IXe LYMPIADE RAFIE S. VAN DER PLAAT RING te allen tijde rijvaardigheid. rbank Middelharnis-Sommelsdijk ISON SANITAS MASTRAAT MIDDELHARNIS ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD H. J. CAMPFENS werk is onze reclame LMAN&VIS, Machinefabriek SDIJK - - Telefoon 224 No. 75 28 JULI 1928 Plaatselijk Nieuws. Landbouw. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 28 JULI 1928. 5 sportbeelden voor de Hollandsche jeugd, interessant en leerzaam. Fraai uitgevoerd in 8 kleuren, formaat 7x11 c.M., alle takken van sport omvattend. Voor zes Amstel-Penningen heele waarden ont vangt U 12 Olympiade-sportbeelden. Bovendien een fraai Olympiade-album, formaat 22 x 28 c. M., met sportbe- scbrijving, voor slechts 10 Amstel-Pen- ningen heele waarde. Gebruikt Amstel Poetsproducten. Aan iedere doos een Amstel-Penning. Overal verkrijgbaar. Dit kan alleen bereikt worden door het onder houd van Uw AUTO oi MOTOR uit sluitend door een vakman te laten verzorgen. Geet het volledig onderhoud in handen van ONS en wij zorgen dat Uw wagen steeds te Uwer beschikking staat. Volledig onder houd is bovendien ZEER VOORDEELIG Aanbevelend, 2 MIDDELHARNIS - Tel. 60 p: Burger Rijwielen. DE BESTE! ]ll]l)llll]l)|]lll]ltll]l)lll)llllllll]llllllllllllll)lllllll)ll)lllilllll]ll]|)lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli!ll|]]lill)l|]ll))l|]llllli)!]iriË VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS. DAGELIJKS van v.m. 9—12 uur; n.m. van 24 uur. ZATERDAG van 9—1 uur. MAANDAG en DONDERDAG n.m. 6—7 uur. ng 3.6 Rentevergoeding met halve maanden. nk werkt uitsluitend in het belang der Spaarders en kan daar- gelijke zekerheid garandeeren. Strikte geheimhouding, taling, ook van grootere bedragen. Dagelijksche inbreng en terug- aar, veilig en solide. ten bij bet Nederlandscb Spaarbankburean. ALLEEN sche Kade No. 7, Rotterdam nabil HET WITTE HUIS pj S, IS EN BLIJFT HET OUDSTE Ij MEEST BETROUWBARE ADRES VOOR eken Kousen, Breukbanden, ordels, Suspensoirs, enz. r. ze zeer belangrijke Gratis Brochures en Prjjs- II welke op aanvrage gaarne worden toegezonden. nbevelend, Arth E. M. HUFKENS. IJ TEL.IER VANAF HET STATION AZ ZW NAAIMACHINES HOOIHAR'KEN GRAANMAAIERS BINDERTOUW De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Ryks schatkist is ontvangen wegens ach terstallige belasting en gewetensgeld by den Inspecteur der Dir. Belastingen, Invoerrech ten en Accynzen te Hellevoetsluis ƒ30.000,— 1500,-; J 300,— en 800,- en bij den Ontvanger der Directe Belastingen te Middel- harnis 8 000,— en bij dien teOudeTonge ƒ300,-. MIDDELHARNIS. Dinsdag j.l. slaagde te Rotterdam voor de acte Nuttige en fraaie Handwerken onze dorpsgenoote mej. M. J. Boomsma. Door de bouwondernemers Dijkers en Kroos zal aan de oostzijde van Marietjespad, op het stuk land genaamd de Kats-weide, wederom een aantal arbeiderswoningen wor den gebouwd. Postduiven-sport. Uitslag wedvlucht vanuit Bordeaux (Frankrijk),afstand 846 K.M. Ie prijs Joh. J. Nipius;2eprijsP. v.Heemst; 3e prijs J. Jordaan. Loslating Zaterdagmiddag 1 uur. Aankomst eerste duif Zondagmorgen 5.40 uur. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. S. Haa- gens, thans werkzaam bij de boekhouding van de Nederl. Kunstzijdefabriek te Arnhem, slaagde dezer dagen voor het examen Duitsch. In het pakhuis van de flcma B. Z. werd Maandagavond een begin van brand ontdekt. Met eenige emmers water was men het vuur spoedig meester en werd erger voorkomen. Het vermiste rijwiel van mej. van P. bleek in goede handen terecht te zijn geko men. Door een voorbijganger werd de fiets des nachts opgeborgen. Zondagmorgen werd deze haar weer ter hand gesteld. Donderdagavond