4%% 99% Tandarts J. A. 6II IJS Boerenleenbank PANDBRIEVEN Hare Majesteit de Koningii VERSLAGEN Aanbesteding. Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk AAMBEIEN. JU DE SALAMANDER JU INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE Vraagt ons Adrertentle-tarloi Een ijverige Pakhuisknecht GIMBORN'S flf&NOL GIMBORN'S STUDIE-WATERVERF Het Beste! Verkrijgbaar in eiken boekhandel. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1928 (1858—1879—1928) DWAALLICHTEN. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 28 JULI 192 8. dat men in dit eiland niet achteraan komt stoffelen. Gedurig had het hun aandacht dat alles bijna in cultuur is gebracht zonder noemenswaard weiland, terwijl bovendien de onkruidbestr^jding intensief wordt be hartigd. Ook de uitmuntende wegen hadden hunne belangstelling, zoowel aan de hoofd- ols aan de binnenwegen scheen hun alle zorg besteed te worden. Lang toeven was nergens toegestaan, zoodat de reis werd voortgezet naar het proefveld van „Ceres". De belangstelling van het gezelschap bleek hier niet gemeenschappelijk te zijn, enkelen waren er welke op de graskant zitten gingen om hun „puupie" te stoppen: en wat bleek nu; dat waren Greid (gras)boeren, vonden de aardappelen heerlijke kost, doch om ze te teelen was niets voor ze. Op zulke oogenblikken is het fijn als je ook niet mee hoeft te marcheeren, doch bij de achterblijvers de verantwoordelijke taak hebt om ze een en ander te vertellen van je „heimath". Hoe het eigenaardig is dat hier zoo weinig koeien zijn en zoo weinig water! omdat dan aan te vullen met „dat hier alle water zout, of in het beste geval brak is", waarom wij geen groote veestapel kunnen laven, afgescheiden dan nog van het feit, dat onze grond zich niet al te best eigent voor grasland, doch daar hadden ze van terug „dat ze vast bij de boerderijen extra groene (oude) weiden hadden gezien" en water? Is dat dan hier nergens goed te krjjgen? Niet met artetische noch Norton wellen. Alléén in Ouddorp duinwater in waarschijnlijk onbeperkte hoeveelheid. „En waarom er dan in zoo'n groot vruchtbaar en oogenschijnlljk rjjk, doch minstens wel varend eiland geen waterleiding isLastige vraag 1 Alléén reeds daarom, omdat men de eer van zijn landgenooten niet in het geding mag brengen: Een paar groote plaatsen, de grootste, hadden enkele bezwaren, hadden er met nauwkeurige stiptheid nog enkele bjj gefantaseerd. Ook de dwingende aan- sluitings-bepalingen waren sommige critici gram: vonden de ideaaltoestand waarschijn' lijk bij Samojeden en Lappen, waar geer stem- noch belastingplicht de menschen kregel maakt. De signalen van de aan den weg staande auto beduiden de excursisten en hunne begeleiders dat het klokje van gehoorzaam heid maandde tot opbreken, en voort ging het naar de „Centrale Pootaardappelbewaar- plaats", waar ze nog weinig van bleken te weten. Z\j wenschten te profiteeren van de door den Plakkeeschen Boerenbond ingestelde enquete, betreffende deze bewaarplaatsen, terwijl er in Flakkee reeds zes de eerste proef met glans hebben doorstaan en boven dien de grootste in Nederland gebouwd is te Melissant. Daarvandaan ging het nu naar de boerdery van den heer L. Slis. Op het terras vóór het woonhuis stonden een groote partij stoelen met daartusschen tafels en waar het groote gezelschap op de meest amicale en hoffelijke wijze werd ontvangen en ververschingen werden rondgediend. In het voorgelegen weiland liepen eenige zware trekpaarden, eerste klas stamboekers, welke de gasten al dadelijk in beslag namen en hun bewondering hadden, doch toen de dochter der kampioenmerrie „Carmen de boeuf met haar veulen aan de hand werd vóórgebracht waren de stoelen een over bodigheid en vrijwel het heele gezelschap Friezen mobiel. „Moet je eens komen zien als Fokkersbelang de groote schouw houdt". Dat hadden ze in Flakkee niet gezocht. 