ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1928. De eerste fouten worden reeds bij het be stellen aan den leverancier gemaakt. Als men plan heeft een perk Hyacynthen aan te leg gen, dan neme men hoogstens 3 k 4 kleuren, welke natuurlijk met elkander moeten har monieeren. Het verdient aanbeveling den leverancier alleen de gewenschte kleuren op te geven, zonder te treden in de bepaling der verscheidenheden. Hij als vakman kan het beste beoordeelen, welke variëteiten als dan in aanmerking komen. Doorzijn kennis omtrent de hoogte van den groei, den tijd van bloeien, levert dit voor hem geenerlei be zwaren op en zyn welbegrepen eigenbelang is in dezen voor ons de beste waarborg, dat we niet teleurgesteld zullen worden. Bestel uitsluitend by vertrouwde adressen en geef de bestellingen vroegtijdig op en wacht in geen geval hiermede tot op het laatste nippertje. Bij vroegtydig bestellen kan de leverancier hieraan meerdere zorg besteden, dan indien hij op het laatste mo ment een groot aantal orders in een mini mum van tyd moet afwerken. Een factor van groot belang is ook ieder jaar weer de prijs. Er wordt maar al te veel vergeten, dat een noteering alleen niets zegt. Het is hier do qualiteit die bepaalt of een bepaalde notee ring concurreerend is. Velen kunnen wel over het paard komen, doch biy ven voorden staart zitten. Deze categorie kry'gt ieder jaar de duurste bollen of planten, want ze ont vangen doorgaans de mindere soorten en qualiteiten voor in verhouding zeer hooge pryzen. By het bestellen van tulpen moeten we er rekening mede houden, dat deze dichter geplant worden dan hyacynthen, zoodat het aantal grooter is bij dezelfde oppervlakte. Zeer warm aan te bevelen soorten zyn de laatbloeiende Darwin- en Rembrandttulpen, welke omstreeks het laatst van Mei bloeien. Ze geven schitterend gekleurde bloemen op lange bloemstelen en leenen zich ook heel goed voor tusschenbeplanting by varens of losse heestergroepen, hetgeen zeer aardige kleureffecten geeft. Over de Crocus en Sneeuwklokjes kunnen we kort zijn. Het is alleen te betreuren dat ze nog niet in iederen tuin een plaatsje heb ben gekregen. Ze kosten zoo weinig dat zelfs de meest bescheiden beurs zich deze luxe kan veroorlooven. De cultuur is al byzonder eenvoudig en eenmaal uitgeplant, verrassen ze ons ieder jaar opnieuw door hun subtiele schoonheid. De grootste verdienste hiervan is evenwel, dat ze dit reeds doen, als heel de natuur nog sluimert in diepen winter slaap. Reeds na Nieuwjaar zijn eenige zonnige dagen in staat, de Sneeuwklokjes te doen ontluiken. Ze zijn de eerste boden der nade rende lente en hun verschijnen begroeten we ieder jaar met groote vreugde. De groot- bloemige Elwesi verdient bijzondere vermel ding en mag in geen enkelen tuin ontbreken. Van de Crocus nemen we by voorkeur de heldere, sprekende kleuren, als blauw, geel en wit. Het planten op stijve perken of randen geeft lang niet zoo'n aardig effect als de losse groepjes verspreid over het gazon of onder heesters en andere boomgewassen. Ook de Lelietjes van Dalen en Dioogbloeisters geven meer effect bij onregelmatige beplanting dan op perken en dergelijke. In volgende artikelen zullen we de cultuur der bolgewassen als kamerplanten eens nader behandelen. Naar de Noorsche Fjorden met de Ned. Reisvereeniging. IV. Tegen het einde der 10e eeuw werd in Noor wegen het Christendom ingevoerd, waarvoor koning Olaf I zeer ij verde. Echter eerst onder zijn opvolger Olaf II den Heiligen (1016 1028), den middeleeuwschen schutspatroon van Noorwegen, kwam de nieuwe leer tot volkomen heerschappy. Toch duurde het tot Olaf III Kyrre (1067-1093), den stichter van Bergen, eer Noorwegen een zelfstandige kerkeiyke organisatie kreeg door het stichten van een aartsbisdom Drontheim. Een tijdperk van verval brak aan voor Noorwegen in de 14e eeuw. Koningin Mar- garethe van Denemarken, weduwe van den Noorschen koning Haakon, en sinds 1389 ook