:en SIMONS" BINNENLAND Uw Haar ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928. 3 jen, dat was het. en hadden te J begrepen hem le leeraren niet, dat eens tegen knier iets goeds begaafdheden. een weg, en gunnen gerust 3 goedstudee- i deuren open, [j'ijke kinderen, is en capaciteit ten. wel degeiyk den gehouden. Dr. v. O. dt vervolgd. lEELING. □Iddagmaal rouwe». 1 DEDEN. s Groots Kerk IM. voor U SN. ÏLSDIJK. 1928. beroep, wo- gtuurder van jende op den ftaanden Ga- nel; lyde van den uispunt van igd liggende jmmelscben naai gevend hans zich in j verkeer; laar met een 9 genoemde landen rijks- zoodat die wiel werd door welke vrijheid en nmerde en heerNIJgh, kruispunt bt geen ver- sigeniy k de teeken van in den weg jj hechtenis [linkerzijde Itesubs 25 jar brengen pr. ■zen. lyk, als be- ptorrjjtuig ddelharnis |en hechte- 5 dagen delbarnis, straat aan [lechtenis; jphtenis. [j Ouddorp, een min- |ig motor- in het luto naast prdeeld. I echtenis; echtenis. Ischenen. bezetten i subs. 4 lirksJand, te rijden it er ge- het aan- Dr diens |chtenis; niet was jeij.l. be nsplaat. 8 dagen nis. Het arwielig meiheid Lpg. fechtenis Stspraak Inis. 125 Mei f op den dagen tfieuwe der van een motorrijtuig, niet stoppen op aanmaning van de politie. Eisch ƒ8,— boete subs. 8 dagen hech tenis; uitspraak 8,— boete subs. 3 dagen hechtenis. Dezelfde voor het rijden zonder achterlicht. Eisch ƒ7,— boete aubs. 7 dagen hech tenis; uitspraak ƒ6,- boete subs. 6 dagen hechtenis. M. v. d. M., 35 jaar, arbeider te Melissant, Leerplichtwet. Eisch ƒ2,— boete subs. 2 dagen hechtenis; uitspraak ƒ1,- boete, subs. 1 dag hechtenis. J. V., 30 jaar, bouwknecht te Melissant, op 19 Juli visschen met kruisnet zonder vergunning, aangehouden. W. v. W., 24 j., wagenmaker te Dirksland, op 9 Juni visschen met kruisnet zonder schriftelijke vergunning van den rechtheb bende, aangehouden. N. L. v. d. H niet verschenen. Als be stuurder van een vierwielig motorrijtuig rijden met te groote snelheid. Eisch en uitspraak ƒ10,— boete subs. 10 dagen hechtenis. A. Vr. niet verschenen, het te Sommelsdijk berijden van een rijwiel op de klinkerstraat van den Binnenweg. Eisch en uitspraak 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. G. v. L. niet verschenen, zonder nummer- bewijs te rijden. Eisch en uitspraak 2 maal ƒ2,— boete subs. 4 dagen hechtenis. L. L. niet verschenen, 16 Juli te Stellen dam venten zonder vergunning van B. en W. Vrijgesproken. H. P., 43 j landbouwer te Sommelsdijk, op 19 Juli visschen met een aalfuik zonder schriftelijke vergunning. Aangehouden. K. K-, 29 j Chauffeur te Middelharnis, op 14 Juli j.l. te Meiissant als bestuurder van een motorrijtuig de maximum snelheid over schreden. Aangehouden. P. W., niet verschenen, met een rijwiel de klinkerstraat van de Voorstraat te Som melsdijk te berijden. 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. B. K., 30 j., te Sommelsdijk. Alsvoren van den Binnenweg, 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. J. P. K., 28 j., te Sommelsdijk. Alsvoren. 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. A. J. van H., veearts te Sommelsdijk. Alsvoren, van de Voorstraat. 