Jubileumwedstrijd Flakkee—U.R. BINNENLAND OtfZE EILANDEN YAN WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1 928. neel te Bergen weinig van de •■yd. -tiek directeur schouwburg em te Bergen -Komedie der eele begrippen hekelt. Maar ld Noorwegen ijn naar Rome zaamheid als drama. Het r in bet kort ote schrijvers en met het worden vol- erste grootte Noorsche let- t het tijdvak e plaats doet !ur. ppen. t kleine volk j het noemen :en onwille- uzikalen ver- orschen com- 7), te Bergen ordraak (den volkslied) er muziek te idde hij te ing, waarna 'gde, hoewel t buitenland Bergen heeft geschreven, neemt een door Kjerulff Noren zich londerzoek. n te citeeren Amundsen, "rlijke tocht h in ieders urt nu z(jn isomgeko- tofc redding KKEN le. Stukken die den eisch van Jjde gelegd. n.) aadsverslag -de bladen dzaakt om aatsje voor d te vragen. zou ik betreffende twoord die ndere, die hoven zijn, zaak te edoelingen dat men Jgt. ik absoluut ng ik aan een enkele het moet' ke uiteen- ik de zaak zal dit bij ten,totdat en belang immer te onbevoor- n van mijn zeg, staat en water, id my op n gemeen- tgeen o.i. duisternis te. G, reeniging lcn etten of pijn. 0 cent. (Adv.) geleden zijn dat Zyn Eerw. Pastoor Bilaars alhier tot Priester werd gewijd. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrgdag 10 Augustus 1928. Bloemkool 3,70 tot 19,40 per 100 stuks. Komkommers 3,70 tot 9,70 per 100 stuks. Roode kool 11,— tot 17,70 per 100 st. Savoye kool 9,60 tot 18,— per 100 st. Spitskool ƒ4,— per 100 stuks. Meloenen 0,28 tot. ƒ0,73 per stuk. Perziken 3,70 tot 8,70 per 100 stuks. Peen 4,70 tot 6,80 per 100 bos. Kroten ƒ1,per 100 bos. Andijvie 2,80 per 100 krop. Postelein 12,50 tot 17,— per 100 kg. Wagenaars ƒ10,— tot ƒ11,— per 100 k.g. Dubbele Princessen 16,80 tot 22,— per 100 k g. Stamsnijboonen/rlS,40tot 23,— per 100 k.g. Stoksnij boonen ƒ31,60 tot 37, - per 100 k.g. Eigenheimers ƒ4,— tot 4.40 per 100kg. Noord-Holl. suikerperen 9,50 tot 11,80 per 100 k.g. Oomskinderperen le soort 18,40 tot 27,10 per 100 k.g. Oomskinderperen 2e soort ƒ16,— tot ƒ19, per 100 k g. Dirkjesperen f 6,70 per 100 k.g. Mooie Neeltjes 18,— per 100 kg. Blanke Jutten 18,— per 100 k g. Suikerperen 5,70 per 100 k.g. Zomer Bergamotten 14,— per 100 k.g. Yellow Transparant (app.) 24,20 p. 100,k.g. Keswick 7,50 tot 13,— per 100 k.g. Appels (val) 6.50 tot 10,— per 100 k.g. Roode bessen 0,13 tot ƒ0,14 per pond. Druiven 0,53 tot 0,54 per pond. Tomaten 0,14 per pond. Pruimen 5,70 per 100 stuks. Kaas (20 plus) 0,35 tot 0,87 per pond. Kaas (komjjne) 0.34 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,65 tot 0,66 per pond. Veiling van Maandag 13 Augustus 1928. Bloemkool 2.70 tot 16,70 per lOOstuks. Roode kool 9,50 tot ƒ17,- per 100 stuks. Savove kool 12,50 tot 17,—per lOOstuks. Komkommers 5,— tot ƒ9,80per lOOstuks. Meloenen ƒ39,- tot 62,- per lOOstuks. Perziken 3,10 tot 10,- per 100 stuks. Peen 4.80 tot 7,70 per 100 bos. Kroten 1,60 tot 2,80 per 100 bos. ADdijvie 1,40 tot ƒ3,- per 100 krop. Postelein 13,per 100 k.g. Stoksn£jboonen le soort 37,60 tot 44,— per 100 k.g. Stoksnij boonen 2e soort 30,— tot ƒ32,20 per 100 k.g. Stamsny boonen 20,— tot 20,90 p. 100 k.g. Dubb. Princessen (stam) 18,— tot ƒ22,80 per 100 kg. Stokpiincessen 28,— per 100 k.g. Enk. 32,— per 100 k.g. Oomskinderperen le soort 20,70 tot 24,— per 100 k.g Idem 2e soort ƒ10,— tot ƒ16,— per 100 k.g. Noord-Holl. suikerperen 10,50 tot 12, per 100 k.g. Dirkjesperen 6,50 tot 7,50 per 100 k.g. Zacbtzure appelen 15,— per 100 k.g. Celline 13,- per 100 k.g. Druiven 0,55 per pond. Pruimen 30,- per pond. Tomaten 12,- per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Roode bessen 0,15 per pond. Na een mooien voorwedstryd op Zaterdag avond, ving Zondag voor een talrijk publiek de vanouds bekende en populaire wedstrijd aan tusschen Flakkee UR. Het behoeft