ONS" oote Kerk or U! Gemengd Nieuws. CARTER'S Lig PILLS Transpireerende Voeten ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 28 JULI 1928. 3 C.E.G.E. Beide zus- aan den De piloot pe schram- zich echter et lijk van au van de schadigde wal had aan boord geheschen er aan den kking van s bekend, K. L. M. omen. De Plesman, eval naar t was het, ffende de thouden. (Adv.) EEN KUNSTMENSCH. Het kon niet uitblijven: in Amerika is de kunstmensch uitgevonden. De Remington Arms Company heeft een nieuwe sprekende automatische machine gecontrueerd, welke een menscheiyk wezen nabij komt, klanten kan bedienen in winkels en zelfs zinnen kan herhalen. Er heeft zich een maatschappij gevormd met een kapitaal van 25 millioen dollar, met het doel, de machine op de markt te brengen. Leningrads gedeeltelijke drooglegging. Onlangs meldden wij reeds, dat het ge meentebestuur van Leningrad besloten had tot een gedeeltelijke drooglegging van de stad, vooral van dat gedeelte, waarin de eigenlijke arbeiderswijken zijn gelegen. Dat deze maatregel wel noodig was, blijkt uit een bericht van den Leningradschen corres pondent van de „Izwestya", waarin wordt medegedeeld, dat de bevolking in het afge- loopen jaar meer dan 100 millioen roebel voor spiritualiën heeft uitgegeven. Ruim 113.000 personen werden door de politie in beschonken toestand op straat aan getroffen en naar het bureau overgebracht, om daar hun roes uit te slapen. Circa 300 menschen zyn ten gevolge van drankmisbruik overleden. De actie voor drooglegging is voor een niet gering gedeelte van de vrouwen der arbeiders uitgegaan, die er over klaagden, dat haar mannen na den arbeid in geheime kroegen verdwenen, die zich in de buurt van de fa brieken bevinden. Men heöft thans besloten om ruim honderd bierhuizen en wijnlokalen te sluiten. Voorts wordt er een campagne gevoerd om de uren, tijdens welke sterke drank mag worden verkocht, te beperken en voor de rustdagen een tapverbod af te kondigen, daar juist op die dagen Lening- rads bewoners zich op ongeloofeiyke wijze aan allerlei alcoholica te buiten gaan. EEN ONTVLUCHTE GEVANGENE. Een aanslag uit wraak. Men meldt uit Berlijn: Een deel van Berlyn-Moabit was Dinsdag morgen tusscben drie en vijf uur in rep en roer. Een zekere Albert Plauttau, een 34 jarige oude bekende van de justitie, die on langs uit de gevangenis te Brandenburg was ontsnapt, verscheen vannacht met een kameraad in de woning van zijn gescheiden vrouw, die hy beschuldigde hem aan de politie te hebben verraden. Daarna schoot hy met een revolver op de vrouw; deze werd echter niet getroffen en slaagde er in met haar kind te vluchten naar haar verloofde, een monteur, die in dezelfde woning een kamer bewoonde. Deze kwam nu toegesneld en ging de beide mannen te lyf, maar werd door Flauttau met niet minder dan elf revolver schoten zwaar gewond. Intusscben hadden de buren de politie gewaarschuwd en ver schanste Flauttau (zyn kameraad was er reeds van door gegaan) zich op den zolder van het huis, waar hjj voortdurend op de agenten schoot. Deze klauterden vervolgens op het dak en konden Flauttau met twee revolverschoten onschadelijk maken. Hij werd naar het ziekenhuis van het huis van bewaring overgebracht. De gewonde monteur werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij 's middags overleed. Gruwelijke moord. Men meldt uit Berlijn J Te Breslau werd de brandweer in den afgeloopen nacht ontboden naar een woning, waar brand was uitgebroken. Onmiddellijk bleek, dat brandstichting in het spel was. De vloer en alle meubelen waren begoten met petroleum, in een bed lag vermoord het zevenjarig dochtertje van de vrouw, die de woning bewoonde. De moeder zelf was verdwenen, ze werd echter hedenochtend ontdekt 6d gevangen genomen. Zij bekende den brand te hebben gesticht en 'haar kind te hebben vermoord. Ze had gehoopt, dat het geheele huis zou