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. D. C. P., niet verschenen, op 25 Juni 1928, rijwiel berijden zonder rijbewijs. Eisch ƒ8,— boete subs. 8 dagen hechtenis; uitspraak J 6, boete subs. 6 dagen hecht. J. T., niet verschenen, op 15 Juni te Oud dorp visschen zonder vergunning. Eisch en uitspraak ƒ5,— boete subs. 5 dagen hechtenis. Anth. H. niet verschenen, rijden te den Bommel, met een rijwiel langs de tram baan. Eisch en uitspraak ƒ5,— boete subs. 5 dagen hechtenis. W. H. v. I. niet verschenen, met een twee wielig motorrijwiel te Dirksland, overschrij den van de maximum snelheid. Eisch 10,— boete subs. 10 dagen hech tenis; uitspraak ƒ8,— boete subs. 8 dagen hechtenis. W. C. v. D., 18 jaar, rijwielhersteller te Oude Touge. Met een 2-wielig motorrijwiel zoo snel gereden dat hij de veiligheid in gevaar bracht. Eisch 15,- boete subs. 15 dagen hech tenis; uitspraak 8,boete subs. 8 dagen hechtenis. Adr. M., 28 jaar, landb. te den Bommel, visschen zonder vergunning met een paling fuik. Aangehouden. Wilh. v. G., rijden met een rfiwiel op de klinkerstraat van den Binnenweg te S'dyk. 50 cent boete subs. 1 dag hechtenis. SJEF TAN DONGEN IN 'T VADERLAND TERUG. ROTTERDAM, 14 Aug. Twee maanden na het begin van zijn expeditie, op zoek naar Nobile en zijn mannen, is de koene hondensledemenner, Sjef van Dongen, in het vaderland teruggekeerd. Toen de D-trein 174 uit Hamburg heden morgen om halfzeven bij Oldenzaal de grens passeerde, lag Sjef nog in den slaapwagen te rusten, doch even na Hengelo deelde de conducteur ons mede, dat bij zich aan het aankleeden was, en wel spoedig in het restauratie-rytuig zou verschijnen. Ter hoogte van Rijssen verscheen de zeer bruingebrande jongeling. Even lieten wij Sjef ongestoord zijn broodje oppeuzelen, maar weldra zaten we in druk gesprek aan zijn tafeltje. Door welke omstandigheid bent u er het eerst toe gekomen, naar Nobile te gaan zoeken? - Het Noorsche gouvernement op Spits bergen heeft mi) dat op den middag van den tweeden Pinksterdag gevraagd. Eerst moest ik aan de Ned. Spitsbergen Co te Rotterdam permissie vragen, want zelf had ik er direct idee in. Wy zyn terstond met de voorbereidingen voor den tocht begonnen. Doordat wy op juiste orders moesten wach ten, duurde het van 27 Mei tot 13 Juni, eer wy konden vertrekken. Wy reden af met twee sleden, negen honden, tenten, geweren en proviand. Wie vergezelden u toen? - Ingenieur Yarning en Sora zyn met mij meegegaan. De laatste was alleen, dus zonder zyn Alpenjagers, per Citta diMilano naar Kingsbay gekomen. Toen wy reeds af gereisd waren, is naar myn ouders in Arn hem getelegrafeerd, dat ik een hulp-expeditie voor Nobile had gevormd. Hoe is u naar Kingsbay gekomen? Met de „Svalbar", de motorboot van den Noorschen gouverneur. Van Kingsbay naar Noord-Oostland gingen wy met de „Braganza" tot den rand van het eeuwige ijs, daarna per slede verder. In Noord-Oost land hebben wij twee dagen rondgetrokken, doch vonden niets. Ons was opgegeven, dat de Nobilegroep zich moest bevinden op 15 K M. ten Noord oosten van Foyn-eiland. Op onzen 300 K M. langen tocht van Noord- Oostland naar Foyn-eiland hebben wij alle eilanden op de tusschenroute afgezocht. Wy werden daardoor natuurlijk erg opgehouden en bereikten eerst op 4 Juli Foyn-eiland. Op onzen heelen tocht hadden wij te kampen met verschrikkeiy ken regen, hagel en storm. Ir. Varning is slechts één dag meegeweest, wegens sneeuwblindheid moest bij den twee den dag achterbiyven. Hij is alleen op het hoofddepot op Noord-Oostland teruggekeerd. En Sora? vulden wij aan. Die heeft den heelen tocht met mi) meegemaakt. Het zou niet mogelijk geweest zijn, alleen verder te trekken, want byna om de honderd meter viel een van ons in een scheur of een spleet van het ys. Orn beurten moesten wij elkaar de helpende hand toesteken. Wanneer gunde u zich rust? WÜ sliepen in een zak Wy sliepen in een zak, dien wy ieder oogenblik moesten uitwringen, omdat hij telkens mee in het water viel. Toen wij de plaats van Nobile bereikt hadden, hebben wij drie dagen aan een stuk geloopen om den omtrek af te zoeken. Doodmoe wij hadden ook maar heel weinig gegeten keerden wy, zonder