PUROL Hei Smetten, Doorzitten enStukloopen der Huid BINNENLAND ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928. Koningin zich een gemaal had gekozen. Zoo betrok de Koningin-Moeder, die bij ons te lande nimmer de Koningin-Weduwe heeft gebeeten, gelijk de Grondwet haar officieel aanduidt, eerst in het laatst van 1900 haar Paleis in het Lange Voorhout, het statige heerenhuis, dat tevoren Prins Hendrik tot verblijf had gestrekt. Het is wel eigenaardig, dat de Koningin-Moeder thans bewoont de beide huizen, tevoren bewoond door Prins Hendrik, waarheen evenvele gevoelens van toewyding en hartelijkheid zijn gegaan als jegens haar. Het paleis te Soestdijk, voort gekomen uit de eenvoudige bezittingen, die Koning-Stadhouder Willem III er zich kocht, tot paleis gerestaureerd om als nationaal geschenk te dienen aan den lateren Koning Willem II, wegens diens heldhaftig gedrag in den Belgischen veldtocht tegen Napoleon, was al evenzeer als voor de Koningin-Moeder, een geliefd punt van verblijf voor Prins Hendrik. Gelijk deze er veelvuldige plannen ten behoeve der Nederlandsche natie heeft uitgewerkt, is daar ook ten bate van wel dadigheid en liefdadigheid veel beslist in de kamers van de Koningin-Moeder. Soestdijk is een mooi, en ook naar het uiterlijk voornaam paleis, maar wie het be treedt, vindt er de intimiteit terug, die ook de woning van de Koningin-Moeder te 's-Gra- venhage zoo alleszins kenmerkt. Men vindt daar tal van herinneringen aan de Koningen uit het Huis der Oranje's; herinneringen, die schaarscher zyn in het paleis aan het Voor hout, waar het persoonlijk leven der hooge be woonster geheel den boventoon voert. Sedert zij als Koningin-Moeder optrad, is zij in het openbaar leven op den achtergrond getreden. Maar èn de Koningin èn de natie hebben nimmer gedoogd, dat by eenige openbare plechtigheid van groot belang de Koninklijke familie zou verschijnen zonder haar. Het was de Koningin-Moeder, die op 6 September 1928, toen het juist een kwart eeuw geleden was, dat haar dochter werd gekroond, achter de ramen van het Paleis op den Dam de komst der Koninklijke familie verwachttehet was de Koningin-Moeder, die aanwezig was tel kenmale, wanneer een nationaal feest stond te worden gevierd. Hoe menig bezoek aan Amsterdam van het Vorstelijk echtpaar heeft zij niet met hare tegenwoordigheid opgeluis terd, en hoe is niet telkenmale gebleken, dat de Koningin-Moeder, ondanks dat zij geen openbare functie meer vervulde,^leefde en bleef leven in de harten van ons volk. Dat dankt zij ongetwijfeld aan de weldadigheid, die zij uitoefent; weldadigheid, die geheel haar aandacht heeft. Dat dankt zij, aan de belangstelling voor liefdadigheid, die zy toont, telkenmale wanneer dit maar mogelijk is. Maar zij dankt het wel het meest aan geheel haar persoonlijkheid, die er eene is van toe wijding en genegenheid. Vraag het aan de genen, die de Koningin-Moeder bij eenige gelegenheid hebben mogen ontvangen, en ge zult altijd weer datzelfde hooren, dat het een genot en een genoegen is haar rond te leiden, omdat bij haar de belangstelling intens is en ondanks een overladen programma intens blijft, omdat zij leeft in hetgeen zij ziet. Het leven van de Koningin-Moeder is sedert 1901 rustig verloopen. Des winters bewoont zij haar paleis in het Voorhout te 's-Graven- hage; des zomers vertoeft zij te Soestdijk, en telken jare reist zij eenige weken in het buitenland. Dat rustige leven werd in 1904 onderbroken, toen de natie niet wilde ver geten, dat het 25 jaren geleden was, dat zy ons land betrad. Het teekent de Koningin- Moeder, dat zij het nationaal geschenk, des tijds voor haar bijeengebracht, bestemde ter verbetering en uitbreiding van het op haar LandgoedOranje-Nassau-Oord gestichte Sana torium, een Sanatorium dat nog steeds haar volle belangstelling en liefde en toewijding geniet. Trouwens, geheel de strijd tegen deze volksziekte, die tuberculose heet, wordt door haar met