„Hotel-Restaurant SIMONS" BINNENLAND LOGEEREN PIET SIMONS zorgt voorü! Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN TAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 3 ander te wenschen over, waardoor ze niet zelden een ontijdig einde vinden. De verzorging is overigens geenszins erg moeilijk. Zoodra het bloeien is afgeloopen, is tevens de tyd daar voor het verpotten, aan gezien in de meeste gevallen voor een ver dere ontwikkeling der plant de pot te klein is geworden. Bij dit verpotten hebben we er voor te zorgen, dat de kluit flink vochtig is, opdat by het uit den pot nemen der plant, de kluit niet afbrokkelt. De nieuwe en iets groo- ter pot wordt van te voren zooveel met scherven voor drainage en aarde opgevuld, dat de aardkluit nagenoeg met den rand van den nieuwen pot gelijk komt De ruimte tusschen den wand van den pot en de aardkluit wordt voorzichtig met aarde aangevuld, welke met een stomp houtje wordt aangedrukt, hetgeen zoo noodig door wat gieten kan worden ver gemakkelijkt. De Hortensia's kunnen na den bloei en het verpotten met pot en al in den vollen grond worden gezet, waar ze blijven tot de nacht vorsten gevaarlek worden. Ze worden ook hier geregeld begoten, tenzij de regenval dit overbodig maakt. Om de drie h. vier weken worden ze bemest met wat vioeimest. Na het binnenhalen worden ze meteen gebracht naar de plaats waar ze zullen overwinteren. Dit kan gebeuren in een vorstvrij vertrek waar niet gestookt wordt of in den kelder. Alvorens de plant naar den kelder over te brengen, plukken we er de bladeren af en verwijderen de al te zwakke gevormde twij gen. Gedurende het verbluf in den kelder moet de plant nagenoeg droog staan, te veel vocht zou de wortels doen wegrotten en al onze zorgen teniet doen. Begin Februari wordt de plant langzamer hand overgebracht naar een warmer vertrek en liefst voor een zonnig raam geplaatst. Yan de later gevormde scheuten, welke de a.s. bloemschermdragers zijn, laten we bij sterke planten ongeveer 5 6 staan, terwijl de zwakkere er niet meer als hoogstens drie mogen behouden. Hortensia's in den tuin, in groote bakken, waarvan het binnenhalen bezwaarlijk is, kun nen buiten overwinteren, mits de noodige voorzorgen in acht genomen worden. Ook de soort der Hortensia's speelt hierby' een groote rol, aangezien ze niet alle even goed tegen de vorst bestand zijn. Hoe luchtiger en dro ger de dekking tegen vorst, hoe minder kans op doorvriezen. Bedek daarom met een flinke laag turfstrooisel en bescherm de luchtig saamgebonden takken door middel van riet of stroo. Voor deze winterzorgen nemen we hier de zwakke twijgen en het doode hout weg en korten zoo noodig de hoofdscheuten wat in. Dit inkorten vooral niet overdreven, aangezien dit den bloei van het a s. jaar te veel zou verhinderen. De onderste oogen geven n.l. geen bloemschermen. Na den winter worden de planten geleidelijk weer afgehard. De Hortensia's worden aangetroffen met roode, witte en blauwe bloemen. Om deze blauwe kleur te krijgen, wordt de grond be goten met water waarin ten hoogste 2 ammoniak-aluin opgelost is. De blauwe kleur is ook te verkrijgen door ze te begieten met water waarin roestige spijkers of iets der gelijks hebben gelegen. Hortensia's in kamers of serres gehouden moeten niet over den kop worden begoten of in al te vochtige lucht worden geplaatst, aangezien dit het bruin worden der bloem bladeren veroorzaakt. Hortensia's in den tuin, welke van onderen kaal worden, waardoor ze een onoogelijk aanzien krijgen, worden in het voorjaar flink diep teruggesneden. Dit kost een jaar bloei, doch de plant zal een prachtig gevuld uiter lijk hernemen en ons het volgende jaar met een