BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. 2 ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1928. ONZ is evenzooveel en wellicht nog meer werk dan vroeger, maar thans is de eiscb, kun je dat of dat maken Vroeger deed de werk man zijn werk machinaal, thans maakt hij zelf de machines. In plaats zijn kind te laten studeeren en luchtkasteelen te bouwen of zich reeds by voorbaat te verheugen over ongelegde eieren, en al zijn hoop te vestigen op die mooie baantjes die nauwelijks een bestaan opleveren, ware het in de meeste gevallen veel verstandiger en veel beter, zyn kind naar een ambachtsschool te sturen liever, dan naar een H.B.S. Dan kan men spreken dat het kind, als het viytig is en zich goed gedraagt, een zekere toekomst te gemoet gaat. In Rotterdam alleen loopen ongeveqr 3000 jongens en meisje van H.B.S. en gymnasium naar een bescheiden baantje te visschen. Ze vechten er als het ware om; in Den Haag ongeveer 1800. Nu de andere groote plaatsen nog eens er bij gerekend. En dan verwondert men zich nog over de zoogenaamde slechte tijden! Dan schreeuwt men luid van over vloed van alles, alles te veel. Niet waar! Goede werklieden, goede ambachtslieden zijn er heelemaal niet te veel, maar van de andere soort zyn er te veel. Ik zou zeggen, van de eene soort een goed portie minder en van de andere soort een goed portie meer en het evenwicht was er. Wat minder juf fertjes op kantoortjes, achter buffetten en toonbanken, en wat meer goede dienstmeis jes en dergelijke huisvrouwen en er was plaats voor een ieder. Wat zal myn kind worden? Eerstens datgene waartoe het geschikt is. Tweedens datgene waartoe het neiging toont. Ten derde datgene waartoe de ouders in staat zyn het te laten worden. Ten vierde waartoe de gelegenheid bestaat. Ten vyfde waar later een goed stuk mede te verdienen is. Beroepswerkloozen zyn er altyd geweest en zullen er wel blijven, en vooral thans, nu ze steun krygen en ten kosten van de belastingbetalers kunnen gaan wandelenen visschen; maar voor hem die iets goeds heeft geleerd, de handen flink uit de mouw durft te steken en zich weet aan te passen, is er niet zoo gauw gevaar werkloos te worden, als we maar eens wilden leeren meer in onzen stand te blijven, en niet zoo hoog te willen vliegen. In dat heele witte- boordjes leger is ook niet alles goud wat blinkt. Daar wordt méér armoede geleden als een werkman of een ambachtsman wel zou vermoeden. De beroepskeuze is heusch, niet zoo moeilijk, als men maar verstand en overleg gebruiken en ons niet door y delen schjjn laten misleiden, en maar niethooger willen klimmen als er treden zijn. We moeten niet opzien tegen hen die boven ons zijn, want dan komen we altyd te kort en staan we altijd ten achter; we moeten steeds omlaag kijken op hen die nog beneden ons staan, ook bij de beroepskeuze mogen we dat niet vergeten. H. Dr. v. O. De lunch. (Uit het Fransch). Des morgens nam mijnheer, wien het verveelde binnen in den wagen te zitten suffen, zelfs het stuur in handen, en mevrouw als ijverige chauffeuse en jonggetrouwde wilde haar man niet verlaten en nam naast hem plaats; de chauffeur en de kamenier gingen trotsch achterin zitten. Zij maakten er een goed figuur; hy, statig in zfindikte, frisch geschoren, een pet op, waarvan het koper blonk, gehuld in een grijzen dolman met tres. Eigeniyk was de kamenier er niet op gekleed om in een auto te zitten. Zij had alleen een nieuwerwetschen reusachtigen hoed op, een cadeau van mevrouw, toch ont brak er maar weinig aan om volkomen te voldoen aan de eischen der laatste mode. Eo by dit indruk makend paar verzonken mevrouw en mijnheer in het niet, zooals zij daar zaten, voorovergebogen in den wind, gehuld in hun stofmantels. Na een poos moest men halt houden om te ontbyten in een klein dorpje in deland- streek Lozère, waar