iets gevonden te hebben, op 11 Juli in onze tenten terug. Toen heb ben wy vier en twintig uur aan een stuk Om zes uur in den morgen van 12 Juli hoorden wy op zes a zeven kilometer af stand signalen van de „Krassin". Hoewel wy geen oogenblik den moed verloren had den, was het een groote vreugde een moge- ïykheid tot redding in uitzicht te zien. Om zes uur 's avonds zagen wy het schip. Op onze teekenen kregen wij echter geen ant woord, zoodat wy meenden te moeten aan nemen, dat de „Krassin" uit ons gezichts veld was verdwenen zonder ons op te mer ken. Maar hoe groot was onze verrassing, toen 's avonds half twaalf een Finsch vlieg tuig, door de „Krassin" gewaarschuwd, vlak naast ons kamp neerstreek. Ten gevolge van den slechten toestand van het ys kon ons geen tyd gegeven worden om de zaken op te pakken, zoodat wij in den minst mogelij ken tijd in het vliegtuig stonden, alles, de honden incluis, achterlatend. Vrydag, 13 Juli, half een in den nacht, zijn wy opgestegen. Zichtbaar komt Van Dongen onder den indruk bij het releveeren van deze passage uit zijn expeditie. Het was ellendig, om die arme dieren, waar je vijf jaar lang iederen dag als vriend mee hebt omgegaan, achter te laten, ver telde Sjef met een brok in zijn keel. Twee hadden wy er al moeten slachten wegens voedselgebrek, twee waren onderweg veron gelukt, terwyi er nog twee waren zoek ge raakt. Ik ben er zeker van, dat de drie achter gelaten honden nog in leven zjjn, verklaarde Van Dongen, en het is niet uitgesloten, dat zij nog gered zyn of gered zullen worden door de „Krassin", die, na hersteld te zyn, wederom pogingen zal aan wenden, zich door het ys te wringen. Veilig aan boord van de „Quest". Na anderhalf uur vliegen kwamen wy op de „Quest" aan, waar wy met veel hoera heel hartelijk werden ontvangen. Zeven uur bereikten wy de Citta di Milano. Wij kwa men daar een week eerder aan dan Nobile. Van Dongen wenschte zich er van te ont houden een meening te uiten omtrent de opinie, die de medetochtgenooten over de expeditie van Nobile hadden. Evenmin wilde hy iets over Sora loslaten. „U begrypt wel, dat, als ik niet ge weten had, dat ik aan Sora een goeden tocht genoot had, ik hem dan niet had meegeno men," volstond hy' fce verklaren. Dat Sora inderdaad de heele expeditie heeft meege maakt, getuigt voor de menschenkennis van den jongen Nederlander. Indien de „Krassin" den 12den Juli niet gekomen was, was u dan nog doorge gaan met den onderzoekingstocht? infor meerden wy. Neen, dan waren wy teruggekeerd. Wy hadden in die drie dagen het heele gebied nauwkeurig afgezocht. Daarom behoefden wij ook niet de hoop op te geven. Wy hadden voor langen ttyd nog eten, bovendien vonden wy nog al eens eieren van wilde eenden, die een welkome afwisseling vormden met het geconserveerde vleesch en de groenten in blik. Wat was precies de opdracht, die u gekregen had? Mijn speciale opdracht was om Nobile te zoeken, doch op weg zou ik naar den groep Malmgren uitkijken. Wy hebben veel later pas vernomen, dat Nobile ongeveer 60 K.M. naar Het Noord-Oosten van de aan geduide plek was afgedreven. Is de terugreis voorspoedig verloopen? Volkomen naar wensch. Van Spitsber gen ben ik per boot over Tromsö naar Bergen gegaan, toen per trein naar Oslo, waar de Nederlandsche consul een pas voor mij im proviseerde in den vorm van een brief, want met de heele boel was myn pas ook op het ijs achtergebleven. De treinreis Oslo-Kopen bage-Hamburg-Nederland verliep zoo vlot als het maar kon. Op dit moment stopte de trein in Utrecht. Even later verscheen een dameshoofd om den hoek van de deur. „Is hier...?" Wij begrepen terstond; mevrouw Van Dongen en haar man. „Sjef, myn