rjjken bloei hiervoor schadeloos stellen. Laat ze in den winter vooral niet te warm staan. DE OPEN DEUR. Door de duistere straat stapte in een nach telijk uur een waker. Zijn hand tastte telkens naar deuren en ramen om te zien of alles wèl was in zijn wijk, of geen abonné ver zuimd had het licht te dooven, of geen aan geslotene vergeten had een raam te sluiten en of erger nog geen boosdoener zou hebben getracht, zjjn misdadigen slag te slaan. Rustig stapte by voort, omdat hy zag, dat alles goed was. Maar toen opeens... Daar was een deur, die week door zijn plichtsgetrouw duwen, de waker keek en keek nog eens. Hij kon niet langer twijfelen, de deur stond open. Yan den anderen kant kwamen stappen naderbij. Het was een agent op zijn ronde. De waker vertelde, wat hjj zoo juist had geconstateerd, en beiden drongen angstig spiedend den winkel achter de open deur binnen. Zij luisterden vol aandacht en hoort! daar weer klonk een vreemd gerucht. Het leek als ware er iemand ver af aan het zagen. Regelmatig drong dat gedreun, afgewisseld door een kner- pender geluid tot hen door. De agent stak een hand uit in de richtiDg, waarin het geluid vandaan kwam. Maar schiellljk trok hij de hand weer terug. Zijn hand had iets aangeraakt, iets warms, iets harigs, wat kon dat zijn? Een zaklantaarn werd ontstoken ongericht. En toen zagen zij Op de toonbank lag lang uitgestrekt een manspersoon gerust te slapen. Een pak papier had hy tot hoofdkussen genomen. Ambts halve werd de slaper gewekt en toen bleek, dat hy een bediende uit dien winkel was. Hij was den avond tevoren uit geweest, had een beetje teveel gedronken en toen had hy niet meer naar huis gedurfd. Hij had den sleutel van den winkel. Toen was hij daar maar gaan slapen, maar hij had vergeten de deur achter zich dicht te doen, Gold-Rush. Rotterdam heeft nu ook de romantiek van Klondyke. Van heinde en verre zy'n er ge gadigden gekomen om voor zich een claim op te eischen en te graven en te wroeten, in de hoop, een schat te vinden; velenzyn teleurgesteld teruggekeerd, maar enkelen, gelukkiger dan de rest, hebben inderdaad wat gevonden en het gerucht van hun vondst heeft zich verspreid en nieuwe gelukzoekers Een paar dagen geleden heeft een jochie, dat zijn vacantiegeneugten bot vierde op den hoop uitgebaggerden grond, welke wordt ge haald uit de Delftschevaart, waar weldra de nieuwe brug zal worden gebouwd, daar de eerste vondst gedaan. Wroetende en graven de in de siykerige massa, zag hy opeens iets blinkends, dat hy opraapte en schoonwreef langs zijn broekje. Het was een zilveren theelepeltje, dat vermoedeiyk eens van een voorbijvarend schip overboord was gevallen Het jochie bleek een zakenman in den dop te zyn want hij bracht zijn schat naar een antiquair, die er een gulden voor gaf. Maar het jochie was nog niet pienter genoeg om zijn geheim te bewaren. Hy vertelde het aan een paar kornuitjes en den volgenden dag werd er druk gewerkt op den hoop uitge graven grond en inderdaad werden er nog twee lepeltjes gevonden. Het nieuwtje ver spreidde zich ras in de buurt en tegen den avond kwamen er opgeschoten jongens, die met poken en harken of met een kolenschop den grond bewerkten. Maar toen een hunner een rijksdaalder vond, werd het gereedschap aan kant gedaan en werd er druk met de handen in den blubber gegraaid. En ziet, er werd een kwartje gevonden, en toen weer een lepeltje en toen een horloge, zonder wijzerplaat en zonder wijzers en met een veer die stuk was, maar de koperen kast werd goud genoemd en het nieuws van deze vondst bracht er nu ook volwassenen toe, een greep naar het geluk te doen. Voorby- gangers bleven staan, informeerden, keken toe en hoonden, maar