Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1928. - De correspondent der Dordtsche leeszaal verzoekt ons mee te deelen dat het boeken ruilen weer een aanvang neemt op Woensdag 29 Augustus. De rijksveldwachter Voogd wasZater- gavond j 1. op een inspectietocht voor de verkeersregeling op de rijwegen en maakte daarbjj gebruik van de auto van de landbou wer Bosschieter. Bij het constateeren van een overtreding sprong de heer Voogd onder het rijden uit de auto waarby hjj zoodanig kwam te vallen dat zijn gezicht en handen ernstig werden verwond. Dr. Sneyders de Vogel heeft de wonden verbonden en werd de patient voorts per auto thuis gebracht. Daar hy vermoedeiyk een licbte hersenschudding had bekomen, moet hy het bed houden. HERKINGEN. a.s. Woensdagmorgen 10 uur zal de eerste steenlegging plaats hebben van het nieuwe kerkgebouw der Geref. gemeente alhier. Deze plechtigheid zal geschieden door den consulent der gemeente den WelEerw. heer Ds. de Blois te Dirksland, welke hierbty een woord zal spreken. De landarbeider J. B. had het ongeluk by het verrichten zyner werkzaamheden zyn hand zoodanig te verwonden, dat genees kundige hulp noodzakeiyk was. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig 70 K G. bij de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver voerd 300 H.L, aardappelen en 110 H.L. koepeen. Tegen A. M. Koote uit Sommelsdykis proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet binnen 14 dagen na vestiging in de gemeente kennis geven daarvan. Onze vroegere dorpsgenoot J. A. van Donge, thans te Leerdam, slaagde j.l Zater dag te Rotterdam voor de hoofdakte. GOEDEREEDE. De heer Doornebosch van Melissant is benoemd tot Directeur van de Zangvereeniging G.G.K. Aan de O. L. school is tot tydeiyk onder- wy'zer benoemd de heer M. Rotier van Ouden- dyk (N.H.) A.s. Donderdagavond 7.30 uur zal er ge meenteraadsvergadering plaats hebben. Zaterdagavond is alhier opgericht een afdeeling van de Vereeniging Goeree en Oveiflakkee's belang. Van het Noorsche s.s. Trolse geladen met hout die in de Noordzee op punt stond te kantelen, heeft men de deklading afge schoven. De visschers GO. 8, 26 en 27 en OD. 18 brachten deze lading by den Burge« meester Strandvonder. OUDDORP. Ds. G. A. Oosterhuis te Ernst heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 200—300 kilo garnalen per week en schuit gevangen. Maandagmorgen had de garnalenvis- scher Jan Witte het ongeluk met zyn Blazer schuit op de kop van de Haven een groot gat in zyn schip te varen en zal misschien genoodzaakt zyn naar de scheepswerf te gaarn In de weervisschery werden 2 zalmen gevangen. A.s. Woensdagmorgen 11 uur zal er Gemeenteraadsvergadering plaats hebben. NIEUWE TONGE. J.l. Zaterdag speelde N. T. V. V. II een match tegen „Voorwaarts" van Ooltgensplaat, waarbij geiyk spel werd geleverd. De P.V. „de Gevleugelde Bode" alhier, hield Zaterdag 1.1. een vlucht vanuit Roosen daal, met den volgenden uitslag! C. A. Holleman 1 en 2, G. Knöps 3, A. van Rumpt 4, Th. Melissant 6, A Nelisse 6. A.s. Zaterdag zal de P. V. „de Gevleugelde Bode" alhier, een vlucht houden vanuit Lier (even boven Antwerpen). A.s. Vrijdagavond om 7 uur zal ter ge legenheid van de verjaardag van de Koningin de Muziekvereeniging Apollo" alhier, direc teur de heer H. v. Balen, een concert geven in de tent aan den Kerkring. Voor dit concert is het volgende programma samengesteld! Volksliederen 1. Zomergroet-marsch, W. F. Sprink. 2. Vendange et moisson (overture), A. Tuck. 3. Donauwellen (valse), Inovisie. 4 Lied ohne Worte, arr. H. v. Balen. T. Mendelssohn. 