jongen, ben je daar" riep mevrouw Yan Dongen uit. En meteen om armden moeder en zoon elkaar. We hebben de gelukkige ouders met hun behouden weergekeerden zoon, verder alleen gelaten Feestelijke ontvangst bü de aankomst te Rotterdam. ROTTERDAM, 14 Aug. De „blyde in- comste" van Sjef van Dongen in de Maas stad is op waardige wyze gevierd. Reeds geruimen tyd tevoren waren aan het Maas station vele belangstellenden te zamen ge komen. Daaronder bevonden zich o.a. als vertegenwoordigers der Nederland-Spitsber gen Compagnie de heeren B. D. Alewynse en W. F. D. van Ollefen, oud-winterchef der maatschappij. Toen tegen halftwaalf de trein van Hamburg binnenreed, weerklonk een luid hoera voor Sjef. Alvorens de begroeting kon plaats vinden, legde een leger fotografen en filmoperateurs beslag op hem. „Geef je moeder een zoen, mijnheer Van Dongen". „Kijk even dezen kant op", zoo klonk hem tegemoet. Moeder wilde wel, maar Yan Dongen verzocht de fotografen vanavond te komen, als hy zijn meisje begroette. „Zegt U eens wat, goede reis gehad?" vroeg een filmfotograaf, die een vergróote opname van dichtbij nam en vlot antwoordde Sjef; „By de ysberen heb ik het niet zoo benauwd gehad als op het oogenblik", welke mond beweging weldra op alle filmdoeken der aarde gereproduceerd zal worden. Door een dubbele haag belangstellenden, die Sjef toejuichten, ging men naar de wachtkamer en vervolgens begaf men zich naar de gereedstaande auto's, die het ge zelschap naar het terrein der Nederland- Spitsbergen Cie. aan de Willemskade brach ten. Het vertrek had wederom plaats onder luide toejuichingen der samengestroomde menigte. In de directiekamer der Ned.Spitsbergen Cie. bevonden zich ter ontvangst de heeren H. H. Dresselhuys, N. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, president der Z.H. Maat- schappy tot redding van schipbreukelingen, graaf Carlo Couestabile della Staffa, de heeren Bernard Ruys en P. J. van Ommeren, com» missarissen der Spitsbergen Companie, Z. Dekker, nestor der Rotterdamsche reeders, lid van het Van Dongen-Comité, kolonel Veldman, Dusseidorp van L. Smith Co.'s Internationalen Sleepdienst en vele anderen. By zyn binnenkomst werd Sjef van Dongen met handgeklap begroet. Italiaanschc erkentelijkheid. De heer Dresselhuys drukte hem de hand en stelde hem voor aan den Italiaanschen consul. Deze sprak hem onmiddeliyk in het Fransch toe en zeide, dat hy zeer verheugd was, hem de hand te kunnen drukken, en hem te danken voor alles, wat hij voor zijn landgenooten heeft gedaan. Sjef van Dongen, die perfect Fransch spreekt, dankte daarop den consul voor zyn harteiyke ontvangst. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer A. H baron Sweerts de Landas Wyborgh, die Sjef huldigde namens de Z.H. Maatschappy tot redding van schipbreuke lingen. In onze statuten, aldus spreker, is ook opgenomen, dat wy hen zullen beloonen, die trachten schipbreukelingen te redden. Ook het pogen wordt door ons beloond, want vaak is dit pogen moeiiyker, dan het redden zelf. „Sjef, je hebt je dadelijk disponibel ge steld om met honden der maatschappij te trachten redding te brengen. Je hebt je leven gewaagd. Helaas is het je niet gelukt, de schipbreukelingen te redden, daar anderen je reeds waren voor geweest, maar op de daad zelf mag je trotsch zijn. De Maatschappij heeft daarom besloten je toe te kennen de zilveren medaille der Maatschappij benevens een oorkonde, waarin de daad is opgetee- kend." Onder luide instemming der aan wezigen spelde Baron Sweerts de Landas Wyborgh daarop het eeremetaal op de borst van den jeugdigen held. Vervolgens trad de heer Dresselhuys naar voren. „Voor mfi, beste Sjef, zoo