Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928. 3 De Voorzitter zegt de commissie dank voor onderzoek en rapport. Gemeentebegrooting 1929. De gemeentebegrooting dienst 1929 wordt den Raad aangeboden en zal aan de raadsleden worden toegezonden. Wijziging begrooting 1928. Aan Burgemeester en Wethouders wordt machtiging verleend, tot het doen van enkele af- en overschrijving op de gemeentebegroo ting '28. Verder wordt machtiging verleend tot het aanbrengen van eenige administratieve wij zigingen in de gemeenterekening dienst 1926. Rondvraag: De heer Berk vraagt of B. en W., een verzoek willen richten aan de Posterpen tot het aanbrengen van een brievenbus aan den Molendijk. De heer Van Paasse acht het beter dat de belanghebbenden zelf een verzoek richten aan de Posterijen op welk verzoek dan kan worden geadviseerd door B. en W. De heer Berk vraagt of de straat in het z g.n. Brulslop kan worden hersteld. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Tenslotte, vestigt de heer Berk de aan dacht op den lagen waterstand in de sloot aan den Molendijk met het oog op brandgevaar en vraagt of het niet mogelijk is buiten water in te laten. De heer Van Paasse deelt mede dat reeds meermalen is getracht, maar dat de polder hiertoe niet wenscht over te gaan. Het voorstel van den heer Berk om aan het polderbestuur te verzoeken water in te laten wordt in stemming gebracht. Tegen de heeren C. Arensman, L. Braber en A. Koppenaal. Aangezien de stemmen staken, zal in een volgende vergadering een beslis sing worden genomen. De heer Van Sprang stelt voor dat de torenklok des Zondags niet meer zal worden geluid, opdat hiermede alle gemeenteambte naren des Zondags vrij zijn. Dit voorstel wordt aangenomen. Verder brengt de heer Van Sprang nog onder de aandacht van B. en W. dat de top van den gevel van het woonhuis van M. van Dijk gevaar oplevert voor de voor by gangers. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente OOLTGENS- PLAAT, op Donderdag 30 Augus tus, des namiddags vier uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Afwezig de heer Van Nieuwaal. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van de Industrieele Maat schappij Mabeg te Utrecht, waarin zij be richten dat de exploitatie der gasfabriek over de maanden Maart en April een verlies heeft opgeleverd van ƒ2124 91 of ongeveer ƒ2500,- ininder als vorig jaar over hetzelfde tijdvak. Het verzoek van den Heer L. Jordaan om verhooging van zijn jaarwedde als schoon- houder van het gemeentehuis. B. en W. waren van oordeel dat Jordaan vele kleine nevenbetrekkingen heeft, dat het eene zoowat aan het andere hangt en dat het totaalbedrag daarvan voldoende salaris mag heeten en stelden derhalve voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Brinkman zeide het met B. en W. eens te zijn. In het openbaar wil hij zich liever hierover niet uit laten, doch zal in geheime vergadering over dit verzoek nog iets mede- deelen. Een verzoek van D. C. van Oostende, om ontheffing van de Hondenbelasting, werd afgewezen omdat hij zelf persoonlijk het aangiftebiljet voor dit jaar heeft geteekend, dus wel degelijk een hond heeft gehad. Een schrijven van de gemeente Utrecht, om voor de aldaar schoolgaande kinderen die hier zijn gedomicileerd 118,92 te storten. Eenzelfde schryven van Woerden, voor een bedrag van 5,53. B. en W. stelden voor aan deze verzoeken te voldoen. Waartoe werd besloten. Een missive van den Minister van Onder was, waarin werd medegedeeld dat de be drage in de kosten van de R H.B.S. te Mid- delharnis voor deze