afbranden, aldus bad zy zich willen wreken op den huisbaas, die het haar voortdurend lastig maakte. Haar kind had zy gedood, daar zy niet wilde, dat het dochtertje van een misdadigster bleef voort leven. Den moord had zy reeds Zaterdag ge pleegd, sindsdien had zij nog twee dagen in de kamer gewoond, waarin het lijkje lag. Hoe de ex-keizer Londen redde. Te Londen is een merkwaardig boek ver schenen: „The Zeppelins", door kapitein Ernst Lehmann, leider van de Duitsche lucht aanvallen in den oorlog, en Howard Mingos, een Amerikaansch schrijver. Dit boek geeft niet alleen de geschiedenis van het luchtschip van zijn eersten bouw door graaf Zeppelin af tot op den huidigen dag, doch beschryft ook de aanvallen op Engeland. Het Duitsche opperbevel, zoo zegt hy, had in 1914 het denkbeeld opgevat, om Engeland uit de lucht te bombardeeren en het volk juichte dit idee toe. Vooral Engeland, dat in Duitsche oogen veilig lag aan gene zyde van het Kanaal, diende men te laten lijden en de beste manier, volgens hen, die het luidste om wraak riepen, doch het doel het slechtst kenden, was Lon den plat te branden. Zoo ontstond in het begin van 1915 het plan om Londen door 20 Zep pelins met brandbommen te laten bestoken. Zy zouden te geiykertijd 6000 bommen op de stad laten vallen. Indien men aannam, dat slechts een vyfde van deze projectielen uitwerking had, zou Londen door duizend branden tegeiyk geteisterd worden en hier tegen was geen brandweer opgewassen. Lehmann vertelt, dat geen van de gezag hebbende mannen van het vliegwezen hiertoe wilde medewerken, omdat zij begrepen, dat minstens een millioen vrouwen en kinderen slachtoffers van zulk een aanval zouden wor den. Ook was Wilhelm II (volgens Lehmann) van het begin af een vijand van een lucht oorlog tegen Engeland. Toen zyn admiraals en generaals herhaaldelyk bleven aandringen, heeft hq tenslotte zqn toestemming tot spo radische aanvallen gegeven, doch niet dan onder nadrukkeiyke voorwaarde, dat alleen punten van militair belang zouden worden gebombardeerd. NACHTELIJKE WARMTERECORD TE LONDEN. LONDEN, 25 Juli. In den afgeloopen nacht bedroeg de laagste temperatuur te Londen 66 graden Fahrenheit, hetgeen de hoogste nachtelijke temperatuur gedurende de laatste twee 'jaar is. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE BERLIJN. Negentien personen gewond. BERLIJN, 24 Juli. In de Grosze Frank furter Allee had Dinsdagmiddag een ernstig tramongeluk plaats. Een tramwagen van lijn 9 kwam in botsing met een tram van ly'n 68, waardoor een bijwagen omviel. Negentien personen werden gewond, van wie twee ernstig. YRIENDSCHAPSRIT TE PAARD. Van Buenos Aires naar New York. BERLIJN, 24 Juli. Niet met een aapje, doch gezeten op den rug van een wild paard heeft een Argentijn een „vriendschapsrit" van Buenos Aires naar de Vereenigde Staten ondernemen. Hij verliet zijn geboorteland in April van het vorig jaar en kwam enkele dagen geleden eindeiyk te Indianapolis aan. De afstand, dien hij had afgelegd, bedroeg niet minder dan 15.000 K.M. De Argentijn- sche „good will'-ruiter zal in Augustus te New York aankomen, waar hem een schit terende ontvangst te wachten staat. IN GESMOLTEN ALUMINIUM GEVALLEN. LAUTAWERK, 25 Juli. Een verschrik kelijk ongeluk by den arbeid heeft zich hier gisteren voorgedaan. In de electrische centrale werd een arbeider door een duizeling bevan gen, waarschynlijk ten gevolge van het in ademen van kolendamp. De man stortte om laag en kwam terecht in een gloeiende massa gesmolten aluminium, welke in platte bun kers wordt toebereid. De ongelukkige was terstond dood. Zyn bovenlichaam bleek, voor zoover het met de gloeiende massa in aan raking was gekomen, reeds na eenige oogen- blikken geheel verkoold. EEN ASSURANTIE VAN BIJNA 300 MILLIOEN. Voor 200.000 employé's van de General Motors. NEW YORK, 25 Juli. In de Vereenigde Staten is zoojuist een monsterverzekerings