begon hy,isde 'prettige taak weggelegd, om je beden namens commissarissen der Nederland-Spitsbergen Cie. niet alleen hartelijk welkom te heeten bij je terugkeer in het vaderland na een 5-jarig onafgebroken verbiyf in Spitsbergen maar ook om je in het byzyn van de hier te zamen gekomen autoriteiten dank te zeggen voor de prachtige wijze, waarop jy het prestige van onze Hollandsche Com pagnie, ik durf zeggen van onzen heelen Hollandschen stam, hebt weten hoog te houden, daar ver in het Noorden. De Nenyto met twee weken verlengd, Naar wy vernemen hebben burgemeester en wethouders het verzoek van het bestuur van de Nenijto om verlenging van de ten toonstelling met twee weken, dus tot 1 October, ingewilligd. ONDER IN DEN ZAK VINDT MEN DE REKENING. Prettige familie! NIEUWER-AMSTEL, 15 Aug. - Dezer dagen vierde het echtpaar T. aan den Amstel veenscheweg zü'n 25 jarig huwelpksfeest. Vele verrassingen, talrijke bloemstukken en cadeaux werden aangedragen. Ook voor den inwendigen mensch werd gezorgd, want zelfs taarten, gebak en wynen werden be zorgd aan het adres van het jubileerend echtpaar. De geschenken werden met of zonder te weten, van wie zy kwamen, dank baar aanvaard. Eenige dagen later echter veranderde de aangename herinnering in een groote teleur stelling, want voorloopig kwam vast te staan, dat wat op het feest was opgegeten en ge dronken, niet was betaald door de schen kers. Of er nog nota's zullen komen voor de reeds verwelkte bloemstukken en voor de cadeaux zal moeten worden afgewacht. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft gehad met grappenmakers, wier grap even tueel den leveranciers een nadeeltje kan be zorgen. De familie heeft reeds een onderzoek inge steld, doch is er nog niet achter kunnen ko men, wie de dader(s) zijn, ofschoon er aan- wijzigingen zyn, dat familieleden, die niet genoodigd waren, dit spelletje op touw gezet hebben. NOODWEER TE HENGELO. Groote schade aan de gewassen. HENGELO, 16 Aug. Hedenmiddag om streeks één uur ontlastte zich boven deze streek een zwaar onweer, gepaard gaande met geweldigen regenval, hagelslag en zeer krachtige windstooten uit alle richtingon. Aan de nog te velde staande gewassen is groote schade toegebracht, terwijl veel bloe men en veldvruchten werden afgeslagen. In de stad konden op sommige punten de rioolputten de groote watermassa niet zoo gauw verstuwen, waardoor enkele straten tijdelijk kwamen blank te staan. KORDAAT OPTREDEN VAN EEN DRIETAL DAMES. Insluiper op zijn vlucht gegrepen. GRONINGEN, 15 Aug. - Gistermiddag kwam de politie ter oore, dat er in het tijdeiyk onbewoond perceel van ds. C.inde Sterreboschstraat alhier iemand was binnen gedrongen. Toen de inspecteur der recherche de heer Krayenga en de rechercheur Lameyer zich daarheen hadden begeven, zagen ze dat in den tuin van den heer T., grenzende aan den tuin van ds. Cdrie dames een man vasthielden. Zij riepen luid om hulp, die niet lang op zich liet wachten. Het bleek de achttienjarige bakkersknecht H. S. te zyn. Hy had den dag doorgebracht in het huis van ds. C., en was in het costuum van een der zoons gestoken. Ook had hy zich te goed gedaan aan de voorradige etenswaren. Een der dames had den jongeman op zijn vlucht door de tuinen gevolgd. Inderdaad een kor daat optreden. INBRAAK IN EEN VILLA TE HILVERSUM. De bewoners hadden niets gemerkt. HILVERSUM, 15 Aug. Gisternacht is ingebroken in de villa van de familie Doyer aan den Utrechtscheweg alhier. De dader is door verbreking van een ruit binnengekomen, Hij heeft zonder dat de familie er iets van heeft gehoord, alle kamers doorsnuffeld. In de huiskamer vond hy ten slotte een kistje, inhoudende ongeveer 