PUROL Hei Smetten, Doorzitten en Stuk/oopen der Huid BINNENLAND ONZE EILANDEN YAM WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1 928. 3 INGEZONDEN MEDEDEELING. verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. ca Drogisten dingen, 2e pr. m. 291 p.; Afd.Uitmuntend heid Gem. koren „Gouda" Gouda, 2e pr.m. m. 255 p.; Afd. Uitmuntendheid Dameskoren De Kleine Stem" Charlois Rotterdam, 2e pr. m. 266 p.; Afd. Uitmuntenheid Dames Koren „Vociet Amicitial" R'dam, 2e pr. m. 267 p.° Superieure, afd. Gem. Koren „Onderl. Zangstudie" R'dam, Directenrsprijs, 2e pr, m. 289 p.; Superieure, afd. Gem. Koren „Nieuw Leven" Nieuwenhoorn, 2e pr. m. 288 p.; Superieure, afd Gem. Koren „Aurora" Am- merstol 2e pr. m. 278 p. Ie afd. Fanfare „Volharding" Oostvoorne 2e pr. m. 280 p. De Jury bestond uit de heeren P. J. Oomes Dirugent, Bart Verhalen Musicus en Otto De Vaal Musicus. VEILtNGSBKRICHT van Vrydag 27 Juli 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 3,— tot 4,10 per 100 krop. Radijs 4,10 per 100 bos. Postelein 0,09 tot 0,12 per k.g. Aardappelen 2,90 tot 6,60 per 100 k.g. Poters 1,70 tot f 4,10 per 100 k,g. Aardbeien 0,51 tot 0,58 per k.g. Frambozen 0,S2 tot 1,96 per k.g. Roode bessen 0,16 tot 0,43 per k.g. Zwarte bessen 0,40 tot 0,50 per k.g. Kruisbessen (rijp) 0,11 tot 0,21 p. k g. Blauwe druiven f 0,78 tot 0,90 per k.g. Krozen 0,34 tot 0,39 per k g. Boonen dubb. stam 28 tot 31 per 100 k.g. enk. stam 30 tot 38 per 100 kg. stamsny 16 tot 29 p. 100 k.g. Perfect 36 tot 41 per 100 k.g. Stoksnij 27 tot 43 per 100 k.g. Tomaten A 0,20 tot 0,24 per k.g. AA 0,18 tot 0,21 per k.g. B 0,13 tot 0,21 per k.g. C 0,17 tot 0,23 per k.g. CC 0,12 tot 0,17 per k.g. bonken j 0,06 tot 0,13 per k.g. Komkommers (w.) 3, t. 9, p. 100 k g. Peen 4,70 tot 7, per 100 bos. Kroten 1,80 tot 4,20 per 100 bos. Kool (roode) 6, - per 100 stuk. Bloemkool I 7,— tot 13,— per 100 st. II 5,— tot ƒ8,— per 100 st. Andyvie 4,30 per 100 krop. Sjalotten 3,80 tot 4,10 per 100 bos. Tafelperen J 0,2J. tot f 0,27 per k.g. Tafelappelen 0,18 tot 0,38 per k.g. Keukenperen f 0,27 per k.g. Rhabarber 8,70 tot 4,50 per bos. Doperwten 0,10 tot 0,14 per k.g. Meloenen 0,57 per stuk. Kipeieren netto 5,30 tot 6,70 per 100. Eendeieiren f 5,70 per 100. Aanvoer 23029 stuks. Burgerlijke Stand. NIEUWE TONGE. Getrouwd: A. Bakelaar, jm. en P. van Noord jd. BRIELLE, van 20-26 Juli. Geboren: Hendrik Jan, z. van A. J.V.F. Scholten en G. Bakker. Gerarda Johanna, d. van G. H. Verduyn den Boer en J.G. Dirkse. Ondertrouwd: G. de Weers en J. Bouma. auwer- aarts" talende eraakte elukkig ie nog en heer tekend wy in rheden volgt: R'dam n „Ex- 4e afd. 'dam. idelio" Gem. pr. m. ereeni- le pr. voorne skoren 23 p.; 'dam, Nieuw nnen- 2e pr. rlinge 5 p. koren le afd. Vlaar- K0STBARE SCHILDERIJEN VERMIST. Hoopman te Amsterdam gedupeerd. AMSTERDAM, 28 Juli. - Een handelaar in schilderijen heeft eenigen tijd geleden bij de politie van het bureau Leidscheplein aan gifte gedaan, dat vier kleine schilderijtjes, die volgens zyn mededeeling ongeveer ƒ200.000 waarde vertegenwoordigen vermist werden uit de meubelopslagplaats, waar hij de doekjes ter bewaring had afgegeven. Deze handelaar schijnt veel te reizen en daarom geeft hij zijn kostbaarheden steeds af aan een meubelopslagplaats in de Marnix- straat. Het is echter niet zoo moeilijk toe gang tot de opslagruimten te krijgen, daar de sleutels der vertrekken op het kantoor hangen. Blijkbaar heeft iemand zich met behulp van zoo'n sleutel toegang verschaft en de kostbaarheden weggenomen. Eenan- deïe verklaring is niet te geven. Drie van de vermiste doekjes zyn Rem- brandts volgens de aangever Het zijn een mansportret, een