gemeente over '27 zal bedragen 2851,53, terwijl over '26 te wei nig is betaald 58,59. B. en W. stelden voor hiervan overschrijving te doen, waartoe even eens werd besloten. B. en W. stellen voor aan Dorsman een stukje grond af te staan aan de Kerkring 5 cent per M3., zonder echter een over schietend driehoekje af te staan. Dorsman meende dat hy het driehoekje ook zou krijgen en trok zich ter vergadering terug nu hem bleek dat hy niet alle grond Voorzitter zeide dat eerst Ras dat drie boekje zou hebben gekregen, doch die maakte toen weer bezwaar tegen de afrastering daarvan. Daarop zyn later ook B. en W. teruggekomen en meenden dat stukje grond zelf te moeten behouden. Brinkman zeide dat Ras wel de baten zou willen hebben doch geen lasten en is er dan ook voor het niet meer aan Ras aan te bieden. B. en W. zullen zien wat nu te doen met die grond, nu Dorsman weigert dit te aan vaarden. Een verzoek was ingekomen van den heer P. Bom, volontair ter secretarie om verhoo ging van de gratificatie. B. en W. stellen voor deze toelage te verhoogen van 250 tot 500 per jaar. Dorsman vond het onbiliyk dat Doorduyn. twee kansen heeft om een behoorlijk salaris te verdienen en dat Bom zoo weinig heeft. 4. Vaststelling rekening van het Groot- Wanneer nu Bom meer werk heeft omdat of Algemeen Armbestuur. De commissie van - onderzoek zeide bij monde van Vermaas deze rekening te hebben gecontroleerd doch niet tot goedkenring te kunnen adviseeren. Niet Doorduijn tevens gemeente-ontvanger is worden, dan moet de eene maar wat missen en de ander er bij hebben, dat is met het werk blijkbaar ook zoo. Van Gurp was dit met Dorsman eens. Van Es vroeg of het voor Doorduyn niet beter was dat de uren, die by in gemeente dienst werkt en die hij voor Gem. Ontvan ger werkt afgescheiden houdt en dan ook een aantal uren laten werken dat een behoorlijk salaris rechtvaardigd. Brinkman zeide dat Doorduyn op de werk uren is benoemd die hij nu heeft en daaraan mag niet getornd worden. Van Es: mogen we van de ambtenaren een 48-urige werkweek verlangen. VoorzitterDat zou ik niet graag vergen. Ik zou voor de meening van Dorsman ook wel iets voelen als Doorduyn als Ambtenaar ter secretarie een salaris had van ƒ2000,— doch gezien dit slechts 650,— is, waar voor we dan toch een goed onderlegd ambte naar hebben, vindt ik geen vrymoedigheid daarvan nog iets af te nemen. DorsmanBom is hier gekomen ter secre tarie omdat hij niets anders had, toen is hem een toelage toegekend, daarna nog eens verhoogd, en nu weer te gaan verhoogen, daar ben ik niet voor, verdiend hij te weinig naar zijn zin dan moet hy maar heen gaan. Brinkman: Werkloon moet betaald wor den, dat heeft Dorsman ook altijd graag. B. en W. vinden het verzoek wel biliyk, 250,— per jaar is heusch geen geldwin ning. Hobbel was het hiermede eens. Vermaas: Met de behandeling van de be grooting vorig jaar heb ik gevraagd kan Bom gemist worden. Daarop kreeg ik een ont kennend antwoord. Derhalve moeten wij ook eenigzins behoorlijk betalen. De bewering van Dorsman dat is geen menschelijk be scheid. Ik zelf heb dat ook wel eens moeten aanhooren, doch dat is heusch niet prettig, Dit systeem is op Doorduyn en Ras ook altijd toegepast en daarvoor heb ik ook alles gedaan ter vergoeding om Doorduyn aan een be hoorlijke functie te helpen, met de benoeming van Gemeenteontvanger. Brinkman: Ik ben tegen verhooging van salaris als de werkuren langer gesteld wor den. Dorsman moest zich schamen om der gelijke kapitalistische uitdrukkingen te doen staat het je niet aan ga dan heen, daar