r VAAK IS UW LEVER DE OORZAAK Pluimveeteelt. Voor huis en hof. BINNENLAND LOGE1 „Hötel-Restaurc PIET SIMONS z Gemengd ONZE EILANDEN TAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928. gen zijn mislukt, de machines zijn zoo goed als verloren en de vliegers zyn ternauwer nood aan een wissen dood ontkomen. Het is ons onbegrijpelijk welk nut een dergelijke flirt met den dood heden nog kan hebben. Zoolang er evenwel nog een dwaze massa gevonden wordt, die genegen is zulke waa; halzen toe te juichen, zijn er altijd nog lief hebbers genoeg, die een poging tot zelfmoord onder verzachtende omstandigheden nog graag ondernemen. Bij manoeuvres der Italiaansche vloot ten westen van het Brioni-eiland is een duik boot vlak voor den boeg van een torpedo jager boven water gekomen en geramd. De duikboot verdween in de diepte. De positie der duikboot is bekend. Men is er in slaagd den luchttoevoer naar de duikboot te verzekeren, doch waar er volgens de laatste berichten geen seinen meer van de beman ning worden gehoord, wordt het ergste ge vreesd. Aan boord bevinden zich 29 man schappen en twee officieren. Wat zal mijn kind worden? INGEZONDEN. III. Nu gaan we eens het kind bezien, zooals het op moeders schoot en in de huiskamer is. Een kind is de zonnestraal in het gezin, een zegen voor de ouders. Ziet eens de van gelukstralende moeder met haar kind op den arm, haar kind, haar eigen vleesch en bloed, het evenbeeld van haar man. Geen zaliger genot voor eene moeder, dan haar kind tegen de borst te drukken, het te omhelzen en te liefkoozen. Wonderbaar, haast ongelooflijk wordt ons de moederliefde voorgesteld in de geschiedenis van de moeder en den adelaar die haar kind had geroofd. De wanhopige strijd tussehen de moeder en den adelaar vervult ons met ontzetting. Talrijk zijn de voorbeelden van zelfopofferende, doodver achtende moederliefde. Bij het ziekbed, in gevaren en nood, 't is altijd de moeder die voor haar kind in de bres springt. En daar mochten wij ouden zoowel als jongeren wel eens meer aan denken, want, die nog eene moeder heeft hoeft nog niet te weenen. Hoezeer nu deze moederliefde op pry's te stellen is, niet alle moeders zijn even ver standig van deze liefde blijk te geven. Er is een moederliefde die in haar kind méér ziet dan dat uitwendige. Eene moeder, begaafd met reine lief-ie voor haar kind, heeft vooral de opvoeding, het vormen van het karakter in het oog. Zij weet maar al te goed, dat haar lieveling op haar schoot en in haar armen veilig en gelukkig is. Maarzij denkt aan de toekomst, en daarom tracht zLj vanaf de prilste jeugd dat kostbaar diamantje zelf te slijpen en te polijsten, opdat net als een schitterend edelsteentje te voorschijn komt. Met de teedersto zorgen wordt dat bloempje gekweekt en alle onkruid uitgeroeid. Een kind, door zulk eene teedere moeder opge voed verstaat zijn moeder toch zoo goed. Tussehen hem en haar zijn zulke fijne maar tevens sterke draden gesponnen. Over zulke moeders en zulke kinderen en zulk een op voeding willen we 't hier niet hebben. Er zijn andere moeders, die zelf in het donker zijn geboren en steeds donker be huisd zijn geweest In hun woning valt nooit een warme, verkwikkende zonnestraal binnen. Zij heeft haar kind geboren, zij heeft het gevoed, zij heeft het op de beentjes leeren staan, zij heeft het leeren loopen en daarmede is haar taak als moeder ten einde. Het kind is nu zoover dat het loopen kan en nu moet het zelf maar de wereld ingaan De band van liefde tussehen moeder en kind bestaat nog wel, maar deze gelijkt meer op den band tussehen dieren onderling en be rust geheel en al op het dierlijk instinct. De horizoDt van deze arme moeders staat zoo dicht voor haar oogen. In hun omgeving is het altijd donker en koud. Zulk eene moeder, zulk een kind en zulk een opvoe ding laat ik hier ook buiten beschouwing. Deze soort van menschen leven slechts in het heden, en denken niet wat worden zal. Dit neemt echter toch niet weg, dat onder den vuilen kittel van den vader, onder het vieze jakje van de moeder of onder het door vuil