geen betoog want zooals altijd was deze wedstrijd voor publiek en spelers van beide partijen weer even fair en vriendschappelijk. Alvorens de wedstrijd plaats vónd, overhan digde Flakkeescb aanvoerder een fraaie bloemenmand aan zijn collega van U. R.,.met een klein maar hartelijk speechje. Het was voor Flakkee en R. geen gewone wed strijd, want negen keer hadden beide ploegen elkaar reeds ontmoet, terwijl straks aan de tienden wedstrijd zal worden begonnen, wat tevens een jubileum-wedstr^d is, en zoo iets kan dan ook niet ongemerkt voorbij gaan. In 1924 ving de kennismaking aan, en daar wij op 'toogenblik 1928 schrijven, blijkt wel dat de band tusschen beide vereenigingen steeds nauwer wordt aangehaald. Het spreekt gunstig voor den naam van Flakkee, dat zulk een vereeniging steeds bereid is om ons te komen bezoeken, vooral daar de keur van wedstrijden in en buiten Rotterdam zoo groot is, en voor ons eiland toch steeds een verre réis moet worden gemaakt. Ik hoop dan ook dat iedere speler eo supporter van Flakkee steeds onzen naam zal hoog houden, door altijd fair tegenover onze tegenstanders te zijn. Het verloop van den wedstrijd volgt hier onder. Om 2 uur 15 laat Nagtegaal tossen, waarbij Gouswaart de gelukkige is. Met den wind schuin over het veld, heeft Flakkee al direct het voordeel aan hun kant, wat echter door eenige meerderheid van de geel blauwen niet kan worden uitgedrukt. Kalker blijkt al direct de gevaarlijke maD, want eenige felle schoten van zijn voet, nooden Deszö op zyn hoede te zijn. Er ontwikkelt zich een vlug en aantrekkelijk samenspel. Van beide kan ten wordt voor de rust hard gewerkt,maar voorloopig komen beide doelen nog niet in gevaar daar de verdedigingen safé zijn. Voor al Knape toont hier wat het zeggen wil eerste klasser te zijn, het is bijna niet' te doen dezen knaap te passeeren, daar bij altijd tot op bet laatste moment steeds weet in te grijpen. Maar Hartog en de Wilde zijn ook i jaar zeer trap vast, zoodat Deszö nog niet behoeft -ewassen 12 cent; kererw- heimer- eeniging zullen kinderen om al- Centraal s Genoe- in te grijpen. Toch komt onverwachts on danks U. R's meerderheid een doelpunt door ©en door Gouswaart geplaatsten bal naar Lajos, welke geen fout maakt en Dekker met een ferm schot het naki)ken geeft Met 1-0 in het voordeel speelt Flakkee een rustig partytje voetbal, wat ook blijkt uit een 2de doelpunt, zuiver door Lajos met een laag schot in den uitersten benedenhoek gemaakt. U.R. zet de tanden op elkaar. Kalker probeert van alles, maar zijn moeite en de dikwijls fraaie schoten, worden niet beloond, daar Deszö een goeden kijk op den bal heeft en zeer klem vast grijpt. Ook de harde werker Hartensveld probeert eens het Heiligdom van Dekker te naderen, en bij heeft geluk, want plots wordt door hem het derde doel punt gefabriceerd, zoodat Flakkee met een mooien voorsprong van 3—0 de overwinning in zijn zak beeft. Weldra komt de rust, wat voor beide partijen een welkome aflossing is, want er is drie kwartier bard gewerkt. 'Het blijkt dat U.R. voor de rust de ver rassingen bewaard heeft, want Sluiters verschijnt weldra met een armvol prijzen. Het eerst wordt aan Flakkee's voorzitter, den heer Haagens, een fraaie zilveren beker overhandigd, welke natuurlijk een mooie plaats in Flakkee's rijk voorziene prijzenkast zal innemen. Daarna ontvangt Harry een mooie foto, met de spelers van U.R. en eenige supporters, iets wat voor Flakkee nog de mooiste belooning is, daar al onze oude bekenden daarop vertegenwoordigd zijn. Op verzoek van Sluiters zal deze foto in de zaak van Leen van Keetje worden opgehangen. Onze voorzitter dankt namens leden en donateurs hartelijk voor alles wat door U.R. aan Flakkee is aangeboden en spreekt den wensch uit, dat genoemde vereeniging nog jaren lang onze gasten moge zijn. Direct begint de tweede