500, hoofdzakeiyk bankpapier. In verband met verschillende omstandigheden meent de politie te mogen aannemen, dat meD hier niet met denzelfden persoon te doen heeft van de serie inbraken, die den laatsten tijd in het Gooi zyn gepleegd! INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Gemengd JN ieuws. STORMSCHADE OP CUBA. Veel vee verdronken, tal van schepen op het strand. HAVANA, 14 Aug. Het marinestation te Guantanamo in de provincie Santiago meldt, dat de storm die in het Oostelijk deel van Cuba heeft gewoed aldaar groote schade heeft aangericht. O a. trad de rivier Hyari buiten haar oevers, tengevolge waarvan hon derden stuks vee verdronken zijn. Voorts werden in de havenplaats Caimanera van vele huizen de daken afgerukt, terwijl een aantal schepen op het strand werd geworpen. Te Guantanamo bereikte de wind een snel heid van 130 K.M. per uur, terwijl er niet minder dan 275 m.M. regen viel. Eén persoon is verdronken. Ook noodweer in Denemarken. KOPENHAGEN, 14 Aug. Het noodweer, dat in den nacht van Zondag op Maandag in Denemarken gewoed heeft, heeft aanzienlijke schade aangericht. Van alle kanten komen berichten binnen over branden in boerderyen en woonhuizen en schade aan telefoon- en lichtleidiDgen. Reeds alleen in de omgeving van Hjoerring werden tien boerderyen door den bliksem getroffen en in asch gelegd. Er is veel vee omgekomen. SLACHTOFFERS DER BERGSPORT. LUZERN, 13 Aug, Een jonge Duitscher, Welli Krönmuller geheeten, is by een nach- teiyke beklimming van den Pilatus naby' Alpnacb in een ravyn gestort en om het leven gekomen. Uit Ragaz wordt gemeld, dat de schilders leerling, Erwin Fath, bij het beklimmen van den Falknis in Graubünden in de diepte is gevallen, toen hy poogde aan den rand van een afgrond edelweisz te plukken. Hy over leed kort daarop aan zyn verwondingen. VLIEGTUIG DRIJVEND GEVONDEN IN DEN OCEAAN. ST. JOHN'S (New Foundland), 14 Aug. Het Britsche stoomschip „Scapool" meldt, dat het een niet geslaagde poging heeft a, een drij vend watervliegtuig aan boord te nemen. Een groot deel van den romp en de vleugels was ond6r water; slechts een deel van den staart stak nog boven de opper vlakte uit. Ten gevolge van de duisternis was het niet mogeiyk, de kleur van het vliegtuig te onderscheiden. AUTO-ONGELUK OP CORSICA. PARIJS, 14 Aug. Op het eiland Corsica is een auto van 40 M. hoogte in een rivier gestort. Van de zes inzittenden werden er twee gedood, terwyi twee zwaar en twee licht werden gewond. BOOT VOL DRONKEN MATROZEN OMGESLAGEN. KIEL, 13 Aug. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is by den mond van de Schwentine de motorboot „Alice", tengevolge van overbelasting omgeslagen. De boot, die slechts acht personen kan bevatten, vervoerde 21 matrozen, die, evenals de bestuurder, dronken moeten zijn geweest. Door het linieschip „Hessen" en door de havenpolitie werden de meeste drenkelingen geborgen, doch een stokersgezel en een scheepsbarbier zyn verdronken. De lijken zijn geborgen. De bestuurder van de motor boot is gearresteerd. AVONTUREN IN HET POOLGEBIED. Een Nederlandsch dagbladcorrespondent een maand op een onbewoond eiland. Door een visschersboot gered. De correspondent van het dagblad de Maas bode, die in verband met de spannende ge beurtenissen in het Poolgebied, welke het gevolg waren van de stranding van Nobile's expeditie, naar Spitsbergen was vertrokken, heeft geruimen tijd niets meer van zich laten hooren. Een radio-bericht Maandagmiddag om 2 uur aan boord van het ysschip Hobby via het draadloos station op het Ingöy-eiland (ten Noorden van Hammerfest) verzonden, bracht, naar het blad gisteren meldde, het volgende nieuws: „Moest gedurende