bezoedelde bloesje van het kind vaak edele reine harten verborgen zyn. Zij hebben geen idealen voor dit leven en daarom kennen zy ook minder behoeften. Als het buikje maar gevuld is, en als ze maar tegen de koude of tegen de warmte beschut z'yn, zijn ze allang tevreden. Zulk een leven zonder zonneschijn rolt daarheen, doelloos, vaak nutteloos en zonder hoop. Zulke menschen kennen maar één doel n 1. de noodzakelijk ste behoeften te voldoen. Voor dingen buiten hun horizont voelen ze niets. Het edele, het schoone in de schepping en in de omgeving zien ze niet; hoogere dingen begrijpen ze niet. Dus, op deze soort van menschen zijn deze regels niet van toepassing. Daarover zullen we 't misschien later nog wel eens hebben. Ik bedoel hier het kind dat wel de koeste rende zonnestralen kent en heeft gevoeld, en de moeder, wier horizont ver van haar afstaat. Hoe nu wordt het karakter van zulk een kind reeds in de prilste jeugd bedorven? Van de hygiënische opvoeding spreek ik hier niet, want op dat gebied ben ik volkomen leek; ik spreek hier van de lichamelijke op voeding en de vorming van het karakter. We treden de huiskamer binnen. Het kind zit in zijn stoeltje bij de tafel en wil iets hebben om mee te spelen. Hier, liefje, hier heb je een lepel, sla nu maar, hoorIets wat leven maakt en zich beweegt heeft altijd iets aantrekkelijks voor het kind. Het slaat INGEZONDEN MEDEDEELING. DAT U ZICH ZIEK VOELT. Een trage lever veroorzaakt: Constipatie en giftige stoiten in het lichaam - Maagklachten - Slechte spijsvertering - Hoofdpijn - Bleeke gelaatskleur - Vatbaarheid voor koorts - Gal en andere kwalen. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN zijn een zuiver plantaardig laxeermiddel en doen de ingewanden pijnloos lunctioneeten, zonder on aangename nawerking. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus ge makkelijk in te nemen. Zij zijn volgens dokters recept samengesteld en kunnen door jong en oud Little Liver Pill» met bovenstaand handelsmerk. Verkrijgbaar bij Import. Fa. B. Meindersma - Den Haag. worden gebruikt. Eisch Carter' Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f2.25. NEEM ZE TERSTOND - MORGEN GEZOND. er nu flink op los. De moeder lacht, de vader niet mag weten of hooren, zeg het dan als grinnikt. Jongen, wat is hij flink en sterkl het kind er niet by is, maar doe niet zoo Een volgenden keer neemt het uit eigen be- geheimzinnig. Ge zult het zelf wel onder weging een lepel en slaat er weer flink op los, maar nu niet op de tafel, maar op de theekopjes. Hè, dat is leukEn wat dat mooi rammeltDe kleine kraait het uit van ple zier, maar inplaats een lachje te zien te krijgen, krijgt het een flinken tik op de handjes, een zuur gezicht, een snauw. En waarom? Ge bebt het toch zelf geleerd. Denkt ge misschien, dat deze plotselinge verandering bij u geen indruk op het kind nalaat? Dan vergist ge u. Het kind heeft nog geen onderscheidingsvermogen, maar het kan zéér goed bepaalde indrukken in zich opnemen. Het begint te huilen en nu krijgt het bovendien nog een pakje voor zijn broekje en wordt in het bedje gestopt, neen, geworpen, 'tls toch zonde, zulke mooie kop jes, en die zijn nu stuk. Zoo'n deugniet! Je eigen schuld. Kijk nu die oogjes eens, hoe angstig rondzien. Dat is nu dat aller liefste kind van gisteren dat zoo sterk was, waarom werd gelachen, dat is nu die lieve moeder, 't Is een verkeerde schakel in den ketting van opvoeding. 't Kind wordt een paar jaar ouder, en be gint heel aardig te spelen met zijn blokken doos en zijn spoortje. Ik ben toch maar blij dat we hem dat hebben gekocht. Hij speelt er zoo mooi mee. Kijk er eens, moe, is dat niet mooi? Nou, hoor, dat is mooi! Maar jij kan mooi huisjes bouwen! De kleiDe is opgetogen van vreugde. Moeder vindt zijn spoorbaantje, zijn huisjes toch zoo mooi. Een paar dagen later speelt het kind weer met zijn speelgoed en begint te bouwen, Moe vond het erg mooi. Daar komt moe de kamer binnen. Vandaag is ze niet in haar humeur. Ze heeft haar zin niet kunnen krijgen, de man blijft zoo lang weg, waar mag