steden een zeldzaam heid zyn, maar waar de herberg ér aan lokkelijk uitzag. De waardin, een hoekige, grof gebouwde vrouw, donker van uiterlijk, verscheen op den drempel. Eerst keek zy wat verbluft; het was ook voor het eerst dat er een auto voor haar deur stilstond. Een kring dorpelingen vormde zich al spoe dig om den prachtigen wagen en bewees de zeldzaamheid van zoo'n verschijning. Dit was een zaak van gewicht voor de goede vrouw, maar spoedig van haar verwondering be komen, beloofde zij gauw het eten klaarte maken, stookte haar kachel op en dekte de tafel. Een kwartier later prfikten op tweezin- deiyke tafels radfisjes, boter, sardines en sappige meloenschijven. De jonggehuwden deden de gerechten alle eer aan; de tocht had eetlust opgewekt en zij schenen een honger te hebben om de tafel er bij op te eten. En de meloen was geurig, smolt in den mond, als ware het een drank, waarin alle bloemen uit den tuin hun geuren had den vermengd; het was het eerste van het seizoen. Mijnheer riep de waardin Juf frouw, brengt u ons nog een stukje van die heeriyke meloen". Maar tameiyk knorrig zonder even stil te staan, bromde zy in het voorbygaan; „Er is niets meer". Mynheer dacht nog eenige stukken te zien op een schotel aan de andere tafel by den chauffeur en de kamenier. Maar die bewaar de de waardin zeker voor zichzelf. Beschei den van aard, drong hy er niet verder op aan. Later volgde een gehakt van kip met doperwtjes, die porties waren nu ook weer een beetje klein. En de goede eetlust van het jonge paar werd niet bevredigd ;zy wer den werkeiyk op rantsoen gesteld, Door een verwonderiyke opeenvolging van toevallig heden bleven Jal de schotels aan de andere tafel. lederen keer moest mijnheer aanmer king maken en de waardin bracht niet dan mopperende de schotels terug. Zeker voelde zij zich door een soort van geheime sym pathie aangetrokken tot den chauffeur en de kamenier. Ni£ kan men zoo vrij zyn van begrip als men wil, een gouden hart hebben, zijn ondergeschikten met engelachtige goed heid behandelen, en er zich toch over ver wonderen, dat zij alle attenties voor zich nemen. Maar dat was nu toch wel wat al te kras. Op een blaadje werden twee kopjes en een flesch fijne likeur binnengebracht, maar zij kwamen niet bij hen terecht, neen de vrouw zette ze aan het andere tafeltje neer en mevrouw en mynheer mochten zich vergenoegen met den geur. Dat was te bar. Mynheer sloeg hard op de tafel... Maar juffrouw, die koffie?" De waardin kwam op haar gemak aan sloffen, ging recht voor het tafeltje staan en vroeg achterdochtig: „Wat? Krijgen jullie ook koffie?" Zonder te begrypen, hoogst verbaasd, ant woordde mijnheer: „Wel zeker, waarom niet". En mevrouw voegde eraan toe: „Neen maar, natuurlijk 1" „Zoo, nu maar jullie neemt het er van", zei de waardin, het hoofd schuddend, En die daar, wat zullen die er van zeg_ Steeds meer en meer verbaasd, herhaalde mijnheer: „Wat zullen zy zeggen?" „M'n hemel, weet ik of ze jullie koffie ook zullen betalen? Mijnheer dacht dat hij droomde. „Wat zegt u?" „Ik vraag jullie of je meester je koffie betaalt". Mevrouw herhaalde op haar beurti Je meester?" De waardin werd boos, omdat zy haar maar niet schenen te begry'pen. „Nou, die generaal daar, met zijn kepi, en die dame, zyn dat jullie mijnheer en mevrouw dan niet?" Mijnheer bracht zijn vinger aan het voor hoofd, wierp zich achterover in zijn stoel en barstte in lachen uit, zijn buik vasthoudend. Nu begreep hij het in eens. Die chauffeur, zoo plechtig uitgedost, zoo schitterend, zoo dik, die dame met haar grooten hoed, die zoo op haar gemak zaten, dat waren mijnheer en mevrouw! Tusschen twee lach-aanvallen in, helderde mijnheer de zaak op. Een Freilierr, een kamerdienaar en een rybewys. Op 13 Augustus j.l. zijn te Rotterdam ge arriveerd de 18-jarige Freiherr H.vonK.en zyn 