belangstelling gadegeslagen. En zooals het is op dit gebied, is het eigenlijk overal. Waar belangstelling valt te toonen, blijft de Koningin-Moeder niet achter, niet omdat zij op zich den plicht dier belang stelling voelt rusten, maar omdat zij die be langstelling heeft. Het is bekend, dat zij een groote voorkeur heeft voor- muziek en niet alleen de orkesten onder leiding van Mengel berg en Viotta, thans Van Anrooy, mogen zich in haar veelvuldig bezoek verheugen; niet slechts een Vereeniging als de Vereeni- ging voor Kamermuziek, met haar select programma mag haar jaarlijks enkele malen als gast in haar midden begroeten, maar ook muzikale uitingen van eiken aard genieten die belangstelling. Doch daartoe beperkt deze zich niet. De Koningin-Moeder woont heel wat tooneel voorstellingen bijwetenschappe lijke voordrachten van den meest uiteen loopenden aard hebben haar als toehoorderes, en bezoeken aan tentoonstellingen op ver schillend gebied zijn zeker niet zeldzaam. Zoo blijft zij, toch steeds de positie op den achtergrond innemend, die zij als Koningin- Moeder wenscht te behouden, leven te mid den van ons, en is eenig nationaal gebeuren moeilijk denkbaar zonder dat men haar daar bij ziet. Men zou het leven van haar, die achter eenvolgens voor ons was Koningin Emma, de Koningin-Regentes en de Koningin-Moeder, reeds nu kunnen noemen een rijk gezegend leven. Reeds nu, want indien er éértwensch is, die in aller haften leeft op 2 Aug. 1928, en zoo straks op 7 Januari 1929, dan is het wel deze, dat de Koning-Moeder nog lang in ons midden zal mogen blijven vertoeven, en dat wij nog vele malen haar belangstel ling voor aangelegenheden van nationalen en anderen aard zullen mogen gadeslaan. Maar reeds nu kan men van haar leven zeggen, dat het was rijk gezegend, niet alleen omdat zy veel heeft ontvangen, want dat heeft zy' inderdaad, maar ook omdat zy de kunst beeft weten te verstaan veel te geven. In den tegenwoordigen tijd, waarin de ver houdingen tusschen Vorsten en volken zoo geheel anders zijn dan in de dagen, dat Koningin Emma geboren werd, behoort er niet alleen tact en intellect toe om vorste lijke belangstelling zoodanig te toonen, dat deze gewaardeerd en als belangstelling ge voeld wordt. Er behoort daartoe vooral de belangstelling zelve, die zich ondanks alle ceremonieel en alle formaliteiten,baan breekt. En dat is het wel, wat telkenmale van de daden van de Koning-Moeder in het openbaar en in het particuliere leven kan worden ge tuigd; men gevoelt dat wat zij doet, gedaan wordt uit eigen wil, uit eigen belangstelling, en niet gedaan wordt omdat het van haar als Koningin-Moeder nu eenmaal wordt ver wacht. En juist deze eigen wil, deze eigen be langstelling maken de banden tusschen haar en het Nederlandsche volk zoo nauw en doen ook in die kringen, die het monarchaal beginsel als zoodanig niet zijn toegedaan, op dagen als die van 2 Augustus 1928 en 7 Januari 1929 een blik van erkentelijkheid gaan naar deze Vrouw, niet slechts hoogge plaatst door de beschikkingen van het lot, maar hoog geplaatst naar ziel en naar geest. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den ei8ch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden Overheidszorg voor de jeugd! Deze gedachte moet zich wel naar voren dringen bij het lezen van het verslag van de vergadering van aen Raad der gemeente Goedereede op Dinsdag 17 Juli j.l. In die vergadering werd toch een voorstel van B. en W. aangenomen volgens stem ming (was dit wel een wettige stemming?) om een tydefijken onderwijzer te benoemen op kosten van het Rijk gedurende 1 Sept.— 31 Dec. 1928, en daarna den benoemde te laten functioneeren als assistent op een sala ris (fooi) van f 500,— met het schoone voor uitzicht in 1929 vast onderw. te kunnen worden. Men houdt dus blijkbaar wel rekening met de toekomst ofschoon het er allen schijn van heeft dat de gulden regel: „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" geheel wordt ge- Voor de jeugd is derhalve f500.