die nu weer zitten; buurvrouw heeft haar scheef aangekeken of iets dergelijks. Kyk er eens, moe, is dat weer niet mooi. nog mooier dan toenWat, kwajongenmoet jij zoo'n rommel maken! Ik kan maar aan het opbergen en het opruimen blijven. Weg met dien rommel, of ik gooi alles in de kachel. Deugniet! Kyk nu eens in dat verbaasd gezichtje! Gisteren vond moe het zoo mooi en was ik zoo braaf, en nu is mijn speelgoed een rom mel en ik ben een deugniet en heb toch niets gedaan. Deze teleurstelling werkt verpletterend op het gemoed van het kind en heeft ergere gevolgen dan ge wellicht meent. Mietje breekt een melkglas. O, Wee! Ze heeft het toch zoo goed met alle twee haar handjes vast gehouden en nu? Bom, daar ligt het in scherven. Ze wilde het op tafel zetten, heel voorzichtig om het toch maar niet te breken, en ziedaar, het is haar uit de handjes gegleden. Jij, stoute meid, moet jij nu dat glaasje breken, zeg! Een pak slaag en de noodige scheldwoorden, zooals domme meid, suffert, onhandig ding enz. enz. dat is de belooning. Soms moet het voor straf zoo veel of zooveel bidden (bidden is dus geen behoefte maar straf) of voor straf bijbel tekstjes voor de zondagsschool leeren (dus Gods woord is geen verkwikking maar een straf). Verwondert het u nu nog dat uw kind later heelemaal geen behoefte heeft om te bidden of eens de bijbelsche geschiedenis te lezen? Dat alles wordt toch als straf be schouwd; ge hebt het zelf geleerd, ge hebt het kind daarmede gestraft. Heeft dat kind nu werkelyk straf ver diend? Kan ons grooten zooiets ook niet overkomen? Was het haar schuld? En ge looft ge, dat Jantje of Mietje niet beseffen dat ze onrechtvaardig gestraft zijn? Gelooft ge, dat het kind dat vergeet? Maar neen! De kinderliefde, het vertrouwen is geschokt en maakt plaats voor vrees. Als het kind tien of twaalf jaar oud is, dan zal het zich verdedigen en tegen u opstaan, ja, zelfs bru taal tegen u worden. De achting voor u is weg. Ge hebt met uw man eens iets te be spreken wat het kind niet noodig heeft te weten. Héél stilletjes wordt in het oor ge fluisterd. Het kind hoort iets; het ziet, hoe gefluisterd wordt. De kinderen hooren en zien alles, ook al spelen zy. Vergist u daar maar niet in. Wat is dat? Mag by dat niet weten? Wat zeggen ze nu tegen elkaar? Gaat het over |hem? Hij moet alles luid zeggen, vader en moeder moeten alles van hem weten, en hij mag niet weten wat daar wordt. Het kind krijgt achter docht. Vader en moeder zyn toch niet zoo als hy dacht. Die doen ook wel eens wat, hetgeen hij niet mag weten. Hij mag. niet alles weten, waarom zou hij nu alles "gaan vertellen? Dat is nu ook niet meer noodig. Indien ge iets te zeggen hebt wat het kind vinden en de wrange vruchten plukken, 't Gevolg daarvan is, dat uw kind gesloten wordt en u er geen woord meer uit krijgt, Dat hebt ge er van. De jaren van rijpheid breken aan. Véél, véél gaat in dezen kritieken tijd in dat bolletje en in dat hartje om. Het komt tot ontdekkingen waarvoor het terugdeinst. Een nieuwe wereld ontplooit zich voor zijn oogen. Hy begrijpt die dingen niet. Het kind geraakt in de war. Hij zou toch zoo graag eens met vader of moeder daarover spreken maar... het vertrouwen is weg. Durfde hij toch maar eens even iets vragen hoe dat of dat is. De gevaren worden steeds grooter, alle mogelijke twijfels komen in hem op, ook op godsdienstig gebied. Had hij nu maar eens een vertrouwden vriend of raadgever, dan verdween alles voor de zon, maar...? De achting, het vertrouwen tegenover de ouders is weg. Zijn speelgoed was een rom mel, hij was een deugniet en had toch niets gedaan, hij werd gestraft en kon het heusch niet helpen dat hij dat kopje brak, vader en moeder spraken zoo geheimzinnig met elkaar, wie weet of ze toen niet alreeds zagen wat in hem omging, en wat zullen ze nu wel zeggen als hy daarmede voor den dag komt? Ze hebben toen zoo gefluisterd tegen elkaar. Hij tracht zich daar tegen te verzetten en zoekt afleiding. Gaat de straat op, wordt baldadig, slordig, nalatig, droome- rig, kent geen plichtsbesef meer en wordt