45-jarige kamerdienaar H. W. Zij waren beiden uit Dusseldorf afkomstig, maar zij waren van Engeland uit over Vlissingen naar hier gekomen. Zy deden het voorkomen, alsof zy te gelegenertijd naar Argentinië zouden doorreizen. De beide heeren namen hun in trek in een pension te Rotterdam. Daar werd ook hun uitgebreide bagage ondergebracht. De tijd dat de heeren in ons land ver toefden zou worden besteed om den jeugdi gen Freiherr verder te bekwamen in het autorijden, zoodat hy zich een internationaal rijbewijs zou kunnen verwerven. Daarom schafte de Vrijheer zich drie auto's aan, welke hij bij bekende autohandelaars hier ter stede kocht en respectievelijk voor f 7530, f6500 en f 8500. Met deze wagens werd druk proef- Men maakte verscheidene tochten door ons land en het was opmerkelijk hoe onderdanig de kamerdienaar zijn jeugdigen meester be handelde. De kamerdienaar vertelde zoo nu en dan eens wat over de levensomstandig heden van den Freiherr. De vader, die onnoe melijk ryk was, woonde te Leipzig. Hy zou alles wel betalen. Toen een van de autohandelaren, die den pas van den hoogen klant had ingezien, het „von" voor diens naam niet kon vinden, stelde de kamerdienaar hem gerust met de mededeeling, dat zijn heer incognito reisde. De kaartjes welke men presenteerde droegen kroontje en titel. Dezer dagen bestelde Freiherr von K. een incouranten Duitschen wagen. De handelaar bestelde den wagen telegrafisch in Duitsch- land en Vrijdag kwam de auto aan de grens aan. De handelaar is den wagen daar in ont vangst gaan nemen. Inmiddels echter waren de gedragingen van den Freiherr en zijn kamerdienaar opge vallen by de politie. Daar vond men het namely k zeer zonderling dat een zoo jeugdig man vry'wel niet anders deed dan auto's koopen. Het tweetal werd aangehouden en uit het onderzoek bleek al spoedig, dat sinds Zondag de rekening in het pension niet was betaald en dat men daar ook niet meer toe in staat was, al werden vele wisselformu lieren en chequeboeken van Duitsche banken, waar de heeren niets te goed hadden, ge vonden. Het tweetal bleek inderdaad op weg te zy n geweest naar Argentinië, maar in Engeland aangekomen lover Hoek van Holland) had den ze geen geld genoeg om de reis voort te zetten. Ze zyn daarop naar ons land ge reisd. Het verdere onderzoek wees uit, dat de Freiherr een kantoorbediende is, die vroeger by zyn tegenwoordigen „kamerdienaar" in betrekking is geweest. Beiden hebben Duitschland verlaten omdat ze daar wegens oplichting werden gezocht. De 18-jarige pseudo Freiherr zeidedathy niemand heeft willen oplichten; hy had slechts een internationaal rijbewfis willen bemachtigen. Hy had zich dan ook rei laten inschryven en hij was al voor het examen opgeroepen. OOIEVAARS ALS VISCHDIEVEN. De lezing van het bericht „Een gedroste pelikaan" in het blad van Vrijdag j.l. waarin verteld wordt hoe vrijgelaten ooievaars uit Artis te Amsterdam de onhebbelyke gewoon te hebben in een der straten van de stad naast een vischkar neer te strijken om zich op een vischmaaltijd te tracteeren, bracht mij eenige regels uit de Warenar van P. C. Hooft in de gedachten, die daardoor niet langer geheel als een grap dienen beschouwd te worden. Lecker vertelt aan de koks Teeus 'en Caspar frappante staaltjes van Warenar's verregaande gierigheid o.a „Lestent ging hij eens op de Vis-markt met een netgen an syn hant,] Mit komt de Ouwevaer, (slok) en rockten een door de masen.] Hij op de bien, mit een staend' zeyl, al kosten 't een ton mit goud,] De Veugelsteeg deur, de Kercx-brug over, na myn Heer de Schout;] Daar mat hy 't feit ten breetsten uyt, en gingh staen met veel menty temen,] Hoe dat men sulcken Ouwevaer most' in apprehenty nemen".] Als de benadeelde vischboeren zich ook tot den commissaris van politie hebben gericht, dan heeft Warenar nog niet zoo'n heel g