— genoeg ondanks het feit dat het batig sado van den gewonen dienst over 1927 by na f 10.000— bedraagt. In den Raad begreep men nog dat men zich om een bedrag van f 500,— ('t geen nota bene slechts voor één jaar geldt) niet moest laten kennen. Toch werd, jammer genoeg, niet verhinderd dat B. en "W. mis bruik kunnen maken van de tijdsomstandig heden. Vele ouders zullen met mij toestemmen dat het onderwijzers-ambt geen eere-baantje is, maar ook een werkkring om aan den kost te komen. Is er geen onderwijzer noodig, leef dan niet boven Uw stand door er wel een te benoemen, is er wel een noodig, laat hem dan niet beneden zijn stand moeten leven of afhankelijk doen zijn van anderen. Een werker is zyn loon waard. OPMERKER. Landbouw. DE EENIGE UITWEG. Voor onzen Varkens-export. Alleen door den handel bemoeielykende drastische veterinaire maatregelen zyn mogelijk de grenzen weer open te krygen. De betreurenswaardige voorvallen, die hebben plaatsgehad bij den uitvoer van var kens en die er toe hebben geleid, dat de Italiaansche regeering de grenzen heeft ge sloten voor den invoer van Nederlandsche runderen en varkens hebben er onzen Vee- artsenij kundigen Dienst toe gebracht onzen veeuitvoer aan zeer bezwarende voorwaarden te onderwerpen. Deze dienst laat niet langer met zich spotten. Zooals bekend moeten by uitvoer alle levende dieren een sanitair onderzoek onder gaan. Er is thans een regeling in voorberei ding, die, als wij goed zyn ingelicht, op het volgende neerkomt: De te exporteeren dieren moeten op de stallen zyn aangekocht, niet op de markten de dieren moeten afkomstig zyn van bedrij ven, die geheel vrij zijn van besmettelijke ziekten en in verband daarmede wordt de geheele veestapel van de betrokken bedrijven veterinair onderzocht; de te exporteeren die ren moeten vervolgens op de boerderij een quarantaine van 4 dagen ondergaan, waarna zy met Riemsch mond- en klauwzeerserum worden ingespoten. Daarna zullen zij kunnen worden uitgevoerd. Alleen op die voorwaarden is de Vee- artsenijkundige Dienst nog bereid export certificaten af te geven. De handel zal door deze maatregelen odgetwijfeld in hooge mate worden belemmerd, maar er zit niets anders opWorden dergely ke drastische maatregelen niet genomen, dan opent Italië zijn grenzen niet meer voor den invoer en dan zullen Duitschland en Zwitserland den doorvoer niet meer toestaan. De handel verkeert in een impasse maar heeft er zichzelf in gebracht! Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. De landbouwer D. Brys heeft zijn woning in de De Ruyterstraat ondershands verkocht aan dhr. D. den Braber uit Rotterdam. Zondag zal in de Ned. Hervkerk Doops- bediening plaats hebben. De aangifte hiervoor moet geschieden a.s. Vrijdagavond 8 uur in de Kerkekamer. Postduiven-sport. Op Zaterdag 4 Augus tus zal door de Postduiven-vereeniging „Sein post" in combinatie met de vereenigingen uit Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat worden deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Dax (Frankrijk), afstand 993.129 K.M. metjarige duiven. Des middags 1 uur zullen de duiven worden losgelaten. O.m. zijn de volgende pry zen beschikbaar gesteld: door N. N. een verguld zilveren medaille; door L. Bund een zilveren lauwertak; door het eere-lid A.van Strien een geldprys. Op Zondag 5 Aug. zal eveneens door „Sein post" deelgenomen worden aan een wedvlucht vanuit Soignies (Frankrijk), afstand 132.092 K.M. met jonge duiven. Loslating 's morgens 8 uur. Alhier zyn reeds Koepeen geleverd voor ƒ4,— per 60 k.g. en Eigenheimers voor f 3,50 per 70 k.g. Voor de Uien wordt ƒ3,— per 60 k.g. besteed. Uitslag Aanbesteding Burgerwoonhuis met garage enz. voor rekening van den heer K. Joppe te Sommelsdyk, architect G. van Varik te Middelharnis, op 27 Juli 1928. Metselwerk. L. Buurveld, Middelharnis 5124,— A. J. Dijkers, 5640,— J. Mackloet, Sommelsdyk 4500,— P. Ie Comte, 6710,— Timmerwerk A. van Wyk, Goedereede 5275,— J. Holleman, Nieuwe Tonge 5825,— K. Kroos, Middelharnis 4625,— M. Langbroek, Middelharnis 4094,— A. v. d. Doel, Sommelsdijk. 