man met een baard en een brandend huis. De vierde is een Frans Hals. De schilderijen zijn in de helft van Maart aan de opslagplaats afgegeven. PONTJE GEKANTELD BIJ BEVERWIJK. Een. elfjarige knaap verdronken. BEVERWIJK, 27 Juli. - Hedenmiddag te ongeveer 4 uur is nabij de Beverwijker bad- en zweminrichting een ernstig ongeval gebeurd, dat aan een 11-jarigen knaap het leven kostte. Doordat een motorboot tegen den gespannen staaldraad voer van het veer pont in het zijkanaal A, dat gebruikt wordt om bezoekers van en naar de zweminrichting te brengen, kantelde dit vaartuig. Er bevond zich een dertiental jongens, die juist de inrichting bezocht hadden en huiswaarts keerden, op. Het pontje dat nog maar juist den oever had verlaten kapsijsde en allen geraakten te water. De meesten wisten zich zelf te redden en anderen werden vlug op het droge gebracht. De badmeester wist door herhaaldelijk duiken een reeds bewusteloos geworden knaap op den kant te krijgen Terwijl hij bezig was met toepassing van kunstmatige ademhaling hoorde hij eerst van de ontstelde jongens dat nog een hunner vermist werd. Het was het 11-jarig zoontje van den heer B. te Velsen. Alle pogingen werden in het werk gesteld den jongen te vinden, doch eerst na een uur slaagde men hierin. Met een dreg haalde de politie den ongelukkigen knaap boven, die helaas reeds bleek overleden te zijn. De bewustelooze doch geredde jongen werd naar het Roode-Kruisziekenhuis alhier over gebracht. Hij maakt het thans vrij goed. Het politie-onderzoek heeft reeds uitgewezen dat het reddingsmateriaal veel te wenschen overliet. Er was geen enkele dreg aanwezig, evenmin een zuurstof koffer, terwijl het niet mogelijk wordt geacht met een pontje als het onderhavige een zoo groot aantal per sonen veilig te vervoeren. Den schipper van de motorboot treft geen schuld. Hij heeft na het ongeluk zijn boot bovendien dadelijk vastgemaakt en alles gedaan wat hy kon om redding mogelijk te maken. LAFFE BEROOVING BIJ GELEEN. GELEEN, 30 Juli. Vrijdagnacht werd niet ver van deze gemeente de mijnwer ker Bemelmans, die van de mijn huiswaarts keerde en juist zyn weekloon ontvangen had, overvallen door twee personen, die hem met een revolver bedreigden. Zy maakten hem zijn portemonnaie, die een bedrag van on geveer 25 bevatte, afhandig. Het komt in de mijnstreek meermalen voor, dat mijn werkers op deze wyze worden beroofd. HOTELDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Een Engolsch echtpaar gedupeerd. Voor 30 Mille aan juweelon ontvreemd. AMSTERDAM, 30 Juli. InhetAmstel- hotel is een belangryke diefstal ontdekt. Daar logeert, in verband met de Olympische spelen een Engelsch echtpaar, dat Zondag avond laat thuis komende, tot de ontdekking kwam, dat uit de appartementen juweelen waren gestolen. De dame en de heer hadden deze juweelen in hun kast bewaard en niet, zooals het gebruikelijk verzoek van de directie is, in de safe van het hotel gedeponeerd. De gestolen voorwerpen zijn een vlinder van diamant, een diamanten hanger van licht groene steenen, een hanger voorstellende een gouden zon omgeven door edelgesteente, eenige ringen bezet met saffieren en paarlen, alsmede eenige broches bezet met diamanten, robijnen en emerald. Hoe en door wien de diefstal is gepleegd is nog niet aan het licht gebracht. ERNSTIG MOTORONGEVAL TE EINDHOVEN. Bejaarde vrouw het slachtoffer. EINDHOVEN, 80 Juli. Gistermiddag omstreeks 8 uur hesft in de Stry tschestraat te Eindhoven een ernstig motorongeluk plaats gehad. De motorrijder J. Siegers, kwam daar in aanrijding met een bejaarde onge huwde juffrouw, genaamd J. van Grootel, die, uit haar woning komende, den weg