koningin van Zweden, deed in 1397 de drie Noordsehe rijken de Unie van Kalmar sluiten, waardoor meer dan 400 jaar Noor wegen met Denemarken verbonden raakte. (Zweden viel later af). Doordat de eens zoo bloeiende handel ge heel in handen was gekomen van de Hanze, het verbond van Duitsche kooplieden, die als strenge heeren regeerden in Bergen en langs de kust, was de innerlijke kracht van Noor wegen zoo gering geworden, dat het zwaarte punt van de Unie weldra in Denemarken kwam te liggen. In 1536 werd Noorwegen zelfs geheel tot een Deensche provincie gemaakt, het hooge Noorsche gerechtshof werd opgeheven, de Noorsche jongelui moes ten studeeren in Kopenhagen, alle ambtena ren kwamen uit Denemarken. Het Deensch verdrong het Noorsch in de staatstukken en weldra ook in den beschaafden omgang, de Oudnoorsche taal bleef alleen voortleven op IJsland en in sommige boersche dialecten. Het uur der bevryding kwam voor Noor wegen met de Napoleontische oorlogen. Ge durende lange jaren belette de Engelsche vloot ieder verkeer tusschen Noorwegen en Denemarken, dat de zijde van Napoleon had gekozen. Zoo raakten de Noren aan een zekere zelfstandigheid gewend, en niet te verwon deren dus, dat zij na den val van Napoleon die zelfstandigheid wilden behouden. Onge lukkig besloten de Groote Mogendheden, Noorwegen by Zweden te voegen, teneinde dit land schadeloos te stellen voor het verlies van Finland. Wel verzetten de Noren zich gewapenderhand, maar zy waren tegen de overmacht niet opgewassen en moesten den Zweedschen Koning als koning van Noor wegen erkennen, niet echter dan nadat deze een democratische grondwet en de vereeni- ging met Zweden slechts in den vorm eener pefsoneele unie had toegezegd. Niettemin bleven wry vingen tusschen het democratische Noorwegen en het aristocrati sche Zweden niet uit en in 1905 had een onbloedige revolutie plaats, waardoor Noor wegen geheel van Zweden werd gescheiden en een vrij en onafhankelijk koninkryk werd onder koning Haakon VII. Sindsdien is de ontwikkeling van Noor wegen rustig voortgeschreden en thans treedt het Noorsche volk ons als een krachtig zelf bewust, eeriyk en rechtschapen volk tege moet. Godsdienst. Hoewel volkomen geloofsvrijheid heerscht, is in Noorwegen de Evangelisch-Luthersche leer de staatsgodsdienst, dien de overgroote meerderheid des volks aanhangt. Echter heeft deNoorsche staatskerk, evenals de protestant- sche Engelsche kerk, b.v. bisschoppen, die ten getale van 6 in hun stift (bisdom) het oppertoezicht hebben op de geestely'kheid (de predikanten) en op het armwezen. Volksaard. By'na 99 der bevolking van Noorwegen zyn Noren, de nakomelingen der Germaan- sche veroveraars. In het Noorden des lands en op de fjorden leven 8000 Finnen en 20.000 Lappen, afstammelingen van de oorspronke lijke bewoners van Skandinavië. Een klein deel der Lappen zyn Nomaden. Met hun rendierkudden, by de welvarenden 300 a 500 stuks, trekken zij in den zomer naar het hooggebergte of naar het Noorden om in het koude jaargetijde naar de lager ge legen woudstreek terug te keeren. De overige Lappen, de Zeelappen, leven als visschers aan de kust, waar zij een armeiyk bestaan hebben. De Lappen zyn klein van stuk, maar buiten gewoon taai en gehard. De Noren zyn middelmatig groot, ernstig en gesloten van aard, eerlijk en gastvry, een trotsch gevoel van eigenwaarde kenmerkt hen, gevolg van hun grootsch verleden en werkeiyke deugden. Als zeeman en vooral als loods worden zij door geen ander volk overtroffen. Een zekere neiging tot mysti cisme en melancolie is wellicht te verklaren uit de lange donkere nachten. De vrijheids zucht der Noormannen leeft voort in het huidig geslacht, dat geen adelstand duldt (in 1828 is tegen den wil des konings de adel. afgeschaft) en dat zich een uiterst democra tische grondwet geschapen heeft. De boeren wonen meestal op eenzaam liggende hoeven, van de naaste boerdery 10 K.M. en meer verwyderd. Sommige wo