5. Dilbeek-marsch, Leon Marchant. Pauze. 6. Souvenir de Leeuwarden, J. Valma. 7. La dame blanche (fantasie), Boldien. 8. Trouvère, Potpouri sur 1' opera de Verdi, M. J. H. Kessels. 9. Simple comme bonjour (ouvesture), J. v. Trichfc. 10. Le régiment de Sambre et Meuse (marsch), Baaski. L. H., alhier, had het ongeluk een dorschmachine over den voet te krfygen, waardoor voor hem geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OUDE TONGE, De landbouwknecht Abr. Timmers, werd door een paard op zyn voet getrapt, met het gevolg dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De Zondag j.l. gehouden voetbalmatch tusschen „Xerces" van bier en „D.O.S. van Dirksland, eindigde in gelijk spel. 1 1. A.s. Vrijdagavond zal ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de Koningin, een concert worden gegeven op de Kaai, door de muziekvereniging „Vooruit" en de gem. zangvereeniging „Excelsior. Het publiek wordt beleefd verzocht de grootst mogeiyke orde te helpen handhaven. A.s. Maandagavond zal van 6-9 uur op de consistoriekamer gelegenheid zyn tot betaling der zitplaatsen. OOLTGENSPLAAT.In de afgeloopen week werden van hier vervoerd 1700 HL. aard appelen tegen ƒ2,50 tot ƒ2,75 per HL. en 1850 balen uien van 2,50 tot ƒ3,— per baal. Donderdagmiddag 4 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering by'een. Wy vernemen dat de heeren C. de Vos en A. Brinkman voornemens zijn te bedanken als leden van de gemeenteraad. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier vervoerd 3119 H.L. aardappelen. Mej. A. Ras alhier behaalde de vorige week het diploma als leerares bydeNeder- landsche Modevakschool. Het tweejarig zoontje van den heer C. in Achthuizen dronk uit een fleschje dat met Lysol gevuld was. De kleine schijnt slechts een geringe hoeveelheid van dat gevaarlijke goedje binnen gekregen te hebben. Door het spoedig ingrypen van Dr. Kattenwinkel is het gelukt, het gevaar te bezweren. Een goede les voor ouders, om zulke gevaariy be dingen buiten het bereik der kinderen te houden. VEILINGSBERICHT van Maandag 27 Augustus 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Postelein Spinazie Aardappelen 2,90 tot 4,80 per 100 k.g. Poters 2,10 tot 3,40 per 100 k.g. Aardbeien 0,62 tot 0,69 per k.g. Frambozen 1,05 per k.g. Roode bessen 0,42 tot 0,58 per k.g. Blauwe druiven 0,46 tot 0,76 per k.g. Pruimen (bl.) 0,14 tot 0,23 per k.g. (w0,18 tot 0,28 per k.g. Victoria 15,- tot ƒ40,- per 100 k.g. Tonneboers 22,— tot ƒ34,— per 100 kg Moerbeien 1,02 tot ƒ1,15 per kg. Boonen dubb. stam ƒ18,701.22,— p. lOOk.g. z.d. 21,40 tot 23,70 per 100 k.g. enk. stam 14 tot 22 per 100 kg. stoksuiker 17, tot 25, p. 100 kg. stamsny 15,—tot ƒ19,—p lOOk.g. Perfect 23,— tot 30,— per lOOk.g. Stoksnij 18, - tot ƒ33,- per 100 k.g. Tomaten A 0,07 tot 0,09 per k.g. AA 0,05 tot 0,07 per k.g. B 0,05 tot 0,07 per k.g. C 0,06 tot 0,08 per k.g. CG 0,03 tot 0,05 per k.g. bonken 0,03 tot 0,06 per k.g. Komkommers (w.) 1,601. ƒ5,20 p. 100 k g. Augurken 0,23 tot 0,97 per kistje. Kool (roode) ƒ4,— tot 6,—per 100stuks. Bloemkool I ƒ11,tot ƒ16,per 100 stuks. Andy vie 2,70 per 100 krop. Tafelperen 0,14 tot 0,32 p. k.g. Tafelappelen 0,12 tot 0,34 per k.g. Keukenapp. 0,04 tot 0,14 per k.g. Meloenen 0,07 tot 0,32 per stuk. ein 0,04 tot 0,08 per k.g. fie 0,06 per k.g. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Geboreni Willemtje, d. van Abraham Bree- man en Willemtje Wielhouwer; Jannetje, d. van Pieter van Hulst en Helena Cornelia Langbroek. Ondertrouwd: Stéfanus Hartensveld, 33 j. te Middelharnis en Leentje van der Weide, 20 j. alhier. OverledenCornelia Schol, 50j. echtgenoote van Jacobus de Korte. DIRKSLAND. Geboren: Jacomina Arentje, d. van Jan Kievit en Krijntje Hameeteman. een kus was komen begroeten, haar, in weer wil van de toenemende duisternis, strak bleef aankijken en opeens uitriep: „Er is iets!" „Ja!" riep de moeder uit de keuken. „Er is een gewichtig nieuws. Kom hier, dan ver tel ik het je." De moeder, die eigeniyk de kamenier en de keukenmeid van de geheele familie was, een zielig, afgetobd vrouwtje van aristocratische afkomst, vervolgde, ter- wyi zy voor den stapel borden, waarin zy de soep moest uitdeelen, plaats nam.: „Kinderen, ik geef er jelui hierby kennis van, dat Cécile een aanbod heeft gekregen om gouvernante te worden op een kasteel." „Gouvernante? Het kleintje gouvernante? Op een kasteel?" „Ja, en op een groot kasteel nog wel Zij zal haar eigen zitkamer hebben en haar -slaapkamer, alles in een toren en heelemaal voor haar alleen. Bovendien heeft ze eiken dag twee uren vry om te lezen, en eensin de maand, des Zondags, zal ik by haar mogen komen." „Is het hier ver vandaan?" „Een uur of vyf, zes." „En aan hoeveel kinderen moet ze les geven?" „Maar aan één, een meisje van dertien jaar. Cécile is achttien. Dat gaat dus heel goed. En ze zal twaalfhonderd gulden salaris hebben." „Het is een prachtig aanbod," zei Jeanne. „En wanneer moet ze er zyn," vroeg Marie. „Binnen vier dagen zullen we het weten. Dan kryg ik een brief. Want ze moeten toch den tijd hebben aan de tegenwoordige gou vernante haar ontslag te geven en het kind voor te bereiden op de komst van onze ge lukkige Cécile." Druk pratende, zaten Marie, Jeanne en Cécile, die op dit uur van den dag niets anders te doen hadden dan haar kleeren te verstellen, in het schynsel van de lamp by elkander. De twee oudsten spraken over al de moeieiykheden en bezwaren van hun werkkring, niet eGhter om er zich over te beklagen of uit verbittering, maar integen deel met groote opgewektheid en alleen om het kleintje, dat geen lessen buitenshuis zou behoeven te geven, mot meer moed en hoop voor de toekomst te vervullen. Toen zij eindeiyk het werk neerlegden en de groote, nachtelijke stilte over het huis viel, zag Marie plotseling al den weemoed van de naderende scheiding als een somber visioen voor zich. En zij veegde de tranen weg, die ze voelde opkomen. Den volgenden morgen toen zij opstond, besefte zij ten volles „Die goede tijding is geen goede ty ding. Als een van ons drieën weggaat, zal het huis als uitgestorven zijn." Eindelyk brak de vierde dag aan. Het was acht uur 'smorgens. Opeens hoorden ze een zacht schelletje. „Daar zal het hebben!"zei de moeder. En even ontroerd als den eersten dag, nam zij den brief aan. Nauwelijks had zij er een blik in geslagen, of zy kreeg een schok, „Nooit eens een buitenkansje!" zeide ze. „De oude gouvernante blijft." En zy wilde den brief daarop hardop voor lezen. Maar de drie meisjes hadden zich plotseling in eikaars armen geworpen. Zij schreiden en lachten door elkander, drukten zich tegen elkaar aan, en hun wangen die opeens weer kleur hadden gekregen waren nat van tranen. „O, wat heeriyk!" juichten ze. En dien geheelen dag voelden zij zich on uitsprekelijk gelukkig, omdat zij het geheim hadden begrepen van bet geluk der armen. D© Goede Tijding. Marie was het eerst thuisgekomen, toen Jeanne, toen Cécile. In de kleine woning die uit een keuken, een eetkamer en drie in elkaar loopende vertrekken bestond kon men eiken avond opnieuw dezelfde begroe tingen hooren, die telkens weer vergezeld gingen van denzelfden harteiyken kus en van de woorden, die