helft, maar het schijnt dat U.R. al hun kruit voor de rust verschoten hebben, want Flakkee is steeds in de meerderheid, hoe U.R.'s voorhoede ook zwoegde, er is b(j halfs en backsjgeen door komen aan en de sporadische doorbraken worden zonder meer door Deszö steeds on schadelijk gemaakt. Zoo nadert het einde, maar Wessels vindt het niet genoeg, hij ziet kans om Dekker te naderen, en tevens uit zijn doel te lokken, zoodat hij zonder veel moeite het 4e doelpunt scoort. Lajos verricht den hattric door het 5e doelpunt voor zijn rekening te nemen. Na eenig heen en weer getrap komt het einde, zoodat Flakkee een fraaie maar tevens geflatteerde overwinning boekt, want één punt had U R. verdiend, terwijl Dekker zeker 2 doelpunten heeft kunnen voorkomen. Maar Fritsje zal misschien Flakkee deze over winning wel gunnen. De stand ziet er uit als volgt: punten 1924 25 Mei Flakkee—U.R 1 2 1924 9 Juni 5-3 1924 21 Juli 2-0 1924 25 Dec. „4-3 1925 19 Juli „0-3 1926 30 Mei 3-4 1927 30 Juli „2-4 1928 27 Mei 4-3 1928 1 Juli „0-2 1928 12 Aug. 5-0 voor 26—24 tegen. Voor Flakkee een mooie prestatie. Ten slotte het onaangenaamste baantje voor Gouswaart om afscheid te nemen van Knape, de populaire back, welke al lOkeer bij ons op|bezoek geweest is. Dezen speler zullen wij op ons terrein waarschijnlijk niet meer zieD, daar hij binnenkort naar het verre Indiö vertrekt. Voor U.R. maar ook voor Flakkee een groot verlies, daar Knape niet alleen als voetballer, maar tevens als persoon voor ons allen-altijd even simpathiek geweest is. Laten wjj hopen dat het hem in den vreemde wel gaat, en wjj allen zoowel voetballers als sup porters roepen hem een hartelijk vaarwel toe. SOMMELSDIJK. De heer C. v. B. alhier had het ongeluk onder Ouddorp met zijn motorfiets zoodanig in een grintbak te val len, dat hij ernstig verwond zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en daartoe ten huize van den geneeskundige te Ouddorp werd vervoerd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer F. A. Pen, slaagde dezer dagen voor akte Han denarbeid. Voor zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk werden weer hooge prijzen besteed, zelfs werd een zitplaats verhuurd voor ƒ45,—. HERKINGEN. De Afd. „Herkingen" voor de Hooglanden is thans definitief samenge steld, benoemd tot Pres. Mej. C. "Witvliet; Secr.-Penm. Mej. K. Goedegebure. De uitslag der gehouden loting is als volgt: No. 1 C. Melissant, 2 J. Markus, 3 M. Kareis, 4 L. Looi), 5 A L.vanMourik, 6 L. Snijder, 7 W. de Geus, 8 W. van der Veer, 9 D. Bestman. B^ de gehouden schietoefeningen der B. V. Landstorm werd het hoogst aantal punten behaald door K. Witvliet, n.l. 95. Voor het nazien der gemeentebegroo- ting 1929 zijn aangewezen de heeren W. Kievit en Johs. Kalle. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 70 K.G. b(j de pellerijen aangebracht. Door de N.V. Vischmeelfabriek Stellen dam is te Zoutkamp een motorplat aange kocht. Tegen A. L. Hobbel te Middelharnis is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden met een auto zonder voorzien te zijn van een nummerplaat. Tegen J. Troost alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens openbare dronken schap, ordeverstoring en verzet tegen de politie. Doordat een zusje een emmer kokend water omtrok, kreeg de 16-jarige P. v. Es den inhoud over den voet, zoodat deze deerlijk gebrand werd. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagmorgen is de Heer Holtman, die gedurende 20 jaar hoofd der bijz. school alhier, is geweest, met pensioen vertrokken om zich te Groningen te vestigen. Donder dagavond te voren is de heer Holtman door bestuur, oud-leerlingen en leerlingen der school gehuldigd. Namens het bestuur werd hem een fraaie vulpen aangeboden, terwijl de oud-leerlingen en leerlingen hem een fraai pendulestel aanboden. De landbouwer J. v. d. Vlugt kreeg zoo'n hevigen trap van een paard tegen zijn rechterpols, dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en zijn werk niet kan verrichten. GOEDEREEDE. Uitslag loting Nat. Militie: 1 A. Groenendijk2 K. Hoek3 Jb. Tanis Jz 4 Jb. van Dam; 5 C. de Reus; 6 J.Lokker; 7 P. Grinwis. De afgeloopen week zijn van hier ver scheept 100 balen ajuin en 150 balen aard appelen. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 60 - 70 k.g. garnalen ge vangen. Jan v. d. Wende Kz. uit den Oostdijk had het ongeluk met tarwe snijden 2 toppen van zfin vingers af te snijden waarvoor ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Maandag is hier een club Padvinders gearriveerd en hebben zich achter Zeezicht gekampeerd. OUDDORP. De motorrijder C. v. Beek van Sommelsdyk had aan den Kooiweg alhier het ongeluk met zijn motor over den kop te slaan, waarbij hij een zware hersenschud ding opliep. By Dr. Poldermans binnen ge bracht kon hij niet vervoerd worden. Uitslag loting Nat. Mil.1 A. Boelaars, 2 D. van Splunter, 3 A. van Wijk, 4 C de Jong, 5 H. Troost, 6 G. Moerkerke, 7 K. Tanis, 8 H. Tanis, 9 T. Hameeteman, 10 A. Moerkerk, IIP. van Dam, 12 C. Zandburg, 13 KI. Tanis, 14 Kr. Grinwis, 15 P. Heer schap, 16 M. Boelaar, 17 W. Venneman, 18 D. Tanis, 19 J. v. d. Bok, 20 A. J. Kurvink, 21 P. Tanis, 22 W. Akershoek, 28 J. v. d. Wende, 24 C. v. d. Maas, 25 P. J Breen, 26 L. Padmos. As. Woensdagavond 6 uur(o.t.) hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds. A. van DiJke van Nieuw-Beijerland. NIEUWE TONGE. A s. Zaterdag zal de P. V. de Gevleugelde Bode, alhier, een vlucht houden vanuitChimay, afstand 185.503 K.M. Wegens het rijden zonder licht is door de politie, alhier proces-verbaal opgemaakt tegen C. H te Herkingen, M. B. eveneens te Herkingen en S. K. alhier. Rectificatie. In het tweede berichtje onder plaatselijk nieuws van Nieuwe Tonge in het nummer van j.l. Zaterdag is een drukfout geslopen, als ziektegeval staat er n.l. oppenticitis, dit moest zijnappendicitis. J.l. Vrijdag zou J. G. alhier, om tyd uit te sparen maar gauw even op de fiets om brood gaan. Met het broodmandje en dividendboekje in zijn ééne en sturende met zfin andere hand, peddelde hij er lustig op los, totdat zijn doel bijna bereikt was. Al vorens daar te zijn stond hem echter nog een kleine verfrissching te wachten. Aan den Ring, waar hy een paar jongedames moest passeeren, raakte hij het stuur kwyt en in minder dan geen tijd waren èa bestuur der èa fiets onder den waterspiegel in de Kerkgracht verdwenen. Met behulp van de jongedames, die hem een handje, zoowel in flguuriyken als letterleken zin toestaken, stond de drenkeling spoedig op het droge. Met den haak van de afdeeling van het Groene Kruis werd de fiets opgehaald, waar aan slechts het uit zakken bestaande zadel ontbrak. Ook hier bleek haastige spoed weer zelden goed. Aan A. Mans, alhier is vergunning verleend tot afbraak van het oude brand spuitenhuis en den daaraan verbonden ver bouw van de woning van dhr. H. Waling. UITSLAG LOTING LICHTING 1929. Gerrit Bakker 12Adrianus van der Boom 1Jan Cornells Braber 15Abraham van den Broek 27; Leendert Cornelis Bruggeman4; Jan Bydevaate 2; Adrianus Dekker 18; Leendert van den Doel 24; Willem Hanen berg 9; Jacob Johannes van Heemst 11; Dirk van Helden 13; Jan Gornelis Kievit 22; Marinus Kievit 25; Marinus Jacobus Pieter Kievit 19; Johannis Koppenaal 21; Simon van Loon 23; Johannes Luchtenburg 7; Cornelis Leendert Mellissant 14; Johannis Alouisius Pieterse 5; Leonard Polder 26; Paulus Slis 16; Adrianus Visbeen 8; Dinge- man Visser 17; Abraham Voorwinden 6; Cornelis Vreeswijk 10;Mattheus Vroeginde- wei) 20; Herbert van Zielst 3. OUDE TONGE. Alhier zijn 25 a SO mud schokkererwten gedorscht per gemet. Dit is een zeer groot beschot. Pastoor Schalke van hier is overge plaatst naar