flegmatiek. En wie heeft dat karakter be dorven? Niet slechte vrienden, neen, gij zelf. Nu zit uw kind met al die twijfels en ont goochelingen op elk gebied; nu zoekt hij zelf de verschillende vraagstukken op te lossen, en, indien het nu geen goede oplossing vindt, zijt gij zelf de schuld van alles. H. Dr. v. O. Wordt vervolgd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Botterdam. Postzegel van 7\ cent voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Eendenhouderij. Hoe men klein beginnen moet. Het voeren. We hebben nu gezien hoe we met het beste materiaal als uitgangspunt nog voor zichtig moeten zijn en hoe van dezelfde beste moeder en vader nog zeer sterk vari- eerende nakomelingen kunnen komen. De gewone fokkersleer dus dat men van de beste ouders, beste jongen fokt is totaal onjuist. Verder hebben we uit het voorbeeld dat ik gaf van myn Reebonten en Campbells te Nymegen en te Volendam gezien, dat een soort eend dat het op de eene plaats goed doet (Campbells te Volendam) het nog lang niet altijd op een andere plaats evengoed doet (Campbells te Nijmegen). Daaruit volgt dus alweer, wat ik de men schen honderden keeren voorhoud; Vraag niet naar het beste ras, want dat is er niet. Als gij met succes eenden wilt houden moet het beste ras zelf zoeken van TJw eigen standigheden. Vandaar dus myn zonder ling advies als er menschen bij my komen met grootsche plannen, die zoo en zooveel H.A. terrein hebben, zoo en zooveel geld enz. enz. en die nu in eens goed willen be ginnen met eenige honderden jonge eenden. Geld komt er niet op aan enz. als het maar beste eenden zijn. Mijn advies is dan: „Kyk eens, ik verkoop graag een aantal jonge een den voor goed geld, zulke- gekken zijn er trouwens meer, maar als ik u een goeden raad mag geven, ga dan met me mee met uw geld hier naar de groote Maasbrug en gooi het dan ineens allemaal in de Maas. G-y weet dan zeker dat ge het zonder veel moeite en zorgen radikaal kwijt bent en als gij een eendenhoudery begint, zooals gy het u hebt voorgesteld, raakt ge het even zeker kwijt, doch alleen na een jam merperiode van veel zorgen en moeite." Zoo'n advies slaat in als een donderslag uit helderen hemel en de meesten zijn dan pas rijp voor verstandig overleg. We gaan dan als volgt redeneeren: Wat hebt ge voor terrein, hoog of laag, stroomend water, stilstaand water, goede drinkwatervoorziening, grasland etc. etc. Wat is uw doel? Kunt u de eendeneieren in uw buurt kwyt, heeft u verstand van het vak (natuurlijk niet). De gekste dingen beleef ik soms. Onlangs komt by me een beroeps danseres uit Beriyn, die daar 's avonds aller lei moderne dansen vertoont, zy had een groot kapitaal verdiend en wou dat in een eendenfarm steken, zooals dat zoo heel mooi heet, een groote eendenfarm dicht by Beriyn. Wat ik haar raadde van rassen of ze eenden van my kon krijgen en mijn advies wasj „Lieve kind, ga gauw naar Beriyn terug en dans desnoods iederen avond met je bloote voetjes net zooveel eendenbroed- eieren stuk als je maar krijgen kunt, je zult dan over een poosje nog lang niet zoo arm zijn als dat je nu een dergelijke eendenfarm begint. Wil de beginner eendenhouder of een een denfokker zijn? Ook al weer een reuzen verschil en de beste oplossing voor den toekomstigen eendenhouder is dat by begint met fokker te zijn. Hoe beginnen we nu te fokken. Stel voor we beginnen met een paar foktoomen en wel 2 foktoomen Reebonten en 2 foktoomeD Campbells, ieder van 5 eenden en een woerd. Hebben we vrij water dan is het prachtig, hebben we rennen dan moeten we zooals gezegd op minstens 15 vierkante meter best grasland per dier rekenen. De voeding? Los zwemmende eenden die veel kunnen vinden geven we overdag niets, ze moeten het zelf maarzoeken. Vastzitten de eenden voer ik, ook al weer geweldig revolutionair, alleen droog meel en mais. Ik zeg er echter direct bij dat rul aangemaakt meel, een paar maal per dag verstrekt, veel voordeeliger is in voer. Het kost echter meer werkloon en als men een fokkerij heeft zooals ik te Volendam met veertig foktoo men van