de zusters tot elkander zeiden en die dan door de moeder werden herhaald. „Dag, mijn lief kind. Je bent toch niet moe? Je hebt toch niet te hard gewerkt? Heusch niet? Nu ga je eens wat rusten, niet waar? Het is zoo heeriyk samen te zijn!" En soms voegde ze er byi „Hebben ze je betaald?" Marie, de oudste, was een ryzig, blond meisje, die, daar zij baar examen had ge daan, taalles gaf. De tweede, Jeanne, een fyner, teeder poppetje, wier mondje meer naar lachen stond en die gevoeliger was voor de hulde, welke er uit een woord of blik spreken kon, gaf pianolessen. De jongste van het drietal, die met recht door de anderen „het kleintje" werd genoemd en die noch op schoonheid noch op jeugdige frischheid kon bogen, een kind van achttien jaar, dat juist haar onderwyzeres-examen had afge legd, klaagde echter nooit, werkte van den morgen tot den avond. Zij, de jongst geborene, was nog maar heel klein, toen de vader stierf en het huis failliet werd verklaard, zoodat zij niets meer wist van hun vroegere weelde, waarvan de herinnering den twee anderen altijd min of meer was bygebleven. Het werd avond. Cécile was pas thuisgekomen en had juist haar hoed afgezet toen Marie, die haar met ontsporing ongeveer 100 personen gewond zijn, van wie velen ernstig. De gederailleerde trein was dichtbezet en een ooggetuige verklaart, dat zich in elk der stalen wagons ongeveer 200 reizigers bevonden. De trein reed vry snel het station binnen, toen de negende wagon ontspoorde en tegen een zwaren stalen pilaar in 't midden van den tunnel werd geslingerd. De stroom werd onmiddellijk verbroken. De passagiers, die door een paniek werden bevangen, gilden in het plotselinge duister, de deuren der coupé's werden opengeworpen en velen vielen naar buiten. Verscheidene wagons werden in elkaar geschoven en het station trilde onder den schok. Twee ooggetuigen verklaren, dat van eenige menschen het hoofd van den romp werd gescheiden, terwyl vele anderen onder den trein terecht kwamen. Na de ramp brak brand uit, die evenwel spoedig kon worden gebluscht. Daar het station overvol was, werd politieversterking ontboden, om de orde te handhaven. Am bulances en brandweerbrigades waren spoe dig ter plaatse. Reeds in vijf ziekenhuizen zyn gewonden opgenomen, waar tientallen dokters met de verzorging der gewonden zijn. NEW YORK, 25 Aug. De ontzettende ramp in het Tinaessquare-atation alhier is te wijten aan het feit, dat, toen reeds vijf wagons van den ongelukstrein op een zij spoor waren gebracht, de wissel plotseling omsloeg. Dientengevolge liepen de zesdeen de zevende wagon uit de rails, waarna zy in volle vaart tegen den muur van den tunnel terecht kwamen. De paniek na de ramp was ontzettend. Als wilde dieren vochten de passagiers in hun drang om te vluchten, terwijl het woeste gerucht van het handgemeen overstemd werd door de schrille kreten der met den dood worstelende gekwetsten, die meedoo- genloos onder den voet werden geloopen. Het aantal gewonden bedraagt 200. BLIKSEM IN EEN BELGISCH KLOOSTER GESLAGEN. Eerst na acht uur het vuur meester. BRUSSEL, 25 Augustus In het dorpje Tildonck in Brabant is in den afgeloopen nacht de bliksem in het klooster derürsu- linen geslagen Dientengevolge ontstond op de tweede verdieping brand, die al spoedig groote afmetingen aannam. De zusters tracht ten nog het vuur te blusschen, doch het bleek vergeefsch. De alarmklok luidde en van allé kanten snelden de dorpelingen toe zonder evenwel iets afdoends te kunnen uit richten. De brandweer van Leuven en. die van Wychmael werden te hulp geroepen. Spoedig bestreed nu een