moest hij als raadslid boven staan. Van Gurp: 't Slot is de gemeente wordt weer de dupe, de dupe zeg ik je. Vermaas: Dus als iemand zijn personeel behoorlijk betaald, is dat schadelijk ook voor een gemeente. Het kapitalistische staüdpunt, van ze kunnen toch niet weg en dan maar uitbuiten, dat moeten we eens laten varen. Doorduijn en Ras zijn daarvan jaren het slachtoffer geweest. Laten we eer dankbaar zijn. Moesten we een anderen ambtenaar aanstellen, die alle werkzaamheden kan ver richten, dan waren wy zeker ƒ1000,—kwijt. Het voorstel van B. en W. komt daarna in stemming en werd aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van Dorsman. (Ook van Gurp stemde voor?) Nog was een schrjj ven ingekomen omtrent een administratieregeling van het reserveeren van gelden op de woningbouw. Besloten werd aan het verzoek van Ged. tegemoet te komen, 2. Vaststelling gemeenterekening dienst 1927. De commissie van onderzoek rapporteerde bij monde van den heer Vermaas dat alles keurig in orde was bevonden wat betreft de administratie en bracht een woord van dank aan de gemeente-ontvanger daarvoor. De Commissie stelde voor behoudens een enkele opmerking welke een mede-commis sie zal doen, tot goedkeuring over te gaan. Brinkman vroeg waarom er geen postje voorkomt in de rekening voor ziekte-ver zekering van de Gemeente-ambtenaren. Vo rig jaar is besloten die verzekering te sluiten en dit is blijkbaar niet gebeurd, want wel komt een post van 240,— voor in deze rekening voor uitkeering aan derdon wegens ziekte van een der ambtenaren; was die verzekering gesloten dan had deze post niet voorgekomen. Voorzitter zeide dat juist de besprekingen over die verzekeringen zyn gehouden naar aanleiding van de ziekte van bedoelden ambtenaar. Het was echter B. en W. gebleken dat de premie voor een dergelijke verzekering van alle ambtenaren zoo hoog was, dat dit de kosten eigenlyk niet rechtvaardigen. Der halve hebben B. en W. van deze zaak afge zien. Wenscht de heer Brinkman daarop echter in te gaan, laat hij daar dan mee wachten tot de behandeling van de begroo ting, ook hebben B. en W. dan nog andere plannen. Brinkman: Ook troffen wij nog een postje van f 30,10 van boeken aan, wij meenden dat die levering werd aanbesteed. Voorzitter: Dit gebeurd ook zooveel mo gelijk doch er komen wel eens dingen te kort en die vallen dan onder die post, ook zijn daarvoor enkele boeken gekocht voor de leesbibliotheek. Brinkman vroeg nog uiteenzetting van een paar kleinigheden en daarna werd de gemeenterekening vastgesteld met een ont vangst van 132.881,47 en een uitgaaf van 131.720,82 in gewonen dienst, alzoo met een batig slot van 660,65. Een in kapitaal- dienst met een ontvang van ƒ20.125,— en in uitgaaf 14.300,- alzoo een voordeelig saldo van 5825, 3. De commissie van onderzoek stelde voor ook de rekening van de O. Bewaarschool vast te stellen met ontvang van 2517,61 en uitgaaf 2432,89 alzoo een voordeelig saldo van 84,72$. Hiertoe werd besloten. dat aan het cyfer-materiaal iets mankeert, doch er zit een administratieve fout in. Hierover kunnen wij in openbare vergadering weinig zeggen en hopen in gesloten zitting hierop nader terug te komen. Brinkman: D'r zit een kleine slof in. Van Es zeide dat gesloten of geheime zitting wel eens goed was, maar dan moet ook alles geheim biyven, anders kunnen we 't beter niet doen. Voorzitter: Dat is een aanklacht tegen den geheelen raad, wil U zich daarover meer uitlaten, ter motiveering van die be wering. Van EsUit de vorige geheime vergade ring werd Vrydags op de beurs te Oude