maakte de muziek vereniging „Sempre Crescendo", met het versierde vaandel voorop, een eere-rondte door de gemeente en Sommelsdijk. Door mooi zomerweer begunstigd, bracht het veel volk op de been. A.s. Dinsdagavond hoopt voor de Geref. gemeente op te treden de heer Heykoop uit 's-Gravenhage. Sempre Crescendo. Er is een oud gebruik in eere hersteld. Wanneer vroeger ons corps een prijs had behaald op een of ander nationaal concours, dan werd zij uit het midden van de burgerij op een der volgende dagen hiervoor gehul digd en den leden een verfrissing aangeboden. Dat gebruik was helaas de laatste jaren in onbruik geraakt. Hoewel een ieder even vergenoegd was en even hard meevoelde voor Sempre bleef de waardeering achter wege. En thans is dit gebruik in eere hersteld en laten we hopen dat het in eere blijft. Donderdagavond, een warme zomeravond, maakte het corps, met zijn vaandel voorop een rondgang door de dorpen. Een feestelijke rondgang, Woensdag hadden de heeren zoo hun best gedaan op het concours te Oude Tonge dat zij met 338 p. den eersten prijs verkregen in hun afdeeling. Toen ze terug kwamen om even over negen uur in de Bewaarschool, stond de commissie van ontvangst hen op te wachten en werden er vele vriendelijke woorden aan het adres van Sempre en Dirigent gewijd. De heer Blok als voorzitter van Sempre nam het eerst het woord en dankte al vast bij voorbaat voor de waardeering in den vorm van .een verfrissing. Maar bovenal hul digde hij den heer Bergman voor zijn werk en mevrouw Bergman, die haar echtgenoot trouw ter zijde staat om Sempre's belangen te behartigen. Hij biedt hun beiden namens bestuur en leden een bouquet bloemen aan. (uitbundig applaus). De heer Bergman antwoordt kort en vrien delijk. Drie dingen zijn hem zoo aangenaam. Ten eerste had men zijn vrouw Woensdag zoo deelgenoote gemaakt van Sempre's vreugde, ten tweede, de kleine, maar zoo spontane huldiging op het concoursveld in Oude Tonge had hem doen begrijpen dat Sempre en zijn dirigent, niet alleen met elkander uitstekend overweg kunnen, maar dat zij zich ook één gevoelen in vreugd en ten derde de vriendelijke woorden en de bloemen van Sempre voor zijn echtgenoote en hem doen inzien dat zijn streven waar deering verdient. Hij hoopt met Sempre voort te gaan, op den zelfden prettigen voet van samenwerking. De woorden van den sympathieken diri gent worden, begrijpelijk met groot enthou siasme vernomen en er wordt kernachtig geapplaudisseerd. Burgemeester Den Hollander is de laatste spreker die Sempre lof toezwaait voor haar succes. Hij herinnert aan de waardeerende woorden van Zijn Excellentie, Minister van Staat en Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. van Karnebeek, wien Sempre een serenade bracht. Deze had reeds met lof gesproken over Sempre's spelen. Het kan niet anders of Sem pre moet vooruit gaan nu zy in den heer Berg man een leider heeft gevonden die het mooie werk van wijlen den heer Vletter zoo kranig weet voort te zetten. De woorden van de jury, getuigende van groote muzikaliteit en ernst voor de muziek, gericht aan het adres van den heer Bergman zLjn voor hem een bewijs dat het met Sempre Crescendo hooger op zal gaan en dat haar een mooi tijdvak beschoren ligt, wat wij allen meehoopen en mee- wenschen. Spreker hoopt dat de vereeniging naast den grooten moreelen steun dien zy ondervindt van de burgery ook moge omgezet worden in financieelen steun, en met den wensch dat Sempre's vaandel nog vele prezen er bjj moge winnen sluit de burgemeester onder applaus van al de aanwezigen zjjn rede af. De eerewijn werd rondgediend, con sumptie en sigaren voor Sempre's leden die