als een van de gravers weer wat vond, hetzij een oud petroleumstel, een haast nog gaven bloempot of wat ook, dan verstomde het gehoon en weldra be gonnen er weer eenige kijkers mee te graven. Maar meer nog dan het nieuws omtrent de vondsten, wakkerden de verhalen omtrent wat er wel gevonden zou kunnen worden den lust tot graven aan. Verhalen van ver borgen schatten, van den verstopten buit van een inbraak en herinneringen aan ge beurtenissen uit vroeger jaren, toen ook in uitgegraven grond kapitalen gevonden zou den zijn, deden de ronde. En van steeds verder komen de gelukzoekers. Er wordt met groote ambitie gegraven, maar de schat, van welken de theelepeltjes en de geldstukjes de voorloopers zouden zyn, is nog niet gevonden. VERLENGING DER NENYTO? ROTTERDAM, 7 Aug. Naar wij ver nemen, heeft de Raad van Beheer der Nenyto 1928 aan het gemeentebestuur vergunning aangevraagd, om de tentoonstelling te ver lengen tot 1 October a.s. Bejaarde vrouw in brand geraakt. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. - De 88-jarige mej. H. den H. wilde zich gisteravond om streeks negen uur in haar woning in een hofje aan de Paul us Potterstraat naar bed begeven en liep met een brandend nacht lichtje door haar kamer. Doordat de oude vrouw zeer slecht kan zien, is zy gevallen en hebben haar kleeren vlam gevat. Hoewel er spoedig hulp was, bekwam de vrouw toch zoodanige brandwonden, dat zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, hedenochtend in het ziekenhuis is overleden. BEJAARD MAN DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op een onbewaakten overweg. HOEK VAN HOLLAND, 7 Aug. - De 70- jarige gepensionneerde lichtwachter L werd op den onbewaakten overweg nabij het sta tion door een trein gegrepen. De man was onmiddeliyk dood. Kostbaar schilderstuk gestolen. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug Bij de politie alhier is bericht ingekomen, dat de firma J. W. Bell en Co., assurantie-maatschappij. 23 rue de la Paix te Parijs een belooning uitlooft van 50.000 francs voor de(n)?ene, die inlichtingen kan geven omtrent een schilderij, voorstellende een middeleeuwsche buiten partij. Het schilderstuk wordt toegeschreven aan Watteau. Eenigen tijd geleden is bedoeld kunstwerk iu Engeland gestolen. Bij de afdeeling C. van het hoofdkantoor van politie is een foto van het schilderij aanwezig. JEF VAN DONGEN. Onder de burgerij is een spontane beweging ontstaan om Jef van Dongen bij zijn aan komst te Arnhem een grootsche hulde te bereiden. In verband daarmede heeft zich Woensdag een comité gevormd om die hulde te organiseeren. Wij vernemen, dat Jef van Dongen, Dinsdagte Rotterdam aankomt, waar hij door zyn ouders en den directeur van de maatschappij, waarbij hij werkzaam is. zal worden ontvangen en Donderdagavond to Arnhem zal aankomen. Woensdag heeft men ten zijnen huize het volgende telegram ontvangen: Heden te Tromsö aangekomen. Vertraging door storm in IJszee. EEN KRANIGE ZWEMMER MET ÉÉN REEN. Oorlogsinvalide springt van de Schevening- sche pier in zee en zwemt 6 K.M. Een eigenaardige vertooning heeft gister middag op Scheveningen veel bekyks getrok ken. Aangekondigd was, dat er om 3 uur de Duitscher Josef Gregoritsch, een invalide uit den wereldoorlog, die slechts één been heeft, van den pier in zee zou springen en een afstand van zes kilometer zou zwemmen. En aldus is ook inderdaad geschied. Op het einde van den pier was een soort van ge ïmproviseerde springplank gelegd en van deze heeft Gregoritsch op het aangegeven uur, omgeven door enorme belangstelling, den grooten sprong gedaan. Daarna zag men hem met verwonderlijke snelheid evenwy'dig aan het strand in de richting