Vogelenzang. Een dochtertje van dhr. Adr. van Peper straten had het ongeluk van een touwter te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat medische hulp moest worden ingeroepen. De voetbalmatsch te Oude Tonge op Zaterdagavond gespeeld door een combinatie van het Veteranen- en tweede elftal van Xerxes tegen het Nieuwe Tongsche elftal, werd door het laatste verloren met 6—0. Het Veteranenelftal van Xerxes speelde Zondag te Achthuizen tegen St. Michel. De sterke tegenwind vóór de rust maakte het voor de Veteranen niet gemakkelijk. Toch moest St. Michel zijn doel met alle man verdedigen. Na de rust was de wind verminderd, zoodat St. Michel heel wat ge makkelijker tegen wind speelde als de Vete ranen dit deden. Hoewel in de tweede ronde de rechter vleugel der voorhoede van de Veteranen zeer zwak was, kon St. Michel toch weinig het doel der tegenpartij bereiken. Door een ongelukje van den keper van St. Michel moest deze verliezen met 1 0 OOLTGENSPLAAT. Dezer dagen werd op dit eiland een Bond van Christelijke Zang vereenigingen opgericht, met het doel in September een zangdag te organiseeren. Zaterdagavond heeft de voetbalvereni ging „Volharding" van Middelharnis een wed strijd van „Voorwaarts" alhier gewonnen met 6-3. De zoon van den heer R. Breeman ge raakte bij het uitwijken voor een voer erwten in den Boutweg met zijn met twee paarden bespannen wagen in de sloot. Het eene paard was spoedig op den wal, doch het andere dier is met zeer groote moeite verlost. De zoon bekwam eenige kneuzingen, waardoor hy verhinderd werd te werken. De timmermansknecht J. Jordaan liep langs een hondenkar die op den weg stond, van den koopman J. D., en werd opeens door den hond zoodanig in het linkerbeen gebeten, dat geneeskundige hulp noodzake- ïyk was. De rijksontvanger zal alhier ten ge meentehuize zitting houden op Woensdag a.s. van des morgens 10.15 tot des namiddags 1.15, tot het innen van directe belastingen. Op zeer geringe hoogte. Achter het publiek om zocht hy het vlieg terrein weer op. Op zeer geringe hoogte en in plaats van elders te dalen, streek hy over het achter de tribune gelegen veld om te trachten dwars over deze tribune op het vliegveld neer te komen. Het publiek elders op het terrein had aanvankeiyk niets ge merkt, doch zy die op de tribune waren, bespeurden het gevaar dat achter hen op doemde. Juist werd beneden de tribune af geroepen, dat zy die nog een passagiersvlucht mede wilden maken, naar voren en naar beneden moesten komen. Daarom waren reeds eenige personen op gestaan. „Bukken, bukken werd er plotse ling geroepen. Op dat oogenblik raakten de vleugels van het vliegtuig het publiek. De machine kwam hierdoor nog een meter dichter op de heuvel-tribune, schuurde met den romp nog even over den grond om dan aan den rand van den heuvel naar beneden te storten en over den kop te slaan. Een doodscbe stilte en vlak daarop een angstig geschreeuw deed zich hooren. Op den rand boven op den heuvel lag een bloedende massa, terwyi onder aan den voet van den heuvel eenige personen, die aan de passa-- giersvlucht mede wilden doen en daarvoor naar beneden waren gekomen, roerloos neer- VLIEGRAMP TE HEERLEN; VIER PERSONEN GEDOOD. HEERLEN, 12 Aug. Tijdens het hedeD alhier gehouden vliegfeest is een tweeper soons tweedekker, het Duitsche babyrvlieg- tuig D. 572, vermoedeiyk door een defect aan den motor, op een tribune neergekomen, waardoor vier personen werden gedood en tal van toeschouwers gekwetst. Eenige hier van zyn naar het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overgebracht twee van hen ver- keeren in levensgevaar. De vliegenier zelf werd licht gewond en is gearresteerd. Het vliegterrein, waarop de vliegdag ge houden werd, is een weiland, niet bijster groot, doch vlak aan den Schelsberg by Heerlerheide. Het wordt begrensd door een spoordijk van de particuliere lijn der Oranje- Nassaumijnen, den Rijksweg van Heerlen Hoensbroek, den Provincialen weg van Heer len naar Rumpen en den verbindingsweg naar Hessenberg. Het is omgeven door een heuvelachtig terrein. 