ondervonden dat zij gezien zijn door hun werk. En laten wij besluiten met een oproep, dat velen van onze burgery er toe mogen besluiten om Sempre ook daadwerkelijk te steunen door donateurschap of door lid te worden. Geen vereeniging kan bestaan zonder financieel geholpen te worden, laten we hopen dat velen eens kyken of er voor Sempre, die ons allen zoo sympathiek is en met wie we allen zoo medeleven, niet elk jaar een kleine steun kan worden uitge trokken. Haar bloei, is onze vreugde. Haar zorg is onze zorg. J. B. Bij Kon. besluit van 21 Juli is, met ingang van 1 September 1928, aan A. H. C. Denier van der Gon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de RJjks- hoogere burgerschool te Middelharnis. By Kon. besluit van 21 Juli Is met ingang van 1 September 1928, benoemd tot leeraar aan de Rykshoogere burgerscholen te Brielle, Middelharniaen Oud-Beijerland, mr. J. van der Scheer, thans tydelijk leeraar aan die scholen. Bij Kon. besluit van 21 Juli zyn aan de Rijkshoogere burgerschool wederom tydelgk benoemd: le, tot leerares mej. D. P. A. Hentschel. 2e. tot leeraar dr. J. A. A. Yrijdaghs en B. H. Spijkerboer. Bij Kon. besluit van 21 Juli is, met ingang 1 September 1928, benoemd tot leerares aan de R-ykshoogere burgerscholen te Oud-Bey er- land en Middelharnis mej. C. A. Spaarkogel, thans tydeiyk leerares aan die scholen. De Winkelweek te Middelharnis en Sommelsdijk. De week van 30 Juli tot 4 Augustus zal een WINKELWEEK zyn. Wat dat beteekent? Er is tegenwoordig geen bedryf, geen branche, geen nering, geen industrie, geen handel, die niet op hun tijd een tentoon stelling organiseeren. Tentoonstelling, d.w.z. een tentoonstellen van het kunnen en het kennen, van de prestatie in een bepaalden tak van bedryf of nering. Zouden dan onze winkeliers hier in ge breke biyven? Zouden zij het publiek niet eens toonen wat zij in hun branche te prestoeren hebben? De Winkelweek van a s. dagen zal het publiek van Flakkee toonen dat onze winke liers niet achter biyven. De idee-fixe het waandenkbeeld dat er by velen van het koopkrachtig en koop lustig publiek helaas nog inzit, dat men om iets goeds en voordeeligs te koopen toch uitsluitend aangewezen is op de groote centra van ons land, moet er onverbiddeiyk uit. Want het is, althans in onzen tyd niet anders meer dan een waanvoorstelling. Het moderne snelverkeer, maar ook de energie, de durf, het initiatief van onze neringdoenden hebben bereikt dat men tegen woordig even soiled, even voordeelig, koopt in eigen omgeving dan in de groote steden En dan, berekenen wft' nog niet eens de bijkomende kosten 1 De Winkelweek, welke door onze winke liers van Middelharnis en Sommelsdijk ge organiseerd werd zal er ongetwijfeld toe medewerken om ons publiek van hetgeen we hier als de waarheid poneeren te over tuigen. Er zyn eenige attracties aan verbonden. In de eerste plaats zullen de winkeliers natuurlijk in hun etalages arrangeeren het beste dat zij te offreeren hebben. Dat is voor onze vrouwkens op zichzelf al een groote aantrekkelijkheid! In de tweede plaats zal nauwlettende studie dier etalages kans geven op belang- ï-yke cadeaux of pryzen. In de derde plaats is een attractie dat „Sempre Crescendo" in die week mobiel zal zijn. Haar eoncerten zy'n bekend en geliefd! In de vierde plaats bezoekt een vliegtuig van de K. L. M. Middelharnis en Sommels dijk, waaraan het vernuft onzer winkeliers ook weer een attractie verbonden heeft, waarvan we later zullen hooren. Kortom, lees de advertentie in ons blad, en maakt Uw dagen volgende week vrij voor een bezoek aan de beide centrum-gemeenten van Goeree en Overflakkee. Hulde aan onze