van Seinpost vorderen- Van den pier en het strand volgden duizenden de kleine zwarte stip, zijn hoofd, in zee. Om tien minuten over halfvier kwam de moedige zwemmer ongeveer ter hoogte van het Pavil joen Witte weer naar de kunst, waar hij door een helper aan land gebracht werd. Hiermee was deze zwemdemoiistratie ten einde. Gregoritsch heeft aangekondigd, dat hij van plan is te trachten over het Kanaal te zwem men. Hy is van beroep schoorsteenveger ook al een vreemd iets voor iemand met één been en wereldreiziger I Reeds eerder heeft hij een poging gedaan om het Kanaal over te zwemmen, toen heeft hy het echter niet tot Calais kunnen brengen. MET ONGELUK DOODGESCHOTEN. BARNEVELD, 8 Aug. Gistermiddag heeft een 12-jarigen jongen te Kootwy'ker- broek, spelende, het zeven-jarige dochtertje van den landbouwer H. van Hierden met een buks in het hoofd geschoten. Het meisje was onmiddelijk dood. Broederliefde ARNHEM, 8 Aug. Voor de Arnhemsche Rechtbank stond gisteren J. H. B. te Gende- ringen terecht. Hij had zich schuldig gemaakt aan het misdrijf van dood door schuld. Ver dachte ging in Juli met zijn broer uit. Wel dra verkeerde hij onder den invloed van sterken drank. Toen zijn broer nu te water raakte, heeft verdachte, die het ongeval zag gebeuren, verzuimd pogingen in het werkte stellen om zijn broer te redden en eveneens heeft hij nagelaten de omwonenden te waar schuwen. Het gevolg was, dat zijn broer verdronk. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat hij zich zoo goed als niets van het geval herinneren koD, omdat hy in zwaar beschon ken toestand verkeerde. De officier van Justitie, mr. Lasonder, wees er in zyn requisitoir op, dat hij aanvanke lijk meende, dat hier van broedermoord sprake was. Echter moest hij van deze meer ning terugkomen. Toch achtte hy verdachte schuldig aan het veroorzaken van dood door schuld en hij eischte de maximum gevan genisstraf van negen maanden. Uitspraak over 14 dagen. De verdediger, mr. Van Emden, pleitte clementie. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS PIT DEDEN. BOERENVISCHIHARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. ITALIAANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN. Reddingswerk begonnen. ROME, 6 Aug. Toen de kustduikboot F 14 hedenmorgen vroeg op zeven mijl ten westen van het Brioni-eiland een aanvals manoeuvre uitvoerde, dook zij plotseling op onder den boeg van den torpedojager Missori, die ook aan de manoeuvre deelnam. De F 14 zonk onmiddellijk 40 M. onder den zeespiegel, De juiste positie van de duikboot is nog niet vastgesteld. Intusschen verklaarde de piloot van een watervliegtuig, dat hij de duikboot niet ver van de ankerplaats van den kruiser „Brindisi" heeft gezien, waarop zich admiraal Foscbini bevindt. Aan dezen is hetreddingS' werk opgedragen. Het weer is thans niet zeer gunstig, maar toch hebben reeds vier duikers zich begeven naar de plaats, waar het ongeluk is gebeurd. Bovendien zijn voor bereidingen getroffen om de duikboot van lucht te voorzien en te lichten. Met behulp van byzondere acoustische signaalapparaten voor duikbooten kan de F 14 met de buiten wereld in contact blijven. Men gelooft, dat de bemanning nog in lev'en is, daar de „Brindisi" geluidsignalen moet hebben opgevangen. Contact met de F 14. Luchttoevoer ver zekerd voor de bemanning. ROME, 7 Aug. - De ligging van de ge zonken Italiaansche duikboot F 14 is thans nauwkeurig vastgesteld. Ondanks het on gunstige weer was het in den afgeloopen nacht mogeiyk, met behulp van een buis den luchttoevoer in het inwendige van de boot te verzekeren en een kabel aan den romp te bevestigen. De duikboot is aan de dekzyde beschadigd. De