figuur geslagen. RADIO-BEELDZENDER VOOR NEDERLAND. AMSTERDAM, 27 Aug. - Naar wy ver nemen, zal het weekblad „Radio-Wereld" een werkzaam aandeel gaan nemen in de verdere ontwikkeling van het z.g. „beeldzenden"; het heeft namely k tot het in bedrfif nemen van een modernen beeldzender besloten. De in gebruik te nemen installatie, ont worpen door de Deensche ingenieurs Bruun en Petersen, is in staat foto's van 10 bij 10 c M. met verbazingwekkende accuratesse in minder dan 5 minuten over te brengen en wordt door den redacteur van genoemd blad, den heer J. J. Lichten veldt, die haar op het bekende, te Kopenhagen gevestigde korte golf station 7RL gedurende eenigen tydaan de practijk heeft getoetst, mede om haar opmerkelijken eenvoud, als de meest geper fectionneerde beschouwd. De beeldzender zal allereerst gedemon streerd worden op de van 8 17 September a s. in het Doele-complex te Rotterdam te houden radio-tentoonstelling, waar het pu bliek in de gelegenheid zal worden gesteld portretten tegen geringe vergoeding te laten overseinen. Na afloop van deze expositie wordt de zender in het te Amsterdam gevestigde R. W. laboratorium opgesteld en zullen, by toestemming van de telegraaf-autoriteiten, regelmatig uitzendingen voor amateurs volgen. Voor de ontvangst van de uit te zenden foto's kan gebruik worden gemaakt va.n den normalen omroep-ontvanger; in plaats van den luidspreker dient evenwel een eenvoudig apparaatje, de beeldontvanger, te worden aangesloten. Deze beeldontvanger is door den luisteraar gemakkeiyk zelf te vervaardigen uitvoerige gegevens zullen daartoe binnen kort worden gepubliceerd. Het kan eventueel over eenigen tijd ook compleet gekocht wor den by de handelaren in radio-artikelen. Belangryk is nog, dat eenzelfde systeem voor beeldoverdracht in proefbedryf zal wor den genomen door het Deensche blad „Popu lar Radio" hetwelk, zooals bekend, het U.K G.- station 7RL beheert, zoodat het mogeiyk zal zijn hier tevens de Deensche uitzendingen te ontvangen. Vermoedeiyk zullen verder na verloop van tyd de uitzendingen via de meer krachtige omroep-stations Kalundborg en Hilversum kunnen geschiedenmet de Deensche Staats radio is daartoe reeds een overeenkomst aangegaan. ZESTIENPONDS DRUIVENTROS. Westlands glorie. WATERINGEN, 27 Aug. De kweeker J. P. B. voerde ter veiling „Kwintsheul en Omstr." een tros Black Alicante druiven aan, die niet minder dan zestien pond woog! De tros had een middellfin van ruim30c.M.en paste precies in een veilingbak. Dit is de grootste druiventros ooit in het Westland Het vele jaren oude record van de Poel- dijksche veiling met een tros van 13 pond ismet stukken geslagen. De druiven, die bovendien van zeer goede kwaliteit waren, brachten den hoogen prijs van 81 ets. per pond opde gemiddelde noteering voor Black Alicante-druiven is 50 ets. per pond. MIDDELHARNIS. De Raad der gemeente alhier vergadert op Woensdag 29 Augustus 1928, 's namiddags half drie ure. Te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Erfpachtsaanvragen van W. Breur en J. A. H. Spee. 3. Vaststelling vergoeding art. 101 Lager onderwyswet 1920 aan de Byzondere Weeshuisschool over 1926. 4. Aangehouden verzoek van A. van Zet ten en schryven van A. Pape. 5. Gemeenterekening 1927 en rekening gasfabriek 1927. 6. Rekeningen instellingen van weldadig? heid 1927. 