Tonge druk gesproken. Dit komt niet te pas. Daarop ging de vergadering in gesloten zitting pver. Na opening der gesloten zitting, die 1$ uur geduurd had, stelde de Voorzitter aan de orde vaststelling Rekening Groot- of Alge meen Armbestuur over 1927. De heer Vermaas zeide namens de Com missie, dat bedoelde rekening sloot in ont vangsten met 14 151,34$; in uitgaven met 11.797,36$; alzoo met een batig saldo van 2.353,98; en deelde mede, dat een meer derheid in de Commissie was voor niet- goedkeuring en een minderheid voor goed keuring, omdat volgens spreker iets in de rekening ontbreekt. De Voorzitter zeide namens B en W., die het Armbestuur vormden, dat na het be spreken van de rekening in gesloten zitting, dat hij adviseerde tot goedkeuringen bracht de rekening in stemming. De Wethouders stemden niet mee. De stemmen staakten. Tegen stemden de heeren Dorsman, Van Gurp, De Vos en Vermaas. Een volgende vergadering zal over het vaststellen der rekening beslist worden. Vervolgens werd goedgekeurd de Begroo ting van het Vleeschkeuringsbedryf over 1929, welke sloot in ontvangsten en uitgaven met 4074,84. Daarna werden op het suppletoir kohier der Hondenbelasting geplaatst: G. Brands, C. Frangoise, J. H. Korteweg, Jac. Overbeeke, A. van Dravik en Jac. Overbeeke Lzn., voor een totaal bedrag van 18,— Rondvraag. De heer Vermaas vestigde de aandacht op een schrijven aan B. en W. van 7 Juni j.l. van den Minister, betreffende verbetering van de Volkshuisvesting. De Voorzitter zeide reeds veel voor de Volkshuisvesting te hebben gedaan, wat aan de gemeente veel geld heeft gekost en omdat het gevolg geven aan het in deze circulaire vermelde, wanneer het ryk 200,— geeft ook de gemeente f 200, moet vergoeden, terwyi de gemeente dan nog verplichtingen op zich neemt, dat men daarop niet moest ingaan. Hy zag met welgevallen, dat het particu lier initiatief veel doet in deze gemeente. De 56 gemeentewoningen kosten veel. De huren komen goed binnen. Slechts één huur der is nalatig en in een volgende vergadering zullen nader te nemen maatregelen moeten worden onder de oogen gezien. De heer Vermaas zeide, dat er in de ge meente heel weinig menschen zyn die van den inhoud der circulaire en de voordeelen op de hoogte gebracht werden. Men kan door aan de bepalingen dezer circulaire gevolg te geven, speciaal de arbeiders van dienst zyn, die met deze vergoeding hun woning eigen kunnen maken. In 1918 en in 1921 werd toeslag uit 's Rijks kas verleend voor het bouwen eener woning, waartoe alle gemeen ten bijna aansloten. Vele woningen zijn toen gebouwd, ook door lieden die met eigen middelen toch wel zouden gebouwd hebben. Thans komt het de proletariërs ten goede en mag men dit dus zeker niet afwyzen. De voorzitter zeide dat er vele circulaires komen, welke bijna alle terzijde moeten worden gelegd. Wij mogen geen propaganda maken voor deze vergoeding, omdat dit te veel van de gemeentefinanciën zal eischen. Als iemand echter een voorschot aanvraagt, zal B. en W. doen wat zy kunnen, die nog geen definitieve beslissing hebben genomen. Elk geval zal serieus behandelt worden. De heer Dorsman vraagt naar de verhar ding met velada van de Wilhelminastraat. De voorzitter zeide, dat daarvan niets zal komen omdat dit is afgestuit op onoverkome lijke bezwaren. Dan vroeg Dorsman naar de reden, waar om de afrastering rond de heining van de begraafplaats niet is gegund aan C. D. Birk- hoff en anderen doch wel aan C. van Maastricht. De voorzitter vroeg of de heer Dorsman in het belang van den heer Birkboff en van alle ambachtslieden