verbinding met de bemanning biyft voortduren. Gebleken is, dat het aantal menschen, dat in de F 14 opgesloten is, grooter is dan men aanvankelyk veronderstelde; het aantal be draagt n.l. 31. De duikboot is een vaartuig van 255 ton. Haar lengte bedraagt 45 meter en haar breedte ruim 4 meter. Zij werd in hetjaar 1917 te water gelaten en is uitgerust met twee lanceerbuizen en twee stukken geschut. Daar de duikboot geen grooten omvang heeft, koestert men goede hoop, dat het spoedig mogelijk zal zyn de 2 officieren en 29 manschappen te redden. In elk geval zullen dezen, nu een luchtbuis in de boot is aangebracht, het leven gedurende langen tijd kunnen rekken, althans indien de scheeps wand den druk van het water op 40 M. diepte kan uithouden. De weerstandskracht van den wand is namelyk op een maximum diepte van slechts 25 M. berekend. De reddingswerkzaamheden worden ver richt door een lichterschip van 210 ton, twee lichterschepen van 10 ton elk en twee kleine sleepbooten. Al deze schepen zyn van het benoodigde reddingsmaterieel voorzien. Voorts is uit Pola een reddingsbrigade gearriveerd, benevens een operateur van een filmmaatschappij, die de belangrijkste phasen der lichting van het schip zal opnemen. Volgens latere berichten is men er in middels reeds in geslaagd de F 14 tot op 12 M. onder den zeespiegel te lichten. De bemanning geeft echter geen signalen meer. De weersgesteldheid is verbeterd. De bemanning der F 14 omgekomen. POLA, 7 Aug. Het Stefanibureau meldt, dat men hedenavond om half zeven er in geslaagd is, de gezonken duikboot F14, die 34 uur geleden in de diepte was verdwenen, aan de oppervlakte te brengen. Helaas was het reddingswerk vergeefsch. De geheele be manning, bestaande uit 31 personen, bleek om het leven te zyn gekomen, ten gevolge van het feit, dat zich in de duikboot chloor- waterstof had ontwikkeld. Eerste doode uit de F 14 geborgen. ROVIGNO, 8 Aug. De geneesheer van de „Brindisi", die deelnam aan het reddings werk ten behoeve van de bemanning der gezonken duikboot F 14, heeft onmiddellijk na het ophalen van den onderzeeër, gewa pend met een gasmasker, het torenluik ge opend. Hij zonk echter na slechts weinige minuten bewusteloos neder, daar het ver zamelde kooloxyde door het masker heen drong. Met kunstmatige ademhaling slaagde men er in, de levensgeesten op te wekken. Het gelukte vervolgens, uit den toren het lijk van een der mecaniciens te voorschyn te halen en aan boord te brengen van de „Brindisi", waar een „chapelle ardante" werd ingericht. Daar het onmogeiyk was, de lijken onmiddellijk uit den onderzeeër te verwijderen, werd de boot naar het marine arsenaal te Pola vervoerd. De giftige gassen; geen sprake van een paniek. Toen de F 14 gelicht was, is komen vast te staan, dat de bemanning gedeelteiyk het eerste binnendringen van het water, gedeeltelijk als gevolg door de accumulatoren ontwikkelde gassen om het leven is ge komen. De opvarenden bevonden zich op hun posten, alsof de boot zich op een gewone onderwatervaart bevond, in plaats van in deernis wekkenden toestand op den zeebodem te hebben gelegen. Ook de officieren Wiel en Fasulo bevonden zich op hun post. Van een paniek was geen sprake geweest. Waar schijnlijk hebben do mannen tot op het laatste oogenblik op hun redding gehoopt. Uit het onderzoek van de huid van de duikboot is gebleken, dat het vaartuig niet zooals men eerst aannam door den torpedojager „Missori" geramd werd, doch slechts met de schroef van dit schip in aan raking is geweest. Ook is gebleken, dat, hoewel de waterdichte schotten in den onder zeeër stand hebben gehouden, zy op den langen duur poreus werden, zoodat het water doorsijpelde. Het zout van