een maand op een on bewoond eiland verblyven, waar ik door een vergissing was afgezet. Ik was nameiyk ontscheept op 'tHope- eiland (op 25 graden O. L. van Greenwich), iats van op 17 graden O. L., de Zuide lijkste punt van Spitsbergen, vanwaar ik een onderzoekingstocht over geheel Spitsbergen wilde gaan ondernemen. Geen geweer bezittend en slechts 5 K.G. proviand by mij hebbend, leefde ik toch nog van primitieve jacht. Juist was ik op het punt om in een eigen gemaakte boot te vertrekken naar het Zuid- Oostland, toen een visschersboot mij in het zicht kreeg en my aan boord nam. Stellig behoorde dit Robinson Crusoe- avontuur tot de vermakelykste, maar tevens ernstigste ervaringen van mijn heele expedi tie naar het hooge Noorden." BRANDSTICHTING IN POLITIE KAZERNE TE LEIPZIG. Twaalf vuurhaarden aangelegd. LEIPZIG, 16 Aug, Hedenochtend vroeg werd in de politiekazerne te Leipzig-Moeckern brand ontdekt in de bovenverdieping, waar de cantine en de manschappenkamers ge legen zijn. Na ruim vyf uren gelukte het de brandweer, het vuur tot den vuurhaard te beperken en uitbreiding te voorkomen. Bij het blusschingswerk kwam men tot de ontdekking, dat met groote omzichtigheid over twee verdiepingen niet minder dan 12 vuurhaarden waren aangelegd, De brand stichters hadden ook de sloten van de ijzeren verbindingsdeuren vernield, vermoedelijk met het doel het blusschingswerk te be moeilijken. Verder werden hars, spiritus en houtwol aangetroffen. De recherche heeft reeds een negental arrestaties verricht. ZIJN ZWANENZANG. De chef-machinist van het schip der Cana dian Pacific „Beaverford", de 54-jarige R Ste venson, gaf dezer dagen een feestje vooreen aantal vrienden aan boord van genoemd schip. De heer Stevenson, die vroeger op andere schepen werkzaam is geweest en herbaalde- ïyk de passagiers vergastte op zijn fraai tenorgeluid, zong ook ditmaal verschillende liederen, die luide toejuichingen oogstten Ten slotte droeg hij, onder ademlooze stilte de proloog uit „Paljas" voor. Zoodra hij ech ter de slotwoorden, die in het Nederlandsch luiden: „Het spel kan beginnen", had gezon gen, zagen de aanwezigen hem wankelen, en in het volgend oogenblik storte hij ineen. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. DRAMA IN DE BERGEN. Krankzinnige toerist wilde zyn makkers in een afgrond werpen. WEENEN, 11 Aug. Dezer dagen zijn zeven toeristen in het Dachsteingebergte (Oostalpen) in nood geraakt. Zy waren name iyk verdwaald en werden door een hevigen storm overvallen, juist toen zij zich boven op een bergtop bevonden. Het bleek onmo gelijk te dalen, zoodat de toeristen gedwon gen waren, drie dagen en drie nachten te midden van den storm op een klein rots- plateau door te brengen. I Tot overmaat van ramp werd een hunner i krankzinnig en trachtte zyn lotgenooten in den afgrond te werpen. Ten einde raad bon den de overigen hem vast, doch de onge lukkige slaagde erin zich los te wringen, waarna hy zich in den afgrond stortte; daar bleef hij met verbrijzelden schedel liggen. Toen eindelijk reddingcolonnes kwamen op? dagen, werden deze in haar pogingen tot be vrijding der toeristen door de pas gevallen sneeuw buitengewoon gehinderd. Een dei- overlevende toeristen, die met behulp van een touw omlaag gelaten zou worden, viel evens dood, daar het touw door de scherpe rotspunten doorgesneden werd. De vijf overige bergbeklimmers konden eindeiyk in veiligheid worden gebracht. Van onze adverteerders. WRIGLEY P. K. Kauwgom. De firma B. Meindersma te Den Haag, vertegenwoordig ster der Wm. Wrigley Jr. Company (P. K. Kauwgom) is voornemens in den loop der volgende week in alle gemeenten huis aan huis een monster