5150,— Schilderwerk. G. van Beek, Sommelsdijk 1775,— Smids-, lood- en zinkwerk. J. van Strien, Middelharnis. 672,— Gebr. De Mooij, Sommelsdijk. 619,— Timmer- en metselwerk. G. P. Mast, Sommelsdijk. ƒ10199,— M. Langbroek, Middelharnis ƒ11394,— Aan laagste inschrijvers gegund. Centrale Veiling voor Goeree Overilakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 27 Juli 1928. Bloemkool 1,80 tot 15,10 per 100 stuks. Komkommers 2,70 tot 11,60 per 100 stuks. Roode kool 18,— per 100 stuks. Sla ƒ2,— tot 2,60 per 100 krop. Andy vie 0,60 tot 1,90 per 100 krop. Peen 3,50 tot 7,40 per 100 bos. Kroten 2,70 tot 3,50 per 100 bos. Postelein 4,tot 16,— per 100 k.g. Dubbele Princessen f 16, tot 20,70 per 100 k g. Stoksnijboonen 26,— tot ƒ48,— per 100 k.g. Stamsnijboonen/22, tot ƒ24,— per lOOk.g. Wagenaars 10,— tot ƒ13,— per lOOk.g. Tuinboonen 2,10 per 100 k.g. Doppers 3,50 tot 7,50 per 100 k.g. Blauwputten ƒ6,— tot 6,60 per 100 k.g. Eigenheimers 4,40 tot 5,60 p. 100 k.g. West-Friesche peren 22,40 per 100 k.g. Langhalzen (peren) 15, per 100 k g. Yellow Transparant ƒ18 tot 37 per 100 k.g. Appelen (val) ƒ9,50 tot 11,—per lOOk.g. Kruisbessen 12,- tot 17,-per lOOk.g. Zwarte bessen 42 tot 44 per 100 k.g. Roode bessen ƒ0,14 tot ƒ0,18 per pond. Framboozen 0,18 tot 0,30 per pond. Tomaten 0,16 per pond. Druiven le soort 0,59 per pond. Druiven 2e soort 0,40 tot ƒ0,41 per pond. Kaas (20 plus) 0,81 tot 0,34 per pond. Kaas (volvet) 0,60 per pond. Boter 1,10 per pond. Veiling van Maandag 30 Juli 1928. Bloemkool 0,70 tot 16,70 per lOOstuks. Komkommers 3,70 tot 9,60 per 100 st. Roode kool 23, per 100 stuks. Witte kool 0,90 per 100 stuks. Peen f 7,60 tot 7,70 per 100 bos. Kroteft 2,60 tot 5,60 per 100 bos. Andijvie 1,30 tot 1,60 per 100 krop. Postelein ƒ14,— tot ƒ16,per 100 k.g. Stamsnijboonen ƒ14,90 tot 22,80p. lOOk.g. Stoksnyboonen (kas) 41,- per 100 k.g. (koudegrond) 17,70 tot ƒ28 per 100 kilo. Dubbele Princessen 14,70 tot 23,— per 100 k.g. Wagenaars 12,— tot 13,70 per 100 k.g. Blauwputten ƒ5,40 tot ƒ6,— per 100 k.g. Eigenheimers 5,20 per 100 k.g. Suikerperen 5,60 tot 13,50 per 100 k.g. Dirkjesperen 18,— per 100 k.g. Yellow Transparant ƒ19 tot 39 per 100 k.g. Roode bessen 0,11 tot 0,20 per pond. Frambozen 0,30 tot 0,32 per pond. Druiven (2e soort) ƒ0,39 tot ƒ0,41 per pond. Tomaten 0,13 per pond. Kaas (20 plus) 0,35 per pond. Meloenen 0,49 tot f 0,58 per stuk. SOMMELSDIJK. Bij de beproeving der brandbluschmiddelen in deze gemeente ge houden, bleken de Motorspuit, spuit II, III en IV in goeden toestand te verkeeren. Tot bestuursleden der onlangs opgerichte vereeniging ter bevordering van de verkry- ging van onroerend goed door landarbeiders z\jn benoemd de Heeren J. Blok Mz. voor zitter en J. Knape Mz. tot secretaris-pen^ ningmeester, terwijl tot commissaris van toezicht werd benoemd K. Grootenboer Az. Bij het z g. pootje baden had de 14-jarige dochter van M. B. G. het ongeluk haar been te breken en geneeskundige hulp noodzake- ïyk was. DIRKSL1ND. Van den landbouwer H. v. R. ging een span paarden vanaf de Kaai op hol en liepen in vliegende vaart de Nieuwe en Hoogeweg op. Op de hoek der Staakweg geraakte paarden en wagen in de sloot waar uit zij spoedig werden verlost. Onbegrijpelijk is het dat er nog aan wagen nog aan paar den iets haperde. Ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin-Moeder maakt Amicitia" a.s. Don derdagavond een marsch door het dorp. Als een bijzonderheid diene vermeld dat j.l. Maandag 120 menschen bezig waren met koepeen te rooien. Door de regen is dat werk zeer vergemakkelijkt en worden daardoor groote hoeveelheden aangevoerd. HERKINGEN. De bijdrage in de kosten van den Keuringsdienst van Waren is voor 1928 bepaald op 129,16. GOEDEREEDE. A.s. Donderdag zal de Muziekvereeniging Apollo alhier ter eere van den verjaardag van de Koningin-Moeder een concert op de markt geven. De afgeloopen week werden 10.000 k g. gedroogde cichorei verscheept. A.s. Zaterdagavond zal er aangifte plaats hebben voor den H, Doop. OUDDOBP. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 200-260 k.g. garnalen per dag en schuit gevangen. Tegen een drietal personen is proces verbaal opgemaakt wegens nachtrumoer. Het is verboden aan bestuurders van een motorrijtuig, rijwiel of een ander rij-of voertuig de linkerzijde van den weg te hou den voor zoover dit niet noodzakeiyk is. In de weervisschery werden 12 zalmen gevangen. Op de Internal. Hondententoonstelling te 's-Gravenhage behaalde de heer J. Hamee- teman, secretaris alhier, met zijn Griffon's, de navolgende pryzenj le prys open klasse; le prijs koppelklasse; le prys Field-bijvalklasse (kwaliteit uitmun tend) benevens 5 speciale prijzen, waaronder de zilveren beker voor de beste inzending en de zilveren beker voor de beste Griffon- korthals. NIEUWE TONGE. A.s. Zaterdag zal de P. Y. „De Gevleugelde Bode, alhier, een vlucht houden vanuit Soiquies. Tegen W. J., alhier, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het ry den met een auto, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Zij, wier rijbewijs vóór 1 Nov. 1925 is af gegeven en nog geen nieuwe hebben, kun nen zich aan dezen overtreder der Motor en Rywielwet spiegelen, ongetwijfeld spie gelen zy zich dan zacht. Tegen D. K. te Dirksland is alhier pro cesverbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht en het opgeven van een val- schen naam. OOLTGENSPLAAT. Zaterdagavond is door de voetbalvereeniging „Voorwaarts" een openingswedstrijd gespeeld op het nieuwe voetbalterrein in den polder „Het Rietveld" tegen de vereeniging „N. H. S." van Dirks land. De muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning", directeur de heer Joh. Bol, ver leende haar medewerking. Na in optocht een muzikale wandeling door het dorp gemaakt te hebben, begaf de stoet zich naar het terrein. De burgemeester sprak het openingswoord en verklaarde! zich een voorstander van de sport. Namens het gemeentebestuur verzocht spreker het voetballen op Zondagen te willen nalaten. Daarna werd door hem het traditio- neele lint doorgesneden en den eersten trap tegen den bal gegeven. Gespeeld werd om een zilveren lauwer krans. De wedstrijd werd door „Voorwaarts" gewonnen met 4 3. Ruim 400 betalende bezoekers woonden de wedstrijd by. De 13-jarige Francientje Buisse geraakte te Achthuizen onder een motorfiets. Gelukkig is zy er met slechts een ontvelde knie nog goed afgekomen. De motorfiets van den heer v. N. was beschadigd. ROCKANJE. De uitslag van 't uitstekend geslaagd Concours-festival, waarvoor wij in een volgend nummer nadere bijzonderheden hopen te kunnen mededeelen is als volgt: 4e afd. Harmonie „De vooruitgang" R'dam le pr. m. 308 p.; 4e afd. Dameskoren „Ex celsior" R'dam 2e pr. m. 270 p.; 4e afd. Gem. Koren „Zang en Vriendschap R'dam. 2e pr. m. 285 p. 3e afd. Dubbel gem. Kwartet „Fidelio" Vlaardingen 2e pr. m. 286 p.; 3e afd.Gem. Koren „St. Hildegardes" R'dam, 2e pr. m. 285 p.; 3e afd. Vreewijk Gem. Zangvereeni- ging „Streven naar Hooger" R'dam le pr. m. 310 p.; 3e afd. Zang Veredelt Oostvoorne le prijs met 311 p3e afd. Dameskoren „St. Hildegardes" R'dam, le pr. m. 323 p.; 2e afd. Harmonie „Volharding" R'dam, Directeursprijs 2e pr. m. 277 p. 2e afd. Fanfare „Sempre Crescendo" Nieuw Helvoet, le pr. m. 301 p.; 2e afd. Mannen koor „Concordia" (S. H. V.) R'dam, 2e pr. m. 286 p.; 2e afd. Mannenkoren „Onderlinge Hulpbetoon'vZandvoort, le pr. m. 305 p. le afd. Mannenkoren Zuider Mannenkoren „Kunstmin" R'dam 2e pr. m. 278p.;leafd, Gemengde Koren „Stem des Volks" Vlaar- INGEZONDEN MEDEDEELING. verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten dingen, 2e pr. m. 291 p.; Afd.Uitmuntend heid Gem. koren „Gouda" Gouda, 2e pr.m. m, 255 