het zeewater, een verbinding 'vormende met 'het zwavelzuur uit de accumulatorenbaterijen, ontwikkelde een schadelijk gas, dat de bemanning nood lottig is geworden. ALPENJAGERS DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een lievig onweer in het Eisenach- dal vluchtte een groep Alpenjagers, die zich daar op manoeuvre bevond, onderjeen over hangende rots om zich tegen den hagel te beschermen. De bliksem trof de groep op een gegeven oogenblik, met het gevolg, dat een soldaat gedood en 10 anderen gewond werden. AVONTUUR IN HET „BOI8". Het knappe meisje als matador-bokser. Twee agent-fietsers en een voetganger, die dezer dagen door het Bois de Boulogne te Parijs kwamenhebben een al zeer ongewoon avontuur beleefd. De voetganger, die heel laat naar huis terug keerde, werd aangesproken door een persoon die hij aanzag voor een niet onaardige zoo op het oog fijngebouwde jongedame. Terwijl hy met deze toevallige gezel in gesprek gewik keld was, werd hy opeens stevig bij de schou ders gepakt en tegen den grond gesmeten, waarop de gewaande vrouw en een man die achter een boom vandaan sprong zy'n zakken trachtten te doorzoeken. Zyn hulpgeschreeuw bracht twee agentr wielrijders naderbywaarop de aanvallers het hazenpad kozen. De gewaande vrouw had daarbij opmerkelijk last van haar rokken, en de politie wist haar dan ook te grijpen slechts om een onthaal te vinden, dat geens zins strookte met de idee van vrouweiyke zwakheid of zachtheid De twee ordebewaar ders werden voor een oogenblik „knocked out" door hevige en welgemikte slagen, dochzy slaagden erin, de vluchtelinge toch weer te pakken, waarna het weldra duidelijk was, dat deze een man was in vrouwenkleeren De kerel behoort tot een troep kermis klanten, in wiens theatertje hij ais vrouw verkleed optreedt. OMGEKOMEN IN HET WATER. Droeve dood van 14 menschen op de Parana. BUENOS AIRES, 7 Aug. De correspon dent van „La Prensa" te Asuncion (Paraguay) meldt, dat op de rivierboot „Yororo" 60 K.M. ten Zuiden van Asuncion brand is uitgebro ken. Door het gedrang op een der reddings booten sloeg deze om, waarby twaalf vrou wen en twee mannen te water geraakten en verdronken. De rest van de 75 passagiers werd aan wal gebracht door de tweede reddingsboot en een boot uit de rivierhaven Itaenramada. HEVIGE STORM AAN RUST VAN FLORIDA. Palm Beach in duister gr-huld. MIAMI, 8 Aug. De kust van Florida is door een hevigen storm geteisterd, die aanzienlijke schade heeft aangericht. Tele foon- en telegraafverbindingen werden ver broken, huizen stortten in en eeuwenoude boomen knapten af als lucifershoutjes. De orkaan bereikte een snelheid van 100 K.M. per uur. De stad Palm Beach is geheel in het duister gehuld. Te Fort Pierbe, Verobeach en Stuart, waar honderden huizen verwoest en de verbindin gen vernield zyn, bedraagt de schade 5 mil- lioen dollar. Een uitgebreide streek is geï soleerd. Reizigers uit de getroffen streek melden, dat de reis zeer gevaarlijk was, daar het water tot 2 voet onder den spoorweg Het s.s. „Algonquin" geraakte in den wervelstorm en was niet by machte zich te oriënteeren. Het schip heeft 300 passagiers aan boord. CYCLOON IN SIBERIË'S KUSTGEBIED. MOSKOU, 8 Aug. Van Zuid-Japan uit is opnieuw een cycloon in de richting van Chabarowsk over het kustgebied in het Verre Oosten getrokken. De cycloon werd door hevige stortregens begeleid, die het peil van verscheidene rivieren sterk deden stijgen. NIEUWE BEDELAARSSTROOM NAAR MOSKOU. De Russische bladen berichten, dat den laatsten tijd weer talrijke toezichtlooze kin deren te Moskou zyn gesignaleerd, waar zij door bedelen aan den kost trachten te komen. Hun aantal loopt in de honderden en gebleken is, dat