'tGing velen blijkbaar als de Koningin van Scheba. Hier werd een geruimen tijd ver toefd en moesten eenige verder afgedwaalde broeders met een extra sirene worden terug- gewenscht. Nadat nu de vriendelijke en zorgzame gastvrouw allerwege was dank gezegd voor de genoten heerlijkheden werd voortgetufd door Oude Tonge via Nieuwe Ton ge naar Herkingen en een bezoek ge bracht aan de vrs ^htenkweekerjj en hoen derpark De Dolphij-. Na een rondgang door dit bedrijf werd gereden door Herkingen. Hier wist men het vermaarde vaantje op de vischbank hetwelk door de bevolking tijdens het Napoleontische tijdperk was be schermd en bewaakt zoodat het 't eenige in "ons goede vaderland is geweest dat versierd bleef met het geliefde oranje, blanje, bleu. Dit was de laatste visite. Nu ging het recht aan, recht toe naar Middelharnis, langs het eendenbedrijf en het hoenderpark „Flakkee" van den heer G. L. Warnaer Jr. door den Staakweg over de kaai te Dirksland, langs de haven door de Kraaierpolder naar Som- melsdijk, hier werd gereden langs de land bouwschool naar en door de nieuwe straten te Middelharnis langs Nijverheids- en Hoogere Burgerschool naar Hotel Meijer. Hier bleken de heeren opgetogen over wat ze hadden gezien met name Middelharnis vonden ze een prachtgemeente. Een stevige maaltijd was 't besluit van dezen goed besteden dag, terwijl nog menig hartelijk woord van erkentelijk heid en dank werd gesproken en de vertegen woordigers van den Flakkeeschen landbouw een hartelijk tot weerziens toegeroepen op Frieschen bodem. K. De Landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage. Aan Kors van Biezelinge van Joh. Hamee- teman Czn. te Ouddorp, ingeschreven onder catagorie 11, Merriën van 5, 6, 7 en 8 jaar, ingeschreven in het Stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard, werd een eervolle vermelding toegekend. Aan Coslumière van Mijs-Koert te Som- melsdijk, een eervolle vermelding, in de catagorie 12, Merriën met een mindere hoogte dan 1.62. Aan Jet van Sommelsdyk van Mijs-Koert te Sommelsdijk, in catagorie 13, Merriën van 4 jaar, eveneens een eervolle vermelding. In catagorie 20, Merriën van 4 jaar en ouder met zuigende Veulens, hoogte l.f", werd een tweede prijs toegekend aan Hora van G. van Es te Sommelsdijk. Trekproeven. Voor trekproeven met het toestel van Prof. Visser werden medailles uitgereikt aan Filtra van Gebr. Vis van Heemst te Som melsdijk, in de klasse Tuigpaarden midden zwaar slag, en aan Hekka van G. L. Warnaer te Dirksland, in de klasse Tuigpaarden zwaar slag. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Geboren s Grietje d. v. L. Appel en J. Troost. Danker z. v. Adr. Peeman en L. Boeter. DIRKSLAND. Geborens Pieter z. v. J. M. van Dongen en A. J. van den Doel. Simon z. v. D. Mat- singer en C. Koote. Getrouwd: Gerrit Dijkgraaf, j.m. 26 jaar en Willempje Stolk, j.d. 24 jaar. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Marie, d. v. Daniël Troost en Hendrika van Putten; Johann Georg, z. v. Hendrienas Kobus en Hendrika Jordaan; Lena Adriana, d. v. Leendert Remus en Dingena de Vos. Ondertrouwd: Eliza Hotting, 21 jaar en Pieternella Hokke, 20 jaar. Getrouwd: Gerard van der Kroon,29jaar en Jannetje Hokke, 24 jaar. DEN BOMMEL. Overleden: Pieternella van Peperstraten 84 jaar, wed. van P. Kauffman. Vergadering van den Raad der ge meente STAD AAN 'T HARING VLIET, op Maandag 23 Juli 1928, des v.m. 10.30 nur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden met uitzondering van de Heeren v. Sprang en Eivé, laatstgenoemde wegens ziek'-"' Notulen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd Ingekomen stukken. Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boe ken en kas in orde zijn bevondenin kas was ƒ541.29; een tweetal missiven ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten;een mede- deeling dat tot lid van de Gezondheidscom missie is herbenoemd L. van der Sluys te Dirksland; een missive van Ged.Staten hou dende mededeeling dat de vergoeding ingev. art. 1 tot 9 der wet van 24 Mei 1897 is vastgesteld op 2676.72; een mededeeling van Ged. Staten dat over 1927 aan den keu ringsdienst van waren te Dordrecht te veel is betaald 10.67; een rapport betreffende de werkzaamheden van den keuringsdienst van waren te Dordrecht over het 2e kwartaal 1928; een mededeeling dat aan den Burge meester van 30 Juli tot 20 Augustus verlof is verleend om zich buiten zijn gemeente op te houden; een bedrftfaoverzicht der gas fabriek „Oost-Flakkee" over het jaar 1927, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Begrooting Gezondheidscommissie 1929. De begrooting van de Gezondheidscom missie, dienst 1929, wordt nagezien. Het aandeel dezer gemeente bedraagt 35.04. De heer Berk vraagt inlichtingen of het gemeentebestuur nog verslag van de werk zaamheden ontvangt. De voorzitter antwoordt Rekening Vleeschkeuringsbedrijf 1927. De rekening van het vleeschkeuringsbe diijf, dienst 1927, wordt nagezien door de Heeren Arensman en Berk, en voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ4916.42. Rekening G. van Varik. Op een verzoek van G. van Varik, om betaling van 41.32, wegens het maken van een teekening en begrooting voor het arre stantenlokaal, wordt besloten aan dit verzoek te voldoen. Subsidie Vereen. Volkszang. Op een verzoek van de Ned. Vereeniging van den Volkszang om subsidie, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders afwijzend beschikt. Gemeenterekening 1927. De gemeenterekening, dienst 1927, wordt den Raad aangeboden en tot leden van de commissie tot nazien dier rekening worden gekozen de Heeren C. Arensman en H. Berk. BenoemiDg leden C. v. T. L. O. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het L. O. worden wegens aftreden van de heeren Ds. Polhuijs en L. Arensman, benoemd de heeren Dr. P. Oosthoek en J. Wagner, met resp. 5 en 3 stemmen. De heeren v. Nierop en v. Gurp hadden elk 1 stem. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer Berk inlichtingen over het salaris van den gemeentewerker, welke door den Voor zitter worden gegeven. Verder vestigt de heer Berk nog de aandacht op derioleering aan den Molendijk. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Ten slotte vraagt de heer Berk nog inlich tingen over de grens van de gemeente en vraagt of er geen mogelijkheid bestaat de z g. „Weel" by deze gemeente te krfigen. Na eenige bespreking over dit onderwerp sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente Ooltgensplaat op Woensdag 25 Juli 1928, des namiddags 4.30 uur. Voorz. Burgemeester Donkersloot. Present alle leden, behalve de heer J. van Nieuwaal, die met kennisgeving, en de heer J. van Gurp, die zonder kennisgeving af wezig was. De voorzitter opende de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken i Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Boeken en bescheiden waren in orde bevondon en in kas was aan wezig 2590,85. Van Ged. Staten bericht, dat het nemen van een beslissing betreffende het raadsbe sluit inzake verhuur grond bij de begraaf plaats verdaagd wordt. Van den Keuringsdienst van Waren een rapport over het 2e kwartaal 1928, waaruit bleek, dat in deze gemeente waren gehouden 23 inspecties, genomen monsters melk 33, andere waren 17 en dat was uitgereikt 1 waarschuwing. Van Ged. Staten bericht, dat de uitkeering naar het inwonertal bedraagt 6190.08. 1 93 per inwoner). Van de directie der R.T.M. een schrijven naar aanleiding van de klacht over het spuien van stoom uit de locomotiefketels aan den Dorpsdijk, wat thans verboden is en waar door de directie straf op is gesteld. Van Ged. Staten bericht dat voor den tyd van 5 jaren tot lid der Gezondheidscommissie is herbenoemd de heer L. van der Sluys te Dirksland. Van de Industriëele Mfl. Mabeg, een nota voor leverantiën en verrichte werkzaamheden gedurende de maanden Maart en April 1928, totaal 1121,29. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van de Ned. vereeniging tot veredeling van den Volkszang, om ƒ5. per jaar subsidie, werd evenals vorig jaar afwijzend beschikt. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek van den Ned. Politiebond, om sub sidie voor vakonderwijs. Besloten werd, naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging „Goedereede en Oveiflakkee's Belang", een bepaling in de verordening op te nemen, dat de heiningen en heggen aan den weg, welke tehoogz^n voor een goed verkeer, niet booger mogen zijn dan 1.25 M. De wijziging der politiever ordening zal waarschijnlijk reeds in de eerst volgende vergadering in behandeling komen. De heer wenschte ook prikkeldraad langs den weg te doen verwijderen. Komt ook dan ter sprake. De heer Hobbel wilde de heg bij den molen verwijderen, wat echter door de heeren Van Es, Jacobs en Dorsman ontraden werd, omdat het een heel goede beschutting is. Ter visie werden gelegd de rekening der gemeente over 1927, de rekeningen der Be waarschool en het Groot of Algemeen Arm bestuur. Tot leden der commissie voor het nazien werden benoemd de heeren J. C. Vermaas, A. Brinkman en C. de Vos. Verder werd verhuurd aan den Provincialen Waterstaat 600 Ma grond aati de nieuwe Kaai, waar thans door de Voetbal vereeniging wedstrijden worden gehouden, voor opslag plaats van beislag, tot 1 Juli 1929 voor 50,— per jaar. Voorzitter hoopt de voetballers ter wille te kunnen zyn met aldaar nog eenige ruimte, te kunnen vinden. Ged. Staten berichten, dat de huurtermijn der stukjes grond op de begraafplaats op 10 jaar moet worden gesteld. Voorzitter deelde mede, dat D. Ras geeïi grond wenscht te huren, zoodat de gemeente dit gedeelte niet anders zal verhuren als aan den heer L. Dorsman Jzn., is geschied, n.l. 72 M*. grond, waar schuurtjes op staan, waarvoor 3,60 per jaar wordt betaald. De heer Dorsman vraagt eeuwigdurende erfpacht, waarover in de volgende vergade ring zal beslist worden. Dan zal ook verkoop onder de oogen worden gezien. De heer Dorsman bood reeds 100. De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk deelde mede te zullen medewerken aan het oprui men van een kippenhok van dhr. B. Dorsman, zonder dat deze er schade van zal onder vinden. De gemeente zal dezen grond, 97 vierk. meter, kunnen huren voor ƒ5,— per 'aar. De huur kan beëindigd worden wanneer een hulpkerk moet worden gebouwd. B. en W. achten ontruiming in het belang van een goed uitzicht en vroegen goedkeuring aan den raad. Alzoo besloten. Daarna deelde de voorzitter mede, dat op het graf van den ontslapen gemeente-ont vanger een gedenksteen is geplaatst. Spreker meende niets beter te kunnen doen. Na afloop der vergadering wilde spreker met de heeren den steen bezichtigen. In de rondvraag werd aangedrongen op verbetering van gevaarlijke bochten, waar voor men zich moest vervoegen, volgens den Voorzitter, bij den Consul van den A N.W B., den heer C. M. Breur alhier. Daarna sluiting. VERKOOPINGEN. Op DONDERDAGEN 2 en 9 AUGUSTUS 1928, 's avonds half zeven uur (z tte Sommelsdijk, in Hótel Spee, resp. veiling en afslag, van; 5.26 90 H.A. (13 gem. 1 R S.M.) Tuinland, te Sommelsdjjk, aan den Dorpsweg, in de z.g. „Oude Stee","in 18 perceelen en combinatie. 