polis tot stand gekomen, waartoe ruim 200.000 geëmployeerden by de General Motors Cor poration zyn toegetreden. Het is de grootste polis, die ooit is afgeslo ten. Het verzekerde bedrag is namely k niet minder dan 24 millioen pond sterling (ƒ288 millioen), waarmede overiyden, ziekte en on gevallen worden gedekt. De assurantie is door de geëmployeerden onderling gesloten, doch de maatschappij be taalt een aanzienlijk deel der verschuldigde premie. TREINBOTSING IN CANADA. Drie militairen gedood en verscheidene gewond. OTTAWA, 25 Juli. Ten gevolge van een botsing tusschen een goederentrein en een anderen trein, die van de jaariyksche manoeu vres naar hun standplaatsen terugkeerende troepen vervoerde, zyn drie Canadeesche mili tairen gedood en verscheidene gewond. Tevens werden talrijke legerpaarden gedood. RELIGIEUZE VERVOLGINGSWAANZIN. Senator Heflin uit Alabama, de voornaam ste democratische tegenstander van Al Smith en voorvechter van het militant protestan tisme en van de Ku Klux Klan, heeft gezord zoo wordt aan de „Times" gemeld voor het eerste komische incident in de Ameri- kaansche verkiezingscampagne. Hij leeft in een voortdurende spanning doordien hy meent, dat de katholieken allerlei complotten tegen hem smeden, en toen hij nu te New Jersey arriveerde om er in een protestantsche byeenkomst een heftige redevoering Smith te houden, waande hy zich in vijan- deiyk land. Toen hy dan ook, rustig sluimerend in zijn hotelkamer, door het wijken van twee bedde- stijlen met een slag op den grond terecht kwam, waren zijn zenuwen totaal in de war en verklaarde hy den directeur van het hotel, dat er een aanslag op zyn leven was gepleegd door de katholieken I Hij eischte, dat er by het herstel van het bed bijzondere voorzor gen zouden worden getroffen. Volgens de bladen heeft hy, terwijl de reparatie zou geschieden, geruimen tijd in nachtgewaad zelf de deur versperd, terwyi hij bovendien vooraf de directie volledigen uitleg had laten geven omtrent de gods dienstige gezindheid van den reparateur en de verzekering, dat deze man niet een heime zendbode van Rome was, die het op zyn leven voorzien had. Ten slotte kon hy weer ter ruste gaan en de volgenden hield hij twee vlammende speeches tegen „de katholieke kerk en haar machinaties." Tramongeluk te Aken. Woensdagmorgen, even na achten, is te Aken-Rote Erde een ernstig tramongeluk INGEZONDEN MEDEDEEUNG. Wazige en Starende Oogen staan Uw Succes in den weg. Thuis en daarbuiten, op kantoor of in de fabriek, op straat en in dé tram, overal beoordeelt men U naar Uw uiterlijk. Kunt U de critiek door staan? Heldere oogen, een frissche teint en een veerkrachtige tred zijn het bewijs van een goede gezondheid. Menschen, die vooruit witlen komen, mogen geen last hebben van constipatie. Hoofd pijn, een vermoeide, bieeke gelaatskleur, last van puistjes en van gai en andere aandoeningen, die 't gevolg zijn van constipatie, zijn hinder palen, welke voor hen niet moeten bestaan. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN doen bij geregeld gebruik de ingewanden pijnloos functioneeren, verwijderen I de giftige stoffen, geven het lichaam weerstandsvermo- I gen en de hernieuwde 1 kracht helpt U vooruit. Bedenk, dat zij volgens doktersrecept zijn samengesteld en door oud en jong kunnen worden gebruikt. Ze zijn klein, dus gemakkelijk in te nemen Vraag „Carter's" met bovenstaand merk. Bij Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meinder sma, Den Haag. 18 Een tramwagen van lijn 18 met twee bijwagens geraakte bij het komen uit een ter plaatse sterk hellende straat, waar de rails aan het eind onder het spoorweg viaduct met een scherpe bocht naar links loopen, uit de rails en reed tegen een huis in de Rott-straat. De motorwagen, waarin 22 passagiers zaten, sloeg om en werd ernstig beschadigd. Alle ruiten, zoowel in den bij wagen, als in den