p.; Afd. Uitmuntendheid Dameskoren „De Kleine Stem" Charlois Rotterdam, 2e pr. m. 266 p.; Afd. Uitmuntenheid Dames Koren „Vociet Amicitial" R'dam, 2e pr. m. 267 p.9 Superieure, afd. Gem. Koren „Onderl. Zangstudie" R'dam, Directeursprijs2e pr. m. 289 p.; Superieure, afd. Gem.Koren „Nieuw Leven" Nieuwenhoorn, 2e pr. m. 288 p.; Superieure, afd Gem. Koren „Aurora" Am- merstol 2e pr. m. 278 p. le afd. Fanfare „Volharding" Oostvoorne 2e pr. m. 280 p. De Jury bestond uit de heeren P. J. Oomes Dirugent, Bart Verhalen Musicus en Otto De Vaal Musicus. veilingsbericht van Vrydag 27 Juli 1928, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla Sj tot 4,10 per 100 krop. Radij's 4,10 per 100 bos. Postelein 0,09 tot 0,12 per k.g. Aardappelen 2,90 tot 6,60 per 100 k.g. Poters 1,70 tot 4,10 per 100 k.g. Aardbeien 0,51 tot 0,58 per k.g. Frambozen 0,82 tot 1,96 per k.g. Roode bessen 0,16 tot 0,43 per k.g. Zwarte bessen 0,40 tot 0,50 per k.g. Kruisbessen (rijp) 0,11 tot 0,21 p. k.g. Blauwe druiven f 0,78 tot 0,90 per k.g. Krozen 0,84 tot 0,39 per k.g. Boonen dubb. stam 28 tot ƒ31 per 100 k.g. enk. stam 30 tot ƒ38 per 100 kg. stamsny j 16 tot 29 p. 100 k.g. Perfect 36 tot 41 per 100 k.g. Stoksny 27 tot 43 per 100 k.g. Tomaten A 0,20 tot 0,24 per k.g. AA 0,18 tot 0,21 per k.g. B 0,13 tot 0,21 per k.g. C 0,17 tot 0,23 per k.g. CC 0,12 tot 0,17 per k.g. bonken 0,06 tot 0,13 per k.g. Komkommers (w.) 8, t. 9,- p. 100 k g. Peen 4,70 tot 7, per 100 bos. Kroten 1,80 tot 4,20 per 100 bos. Kool (roode) ƒ6,— per 100 stuk. Bloemkool I ƒ7,— tot 13,— per 100 st. II 5;— tot ƒ8,— per 100 st. Andijvie 4,30 per 100 krop. Sjalotten 3,80 tot 4,10 per 100 bos. Tafelperen 0,21 tot f 0,27 per k.g. Tafelappelen 0,18 tot 0,38 per k.g. Keukenperen 0,27 per k.g. Rhabarber 3,70 tot 4,50 per bos. Doperwten 0,10 tot 0,14 per k.g. Meloenen 0,57 per stuk. Kipeieren netto 5,30 tot 6,70 per 100. Eendeieiren f 5,70 per 100. Aanvoer 23029 stuks. Burgerlijke Stand. NIEUWE TONGE. Getrouwd: A. Bakelaar, jm. en P. van Noord jd. BRIELLE, van 20-26 Juli. Geboren: Hendrik Jan, z. van A. J.V.F. Scholten en G. Bakker. Gerarda Johanna, d. van G. H. Verduyn den Boer en J)G. Dirkse. Ondertrouwd: G. de Weers en J. Bouma. KOSTBARE SCHILDERIJEN VERMIST. Koopman te Amsterdam gedupeerd. AMSTERDAM, 28 Juli. Een handelaar in schilderijen heeft eenigen tijd geleden bij de politie van het bureau Leidscheplein aan gifte gedaan, dat vier kleine schilderijtjes, die volgens zijn mededeeling ongeveer 200.000 waarde vertegenwoordigen vermist werden uit de meubelopslagplaats, waar hij de doekjes ter bewaring had afgegeven. Deze handelaar schijnt veel te reizen en daarom geeft hij zyn kostbaarheden steeds af aan een meubelopslagplaats in de Marnix- straat. Het is echter niet zoo moeilijk toe gang tot de opslagruimten te krijgen, daar de sleutels der vertrekken op het kantoor hangen. Blijkbaar heeft iemand zich met behulp van zoo'n sleutel toegang verschaft en de kostbaarheden weggenomen. Een an dere verklaring is niet te geven. Drie van de vermiste doekjes zyn Rem- brandts volgens de aangever Het zijn een mansportret, een man met een baard en een brandend huis. De vierde is een Frans Hals. De schilderijen zijn in de helft van Maart aan de opslagplaats afgegeven. PONTJE GEKANTELD BIJ BEVERWIJK. Een elfjarige knaap verdronken. BEVERWIJK, 27 Juli. Hedenmiddag te ongeveer 4 uur is nabij de Beverwijker bad- en zweminrichting een ernstig ongeval gebeurd, dat aan een 11-jarigen knaap het leven kostte. Doordat een motorboot tegen den gespannen staaldraad voer van het veer pont in het zij kanaal A, dat gebruikt wordt om bezoekers van en naar de zweminrichting te brengen, kantelde dit vaartuig. Er bevond zich een dertiental jongens, die juist de ON inrichting bezocht hadden en huiswaarts keerden, op. Het pontje dat nog maar juist den oever had verlaten kapsijsde en allen geraakten te water. De meesten wisten zich zelf te redden en anderen