zijn vraag wilde intrek ken, anders zou er zeer veel publiek komen over heel verkeerde handelingen. De heer Dorsman trok zyn vraag in. Daarna werd langdurig gediscussieerd over het wel of niet onder bepalingen der arbeids wet vallen van het dempen van slooten en rioleeren voor de gemeente. De Voorz. wilde zich neerleggen bij een uitspraak van de arbeidsinspectie. De heer Van Gurp vroeg herstelling van de havens in verband met de aanstaande bietencampagne. De Voorz. zeide, dat het ryshout reeds was besteld. Daarna sluiting. Openbare vergadering van den Gemeen teraad van DIRKSLAND, op Don derdag 30 Augustus te 7.30 uur. Na de opening met het voorlezen van het gebedsformulier werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd Onder de ingekomen stukken was een schryven van den heer Keizer, klerk ter secretarie, waarin deze den Raad dank zeide voor de salarisverhooging. Voorts een adres van dhr. Math. Wiegel van Melissant, waarin deze verzoekt scha deloos gesteld te worden voor een van hem in de noodslachting geslachte koe die, vol gens hem, ten onrechte is afgekeurd als gevolg van het gelijktijdig slachten van een aan miltvuur gestorven paard. De Voorz. deelde mede dan de keurmeester, den heer De Graaf, thans te Noord wijk, om opheldering over deze kwestie was gevraagd en deze dat in een uitvoerig schryven had Deze brief werd door den Secretaris voorgelezen en daaruit bleek dat de afkeuring van de koe niets uitstaande had met het paard, dat aan miltvuur was gestorven. De koe had n.l. een ontstoken baarmoeder, waarin een in staat van ontbinding verkee- rend kalf aanwezig was en voorts waren de nieren ook aangetast. Een microscopisch onderzoek bracht aan het licht, dat het dier niet geschikt was voor consumptie en daarom had hy last gegeven, mede in opdracht van een telefonisch gesprek met den heer Wiegel, het dier te begraven. Uit dat schryven trok de Voorz. de con clusie, dat afwjjzend op het adres beschikt moest worden. De Bonte zeide dat er toch een en ander moet haperen, al was het moeilfik hier een juist oordeel te vellen. In ieder geval was het van de Graaf onvoorzichtig om aan Wiegel te zeggen dat de koe hoogstwaar schijnlijk wel goed gekeurd zou worden. De Voorz. zegt dat het paard in geen geval de oorzaak was dat ook de koe moest afge keurd worden, want de beide dieren waren niet met elkaar in aanraking geweestboven dien had Wiegel geen herkeuring aange vraagd. Hij meent, dat dit verzoek een gevolg is van de vele praatjes die op Melissant daarover zijn en worden gedaan. De koe is reeds 27 Mei j.l, afgekeurd en hij vindt het wel wat lang, als men dan 3 maanden later pas ontdekt dat men onbiliyk behandeld is. Buth meent, dat men zeer voorzichtig in het slachthuis moet wezen, want de kans is wel aanwezig, dat het eene dier het andere bederft. Hy meent voorts dat de schade be hoorde geleden te worden door het vleesch keuringsbedryf. Zonder stemming wordt daarna afwijzend op het verzoek beschikt. De Voorz. deelt voorts mede, dat een kas tanjeboom op het plein der Openb. Bewaar school voor 10,— verkocht is. Hetrooijen van dien boom was een gevolg van de klach ten der bjj wonenden dat door de vele bladeren het drinkwater werd verontreinigd. Aan den heer A. Hagens werd per 1 Sept, a.s. eervol ontslag verleend als onderwyzer (kweekeling met acte) aan de Openb. school. In zyn plaats werd met 5 stemmen no. 1 der voordracht den heer J. W. de Bonte gekozen, terwijl 2 stemmen werden uitge bracht op den heer M. Hagens. Alvorens tot stemmen was overgegaan had men in gesloten