overstak en blijkbaar den motorrijder te laat zag aankomen. Beiden bekwamen zeer ern stige verwondingen aan het hoofd. De juf frouw werd terstond haar eigen woning binnengedragen, terwyl de motorrijder even later werd opgenomen en in een nabijgelegen woning gebracht. Inmiddels werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen, die spoedig aanwezig was. Gisteravond is de juffrouw aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van den motorrijder is zeer ernstig. De duo passagier, die het ongeluk blijkbaar zag aan komen, was van de zitting gesprongen en kwam er met een onbeteekenend wondje af. Omtrent de oorzaak is nog niets vastge steld. Ooggetuigen beweren, dat de motor rijder tevergeefs getracht heeft de vrouw te ontwijken en dat hij niet hard reed. Wij vernemen, dat het ïyk door de politie in beslag genomen is. VLOTTE BALLONVAART VAN DEN HEER POTTUM. HENGELO, 30 Juli. De bekende ballon vaarder, de heer W. Pottum is gisteren alhier om zeven uur met zjjn ballon opgestegen. Na een snelle vaart, die 45 minuten duurde, werd vlot geland te Schüttorfe, achter Ben- theim. TRAGISCH ONGEVAL TE VOORSCHOTEN. Groote ontroering in het doTp. VOORSCHOTEN, 30 Juli. Gistermiddag had hier ter plaatse een droevig ongeval plaats, waarvan de hier wonende mevrouw Albertine Henriëtte Schaper, geboren Meyers, echtgenoote van het soc.-democratische Kamerlid, den heer Schaper, het slachtoffer geworden is. De heer en mevrouw S. kwamen met de N Z H. tram, die te 1 uur 50 min. uit Den Haag vertrekt, te circa halfdrie al hier aan en stapten by de halte Voorschoten- Zuid uit. Mevrouw liep voorop en achter de tram langs zou zy van rechts naar links den weg oversteken, doch zy scheen niet te hebben opgemerkt, dat nog geen 20 meter van haar verwyderd, een auto uit de richting Den Haag naderde. De heer S.zag den auto wel en wilde haar nog terughouden, het was echter al te laat. De auto had haar reeds gegrepen. De getroffene was bewusteloos en had een ernstige hoofdwonde. Dr. Van der Stoel en een verpleegster waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste geneeskun dige hulp. Later werd de zwaargewonde per ziekenauto naar hetDiaconessenhuis teLeiden vervoerd, waar zij na eenigen tyd overleed. De loco-burgemeester, de heer Eggink, leidde met den chef der politie te Voorschoten het onderzoek. Biykens verklaringen van ooggetuigen treft den autobestuurder geen schuld. Ook de heer Schaper zelf verklaarde dat, naar zijn meening, deze de aanrijding niet heeft kunnen voorkomen. Het geval wekte in het dorp groote ont roering ERNSTIG ONGELUK MET EEN ZEILSLÜEP. Het Ïyk van één opvarende gevonden. Beide anderen naar alle waarschijn lijkheid ook verdronken. Vrydagmiddag tegen zeven uur zyn drie jonge menschen uit Zwolle weggezeild in een sloepje, de Magda. Het lag in de be doeling langs de kust naar Amsterdam te varen. Het waren H. Waayer, 25 jaar tee kenaar bij gemeentewerken, B. Hoekstra, 21 jaar, hoefsmid en J. A. E. Enkema, 29 jaar, timmerman. De beide eersten waren ongehuwd, de laatste gehuwd en vader van een kind. De Magda is een sloep van 4 Meter lang i vry zwaar getuigd, voor zee beslist te zwaar. Oorspronkelijk zou ook medegaan H. Padberg, maar deze kon Zaterdag niet vrij krijgen. Hij zou daarom het gezelschap Zon dagmiddag bij de Oranjesluizen ontmoeten. Padberg was daar op tijd, maar de Magda verscheen niet. Gistermiddag ging hij daar om op onderzoek, doch het eenige wat men van de Magda gezien had, was, dat die Zaterdag om drie uur van Kampen naar zee was vertrokken. Gistermorgen waren de visschers W. J. en R. L. van Harderwijk met de Hk. 77 aan het visschen tusschen Harderwijk en