hof. RECHTZAKEN. BINNENLAND Land- en Tuinbouw. Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928. 3 allen weg, vor- geregeld hoe hiertegen gezondigd wordt. De al in het trans- fouten beginnen reeds in den regel bij het n overbrugd in plukken der eerste groene boonen. De eerste tem aan gene t op hetzelfde n salons van de slechts luttele ie gemeenschap in geenen deele resultaten als raaien aan den vangtoestel en in New York, zending plaats n Ensemble, of e Rocky Point, ke stations er en de yazz van eren ons niet, en gewoon als ien denken we n den physicus komen, dat wij et mensehen- cht te spreken, h bevindt, hem roepen, welke or dengene, die e oor bezit. Hij het antwoord Ik ben in de ppen van een ten Oceaan. Of antwoorden iend dood is," der dollars be- niet meer naar ieten van zijn an zijn orkest de geest van ordt gedragen ansch overal de histori- te uitzending honie, ten ge- *'s orkest voor ortegolfzender atten beteeke- eggebracht in i worden niet r tevens diep en van PCJJ ven zij de een eerde contact "erland leven, lucht aan hun technische e Holland het -ogelijkheden land of tulips, ed up by Wel- w York) and was relayed to rebroadcast. perts this was originating in a Netherland dcast by any stinguishable e announcer mean ability, olland" was tthesigning- es. Reception nal3." orte golf, die er nader tot -atigen trots in den vreed- g ons kleine ndeel neemt, d", Frankrijk 11e Lumière". zwaait, doch ons op een haar genre, ch de wereld; 'lampen, zich e radio, ont- „de stem van n, gebergten lonk tot in de pluk groene boonen is een gebeurtenis van belang, vooral als we eerder zijn dan buur man. Zoo vroeg mogelijk worden daarom alle planten grondig geïnspecteerd, daar er anders nog niet voldoende te plukken valt. Dit is nu nog niet zoo heel erg, doch wat er verder plaats heeft is een ernstige fout. Voor het dagelijksche gebruik wordt er ver der geplukt van alle planten, zonder dat er ook maar in het minst rekening mee wordt gehouden met de zaadwinning Aan deze of genen stam blijven eenige peulen zitten omdat ze reeds te geel geworden zijn en deze worden dan aangewezen om als poot- boonen dienst te doen. Dit systeem heeft dus tot gevolg dat er voor direct gebruik eerst de mooisten en besten worden geplukt en dat veelal de minderwaardige boonen voor pootboonen dienen. Grooter fout is moeilijk te maken. Vooral indien zooals dit jaar de stand der boonen toch al slecht is, wreekt zich dit dubbel. De meest aanbevelingswaardige methode is om eenige stokken en stammen uitslui tend voor pootboonen te bestemmen. Van deze stokken en stammen plukken we hoog stens alleen de kleinere en onvolmaakte peulen af. Dit is de zekere weg om het vol gend jaar te beginnen met prima pootboo nen, welke by behoorlijke verzorging in staat zijn een maximum opbrengst te geven. Waarom zouden we bij aardappelen en gra nen etc. wel selectie toepassen en bij boonen niet. In het algemeen kunnen we met min der pootboonen (aantal) volstaan, doch nog zeer velen gebruiken helaas als pootboonen nog ieder jaar de overgeschooten minder waardige boonen. Voor hen die zonder glas tuinieren is de tyd van zaaien en planten nagenoeg geheel voorbij. In hoofdzaak bepalen de werkzaam heden zich tot het onderhouden van wat zich nog op den akker bevindt en het weg ruimen van hetgeen zijn opbrengst reeds heeft gegeven. De hierdoor ontstane plekjes kunnen nu nog worden benut voor het zaaien van herfstknolletjes. Hiervoor nemen we by voorkeur de ronde geele herfstgoudbal en zaaien breedwerpig 10 gram per vierkante meter. Toevoeging van 1 K.G. patentkali in de meeste gevallen gewenscht zjjn. Het zaad na het zaaien met een hark heel licht inwerken. Voor het uitzaaien van an dere groentensoorten wordt de tyd te kort. Bij gunstige omstandigheden wil de teelt nog wel eens gelukken, doch heel vaak brengt het niets dan teleurstelling. Achterlijke groentenplanten kunnen we door gieren nog wat vooruit helpen. Geef echter niet al te veel van het goede ineens, doch herhaal dit eenige malen met wat dunnen gier. Op deze wfjze kunnen de plan ten er