winkeliers! Flakkee ook in dit opzicht: vooruit 1 Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 25 Juli 1928. Bloemkool ƒ2,70 tot ƒ17,- per 100 stuks. Komkommers 5,50 tot 10,10 per 100 stuks. Savoye kool 12,— per 100 stuks. Sla 1,90 tot ƒ2,- per 100 krop. Andijvie 1,60 tot 1,80 per 100 krop. Peen f 5,70 tot 7,40 per 100 bos. Kroten 3,40 tot 3,60 per 100 bos. Postelein 10,— tot 14,- per 100 k.g. Wagenaars ƒ15,40 tot ƒ21,— per 100 k.g. Dubbele Princessen 20,- tot 26,30 per 100 k g. Stoksnljboonen 38,— tot 45,— per 100 k.g' Stamsnyboonen f 18,—tot ƒ26,— per 100 k.g. Tuinboonen 3,50 per 100 k.g. Blauwputten 4,60 tot 6,10 per 100 k.g. Poters (landgewas) 2,50 tot ƒ2,80 p. 100 k.g. Peren 18,— per 100 k.g. Yellow Transparant ƒ15 tot 30 per 100 k.g. Kruisbessen 8,60 tot ƒ15,— per 100 k.g. Zwarte bessen 41,— per 100 k.g. Frambozen 0,24 tot 0,28 per pond. Aardbeien 0,14 tot 0,16 per pond. Druiven le soort 0,58 per pond. Druiven 2e soort 0,40 per pond. Roode bessen 0,15 tot 0,19 per pond. Kaas (volvet) 0,60 per pond. Meloenen ƒ0,46 per pond. Eierenveiling van Donderdag 26 Juli 1928. Kippeneieren 50 51 kg. 4,25 tot ƒ4,95 id. 60-61 6,90 6,20 id. bruin 61 6,15 6,25 Eendeneieren 70 5,40 5,55 Poelepetaateieren 3,10. Alles per 100 st. Aanvoer 21000 eieren. SOMMELSDIJK. Door den gemeente veldwachter is tegen verschillende personen wegens het berijden met fietsen der klinker straten aan de Voorstraat en Binnenweg alhier proces-verbaal opgemaakt. Het verschepen van aardappelen is alhier weer aan den gang. Deze week zyn ruim 45000 K.G. verzonden tegen 3,— a 3,25 per 70 K.G. DIRKSLAND. Ryk Dirksland. De ge meente-rekening over 1927, sluit met een batig saldo van 24.487,32|. Tegen een tweetal motorryders van Melissant is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der maximum-snelheid. Heden (Donderdag) werden door de Comm. Vermeulen en Poortvliet de eerste Koepeen verladen naar Engeland. De prys is ƒ3,— per 60 kg. De uitkomst is echter niet hoog, n.l. 40 kg. per Roede. HERRINGEN. In de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk zal a s. Zaterdagavond 7£ uur gelegenheid bestaan tot het doen van aangifte voor doopsbediening. De WelEd. Heer A. H. van Yperen is weder voor het tijdvak van 2 jaar herbenoemd als godsdienstonderwijzer. Het Geref. Kerkgebouw, (architect de Heer G. van Varik te Middelharnis) is bij aanbesteding gegund aan: a. Metselwerk, Huizer. b. Timmerwerk, Snyder. c. Schilderwerk, Karelse. d. Smidswerk, Nieuwland. Allen alhier. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 80 K.G. by de pelleryen aangebracht. Maandagavond werd alhier het brand- bluschmateriaal geprobeerd. Op enkele klei nigheden na, bleek alles in orde te zyn. In de afgeloopen week werden van hier verscheept 4000 KG. aardappelen en 68 balen koepeen. Beurtschipper Waling maakte Donder dag met zyn motorschuit een reis naar Rot terdam, by welke gelegenheid hij gratis schoolkinderen en ouders vervoerde. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik. Des avonds 9 uur arriveerde Waling weer in de haven. Vrijdag a.s. zal schipper v. d. Maas met de leerlingen der bijzondere school een gratis pleizierreisje maken naar 's-Gravenhage. GOEDEREEDE. Donderdagavond gaf het Muziekgezelschap Apollo", ter eere van de behaalde prijzen, een goed geslaagd Concert op de Markt. De afgeloopen week werden van hier 200 balen Sjalotten verscheept. OUDDORP. Door de Firma Mosselman Vis van Sommelsdijk is in de Cichorei- drogery „Onverwacht" een nieuwe Brons Ruwolie-motor gebracht. Woensdag zyn in de Geref. Gemeente bevestigd door Ds. de Blois van Dirksland als Ouderling C. Aleman en als Diaken