vijf, die ieder stuk voor stuk van voer en water voorzien moeten worden, dan voelt men wel dat er naast het andere werk (het controleeren der eenden, waarover later) geen tijd overschiet om een paar maal per dag in iedere ren het eten te gaan brengen. Vandaar dat ik gewone, heel goedkoope me talen automatische droog voer bakken heb, die zoo eens in de week of eens in de veer tien dagen gevuld worden. Deze bakken staan in gewone kisten, die op hun zy staan, zóó dat de bodem van de kisten naar het Westen gekeerd zyn, en ik dus geen last heb van natregenen van het meel. Naast dezen droogmeelbak, staat een gritbak, dit is een bak gevuld met schelpen. Dat is goedkoop en al die z.g. grit van ge malen steentjes enz. is zoowel voor kippen als eenden absuluut overbodig. De kist zelf staat op vier paaltjes, ongeveer twintig cen timeter van den grond. Dat heeft het voor deel dat er zich geen ratten onder kunnen nestelen (ratten en eenden gaan heel vaak samen, tot groote schade van eend en eenden houder.) 2e. De kisten gemakkelijk gereinigd kun nen worden en de eenden er geen modder boel in maken. De drinkbakken staan aan de andere zijde der ren ongeveer 3 Meter van den meelbak verwijderd. De eenden ziet men dan ook vry wel zoolang ze honger hebben steeds heen en weer tippelen tussehen voerbak en drink bak. Daardoor zorg ik voor de noodige lichaamsbeweging, die zeer noodig is. De kisten en bakken worden iedere week grondig gereinigd en met creoline begoten, de drinkbakken worden iederen dag gerei nigd en van schoon water voorzien, 's Avonds krygen de eenden per stuk 60-70 gram maia, al Daar gelang het jaargetyde en de temperatuur Daartoe heb ik bakjes gemaakt, die precies voor 6 dieren (5 eenden en 1 woerd) de afgewogen hoeveelheid bevatten als ze tot den rand gevuld zijn. Eenden zijn geweldig verstandige dieren en sterke ge woonheidsdieren net als ouderwetsche huis vaders, die ook direct van streek zynalser wat afwijkends gebeurt. Geeft men ze een paar korreltjes mais meer dan ze gewoon zyn, dan laten ze het rustig liggen en v de eendenhouder die dan by schemerdonker niet goed oplet. Al spoedig zijn er een paar vierbeenige roovers present die de overge bleven mais verslinden en als men dan niet goed oplet en deukt dat de eenden alles schoon opgegeten hebben en den volgenden dag wat meer geeft, dan bereikt men dus al heel gauw dat men naast de eendenfokkery onbewust een rattenfokkery opgericht heeft, wat een geweldig kostbare liefhebberij is Losloopende eenden krijgen 's avonds ook een portie mais, waar ze erg verzot op zijn. Ze weten dat zoo gauw, dat ze tegen het vallen van den avond uit zich zelf van hun verre strooptochten terugkomen en rustig in hun nachtelyke verblijfplaats gaan. In Engeland waar men op de groote landgoe deren soms honderden eenden houdt, komen ze op het geluid van een bel of fluitje of op het geroep van den oppasser in no time aan hollen. Ik zeg daar nachtelijke verblijfplaats en niet zooals by kippen nachthok. Dat is met opzet, want we zullen zien dat juist deze verblijfplaats voor den nacht by eenden veel eenvoudiger is dan by kippen. Dr Te Hennepe. HORTENSIA. De Hortensia, juister uitgedrukt Hydran gea Hortensia, kan bogen op een groot aantal soorten en variëteiten. De halfhoutige sten- 3 dezer heesterplant zeggen ons reeds dat de plant overbhjvend is. In groote bakken in den tuin gehouden kunnen ze wel 1 M. hoog worden en zijn ze met hun grooteen talrijke bloemschermen een lust voor het oog. Veel Hortensia's worden ook als kamerplant aangetroffen, waarvoor ze zich ook uitste kend leenen, doch in heel veel gevallen laat hun verzorging dan nog al eens het een en ander te wenschen over, waardoor ze niet zelden een ontydig einde vinden. De verzorging is overigens geenszins erg moeilijk. Zoodra het bloeien is afgeloopen, is tevens de tyd daar voor het verpotten, aan gezien in de meeste gevallen voor een ver dere ontwikkeling der plant de pot te klein is geworden. Bij dit verpotten hebben we er voor te zorgen, dat de kluit flink vochtig is, opdat by het uit den