zitting de rapporten over de sollicitanten gelezen, zulks op verzoek van den heer Roodzand. Als no. 5 kwam een voorstel om aan Ged. Staten te verzoeken gunstig te adviseeren op het verzoek van het Algemeen Armbestuur om machtiging tot onderhandsche verhuring van de navolgende perceelen bouwland voor 7 jaren met één jaar vooruitbetaling van pacht. H. Oversier 78 Aren voor 190,— A. Guldemeester Pz. 44 103,— Johs. Matsinger 30 70,— S. Brooshoofd Jz. 26 „52,— H. L. van Lenten 31 67,— A. v. d. Wekke Dz. 26 „53,- P. Bruggeman 23 56,— Aangenomen met algemeene stemmen. Bij de rondvraag vestigt den heer Gestel de aandacht op het feit, dat het hek voor de woning van den heer C. Oorheek aan de Tram- dreef buiten de rooilijn geplaatst is. De Voorz. zal er zfin aandacht aan wy den. Hierna sluiting. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Goedereede gehouden op Donderdag 30 Augustus 1928, n.m. 7.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Ie. De Voorzitter, de Edelachtbare Heer J. A. Charbon, opende de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen, goedgekeurd en geteekend 2e. Missive van Heeren Ged. Staten, dezer provincie, betreffende vaststelling gemeente-rekening over het dienstjaar 1926. 3e. Schrijven van den Voorzitter en de Secretaris dar Muziekvereeniging „Apollo" alhier, daarbij namens den Directeur, Bestuur en Leden hun oprechten dank betuigende voor de verleende subsiedie. 4e. Schrijven van W. K. van der Wende houdende mededeeling, dat hij wegens zijn vertrek naar Rotterdam op 1 Sept 1928, genoodzaakt is ontslag te nemen als lid der, Commissie tot Wering van School verzuim. 5e. Schrijven van Mej. C. T. Holleman, te Stellendam, dd. 30 Juli 1928, inhou dende verzoek om ontslag als onderwijze res aan de O.L. School, ingaande 1 Nov. 1928. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag met ingang van 1 November a.s. op de meest eervolle wijze te verleenen, waartoe éénparig wordt besloten. 6e. Wordt overgegaan tot de vaststel ling der gemeenterekening 1927. Na voor lezing van het rapport der Commissie belast met het nazien der rekening, waar uit blijkt, dat gemelde rekening door haar is onderzocht en met de overgelegde be wijsstukken accoord is bevonden wordt Burgemeester en Wethouders zich van medestemming onthoudende de reke ning éénparig vastgesteld voor den ge wonen dienst in Ontvang op 49.394,53 en in Uitgaaf op 39.704,12 en voor den kapitaaldienst on Ontvang op ƒ5.000,801 en in Uitgaaf op 4.975,zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo voor den gewonen dienst van 9690,41 en voor den kapitaaldienst 25,80$. De Voorzitter dankt de Commissieleden voor hun bemoeiing in deze. 7e. Wordt aangeboden de Begrooting der Inkosten en Uitgaven der gemeente voor den dienst van 1929, beloopende voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op ƒ40.015,50 en voor den kapi taaldienst in ontvang op ƒ2975,804- en in uitgaaf op 2950, 8e. Wordt ter vervulling der vacature W. K. van der Wende op l September 1928, door Burgemeester en Wethouders overgelegd een aanbeveling waarop zijn geplaatst: I. G. Tanis, gemeente-secretaris, II. J. Everaërs, bakker. Bij acclamatie wordt éénparig tot lid der Commissie tot Wering van School verzuim benoemd de Heer G. Tanis, die staande de vergadering verklaart de be noeming aan te nemen. 9e. Wordt eenparig vastgesteld een raadsbesluit model D. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1928. 