7. Aanbieding gemeentebegrooting 1929. Verjaardag van H.M. de Koningin. Op 31 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin, zullen de Post- en Telegraaf kantoren, voorzoover den postdienst betreft, na 14 uur voor het publiek gesloten zyn, met dien verstande, dat de busrechthouders in de gelegenheid zullen worden gesteld, evenals op andere dagen, hunne correspon dentie af te halen. Quitantien zullen dien dag niet worden ingevorderd. Behoudens voor stortingen en uitbetaling van cheques met spoedbehandeling, zyn de kantoren den geheelen dag gesloten voor den postcheque- en girodienst. Vrydagavond heeft onze dorpsgenoot dhr. J. Boomsma het Haringvliet overge zwommen, vanaf het havenhoofd tot 1 K.M. ten Oosten der Hoornsche hoofden. Deze afstand, ruim 2800 meter, werd door hem in 5 kwartier afgelegd. Dit is in de laatste 50 jaar door niemand gelukt. De vorige week z(jn vanhier uit de kaai vervoerd ruim 1000 H.L Eigenheimer-aard appelen, welke zijn gekocht voor ƒ2,50 per 70 kilo. Postduiven-sport. Op Zondag 2 Sept. zal de Postduivenvereniging „Seinpost" d< nemen aan een wedvlucht vanuit Lier (Bel gië), afstand 75.400 K.M Aan deze vlucht kan met oude en jonge duiven worden deel genomen. Loslating 's morgens 8 uur. Onze dorpsgenoot O. J. v. M. is Maan dagmorgen ter observatie naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Door den landbouwer G. Bom is in den Westplaatpolder gevonden een ballonnetje, waaraan een kaartje was bevestigd waarop aan de eene zyde staat: Impens Christians, en aan de andere zydei Indiquer le lieu d'atterrinage s. v.p. Vrydagavond zal „Sempre Crescendo" een concert geven in de tent op het Bouman- plein. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Mlddelharnis. Veiling van Vrydag 24 Augustus 1928. Bloemkool 1,70 tot 17,— per lOOstuks. Savoye kool 6,70 tot/16,- per lOOstuks. Roode kool 1,40 tot ƒ15,— per lOOstuks. Witte kool 2,50 per 100 stuks. Komkommers 2,10tot 6,10per lOOstuks. Perziken 2,20 tot 8,70 per 100 stuks. Meloenen 26,— tot 58,— per lOOstuks. Andijvie 3,40 per 100 krop. Krulandijvie 2,40 per 100 krop. Peen f 5,80 tot ƒ5,— per 100 bos. Kroten 2,70 tot 3,60 per 100 bos. Seldery 4,— per 100 bos. Postelein 7,50 tot 13,per 100 k.g. Stoksnyboonen 16,20 tot 39,— perlOOk.g. Stamsnyboonen ƒ16,—tot 17,70p. 100k.g. Dubb. Princessen 10,20 tot 19,40 p. 100 k.g. Enkele princessen ƒ10,— tot 26,- per 100 k.g. Uien 5,50 per 100 k.g. Dirkjesperen f 6,60 tot 7,40 per 100 k.g. Noord-Holl. suikerperen 6,70 tot 15,40 per 100 k.g. Claps Favorite 9,40 tot 19,40 p. 100 k.g. Jutten 16,— tot f 20,— per 100 k.g. Bergamotten 7,70 per 100 k.g. Diamantperen 16, per 100 k g. Keswick (app.) 10,— tot ƒ17,— p. 100 k.g. Zigeunerin 24,— per 100 k.g. Peren en App.(afv.) 5,— t. 6,20p. 100 k.g. Tomaten 6,50 tot 7,50 per k.g. Pruimen 0,11 tot 0,22 per k.g. Druiven 45,— tot 49,— per 100 pond. Kaas (komyne) 0,35 tot 0,37 per pond. Kaas 20 plus 0,38 per pond. Veiling van Maandag 27 Augustus 1928. Bloemkool ƒ2,10 tot 17,— per 100 stuks. Roode kool 4,40 tot 9,50 per 100 st Savoye kool 3,90 tot 10,- per 100 st. Komkommers 0,80 tot 5, per 100 stuks. Perziken 1,80 tot ƒ8,— per 100 stuks. Meloenen 15,— tot f 38,— per 100 stuks. Andy vie 5,70 per 100 krop. Sla 2,70 per 100 krop. Peen 8,70 per 100 bos. Kroten 3,70 per 100 bos. Postelein 1,50 tot ƒ9,— per 100 k.g. Spinazie 3,40 tot 6,— per 100 k.g. Stoksnijboonen ƒ19,— tot 33,— per 100 k.g. Stamsnyboonen 10,— tot 11,70 per 100k.g. Dubbele Princessen 14,20 tot 18,70 per 100 k g. Enkele Princessen 17,80 tot 26,— per Dirkjesperen 2,40 tot 7,20 per 100 k.g. Diamantperen 9,50 per 100 k.g. Claps Favorite 9,40 tot 16,50 per 100 k.g. William Duches ƒ7,— tot ƒ8,60 per 100 k.g. Bueré deMerode 15,— tot 16,40 p. 100 k.g. Div. Handperen ƒ2,50totƒ13,— perlOOk.g. Zoete appelen 6,50 tot ƒ15,— perlOOk.g. Zure appelen ƒ6,— tot 11,— perlOOk.g. Zigeunerin „ƒ16,- tot 22,70 per 100 k.g. Appels en Peren (afval) ƒ2,— tot 9,50 per 100 k.g. Tomaten 0,03 tot 0,06 per pond. Pruimen 0,12 tot 0,22 per pond. Druiven 0,35 tot 0,53 per pond. Kaas (leidsche) 0,35 per pond. Kaas (20 plus) 0,38 per pond. DIRKSLAND. Tegen E. K. is procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling van Mej. A. V. V. alhier. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rywielwet en tegen een ander persoon wegens het niet rechtshouden met zyn auto op de Heul. De correspondent der Dordtsche leeszaal verzoekt ons mee te deelen dat het boeken ruilen weer een aanvang neemt op Woensdag 29 Augustus. De rijksveldwachter Voogd was Zater dagavond j 1. op een inspectietocht voor de verkeersregeling op de ry wegen en maakte daarby gebruik van de auto van de landbou wer Bosschieter, By het constateeren van een overtreding sprong de heer Voogd onder het rfiden uit de auto waarby hy zoodanig kwam te vallen dat zyn gezicht en handen ernstig werden verwond. Dr. Sneyders de Vogel heeft de wonden verbonden en werd de patient voorts per auto thuis gebracht. Daar hy vermoedeiyk een lichte hersenschudding had bekomen, moet hy het bed houden. HERKINGEN. a.s. Woensdagmorgen 10 uur zal de eerste steenlegging plaats hebben van het nieuwe kerkgebouw der Geref. gemeente alhier. Deze plechtigheid zal geschieden door den consulent der gemeente den WelEerw. heer Ds. de Blois te Dirksland, welke hierby een woord zal spreken. De landarbeider J. B. had het ongeluk by het verrichten zyner werkzaamheden zyn hand zoodanig te verwonden, dat genees kundige hulp noodzakeiyk was. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen geviseht en ge middeld per dag en per vaartuig 70 K.G. bij de pelleryen aangebracht. De vorige week werden van hier ver voerd 300 H.L. aardappelen en 110 H.L. koepeen. Tegen A. M. Koote uit Sommelsdykis proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet binnen 14 dagen na vestiging in de gemeente kennis geven daarvan. Onze vroegere dorpsgenoot J. A. van Donge, thans te Leerdam, slaagde j.l Zater dag te Rotterdam voor de hoofdakte. GOEDEREEDE. De heer Doornebosch van Melissant is benoemd tot Directeur van de Zangvereeniging G.G. K. Aan de O. L, school is tot tydeiyk onder- wfizer benoemd de heer M. Rotier van Ouden dijk (N.H.) A.s. Donderdagavond 7.30 uur zal er ge meenteraadsvergadering plaats hebben. Zaterdagavond is alhier opgericht een afdeeling van de Vereeniging; Goeree en Overflakkee's belang. Van het Noorsche s.s. Trolse geladen met hout die in de Noordzee op punt stond te kantelen, heeft men de deklading afge schoven. De visschers GO. 8, 26 en 27 en OD. 18 brachten deze lading by denBurge* meester Strandvonder. OUDDORP. Ds. G. A. Oosterhuis te Ernst heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 200-300 kilo garnalen per week en schuit gevangen. Maandagmorgen had de garnalenvis- scher Jan Witte het ongeluk met zyn Blazer schuit op de kop van de Haven een groot gat in zyn schip te varen en zal misschien genoodzaakt zyn naar de scheepswerf te gaan. In de weervisschery werden 2 zalmen gevangen. A.s. Woensdagmorgen 11 uur zal er Gemeenteraadsvergadering plaats hebben. NIEUWE TONGE. J.l. Zaterdag speelde N. T. V. V. II een match tegen „Voorwaarts" van Ooltgensplaat, waarbij geiyk spel werd geleverd. De P.V. „de Gevleugelde Bode" alhier, hield Zaterdag 1.1. een vlucht vanuit Roosen daal, met den volgenden uitslagi C. A. Holleman 1 en 2, G. Knöps 3, A. van Rumpt 4, Th. Melissant 5, A Nelisse 6. A.s. Zaterdag zal de P. V. „de Gevleugelde Bode" alhier, een vlucht houden vanuit Lier (even boven Antwerpen). A.s. Vrijdagavond om 7 uur zal ter ge legenheid van de verjaardag van de Koningin de Muziekvereeniging Apollo" alhier, direc teur de heer H. v. Balen, een concert geven in de tent aan den Kerkring. Voor dit concert is het volgende programma samengesteld: Volksliederen 1. Zomergroet-marsch, W. F. Sprink. 2. Vendange et moisson (overture), A. Tuck. 3. Donauwellen (valse), Inovisie. 4 Lied ohne Worte, arr. H. v. Balen. T. Mendelssohn. 5. Dilbeek-marsch, Leon Marchant. Pauze. 6. Souvenir de Leeuwarden, J. Valma. 7. La dame blanche (fantasie), Boldien. 8. Trouvère, Potpouri sur 1' opera de Verdi, M. J. H. Kessels. 