groot aantal brandspuiten de vuurzee, doch men kon niet voorkomen, dat de vlammen op de naburige kapel over sloegen. Ten slotte moest ook de Brusselsche brandweer worden gealarmeerd, die met een auto-brandspuit aan den strijd tegen de vlam men deelnam. Iu totaal bevonden zich toen 25 brandspuiten op het tooneel van den brand. Juist nadat de Brusselsche brandspuit ge arriveerd was, stortte een deel van het in vlammen staande gebouw in, waardoor vier brandweerlieden uit Brussel werden gewond. Twee hunner verkeerden in zulk een ernsti- 1928 den tinpry's op 170 per picol, terwyl zy tevoren de raming voorzichtelyk op ƒ130 per picol had gesteld. De Regeering kwam in die overmoedige stemming tot deze ver hoogde raming, niettegenstaande de laatste tien jaren hadden kunnen leeren hoe sterk de tinpryzen fluctueeren en tegenover de bedenkingen in den Volksraad bleef zy hard nekkig volhouden, dat de raming van ƒ170 per picol een solide raming was en alleszins verantwoord. EilacieSedert het laatst van 1927 begon de tinprljs geleidelijk te dalen, welke daling nog niet tot staan is gekomen, en waarop de Regeering geen invloed kan oefenen waar de Indische tinproductie nauweiyks 23 van de wereldproductie bedraagt. En gezien de sterk sty'gende productie in de Federated Malay States ziet het er niet naar uit, dat de hooge tinpryzen van 1926 en '27 spoedig zullen terugkeeren. Zoo zijn dus de hoog geraamde tinwinsten in rook vervlogen. Maar de uitgaven, welke deze winsten moesten dekken, warden wèl gedaan en dat is nog véél erger dan wanneer men de huid van den beer verkoopt voordat men dezen geschoten heeft. middelijk ter plaatse verscheen, om zoowel den gewonden bestuurder als diens passagier hulp te verleenen, kreeg plotseling een eigen aardige prikkeling in zyn neus. Hij bracht zulks in verband met de oorzaak van het ODgeval. Inderdaad bleek, dat de bestuurder zjjn brein beneveld had door het gebruik van sterkedrank. Procesverbaal werd natuuriyk VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1928 des nam. 7J uur (6J uur oude tijd), en Op DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1928 des nam. 3 uur (2 uur oude tyd). Belangrijke Openbare Verkooping van Meubelen en andere Goederen te Oude Tonge aan de Schoolstraat (oude School) Verkocht zullen worden o m Salon-, Huis- Slaapkamer ameublementen in verschillende stijlen en houtsoorten, enz. Kykdag: Woensdag 29 Augustus 1928, van 10-6 uur. Deurwaarder GROENENDIJK. Op WOENSDAGEN 29 AUGUSTUS en 5 SEP TEMBER 1928, 's av. 7 uur (z.tveiling en afslag, resp. in Hotel Van den Doel en Keu velaar te Dirksland, van: Een Huis met Schuur en Wagenhuis te Dirksland, ten verzoeke van Jac. Poortvliet. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Op DINSDAG 4 SEPTEMBER 1928, bij Inzet, Op DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928, bij Af slag telkens des avonds zeven uur zomer- tyd in het Hotel Meijer aldaar. Openbare Vry willige Verkooping van een Woonhuis met Tuin aan den Oudendijk te Middel harnis, ten verzoeke van den heer KI. Vroeg- indeweij Jz. te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. gen toestand, dat zij hedenochtend naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, Tevens liep ook een brandweerman uit Leu ven verwondingen op. Eerst hedenochtend om tien uur slaagde men er in den brand, die om half twee in den nacht was uitgebroken te blusschen. Het groote klooster, de sacristy en de in- van de kapel zijn door het vuur vernield Gemengd Nieuws. TREINCATA8TROPHE TE NEW YORK. Afschuwelijke verhalen van ooggetuigen. NEW YORK, 