werden vlug op het droge gebracht. De badmeester wist door herhaaldelyk duiken een reeds bewusteloos geworden knaap op den kant te krijgen Terwy'l hij bezig was met toepassing van kunstmatige ademhaling hoorde hij eerst van de ontstelde jongens dat nog een hunner vermist werd. Het was het 11-jarig zoontje van den heer B. te Velsen. Alle pogingen werden in het werk gesteld den jongen te vinden, doch eerst na een uur slaagde men hierin. Met een dreg haalde de politie den ongelukkigen knaap boven, die helaas reeds bleek overleden te zijn. De bewustelooze doch geredde jongen werd naar het Roode-Kruisziekenhuis alhier over gebracht. Hij maakt het thans vrij goed. Het politie-onderzoek heeft reeds uitgewezen dat het reddingsmateriaal veel te wenschen overliet. Er was geen enkele dreg aanwezig, evenmin een zuurstofkoffer, terwijl het niet mogelijk wordt geacht met een pontje als het onderhavige een zoo groot aantal per sonen veilig te vervoeren. Den schipper van de motorboot treft geen schuld. Hy heeft na het ongeluk zijn boot bovendien dadelijk vastgemaakt en alles gedaan wat hy kon om redding mogelijk te maken. LAFFE REBOOTING BIJ GELEEN. GELEEN, 30 Juli. Vrijdagnacht werd niet ver van deze gemeente de my'nwer- ker Bemelmans, die van de myn huiswaarts keerde en juist zijn weekloon ontvangen had, overvallen door twee personen, die hem met een revolver bedreigden. Zy maakten hem zijn portemonnaie, die een bedrag van on geveer 25 bevatte, afhandig. Het komt in de mijnstreek meermalen voor, dat mijn werkers op deze wyze worden beroofd. HOTELDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Een Engelsch echtpaar gedupeerd. Voor 30 Mille aan ju weeion ontvreemd. AMSTERDAM, 30 Juli. InhetAmstel- hotel is een belangrijke diefstal ontdekt. Daar logeert, in verband met de Olympische spelen een Éngelsch echtpaar, dat Zondag avond laat thuis komende, tot de ontdekking kwam, dat uit de appartementen juweelen waren gestolen. De dame en de heer hadden deze juweelen in hun kast bewaard en niet, zooals het gebruikelijk verzoek van de directie is, in de safe van het hotel gedeponeerd. De gestolen voorwerpen zijn een vlinder van diamant, een diamanten hanger van licht groene steeneD, een hanger voorstellende een gouden zon omgeven door edelgesteente, eenige ringen bezet met saffieren en paarlen, alsmede eenige broches bezet met diamanten, robijnen en emerald. Hoe en door wien de diefstal is gepleegd is nog niet aan het licht gebracht. ERNSTIG MOTORONGEVAL TE EINDHOVEN. Bejaarde vrouw het slachtoffer. EINDHOVEN, 30 Juli. - Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft in deStrijtschestraat te Eindhoven een ernstig motorongeluk plaats gehad. De motorryder J. Siegers, kwam daar in aanryding met een bejaarde onge huwde juffrouw, genaamd J. van Grootel, die, uit haar woning komende, den weg overstak en blijkbaar den motorrijder te laat zag aankomen. Beiden bekwamen zeer ern stige verwondingen aan het hoofd. De juf frouw werd terstond haar eigen woning binnengedragen, terwyi de motorryder even later werd opgenomen en in een nabijgelegen woning gebracht. Inmiddels werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen, die spoedig aanwezig was. Gisteravond is de juffrouw aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van den motorryder is zeer ernstig. De duo passagier, die het ongeluk blijkbaar zag aan komen, was van de zitting gesprongen en kwam er met een onbeteekenend wondje af. Omtrent de oorzaak is nog niets vastge steld. Ooggetuigen beweren, dat de motor rijder tevergeefs getracht heeft de vrouw te ontwijken en dat hij niet hard reed. Wij vernemen, dat het lijk door de politie in beslag genomen is. VLOTTE BALLONVAART VAN DEN HEER POTTUM. HENGELO, 30 Juli. De bekende ballon- vaarder, de heer W. Pottum is gisteren alhier om zeven uur met zijn ballon opgestegen. Na een snelle vaart, die 45 minuten duurde, werd vlot geland te Schütfcorfe, achter Ben- theim. TRAGISCH ONGEVAL TE VOORSCHOTEN. Groote ontroering in het dorp. VOORSCHOTEN, 30 Juli. Gistermiddag had hier ter plaatse een droevig ongeval plaats, waarvan de hier wonende mevrouw Albertine Henriëtte Schaper, geboren Meijers, eebtgenoote van het soc.