ningen zweven als balkons 200 M. en hooger langs den steilen rotswand, in het byzonder aan den Geirangerfjord, zoodat men zich ver baasd afvraagt, waar het gezin van leeft en hoe het met de naburen kan verkeeren. Dorpen zijn er by na niet. De boeren hebben geen familienaam, achter den doopnaam voegt men eenvoudig den naam des vaders met de toevoeging zön of dotter. Zoo be- teekent b.v. Hendrik PersonHendrik, zoon van Peter. Het brood wordt' meestal van haver ge bakken in ronde, harde schijven van tot 1 c.M. dikte, het z.g. flatbród (flat: vlak, plat). Er wordt slechts enkele malen per jaar gebakken. De brooden, net groote, platte koeken, hebben in het midden een gat, zy worden aan staven of koorden opgehangen en in de voorraadskamer bewaard. By het eten wordt het netvormig ingedeeld brood gebroken. De oude, niet altijdschoonekleederdrach ten, verdwijnen meer en meer. Het beroemdst zijn die van de Hardanger. Even zeldzaam worden de oer-oude hutten woningen van onbewerkte stammen, evenals de vreemd soortige houten kerkjes met drakenkoppen, de Stavekerken, die onwillekeurig aan Chi- neesche pagodes doen denken. Taal. Het Noorsch behoort tot een talengroep, waaraan men den naam geeft van Noord germaansch. Uit den ouden tyd zijn slechts enkele woorden ons bekend. Beter op de hoogte zijn wij met de taal uit de volgende periode, beginnende omstreeks 800, het Noorsch van den Yikingtyd. Reeds in die oude taal zyn omstreeks het jaar 1000 ver scheidenheden op te merken naar de ver schillende streken, waar zij gesproken werd, en op den duur heeft het Noordgermaansch zich ontwikkeld tot 4 talen:hetIJslandsch. het Noorsch, het Zweedsch, het Deensch. In het bloeitydvak van het IJslandsch, tot het begin der 14e eeuw, verschilt deze taal nog weinig van het Noorsch en men vat dus de IJslandsche en de Noorsche taal uit dien tyd samen onder den naam van Oudnoorsch. Over de belangwekkende Oud noorsche letterkunde wordt hieronder iets Toen tegen het einde der 14de eeuw Noor wegen met Denemarken vereenigd werd en vooral toen het sinds het begin der 16de eeuw niet meer werd dan een Deensche provincie, begon het Deensch een zeer groo- ten invloed uit te oefenen en reeds tegen het eind der Middeleeuwen was de eigen- iyke Noorsche litteratuur weggekwijnd en was het Deensch de officieele taal in Noor» wegen geworden. Niet alleen de regeering door haar ambteuaren en haar onderwy's, maar ook de kerk door haar bijbelvertaling heeft in de volgende eeuwen het Noorsch op den achtergrond gedrongen, ofschoon het ztjn invloed op de schrijftaal bleef uitoefenen en er een mengtaal Deensch-Noorsch ont stond alleen in de dialecten bleef het Noorsch zuiver voortleven. Toen in 1814 Noorwegen vrij was gewor den van Denemarken, ontwikkelde zich een streven naar eigen Noorsche taal. Over den weg om dat doel te bereiken, werd men het niet eens. De eene party, als wier grootste figuur aan te merken is de taalbeoefenaar L. Aasen, trachtte als het ware uit de ver schillende dialecten het gemeenschappelijke te distilleeren en aldus een geheele nieuwe taal te scheppen (landsmaal) De andere daarentegen wilde het Deensch-Noorsch als grondslag van de taal behouden, om daaraan een meer Noorsch karakter te geven door talryke ontleeningen aan den woordenschat der dialecten en vooral de eigena Noorsche uitspraak ook in de spelling der woorden te laten uitkomen, (riksmaal). En deze strijd tusschen landsmaal, tus schen de taal der dialecten, en riksmaal, die de weerspiegeling is van een strijd van twee cultuurkrachten, die in het Noorsche volk werken, is nog niet ten einde gestreden. Maar dit resultaat heeft die strijd in elk gayal totnutoe gehad, dat de taal van Noor wegen meer en meer Noorsch geworden is. Hendrik Ibsen (1828 -1908) en Björnsterne Björnson (1832 1920), Kielland, Lie, hebben hun werken in riksmaal geschreven, maar Arne Garborg (f 1924) heeft ook de menschen buiten Noorwegen gedwongen naar