12 a 15 honderd menschen op het veld. De dag was georganiseerd door enkele per sonen uit Heerlen, waaronder de heerMeu- lenberg, die in Duitschland een aviateurs- brevet behaald heeft. Een 1200 tot 1500 menschen bevonden zich op het veld, terwijl eenige duizenden een gratis staanplaats ge zocht hadden op het omringende heuvelach tige terrein, vanwaar men een goed gezicht op het vliegveld had. Aan de eene zyde bevindt zich op het vliegveld een heuvel, die het comité tot tribune ingericht had en waarop zich een paar honderd personen, zeten op stoeltjes, bevonden. Er werd niet drie kleine vliegtuigen gevlogen. Een groot vliegtuig, waarmede passagiersvluchten ge houden zouden worden, had pech gekregen en was ergens buiten Heerlen gedaald. Nadat een der vliegtuigen boven de kom van Heer len allerlei evoluties had uitgevoerd, begon nen de demonstraties op het vliegveld en werden door een vliegtuig loopings etc. boven het terrein gemaakt. Tegen 5 uur was de Duitsche Dietrich D 572 met Siemensmotor D P. II A. No. 121, toebehoorende aan den fabrikant K. Giebeler uit Bonn, en bestuurd door den vroegeren oorlogsvliegenier Gesper, eveneens uit Bonn, opgestegen. Kort daarop was de machine weer gedaald, omdat door een defect het vliegtuig geen voldoende hoog te kon krijgen. De machine had, zooals de eigenaar Giebeler ons later mededeelde, een vette bougie. De motor werd nagezien; de bougie afgebrand en na proefdraaien startte tegen halfzes de D. 572 weder, terwijl een acrobaat zich gereed maakte om, wanneer de machine was neergekomen, mee op te stijgen om onder aan het toestel toeren te verrichten. Doch zoo ver zou het niet komen In overtrokken stand, zooals de eerste luite nant-vlieger Koen uit Soesterberg, die op het terrein tegenwoordig was als officieel advi seur, ons mededeelde, bewoog de machine zich door de lucht. Het starten zelf had de luitenant niet gezien, omdat hij zyn aandacht gaf aan den juist voor de D. 572 opgestegen Pelikaan, doch in de lucht bemerkte luitenant Koen, dat er iets aan de D. 572 haperde. De piloot kon geen voldoende hoogte krij gen. Vlak boven het geboomte aan het einde van het terrein trok hij de machine nog eenigszins op om op 40 50 meter hoogte een wijde bocht te maken. Men meende dat de piloot ging terugkeeren. Dit was ook het geval, doch, naar de luitenant verklaarde, en zooals de eigenaar van het vliegtuig ons later bevestigde, moet de bestuurder zijn bezinning verloren hebben. Vreeselyko verwarring. Op de tribune zelve zaten en lagen tus schen een gewirwar van tafeltjes, omgevallen stoeltjes en gebroken glaswerk gesticulee- rende, schreeuwende en kermende menschen. Minstens 20 waren er gewond en velen ge heel in de war. Een vijftien meter van de ats van het gebeurde stonden de waar nemende burgemeester van Heerlen, de heer Schreuder, leden van het comité en enkele Duitschers. Deze laatsten snelden naar de machine, draaiden haar om over den kop en trokken den vliegenier Gesper uit den stuur stoel. Hij was korten tyd bewusteloos, doch bleek slechts onbeduidende wonden te hebben opgeloopen. Van alle kanten kwam het publiek toe- loopen. De talryke politie en marechaussees te paard wisten op bezadigde en tactvolle wyze het veld weder vry te maken. Toen kon het andere vliegtuig, dat zich nog in de lucht bevond, dalen. De Heerlensche af deeling van het Nederlandsche Roode Kruis en een ziekenauto waren op het veld aan wezig. De manschappen snelden toe om onder leiding van hun commandant, Dr. Wilders- boven, de eerste hulp te verleenen, terwijl de eveneens aanwezige geneesheeren Dr. Hustinx en Dr. Vögelers ook hulp