pot nemen der plant, de kluit niet afbrokkelt. De nieuwe en iets groo ter pot wordt van te voren zooveel met scherven voor drainage en aarde opgevuld, dat de aardkluit nagenoeg met den rand van den nieuwen pot gelyk komt De ruimte tussehen den wand van den pot en de aardkluit wordt voorzichtig met aarde aangevuld, welke met een stomp houtje wordt aangedrukt, hetgeen zoo noodig door wat gieten kan worden ver gemakkelijkt. De Hortensia's kunnen na den bloei en het verpotten met pot en al in den vollen grond worden gezet, waar ze blijven tot de nacht vorsten gevaariyk worden. Ze worden ook hier geregeld begoten, tenzij de regenval dit overbodig maakt. Om de drie k vier weken worden ze bemest met wat vloeimest. Na het binnenhalen worden ze meteen gebracht naar de plaats waar ze zullen overwinteren. Dit kan gebeuren in een vorstvrij vertrek waar niet gestookt wordt of in den kelder. Alvorens de plant naar den kelder over te brengen, plukken we er de bladeren af en verwijderen de al te zwakke gevormde twij gen. Gedurende het verblijf in den kelder moet de plant nagenoeg droog staan, te veel vocht zou de wortels doen wegrotten en al onze zorgen teniet doen. Begin Februari wordt de plant langzamer hand overgebracht naar een warmer vertrek en liefst voor een zonnig raam geplaatst. Van de later gevormde scheuten, welke de a.s, bloemschermdragers zijn, laten we bij sterke planten ongeveer 5 a 6 staan, terwijl de zwakkere er niet meer als hoogstens drie mogen behouden. Hortensia's in den tuin, in groote bakken, waarvan het binnenhalen bezwaarlyk is, kun nen buiten overwinteren, mits de noodige voorzorgen in acht genomen worden. Ook de soort der Hortensia's speelt hierbij een groote rol, aangezien ze niet alle even goed tegen de vorst bestand zyn. Hoe luchtiger en dro ger de dekking tegen vorst, hoe minder kans op doorvriezen. Bedek daarom met een flinke laag turfstrooisel en bescherm de luchtig saamgebonden takken door middel van riet of stroo. Voor deze winterzorgen nemen we hier de zwakke twijgen en het doode hout weg en korten zoo noodig de hoofdscheuten wat in. Dit inkorten vooral niet overdrijven, aangezien dit den bloei van het a.s. jaar te veel zou verhinderen. De onderste oogen geven n.l. geen bloemschermen. Na den winter worden de planten geleidelijk weer afgehard. De Hortensia's worden aangetroffen met roode, witte en blauwe bloemen. Om deze blauwe kleur te krijgen, wordt de grond be goten met water waarin ten hoogste 2 ammoniak-aluin opgelost is. De blauwe kleur is ook te verkrijgen door ze te begieten met water waarin roestige spijkers of iets der gelijks hebben gelegen. Hortensia's in kamers of serres gehouden moeten niet over den kop worden begoten of in al te vochtige lucht worden geplaatst, aangezien dit het bruin worden der bloem bladeren veroorzaakt. Hortensia's in den tuin, welke van onderen kaal worden, waardoor ze een onoogelijk aanzien krijgen, worden in het voorjaar flink diep teruggesneden. Dit kost een jaar bloei, doch de plant zal een prachtig gevuld uiter lijk hernemen en ons het volgende jaar met een rijken bloei hiervoor schadeloos stellen. Laat ze in den winter vooral niet te warm staan. DE OPEN DEUR. Door de duistere straat stapte in een nach telijk uur een waker. Zijn hand tastte telkens naar deuren en ramen om te zien of alles wèl was in zyn wijk, of geen abonné ver zuimd had het licht te dooven, of geen aan geslotene vergeten had e«en raam te sluiten en of erger nog geen boosdoener zou hebben getracht, zyn misdadigen slag te slaan. Rustig stapte hij voort, omdat hy zag, dat alles goed was. Maar toen opeens... Daar was een deur, die week door zijn plichtsgetrouw duwen, de waker keek en keek nog eens. Hij kon niet langer twijfelen, de deur stond open. Van den anderen kant kwamen stappen naderby. Het was een agent op zijn ronde. De waker vertelde, wat hij zoojuist had geconstateerd, en beiden drongen angstig spiedend den winkel achter de open deur binnen. Zij luisterden vol aandacht en hoort! daar weer klonk een vreemd gerucht. Het leek als ware er