het lands maal te luisteren. Letterkunde. In twee tijdperken van zyn geschiedenis, en wel in den alleroudsten en in den aller jongsten tyd, heeft in Noorwegen een letter kunde gebloeid, welker invloed verre buiten de landsgrenzen zich uitstrekte. De oorsprong der Oud-Noorsche letter kunde is ongetwijfeld in Noorwegen te zoe ken, maar tot vollen bloei kwam zypasop IJsland, toen de heerschappij van Koning Rarfagri (zie geschiedenis) vele Noren van edelen bloede noopte een nieuw vrij vader land te stichten op dat onherbergzame eiland. Daar werden ook, in de 12e eeuw, toen de schrijfkunst haar intrede deed, de voort- selen der Noorsch-IJslandsche dicht kunst aan het perkament toevertrouwd. Drie genres beoefenden de IJslanders: de Thulir (volksdichters) dichtten de Edda; de Skalden (kunstdichters) de lofpoëzie op vorsten en grootenprozaschrijvers vertelden de sögur (enkelv. Saga). Een enkel woord ter toelichting. Het woord Edda. beteek ent dichtkunst, het is de titel van een werk, dat d9 IJs landsche geschiedschrijver en dichter Snorri Sturluson (1178 1261) vervaardigde ter on derrichting van de jonge skalden. Hij geeft in zijn boek ook een overzicht van de Noor sche godenleer en vertelt eenige godenver halen uitvoeriger. Toen in de 17e eeuw de IJslanders groote opmerkzaamheid begonnen te schenken aan hun oude litteratuur, vingen zij aan ijverig het leerboek van Snorri te bestudeeren. Een aantal godenliederen opgenomen tusschen het proza van den schryver deden hen be sluiten, dat de godenverhalen berustten op een oudere verzameling poëzie. Inderdaad ontdekte in 1643 bisschop BruDjolf Sveiusson op Skalholt in het Z.-W. van het eiland een perkamenthandschrift, dat 29 liederen uit de goden- en heldensage be vatte. Een titel ontbrak en daarom doopte Brunjolfdeze verzameling, zeer ten onrechte, ook Edda. Dezen verkeerden naam heeft zy behouden, algemeen onderscheidt men haar als oudere of poëtische Edda van het werk van Snorri, de jongere Edda of Edda in proza. De 29 gedichten zijn door thulir ten deele in Noorwegen, ten deele op IJsland (een enkele ook op Groenland) gedicht in zeer verschillenden tijd, de oudste misschien reeds omstreeks 800, de jongste zeker vöbr 1250 (tyd waaruit het handschrift dagteekent, dat thans zich te Kopenhagen bevindt). Goden liederen en heldenzangen wisselen af met leergedichten, b.v. de Havamal, d.w.z. de taal des Hoogen (Odin), die de gansche levens wijsheid van een Noorman in onrustigen tijd bevat. Het schoonste der Edda-liederen is wel Voluspè, de voorspelling der Yolva, de Noordsehe zieneres, die aan haar hoor ders verleden, heden en toekomst openbaart. De skalden pryzen de dapperheid eens vorsten of wel zijn mildheid, de vorm hun ner gedichten is gekunstelder dan die der volksdichters, hun taal bestaat voor een groot deel uit beeldspraak en omschrijvingen, die hun gedichten voor ons dikwyis duister maken. De saga is wel het eerst op IJsland ont staan. Het verspreid wonen op de boeren hoeven, de lange winteravonden, hebben de vertellingen doen ontstaan, waarin het leven der goden, maar ook, en zelfs voor een be- langryk deel, de daden, de heldenfeiten der voorouders worden verhaald. De groote ont wikkeling van spreker en hoorders is dan oorzaak geweest, dat die vertellingen werden tot een eigenaardig letterkundig genre, de de prozaroman. De herinnering aan zijn grootsch verleden, aan de heldendaden zijner voorouders, zooals die zich weerspie gelen in de Oudnoorsche letterkunde, geven den Noor, zelfs den eenvoudigsten boer, dat zelfbewustzyn, dat men schier by geen an dere volken vindt en dat ook tot uitdruk king komt in door Bj. Björnson gedichte volkslied. Een ander roemrijk tijdvak in deNoorsche letterkunde begint omstreeks 1860 met het optreden van cTe twee groote figuren uit de wereldlitteratuur: Ibsen en Björnson. In 1854 was te Bergen de eerste nationale Noorsche schouwburg geopend, als welks leiders ach tereenvolgens