motorwagen, braken. De brandweer werd onmiddellyk gealarmeerd en bevrijdde de passagiers van den omge vallen motorwagen uit hun benarde positie, Dertien gewonden, waaronder twee ernstig, werden naar het ziekenhuis vervoerd. Felle dorpsbrand in beneden-Franken, Te Wartmannersroth in beneden-Franken is Dinsdagmiddag tengevolge van kortsluiting een felle brand ontstaan, die 7 woonhuizen en 12 schuren in de asch heeft gelegd. In de vlammen kwamen 25 stuks groot vee om het leven. Ongeluk met een militaire auto. Men meldt uit Beriyn: In de nabijheid van het stadje Iim in midden-Duitschland is Woensdagochtend een auto van de ryksweerbaarheid, waarin elf soldaten zaten; omgeslagen. Twee soldaten werden zwaar, acht licht gewond. De be stuurder van de auto bleef ongedeerd. Vliegtuig verongelukt. Woensdagmorgen is boven het vliegveld Neurenberg-Fürth een vliegtuig van het in ternationale luchtvaartkantoor Frako naar beneden gestort. Het toestel werd zwaar beschadigd. De bestuurder werd zwaar ge wond en is korten tijd na het ongeluk aan zyn verwondingen bezweken. Er was alleen vracht aan boord. dat een veroordeelde misdadiger in het dorp Jablinika wist te ontsnappen en zes boeren doodde. Hy verwondde elf zwaar en wist te ontkomen. PLAFOND IN TELEFOONKANTOOR TE WEIMAR INGESTORT. BERLIJN, 25 Juli. De stad Weimar is hedenvoormiddag door een' tragische tele foonstoring getroffen. Het plafond van de groote zaal in het telefoonkantoor, waarin zich 25 telefonistes bevonden, stortte plot seling in en bedolf de aanwezigen onder puin. Een telegrafist, die zich eveneens in de zaal bevond, werd op slag gedood, terwijl drie telefonistes werden gewond. De overige tele foonjuffrouwen bleven als door een wonder ongedeerd. Het telefoonverkeer met Weimar is geheel verbroken en er valt niet te voorzien, wanneer de verbindingen hersteld zullen zijn. Het plafond was van gips en het stortte in, nadat zich hedenochtend een paar schil ders op den boven de zaal gelegen zolder hadden begeven. Het was een groot geluk, dat het plafond niet geheel uit elkaar viel, doch dat een groot deel er van zonder in stukken te breken omlaag kwam, waardoor de gipsmassa, die door ijzerdraad byeen- gehouden werd, zich als een beschermend dak boven de telefonisten welfde, die dien tengevolge wèl ingesloten werden, doch vrijwel allen ongedeerd bleven.Daarentegen kreeg de telegrafist, die voor een scbryf- bureau gezeten was, een aantal neerstor tende stukken op het hoofd, waardoor hy gedood werd. Het duurde geruimen tyd, alvorens men er in geslaagd was, de in het gips gevangen meisjes te bevrijden. HET ZOEKEN NAAR AMUNDSEN. Een nieuwe Russische ysbreker in actie. De Russische ijsbreker Sidof, die vlieg tuigen aan boord heeft en zich in de Poolzee bevindt, heeft opdracht gekregen bij Kaap Flora op Frans Jozef-land in N.W. richting nasporingen te doen naar Amundsen en de groep-Alessandrini, die naar deze streek kun nen zijn afgedreven. De ysbreker Krassin is den vorigen nacht in de richting van Stavanger gestoomd waarheen een expeditie uit St. Petersburg met 'vliegtuig-onderdeelen voor het vliegtuig van Tsoeknofski zal vertrekken. De ysbreker Malygin is Dinsdagochtend te Archangel aangekomen. Wiese de leider der expeditie is vandaar naar Moskou vertrokken om het hulpcomité rapport uit te brengen. EFN KRANKZINNIGE. Doodt zes boeren. Uit Belgrado wordt aan Paris-Midi gemeld, Wat zal mijn kind worden? INGEZONDEN. I. We leven in de eeuw van het kind. Alles draait zich om het kind. Ieder wil het kind hebben. Alle partyen, alle instellingen en richtingen voeren tegen en onder elkaar strijd, wie toch het kind in zijn bezit zal krijgen. Iedereen is er van overtuigd, dat de gezonding van de maatschappelijke toestan den voor een groot deel van de opvoeding van het kind afhangt. De school zegt, geef ons het kind Ik zal het klaarmaken voor het leven; ik zal het