de kinderen grootendeels uit Lening rad, Wladimir, Rjazan, Samara, Twer,Toela en zelfs uit Siberië afkomstig zyn. Er worden thans maatregelen beraamd om deze stakkers, wanneer zij voor het eerst op het bedelpad zijn gegaan, naar hun woonplaatsen terug te zenden, terwijl men de recidivisten in werkinrichtingen aan den arbeid wil zetten. Als preventieve maatregel is voorts instruc ties gegeven om toezichtlooze kinderen uit de stations en rijdende treinen te verwyderen, ten einde hun moeilijker te maken Moskou te bereiken, waar hun aanwezigheid de bui- tenlandsche bezoekers reeds zoo vaak heeft doen spreken van de Moskousche schande. SPOORWEGRAMP IN ILLINOIS. Rioolpyp over de rails. MOUNTS (Illinois), 8 Aug. Heden is al hier een ernstige spoorwegramp gebeurd, die aan acht personen het leven heeft gekost, ter wijl 200 personen zijn gewond. Een sneltrein uit Midden-Illinois is namelyk ontspoord, doordat hy in botsing kwam met een groote rioolpijp, die dwars over de ïy'n lag. BOOT OMGESLAGEN. BAMBERG, 8 Aug. Twee studenten uit Leipzig, dié met een kano een tocht maakten, zijn met hun boot in een draaikolk geraakt en omgeslagen. Een schipper wist hen met een roeiboot te redden, maar toen deze boot met een touw naar den oever getrokken zou worden, sloeg deze ook plotseling om en de twee studenten met bun rodder ver dronken. DE LASTIGE HÖLZ. Hy ranselt een communistisch dagblad directeur af. Men meldt ons uit Berlijn: De Volkswille, het orgaan van de Duitsche afgescheiden communisten deelt mee, dat Max Hölz niet tevreden was over het hono rarium dat de communistische Welt am Abend hem voor de publicatie zijner herin neringen betaalt. Toen hij zich daaromtrent tot den directeur van het blad wendde, werd hij met dezen handgemeen. De directeur werd tegen den grond geslagen. De publicatie van de herinneringen van Hölz is terstond gestaakt. HET ZOEKEN NAAR AMUNDSEN. Ten Oosten van Spitsbergen. Het Noorsche telegraafbureau meldt, dat de Noorsche admiraliteit meedeelt, dat het onderzoek naar de Latham 47, het vermiste vliegtuig van Guilbaud-Amundsen c.s. thans geschiedt ten Oosten van Spitsbergen en waarschynlijk tot eind Augustus zal worden voortgezet. De walvischvaarder Heimland zal de streek tusschen de Zuidkaap en Koning Karelland afzoeken, met name het Wybe Janswater en Edgeseiland. De expeditie-Boyd aan boord van de Hobby zal voornamely'k Frans Jozefsland afzoeken. Volgens een af spraak tusschen den Franschen admiraal aan boord van de Strasbourg en kapitein Wisting van de Vesle Kari, zal deze de streek afzoer ken tusschen Koning Karelland en Frans Jozefsland. De Strasbourg en de Michael Sars zullen de zee afzoeken ten hoogte van den meridiaan van de Zuidkaap en ten Oosten daarvan, zoover als zij kuDnen komen. De Quentin Roosevelt zal niet langer aan de nasporingen deelnemen. DE AARDBEVING IN MEXICO. Groote verwoestingen. Over de laatste aardbeving in Mexico in den staat Oaxaca deelt een United Press- bericht nog nadere bijzonderheden mede. Volgens berichten van verschillende bladen moeten de plaatsen Turtepec, Huazolotitlan en San Pedrito volkomen verdwenen zijn. Ook Jamiltepec heeft zwaar geleden. Hoeveel menschen er gedood zijn en hoe groot de aangerichte schade is, kan voorloopig niet vastgesteld worden, daar met vele streken de verbindingen verbroken zijn. Bovendien hebben er in de getroffen streken wolkbreu ken plaats, zoodat de wegen onbegaanbaar zyn. De regeering heeft dadelijk maatregelen genomen voor hulpverleening, maar deze wordt door den regenval sterk belemmerd. Treinen met levensmiddelen en materiaal zijn echter onderweg. EEN DIPLOMATIEK INCIDENT. Tusschen Estland en Italië wegens