-democratische Kamerlid, den heer Schaper, het slachtoffer geworden is. De heer en mevrouw S. kwamen met de N Z H. tram, die te 1 uur 50 min. uit Den Haag vertrekt, te circa halfdrieal hier aan en stapten bij de halte Voorschoten - Zuid uit. Mevrouw liep voorop en achter de tram langs zou zy van rechts naar links den weg oversteken, doch zij scheen niet te hebben opgemerkt, dat nog geen 20 meter van haar verwyderd, een auto uit de richting Den Haag naderde. De heer S. zag den auto wel en wilde haar nog terughouden, het was echter al te laat. De auto had haar reeds gegrepen. De getroffene was bewusteloos en had een ernstige hoofdwonde. Dr. Van der Stoei en een verpleegster waren spoedig ter plaatse en verleenden dige hulp. Later werd ziekenauto naar het Dia vervoerd, waar zij na De loco-burgemeestl leidde met den chef derl het onderzoek. Biykel ooggetuigen treft denl schuld. Ook de heer Sj dat, naar zyn meeninl niet heeft kunnen voo Het geval wekte in roering ERNSTIG ONGEl ZEILSi Het lyk van één op- Beide anderen naa lykheid ook Vrijdagmiddag tegej joDge menschen uit H een sloepje, de Magdlffl doeling langs de kustfl varen. Het waren H. I kenaar bij gemeente™ 21 jaar, hoefsmid en .1 jaar, timmerman. De ongehuwd, de laatste gfl een kind. De Magda is een slo< en vry zwaar getuigd^ zwaar. Oorspronkelijk 2 Padberg, maar deze ko' krijgen. Hij zou daaroD dagmiddag bij de Oran; Padberg was daar op verscheen niet. Gisteru om op onderzoek, doch van de Magda gezien Zaterdag om drie uui zee was vertrokken. Gistermorgen waren en R. L. van Harderwi, het visschen tusschen I toen zij omstreeks 500 stuk zeil en den zykan het water zagen uitste kwamen bleek het tezL dat op den zijkant lag Tot hun ontzetting c overeindtrekken van d lijk van een jongmensc I bekneld zat tusschen h« I van de boot. Zy brachti1 boord van de Hk. 77, p en brachten deze naar was volledig getuigd, blijkbaar door een niet tgemaakt. Te Hard' avond het lyk geident H. Waayer, Vermoedelijk is het o streeks elf uur gisterr zware onweersbui, die de Zuiderzee woedde. Het horloge van der biyven staan op half tv> feit dat men geen zeiler dat het ongeluk gebeui selinge windvlaag. Ofschoon dadelijk een steld naar de beide ande men deze niet kunnen 1 volkomen zeker dat ook di Gemengd DB SOVJETS BIJ DEN Alexander Petrowitsj I van Kiöf, die wegens we vryen tijd beschikte, do contanten, besloot daari te brengen door het kiel kring la Harry Domek houdend met het Sovjet-s dus niet uit voor een of als Domela dat in Duits j en de monarchisten om doch liet zich ontpoppenf ast bewonderaar van LI uit Brazilië gekomen, om j der Sovjets kennis te m! j Eerste vereischte was, J lyk verren afstand van zij verplaatste en hij begon d3 naar de Moskousche „Izvl stad Swerdlofsk. Daar an wereldreiziger Benoit, voci ziliaansche arbeiderskring' was gereisd om de Sovjet| wonderen". De leiders der: eenigingen waren natuun charmeerd door dezen v£i overtuigd aanhanger van zijn en zij verschaften he! mer in het hotel „Oer; voorts gratis een paar maa ook zijn portemonnaie, di zeer licht was geworden, aantal roebels verzwaard) eenige dagen te Swerdlofs: scheid, en de Sovjet-leidei] vele buigingen „goede reiSj f naar Kazan, het centrum Tartaarsche republiek ei niets te wenschen over. stad werd de „Braziliaan delegatie van het Volks! Onderwijs, die van een ti De tolk bleek echter o; „Braziliaan" zich in zei uitdrukte. Niet voor ni(: moeite getroost om tijde zilië naar de Sovjet-Unie; even machtig te worde hij nog meer in het aan: heeren en dezen brachten hotel, dat in Kazan te vii werd te zijner beschikkin eenvolgens werden de ve

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 2