10e. Rondvraag. De Heer Lokker vraagt of er al een assistent is benoemd, waarop de Voor zitter mededeeld een tijdelijk onderwijzer is benoemd. De Heer C. J. Lodder, vraagt verder hoe het zit met de electrische verlichting en de waterleiding. De Voorzitter zegt wat betreft de electrischetijd betreft ernstige stappen in de goede richting worden gedaan en de waterleiding dezer dagen in een vergade ring weder ter sprake zal komen. De Heer Lokker, vraagt zoo spoedig doenlijk een lantaarn te plaatsen bij de Bijzondere Lagere School aan het Haven hoofd. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders zulks het vorig jaar niet noo- dig geoordeeld hebben, aangezien er des avonds geen school wordt gehouden. B. en W. zullen echter deze kwestie nog wel eens onder de oogen zien. Daarna sluiting. inwoners, vond bij hem gereeden steun, waardoor hij in al die lichamen een leiden de figuur is geworden. In de tweede plaats, omdat hij, ofschoon vrijzinnig uit volle overtuiging, niet ver politiekt is. Hij heeft nimmer zijn invloed in den Raad gebruikt, om de belangen van een partij te dienen. Hij zat daar niet als partijman, maar als iemand, die de be langen der gemeente stelde boven die der verschillende richtingen en zelfs boven zijn eigen belang. Meermalen is het gebeurd, dat hij zijn eigen zaak benadeelde, door pal te staan voor hetgeen hij nuttig en noodig oordeel de voor Stellendam. Dan was het zeker wel eens moeilijk voor hem, maar getrouw aan den afgelegden eed en een man van zijn woord, stond hij altijd in de bres, als de gemeentebelangen bedreigd werden en was hij een stuwende kracht, als er nieuwe banen geopend of nieuwe bronnen aan geboord werden om de Gemeente vooruit te brengen. In de derde plaats, omdat hij een hu maan man is, bereid om te helpen, waar dat noodig is. Hoe velen hij in al die jaren met raad en daad heeft bijgestaan, is natuurlijk niet bekend, maar dat hij deelt in de zor gen en moeiten zijner medeburgers, en dat hij zich verheugt in hun blijdschap en voorspoed, is een onbetwistbaar feit. Hulde en dank daarom aan den Heer Holleman voor alles, wat hij in die 25 jaren voor Stellendam zoo geheel belange loos en met groote bekwaamheid gedaan heeft. Wij wenschen hem van harte geluk met zijn zeldzaam jubileum en hopen, dat hij nog vele jaren met denzelfden ijver en de zelfde toewijding moge voortgaan op den weg, dien hij al zoo lang bewandeld heeft. STELLENDAM. Woensdag 5 Sept. '28 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Heer P. D. Holleman als raadslid werd geïnstal leerd. Onafgebroken heeft hij dan al die jaren met grooten ijver de gemeente belangen gediend, niet alleen als raadslid, maar ook vele jaren als wethouder. Zoo iets is in dezen tijd geen alledaagsch ver schijnsel. Nu de stroomingen in zooveel verschillende richtingen gaan en zij haar invloed ook in de gemeenteraden doen gevoelen, is het zeker een zeldzaam en op merkelijk feit, dat iemand zoo lang achter een zijn plaats in de vroedschap behoudt, ja, die hoe langer hoe vaster maakt. Wat kan wel de oorzaak zijn van die getrouwheid der kiezers aan den Heer Holleman? In de eerste plaats zijn warme en onver flauwde belangstelling in de publieke zaak. Toen hij zich als jonge man in onze gemeente vestigde, bleek al heel spoedig, hoe warm zijn hart klopte voor alles, wat hij in het belang der gemeente en dat harer inwoners achtte. Meer dan 25 jaar geleden was hij het, die in samenwerking met wijlen den heer De Klerk, destijds kamerlid voor Rotterdam, hier een ver- eeniging oprichtte, die steun verleende bij ziekte en overlijden der leden. Steeds is hij het vaandel van „Bijstand zij ons doel" trouw gebleven