Ibsen en Björnson optraden. De stukken, die zij voor het tooneel te schreven, onderscheidden zich weinig van de vaderlandslievende van dien tyd. Sinds 1857 was Ibsen als artistiek directeur verbonden aan den nationalen schouwburg te Kristiania (Björnson volgde hem te Bergen op) en gaf daar reeds zijn „Komedie der liefde", waarin hy de traditioneele begrippen omtrent liefde en huweiyk hekelt. Maar eerst in 1864, als bij teleurgesteld Noorwegen hoofdstad verlaat en over Beriyn naar Rome reist, begint zyn groote werkzaamheid als hervormer van het Europeesch drama. Het is niet mogelijk hier ook maar in het kort de beteekenis van de beide groote schry vers Ibsen en Björnson te schetsen en met het noemen van hun namen moet worden vol staan. Naast deze sterren van de eerste grootte schitteren aan den hemel der Noorsche let terkunde zooveel anderen, dat het tydvak na 1860 Noorwegen een eerste plaats doet innemen in de wereldlitteratuur. Kunsten en Wetenschappen. Ook op dit gebied bracht het kleine volk voortreffelijke mannen voort. By het noemen van Ibsen en Björnsen denkt men onwille keurig aan den talentvollen muzikalen ver tolker hunner werken, den Noorschen com ponist Edvard Grieg (1843 - 1907), te Bergen geboren, die, na te Rikard Nordraak (den componist van het Noorsche volkslied) er toe gebracht werd „Noordsehe" muziek te schrijven. Van 1871 1880 leidde hy te Kristiania een muziekvereeniging, waarna hij zich weer te Bergen vestigde, hoewei hy dikwyis geruimen tijd in het buitenland vertoefde In zyn geboortestad Bergen heeft hy zijn muzikale meesterwerken geschreven. Onder de Noorsche geleerden neemt een eerste plaats in de geoloog Theodoor Kjerulff (1825- 188S). Bovenal evenwel hebben de Noren zich beroemd gemaakt door hun Poolonderzoek. Het is voldoende de groote namen te citeeren van Fridtjof Nansen en Roald Amundsen. Van den laatste ligt de avontuurlijke tocht over den Noordpool nog versch in ieders leugen. Heel Noorwegen treurt nu zyn groote zoon, hoogst waarscbynlljk is omgeko men by zyn heldhaftige poging tot redding van den Italiaan Nobile. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) Mijnheer de Hedacteurl In verband met het gemeenteraadsverslag van Sommelsdijk in verschillende bladen weergegeven, zie ik mij genoodzaakt om tegen mijn gewoonte in, een plaatsje voor onderstaande regelen in Uw blad te vragen. Als ik my'n gevoel liet spreken, zou ik op de minderwaardige uitlatingen betreffende myn persoon, ingaan, en van antwoord die nen. Ik zal deze echter evenals andere, die mij reeds in de schoenen geschoven zyn, naast mij nederleggen. Het schijnt een onvermijdelijke zaak te zyn, als men zonder de minste by bedoelingen iets goeds tot stand wil brengen, dat men veel onaangenaams te hooren krygt. In het belang der electrificatie ga ik absoluut niet op de zaak in, en zal zoolang ik aan deze zaak werk voortaan op geen enkele aantyging meer antwoorden, of het moet soms later een eventueele zakeiyke uiteen zetting zijn. Ik ben er echter zeker van dat ik de zaak steeds eerlijk heb behartigd en zal dit by gezondheid en kracht ook voortzetten, totdat dit schoone doel bereikt is, en een belang is voor FJakkee zóó groot als nimmer te voren geweest is. Gezien de verklaringen van alle onbevoor oordeelde deskundigen, en de steun van mijn bestuur, welke ik openiyk dank zeg, staat het by mij vast als een paal boven water, dat het doel bereikt zal worden. Ik ben ook ten allen tijde bereid mij op een vergadering van alle betrokken gemeen teraadsleden te verantwoorden, hetgeen o.i. ook zeer nuttig zou zyn om uit de duisternis te geraken. U dankend voor Uwe plaatsruimte. Hoogachtend, P. D. SIELING, Voorzitter landbouwvereeniging „Ons Belang." Melisaant, 13 Aug. 1928. Voor AUen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mtjnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. (Adv.) Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Voor wordt thans besteed: Tarwe 11 k 12 cent; Gerst 12 cent; haver 11 cent;schokkererw ten 23 k 25 cent per kilo. Eigenheimer aardappelen 2,50 per 70 kilo. Door het bestuur van de Vereeniging Hoefyzerverbond afd. Middel harnis, zullen binnenkort weer eenige zwakke kinderen naar Oostvoorne worden gezonden, om al daar opgenomen te worden in bet Centraal Vacantie en Herstellingsoord „Ons Genoe gen". - Donderdag 16 dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat Zyn Eerw. Pastoor Bilaars alhier tot Priester werd gewyd. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 10 Augustus 1928. Bloemkool 3,70 tot 19,40 per 100 stuks. Komkommers 3,70 tot 9,70 per 100 stuks. Roode kool ƒ11,— tot 17,70 per 100 st. Savoye kool 9,60 tot 18,— per 100 st. Spitskool 4, per 100 stuks. Meloenen 0,28 tot- f 0,73 per stuk. Perziken 8,70 tot 8,70 per 100 stuks. Peen 4,70 tot 6,80 per 100 bos. Kroten ƒ1,per 100 bos. Andijvie 2,80 per 100 krop. Postelein 12,50 tot 17,— per 100 k g. Wagenaars ƒ10,- tot ƒ11,- per 100 k.g. Dubbele Princessen 16,80 tot f 22,— per 100 k g. Stamsnijboonen ƒ18,40 tot 23,— per 100 k.g. Stoksnyboonen ƒ31,60 tot 37,- per 100 k.g. Eigenheimers ƒ4,- tot ƒ4 40 per 100kg. Noord-Holl. suikerperen 9,50 tot 11,80 per 100 k.g. Oomskinderperen le soort 18,40 tot 27,10 per 100 k.g. Oomskinderperen 2e soort ƒ16,— tot 19, per 100 k.g. Dirkjesperen f 6,70 per 100 k.g. Mooie Neeltjes 18,— per 100 kg. Blanke Jutten 18,— per 100 kg. Suikerperen 5,70 per 100 k.g. Zomer Bergamotten 14,— per 100 k.g. Yellow Transparant (app.) 24,20 p. lOO.k.g. Keswick 7,50 tot 13,— per 100 k.g. Appels (val) 6.50 tot 10,— per 100 k.g. Roode bessen ƒ0,13 tot ƒ0,14 per pond. Druiven 0,53 tot 0,54 per pond. Tomaten 0,14 per pond. Pruimen 5,70 per 100 stuks. Kaas (20 plus) 0,35 tot 0,37 per pond. Kaas (komijne) 0.34 tot 0,36 per pond. Kaas (volvet) 0,65 tot 0,66 per pond. Veiling van Maandag 13 Augustus 1928. Bloemkool 2.70 tot 16,70 per lOOstuks. Roode kool 9,50 tot ƒ17,— per lOOstuks. Savove kool ^2,50tot 17,— per lOOstuks. Komkommers 5,— tot 9,80per lOOstuks. Meloenen 39,— tot 62,— per lOOstuks. Perziken 3,10 tot 10,— per 100 stuks. Peen 4,80 tot 7,70 per 100 bos. Kroten 1,60 tot 2,80 per 100 bos. Andijvie 1,40 tot ƒ3,— per 100 krop. Postelein 18,per 100 k.g. Stoksnyboonen le soort 37,60 tot 44, per 100 k.g. Stoksnyboonen 2e soort 30,— tot 32,20 per 100 k.g. Stamsnijboonen 20,— tot ƒ20,90 p. 100 k.g. Dubb. Princessen (stam) 18,— tot 22,80 per 100 kg, Stokpiincessen 28,— per 100 k.g. Enk. 32,— per 100 k.g. Oomskinderperen le soort 20,70 tot 24,— per 100 k.g Idem 2e soort ƒ10,— tot 16,— per 100 k.g. Noord-Holl. suikerperen 10,50 tot ƒ12,— per 100 k.g. Dirkjesperen 6,50 tot 7,50 per 100 k.g. Zachtzure appelen J 15,— per 100 k.g. Celline 13,— per 100 k.g. Druiven 0,55 per pond. Pruimen 30,— per pond. Tomaten 12,— per pond. Kaas (volvet) ƒ0,65 per pond. Roode bessen 0,15 per pond. Jubileumwedstrijd Flakkee—U.R. Na een mooien voor wedstry dop Zaterdag avond, ving Zondag voor een talryk publiek de vanouds bekende en populaire wedstryd aan tusschen Flakkee-UR. Het behoeft geen betoog want zooals altijd was deze wedstrijd voor publiek en spelers van beide partijen weer even fair en vriendschappelijk. Alvorens de wedstrijd plaats vónd, overhan digde Flakkeesch aanvoerder een fraaie bloemenmand aan zijn collega van U. R., met een klein maar hartelijk speechje. Het was voor Flakkee en U R. geen gewone wed stryd, want negen keer hadden beide ploegen elkaar reeds ontmoet, terwyl straks aan de tienden wedstrijd zal worden begonnen, wat tevens een jubileum-wedstrijd is, en zoo iets kan dan ook niet ongemerkt voorby gaan. In 1924 ving de kennismaking aan, en daar wy op 'toogenblik 1928 schry ven, blijkt wel dat de band tusschen beide vereenigingen steeds nauwer wordt aangehaald. Het spreekt gunstig voor den naam van Flakkee, dat zulk een vereeniging steeds bereid is om ons te komen