het meeste profijt van trekken en bereiken we dus ook het meeste nut van deze bewerking. TENTU1N. langzamer- en voor de en de weck- volle be- n glas heeft 'nzouten wel menig groot t zich weten skosten van n is min of cht het ste de groenten snij- en sla- n. roege Veen* zoo vroeg die in de -enwel zoo- te volgroeid Op het onkboonen" ling zijn en ziekten. Ze fijn als de n moeten in lukt. aadwinning akkeiyk en ervaren we RECHTBANK TE ROTTERDAM. Meineed. Terecht heeft gestaan de 25-jarige N. J. K. te Dirksland, wien ten laste was gelegd, dat hij op 1 Juni 1927 in een civiele procedure als opposant tegen C. Vroeg in de Wei, ge- opposseerde, valschelyk en in stryd met de waarheid den volgenden eed heeft afgelegd s „Ik zweer, dat het niet waar is, dat geop- posseerde C. Vroeg in de Wei met mij is overeengekomen dat wij voor gezamenlyke rekening in een hem toebehoorend pand aan de Boomvlietstraat te Dirksland een répara? tie-inrichting voor auto's zouden drijven, doch dat ik aldaar slechts ingevolge door hem met mijn vader getroffen overeenkomst als bedrijfsleider tegen vast salaris per week ben werkzaam geweest. Verdachte hield vol, dat bovenstaande eed inderdaad de waarheid was geweest. Getuige G. Vroeg "in de Wei verklaarde echter, dat hij met verdachte als compagnon de zaken hadden gedreven. In tegenwoordig heid van twee getuigen, die verdachte in zijn werkplaats verdekt had opgesteld was aan deze overeenkomst een einde gemaakt, terwijl bepaald werd dat van 1 Juli tot 31 December 1927 verdachte voor eigen rekening de zaken verder zou drijven. Getuige C. Lagendyk, ambtenaar van den Raad van Arbeid zeide, dat verdachte by den Raad als werkgever bekend staat. De getuigen J. L. Groenendijk en A. v. d.Ham verklaarden in de werkplaats gehoord te hebben, dat de overeenkomst die tusschen verdachte en Vroeg in de Wei bestond werd opgezegd. Getuige a décharge A. K., de vader van verdachte, verklaarde dat er sprake van ge weest is dat hy compagnon zou worden met Vroeg in de Wei, en dat zyn zoon bedrijfs leider zou worden. Er is wel een stuk in dien geest opgemaakt maar getuige Vroeg in de Wei wilde dit niet teebenen. Getuige Vroeg in de Wei hield vol, dat getuige A. Koopman nooit met zulk een stuk by hem was geweest. Het O. M., waargenomen door mr.C.F. J. Gombault, wees er op dat de bewering van meineed alleen steun vindt in de verklaring van Vroeg in de Wei. Het gesprek dat de' beide andere, verdekt opgestelde getuigen gehoord hebben kan evengoed geslagen heb ben op het verbreken van de overeenkomst waarbij verdachte bedrijfsleider werd. Het O. M. acht verdachte dan ook niet schuldig en vraagt vrijspraak. De verdediger, mr. F. A. Nelemans, sldöt zich by dit requisitoir aan. Zes balen chillsalpeter. In de zaak van P. v. D., schipper te Oude Tonge, 46 jaar, die zich had te verantwoorden terzake van diefstal subs, verduistering van 6 zakken chilisalpeter ten nadeele van het Centraal Bureau, uithetNederlandschLand- bouwcomité, uit een lading chilisalpeter, die hij ten uitvoer onder zich had, heeft het O M. met toepassing van de geldboete- wet, geéischt J 150 boete sub. 50 dagen hechtenis, de verduistering bewezen ach tende. Mr. G. H. B. v. d. Boom, de verdediger, wees er op, dat in geen geval deze verdachte de zakken, die hij vervoeren moest, geopend heeft en op geraffineerde wyze daaruit zes zakken heeft gevuld. Er worden heel dikwyis bij het tellen fouten gemaakt, die by tekorten altijd ten nadeele van de schippers komen. Vandaar dat de schippers geneigd zyn om te zeggen, dat by een te veel dit ook hun eigendom is. Deze v. D. had zes balen te veel aan boord gekregen en ze ten eigen bate van de hand gedaan aan zekeren Zuid- dijk van Wolphaertsdijk, die ze voor 9,50 overnam van verdachte en ze onmiddellijk voor 12,65 weer verkocht. Met het feit, dat in de party twee K.G. per baal te weinig was heeft verdachte niets te maken. Pleiter vraagt de rechtbank met alle omstandigheden rekening te houden er is een gunstig reclasseeringsrapport en verdachte zoo clement mogeiyk te be handelen. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) Mijnheer de Eedacteur! Als partijlooze moet ik een kleine opmer king maken over het voorstel Dijkers in den raad van Sommelsdijkdezelfde roode bewe ging zooals Dijkers bedoelt is hier in Ooit- gensplaat ook geweest; ik heb persoonlijk daar niets geen klachten van gehoord, ook niets onhebbelijks van gezien; ook in den Baad is er niet over gesprokenzelfs hetgeen door de roode broeders is gesproken was niets op af te wijzen; het was een ordeiyke avond. Nu hebben hier de Oranjemenschen op 31 Augustus ook hun manier eens getoond van optreden voor den verjaardag van H. M. de Koningen. Daar heb ik my wel aan geörgerd en meer met mij; zelfs de politie moest tusschenbeide komen, waar de gum mistok de feestvierenden ter eere van de Koningin moest kalmeeren of waren dat soms roode? Als een oud en getrouwe abonné krijg ik zeker wel een plaatsje in uw volgend blad; by voorbaat mijn dank. Ik teeken: EEN PARTIJLOOZE ABONNÉ. Het 175-jarig Jubileum der N.V. DOUWE EGBERTS Een zaken-jubileum biedt in den regel den lezer niet zooveel interessants, dat hy met belangstelling een beschryving van eenige kolommen hiervan zal „verwerken" en zeker niet, indien 'teen firma betreft, die een weinig bekend artikel fabriceert. Maar het zal U interesseeren, te weten, hoe voor 175 jaren de grond gelegd werd voor 't thans zoo omvangrijke bedryf der N.V. Douw Egberts, welk feit op 7 en 8 September a s. met het personeel van Joure— Utrecht Amsterdam en Den Haagfeeste- ïyk herdacht zal worden. Och, het was zoo héél eenvoudig en heel gewoon. Een jonge man uit 't dorpje Idsken- huizen huwde in 1753 en begon te Joure een kruidenierswinkel, waarin hoofdzaak waren, de drie voorname verbruiksartikelen Tabak Koffie Thee. Hy heette Egbert Douwes Egbert, zoon van Douwe, beide Friesche voornamen). 3ACOB DOUWES DE JONG (1779-1850) EEN OER ZES ZONEN VAN DOUWE EGBERTS Immers, heel veel dergelijke zaken zyn evenzeer in dien zelfden lang vervlogen tyd begonnen, waarin natuuriyk ook de kiem voor groei en bloei heeft gelegen, want die is in den beginne overal aanwezig. Het was nu maar de kwestie, wie de verzorging op zich nam en wie die later voortzetten. Het byzondere daarby is, dat de beheer ders der Firma Douwe Egberts elkander in Zij die van het wasschen hun beroep maken zijn zeker op dit gebied de menschen van ervaring. Zij laten niets aan het toeval over, doch gebruiken de zeep die haar de beste resultaten geeft. zwakkere oplossing de voorkeur met het oog op kiembesehadiging. Tegen strepenziekte in gerst is omschep pen met Germisan, aangewend in een oplos sing van 100 gram in 3 L. water per H.L., het meest afdoende. Tegeiyk worden dan ook Steenbrand en Fusarium bestreden. Stuif brand in tarwe en gerst kan alleen worden tegengegaan door toepassing van de warmwaterbehandeling. De tarwe of gerst wordt eerst 1£ uur in water te weeken ge zet, daarna blijft ze 4£ uur buiten water naweeken om tenslotte gedurende 10 minuten in warm water te worden ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur 53° C. be dragen, voor gerst 51 52° C. Er moet zeer nauwgezet gewerkt worden, daar anders beschadiging van het graan plaats heeft, of de ziekte niet voldoende wordt tegengegaan. Hoewel dit jaar waarschijnlijk minder Fusarium in de rogge zal voorkomen dan de voorgaande twee jaren, verdient een ont smetting zekerheidshalve toch aanbeveling. Goede ontsmetting van de rogge wordt ver- igen door om te scheppen met een oplos sing van Germisan of Uspulun Universal ter sterkte van één procent. Per H L. rogge wordt gebruikt 3 L. van deze oplossing (30 gram ontsmettingsstof op 8 L. water per H.L.). Bij sterke aantasting is aan te raden 40 gram op 3 L. water per H.L. Be handeling van de rogge met droogontsmet- tingsmiddelen als Abavit, Tillantin R., Til- lantin of Tutan met de door de fabrikanten aangegeven hoeveelheden, geeft eveneens goede resultaten, hoewel niet steeds afdoende. De aandacht wordt gevestigd op een ont smettingsmethode, Ge-Ka-Be-methode ge naamd, die als een verbetering van de om- schepmethode