Elburg toen zij omstreeks 500 M. uit den wal een stuk zeil en den zykant van een boot boven het water zagen uitsteken. Toen zij er bij kwamen bleek het te zyn het sloepje Magda, dat op den zijkant lag in borsthoog water. Tot hun ontzetting ontdekten zij by het overeindtrekken van de sloep, daarin het lijk van een jongmensch, die met zijn voet bekneld zat tusschen het tuig en een bank van de boot. Zij brachten het lijk over aan boord van de Hk. 77, pompte de sloep leeg én brachten deze naar Harderwijk.Desloep was volledig getuigd, terwyl de touwen blijkbaar door een niet ervaren zeiler waren vastgemaakt. Te Harderwyk werd gister avond het ïyk geïdentificeerd als dat van H. Waayer, Vermoedelijk is het ongeluk, gebeurd om streeks elf uur gistermorgen tijdens een zware onweersbui, die boven dat deel van de Zuiderzee woedde. Het horloge van den drenkeling is stil blijven staan op half twaalf. Ook wijst het feit dat men geen zeilen gereefd had, erop, dat het ongeluk gebeurd is door een plot selinge windvlaag. Ofschoon dadelijk een onderzoek is inge steld naar de beide andere opvarenden, heeft men deze niet kunnen vinden. Het is bfina volkomen zeker dat ook deze zijn omgekomen. inrichtingen door „Benoit" bezocht. Onze Braziliaan" wilde toen weer vertrekken, doch men liet hem niet gaan, alvorens een feestje te zyner eer te hebben gegeven. Na dat verschillende enthousiaste redevoeringen waren gehouden, waarin de vriendschap tus schen de Russische en de Braziliaansche arbeiders werd opgehemeld, werd aan „Be noit" een horloge aangeboden, dat door dezen in dank werd aanvaard. Gezien echter zijn plan om nog meer streken van Sovjet-Rus land te gaan bezoeken, vroeg de „Braziliaan" tevens om een kleine tegemoetkoming in de reiskosten, aan welk verzoek, zonder eenige achterdocht, werd voldaan. De „wereldrei- zigei" ontving ruim 100 roebel en bij het afscheidnemen verklaarde hij een dergelijke hartelijke ontvangst nimmer te hebben ver wacht, zoodat zyn sympathieën voor de Sovjets nog vuriger waren geworden dan ze reeds waxen. Gemengd Nieuws. DB SOVJETS BIJ DEN NEUS GENOMEN. Alexander Petrowitsj Serbin, een inwoner van Kiëf, die wegens werkloosheid over veel vrijen tijd beschikte, doch over zeer weinig contanten, besloot daarin eens verandering te brengen door het kiezen van een werk kring k la Harry Domela, doch dan rekening houdend met het Sovjet-systeem. Hij gaf zich dus niet uit voor een of anderen prins, zoo als Domela dat in Duitschland had gedaan en de monarchisten om den tuin had geleid, doch liet zich ontpoppen als een „enthousi ast bewonderaar van Lenin", rechtstreeks uit Brazilië gekomen, om nader met het land der Sovjets kennis te maken. Eerste vereischte was, dat hy zich op tame- ïyk verren afstand van zyn geboortestad Kief verplaatste en hij begon dan ook zijn operaties, naar de Moskousche „Izwestya" meldt, in dé stad Swerdlofsk. Daar arriveerde hij als de wereldreiziger Benoit, voortgekomen uit Bra ziliaansche arbeiderskringendie naar Rusland was gereisd om de Sovjet-instellingen te „be wonderen". De leiders der plaatselijke vakver- eenigingen waren natuuriyk ten zeerste ge charmeerd door dezen vreemdeling, die een overtuigd aanhanger van Lenin verklaarde te zyn en zy verschaften hem kosteloos een ka mer in het hotel „Oeral". Daar kreeg hij voorts gratis een paar maaltijden voorgezeten ook zijn portemonnaie, die door de Lenin-reis zeer licht was geworden, werd weder met een aantal roebels verzwaard. Na een verblyf van eenige dagen te Swerdlofsk nam „Benoit" af scheid, en de Sovjet-leiders riepen hem onder vele buigingen „goede reis" toe. Deze reis ging naar Kazan, het centrum van