bezoeken, vooral daar de keur van wedstryden in en buiten Rotterdam zoo groot is, en voor ons eiland toch steeds een verre reis moet worden gemaakt. Ik hoop dan ook dat iedere speler en supporter van Flakkee steeds onzen naam zal hoog houden, door altyd fair tegenover odzo tegenstanders te zijn. Het verloop van den wedstryd volgt hier onder. Om 2 uur 15 laat Nagtegaal tossen, waarby Gouswaart de gelukkige is. Met den wind schuin over het veld, heeft Flakkee al direct het voordeel aan hun kant, wat echter door eenige meerderheid van de geel blauwen niet kan worden uitgedrukt. Kalker biykt al direct de gevaarlijke man, want eenige felle schoten van zyn voet, nooden Deszöopzyn hoede te zijn. Er ontwikkelt zich een vlug en aantrekkeiyk samenspel. Van beide kan ten wordt voor de rust hard gewerkt, maar voorloopig komen beide doelen nog niet in gevaar daar de verdedigingen safé zijn. Voor al Knape toont hier wat het zeggen wil eerste klasser te zyn, het is bijna niet' te doen dezen knaap te passeeren, daar hij altyd tot op het laatste moment steeds weet in te grypen. Maar Hartog en de Wilde zijn ook zeer trapvast, zoodat Deszö nog niet behoeft in te grypen. Toch komt onverwachts on danks U. R's meerderheid een doelpunt door een door Gouswaart geplaatsten bal naar Lajos, welke geen fout maakt en Dekker met een ferm schot het nakyken geeft Met 1-0 in het voordeel speelt Flakkee een rustig party tje voetbal, wat ook biykt uit een 2de doelpunt, zuiver door Lajos met een laag schot in den uitersten benedenhoek gemaakt. U.R. zet de tanden op elkaar. Kalker probeert van alles, maar zyn moeite on de dikwijls fraaie schoten, worden niet beloond, daar Deszö een goeden kijk op den bal heeft en zeer klemvast grypt. Ook de harde werker HarteDSveld probeert eens het Heiligdom van Dekker te naderen, en hy heeft geluk, want plots wordt door hem het derde doel punt gefabriceerd, zoodat Flakkee met een mooien voorsprong van 3 Ode overwinning in zijn zak heeft. Weldra komt de rust, wat voor beide partijen een welkome aflossing is, want er is drie kwartier bard gewerkt. Het blijkt dat U.R. voor de rust de ver rassingen bewaard heeft, want Sluiters verschynt weldra met een armvol pryzen. Het eerst wordt aan Flakkee's voorzitter, den heer Haagens, een fraaie zilveren beker overhandigd, welke natuurlijk een mooie plaats in Flakkee's rijk voorziene pry zen kast zal innemen. Daarna ontvangt Harry een mooie foto, met de spelers van U.R. en eenige supporters, iets wat voor Flakkee nog de mooiste belooniDg is, daar al onze oude bekenden daarop vertegenwoordigd zyn. Op verzoek van Sluiters zal deze foto in de zaak van Leen van Keetje worden opgehangen. Onze voorzitter dankt namens leden en donateurs hartelyk voor alles wat door U.R. aan Flakkee is aangeboden en spreekt den wensch uit, dat genoemde vereeniging nog jaren lang onze gasten moge zijn. Direct begint de tweede helft, maar het schijnt dat U.R. al hun kruit voor de rust verschoten hebben, want Flakkee is steeds in de meerderheid, hoe U.R.'s voorhoede ook zwoegde, er is by halfs en backsjgeen door komen aan en de sporadische doorbraken worden zonder meer door Deszö steeds on- schadeiyk gemaakt. Zoo nadert het einde, maar Wessels vindt het niet genoeg, hij ziet kans om Dekker te naderen, en tevens uit zyn doel te lokken, zoodat hij zonder veel moeite het 4e doelpunt scoort. Lajos verricht den hattric door het 5e doelpunt voor zijn rekening te nemen. Na eenig heen en weer getrap komt het einde, zoodat Flakkee een fraaie maar tevens geflatteerde overwinning boekt, want één punt had U R. verdiend, terwyl Dekker zeker 2 doelpunten beeft kunnen voorkomen. Maar Fritsje zal misschien Flakkee deze over winning wel gunnen. De stand ziet er uit als volgt: punten Flakkee-U.R 1-2 Tegen baal opgema schap, ordev politie. Doordal water omtrc den inhoud o\ gebrand wer worden ingei Zaterda die gedurend alhier, is gevt om zich te G dagavond te