ver leenden. Mevrouw Schobben, geb. Gemmeke, uit Heerlen, die juist drie weken geleden in het huwelijk was getreden, was door den propeller geraakt. Het lichaam was nagenoeg in tweeën gesneden. Ontzettende tafereelen. Zy leefde nog even en een geesteiyke, die toevallig op het terrein aanwezig was, bediende haar. Toen gaf zy den geest. Haar man stond als razend van smart naast haai* Een weinig verder lag het ïyk van den 23- jarigen J. de Beye uitSchinnen, den eenigen zoon van zyn ouders. Hy was met zijn neef en een kameraad, die gewond werd, opge staan om naar beneden te gaan en aan de passagiersvlucht deel te nemen. De derde doode was ook een jongeman, de mijnwerker Nic. Meex, wonende in de Pr. Hendriklaan te Brunssum. Met gebroken schedel werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Mevrouw Van der Berg-Janssens uit Maastricht, die met haar zesjarig zoontje de demonstraties bijwoonde, werd gewond. Het kind stond erbarmelijk naast zijn moeder te schreien en werd door den koster van Heerlerheide medegenomen, om later bij zyn moeder in het hospitaal gebracht te worden. Ook zwaar gewond werd voorts overge bracht een man, voor wiens leven men vreest, doch dien men nog niet beeft kunnen identifi- ceeren. De slager Leo Kusters uit Hoens broek had een ernstige buikwonde en werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. S. Hertzdahl uit Heerlen, kreeg lichte inwen dige kwetsuren en een beènwond. De heer Otermans werd aanvankeiyk naar zijn wo ning te Heerlerheide vervoerd, waar drie ribben en een been gebroken bleken te zijn. Ook hy werd later in het ziekenhuis opge nomen. Zooals boven vermeld kregen in totaal ongeveer twintig personen verwon dingen, welke echter van lichten aard waren. Deze konden zich, na verbonden te zyn, naar huis begeven. De officier van Justitie werd terstond ge waarschuwd. De vliegenier is later door de politie gearresteerd. Het vierde slachtoffer geïdentificeerd. Ook de aanvankeiyk nog niet geïdentifi ceerde persoon is inmiddels in het hospitaal alhier overleden, zoodat er thans vier dooden te betreuren zijn. Het is de heer Roosenboom uit Heerler heide. De toestand van mevr. v. d. Berg en van den slager Kusters, die zwaar Verwond wer den, is hoogst ernstig. HOLBEWONERS AANGEHOUDEN. *s Nachts gingen zy op buit uit. MAASTRICHT, 11 Aug. In de bosschen van Scherpezeel, even onder de Duitsche grens, heeft de politie, op zoek naar gesig naleerde inbrekers tusschen het dichte struik gewas een keuring ingericht hol gevonden. De bewoners gingen meestal 's nachts bij Rimburg de grens over en dan in verschil lende richtingen op buit uit. De politie heeft zeven mannen gearresteerd, die reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest. Het hol was goed voorzien van eetwaren en de heeren waren gewapend met gummislangen, dolken en inbrekers werktuigen. Zy hebben reeds eenige in de mijnstreek gepleegde inbraken bekend. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE SANTPOORT. Niet werken van de remmen de oorzaak. IJMUIDEN, 33 Aug. Hedenmiddag om halfvyf is te Santpoort een vreeseiyk onge luk gebeurd. Een monteur van een garage te IJmuiden zou een tochtje met een auto naar Haarlem maken. Toen hy de Wüstelaan te Santpoort afreed, zag hij, dat de spoor- boomen van den overweg naast het station Santpoort gesloten waren. Voor de boom en wachtte een aantal kinderen, eenige volwas senen en een aantal wielry'ders. De chauffeur reed met Hinken vaart en wilde daarom remmen, doch bemerkte tot zyn ontzetting, dat de remmen weigerden. Hy reed op de groep wachtenden in en de auto botste tegen de spoorboomen, waardoor hij tot stilstand kwam. De uitwerking was verschrikkelijk; de auto had juist alle kinderen geraakt. Twee, n.l. een dochtertje van den heer Van Loke ren, vroeger inspecteur van politie te Bloe- mendaal en het