9. Simple comme bonjour (ouvesture), J. v. Tricht. 10. Le régiment de Sambre et Meuse (marsch), Baaski. L. H., alhier, had het ongeluk een dorschmachine over den voet te krijgen, waardoor voor hem geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OUDE TONGE, De landbouwknecht Abr. Timmers, werd door een paard op zyn voet getrapt, met het gevolg dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De Zondag j.l. gehouden voetbalmatch tusschen „Xerces" van hier en „D.O.S. van Dirksland, eindigde in gelijk spel. 1—1. A.s. Vrijdagavond zal ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de Koningin, een concert worden gegeven op de Kaai, door de muziekvereeniging „Vooruit" en de gem. zangvereeniging „Excelsior. Het publiek wordt beleefd verzocht de grootst mogeiyke orde te helpen handhaven. A.s. Maandagavond zal van 6-9 uur op de consistoriekamer gelegenheid zyn tot betaling der zitplaatsen. OOLTGENSPLAAT.In de afgeloopen week werden van hier vervoerd 1700 HL aard appelen tegen 2,50 tot 2,75 per H L. en 1850 balen uien van 2,50 tot ƒ3,— per baal. Donderdagmiddag 4 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. Wy vernemen dat de heeren C. de Vos en A. Brinkman voornemens zijn te bedanken ais leden van de gemeenteraad. DEN ROMMEL. De vorige week werden van hier vervoerd 3119 H.L. aardappelen. Mej. A. Ras alhier behaalde de vorige week het diploma als leerares bij de Neder- landsche Modevakschool. Het tweejarig zoontje van den heer C. in Achthuizen dronk uiteenflescbjedatmet Lysol gevuld was. De kleine schijnt slechts een geringe hoeveelheid van dat gevaarlijke goedje binnen gekregen te hebben. Door bet spoedig ingrypen van Dr. Kattenwinkel is het gelukt, het gevaar te bezweren. Een goede les voor ouders, om zulke gevaarlijke dingen buiten het bereik der kinderen te houden. VEILINGSBERICHT van Maandag 27 Augustus 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Postelein f 0,04 tot 0,08 per k.g. Spinazie 0,06 per k.g. Aardappelen 2,90 tot 4,80 per 100 k.g. Poters 2,10 tot 3,40 per 100 k.g. Aardbeien 0,62 tot 0,69 per k.g. Frambozen 1,05 per k.g. Roode bessen 0,42 tot 0,58 per k.g. Blauwe druiven f 0,46 tot 0,76 per k.g. Pruimen (bl.) 0,14 tot f 0,23 per k.g. (w0,18 tot 0,28 per k.g. Victoria 15,— tot ƒ40,— per 100 k.g. Tonneboers 22,— tot 34,— per 100 kg. Moerbeien 1,02 tot 1,15 per k g. Boonen dubb. stam 18,701. 22,— p. 100k.g. z.d. 21,40 tot 23,70 per 100 k.g. enk. stam 14 tot ƒ22 per 100 kg. stoksuiker ƒ17, tot ƒ25, p. 100 kg. stamsny ƒ15,— tot ƒ19,— p 100 k.g. Perfect 23,— tot ƒ30,— perlOOk.g. Stoksnij ƒ18,— tot 33,— perlOOk.g. Tomaten A 0,07 tot 0,09 per k.g. AA 0,05 tot 0,07 per k.g. B 0,05 tot 0,07 per k.g. C 0,06 tot 0,08 per k.g. CO 0,03 tot 0,05 per k.g. bonken 0,03 tot 0,06 per k.g. Komkommers (w.) 1,601. ƒ5,20 p. 100 k g. Augurken 0,23 tot 0,97 per kistje. Kool (roode) 4, - tot 6, per 100 stuks. Bloemkool I ƒ11,tot ƒ16,per lOOstuks. Andijvie 2,70 per 100 krop. Tafelperen 0,14 tot 0,32 p. k.g. Tafelappelen 0,12 tot 0,34 per k.g. Keukenapp. 0,04 tot 0,14 per k.g. Meloenen 0,07 tot 0,32 per stuk. SOMMELSDIJK. Geboren: Willemtje, d. van Abraham Bree- man en Willemtje Wielhouwer; Jannetje, d. van Pieter van Hulst en Helena Cornelia Langbroek. Ondertrouwd: Stéfanus Hartensveld, 33j. te Middelharnis en Leentje van der Weide, 20 j. alhier. OverledenCornelia Schol, 50 jechtgenoote van Jacobus de Korte. DIRKSLAND. Geboren: Jacomina Arentje, d. van Jan Kievit en Krijntje Hameeteman. De Goede Tijding. Marie was het eerst thuisgekomen, toen Jeanne, toen Cécile. In de kleine woning die uit een keuken, een eetkamer en drie in elkaar loopende vertrekken bestond kon men eiken avond opnieuw dezelfde begroe tingen hooren, die telkens weer vergezeld gingen van denzelfden harteiyken kus en van de woorden, die de zusters tot elkander zeiden en die