in alles onderwijzen, zoodat het moreel en phisiek degeiyk onderlegd de wereld in kan gaan en zijn geluk beproeven. Neen, zoo roepen alle sociale partyen als uit één mond, geef ons het kind. Wij zullen het opvoeden en toonen, hoe het door het leven kan komen. Wij hebben te lang, helaas 1 gezucht onder het juk van het kapitaal; het zal en moet vry worden en vrij zyn. Wij zullen het leeren te werken zonder slaaf te zijn van den kapitalist. Wij zullen het leeren, dat het naast arbeid en plicht ook nog andere rechten heeft, n.l. het recht om van het leven te genieten. Zonder twijfel heeft ieder mensch evenveel recht om van de wereld en van het leven te genieten. De wereld behoort aan ieder mensch, en ieder mensch heeft er evenveel aandeel aan. Een strooper heeft evenveel recht om een haasje of een vischie te vangen als de jager of de beroepsvisscher. Omdat een haasje of een vischje toevallig op het terrein of in dat water komt dat hy gepacht heeft, daarom zijn die beestjes zijn eigendom nog niet. Hij, die dat beestje het eerst vangt is de rechtmatige bezitter, 't Is wel niet heel prettig dat een strooper die beestjes voor den neus van den pachter wegvangt, maar daar om is een strooper nog geen misdadiger of een dief. Heelemaal niet. Die dieren leven onbeheerd in het wild, de wereld behoort aan elk onzer, bygevolg is de eerste vanger de bezitter. Dat is toch heel duidelijk. De wet verbiedt nu, en dat is in het belang van de goede orde niet meer dan billijk, dat geen onbevoegden op andermans terrein mag komen, en dat doet de strooper, en dat is dan ook het eenige kwaad wat er in steekt, Het ergste kwaad echter vind ik, bestaat daarin, als zoo iemand in handen van de politie en later van de justitie valt. Geheel anders zou het zyn, indien b.v. de pachter van een terrein of van het water die beestjes zelf had gefokt, en ze dus van te voren zijn eigendom waren. In dat geval zou het dief stal zijn. Een werkman heeft evenveel recht om auto te ryden, als ieder ander mensch maar, indien hij de middelen daartoe niet heeft, mag hy deze nog niet met geweld van zijn buurman wegnemen, of eenvoudig den auto van zijn buurman uit de garage halen.'tls wel niet prettig wanneer men ziet dat een ander zoo lekker voorbij snort en men zelf soms zwaar vermoeid, voetje voor voetje zijn weg moet vervolgen. Maar dat is nu eenmaal zoo. Misschien komt de tyd nog wel eens, dat we allemaal auto ryden of met de vliegmachine door de lucht zweven; voorloopig kunnen we al tevreden zyn, dat iedereen in de gelegenheid is om een fiets te bemachtigen, en dat is ook al heel wat waard. Goed vijftig jaar geleden moesten we allemaal te voet naar ons werk gaan, ter wijl anderen een paar mooie paardjes en een mooi rijtuigje ter beschikking hadden. Tegenwoordig kan men zeggen, dat elk Hol- landsch kind met een fiets geboren wordt, het kan eerder fietsen dan loopen, en wie weet wat ons nageslacht over vijftig jaar heeft! Ik begrijp de ontevredenheid van de menschen niet. Gelijkheid heeft nooit be staan en zal er ook wel nooit komen, want ik vrees, dat het dan een saaie boel zou zyn, tenminste, als de menschen zoo bleven zooals ze nu zyn en altyd geweest zijn. Ieder mensch heeft het recht om véél, véél geld te verdienen en te trachten zon der lichamelijk werk te doen aan den kost te komen, maar de een is in dat vak be drevener dan de ander. Maar indien hij niet zoo handig is in dat vak, of indien vrouw Fortuna hem minder gunstig is, dan mag hy een ander nog niet berooven of bestelen. Recht voor allen, mag niet zoo worden op gevat, dat mij alles toebehoort of dat ik mij te goed zou doen ten koste van het zweet van een ander. Ieder heeft het recht zich te verbeteren, liever gezegd zijn positie te verbeteren en zich omhoog te werken, daar' tegenover staat, dat de gelukkige bezitter ook recht heeft op hetgeen hy moeizaam heeft verworven. Het