iemand ver af aan het zagen. Regelmatig drong dat gedreun, afgewisseld door een kner- pender geluid tot hen door. De agent stak een hand uit in de richting, waarin het geluid vandaan kwam. Maar schiellijk trok hij de hand weer terug. Zijn hand had iets aangeraakt, iets warms, iets harigs, wat kon dat zijn? Een zaklantaarn werd ontstoken en gericht. En toen zagen zij Op de toonbank lag lang uitgestrekt een manspersoon gerust te slapen. Een pak papier had hy tot hoofdkussen genomen. Ambts halve werd de slaper gewekt en toen bleek, dat hy een bediende uit dien winkel was. Hij was den avond tevoren uit geweest, had een beetje teveel gedronken en toen had hy niet meer naar huis gedurfd. Hij had den ON sleutel van den winkel. Toen was hij daar maar gaan slapen, maar hij had vergeten de deur achter zich dicht te doen. Gold-Rush. Rotterdam heeft nu ook de romantiek van Klondyke. Van heinde en verre zijn er ge gadigden gekomen om voor zich een claim op te eischen en te graven en te wroeten, in de hoop, een schat te vinden; velen zyn teleurgesteld teruggekeerd, maar enkelen, gelukkiger dan de rest, hebben inderdaad wat gevonden en het gerucht van hun vondst heeft zich verspreid en nieuwe gelukzoekers aangevoerd. Een paar dagen geleden heeft een jochie, dat zijn vacantiegeneugten bot vierde op den hoop uitgebaggerden grond, welke wordt ge haald uit de Delftsche vaart, waar weldra de nieuwe brug zal worden gebouwd, daar de eerste vondst gedaan. Wroetende en graven de in de slijkerige massa, zag hy opeens iets blinkends, dat hy opraapte en schoonwreef langs zijn broekje. Het was een zilveren theelepeltje, dat vermoedelyk eens van een voorby varend schip overboord was gevallen Het jochie bleek een zakenman in den dop te zijn want hy bracht zyn schat naar een antiquair, die er een gulden voor gaf. Maar het jochie was nog niet pienter genoeg om zyn geheim te bewaren. Hy vertelde het aan een paar kornuitjes en den volgenden dag werd er druk gewerkt op den hoop uitge graven grond en inderdaad werden er nog twee lepeltjes gevonden. Het nieuwtje ver spreidde zich ras in de buurt en tegen den avond kwamen er opgeschoten jongens, die met poken en harken of met een kolenschop den grond bewerkten. Maar toen een hunner een rijksdaalder vond, werd het gereedschap aan kant gedaan en werd er druk met de handen in den blubber gegraaid. En ziet, er werd een kwartje gevonden, en toen weer een lepeltje en toen een horloge, zonder wijzerplaat en zonder wijzers en met een veer die stuk was, maar de koperen kast werd goud genoemd en het nieuws van deze vondst bracht er nu ook volwassenen toe, een greep naar het geluk te doen. Voorbij gangers bleven staan, informeerden, keken toe en hoonden, maar als een van de gravers weer wat vond, hetzy een oud petroleumstel, een haast nog gaven bloempot of wat ook, dan verstomde het gehoon en weldra be gonnen er weer eenige kijkers mee te graven. Maar meer nog dan het nieuws omtrent de vondsten, wakkerden de verhalen omtrent wat er wel gevonden zou kunnen worden den lust tot graven aan. Verhalen van ver borgen schatten, van den verstopten buit van een inbraak en herinneringen aan ge beurtenissen uit vroeger jaren, toen ook in uitgegraven grond kapitalen gevonden zou den zijn, deden de ronde. En van steeds verder komen de gelukzoekers. Er wordt met groote ambitie gegraven, maar de schat, van welken de theelepeltjes en de geldstukjes de voorloopers zouden zyn, is nog niet gevonden. VERLENGING DER NENYTO? ROTTERDAM, 7 Aug. Naar wij ver nemen, heeft de Raad van Beheer der Nenyto 1928 aan het gemeentebestuur vergunning aangevraagd, om de tentoonstelling te ver lengen tot 1 October a.s. Bejaarde vrouw in brand geraakt. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. De 88-jarige mej. H. den H. wilde zich gisteravond om streeks negen uur in haar woning in een hofje aan de Paul us Potterstraat naar bed begeven en liep met een brandend nacht lichtje door haar kamer. Doordat de oude vrouw zeer slecht kan zien, is zy gevallen en hebben haar kleeren vlam gevat. Hoewel er spoedig hulp was, bekwam de vrouw toch zoodanige brandwonden, dat zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, hedenochtend in het ziekenhuis is overleden. BEJAARD MAN DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op een onbewaakten overweg. HOEK VAN HOLLAND, 7 Aug. - De 70- jarige gepensionneerde licht wachter L. werd op den onbewaakten overweg nabij het sta tion door een trein gegrepen. De man was onmiddellijk dood. Kostbaar schilderstuk gestolen. 's-GRAVENHAGE, S Aug Bij de politie alhier is bericht ingekomen, dat de firma J. W. Bell en Co., assurantie-maatschappy. 23 rue de la Paix te Parijs een belooning uitlooft van 50.000 francs voor de(n)gene, die inlichtingen kan geven omtrent een schilderij, voorstellende een middeleeuwsche buiten party. Het schilderstuk wordt toegeschreven aan Watteau. Eenigen tijd geleden is bedoeld kunstwerk in Engeland gestolen. Bij de afdeeling C. van het hoofdkantoor van politie is een foto van het schildery aanwezig. JEF VAN DONGEN. Onder de burgerij is een spontane beweging ontstaan om Jef van Dongen bij zijn aan komst te Arnhem een grootsche hulde te bereiden. In verband daarmede heeft zich Woensdag een comité gevormd om die hulde te organiseeren. Wy vernemen, dat Jef van Dongen, Dinsdag te Rotterdam aankomt, waar hij door zyn ouders en den directeur van de maatschappij, waarbij hij werkzaam is. zal worden ontvangen en Donderdagavond te Arnhem zal aankomen. Woensdag heeft men ten zijnen huize het volgende telegram ontvangen: Heden te Tromsö aangekomen. Vertraging door storm in IJszee. EEN KRANIGE ÉÉN Oorlogsinvalide spri sche pier in zee Een eigenaardige J middag op Schevenin I ken. Aangekondigd Duitscher Josef Greg den wereldoorlog, die van den pier in ze< afstand van zes kilt En aldus is ook inde: einde van den pier improviseerde spring deze heeft Gregorits» uur, omgeven door den grooten sprong g| Daarna zag men hel snelheid evenwydig richting van Seinpos] pier en het strand y kleine zwarte stip, za tien minuten over half zwemmer ongeveer te joen Witte weer na; door een helper aan Hiermee was deze z einde. Gregoritsch heeft aad plan is te trachten oveH men. Hy is van beroeB ook al een vreemd ietffl been en wereldreiz| Reèds eerder heeft nS om het Kanaal over te hy het echter niet tot CL MET ONGELUK D< BARNEVELD, 8 A heeft een 12-jarigen jo broek, spelende, het ze- van den landbouwer I een buks in het hoofd was onmiddelijk dood. f Broeder! ARNHEM, 8 Aug. 1 Rechtbank stond gisteiv ringen terecht. Hy had z.' aan het misdrijf van di dachte ging in Juli me; dra verkeerde hij ondi sterken drank. Toen zij raakte, heeft verdachte, gebeuren, verzuimd pog stellen om zijn broer té heeft hij nagelaten deoj! schuwen. Het gevolg verdronk. Verdachte verklaarden dat hij zich zoo goed aj herinneren kon, omdat i-J ken toestand verkeerde! De officier van Justitie er in zyn requisitoir ol lijk meende, dat hier sprake was. Echter mot ning terugkomen. Tochj schuldig aan het veroor schuld en hij eischte d! genisstraf van negen m Uitspraak over 14 da' De verdediger, mr clementie. en het gebruiken van is een kwestie van DOE ZULKS IN HE UW VOOROUDER: BOERENVISCHMARKT ij te ROTTE ITALIAANSCHE DUIK] Reddingswerk 1 ROME, 6 Aug. - Toi F 14 hedenmorgen vroej westen van het Brioni- mauoeuvre uitvoerde, doi onder den boeg van den t< die ook aan de manoeuv; zonk onmiddellijk 40 M. o; De juiste positie van de J vastgesteld. Intusschen v! van een watervliegtuig, c niet ver van de ankerpla Brindisi" heeft gezien, w; Foschini bevindt. Aan de; werk opgedragen. Het zeer gunstig, maar toch duikers zich begeven na het ongeluk is gebeurd beréidingen getroffen lucht te voorzien en tel; van byzondere acoustisch voor duikbooten kan de H wereld in contact blijven; Men gelooft, dat de t leven is, daar de „Brindii moet hebben opgevangen. Contact inet de F 14. zekerd voor de bt ROME, 7 Aug. - De l|j zonken Italiaansche duikb nauwkeurig vastgesteld, gunstige weer was het i nacht mogeiyk, met bet na d.B O IT

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2