bestuur, oud school gehuld hem een fra£ de oud-leerlin. pendulestel ai De land zoo'n hevigen rechterpols, d behandeling i kan verrichte; goederee 1 A. Groenenc 4 Jb. van Dai 7 P. Grinwis. De afgelc scheept 100 b; appelen. De garnc loopen week vangen. Jan v. d. had het ongeil van zyn vinge neeskundige h gearriveerd en 1924 25 Mei 1924 9 Juni 1924 21 Juli 2-0 1924 25 Dec. „4-3 1925 19 Juli 0 3 1926 30 Mei „3-4 1927 30 Juli „2-4 1928 27 Mei „4-3 1928 1 Juli 0—2 1928 12 Aug. 5-0 voor 26 24 tegen Yoor Flakkee een mooie prestatie. Ten slotte het onaangenaamste baantje voor Gouswaart om afscheid te nemen van Knape, de populaire back, welke al lOkeer bij ons op|bezoek geweest is. Dezen speler zullen wij op ons terrein waarschijniyk niet meer zien, daar hij binnenkort naar het verre Indië vertrekt. Voor U.R. maar ook voor Flakkee een groot verlies, daar Knape niet alleen als voetballer, maar tevens als persoon voor ons allen altyd even simpathiek geweest is. Laten wy hopen dat het hem in den vreemde wel gaat, en wy allen zoowel voetballers als sup porters roepen hem een hartelyk vaarwel toe. SOMMELSDIJK. De heer C. v. B. alhier had het ongeluk onder Ouddorp met zyn motorfiets zoodanig in een grintbak te val len, dat hy ernstig verwond zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en daartoe ten huize van den geneeskundige te Ouddorp werd vervoerd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer F. A. Pen, slaagde dezer dagen voor akte Han denarbeid. Voor zitplaatsen indeNed.Herv.Keik werden weer hooge pryzen besteed, zelfs werd een zitplaats verhuurd voor 45, HERKINGEN. De Afd. „Herkingen" voor de Hooglanden is thans definitief samenge steld, benoemd tot Pres. Mej. C. Witvliet; Secr.-Penm. Mej. K. Goedegebure. De uitslag der gehouden loting is als volgt: No. 1 C. Melissant, 2 J. Markus, 3 M. Kareis, 4 L. Looy, 5 A L. van Mourik, 6 L. Snyder, 7 W. de Geus, 8 W. van der Veer, 9 D. Bestman By de gehouden schietoefeningen der B. V. Landstorm werd het hoogst aantal punten behaald door K. Witvliet, n.l. 95 Voor het nazien der gemeentebegroo- ting 1929 zyn aangewezen de heeren W. Kievit en Johs. Kalle. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 70 K.G. by de pelleryen aangebracht. Door de N.V. Viscbmeelfabriek Stellen dam is te Zoutkamp een motorplat aange kocht. Tegen A. L. Hobbel te Middelharnis is procesverbaal opgemaakt wegens het ryden met een auto zonder voorzien te zyn van een nummerplaat. OUDDORP. Sommel8dyk fc het ongeluk ir te slaan, waart 3 ding opliep. Bij: I bracht kon hy 1 ft Uitslag loM 2 D. van Splun Jong, 5 H. Tri I Tanis, 8 H. Ta|B Moerkerk, 11 P'B 13 KI. Tanis, li I schap, 16 M. Be D. Tanis, 19 J. I 21 P. Tanis, 22 Wende, 24 C. >;H 26 L. Padmos. As. Woen voor de Ger. Ge van Dljke van 1 NIEUWE TO P. V. deGevleu|H houden vanuit Cjfl Wegens he de politie, alhieiH tegen C. H te te Herkingen en Rectificatie onder plaatselijk;! in het nummer* drukfout geslop«H n.l. oppenticitis, H J.l. VrydaH uit te sparen m om brood gaan. dividendboekje i:H zyn andere handje los, totdat zijn <,- vorens daar tezy; kleine verfrisscb! Ring, waar hij ejjfl passeeren, raakte minder dan gee: der èu fiets ond Kerkgracht verd J jongedames, die 1 figuurlijken als i stond de drenkel Met den haak v Groene Kruis wei aan slechts het u ontbrak. Ook hier zelden goed. Aan A. Ma verleend tot afbr spuitenhuis en dt bouw van de wo UITSLAG LOri Gerrit Bakker 1 1; Jan Cornelis Bi Broek 27; Leende Jan Bijdevaate Leendert van den berg 9; Jacob Jc, Dirk van Helden Marinus Kievit 25 Kievit 19; Johan van Loon 23; Jcc Cornelis Leendert Alouisius Pieterse Paulus Slis 16; Ac man Visser 17; J Cornelis Vreeswyk wey 20; Herbert v OUDE TONGE. schokkererwten ge is een zeer groot 1 Pastoor Scha! plaatst naar Vogeli Een dochtertjes straten had het ön vallen en zich zol medische hulp moe De voetbalm, Zaterdagavond gesf

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2