staat aan een ieder vrö, om tegen een bepaald loon te werken; vindt hij het niet hoog genoeg en wil hij meer hebben, en wil of kan de patroon niet meer geven, welnu, dan heeft hy ook het recht zijn werk neer te leggen. We leven niet meer in de tyden van de vrijen en de onvrij en uit de middeleeuwen. Het zal hem niemand kwalijk nemen, als hij niet voor dat loon wil werken. Gedwongen wordt hij niet, tenzy men het toelegt op landloopery enz. Maar nu moeten we ook bedenken dat de patroon ook rechten heeft, en hy kan laten verdienen wat hij wil. Niemand heeft toch recht op zijn be zittingen en het allerminst zulken, die hee lemaal niets daartoe hebben bijgedragen dat niet eens kunnen worden, welnu, dat ze dan scheiden, maar niemand heeft het recht om hem lastig te vallen, te boycoteeren of anderen die toch voor dat loon willen wer ken, met geweld daaraan te hinderen. Recht voor allen! Dat moet men goed verstaan, maar, helaas j in de praktyk wordt er heel iets anders mee bedoeld. Gezond overleg plegen en met de toestanden rekening houden zijn de beste wegwyzers. Ieder mensch is min of meer egoïst, en in de meeste gevallen zyn de leiders van zulke partyen de goed betaalde heeren en de kleine man de dupe, terwijl vrouw en kinderen armoede lijden. En zyn we dan niet al heel aardig vooruit gegaan in elk opzicht? Ik zou er by kunnen voegen, in sommige opzichten ook terug gegaan. Door dat de werk-en ambachtsman hooge loonen wil hebben, is natuuriyk de levensstandaard ook in de hoogte gegaan, dat spreekt van zelf. Indien een huisje dat men vroeger voor twee of drie gulden huur per week kon buren, nu zes of zeven gulden moet opbrengen, is dit niet de schuld van den eigenaar, maar is aan de hooge loonen te wyten. Als een huisje dat vroeger 3—4000 gulden aan bouw zou kosten, en thans 10000 gulden, kan men toch niet verlangen dat de huurprijs dezelfde van vroeger zou blijven, en het zou ook zeer onrechtvaardig zijn te zeggen, ziezoo, eigenaartje, jij hebt nu eens flink in je beurs moeten tasten, ik heb er eens flink wat geld aan verdiend, maar jij mag de huur niet opslaan hoorl Of jy nu failliet gaat, dat kan mij minder schelen, als ik maar véél geld verdien zonder véél te werken. Recht voor allen. Een mooie spreuk, maarDe tijden zyn, heusch, nog zoo slecht niet, en er zijn ook niet te veel menschen op de wereld. Dat zyn alle maal praatjes voor de vaak. In Rotterdam bijv. komen dagelyks heelescheepsladingen met graan aan; de markten zyn overvol van groenten enz,, de slagerswinkels zijn goed met alle vleeschsoorten gevuld, de kruide nierswinkels bieden alles aan wat op dat gebied maar te verkrijgen is, de fruitwinkels zijn overvol, overal heerscht overvloed aan levensmiddelen. De schoenr en kleerwinkels weten met hun voorraad geen weg. Nergens een tekort. En als er nu werkelijk te veel menschen waren, zouden we dan dat alles hebben? Kom, kom, praatjes. We herinneren ons de toestanden uit den laatsten oorlog toch nog wei. Toen was er gebrek aan alles of, voor dien tijd en die toestanden te veel menschen. De een at het voedsel voor den neus van den ander weg. Maar nu alles weer zoo langzaam in zyn voegen is gekomen is er toch weer overvloed. Menschen die zoo praten denken niet na. Dat nu alles duurder dan vroeger, dat ligt klaar op de hand. Een winkeljongen verdiende vroeger twee gulden vyftig in de week, thans 10-15 gulden; moet de winkelier dat zelf maar bjjpassen? Een straatveger verdiende vroeger 12 14 gulden, thans 35—40 gulden. Moet het gemeentebestuur dat nu maar uit zyn eigen zak bijpassen? Een politieagent ver diende vroeger ook-12—15 gulden, en thans 35—45 gulden. Die hebben we niet noodig, hoor ik reeds roepen. Volkomen gelijk, indien we dat Recht voor allen maar wat beter in praktyk brachten, zeker, dan hadden we die menschen, die thans zéér nuttig werk doen, heelemaal niet noodig. Maar zoo