W. Bosland. NIEUWE TONGE. Tegen een drietal per sonen is door de gemeentepolitie alhier, pro cesverbaal opgemaakt, wegens het rijden zonder licht. Het zoontje van P. v. d. D. had het ongeluk onder de auto van J. V. terecht te komen. Door het tactvol optreden vanJ.V. werd erger voorkomen. J.l. Zaterdag hield de P. V. De Gevleu gelde Bode een vlucht vanuit Lier, met den volgenden uitslag: 1 W. van Vliet; 2 en 4 C. A.Holleman; 3 en 8 Joh. Noteboom; 5 Th. Melissant; 6 J. Klapmuts; 7 A. Nelisse. Door H, L. is aan B. en W. vergunning gevraagd voor den bouw van een schuurtje by zyn boerdery. OUDE TONGE. Naar men verneemt heeft dhr. Jel. v. d. Made, zijn woon- en winkel huis, staande aan den Molendijk, ondershands verkocht aan dhr. Leydens te Ooltgensplaat. Als verloren is aangegeven een dames- taschje met inhoud. Verzoeke beleefd afgifte aan den Gem.-veldwachter. Nationaal concours op 25 Juli a.s. De dag, waarop het groote in onze ge meente zou gebeuren, is weer voorby. Het concours, waarnaar allen vol verwachting hadden uitgezien en dat zoo echt is geslaagd, behoort hiermede tot het verleden. Reeds vroeg in den morgen wapperde hier en daar een vaderlandsche driekleur en allengs werd het aantal grooter. Aangewakkerd door het prachtig zomerweer waren velen reeds vroeg op de been en tegen aankomst der tram was het op het station verbazend druk. Vanaf het tramstation is een optocht door het dorp gemaakt. Het was een prachtig gezicht die vaandels en blinkende instrumenten in den stoet. Met volle muziek trok het door het dorp. Hierna kregen we de officieele ont vangsten van jury, directeuren en voorzitters der verschillende vereenigingen enz. enz. De jubileerende vereeniging, de gem. zang- vereeniging „Excelsior", opende het concours met „Voorjaarslied" van P. J. P. Wierts. Dit nummer was buiten beoordeeling der jury. De uitslag is als volgt: Eere-Afdeeling: Gem. Koor „D. E. S.", Klaaswaal, le prijs met 327 punten; Afd. UitmuntendheidGem Koor „G.G.K." Goedereede, 2e prijs met 295 punten. Eerste Afd. Gemengde Zangvereenigingen „Excelsior" Dirksland, 2e pr. met 294 p. en ,V.O.V." Ooltgensplaat, 2e pr. met 272 p Eerst Afd. Harmonie: „Nieuw Leven" Ouwerkerk, 2e pr. met 289 p.; Eerste Afdeeling Fanfare: „Sempre Cres cendo" Middelharnis, le pr. met 338 p „Eendracht" Nieuw-Beijerland, le pr. met 314 p.; „Amicitia" Dirksland, 2e pr. met "18 p.; „O.U.I." Nieuwerkerk, 3e pr. met l2 p.; Tweede Afd. Fanfare: „U.D.I." Ooltgens plaat, 2e pr. met 297 p.; Derde Afd. Gemengd Koor: „Concordia" Stad aan 't Haringvliet, le pr. met 370 p.; „Apollo" Nieuwe Tonge, le pr. met 340 p.; „Halleluja" Ouddorp, 2e pr. met 278 p.; Derde Afd. Dameskoor: „Caecilia"Nieuwe Tonge, 2e pr. met 297 p.; Derde Afd. Fanfare: „Apollo" Goedereede, le pr. met 374 p.; „Vooruit" Oude Tonge, le pr. met 329 p.; „Juliana" Ouddorp, 3e pr. met 245 p.; Vierde Afd. Kinderkoor: „Jong Leven" Oude Tonge, 2e pr. met 287 p. De vereeniging „Apollo" te Goedereede behaalde tevens een eereprijs en de medaille voor het mooiste timbre der instrumenten, terwyl de dirigent, de heer T. van dei- Wende, den directeursprys ten deel viel. De vereeniging „Concordia" te Stad aan 't Haringvliet behaalde den eereprys voor 't hoogste aantal punten in de sectie zang. De vereeniging „Door Eendracht Sterk" te Klaaswaal verkreeg de medaille voor de beste uitspraak. De harmonie „Nieuw Leven" te Ouwer kerk (Z.) behaalde met algemeene stemmen een eersten prijs in den marschwedstryd. Op het terrein waren gepaste vermakelijk heden aanwezig. Dhr. Neven was met zweef- en draaimolen waarvan veel gebruik werd gemaakt. Circus „Van Bever" toonde ons mooi paardendressuur en