de autonome Tartaarsche republiek en zy liet inderdaad niets te wenschen over. Bii aankomst in de stad werd de „Braziliaan" begroet door een delegatie van het Volkscommissariaat van Onderwijs, die van een tolk was vergezeld. De tolk bleek echter overbodig, daar de „Braziliaan" zich in zeer keurig Russisch uitdrukte. Niet voor niets had hy zich de moeite getroost om tijdens de trip van Bra zilië naar de Sovjet-Unie de Russische taal even machtig te worden 1 Daardoor steeg hij nog meer in het aanzien van zyn gast- heeren en dezen brachten hem naar het beste hotel, dat in Kazan te vinden was. Een auto werd te zijner beschikking gesteld en achter eenvolgens werden de verschillende Sovjet- De volgendë pleisterplaats was Petropaw- lofsk. Hier werd de beste hotelkamer alsmede een auto voor Benoit" gereserveerd. Hij be zocht tooneel voorstellingen als gast der stede- ïyke Sovjet, bezichtigde fabrieken en maakte te paard, vergezeld van een speciaal geleide, een rondrit in verschillende Kirgiezen-dorpen. Bij zyn vertrek ontving hij een mantel ten geschenke en eenige nieuwe roebeltjes maak ten in zijn geldbuidel eenjoyeuse entrée. Ook te Zlato-oest liet de plaatselyke Sovjet zich weer gemakkelijk beetnemen en in ruil voor eenige vriendeiyk9 woorden over het bolsjewistisch regime ontving de „Braziliaan" een nieuw costuum en een enveloppe met in houd. „Treffend" was ook de ontvangst te Krasno-oefimsk. Daar was „Benoit" op zyn rondrit door de stad bij een museum aangeko men. Na de bezichtiging hield de directeur een rede, waarin hy o.m. zeide: „Nikogda nje powjeril by, sjto k nam w Krasno-oefimsk za- jedet towarisjtsj iz stolj otdaljonnoj strany". („Nooit had ik kunnen gelooven, dat een kame raad uit zulk een afgelegen land ons in Krasno-oefimsk zou komen bezoeken"). En de kameraad uit het verre land moest zich laten fotografeeren en een foto alsherinne-, ring aan zijn bezoek achterlatent Deze schitterende ontvangst ging als een loopend vuurtje door de streek, doch toen kwam de achterdocht en de twijfel. Een onder zoek werd ingesteld en alras bleek, dat „Be noit", de Braziliaansche arbeider niemand an ders was dan Alexander Petrowitsj Serbin uit Kiëf, die de Sovjet-autoriteiten danig by den neus had genomen. Een nieuwe Oceaanvluclit van Levine 1 De Amerikaansche vlieger Levine is met Bert Acoste, die het vorige jaar met Byrd over den Oceaan vloog, te Havre aangeko men. Zy hebben zich naar de badplaats Deauville begeven. Het verluidt, dat Levine voornemens is den Oceaan van Oost naar West te overvliegen. Spoorwegongeluk. Bij een treinbotsing bij Nancy zy'n twee personen gedood en vijftien gewond. De materieele schade moet groot zyn. HET KLEINE VERZUIM VAN DEN OPLICHTER. Scène uit Boedapests elegante wereld. De oplichter, van wien hier sprake zal zijn, en om wiens avontuur heel Boedapest lacht, Is van de geniaalste soort. Hij is de „geboren" aristocraat der misdadigerswereld, de bonvivant op het tooneel van de crimi naliteit, de „amoroso" des levens. De vrouw is de sjiekste en rykste (maar niet de jongste) vrouw uit de 't snelst en meest verameri kaniseerde wijk van Boedapest, waar de vrouwen zoo mogeiyk nog meer geld hebben dan tijd. En wie tijd heeften nog meer geld, verveelt zich, vooral wanneer de man den heelen dag aan het geldverdienen is voor villa's auto's en... bontmantels. De bont mantel, die in het verhaal een rol speelt, is eveneens van de bovenste plank, de duurste, van zoo'n 40.000, misschien 50 a 60 000 pengö (een pengö, dit tusschen haakjes, is ongeveer 44 cent). De man, oplichter; de vrouw, mondaine; en de dure bontmantel spelen dus de hoofd rollen. De oplichter zat in de