1 December 1928 uit de pacht. Ten verzoeke van de gezamenlijke eigenaren Familie De Graaft te Middelharnis en N.V. Zilversmit en Pinto te Rotterdam. Notaris VAN DER SLUYS. DE RIJKSTE MAN IN ZWEDEN IS EEN HOLLANDER. „Dagens Nyheter" te Stockholm geeft een groot speciaal nummer uit over Nederland. „Dagens Nyheter", het eerste liberale dag blad van Stockholm, tevens het grootste van Zweden, zoowel wat oplage als advertenties en technische inrichting betreft, heeft naar aanleiding van de opening der Olympische Spelen zijn geheele in meerdere kleuren artistiek bewerkte Zondag-bjjlage van den 22 dezer gewjjd aan Nederland en de relaties tusschen Zweden en Holland. Het nummer, dat 24 bladzijden groot is, bevat omtrent vijftien artikelen en ongeveer 100 illustraties, daaronder een aantal teekeningen vanZwe- den's beste levende kunstenaars op dit ge bied: Torsten Schonberg, Eigil Schwab en Hjalmer Straat. Onder de artikelen komen voor: schilde ringen van Amsterdam, de Hollandsche provincie, alsook beschrijvingen van industrie en visscherij. Een aardig opstel over Konin gin Wilhelmina heeft den titel gekregen „De Koningin van den Haag en Abisko" een toe spelling op de liefde der Koningin voor het Zweedsche gebergte, een liefde, die in Zweden zeer op pr(js gesteld wordt. De vooraan staande kunstcriticus doctor Tor Hedberg schrijft over de Oud-Hollandsche kunst en een lang artikel, met den titel „Holland's veroverde provinciën" behandelt de merk waardige drooglegging der Zuiderzee. Een paar artikelen houden zich bezig met de groote sportgebeurtenis te Amsterdam; zoo schrijft een der meest betrouwbare sport- kenners van Zweden, de heer Erik Bergvall, chef van het Stadion te Stockholm, over de Hollanders als sportslieden en na een be schouwing van de kansen der verschillende naties houdt hij het voor waarschijnlijk, dat Nederland de tweede plaats zal veroveren. Van groot interesse voor het Nederlandsch publiek is een artikel over de Hollanders in Zweden, waaruit o a. blijkt, dat de rijkste persoon in het land, de Heer Arend Versteegh, Hollander is. Een in Nederland wonende Zweedsche dame, Mevrouw Else Almquist, draagt bij met een paar sympathieke artikelen over Hollandsch familieleven en houdt zich in het bijzonder op bij het in Zweden geheel onbekende feest, Sinterklaasavond. Ten slotte heeft „Dagens Nyheter" door de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" een novelle verworven van den pseudonym Hendrik van Grave. Predikbeurten. Zondag 29 Jnll 1928. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Den Oudsten uit Elburg. Sommelsdijk, vm. en's av. (Doop) ds. v. Ameide. Dirksland, 'sav. ds. v. d. Wal. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Van Ieperen. Melissant, nm. ds. Van der Wal uit Dirksland. Stellendam, vm. ds. Van der Wal uit Dirksland en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, 'sav. ds. Van der Zee. Ouddorp, vm. leeskerk en. nra.ds. Van der Zee. Nieuwe Tonge, geen dienst. Oude Tonge, geen dienst. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. dhr. Mekenkamp uit Harderwijk. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm.ds. v.d. Zee en'sav. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en 'a av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds Steenblok uit Lopik Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Schippers, cand. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaf. Hellevoetsluis, 'sav. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Westerhuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan 't Haringvliet, vm.,nm.en 'sav. leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. De Blois. Herkingen, vm., en 'sav. leeskerk. Ouddorp. vm. en 'sav. leeskerk. Dinsdag 7 Augustus a.s. hopen onze lieve Ouders 1 Korstiaan van der Tak en Gerrilje Schellevis hun 25-iarige Echtvereenl- ging te herdenken. Hun dankbare kinderen W. C. VAN DER TAK en Verloofde. Middelharnis, Juli 1928. ©3^ De Familie Van der Sluys betuigt haren hartelijken dank voor de deelname haar betoond bij het overlijden van haren Broe der en Zwager GERRIT DANIËL VAN DER SLUYS. Uit aller naam, L. VAN DER SLUYS. Dirksland, Juli 1928. De Architect G. VAN VARIK te Middelharnis, zal op Vrijdag 3 Augustus 1928, des namiddags Buur (Z.T.) in Hotel MEIJER te Middel harnis trachten aan te besteden: het bouwen van een Aardappel loos voor rekening van de Heeren KARDUX en BRABER onder ld- Bestek en teekening verkrijgbaar