kan worden aangemerkt. Bij toepassing van deze metbode wordt het graan in een apparaat gestort, dat gebruikt wordt by droogontsmetting van zaden. Het graan wordt overgoten met een kleine hoeveelheid oplossing en wordt daarna rondgedraaid. Op deze wyze wordt het graan zeer goed met de oplossing in aanraking gebracht. Welke hoeveelheden der oplossing per H.L. noodig zijn om een volledige bevochtiging te verkrijgen, kan wegens gebrek aan vol doende ondervinding nog niet door den Plan- tenziektenkundigen dienst worden opgege ven, maar in elk geval kan deze methode toegepast worden bij gebruikmaking van de bovengenoemde hoeveelheden voor de om- schepmethode. Yoor groote partijen kan gebruik gemaakt worden van grootere mengmachines. Na de ontsmetting houüe men er rekening mee, dat het ontsmette zaad opnieuw besmet wordt. Daarom mag dit alleen dan ter dro ging uitgespreid worden op een dorschvloer, als deze vooraf met de ontsmettingsstof schoon gemaakt is; ook mag het ontsmette zaad niet in dezelfde zakken gestort worden waaruit het gekomen is, tenzij ook de zakken ontsmet zijn. Ook de zaaimachine kan een bron van besmetting opleveren. Nadere inlichtingen worden gratis ver schaft door den Plantenziektenkundigen- dienst te Wageningen en door by dien dienst werkzame ambtenaren. 6 geslachten van Vader op Zoon opvolgden. Zoo is de eenvoudige dorpswinkelzaak in den loop der jaren geworden tot het groote bedryf, waarvan ge U 'tbest een voorstel ling zoudt kunnen maken indien ge het groote gebouwen-complex te Joure en te Utrecht want ook daar is de laatste jaren een deel van het bedryf gevestigd eens kondt zien. Mogen we U even rondleiden? U ziet daar, om te beginneD, het ketel huis, de beide stoommachines en dynamo's die de electrische stroom moeten opwekken om de tallooze werktuigen de noodigeelec trische energie toe te voeren, waarby het schakelbord voor de juiste verdeeling zorg draagt. Id de tabakskerverij gaan snel de groote zware en viymscherpe messen op en neer, om de van te voren naar eisch gesorteerde, gemeleerde en aangevochte tabaksbladen te snijden in fijne, middel of grove snede. Ziet U hoe een jacobsladder de massa al maar opvoert en uitstort in dien grooten rond- wentelenden door stoom verhitten trommel Daarin wordt de tabak op den vereischten vochtigheidsgraad of droogtegraad, zoo ge wilt gebracht. Verderop ziet ge wéér jacobsladders, die de naar eisch gedroogde Heerenbaai naar de pakketteer-afdeeling voeren. Wat een wonderen van vernuft, die pak ketteermachines. De rappe ervaren meisjes handen hebben enkel te zorgen voor het afwegen en verder gaat alles vanzelf. Ziet U daar, hoe de tabak door het papier wordt omvat? Er wordt geiymd,gevouwen,geplakt, alles door die won dermachines 1 Zeker, het is zéér interessant, en elk zoo'n „metalen mensch in tienvoud" doet zyn werk prima, onberispeiyk, en levert per dag 15.000 i 20.000 pakjes, 'fczy van ons, een ons of wel een half pond. Na deze vluchtige bezichtiging van de tabak-afdeeling worden wy naar de koffie- afdeeling geleid. 'tls hier warm, vooral dicht bij de bran ders. In deze al maar rondwentelende trom mels, waaronder een knap vuurtje gestookt wordt, zijn de blanke boonen uit de boven liggende sorteer-afdeeling gestort) 100 K.G. in ieder en worden tot 180 a 190 graden Celsius verhit. Na ongeveer een kwartier aan die hitte te zijn blootgesteld, gaan de schuiven open en de gebrande partijen stroo men uit in groote vaste platte kuipen, eigen lijk zeven, want de bodem laat lucht door. En nu worden door middel van roertoestel len de bruine massa's al maar over en door elkaar gedreven, onderwyi zeer krachtige exhausters door den bodem der zeef voort durend lucht zuigen om de boonen spoedig af te koelen en verder doorbranden te voor komen. Want ook hier geldt; „de juiste maat". Daarin en in de keuze der goede soorten schuilt, evenals bij de tabak en ook vooral by de thee waarover aanstonds nog een woordje de kwaliteit! Het zuiveringssysteem berust op verschil in zwaarte: Het stof is lichter en de steent jes zyn zwaarder dan de