lang we nog geen volkomen mensch zyn, zoo lang zyn zij er noodig. Met het militairisme is het precies zoo. Beter was het, indien ze er niet waren, maar wy maken het er naar dat ze er zyn moeten, en bygevolg zijn ze een noodzakelijk kwaad, dat voorloopig nog moet biy'ven bestaan. Iedereen mag gerust eerste klasse reizen, in eerste klasse restaurants eten, en in eerste klasse hotels logeeren. Dat zal hem niemand beletten. Maar indien hij de middelen daar toe niet heeft, zoo is dit voor hem nog geen reden om in opstand te komen. Omdat een vlijtige werkman, ambachtsman of zaken man het tot iets heeft gebracht in de wereld, en tot den middenstand is opgeklommen, daarom heeft nog niemand het recht dezen middenstand uit te willen roeien. Daardoor immers, worden zéér ongezonde toestanden geschapen, en krijgen we twee standen n.l. schatrijk en doodarm. Daardoor wordt toch het kapitaal op één hoop gebracht en krijgen we groote kapitalisten en slaven van het kapitaal. Daardoor ontstaan voor een groot deel die groote maatschappijen naar wier pypen de kleine man moet dansen. Ziet men dat nog niet in? Gaat dan maar eens naar Rusland. Daar zyn twee klassen.-Degrootkapitalist en de staat zijn één, de kleine man is niets, Zeg, wil jij werken of niet, andersen het bajonet staat reeds op de borst en de haan van het geladen geweer is reeds over gehaald om by het minste verzet dat doodend vuur te doen ontbranden. Recht voor allen. Ja, rechten wil men, maar geen plichten. Dat vak staat niet op hun lesrooster. En is het lot van den werk man niet véél, véél verbeterd tegen vroeger toen hij als een stuk vee werd behandeld? Zijn bestaan is nu toch menscheiyk; maar heelemaal zonder te werken zal het wel niet gaan. Ziet ge wel, de sociale vereenigingen maken uw kind ook niet gelukkig. Geef ons toch uw kind? zoo roepen alle godsdienstige instellingen. Wij zullen het kind ook plichten leeren. Wij zullen het leeren, dat alle van boven komt, waaraan zich een ieder heeft te onderwerpen. Wy zullen het leeren, dat armoede en ontbering geen schande is, Juist daardoor kan de mensch gelukkig wor den. Wy zullen het kind leeren zich slaafs te onderwerpen in alles, en alles aan te nemen als komende uit de hand van God. leven; bovendien beloven wij aan het kind, den zoo schoonen hemel. Is dat dan niets! Overigens hebben wy zulke mooie jongelings- en meisjes vereenigingen, waar het kind niets dan het goede leert. Wat minder van zulke vereenigingen en wat meer huisiyk- heid ware beter. Door al die vereenigingen wordt het kind véél te uithuizig en aan de straat gewend. Al die soort van vereenigingen, welke kleur zij ook hebben mogen, hebben een zéér zwarte rugzijde, en het zoogenaamde nut weegt niet op tegen hetgeen ze afbreken. Door al die vereenigingen ontstaan er véél te veel partijen en wrijvingen. En of het daar niets dan het goede leert is een groot vraagstuk, dat ik hier, voorloopig, niet pro- beeren zal op te lossen. Muziek-zang, sportvereenigingen of derge- lyken hebben, zoolang zy neutraal biyven, een edel doel n.l. den geest en het lichaam te sterken en den zin voor al het schoone en het edele op te wekken. De meeste andere vereenigingen hebben toch maar een abstrakt doel, of dienen slechts om den mensch on tevreden te maken en ruzie, haat, vy'and- schap, nijd, enz. enz., te zaaien, ook op godsdienstig gebied. Al die voorspiegelingen van deze soort van vereenigingen zijn héél mooi, en, heusch, armoede is geen schande, maar toch mogen de menschen het niet weten, anders is het mis. En wat dat heerlyke leven van hier namaals aangaat, nu, zy die daar altyd den mond vol van hebben, schijnen toch zelf het zaakje niet erg te vertrouwen. Het zyn toch juist deze soort van menschen die wel dege lijk toezien dat ze niets te kort komen. Een pastoor kykt ook naar de beste klantjes. Die het meeste geld geven en veel offeren ziet hy