24 Aug. - Hedenavond is een trein van den ondergrondschen spoor weg in het station Timessquare ontspoord. Officieel wordt medegedeeld, dat twintig personen zijn gedood. Verder moeten er vyftig reizigers gewond zijn. De politie heeft het station afgezet. Twaalf zwaar gewonden zijn reeds naar het ziekenhuis overgebracht. Politie en brandweer arbeiden koortsachtig om de ingesloten reizigers te bevryden. Uit nadere gegevens biykt, dat by de MEISJE VIER JAAR AAN EEN KETTING IN EEN KELDER. Uit Tiflis wordt aan de „Iswestija" ge meld, dat in het Kaukasische dorp AiiBai- ramli een schandelijk geval van vrijheidsbe- rooving is ontdekt. Een boer, zekere Sady- chof, wilde zich in het bezit stellen van de nalatenschap van zyn overleden broer en had daarom diens dochter in zijn huis opgesloten, daar deze niet van haar rechten wilde afzien. Het meisje was in een nauwen en be- dompten kelder gesleept en daar met een zwaren ketting aan den muur vastgeklonken. Vier jaar lang had het arme kind daar ver toefd in welken tyd het allerlei bespottingen en mishandelingen van de zyde van haar beestachtigen oom had moeten verduren. Eindelijk kwam het geval aan de justitie ter oore, die den boer liet arresteeren. Den voorzitter van de distrits-Sovjet, die van het gebeurde moet hebben geweten, is eveneens een verhoor afgenomen. DE HUID VAN DEN BEER. Het tin is een belangrijk export-product van Ned. Indië, vooral ook hierom, wijl de Regeering zelve de grootste tinproducent is, zoodat de tinprljs op het resultaat van 's lands dienst een grooten invloed oefent. Deze in vloed biykt uit het Statistisch Jaaroverzicht 1925: over 1925 bedroeg, by een opbrengst van 187,89 per picol, de winst 133,67 per picol of totaal J 43 306,000. Deze winst was in het slechte jaar 1921 slechts ƒ3.109,917, toen de opbrengst per picol niet hooger was dan ƒ112,75. Na 1921 echter verbeterde de tinprjjs aanzienlijk en wefden vooral in 1926 en 1927 hooge bedragen bereikt. Daardoor werd de regeering overmoedig. Van vele zyden werden bezwaren vernomen tegen het feit, dat de landsuitgaven weer een stijgende richting hadden ingeslagen, en om het nu te doen voorkomen, alsof zy dekkiug had voor de op de begrooting gebrachte uitgaven, raamde de Regeering over het loopende jaar DE KOSTEN VAN HET LEVENS ONDERHOUD. Bij de vraag hoe de beweging is van de kosten van het levensonderhoud, nemen de z.g. indexcijfers een belangrijke plaats in, omdat deze ons in een enkel cyfer laten zien of ten opzichte van een vroeger ty'dstip de pry zen der levensbehoeften stegen of daalden. Men heeft verschillende soorten van indexcijfers. Zoo worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag ld indexcyfers opgemaakt van de groothandelsprijzen. Van een 48 belangryke artikelen wordt geregeld het prijsbeloop nagegaan, en daarvan een gemiddelde op geteld. Dit gemiddelde wordt dan vergeleken met het gemiddelde in 1913 en wanneer men dit laatste op 100 stelt, blijkt dat de gemid delde prijs van de artikelen in den groothan del het laatste jaar ongeveer 150 is, dus IJ maal zoo hoog als voor den oorlog. Verder maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek geregeld een overzicht van de kleinhandels prijzen en berekent ook van een aantal artike len de gemiddelde prijs in den kleinhandel. Vergelykt men deze met voor den oorlog, dan blijkt dat de artikelen in den kleinhandel ook tegenwoordig ongeveer IJ maal zoo duur zijn als in 1913. Om echter de kosten van het levensonder houd te berekenen moet men met verschil lende andere omstandigheden rekening hou den. Immers dan kan men maar