en nog altijd heeft die ver- eeniging zijn volle sympathie. Ook was hij een der oprichters van de afdeeling van het Goerne Kruis; ook daar heeft hij zijn zilveren jubileum als voor zitter reeds gevierd. En met taaie volharding heeft hij nog maar kort geleden een vereeniging tot steun bij ziekenverpleging in het leven weten te roepen. Kortom, elke vereeniging, die iets kon doen in het belang van Stellendam of zijn GIFMENGERS TE TEMESVAR. Dezer dagen hebben wy melding gemaakt van de ontdekking van een reeks moorden te Temesvar, in den loop der laatste twintig jaar gepleegd. Het nader onderzoek heeft, naar ons thans wordt bericht, aangetoond, dat in het Branaat een gifmengersbende aan het werk is geweest, die tegen grof geld aan „belanghebbenden" vergiftigde pillen en druppels verkocht. Deze werden dan in bet eten gemengd, en leidden, daar zij arsenicum inhielden, dan tot een langzamen dood. De grootste reeks vergiftigingen met doo- delijken afloop zijn voorgekomen in de fami lie Plawoschin; tusschen 1923 en '28 stier ven daarin vijftien personen. Door een toeval kwam de justitie de zaak op het spoor. De moeder van een jongen man, Basile Rotariu, trouwde op lateren leeftijd met diens vriend. Haar zoon maakte haar daarvan een verwy t zy besloot toen hem te vergiftigen, teneinde zich aldus in het bezit te kunnen stellen van het vermogen, dat haar eerste man had nagelaten. Tegelijk met Rotariu, werd echter ook diens vriend ziek. Rotariu bleef in de plaats zijner inwoning en stierf na een jaar. Van zyn vriend greep echter de vader in, die hem naar een sanatorium in Klausenburg bracht. Dit is waarschijnlijk zyn redding geweest, althans, hy genas met veel moeite. Bij de opgraving van Rotariu's lijk werd arsenicum gevonden. De vader van Rotariu's vriend, Dobosan, diende nu een aanklacht tegen de vrouw van zijn zoon in, luidend, dat zy dezen had vergiftigd evenals haar eigen zoon. Deze vrouw is dan ook dadelijk in hechtenis genomen. Zy heeft bekend. Zooals uit het bovenstaande blijkt, schijnt de zaak, zy moge dan al voor den oorlog begonnen zijn, eerst nadien grooten omvang te hebben aangenomen, wat in zoover ver klaarbaar is, dat in den oorlog en daarna, door den overgang van Zevenberger! van Hongarije aan Roemenie het toezicht van politie en justitie uit den aard minder streng moet geweest zyn als toen er nog geordende toestanden heerschten. Dit kan verklaren, dat de gifmengers zoolang zonder ontdekking hun gruwzaam bedryf hebben kunnen voort zetten. DUBBELE MOORD. Na een huiselyke twist, die daarmede eindigde dat de vrouw de woning verliet, trof de werklooze fabrieksarbeider Münch uit een gehucht by Spiers, zyn vrouw in het bosch aan, waar hy haar vermoordde. Toen ging hy naar huis terug, doodde zijn dochtertje van twee jaar en gaf zichzelf daarop bij de politie aan. EEN SCHRIK IN HOTEL IMPERIAL. Een gast stort zich uit de 15e verdieping op straat. In het groote, weelderige Weensche hotel Imperial heeft een Warschausche bankier zich aan de straatzijde uit een raam van de 15e verdieping geworpen. Hy kwam neer op een gast, die beneden voor het café Im perial zat en die een arm brak en een zenuw schok kreeg. De bankier was op slag dood. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de man waarschijniyk zelfmoord heeft gepleegd, om dat zijn zaken zwak stonden, doch 's mans vrouw verzekert, dat hij in een aanval van depressie moet hebben gehandeld. Het def tige hotel heeft urenlang overeind gestaan van den schrik van het gebeurde.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3