het liefst. lp de meeste gevallen zorgt hij, dat zijn voorraadskelder van alles goed voorzien is. Nu, dat is nog zoo kwaad niet, in elk geval is het menscheiyk. Een dominee kykt ook goed uit, of zyn pastorie netjes en geriefeiyk en zyn salaris hoog genoeg is. Hij kijkt er ook naar, of de plaats mooi gelegen is en goede verbindingen heeft. Hy kijkt er ook naar, of zijn kinderen daar een goede opvoeding kunnen genieten. En als de pastorie niet naar zyn zin is, dan moet de gemeente eerst zorgen dat alles tip top in orde komt. Op de zware offers die een gemeente soms moet brengen wordt minder gelet; eerst kom ik, en dan zullen we verder zien. Wordt of kan aan deze eischen niet worden voldaan, welnu, dan heeft de Heere hem niet geroepen. En wordt aan deze, vaak onbillyke, eischen toch voldaan, en kan zoo iemand na een paar jaar een beter be taalde positie krijgen, welnu, dan gaat hy, en laat de gemeente met den schuldenlast zitten. Die menschen zorgen heusch niet voor den dag van morgen, heusch niet!Ze preeken het zelf. Freest niet voor den dag van morgen. Ziet de vogelen des hemels, zij zaaien en zij maaien niet enz. (Ook heel mooi; maar zéér vele vogels stelen toch ons fruit en plunderen de korenvelden, ofschoon ze, vooral in den broeitijd, ook weer nuttig zyn. Maar zaaien en maaien doet de mensch voor hen.) Maar als er aan zyn betrekking niet genoeg pensioen verbonden is, of indien zyn toekomst niet al te zeker is, dan is het de Heere altijd, die hem niet roept. Hiernamaals, nou, daar zullen we't goed hebbenIk verheug mij er reeds by voorbaat op. Om het salaris te verhoogen en de ge meente in angst te jagen bestaan er ook al middeltjes. Ergens heeft men een bevrienden kerkvoogd of zooiets. De zaak wordt overlegd, besloten, bekonkeld met den kerkeraad en ziedaar, hij komt op de lijst van de beroepen hij weet,toch wel, dat hy geen kans op beroep heeft, 't is maar komediespel, maar de gemeente moet toch eens wakker worden ud. Plechtig wordt van den kansel verkondigd, dat hy een beroep heeft gehad en de zaak voor God in beraad houdt. Dit bericht valt als een bom in de gemeente. Vlug worden de hoofden bij elkaar gestoken, een comité gevormd en, jawel, de toelagen wor den verhoogd, mooie meubels worden in huis gedragen, en een gesloten couvertje ter hand gesteld. Dat douceurtje heeft geholpen. Plech tig, met ontroerde stem wordt daarop'van den kansel verkondigd, dat na rijp overleg en veel gebed hij toch niet van de lieve gemeente kan scheiden, en de Heere hem blijkbaar hier wil houden, en de „goegemeen te" zingt hem toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal." De Kerkbode van Woerden en om geving bracht ons in een van haar nummers van 1926 omtrent deze soort van symonie een verrassende onthulling. En dat blad is toch, heusch, niet vryzinnig, maar ergerde zich aan zulke praktyken. Als men nu dat allemaal zoo eens nagaat, dan staat men verbaasd over al die belang stelling voor het kind. Het kind wordt dan hierheen, dan daarheen gesleurd. Iedere partij voelt, dat van de opvoeding van het kind voor een groot deel het bestaan van de party zelf afhangt, zonder nog te spreken van de persoonlijke belangen die daarby* in 't spel zyn. Het kind wordt beschouwd als een kostbaar diamantje. (En dat is een kind ten slotte ook). Ieder wil dat diamantje slijpen volgens zyn methode. Maar met dat al wordt het kind niet geslepen, maar verslepen, en van de kern van dat diamantje blLjft in den regel niet veel meer over dan een waardeloos sieraad, om niet te spreken van een waardeloos weg- werpsel. Wordt vervolgd. H. Dr. v. O. INGEZONDEN MEDEDEELING. hy nu tot de gelukkige bezitters behoort, Indien patroon en werkman het onderling En ziet eens, het zal gelukkig en tevreden en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 6Q ct. en 1 gld. Bil Apoth. en Drogisten

Onze Eilanden | 1928 | | pagina 3