dan door de moeder werden herhaald. „Dag, mijn lief kind. Je bent toch niet moe? Je hebt toch niet te hard gewerkt? Heusch niet? Nu ga je eens wat rusten, niet waar? Het is zoo heeriyk samen te zijn!" En soms voegde ze er by: „Hebben ze je betaald?" Marie, de oudste, was een rfizig, blond meisje, die, daar zij baar examen had ge daan, taalles gaf. De tweede, Jeanne, een fyner, teeder poppetje, wier mondje meer naar lachen stond en die gevoeliger was voor de hulde, welke er uit een woord of blik spreken kon, gaf pianolessen. De jongste van het drietal, die met recht door de anderen „het kleintje" werd genoemd en die noch op schoonheid noch op jeugdige frischheid kon bogen, een kind van achttien jaar, dat juist haar onderwijzeres-examen had afge legd, klaagde echter nooit, werkte van den morgen tot den avond. Zy, de jongst geborene; was nog maar heel klein, toen de vader stierf en het huis failliet werd verklaard, zoodat zij niets meer wist van hun vroegere weelde, waarvan de herinnering den twee anderen altijd min of meer was bijgebleven. Het werd avond. Cécile was pas thuisgekomen en had juist haar hoed afgezet toen Marie, die haar met een kus was komen be wil van de toenemende aankijken en opeens ,Ja!" riep de moed is een gewichtig nieu tel ik het je." De mo kamenier en de keuke familie was, een zieli van aristocratische afk wyi zy voor den stape" soep moest uitdeeien, pl ik geef er jelui hierbij een aanbod heeft gekr te worden op een kast „Gouvernante? Het Op een kasteel?" „Ja, en op een groot zal haar eigen zitka~ slaapkamer, alles in ee voor haar alleen. Bove dag twee uren vry om de maand, des Zondags, komen." „Is het hier ver van „Een uur of vyf, zes „En aan hoeveel ki geven?" „Maar aan één, een jaar. Cécile is achttie goed. En ze zal twaalfh hebben." „Het is een prachtig „En wanneer moet ze „Binnen vier dagen Dan kryg ik een brief, den tijd hebben aan de vernante haar ontslag voor te bereiden op de lukkige Cécile." Druk pratende, zate Cécile, die op dit uu anders te doen hadden verstellen, in het schy elkander. De twee oud de moeieiykheden en werkkring, niet echt beklagen of uit verbitt deel met groote opgew het kleintje, dat geen le behoeven te geven, me voor de toekomst te ve Toen zij eindelijk het de groote, nachtelijke viel, zag Marie plotseli van de naderende sche' visioen voor zich. En weg, die ze voelde opk morgen toen zij opstond, „Die goede tijding is ge een van ons drieën w als uitgestorven zyn." Eindelijk brak de vie acht uur 'smorgens. Op zacht schelletje. „Daal de moeder. En even ontroerd als zij den brief aan. Nauw blik in geslagen, of zij „Nooit eens een buit De oude gouvernante En zy wilde den brief lezen. Maar de drie plotseling in eikaars a schreiden en lachten d~ zich tegen elkaar aan, opeens weer kleur had nat van tranen. „O, wat heeriyk!" jui En dien geheelen i" uitsprekelijk gelukkig, hadden begrepen van b VERKOOP Op WOENSDAG 29 A nam. 7^ uur (6£ uur Op DONDERDAG 30 A nam. 3 uur (2 uur o Openbare Verkooping andere Goederen te Schoolstraat (oude Sch worden o m Salon-, ameublementen in ve houtsoorten, enz. Kykdag: Woensdag van 10 6 uur. Deurwaarder Op WOENSDAGEN 29 A TEMBER 1928, 'sav. afslag, resp. in Hotel velaar te Dirksland, Schuur en Wagenhu verzoeke van Jac. Po aan vaardenNotaris Op DINSDAG 4 SEPTE Op DINSDAG 11 SEPT slag telkens des avon tyd in het Hotel Mefi Vrijwillige Verkoopin met Tuin aan den O harnis, ten verzoeke va indeweij Jz. te Midde" Notar' Gemengd TBEINCATASTROPHE Afschuwelijke verhalen NEW YORK, 24 Aug een trein van den onde weg in het station Tim Officieel wordt medege personen zijn gedood, vijftig reizigers gewond het station afgezet. Twa zijn reeds naar het zieke Politie en brandweer ar om de ingesloten reizige Uit nadere gegevens

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2