hall van een voornaam hotel en gebruikte de middag-tea. Hij zat vlak by de vestiaire, keek naar wat binnenkwam uit auto's, keek naar wat om schoone vrouwenschouders hing. Hy loerde op de bontmantels, die men, gelyk andere hulsels, in de Donaulanden steeds in de vestiaire behoort achter te laten, ook als men een café betreedt. Eindelijk arriveerde de duurste mantel. Zilver-blauwachtig, bruin-afglanzend Rus sisch hermelyn. Zooals de oplichter zich dien had voorgesteld. En als de vrouw er uit glijdt en voor den spiegel haar diepgele japon monstert, ziet hij dat zy tevens zeer knap is. Met gemaakte verbazing neemt hy haar op, en ook zij laat het oog vallen op den keurigen tip-top gekleeden heer. Wie weet wat hij is? Misschien een buitenlandsch fabrikant, een Amerikaansche film-producer of wellicht de erfgenaam van een Boeda- pester bankdynastie. De dans begint en de saxefoon weeklaagt, zij dansen. Het vrouwtje wordt door zwymel van dansverrukking bevangen. Zij ontmoeten elkaar den volgenden dag weer. Ook den derden. Op een dag ontvangt de man haar met merkbare vreugde. „Ik heb gehoord dat u voor het concert X geen kaart hebt kun nen krijgen. Ik heb twee kaarten: wilt u met my gaan?" Het aanbod wordt aanvaard, ze zullen elkaar tevoren in een patisserie ontmoeten. In de garderobe van de concert zaal geeft de man den bontmantel aan de juffrouw, betaalt en neemt het regu in ont vangst. Dat spreekt van zelf, meent de vrouw en zij gaan samen de zaal binnen. In de pauze excuseert de man zich even en gaat de deur uit. Door den rooksalon naar de garderobe. Hy wisselt het regu tegen den bontmantel in, werpt dien om de schouders van een vriendin, zyn medeplichtige, die reeds ongeduldig stond te wachten, beiden stappen in een gereedstaanden auto en snor ren weg. In de zaal begint het tweede deel van het concert. De dame begrijpt niet waar haar cavalier is gebleven. Bange vrees bevangt haar. Zij snelt naar buiten, zegt het nummer der vestiaire neen mevrouw, hier is het bewy's: de mantel is reeds afgehaald. Na tuurlijk waagt mevrouwtje het niet, aan gifte te doen, want nu vreest zy den toorn van haar wettigen man! Maanden later (het vorengaande gebeurde, gelijk ieder duidelyk zal zijn, in den winter) rijdt een goedgekieed heer bij een bontwer ker voor en biedt met een nonchalante op merking over de slechte tyden en denood= zaak, zijn vrouw naar een badplaats te sturen, den prachtigen bontmantel te koop aan. De tyden zyn slecht en het rustige optreden van den bezoeker wekt vertrouwen. De koop komt tot stand. Plotseling echter valt den bontwerker een kleinigheid op. De zoozeer voor zyn vrouw bezorgde bezoeker draagt geen trouwring! Dat komt wel meer voor, gaat hem niet aan, maar toch, kwaad vermoeden rijst by den man. Hy geeft zijn assistent een wenk, en deze haalt de politie. De klant schrikt niet. Glimlachend, en met een veelzeggenden knipoog, haalt hij uit zyn vestzak een gouden trouwring. Natuurlijk is by getrouwd. En nu staat hij op, als gerechtvaardigd man, tegen over wien de politie zich dus ook wel ver ontschuldigen mag. Maar dat helpt niet meer. De ontboden politieman wil naar mevrouw telefoneerenDe oogenschijnlljk geringe onvolmaaktheid in des oplichters systeem heeft den politieman, nu hij eenmaal ter plaatse is, reeds al te nieuwsgierig gemaakt. Een half uur later zit onze vriend achter slot en grendel. AFSCHUWELIJKE WRAAK EENER MULATTIN. Gifslangen onder de bank van een pleizierrijtuig. Een ontzettende tragedie heeft zich eenige weken geleden te St. Chiloba in de nabijheid van de stad Cariobe in Brazilië afgespeeld, Nabij de grens van het oerwoud bevindt zich de plantage van Maurice