niet den gemiddelden prys nemen van een willekeurig aantal artikelen, doch moet men letten op het belang, dat deze artikelen hebben by het gezinsbudget van de arbeiders of van de groe pen van andere personen, van wie men de kosten van het levensonderhoud wil nagaan. Tevens moet men dan verschillende andere posten, die in het budget voorkomen, zooals uitgaven voor ziekte, ontspanning, contribu tie, enz. in aanmerking nemen, terwijl men tenslotte rekening moet houden met de ver anderingen in de levenswy'ze, die in den loop van de jaren plaats vinden. En men mag dit alles niet slechts voor één geziD nemen, om dat men dan te veel afhankeiyk zou zy'n van bijzondere eigenaardigheden, doch men moet het gemiddelde van een zoo groot mo- aantal gezinnen aan een en ander ten grondslag leggen. Dit alles maakt, dat het opstellen van indexcijfers van de kosten van levensonderhoud een buitengewoon moeilijk en omvangrijk werk is, en aangezien wy hier in Holland nu eenmaal gewend zijn om wat we doen goed te doen, zal het ook niet ver wonderen, dat verschillende pogingen, die ontworpen zijn om indexcijfers op te stellen, gestrand zyn op de hierboven genoemde moeilykheden. Wij beschikken echter over een tweetal reeksen van indexcyfers van de kosten van levensonderhoud, die geregeld elke drie maan den worden bygehouden en welke reeksen resp. worden opgestel'd door de gemeente- bureaux voor de Statistiek te Amsterdam en Den Haag. De cy'fers van Amsterdam stel len ons in de gelegenheid een vergelijking te treffen met de periode van voor den oorlog en het blijkt, dat de kosten van levensonder houd voor arbeidersgezineen tegenwoordig ongev. 1,7 maal zoo hoog zyn als voor den oorlog, in 1920 waren zij ongev. 2,2 maal zoo hoog, zoodat er dus sinds 1920 reeds weer een aanmerkeiyke daling heeft plaats gevonden. In de laatste jaren zijn zy vrij constant. Dit blijkt ook uit de cy'fers van bet Bureau te Den Haag, die op den toestand van 1921 gebaseerd zijn en aantoonen, dat sindsj 1921 voor de arbeidersgezinnen onge veer een daling van 20 in de kosten van het levensonderhoud heeft plaats gevonden. Waar al deze cijfers steeds met de grootste nauwkeurigheid worden opgemaakt, zijn zy ongetwyfeld vau zeer veel belang by de beoor deeling van de arbeidsvraagstukken in ons land. EEN LAFHARTIGE AANSLAG. Zondagnacht is in het Haagsche Bosch een lafhartige aanslag gepleegd op een vrouw. Even na middernacht zag een man, die zich per fiets in de richting van Wassenaar begaf, op den Benoordenhoutschenweg te 's-Gravenhage by de Laan van Nieuw Qost- Indië, een vrouw op de straat liggen in een groote plas bloed. Hy stapte van zyn fiets en vroeg aan de vrouw wat er met haar gebeurd was. Zij vertelde hem, dat zij door een man aangevallen was en met een voor werp was geslagen. Inderdaad vertoonde het hoofd der vrouw aan de linkerzijde een diepe wonde, waaruit zy hevig bloedde. De fietsrijder, die een eventueele ontmoe ting met dien man tot eiken prys wilde ver- my'den, liet de vrouw aan haar lot over en reed zoo snel mogelyk weg. De vrouw sleepte zich toen eenige passen voort maar zeeg bewusteloos ineen bij een lantaarnpaal. Zoo werd zij later gevonden door een motor- ryder en een automobilist, die uit Noord wijk kwam. Deze beeren waarschuwden de politie en den Geneeskundigen Dienst die het slacht offer naar het Ziekenhuis vervoerde. Hoewel de toestand van de vrouw niet toeliet haar een omstandig verhoor te doen ondergaan, was zij toch wel in staat enkele mededee- lingen aan de politie te verstrekken. Het bleek een prostitué te zyn, de 34-jarige vrouw