boonen. De massa wordt gevoerd in een grooten trechter, waar uit een niet te dikke en te krachtige „straal" naar buiten valt. Direct zuigt een zwakke exhauster de stof weg, doch de zwaardere boonen en steentjes gaan door. Maar even lager haalt een krachtiger zuiger de boonen weg en laat de zwaardere steentjes vrij. Zóó is de zuivering geschied. Nü kan de verpakking beginnen, die bijna geheel automatisch op zeer ingenieuze wfize geschiedt. Tenslotte vragen we nu nog even Uwe aandacht voor de afdeeling thee, die wel zéér byzondere zorg eischt, omdat juist door het mengen der soorten de gewenschte „smaak" gevonden wordt. Het is n.l. een kwestie van fijn proeven, om een melange samen te stellen, die de meest verwende tongen ten volle bevredigt. Als de soortverhouding gereed is, wordt daarvan ineens ongev. 800 pond gestort in die groote meleertrommel, die U daar ziet. Groote schepraderen slingeren de massa al maar zóó dooreen, dat tenslotte in elke hoe veelheid die men er uit zou nemen, al de soorten in de aangegeven verhouding voor komen, m a.w. de melange is gereed. Daar U weet, dat er vele kwaliteiten in den han del gebracht worden, begrijpt U meteen, met welk een uitgebreide zorg en uiterste nauwkeurigheid ook hier gewerkt moet worden. En altijd maar weer wordt in de monsterkamer van tabak, koffie en thee ge zocht naar iets beters. U kan gezien den loop der geschiedenis van „Douwe Egberts" volkomen vertrou wen, dat deze U steeds zal weten te leveren wat U begeert. Ontsmetting; van tarwe,, gerst en rogge, De Plantenziektenkundige dienst te "Wage ningen schryft ons: Steenbrand en Fusarium in tarwe worden bestreden door omscheppen met een oplos sing van kopervitriool. Germisan of Uspulun Universal. Per H L. tarwe wordt genomen 200 gram kopervitriool, opgelost in 2£ L. water, of 100 gram Germisan of Uspulun Universal, opgelost in 3 L. water. By gebruik van 50 gr. van deze laatste twee ontsmet tingsmiddelen, eveneens opgelost in 3 L., worden ook reeds zeer goede resultaten ver kregen maar de ontsmetting is niet steeds geheel afdoende. By zwak zaad verdient deze RADIO OP IEDERE SCHOOL? Prettige en leerzame lessen. Om tegemoet te komen aan de financieele bezwaren, die het invoeren van de radio als hulpmiddel bij het schoolonderwijs belem meren, heeft de N.V. Philips' Radio zich bereid verklaard een belangryk deel der kos ten op zich te nemen en wel door haar radio-ontvangtoestellen en bijbehooren de ap paraten voor den halven prijs aan de Neder- landsche scholen te leveren. Door nauwe samenwerking van onderwijs- autoriteiten en omroepvereenigiugen zal weldra verwezeniykt kunnen worden, wat tot heden maar in zeer weinig bevoorrechte scholen mogelyk was, namelijk, dat ontdek kingsreizigers van hunne verre reizen ver tellen, dat mannen van wetenschap en iech- niek op eenvoudige wijze tot de schooljeugd spreken over ontdekkingen en uitvindingen, waarvan ieder vervuld is. Declamaties en dialogen in vreemde talen, de opvoering van klassieke tooneelstukken, waarvan de moeite en kosten voor elke school afzonderlijk te zwaar zouden wegen, zullen thans gemakkelijker te bereiken zijn. Door de radio kan ook de muzikale opvoe ding van "de schooljeugd in andere banen worden geleid, door voordrachten met instru mentale illustraties, die in de studio van den omroep door een musicoloog worden ge houden. PAARD TE NIEUW ER-AM8TEL OP HOL GESLAGEN. NIEUWER-AMSTEL, 6 Sept Door het signaal van een achterop rijdenden auto, schrok het paard, voor een groentenwagen van zekeren H. uit Mydrecht gespannen. Het dier sloeg op hol en rende in volle vaart tegen een paal van het electrisch net op, waardoor een wiel brak, de kar onderst boven viel en de bestuurder tegen den grond werd geslingerd. In bewusteloozen toestand is deze een woning binnengedragen, alwaar hij naeeni- gen tijd bijkwam. Uit een ingesteld ge neeskundig onderzoek bleek, dat hy inwen dige kneuzingen had opgeloopen. Het paard is later tot staan gebracht. Een deel van den groenten voorraad ging verloren.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3