dag- blads temmen, over de expeditie Nobile. Men meldt ons uit Berlijn: De Italiaansche gezant te Reval heeft ge meend bij de regeering van Estland te moe ten protesteeren over de wyze waarop de Estlandsche pers zich over de expeditie- Nobile heeft uitgelaten. Een ambtenaar van het gezantschap heeft zelfs een redacteur van een communistisch blad per telefoon beleedigd en herhaalde zijn beleediging in een brief aan den hoofdredacteur van het blad. In den brief daagde de ambtenaar den redacteur van het blad uit tot een tweege vecht op de sabel. De in de Fransche taal geschreven brief eindigt aldus: „Doet gij dit niet dan zy't gy rijp voor het gekken huis". De redacteur van het blad heeft de verdere behandeling van de zaak toever trouwd aan het departement van buiten- landsche zaken. Men acht het niet uitgeslo ten dat de regeering te Reval de terugroeping van den Italiaanschen gezant zal eischen. De ontvoerde politici. Men meldt uit Berlyn: Venizelos is Dinsdag na een verkiezings- reis van veertien dagen te Athene terugge keerd. Onmiddellijk na zijn aankomst ver gaderde de ministerraad, die ondanks de oorspronkelijke belofte van Venizelos besloot geen losgeld voor de twee ontvoerde politici te betalen, daar dit een precedent zou schep pen. Oud-minister MylODas is intusschen, gelijk reeds gemeld is, door de roovers in vryheid gesteld teneinde voor het uitbetalen van het losgeld te kunnen zorgen. Tevens heeft dezelfde bende echter een bekend ad vocaat gevangen genomen. Mynongeluk in het Walenland. Naar onze correspondent te Brussel meldt, bevonden zich 180 mijnwerkers in het hoog ste deel van dekolenmyn te Villers-le-Bouil- let, by Hoei, toen plotseling op een plaats, waar de ingenieurs zulks het minst ver moedden, een groote hoeveelheid water met vervaarlijk geweld in de mijn drong. On middellijk daalden reddingsploegen in de mijn af en waren zoo gelukkig 175 arbeiders, waarvan sommigen het bewustzijn hadden verloren, ;te redden. Vijf mannen zouden echter in de ondergeloopen schacht omge komen zyn. Een groote menigte bevindt zich in de nabijheid van de mijn. De F. N. expeditie te Leopoldsville. Na de grootste moeiiykheden, veroorzaakt door de omstandigheden, die een onbereken baar terrein met zich brengt, zy'n de vier F. N.-reizigers te Leopoldville aangekomen. Zij reden echter slechts in één wagen deze plaats binnen, waar zy door de aldaar aan wezige Belgen feestelijk werden ingehaald. Eén der wagens is n.l. verloren gegaan ten gevolge van een brand, die zoo snel om zich heen greep, dat de beide inzittenden, Fabry en Crouquet, nauwelijks den tijd hadden zich te redden en al hun bezittingen ver loren zagen gaan. Met zijn vieren in één wagen ging de reis verder Daar Leopolds ville. Hier bleven Carton de Wiart en Crou quet achter, terwijl Lamarche en Fabry hun tocht naar Kaapstad voortzetten, waarmede zij een betrekkelijk gemakkelyk gedeelte van hun onderneming te volbrengen hebben. DRAMA IN EEN JACHTHUT. Voortvluchtig employé en zyn meisje dood gevonden. ALBERSHEIM (Palts), 8 Aug. In de jachthut op den Hohen Berg- heeft men de lyken van kapitein August Otto Mathes en van zijn verloofde Blise Stublfauth gevonden. Mathes moet bij de firma te Ludwigshafen, waar hij werkte, groote bedragen verduisterd hebben. Hij was sindsdien voortvluchtig en verbleef met zy'n verloofde in de jachthut, die toebehoort aan een jachtvereening te Ludwigshafen, waarvan Mathes lid was. Het blijkt,: dat Mathes na een worsteling eerst zijn verloofde heeft doodgeschoten en daarna zichzelf. Men vond de revolver nog in zyn hand. De lijken verkeerden reeds in staat van ontbinding.

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3