dochtertje van den heer J. M. uit Haarlem, werden zeer ernstig gewond, terwijl vier andere kinderen lichtere verwon dingen opliepen. Dr. de Groot uit Santpoort en leden van de Eerste Hulp by ongelukken waren spoedig ter plaatse. Ook de ouders van het meisje Van L. waren direct aanwezig. Zij hebben het kind nog even in leven ge zien, doch onmiddellijk daarna overleed het. Dr. de Groot verbond de slachtoffers, die een nabygelegen woning waren binnenge dragen, waarna het dochtertje van den heer M. per ziekenauto naar Haarlem werd ver voerd. Het lijk van het meisje Van L. werd naar bet ziekenhuis in Haarlem overgebracht. De auto werd door de politie in beslag genomen. Ten gevolge van dit noodlottig ongeluk heerschte in het dorpje groote verslagenheid. BALLONS OP DE „NENIJTO" DE LUCHT IN. ROTTERDAM, 12 Aug. Er zouden van daag op de Nenijto volgens program vier ballons vertrekken tusschen 4 en 5 uur. In werkelykheid echter zyn er twee balloos omhoog gegaan tegen halfzeven. De „Belgica II" had het hedenmorgen 11 uur reeds laten afweten men was bezig een op onverklaarbare wijze ontstaan gat in de scheurbaan te dichten, toen plots een windvlaag den ballon opnam. Daar men be vreesd was, dat de mannen, die onder den ballon aan het werk waren, mee het lucht ruim zouden worden ingesleurd, trok men de scheurbaan geheel open. In den namiddag was men bezig de „Rot terdam I" onder leiding van mevr. Pottum en sergeant-majoor Van der Griendt en de „Belgica III" onder leiding van de Belgische luchtvaarders Van den Benden en Augillis zeilklaar te maken. Er dreigden donkere wolken en de W.Z.W. wind had, volgens den adjunct-stationschef J. J. den Outer van Waalhaven, die ter assis tentie aanwezig was, een snelheid van 30 K.M. Dus was het parool wachten. Regen buitjes wisselden af met zoneschijn en het wachten duurde lang. Eindelijk te 6 uur 20 is nog vry onver wacht de „Belgica III" met Van den Benden en Angillis omhoog gestegen. De wimpel in de Belgische kleuren werd uitgestoken en weldra verdween de ballon achter de wolken. Tien minuten later, te halfzeven, gaf sergeant majoor Van der Griendt, die met mevr. Van Pottum in het mandje had plaatsgenomen, het teeken „alles los". En ook deze ballon ging omhoog, maar eerst had mevr. Pottum eenige zandzakken ballast leeggestrooid op de hoofden van het publiek, wat veel hilariteit veroorzaakte. De bedoeling was nabij Gouda te dalen. De „Belgica" gedaald te Nieuwerkerk a. do IJsel. De „Belgica III" is na een voorspoedige reis gedaald onder Nieuwerk a. d. IJsel en behouden neergekomen. De ballon was ge volgd door een auto en daarin heeft men het omhulsel en den maDd geladen en naar de Nenyto vervoerd. De beide luchtreizigers zyn met denzelfden auto naar Rotterdam teruggekeerd en met den avondtrein naar Brussel vertrokken. Wat den ballon van sergeant-majoor v. d. Griendt en mevr. Potlum betreft, deze is hedenavond boven Utrecht gesignaleerd. VERKOOPINGEN. Op Woensdag 15 Augustus 1928, Op Donderdag 16 Augustus 1928, telkens des namiddags ten twee ure (nieuwe tijd), Belangrijke Openbare Verkooping van Meubelen en andere Goederen te Middel harnis in de Concertzaal van Hótel Meyer, van: Salon-, Huis- Slaapkamer-ameublementen in verschillende stijlen en hout soorten, als: mahonie- en eikenhouten linnen- en hang kasten, salon- en huiskamertafels, buffetten, theekasten, stoelen, fauteuils, crapeaux, canapés, divan met kleed, gramafoon met platen, trapnaaimachine, kleeden, tapyten, loopers, tafelkleeden, gordijnen, vloerzeilen, eet- en ontbijtserviezen, een fraaie collectie kristal, pendules, klokken, dames en heeren rijwielen, badkuipen, waschtafels, ledikanten metspiraal,kapokmatrassen,spiegels,kachels, kookfornuis, keukengerief, antiek- en modern koperwerk, enz. Deurwaarder GROENENDIJK.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3