Preatzonza, wiens dochter eenige maanden geleden met een Spanjaard, zekeren Mendisto, trouwde. Terwijl Mendisto vóór zyn trouwen een tijd lang de gast was van zyn toekomstige schoonvader, bewoonde hij diens landhuis, dat zich een eind verder op een heuvelkam bevindt. Dat landhuis wordt beheerd door een muiattenfamilie, welke reeds zeer lang in Preatzonza's dienst staat. Mendisto schroomde destyds niet, een liefdesverhouding met de dochter uit deze familie, Hanna, te beginnen, welke niet zonder gevolgen bleef. Eenige weken geleden nu verscheen de SpaDjaard, ditmaal met zijn jonge vrouw, weer in het landhuis. Zy werden door het mulatten-echtpaar zeer eerbiedig ontvangen, doch Hanna liep wrevelig in het huis rond en deed haar werk blijkbaar tegen haar zin. Op een avond, toen Mendisto met zyn vrouw een wagentje besteeg, verborg Hanna een mand, waarvan het deksel geopend was, onder de zitplaatsen. In die mand had het meisje drie ratelslangen gedaan; tijdens het rijden kropen de monsters uit de mand en beten Mendisto en zijn vrouw in de hand. Ofschoon de Spanjaard wanhopig de zweep over de paarden legde, duurde het haast een uur, eer het jonge paar weer op de plantage arriveerde. Het gif had inmiddels zyn werk reeds ge daan: beiden stierven onder de handen van den vader. Het was niet moeilijk, vast te stellen, welk een vreeselijke misdaad hier was gepleegd. Toen men in het landhuis kwam, was Hanna verdwenenzij had echter in een brief medegedeeld, dat zij buiten medeweten harer ouders wraak had genomen, De vertoornde beambten en arbeiders namen desondanks wraak op de bejaarde mulatten, die doodgeranseld werden. De dochter werd eenige dagen later in een ravijn dood gevonden: ook zij was, moed willig al dan niet, de prooi van een vergiftige slang geworden. AMERIKA'S NIEUW TARIEFVERDRAG MET CHINA. Japansche critiek op de Y.S. WASHINGTON, 27 Juli. - Het nieuwe tariefverdrag tusschen de Vereenigde Staten en China, dat met ingang van 1 Januari 1929 de volledige autonomie van China op douanegebied inhoudt, is Woensdag j.l. te Peking geteekend. Uit Tokio wordt aan de „Times" gemeld, dat de Amerikaansche nota aan China daar niet met bijzonder veel instemming wordt besproken, nu Japan oneenigheid heeft met Nanking over de opzegging der verdragen. In officieele kringen onthoudt men zich zelfs van de gebruikelijke onschuldige compli menten. Slechts wordt gezegd, dat de Japan sche regeering geen meening heeft uit te spreken over de nota's door andere regee ringen van China gezonden. Uit de eerste perscommentaren spreekt een zekere nay ver. Men verwijt Amerika, dat het is afgeweken van het beginsel van gemeenschappelijke actie van alle bij China betrokken mogendheden, welk beginsel door de conferentie van Washington werd ge huldigd. Een der bladen spreekt op bitteren toon over het gevaar van Amerika, terwyl l een oppositieblad de nota een „lage streek" noemt van het land, dat de conferentie van Washington bijeenriep, en nu tracht de ta rieven te wyzigen zonder met de andere acht mogendheden rekening te houden. GEVAARLIJKE BRAND TE BUFFALO. Met petroleum geladen vaartuig zet de rivier in vlammen. NEW YORK, 29 Juli. Alle gebouwen langs de kade van Buffalo in den staat New York zijn in den nacht van Vrijdag op Zater dag met vernieling bedreigd, toen een met petroleum geladen vaartuig in brand vloog, waardoor de Buffalo-rivier in een gloeienden vlammenstroom werd herschapen. Een man werd gedood; dertig personen moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Schepen, werven en in stallaties ter waarde van twee millioen dol lars werden vernield. De brand aan boord van het vaartuig bleek spoedig niet meer te blusschen. In lichtelaaie zakte het de rivier af, terwyl nu en dan met donderend geweld ontplofte petroleum vaten door de lucht vlogen. De vlammen breidden zich over het water uit en omring den weldra de nieuwe drijvende brandspuit Grattan", die eerst kort geleden een half millioen dollar had gekost. De bemanning sprong over boord en wist zich zwemmend in veiligheid te brengen. Slechts één man, die niet kon zwemmen, kwam hierbij om het leven. EXPLOSIERAMP TE LODZ. WARSCHAU, 29 Juli. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag is in het centrum van Lodz een groote bergplaats met gewel dige hoeveelheden vaten benzine, spiritus en olie ontploft. Door de buitengewone hef tige explosies, die een uur lang duurden, ontstond in de stad een groote paniek. In een omtrek van 2 K.M. werden van alle huizen alle ramen vernield. Ongeveer hon derd huizen werden meer of minder ernstig beschadigd. Onmiddeliyk na de ontploffingen brak in het gebouw brand uit die den geheelen dag voortwoedde. Voor zoover tot dusver kon worden vast gesteld, zijn 30 personen gedood en 300 per sonen gewond, van wie de helft ernstig. Talryke wonden zyn door glassplinters en brandende stukken hout veroorzaakt. De meeste dooden moeten in het Evange lisch Oudeliedenhuis te betreuren zijn, dat zich vlak naast de plaats van de ontploffing bevindt. Toen de bewoners van het gesticht de zware explosies hoorden, stortten zy zich uit de ramen naar buiten, waarby velen den dood vonden. De politie en troepen zijn gemobiliseerd, zy hebben direct noodhospitalen ingericht. De oorzaak van de ramp kon tot dusver niet worden vastgesteld; men denkt echter aan zelfontbranding ten gevolge van de hitte, TREINBOTSING TE NEW YORK. Vöf en twintig reizigers gewond. NEW YORK, 30 Juli. Door het met elkaar in botsing komen van een New York- schen bovengrondscben trein met een stil- staanden anderen trein werd de laatste wagon van den stilstaanden trein vernield. Vyfen twintig personen werden gewond, van wie verscheidene levensgevaarlijk. Onder de talrijke reizigers, meest vacan- tiegangers, ontstond een ernstige paniek, die nog vermeerderd werd door het feit, dat het licht plotseling uitging en dat de wagons der beide treinen ten gevolge van kortsluiting in rook en vlammen werden gehuld. EEN GEMAKKELIJK RECEPT. Henri Ford, de auto-magnaat van Detroit, is een industrieel genie. Doch een genie, dat ten volle heeft kunnen profiteeren van de omstandigheden, die hem wel zeer gunstig waren. Daardoor is het te begrijpen, dat hij weieens tot uitspraken komt, die door hun eenvoud meer vertrouwen wekken dan zy verdienen. Zoo heeft Ford in een vooraf ge arrangeerd interview, waarin hij in kort bestek zyn bekende theorieën op het gebied van nijverheid en samenleving herhaalde, verklaard, dat de radio en de auto de menscb- heid zullen wy's maken en den oorlog zullen uitbannen; dat de machines, die steeds meer worden vervolmaakt, voorspoed zullen bren gen aan allen en zullen tarten het Bijbel woord, dat wij in het zweet onsaanschijns ons brood zullen eten, en tenslotte dat de arbeidsconflicten wel zouden verdwy'nen, indien men aan den arbeider slechts hooge looDen gaf. Inderdaad, het is wel een heel eenvoudig recept voor de bereiding van het tijdperk der aardscbe gelukzaligheid: radio, auto, machines en hooge loonen. Niemand zal ontkennen, dat de bestanddeelen van het recept prima zijn maar wie zal al die heerlijkheden verschaffen en het recept be reiden? Daartoe zouden vele Ford's noodig zijn en voorloopig is* er nog maar één L E E ST i EN I DVERTEERT I IN ONZE EILANDEN

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3