vau een gedetineerde. Zondagavond was zij op het Bezuidenhout aangesproken door een heer, die haar ver zocht een ritje in zijn auto te maken. Zij ging met hem mee en beiden namen plaats in een groote auto, bestuurd door een chauf feur. Na het bosch doorgereden te ziju, wilde zij op den Benoordenhoutschenweg uitstap pen. De auto stopte en zij verliet den wagen. Op een gegeven oogenblik liep de man plot seling op haar toe en gaf haar met een hard voorwerp vermoedelyk een Engelsche sleutel een klap op het hoofd. De man rukte haar een tascbje uit de handen. Hy sprong toen in de auto en riep tegen den chauffeur: Ryden Jan, zoo hard als je kunt. De auto was toen met groote snelheid ver dwenen. Half bewusteloos door den slagen door het bloedverlies had zij zich niet staande kunnen houden en was ineengezakt. Zij kon van de auto slechts een vaag signalement opgeven. De wagen was niet nieuw, maar zag er toch wel goed uit. Het was een 6-per- soons auto, donker gelakt. Wat de beide mannen betreft, deelde zy mede, dat de persoon die haar aansprak, ongeveer 30 jaar oud was, plm. 1.70 M. lang en met blond springend haar. De chauffeur was iemand van ongeveer 35 jaar, en donker type met een vermoedelijk Belgisch accent. De politie heeft de omgeving met politie honden afgezocht. De portemonnaie met ruim 7, welke de vrouw ontrukt was, is tusschen het gras teruggevonden. Het tascbje is echter verdwenen. TRAGISCH ONGEVAL TE HOEK VAN HOLLAND. ROTTERDAM, 26 Aug. Een tragisch ongeval is Zondag te Hoek van Holland ge beurd. De echtgenoote van K. Beek uit Rot terdam had zich te ver in zee.gewaagd en dreigde te verdrinken. Haar man schoot te hulp, doch toen hy haar bereikt had, verloor hy zijn bewustzijn Omstanders hebben daarop de vrouw gered en ook den man weder aan land gebracht, doch bij van Beek waren de levensgeesten reeds geweken. DROEVIGE AFLOOP. ROTTERDAM, 27 Aug. De 22-jarige mej. A. Weyers, die de vorige week iD haar woning in de Jasmijnstraat ernstige brand wonden bekwam, doordat haar kleeren in brand vlogen, is heden in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen bezweken. DE SPREKENDE HOND. Niets nieuws onder de zon. Men schryft: Dat de kunst om een hond te doen spre ken ook in vroeger dagen niet geheel on bekend was, leert ons dr. G. A. Wamkes, art. Kermessen, in „Uit onzen Bloeitijd", Schetsen van het leveD onzer vaderen in de XVIIe Eeuw II, bl. 328 waar hij C. Droste, De Haegsche Kermis, bl. 146 aldus aanhaalt 3 Na dit heeft niets aen my zoo wonderlyk Als dat ik heb een hond verstaenbaar hooren TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Auto-ongeluk by Maartensdijk. HILVERSUM, 27 Aug. Gisteren is tus schen Groenekan en de Wetering een auto ongeluk gebeurd. Zekere N. T., wonende in de Liebergerstraat alhier, reed in de richting Hilversum, vermoedelijk door te ver uithalen voor een anderen auto tegen een boom. Hij werd door de voorruit geslingerd en bekwam een ernstige wonde aan het hoofd, welke gehecht werd door een dokter uit Maartens dijk. De inzittende passagier bekwam ernstige verwondingen aan het linkerbeen. De auto werd geheel vernield. i De gemeenteveldwachter Klaassen, die on- Al wat syn meester heeft het leersaem best gevraegt, Gaf het een antwoort op, dat ieder heeft Die hadt hem by den strot, en wist dien soo te porren, Dat hy in woorden deed veranderen syn knorren De letters van 'LAB heeft hy naer een genoemt, Soo dat syn spraeksaemheyt van ieder wiert geroemt. De methode van den dresseur was dus ook oudtyds af geheel dezelfde.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3