Wrigley'sP.K. Kauwgom te verspreid#1. Deze monsterdistributie heeft door geheel Nederland plaats, waarvoor in totaal bijna 2 millioen stuks gebruikt worden. In af- wyking van vorige jaren heeft de firma dit maal de kunst aan de reclame dienstbaar gemaakt, door n.l. bij elk monster een serie van zes humoristische kaartjes te voegen, welke zy door de bekende kunstenares Jo hanna Coster liet ontwerpen. In elke brievenbus zal dus volgende week een envelloppe te vinden zijn met een kaar tje, waarop bet monster is bevestigd. Deze kaartjes zyn zoo gemaakt, dat zy in drieën gescheurd kunnen worden, waardoor het bovenste deel een plaatje voor de kinderen, het middelste een portefeuillekalender voor vader en het onderste een boekenlegger voor moeder en groote zus wordt. Wy zyn er van overtuigd, dat heel wat kinderen moeite zullen doen de serie van 6 plaatjes in hun bezit te krijgen en deze met vriendjes gaan ruilen. Daardoor zullen de versjes die er op voorkomen, spoedig populair worden, en het is vry zeker, dat ook de illustraties van Johanna Coster bij velen in den smaak zullen vallen. De firma was zoo vriendeiyk ons een proefdoosje voor persoonlijk gebruik toe te zenden. De Lever's Zeep-maatschappij te Vlaar- dingen heeft een brochure doen verscbynen voor hare afnemers van Sunlight, Lux, Vim en Rinso, waarin een volledige beknopte handleiding wordt gegeven voor het voeren van een eigen administratie. Moge het veel bijdragen dat de winkeliers nu ook eens werkelijk hun bedryfsresultaten zullen gaan nagaan. Zij zullen ervaren dat het prettig enj geen buitengewone heksentoer is dat zelf te doen. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie is het magazijn De Salamander verplaatst. Thans is de zaak zeer modern geïastalleerd en geeft by het binnentreden een rustigen, aangenamen indruk. De onder nemer heeft kosten noch moeite gespaard om zijn clientèle goed te kunnen ontvangen. Moge ook hy in zyn streven slagen. VRIENDELIJK ZONLICHT. Zoo blij ben ik, zoo innig bly In ochtendstond, vol zonneglans; Zoo licht voel 'k mij, zoo wonder licht, Dat 'k door den gouden ochtend dans. En - als de zon in 't zenith praalt - Een stroom van licht naar d' aarde daalt, Dan zwelt mij 't hart van weelde hoog, Straalt levensmoed m'uit'tfonk'Jendoog. Maar stil word ik, aanbiddend stil, Wanneer het zonlicht sterven gaat, En - aan den westerhemelboog - 't Bezielend licht de kim verlaat... Dan-als 'k m'in 't scheidend licht nog baad - j troost, dat 't morgen keeren gaat Rijst - dankensvol - uit 't stil gemoed: O, groote God, zoo mild, zoo goed!"' R. M. d. O. VEILINGSBERICHT van Maandag 13 Augustus 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 3,10 per 100 krop. Aardappelen 2,90 tot 5,10 per 100 k.g. Poters 1,80 tot 3,40 per 100 k.g. Frambozen 1,08 tot 1,17 per k.g. Roode bessen 0,32 tot 0,58 per k g. Blauwe druiven f 0,78 tot 0,84 per k.g. Pruimen (bl.) 0,28 tot f 0,42 per k.g. (w 0,47 tot 0,57 per k g. Krozen 0,24 tot 0,35 per k g. Boonen dubb.stam J20,10t /22,l0p.l00k.g. z.d. ƒ22,- tot ƒ23,90 per 100 k.g. enk. stam 19 tot 27 per 100 kg. stamsny 11 tot 18 p 100 k.g. Perfect 23 tot 24 per 100 k.g. Stoksnij 19,— per 100 k.g. Tomaten A 0,23 tot 0,25 per k g. AA 0 20 tot 0,22 per k g. B 0,17 tot 0,21 per k.g. C f 0,22 tot 0,24 per k.g. CC 0,14 tot 0,17 per k.g. bonken 0,11 tot 0,16 per k.g. Komkommers (w.) ƒ3,— t. fS,— p. 100 k g. Augurken 0,26 tot 1,08 per kistje. Kool (roode) 5, per 100 stuks. Tafelperen 0,12 tot 0,30 p. k.g. Tafelappelen 0,14 per k.g. Keukenappelen 0,06 tot 0,30 per k.g. Keukenperen 0,06 tot 0,15 per k.g. Meloenen 0,23 tot 0,61 per stuk.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3