prachtige staaltjes athletiek. Dans- en consumptietent konden het volk niet bergen, vooral toen het om vier uur begon te regenen. Een nagemaakte Afri- kaansche vrouw" was zeer bedreven in vuur eten en schermenin de hoeplatent werden de ringen geworpen, de Oude Tongenaars e.a. toonden ook veel belangstelling voor de Ame- rikaansche wijze van „lijntrekken" en tot slot mogen we niet vergeten, de oliebollentent, waar velen den inwendigen mensch versterk ten. Er is veel plezier gemaakt, veel genoten in 't kort, er is op waardige wyze gefeest Geen wanklank is gehoord, noch op het ter rein, noch op het dorp. By velen zal dan ook dezen concoursdag, 25 Juli 1928, in blyde herinnering achter- biyven. OOLTGENSPLAAT. Deze week had de 17-jarige wagenmakersknecht Fr. Guerand het ongeluk met een circelzaag een duim af te zagen. Onder de hevigste pynen werd het jongmensch verbonden. Het woonhuis van den heer L. Bom Gz., staande in de Pieter Biggestraat, is onders hands verkocht aan dhr. J. Korteweg Dz. Ds. J. Japchen, pred. bij de Ned. Herv. kerk alhier, heeft tegen 1 Aug. a.s. emeri taat aangevraagd. Ds. Japchen werd 27 Dec. 1876 geboren. Hij werd op 29 Juli 1906 te Haamstede en te Ooltgensplaat op 7 Juni 1925 predikant. Wy vernemen dat Zaterdagavond door de voetbalvereeniging „Voorwaarts" een wedstryd zal worden georganiseerd op het nieuwe Voetbal terrein in den polder Het Rietveld. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier 330 H.L. aardappelen vervoerd. Tegen een inwoner uit Ooltgensplaat is proces-verbaal opgemaakt wegens ryden op de trambaan. De timmerman R. B. kwam heden op zoo'n gevoelige wijze met een stuk hout in aanraking, dat geneeskundige hulp noodza kelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan den Burgemeester is verlof verleend om van 30 Juli tot 20 Augustus buiten de gemeente te vertoeven. Door het gemeentebestuur werden tot leden van de Commissie van Toezicht op het L. O. benoemd de heeren Dr. P. Oost- 1 hoek en J. Wagner. Door Ged. Staten werd dat over 1927 aan den keuringsdienst van waren te Dordrecht te veel was betaald f 10,67. Dezer dagen arriveerde schipper J. Smits alhier met zijn nieuw Motorschip „Helena", groot 150 ton. Op Dinsdag 24 Juli werd Flakkee door 21 Friesche boeren bezocht, welke van ons mooie eiland niets anders wisten, als dat er beste tarwe groeit, welke zy voor hun uit zaai evenmin kunnen ontberen, als hun Flak- keesche collega's de Friesche poters: dat was dan ook vrijwel het eenige wat zij van Flak kee wisten. Trouwens van de Provincie Zuid- Holland wisten ze weinig: talryk waren ze, welke nog nooit een voet hadden gezet in onze geweldige koopstad Rotterdam, en nu hadden ze de havens gezien en de geweldige oceaanstoomers. Doch beginnen wij bij het begin. Na overleg tusschen de Hollandsche en Friesche Landbouw Maatschappyen, was be sloten dat een gezelschap Friezen de Zuid- Hollandsche eilanden zouden gaan bezoeken, onder de leiding der daar gevestigde afdee- lingsbesturen. En prachtig vóórbereid als het was'n Lust om zoo'n program te mogen helpen uitvoeren! Zij waren Maandag in Rotterdam aangekomen, hadden de stad op zyn voorname punten van overweldigend verkeer gezien, toen een pleiziervaart door de havens gemaakt, d&ar hun verbaasde oogen geslagen op de schitterend mooie booten welke de verbinding onderhouden tusschen moederland en tropisch Nederland; de zee- kasteelen welke een geregelden dienst onder houden met Amerika; ze hadden stilgestaan bij het wonder van onzen bruggenbouw en gehuiverd van het verkeer in het Overmaas- sche handelskwartier. De wereldtentoonstel ling „Nenijto" bezocht en opgetogen over zoo