten 4,tot Kool (roode) 5,3( Kool (savoye) 2, Andy vie 3,10 to Uien 4,30 per 1( Tafelperen 0,20 Tafelappelen 0,1: Keukenapp. 0,05 Meloenen 0,08 tc GOE Geboren: Aren, Heerschap; Paulus Joh. Bakelaar; Ri en Kaatje Tanis. Getrouwd: J. Bo nis) en Lena Brug en Johanna Non 2 Overleden: Jan. Splunder en Chr. G HELLE VOETSL' Geboren; Wilhel^ van Ours en G. de cus Adrianus, z. vs A. H. M. Beekman en L. van Dijk. NIEUWENHOORl Geboren: Leendei de Polder en M. Luj frida, dochter van J Neeltje, dochter v: Smit. Gehuwd: L. Kv Overleden: Hend echtgenoot van M. ker, 73 jaar, wed Arendje Plona Ovei der Knaap, 57 jaa Romers. Jacoba d<| noote van G. Tol. BRIELLE, van 31 Geboren: Jansje, en W. Tuk. Paulus S. Bronder. Gehuwd: C. Krod Overleden: Hern:] 71 j. wedn. van M. lem Schuddebeurs, J. Vrij. Maria Mol, M. v. d. Poel. DROEVIG ONGE LONNEKER, 7 S: de ruim vijftig jar ij alhier, een dorsch* voor de machine ba op hol. Rosink will brengen, doch kw»1 terecht, waardoor hl Eenige oogenblikke:' volgen der bekomen Twee ougeluk Zondagmiddag z twee ongelukken ge Om kwart over 2 maat van Nieuw-Hé de Deutzstraat te C Leidschen Straatwe Haag inslaan, toen Noordwijk op zijn i op de duozitting, vaJ rijden. Vooral doorc uitzicht zeer belemt tegen de auto op. werd over den bes heen boven op den door hij ernstig wei het linkerbovenbeei loopig door dr. Tim zijn naar het acader den overgebracht. De beschadigd. Ongeveer op den dame op leeftijd, di voorbij het gestiehl schen Straatweg op de deur van deze f Zij liep achter de bi oversteken. De damt aangereden en erns beenwonden en een bil de familie R. bil Timmermans haar

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2