tegen betaling van 3,per stel. Restitutie binnen 8 dagen 1,50 bij den architect voornoemd. Spreekuren Dagelijks van 8V2 tot 10 uur voorm. en van 1 tot 2Va n.ra. en volgens afspraak. Telefoon No. 236. De bank leent gelden aan leden tegen 4.6 °/0 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3,84 °/o 's jaars, ook van niet-ieden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. I Kipstraat 43, R'dam I Niet goed, geld terug. De Centrale Proettuin voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel- ledden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. gevraagd, die zich met de Tuinzaad- en Landbouwzaad-, alsmede de Zaaigranenafdeellng kan belasten en zoo noodig de leiding hiervan op zich kan nemen. Aanvangsalaris f 20,per week. Eigenhandig geschreven brie ven te richten aan: Chr. P. SERRARENS, Zaadhandel Zaadteelt GOES. ADVERTEERT IN I ONZE EILANDEN KLEIfraSU LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Een dubbele feestdag, gelijk de Koningin- Moeder op het punt staat te herdenken, mag een zeldzaamheid heeten. Dubbele feest dag dan ook, die niet geheel gelyktydig valt. Op 2 Augustus 1928 bereikt zij den zeven tigjarigen leeftijd, en op 7 Januari 1929 zal het een halve eeuw geleden zijn, dat Haar huwelijk met Koning Willem III in de Slot kapel te Arolsen werd voltrokken, en Haar tot Nederlandsche maakte. Het spreekt van zelf, dat uit algemeen oogpunt deze laatste feestdag de verreweg meest belangrijke is, en begrijpelijk is daarom de wensch, door de Koningin-Moeder zelve geuit, dat open baar feestbetoon na dien datum zal worden verplaatst. Maar de hartelijkheid, waarmede men zich overal in Nederland opmaakt reeds dadelijk dien 70sten verjaardag te herdenken, een mijlpaal nu eenmaal geacht in het leven van eiken man en elke vrouw, die dezen leeftijd mag bereiken, spreekt boekdeelen, en ontneemt daaraan iets van het meer par ticulier karakter, dat een dergelijke feestdag voor minder hoog geplaatsten in zich bergt. Die spontane belangstelling en toewijding is begrijpelijk. Want, hoezeer de weg van de Koningin-Moeder in Nederland niet over rozen is gegaan, hoezeer zij moeilijkheden heeft moeten oplossen van groote beteefee- nis van Haar persoonlijkheid is zooveel zonneschijn, zooveel echte en eerlijke warmte uitgegaan, dat deze van den aanvang af ge leefd heeft in de harten van het Nederland sche volk. Nauwelijks had z(j den voet op Nederlandschen bodem gezet, of Prins Hen drik, die een zoo groote plaats in Nederland innam, kwam onverwacht te overlijden, en nog was het jaar 1879 niet teneinde of uit Parijs kwam de ontroerende tijding, dat de Prins van Oranje was gestorven. Wel bleef den Koning nog zijn zoon Alexander over, maar men kende zijn zwakke gezondheid en men voorspelde hem geen lang leven. Door als jong meisje de hand te reiken aan Koning Willem III, verlevendigde de toen malige Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont de in Nederland bijna gestorven hoop; ont nam zij aan de bepalingen in de Grondwet betreffende de troonopvolging, ingewikkeld als zij waren, een groot deel van haar be- teekenis. En toen den 31 Augustus 1880 Prinses Wilhelmina werd geboren, was er feest in Den Haag en feest door het geheele land, ongeacht, dat men wellicht liever een mannelijk troonopvolger had gewenscht. De beteekenis van de geboorte van dit Konings kind werd verre buiten de grenzen van ons land erkend, en kwam in nog helderder licht te staan toen, nauwelijks vier jaren later, de Koning nog eens den zwaren gang naar Delft had te gaan om ook Prins Alexander te begraven. Inderdaad, de verkilling, die zich, tengevolge van de omstandigheden, om ons Vorstenhuis had voltrokken, werd door de verschyning van Koningin Emma weg gevaagd. Wie herinnert zich niet den indruk, dien zij maakte bij haar intrede te 's-Graven- hage, bij haar ofïieieele ontvangst te Amster dam. Het is begrijpelijk, dat zij zich, ge makkelijker wellicht dan een Prinses, op gevoed aan een groot en praalvol Hof, bij ons kon thuis gevoelen. De Oranje's die den FEUILLETON. E. WERNER VERTALING VAN HERMINA. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 85) Hij stond op, om de beide heeven tot aan de deur uitgeleide te doen, terwijl de vorst achter bleef. De armen over elkander geslagen, stond hij bij den haard en staarde in het vuur, waarbij zijn gelaat een uitdrukking had, weinig in overeen stemming met den overmoed, dien hij nog zoo even aan den dag had gelegd. Ernstig, zelfs somber tuurde hij in de flikkerende vlammen, en de scha duw wilde nog niet uit zijne anders zoo zonnige oogen wijken. Egon scheen geheel vergeten te hebben, dat Stadinger bij hem was; eerst toen deze door een kuchje zijne aanwezigheid kenbaar maakte, zag hij op. „O, zijt gij daar nog? Groet Louis van mij en zeg hem, dat ik morgen zelf weer eens naar hem zal komen kijken. Afscheid behoeven we nog niet te nemen, daar ge onderwijl nog hier blijft. Ge hebt zeker niet gedacht, dat 't zoo vroolijk bij ons toegaat? Ja, men neemt het leven maar luch tig op, als men zich eiken dag gereed moet houden 't te verliezen." De oude man stond voor zijn jongen meester en zag hem vorschend aan. Nu zeide hij halfluid: Koningskroon hebben vergeten, dat hun vc waren, die zich bij de Staten-Generaal, de natie, noemden, lijken luister, waar maar van een praalr onzent nooit kunnen praalrijk Hof zou ol bij Zuidelijke volker hebben gevonden. Er was meer, toe: ningin Emma aan hand reikte, dat Wald< Nassau verbond. Bei rierijke geslachten, door den loop der verschillende takken men te dragen hebb( een Voorvader van de zich in Nederlandschei daar is een Graaf vai bij Wouw sneuvelde; Waldeck, die in 16451 en daar zijn er, die d Henderik en onder W Een Vorst van Wal maarschalk van hetl Oostenrijkschen Succt deren mede. Maar toe die een der Voorvade^ Moeder aan Nederland 1 door Georg Friedriehl die aan de zijde val W illem III heeft geleef< III waardeerde hem ij is wel in het by zonder I lijden, toen deze Oraof woorden van lof te i| Friedrich zeker niet staatkundig als op mi Waldeck zich in hoog<; en indien Willem III gevonden, die de planne Franschen Koning ver Waldeck geweest. Der naarvoren op het ooge zich verbindt aan hel maar toch is het h genoeg. Men mag aanneme: tusschen Koning Wil Emma van Waldeck-Py land, en zeker in Walde stelling en ingenomen 1 October 1878 versctf nummer van de Staa Koning mededeeling deed. Koningin Emma Waldeck's eenvoudig Haar ook in dat opzie! met Carmen Sylva; de b gin van Roemenie, haar na verwant, welk verw uiterlijk is terug te vii vroeg de weldadigheid raden, die haar zoove< strooien op het pad vai Van het leven van de zijde van Koning Wil niet veel te zeggen. Ee tijd werd in beslag gei „Ja, vroolijk waren de hel heid was de vrootijkste vat] opgeruimd en tevreden zijtl „Ik niet? Hoe komt 't je om zou ik dat niet zijn?" 1 „Ik weet 't niet, maar i] hield Stadinger vol. „Als van Furstenstein kwaamt o heer Rojanow alles op stel gij er geheel anders uit en anders, en toen ge daar zoo te kijken, was 't alsof Uwe op het hart drukte." „Blijf mij van het lijf m bevindingen 1" riep Egon k „boschgeest" weer het v wierp. „Denkt ge soms, dal laten zijn? Als men dat bloe houdelijk voor oogen heeft, i ernstige gedachten in iemaij Hiertegen viel niets in tel zweeg dan ook; maar om cfl zich niet. Hij wist best, dat e| heid het een of ander haperdl overmoedige stemming ietsj trad luitenant Waldorf we. de deur achter zich open. j „Kom maar binnen!" riel buiten stond. „Daar is een orcj. de regiment met een melding ge niet? Ge moet binnenkoj Het bevel werd op zeer or haald. De soldaat, die al Oj had hier geaarzeld en was uitgeweken, alsof hij zich wilde terugtrekken. Nu gel

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 6