veel ondernemingsgeest, rijkdom en handels- weelde in deze wereldstad, Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan het eiland Voorne en Putten, daar de vermaarde veestapel van Gebr. Vyfwinkel te Nieuwenhoorn en het prachtige bedrijf van A. M. van Dorsser te Hellevoetsluis in oogenschouw genomenen toen hun schreden naar Flakkee; de ver waarloosde de in haar hulsel omsloten parel van Zuid-Holland gericht. Hoog zal hun ver wachting niet zijn geweest. Flakkee! Nooit van gehoord in het hooge Noorden, alléén wel in de courant gezien dat er eerste prijzen voor paarden en runderen heen waren ge gaan; maar overigens? De aankomst met de autobus van de R. T. M. van Middelharnis- haven naar Hotel Meyer was maar op 't nippertje van imposant. Dan, in Hotel Meyer ging de thermometer van hun belangstelling 'n paar graden naar boventrouwens als het waar is dat de weg naar hetjhart door de maag gaat, dan was de lunch daar er voor als geknipt. De leiding voor deze excursie was bij de heeren G. C. van Schouwen en J. Timmers in handen, en in goede zooals nadien bleek. Negen autobezittende FJakkeeërs hadden hun vehikel gratis ter beschikking gesteld om de Friesche gasten rond te voeren en omstreeks één uur werd van het stoombootplein de tocht aangevangen. Heeriyk weer met een zoo nu en dan schuilgaand zonnetje verge zelde de karavaan toen koers werd gezet naar den „van Pallandtpolder", hier werd de boerdery bezocht met zijn moderne boxen, fraaie veestallingen, automatische drinkwa terinrichting, terwijl een [mooie serie koud- bloed trekpaarden den indruk verhoogden, uitmuntende gewassen, in blokken van naar schatting tien of méér gemeten groot, gaven een voornamen indruk van dit grootbedrijf. Alle gewenschte inlichtingen over het Flak- keesche bedrijfsleven, arbeidsduur en ver houdingen, en wat niet al werden verstrekt, waarna werd gereden door de Oostpolder naar den Oudendijk, langs Stad a/'tH. door den Bommel naar Ooltgensplaat, waar men door de Slik, Brandewyn en Voorstraat, langs den Oudelandsche dijk, koerste naar Achthuizen, dan door de Langstraat linea Recta naar de OudeTongensche watermolen, 'n massief bouwwerk, trouwe afspiegeling der degeiykheid van ons yoorgeslacht, het welk in 1745 dezen molen bouwen liet, om ruim 1400 bunders land droog, althans boven water te houden. Evenwel de moderne tijd en de hoogere eischen aan het bedrijf, met de wetenschap dat water beide vriend en vijand zyn kan, was men er toe overgegaan om in de sterke ruime romp naast de wielerij een motor te plaatsen; teneinde als de wind er het byitje by neerlei, de hulp van „Krom- hout"-adem in te roepen, die het water 1,80 wist op te voeren. Als dit è.f is, worden de rijtuigen beste gen, en koers gezet naar de fraaie boerderij van den heer C. de Wit. Het interieur van deze schuur verschilt met die in den van Pallandt niet heel veel. Betonnen vloeren door het geheele groote gebouw, automa tische drink waterbakkene.d. evenals daar der pudels kern was de dakbedekking op deze groote schuur de eenige bij ons weten in Flakkee, met eternitplatendat heeft het groote voordeel dat musschen en andere huisdieren er niet terecht kunnen voor huis vesting, voorts dat het geen druppel regen water absorbeert en dus groote regenbakken in korten tijd vol zijn en tenslotte, dat het draagvermogen van het gebouw op geen enkele proef wordt gesteldomdat deze be dekking op deze schuur ruim 30000 Kilo minder is dan met gewone dakpannen. Onze gasten waren dan ook nè, al wat ze gezien hadden op den tocht, met deze pleisterplaats h'oogeiyk ingenomen, en al wel overtuigd

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 5